Op sleutelposities geen dienstplichtigen meer Edith van Dijk vertelt vakantiemogeli j kheden in Hollandse kuststreek Close-ups van maan Ewout Joppensz bijna twintig jaar 566ste STAATSLOTERIJ r Amsterdamse metaal bereikt ook akkoord HamburgDuisburg en Dusseldorf voor Loes v. d. Oever MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 22 FEBRUARI 1965 0 Vervolg van pag1 Toch harde gebieden? Ben andere mening heeft Ewen A. Whiteaker, een collega van Kuiper aan de Universiteit van Arizona. Hij was het ermee eens dat de opper vlakte waarschijnlijk bestaat uit sohuimlava. Maar hij meende dat dit onder 'het gewicht van meteorieten verpulverd is en dat het nu compact genoeg is om een landend vaartuig te dragen. Dr. Harold Urgey van de univer siteit van Californië in Jolla merkte op dat verscheidene kraters een wit achtige vlek op de bodem lieten hetgeen erop zou kunnen duiden dat zich daar zeer hard materiaal be vindt. Hij raamde dat sommige der kraters 15 tot 18 meter diep zijn en (hij zei dat dit waarschijnlijk ook de maximale diepte was van de zachte, 6tofacbtage massa's op de maanop- pervlakte. Namens het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart heeft E. N. Cort- wright gezegd dat uit de foto's blijkt dat er veel gebieden zijn die vlak ge noeg zijn voor bemande landingen De volgende vraag is na te gaan of de grond hard genoeg is, om het ge wicht van landende vaartuigen te dragen. Prof. sir Bernard Lovell, directeur van Engeland's astronomisch obser vatorium, noemde de vlucht van d< Ranger „een nieuwe schitterende prestatie". Hij zei: „zij zal van groot belang zijn voor onze kennis van de forma tie van de maan en voor het plan, binnen enkele jaren (circa 1970) een landing op de maan te maken. Volgende experimenten Een laatste Ranger moet binnen dertig dagen naar de maan als sluit stuk van het desbetreffende project dat 979 miljoen gulden heeft gekost. Daarna zullen onbemande „Surveyer" en „Lunar Orbiter" ruimtevaartuigen volgen waarmede eerstgenoemde op de maanbodem zelf gegevens moeten verzamelen en de tweede uitzien naar geschikte plaatsen voor het laten lan den tegen 1970 van het eerste drietal astronauten in het kader van het Apollo-project. 0 Vervolg van pag. 1 De Gaulle en Couve over Azië De Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville heeft Amerika de raad gegeven om- te proberen een politieke oplossing voor de Vietnamese crisis te vinden. „Er is reeds veel tijd verloren ge gaan", zo zei hij in een t.v. interview voor de C.B.S. HU gaf toe niet ze ker te weten of de communisten voor onderhandelingen belangstel ling hadden. „Dat moet u de Noord vietnamezen vragen. Het lijkt mij toe dat het ook in hun belang is te onderhandelen. Ik kan niet inzien waarom iemand dat zou weigeren". President De Gaulle heeft in een boodschap aan het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek meegedeeld dat Frankrijk er sedert lang van overtuigd is dat een duur zame regeling van de geschillen in Laos en Cambodja nooit door middel van wapengeweld tot stand kan ko men. Alleen door het voeren van onderhandelingen zullen de vooruit zichten op terugkeer van de vrede en de werkelijke onafhankelijkheid van de betrokken volkeren verbeterd worden, aldus de president, die hier aan toevoegde dat dit noodzakelijk de beëindiging van de Buitenlandse inmeging in Vietnam, Laos en Cam bodja met zich brengt. t ,r Prof. dr. Gerard Kuiper, de Amerikaanse astronoom van Ne derlandse afkomstdie de leiding heeft van het team. dat de Ran gerfoto's van de maan onder zoekt. toont een van de opnamen tegen de achtergrond van een reusachtige maankaart op de plaats waar de foto genomen werd. 55 55 Voorproefje van jubileumfeest IN MEI 1945 Advertentie HEROPGERICHT Op 28 mei a.s. zal het precies 20 jaar geleden zijn, dat de Leidse Padvindersgroep Ewout Joppensz N.P.V. werd her-opgericht. Als een voorproefje van de komen de lustrumfestiviteiten heeft „Ewout Joppensz" zaterdag in de grote zaal van „De Burcht" een contact-feest avond gehouden. De avond werd geopend met het hijsen van de vlag, en het uitspreken van de welpen- en padvinderswet. Hierna was het woord aan de groeps leider, oubaas W. J. Buijtendorp, die in het bijzonder de beide eregasten, t.w. de assistent-DC, G. van Houten en de heer W. Kosten, voorzitter van de Plaatselijke Commissie L.P.G. en voorzitter van de Broederschap van Oud-Padvinders, Kring Rijnland, be groette. Oubaas Buijtendorp wees met vol doening op het feit, dat de groep onmiddellijk na de heroprichting weer een grote levensvatbaarheid kreeg. Ook nu bruist de greep van activiteit, waarbij de goede sfeer kenmerkend kan worden genoemd. Zowel oubaas Tierolf, vaandrig Van Nieuiv plan Defensie beoogt een besparing van miljoenen Ingen Schenau, ere-akela Van Rhijn als oubaas Buijtendorp sr. die helaas door ziekte verhinderd was bracht hij vervolgens dank en hulde voor hun leiding in de eerste nieuwe levensjaren van de groep. Zich tot de afgevaardigden van de Leidse padvindersgroepen richtend drong oubaas Buijtendorp aan op een nog grotere onderlinge samenwerking. Elck wat wils Het feestprogramma bood „elck wat wils" en er werkten zowel leden van de groep als oud-leden en „vrienden van E.J." mee. De oud-leden en vrienden waren o.m. vertegenwoordigd in „The Sun ny Side Jazzband" onder leiding van Max van der Voet, de Leidse caba retgroep „Wiegewaai" onder leiding van Bob in 't Hout, de Haagse Districts Padvindersband onder lei ding van oubaas J. M. Mostard en een dansgroep, die zowel volksdan sen als de nieuwste dans de Jenka demonstreerde. Oud-groepslid Albert Labordus ontpopte zich als een goed voordrachtkunstenaar door de wijze waarop hij „Der Alte General" en „De Jonkvrouw" (A. G. Schmidt) ten tonele voerde. Van de eigen groepsleden gaven de welpen en de voortrekkers afwisselend geslaagde demonstraties van de activiteiten in de groep, waartoe ook het beoefenen van de toneelkunst is gaan behoren. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn onder leiding van de heer N. A. Klarenberg. Soebandrio gelooft de militairen niet Dr. Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag in een gesprek voor de televisie gezegd dat hij niet ge looft dat men in Indonesië een atoombom aan het maliën is. „Onze militairen zeggen het wel, maar ik geloof het niet", aldus de minister. Maandag 22 februari 1965 VIERDE KLASSE A Prijzen van: f. 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 4 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 05 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 28 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 546 f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 984 f. 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 9041 een prijs van f. .5000 is gevallen op het nummer: 69215 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 21698 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 28343 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 08118 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 45364* de prijs van f. 10000 is gevallen op het nummer: 83400 de prijs van f. 20000 is gevallen op het nummer: 44465 de prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: 49412 de prijs van f. 50000 is gevallen op het nummer: 24802 de prijs van f. 100000 is gevallen op het nummer: 12628* Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. ,eidóe cjenda :ursus over ab stracte kunst o-l.v. C. Blok. 8 uur run. Rest. De Doelen: Leidse Amateur- fotografenver. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal (foyer): K. en O. Lezing prof. dr. F. Vos over Korea. Stadsgehoorzaa. LKV „Voor Allen. Tibór de Machula (cello) en Marinus Flipse (plano). 8 uur nm Zomerzorg „Rijn- bonath-Seeuwen ver Cruff's tentoonstelling 1965. uur n.m. D1NSDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng getuigen. 7.25 Janvossensteeg 17: Volle Evangelie- zending. Spr. dhr. J. Zijlstra. 8 u. n.m. Omdat het als het ware met de dag bezwaarlijker wordt om voor de bediening van het steeds gecompliceerder wor dende materiaal gebruik te blijven maken van dienstplich tigen, is men bij Defensie bezig met de uitwerking van een plan, dat moet voorzien in het vervangen van die dienstplich tigen door vrijwillig dienend personeel. Het streven is daarbij op gericht om althans op een groot aantal „sleu telfuncties" dienstplichtigen te ver vangen door vrijwilligers. Dit heeft staatssecretaris J. C. E. Haex voor de landmacht zaterdagmiddag in 's-Gravenzande gezegd. Nieuwe stijl Tot nu is de werving van vrijwilligers echter nooit een groot succes ge weest. Daarom zoekt men het bij Defensie nu in een geheel andere benadering van het probleem. De gedachten gaan nu voor een langer aantal ja- Tijdens zy'n diensttijd zal die „vrij- williger-nieuwe-stijl" op kosten van defensie een vakopleiding kunnen krijgen. Er is reeds overleg gaande met werkgevers- en werknemers organisaties. Reeds deze herfst wil Defensie dit systeem beproeven. Besparingen Als het plan slaagt zal een van de gunstige gevolgen zijn, dat er een ontspanning op de arbeidsmarkt kan optreden, want voor iedere vrijwilliger, die zich voor vier jaar verbindt behoeven drie dienstplich tigen minder opgeroepen te worden Berekend is dat dit een besparing betekent van twee en een kwart man-jaar. Als het nieuwe systeem slaagt zal er bU Defensie voor miljoenen be spaard kunnen worden. Bij iedere vrijwilliger bespaart men namelijk in de eerste plaats de opleidings- kosten van drie dienstplichtigen en verder alle andere kosten voor die drie, zoals accommodatie, soldij voeding, etc. Na overleg van zeven uur De vrijdag begonnen staking van op enkele tientallen na alle ongeveer 350 werknemers van de machinefa briek Du Croo en Brauns N.V. in Amsterdam duurt nog voort. De stakers verlangen behalve de verbeteringen volgens een vannacht akkoord nog een verhoging van het bus- en koffiegeld met twee gulden per week. In alle overige metaalbedrijven in Amsterdam en omgeving wordt nor maal gewerkt. Daar heeft men van ochtend kennis genomen van het akkoord, dat vannacht was bereikt tussen districtsbestuurders van de metaalbonden en de werkgevers. Ze- uur heeft het moeizame overleg geduurd. Uitgangspunt was het Rot- erdamse compromis van vorige week. Een compromis, dat de Am sterdamse werkgevers „met de no dige zorg heeft vervuld". Zij meen den, dat men in Rotterdam door het akkoord was heengeschoten, dat in de Vakraad voor de Metaalindustrie op 20 januari was bereikt. „Men is er drie cent per uur doorheen ge schoten en bovendien hopen de Rot terdamse heren, dat de produktivi- teit zal stijgen en daardoor de uit bouw van de tarieven, met het oog waarop zij in goed vertrouwen op de bestaande tarieven procent voor schot geven". Het gaat in Amsterdam en de Zaanstreek om in totaal ongeveer honderd bedrijven. Volgens het uit gegeven communiqué zullen de districtsbestuurders met al die bedrij ven overleg gaan plegen. Eventueel daaruit voortvloeiende overeenkom sten gelden van vandaag af. Tien cent In Amsterdam is het akkoord van de Vakraad van 20 januari uitge voerd. Iedereen in de metaalindustrie in Amsterdam weet, waar hij aan toe is. Het gesprek per onderneming zal nu worden gevoerd over een ver hoging van het uurloon met drie cent. Als de werkgevers daarnaast een voorschot van 2% procent- op basis van 25 procent tarief uit op zeven cent. Het totaal wordt tien cent. Verwacht wordt, dat het akkoord van Rotterdam en het akkoord van Amsterdam gevolgen zullen kunnen hebben van ondernemingen op het gebied van de metaalindustrie in an dere delen van het land. Op West-Duitse stations 1.1, V.-stand EDITH VAN DIJK. de infor- matrice van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Katwijk, heeft de eerste twee weekeinden in het kader van de A.N.V.V.- stationsactie in West-Duitsland er op zitten. Eerst was zij in Hannover en de afgelopen vrij dag en zaterdag in Frankfort aan de Main. Zij is vorige week even thuis geweest, maar deze week blijft zij in Duitsland, want het komende weekeinde (vrijdag en zaterdag) maakt zij met nog enkele Nederlandse meisjes pro paganda voor ons land in Ber lijn. Deze stationsactie wordt door het A.N.V.V. gevoerd in samenwerking met de Ned. Spoorwegen, Keukenhof de Holland-Combinatie, waarin de V.V.V.'s van Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Delft en Hilver sum samenwerken. i zijn Dp hen zijn. De i lljke woning gearresteerd. Op r het luchtdrukpistool gevonden, mee hij de bewoonster r onlani gesticht Valkenheide in Maarsbergen Dodelijke val De 74-Jarige mej. J. H. M. Koster uit c' Den Haag 1 'n haar wc erwondlng» Jhr. Van Panhuvs onderscheiden Aan de Nederlandse ambassadeur in Spanje. Jhr. W. E. van Panhuys, die met pensioen gaat. is bij een ln het Staatsblad gepubliceerd decreet het Grootkruis in de Orde van Isabella de katholieke toegekend. Jongetje onder trein De 6-Jarige Franclscus Hendrikus Quakernaat uit Utrecht is zaterdag, toen hij met enkele vriendjes op een rangeerterrein b(j het handelsterrein West in Utrecht aan het spelen was, met zijn voet onder een goederenwagen gekomen. De Jongen is naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Zijn voet zou waarschijnlijk Zeelieden plegen overval Drie moeten worden geamputeerd, jonge Nederlandse zeelieden hebben burgse gepfcegd haax handtasje de 35-Jarlge Maria Christina Vettore Austin. Onmiddellijk na het huwelijk ls het paar naar Europa vertrokken. ZIJ zullen eind maart ln de V.S. terug keren. De nieuwe mevr. Ford. in VI- cenza, Italië, geboren, ls ln 1955 ge- schelden van de Canadees Robin W. U. duizend benzinestations gesloten door middernacht bei middernacht eindigen Botsing aan grens Borneo het Britse leger heeft tij- korte maar hevige botsing ln troullle de wildernis op de grenl met Indo nesië in Borneo twee Indonesische guerrillastrijders doodgeschoten. De bende telde zes man. Hoogleraren opgesloten Na 18 uur door studenten te zijn opgesloten ge weest. zijn zondag 21 hoogleraren aan de SJlzkowa-universitelt, ten zuidwes ten van Tokio, op vrije voeten geko- Het geschil was gerezen Het doel is de treinreizigers te wij zen op de vele mogelijkheden, die ons land ook buiten het zomersei zoen de vakantiegangers biedt: in het bijzonder de kuststreek met Keu kenhof en de in de nabijheid liggen de steden. Edith van Dijk vertelde, dat zij en haar collega's de meisjes van de Holland-Combinatie zijn gekleed in Volendams kostuum, de informa- trices van de N.S. in de reeds over bekende toiletjes en zij zelf in een charmant grijs mantelpakje met blauwe hoed en dito schoudertas, handschoenen en schoenen het in Hannover bijzonder prettig hebben gehad. Veel belangstelling De contacten, zei zij, waren erg leuk. De West-Duitse treinreizigers toonden veel belangstelling voor deze Nederlandse actie. Vooral het alleraardigste, door de goede zorgen van Keukenhof aange legde tuintje met bolbloemen oogst te veel succes en met intense belang stelling werd gekeken naar de zestig kleurendia's die niet alleen 't strand de duinen en Keukenhof in beeld brachten, maar ook karakteristieke plekjes lieten zien uit de steden Rot terdam, Den Haag, Leiden, Delft, Amsterdam en Hilversum. Er werden duizenden ook Katwijkse recla mefolders uitgereikt. Edith van Dijk was er zeker van overtuigd, dat deze actie vruchten aanstelling i studentenpension. i tweede kok 1 LOES v. d. OEVER 2DITH VAN DIJK zal afwerpen voor de „vreemdelin gen-industrie" in ons land. Op haar beurt ziet Loes v. d. Oe ver, die nu de zaken waarneemt in het V.V.V.-informatiekantoor aan de Boulevard in Katwijk aan Zee, reik halzend uit naar de maand maart. Dan valt haar de eer te beurt naar West-Duitsland te gaan. Zij gaat 3 maart naar Hamburg, bezoekt ver volgens in het kader van de stations actie Duisburg en eindigt 24 maart in Dusseldorf. Zij vindt het een eer, dat de twee informatrices van de V.V.V. Katwijk door de directie van de Algemene Vereniging Vreemdelingenverkeer in Den Haag. zijn uitgenodigd om deze hele tournee mee te maken. Van de Holland-Combinatie gaat naar iedere stad een informatrice steeds weer een meisje van een V.V.V.zodat alles zes aan de beurt komen. Natuurlijk heeft Loes v. d. Oever vorige week uitvoerig gesproken met haar collega Edith van Dijk. Dat is belangrijk, vertelde ze, want dan weet je zo'n beetje wat je te wach ten staat, al zal het natuurijlk in elke stad wel weer anders zijn. Haar gloednieuwe WV-kostuum hangt reeds in de kast. Het ziet er zeer verzorgd uit. Over een dag of tien verwisselt zij het informatie kantoor drie weken voor de Duitse stations. Of ze het leuk vindt? Natuurlijk, zegt ze, het is weer eens wat an ders en het verruimt je blik. Hier op het kantoor komen wij uiteraard veel met Duitsers in aanraking, maar daar zal het toch wel anders zUn. In Katwijk moeten wij de men- sen hun hotel of pension wijzen, j doch op de Duitse stations moeten wij hen vertellen van de zeer vele mogelijkheden, die Nederland de va kantiegangers biedt de toekomst ol Rapenburg 61: Amerika nu en dr. J. W. Schulte Noordholt. 8 i Schouwburg: K. en O. Toneelgroi 0 Studio speelt „De rechtvaardigen". y wijk. 7.30-10 i Camera-theater: K. en O.-fllm v maand „Dieren hebben 't ook moi? lijk". 7 en 9.15 Gebouw Scheenschuur 6: Jaarveiw Leidsche Ver. van Postzegelverzam ci Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls he crum" speelt „Tai™>i«*<" «i«* tiJ1 Willem de Zwij gespreksavond. 8 i DONDERDAG Aula school Asserstraat: Jaarverj dering NCVB, afd. Centrum. Café De Grot (Oude Singel 2)Lel J se Tuiniers- en bloemistver. D.E.V. Den Burcht: Jaarverg. Vita Nova. 9.30 uur vm. c Gerecht 10: Ledenverg. Kon. N()s Natuurhistorische Ver. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderli gi van Jehovah's getuigen. 7.25 uur n. r( Rest. Van der HeijdenFilmavoiei Leidse Assurantieclub. 8 Lakenhal: Opening tentoonstellii I kunstbezit leden Vrienden y hal. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal: Modeshow firma Gronheld. 2.30 en 8 uur VRIJDAG k^De Lakenhal: Jaarverg. Ver. Ou de Leidse zaterdagmarkt. Tevens flta van J. de l'Ecluse en Hermar brink. 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal: Modeshow „Majge gem. „Ecclesia". 8 Henk Zomerzorg: WD Ulsen speelt en zingt. 8 w 8 L Ha af te Liberale Stud» ji J. M. Stoffel» B De plaats van Nederlaq M. Stoffeli w „De nlftftts va ln de wereld". ZATERDAG Den Burcht (grote zaal): Carnavaii,? feest „Nut en Vermaak". 9 uur njn Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 11 uur v.m., bijbelstudie; 11-12 uur, K. C. van Oossanen. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sill crum" speelt „Taloelah". ZONDAG Dr. Van Voorthuijzenschool (aulai) 1 Pinkstergemeente. Hogewoerd 175: Wachttorenstud E Jehovah's Getuigen. 4 en nm.; openbare lezing 2.45 i Steenschuur 6Kerk van Jezd Christus van de heiligen der laatst e' dagen. 10.30 uur v.m. BIOSCOPEN Trianon: „Gejaagd door de wind". Dag. 2.30. 7 en 9.15 niemandsland", en 9.15 de slavin. 14 Jat 3.15 1 Dag. 2.30, 7 en 4.45. 7 en 9.15 uur. Camera: „Je bent maar éénmaal 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Commando's in Vietnam". Dag. 2.30, 7.15 2.30, 4.45, 7.15 ).15 ).15 915 i_ kennen geen genade". 14 Jr. Zond» „De volgelingen kaart (tot 1 maart).' De Lakenhal: Dag. 10-4 (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum voor Volkenkundi (oteenstraat 1): Dag 10-17 dags 13-17 uur Rijksmuseum van Oudheden: Dag« tljks 10-5 uur: Rijksmuseum o der natuurwetenschappen: Dag. geschieden! jtenscnaDDen- - Avond- en nachtdienst der apothekö Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Reijst, Steenstraat 35, 20136. Apotheek R. van Breest Sir lenburg te Leiderdorp en Apotheel WO peen genot» van a\\ nnin specialist (ot diens op dokterstelefoon ZZZZZ.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2