EIDSCH DAGBLAD I* Amerika wil Vietnam in de Ver. Naties bespreken KarelI Vaarschuwingen van minister Malinowski .9 Kabinet wil vrijdag hv.-beleid afronden DR. VONDELING NOEMT NAMEN Britten verlagen de invoertoeslag Sigaren fabriek sluit n Jpgericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 FEBRUARI 1965 No. 31499 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 .71 .9 .3 Amerika zou in beginsel hebben besloten de kwestie-Vietnam oor de Veiligheidsraad van de Ver. Naties te brengen, aldus erichten uit diplomatieke bron in Londen. Washington beschikt rer voldoende bewijzen om de Noordvietnamese regering ver- itwoordelijk te stellen voor de Vietcongaanvallen op Zuid- fietnam. De Russische minister van Defensie, maarschalk Malinowski, eeft gisteren gewaarschuwd, dat „het vuur waarmee het Penta- on (Amerikaanse ministerie van Defensie) in Vietnam speelt, en grote oorlog kan doen ontbranden". Amerika had een Russi- he waarschuwing na de eerste bombardementen genegeerd en aarmee zijn kracht overschat en de mogelijkheden van het „so- alisme" (lees: communisme) onderschat, aldus de maarschalk, ie verder zei, dat de Sowjet-Unie „niet van pochen houdt". „Dat verleden tijd". Senator wil ultimatum Democratische senator cGee drong er gisteren op aai nerika Noord-Vietnam een ultima- dient te stellen waarin geëist jrdt, dat er, op straffe van bombar menten, een eind komt aan de in traties in Zuid-Vietnam. De 17de eedtegraad zou werkelijk de scheids moeten worden, „waarlangs w\ iden patrouilleren". Dit plan, al- McGee, beoogt niet de oorlog uit breiden, maar duidelijk te maken Amerika in Vietnam zal blijven. Moskou heeft gisteren geprotes- ird tegen „ontoelaatbare en gevaar van Amerikaanse oorlogs- iepen en vliegtuigen tegen Sowjet- ssische schepen op open zee". Di II wjetru ssische regering beschouwt - acties als een voorwendsel uitvoeren van een soort politie- ntrole over de internationale heepvaart, die niet kan worden nvaard. „Dergelijke uitdagende worden steeds meer uitgevoerd in bieden, die rechtstreeks aan het In- chinese schiereiland grenzen, Amerikaanse inmenging ir lidvietnamese zaken en die jongetje overleden na eten tabletten onze Bredase correspondent) !et anderhalf jaar oude zoontje tnck van de familie Koevoets uit en op Zoom is gistermiddag in Algemeen Burger gasthuis over- nadat hij tabletjes had gege- die voor zijn vader waren be id. Ook zijn broertje de drie jaar Hubert, moest in het zieken- worden opgenomen. Zijn toe- nd is echter niet ernstig. De va- de kinderen lijdt aan reu- itische aandoeningen en had in de dokter medicijnen tahletvorm gekregen Deze tablet stonden op de schoorsteenman- buiten het bereik van de kinde- Bij het spelen moeten deze ze :h te pakken hebben gekregen, termorgen werd het jongste kind dat de moeder de dokter harschuwde. Deze liet de beide kin- 7 ren onmiddellijk naar een zieken- is overbrengen, waar Patrick in de Iddaguren is overleden. istermoi 71 ziek. larschu Nieuwe Kosmos Een nieuwe kunstmaan, de Russische Kosmos-serie is steren in de Sowjet-Unie gelan- erd. Volgens de bekendmaking 1.4 kunstmaan in een baan rde gekomen en werkten alle in- mmenten naar behoren. Eergisteren zijn drie Kosmos-satel- eten door middel .van één enkele ket in een baan om de aarde ge- 2,9 'Cht' "WEERBERICHT 2.9 KWAKKELWEER De Bilt verwacht van heden- tot K irgenavond ■■Aanvankelijk veel bewolking met ige neerslag. Morgen overdag op- iringen. Matige af en toe vry 3.5 ichtige wind tussen noord en oost. 2 2 Bhacht overwegend matige vorst, vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 FEBRUARI T li Hoogwater in Katwijk te 9.20 i 211 22.0i uur. laagwater te 4.42 uur en 17.18 i ORP - TEN. Ht nummer bestaat uit 14 pagina's) Laos een gevaarlijk broeinest van internationale spanning schept". De Amerikaanse Democratische se nator Mike Mansfield heeft gisteren de „jaloerse generaals in Vietnam" ervan beschuldigd meer belangstel ling te hebben voor persoonlijke macht dan voor het winnen van de oorlog tegen de Vietcong. Zij moeten bedenken, aldus Mansfield, dat het om hun land gaat en niet om het onze en dat hun toekomst op het spel staat. Manlio Brosio. secretaris generaal van de NAVO, heeft er gis teravond bij alle leden van de alli antie in het bijzonder Engeland HAARKNIPPEN WORDT DUURDER De minister van Economische Za ken heeft er zich mede kunnen ver enigen, dat de tarieven van de he renkappers voor het knippen van he ren en kinderen, zoals deze per 1 januari 1964 werden vastgesteld met ingang van 1 maart 1965 met 10 cent worden verhoogd. en Frankrijk op aangedrongen de Amerikaanse politiek in Zuid-Viet nam te steunen. Geen geallieerd land kan onverschillig blijven voor hetgeen er daar gebeurt. Intussen heerst in Saigon een ner- neuze stemming na het ontslag van generaal Ngoejen Khanh, een tacti cus, die al vele machtswisselingen heeft overleefd en nog steeds buiten Saigon vertoeft. Hij talmt met het overdragen van zyn commando. De Vieicong heeft haar agressie weer versterkt. Bij Binh Gia zou een grote aanval worden ondernomen. Ontploffing in moskee voor Zwarte Moslims De Newyorkse politie heeft van daag meegedeeld, dat zich in de ne- gerwijk Harlem een ontploffing in een moskee, toebehorend aan de Zwarte Moslims, heeft voorgedaan. I)e vermoorde neger-extremist Mal colm X was leider van de moskee, voordat hü deze organisatie in 1963 de rug toekeerde. De bovenste ver dieping van het gebouw vatte vlam. Er waren geen berichten van gewon- Na de moord op Malcolm X had de politie extra-patrouilles naar Harlem gezonden, uit vrees dat zijn volge lingen represailles zouden trachten te nemen tegen de Zwarte Moslims. Generaal-majoor Tran Van- minh, die benoemd is tot opper bevelhebber van de Zuidvietna- mese strijdkrachten als opvolger van generaal Khanh. (Van onze parlementaire redactie) In Den Haag neemt men aan, dat de ministerraad niet opnieuw zal ver gaderen voor aanstaande vrijdag Intussen blijven minister Bot en zijn collega's zich intern nog bezighouden met het omroepbeleid. Zü consulteren daarbij allerlei belanghebbenden. Het ziet er naar uit. dat het kabinet het omroepbeleid vóór vrijdag wil afronden. Als dit lukt kan de beloofde nota nog net vóór 1 maart bij de Tweede Kamer zijn. Lukt het niet dan zal deze datum slechts met enkele dagen behoeven te worden overschreden. De socialistische -fractieleider in de Tioeede Kamer, dr. ir. A. Vondeling heeft gisteravond in de V ARA-televisierubriek „Achter het nieuws" de namen genoemd van de vier ministers, die naar zijn mening de technische be- kwaamheid missen, om nog lan ger deel uit te maken van de regering. Als eerste noemde de heer Vonde ling de minister van Verkeer en Wa terstaat. mr. J. van Aartsen, die aldus de leider van de oppositie ook reeds in het vorige kabinet, toen hü het departement van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid leidde, onder de maat was". „Te licht, niet te vergeleken met zyn voorganger mr. Cals", zo kwali ficeerde dr. Vondeling de huidige mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Th. H. Bot De minister van Maatschappelük Werk, mevr. drs. J. F. Schouwenaar- Franssen, noemde hü terugval vergeleken met haar voor gangster, dr. M. Klompé". Tenslotte noemde de heer Vonde ling de minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, die zo zei hij de lün en de visie mist, die een regering in deze tüd nodig hebben". Hoewel d" heer Marijnen zijn dekking bijzon der goed verzorgt, geeft hij niet de leiding, die noodzakelijk is", aldus dr. Vondeling. Het belang van het land achtte hij niet gediend met handhaving var deze vier bewindslieden Naar zyn mening zou een enquête onder de Kamerleden eenzelfde uitslag opleve ren. Volgens dr. Vondeling dienen mensen, die hun werk niet aankun nen, vervangen te worden door meer bekwamere krachten. Wanneer een minister, die niet voor zijn taak berekend is, een half jaar te lang ln de regering blijft, wordt hiermede niet het landsbelang gediend. „Een onverteerbare zaak", zo besloot dr. Vondeling. De Carnavalsraad van Wijlre heeft Wim Sonneveld onder scheiden met de erepenning voor culturele verdiensten voor zijn creatie als frater Venanticus. Op de foto Wim Sonneveld met Conny Stuart en de (echte) zingende fraters van Stein in carnavalsstemming „Samenzwering van Amerika en Sowjet-Unie" Het blad van de communistische partij van Albanië, „Zeri i Popullit" schreef gisteren, dat d* Ver. Staten de Sowjet-Unie hebben samenge- nrer de Ver. Naties te handhaven als instrument van hun eigen doel einden. Het blad schryft verder dat de beide grote mogendheden het erover eens waren geworden de Algemene Vergadering te beletten het toetre den van communistisch-China tot de volkerenorganisatie te overwegen. Deze samenzwering was aan het licht gekomen doordat de V.S. de Sowjet-Unie haar stem had laten uit brengen zonder bezwaar te maken tijdens de zitting van donderdag. Het blad besloot met op te merken dat de Algemene Vergadering het to neel is geworden van een grote im- perialistische-revisionistische samen zwering die ten doel neeft het werk van de V.N. tot stilstand te brengen en de belangen van de kleine landen onder de voet te lopen en de eisen van de grote landen op te dringen. VAN 15% NAAR 10% De invoertoeslag van 15 procent, die in oktober jl. door dr Labour-re- gering werd ingesteld, zal met in gang van 27 april worden verlaagd tot tien procent, zo heeft de minis ter van Financiën, Callaghan, in het Britse Lagerhuis meegedeeld. De ministerraad van de Europese Vrijhandels-associatie cEVA) heeft n Genève zijn grote tevredenheid uitgesproken over het Britse besluit. secretaris-generaal van de EVA, Figgures, en de voorzitter van de ministerraad, dr. Bock, hebben Personeel ontslagen (Van onze Zwolse correspondent) De sigarenfabriek „La Bolsa" in Kampen, producent van het merk „Uiltje", heeft gistermiddag haar volledige personeel (185 man) ont slag aangezegd. De fabriek zal op 1 juni sluiten. In 1963 fusioneerde de fabriek met het concern, waar ook Velasquez en Martinez deel van uitmaken. Als reden van het ontslag gaf de directie op de sterke produktie- vergroting door een toenemende mechanisatie tegenover een ver minderde afzet. De fabriek in in Kampen is de meest onrendabe le van het concern. Het personeel kan nog 13 weken in dienst blij ven. Voor hen is een regeling getroffen, die door de drie vak bonden gunstig werd genoemd. Van de 185 personeelsleden zijn er 73 ouder dan 55 jaar, 75 variëren in leeftijd van 25 tot 55 jaar. Een woordvoerder van een der vak bonden deelde mee, dat het bij zonder moeilijk zal zijn vooral voor de oudere sigarenmakers werk te vinden. Van donderdag af, toen het ontslag aan de vakbonden werd meegedeeld, hebben deze di verse sigarenfabrieken benaderd om te vragen of zij interesse had den in Kampen een filiaal te stich ten. Tot nu toe heeft men hier geen positieve reacties op gehad. Enige tijd geleden heeft men met de Ritmeester-fabrieken onderhan delingen gevoerd over het stich ten van een filiaal doch dit ge sprek is mislukt. verklaard dat het Britse besluit einde heeft gemaakt aan de vertrou wenscrisis binnen de EVA. De raad beschouwt de verlaging als een sis van toenemende samenwerking in de EVA en als een teken var vertrouwen in de Britse economie. Bij tal van afgevaardigden van de EVA heerste overigens enige teleur stelling. dat de Britse regering niet in een keer de extra heffing onge daan heeft gemaakt. De Engelse mi nister van Economische Zaken, Biown, weidde hierover in het Britse Lagerhuis niet verder uit, maar opmerkingen waren een duidelijke aanwijzing, dat de Labour-regering geen plannen heeft de heffing der te verlagen. A-GRIEP IN LEGERPLAATS (Van onze Zwolse correspondent) Ongeveer drieduizend militairen in de legerplaats 't Harde worden van daag ingeënt tegen de a-griep. Vyf artsen en een tiental militaire verple gers zijn daar de hele dag druk mei bezig. Het inenten, dat gebeurt in eer daanoor ingerichte manschappen- kantine, zal morgen worden voortge zet voor die militairen, die vandaag afwezig zyn, o.a. wegens oefeningen. Men is in t Harde bijzonder voor zichtig geworden, omdat zich daar vorige week een geval van A-griep heeft voorgedaan. De zieke militair is inmiddels genezen. Het was het eerste en voor zover bekend tot nu toe het enige A-griep geval in ons land. Ook elders worden militairen ingeënt te gen de ziekte. Tienjarige in busje door stadscentrum (Van i Groningse correspondent) De tienjarige Henk van Wük uit Groningen heeft gistermiddag een stout stukje uitgehaald. Hy' stapte ;en volkswagenbusje en toerde hiermee moederziel alleen door het drukke spitsuurverkeer naar het cen trum van de stad. Vriendjes hadden hem verteld, hoe hü de auto op gang moest krijgen. Onderweg heeft hü vüf auto's ge ramd, die min of meer werden bescha digd. Op het Zuiderdiep is het busje door een marechaussee tot stilstand gebracht. Prinses Christina heeft ter ge legenheid van haar achttiende verjaardag een deputatie ont vangen van de stichting ..Het Vierde PrinsenkindDe twin tigjarige Adriaan Neyburg uit Honseiersdijk en de 19-jarige Henny Scholten uit Tubbergen boden de prinses een grammo foonplaat aan. RAMP IN JAPAN: ONTPLOFFING IN KOLENMIJN Tenminste zestig Japanse mijnwerkers zijn om het leven gekomen als gevolg van een ontploffing in een kolenmijn bij Joebari op het eiland Hokkaido. Het zoeken naar enige vermis ten wordt bemoeilijkt door het giftige kolenmonoxyde en door het feit, dat als gevolg van een aardschok stukken rots in de mijnschachten zijn losgeraakt. De hoop om de vermisten levend terug te vinden neemt snel af. De vermiste münwerkers bevinden zich op een diepte van 520 meter en bijna 2.000 meter van de mijningang. De directie van de myn staat voor een afschuwelük dilemma. Als zy het ventilatiesysteem in de myn weer in schakelt, bestaat het gevaar van een nieuwe explosie. Als er geen ventila tie komt, zullen de mijnwerkers zeker aan het giftige gas sterven. Tot dusver zijn achttien mijnwer kers levend naar boven gehaald. Zü zyn in een ziekenhuis opgenomen met vergiftigingsverschijnselen en met verwondingen. Voor enkelen be staat levensgevaar. CHARMANT teutvs f Uit het Leidsch Dagblad van f 24 February 1865: i Het Duitsche dagblad i „Cosmos" geeft een zeker j middel op, om den ouderdom van een paard te doen ken nen, wanneer het meer dan 8 jaar oud is. Het bestaat in een rimpel boven het oog van het paard. Niet ieder jaar komt er een nieuwe rimpel bij. H.M. De Koningin-moeder heeft een onrustige nacht doorgebracht en de hoest bleef aanhouden. Een thé- dansant ten hove zal geen voortgang hebben.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1