GRIEP Verwar ring over whisky en vergif in „Taloelah" kunst kaleiöoscoqp Wie vermoordde de [amerverliuurster VISSER-NEERLANDIAPRIJZEN IN ROLZAAL UITGEREIKT Opera-directeur Paul Pella overleden CITOSIL ROOFOVERVAL IN TUINSTAD OSDORP Wie heeft wil er snel van af -PS' ericht 1 maart 1860 Maandag 22 februari 1965 Vijfde blad no. 31498 AMUSANTE AVOND VAN Wie hééft en hoe is de kamerverhuurster Eleonor Trellington trgiftigd? Dat is de grote vraag, waarom alles draait in de komische thril- .Taloelah" Whisky en cyaankali"), in 1956 geschreven r de in 1898 geboren toneelauteur (en acteur) Arnold Ridley, samenwerking met Mary Cathcart Borer. Ridley, van wie ook de bekende Spooktrein" (1925) stamt. J= nt het klappen van de zweep en daarvan heeft „Litteris Sa- M urn" een dankbaar gebruik gemaakt tijdens de eerste opvoering de Leidse Schouwburg van zaterdagavond. Hjtidley is echter wel wat lang van voordat hij aan de onverwachte knoping toekomt, maar het stuk r0 rder ook door het beroepstoneel even), waarborgt toch gezellige ijiiji spanning. zijn enkele verdachten: aller - mevrouw Trellingtons' stief- filter, die bij haar sterven alles zal maar vooral de drie oude, terige dametjes (herinnering aan 'senicum en oude kant"), aan wie »t op de kerstavond, waar-op zich gebeurtenissen afspelen, een stische verhoging van de kamer- ar door de meedogenloze hospita rdt aangezegd. Zij koesteren daar- inderdaad boze plannen haar te giftigen. De inspecteur van poli die deze ingewikkelde zaak moet varren, staat voor een schier peloze taak. Wie hem tenslotte slng aan de hand doet, ver- ■"tppen wij ndet, omdat anders de dlgheid voor de volgende opvoe- en er af zou zijnWij laten U in het ongewisse. giftiging van de dierbare lieve- ►ea jspoes Taloelah van een der C netjes, gevolgd door de plotselinge Dd van de kamerverhuurster. Pret de verwisselde whiskyflessen een mèt- de andere zónder gif en om het kostelijke trio netjes, wie de whisky danig naar hoofd gestegen is. ■et tenslotte om de verrassende Uossing. -Litt I on 1 h»i Itteris Sacrum", de vereniging, ondanks t.v.-concurrentie geluk- het amateurisme in de goede zin woords succesvol blijft beoefenen ■fü daartoe zeker de geëigende krach- J i blijft behouden, bezorgde met dit enieus uitgedachte geval een goed ette Schouwburg veel hilariteit, fooral de drie oude dametjes (Co geman-—Verhagen, Truus Hooge- id—Van Oortmerssen en Rosien |jj sselbachGaykema) dragen daar ea igroot deel toe bij. Uitstekend was temerige sfeer van dit bejaarde Éi etal getekend. „'pe eei-ste wil persé niet, dat ze „oud" wordt aangezien en Co igeman, kittig en joyeus, slaagde perfect in, dit waar te maken. De T lede is de goedigste van de drie I» de derde heeft door haar droge nerkingen en met haar krakende pstem eigenlijk de dankbaarste zj] zorgde voor heel wat lach- I vo's. Enfin:'ze komen allen voor 1 te vuren te staan! ïerman Frentzen (politie-inspec- pge ff Brunton)gesteund door recher- Rawlings (Leo Gaykema) en en-Ütie-arts Brownly (Sjoerd de Mik) n 1 bben het bij hun onderzoek niet li nakkelijk. De inspecteur krijgt rij^n alle nerveuze opwinding zelfs de Henk Fuchs, als de huisarts entwood mag tenslotte de char- stiefdochter Mary Trellington i- 1 maal Callas! Maria Callas, die gister- iwond voor het eerst in Pa- ijs de rol van Tosca heeft ezongen, is 21 maal terug- geroepen. i. Het publiek wuifde met i kdoeken, wierp boeketten i op het toneel en riep voort durend: CallasCallas!" (Selma HagemanOele) opgetogen in de armen sluiten, Bram Harteveld is de hoffelijke en joviale weduwnaar Fawcett, die blij is aan de eventuele huwelijkskans met de kamerverhuur ster ontsprongen te zijn en Riekje Coolvan Stek maakt duidelijk, dat kamerverhuursters bij lange na geen ideale kamerverhuursters kunnen zijn Kortom: het is een héél gedoe daar op kerstavond: met échte doden en „schijndoden", want de whisky is de oude dametjes lelijk naar het hoofd gestegen. Daarbij blijft alle6 toch nauwlettend binnen de paden De drie oude dametjes in ..Ta loelah" v.l.n.r. Lavinia Golds- worthy (Rosien Hasselbach Gaykema)Janet Bo wering (Truus HogewindVan Oort merssen) en Ruth Prendergast (Co HagemanVerhagen) (Foto L.D./Holvast) der burgerlijke wellevendheid. En tevens komt men tot de conclusie, dat veel eerbare mensen hun crimi nele neigingen hebben, maar dat ze er, als 't er op aè.n komt, toch maar liever vam af zien om tot de daad over te gaan Het werd, onder de kundige regie van Bas Hageman sr. en met een décor van Bob Hageman, die van de zolder-zitkamre, waarin zich dit alle® afspeelt, iets aparts had gemaakt, een humoristische en afwisselende voor stelling. Nog wat meer vaart kan het ge heel ten goede komen, temeer omdat de schrijvers weieens in al te uitvoe rige uitweidingen blijven stekeij. Maar dat de vermakelijke verwar ring over whisky en vergif tot een hoogtepunt wordt opgevoerd, valt niet te ontkennen. Hartelijk applaus en een fraaie bloemenhulde aan alle actrices be klonken deze amusante en geani meerde avond. TH. J. H. Expositie Veldhoen door de Justitie gesloten (Van correspondent) De vrijdagavond in Pictura ge opende tentoonstelling van werken van de Amsterdamse graficus Aat Veldhoen, die tot 14 maart geopend zou blijven, is voortijdig op last van de Officier van Justitie in het ar rondissement Dordrecht, mr. J. E. Visser gesloten, omdat de heer Veld hoen weigerde bepaalde werken te verwijderen. 's Middags is mr. Visser naar de tentoonstelling gegaan om te zien, of er werken zouden hangen die een zedenkwetsend karakter droegen. Volgens de Dordtse magistraat wa ren deze er inderdaad. Hij verzocht de heer Veldhoen dan ook deze te •ij deren. Toen de Amsterdams kunstenaar dit weigerde, arriveerde later op de avond, na de officiële opening door ir. J. Dicke de politie, die de tentoonstelling sloot. Het bestuur van „Pictura" betreurt deze gang van zaken. „Weliswaar", aldus het bestuur, „zijn er elders wel moeilijkheden gerezen rond het werk van deze Jonge graficus, maar de in de zaak gemengde justitieautoritei- ten hebben zich in die gevallen niet een zo ingrijpend optreden, zo als ditmaal, genoopt gezien". Veld hoen heeft opdracht gekregen alle werken uit „Pictura" te verwyde- Nader vernemen wij, dat de expo sitie morgen weer zal worden ge opend. Van overheidswege is daarbij echter de restrictie gemaakt, dat geen toegang zal worden verleend aan per- onen beneden de 18 jaar. G. Oudshoorn - 71 - overleden Bekend kunstcriticus Plotseling is op het station op weg naar de Israëltentoonstelling in Haarlem, op 71-jarige leeftijd overleden de bekende kunstcriticus (beeldende kunsten), de heer G. Oudshoorn. Reeds geruimte tijd moest hjj zich in acht nemen. Thans ,n het leven van deze vitale per soonlijkheid een einde gekomen, hy is in het harnas gestorven. De heer Oudshoorn was vele jaren kassier bij de Rotterdamsche Bank in Den Haag. Op zestigjarige leef tijd ging hij met vervroegd pensioen om zich geheel aan de kunst kritiek te wijden. Aanvankelijk voor het Haagsch Dagblad, later voor de gehele Parool-Pers. In 'Haagse kunst kringen, doch ook ver daarbuiten hij een geziene en zeer gewaar deerde figuur. Wij hebben hem leren kennen als ;n kunstkenner en kunstliefhebber in grote eruditie, wiens onver flauwde interesse voor de beeldende kunsten hem gemaakt hebben, tot wat hü was: een man, die op zyn gebied „gezag" had. Onze gedach ten gaan dan ook naar hem uit met bewondering voor zyn grote kennis met sympathie voor zijn mense lijkheid. Culturele-maatschappelijke prestaties werden geëerd (Van onze Haagse correspondent) In de historische Rolzaal aan het Haagse Binnenhof heeft de voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, de heer F. Koote. zaterdag middag aan tien personen en zeven instellingen de jaarlijkse Visser Neerlandiaprijzen uitgereikt. De sfeervolle bijeenkomst, die o.m. door de Zuid-Afrikaanse ambassadeur werd bijgewoond, droeg een extra feestelijk karakter doordat de prijzen voor belangrijke culturele en maatschappelijke prestaties uit het legaat van de jood se advocaat, mr. H. L. A. Visser, dit jaar voor de tiende maal kon den worden toegekend. In zijn openingstoespraak wees de i drag van f 500 in ontvangst tereenvolgens aan de toneelschrij vers, drs. M. van Loggem, prof. dr. Klbbe van der Wal en mr. H. A. keuls toe. Helaas wekte echter de wijze waarop de voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, de gradatie tus sen deze prijswinnaars naar voren meende te moeten brengen, een lich te verbazing onder de aanwezigen op Bouwde in het oosten des lands een belangrijke cultuur op (Van onze correspondent) Geheel onverwachts is in zijn woning in Enschede overleden de heer Paul Pella, artistiek leider van het operagezelschap .Fo rum". De avond daarvoor was hij nog aanwezig bij een opvoering van "..Der fliegende Hollander" van Richard Wagner, door het operagezelschap Forum" in Enschede, onder de muzikale leiding van Hans van den Homberg, 's Nachts had hij nog gewerkt aan de voorbereiding van de viering van het 10-jarig bestaan van ..Forum", waarvoor de opera „Julius Ceasar" van Handel is gekozen. oosten van ons land een grote ope racultuur heeft gevestigd. De begrafenis zal woensdag a.s. plaats hebben. Het stoffelijk over schot van Paul Pella wordt 's mor gens opgebaard in de hal van de Twentse Schouwburg, waarna om 12 uur een herdenkingsbijeenkomst zal plaats vinden. PAUL PELLA Paul Pella werd op 20 maart 1892 in Wenen geboren. Daar studeerde hij o.a. by een leerling van Anton Bruckner, prof. Guido Adler, en Ar nold Schönberg. Na verhuisd te zijn naar Jablonec in Bohemen, werd Paul Pella aangesteld als dirigent van het Deutsche Theater in Praag. In meerdere Duitse steden heeft Pel la gedirigeerd, en van 1935 tot 1937 werkte hij in Moskou, Bakou en Ti- flis. Direct na de oorlog werd hij naar Amsterdam geroepen om de lei ding op zich te nemen van de Ned. Opera, waarmee hij werkte van 1946 tot 1951. Veel belangrijke voorstel lingen heeft Pella toen met de Ned. Opera gegeven. Tevens vormde hij daar een operastudie voor de jonge krachten, waarmee hij als eerste werk. de „Julius Ceasar" van Handel opvoerde. Toen Enschede in 1955 na de bouw van de nieuwe Twentse Schouwburg ook een operagezelschap aantrok, naast het Overijsels' Philh. Orkest, was Paul Pella de aangewezen man om dit jonge ensemble te leiden. Dit ensemble was samengesteld uit het voormalige Utrechtse Opera van Chris Burgers en de kameropera „Camerata" van Max van Doorn. Onder de moeilijkste omstandighe den. vooral op financieel gebied heeft Pella in Twenthe moeten werken, doch uiteindelijk een uitstekende en semble-opera samengesteld, die in het In de Rolzaal in Den Haag zijn zaterdag de Visser Neer landiaprijzen uitgereikt. Op de foto de heer F. Koote (links), voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbonddie de prijs uitreikt aan Rudolf Korver voor diens hulp aan een invalide medeleerling bij zijn studie aan een Amsterdamse school. :ials de Belgische Wim Decoodt, die ondanks zijn lichamelijke gebre ken de spil van zijn klas is. Vervolgens kregen twee Neder landse en drie Belgische maatschap pelijke instellingen (de Stichting Na zorg Buitengewoon Lager Onderwijs uit Rotterdam, de Stichting Werk gemeenschap uit Bilthoven, de Bel gische Vereniging voor Openluchtop- voecüng, het Belgische Dominiek Sa- vio Instituut en de eveneens Bel gische ver. „De Wiekslag" die zon der overheidssubsidie uitzonderlijk belangrijk werk voor geestelijk ge stoorde en moeilijk opvoedbare Jeugd verrichten leder een prijs van f 6.000. Onder de onderscheidene bevond zich ook een lid van het Alg. Ned. Verbond, de oud-burgemeester van het Zeeuwse Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, die de Visser- Neer- landiaprijs kreeg voor het belangrij ke archeoligische werk, dat hij in de afgelopen jaren heeft voor zijn ge meente laten uitvoeren. Twee jongeren organisaties de Rotterdamse Stichting Ruimte voor de jeugd en de Belgische volkshoge school „De Blankaart" mochten prijs in ontvangst ne- voorzitter er nog eens op, dat het Aig. Ned. Verbond sinds 1955 aan talryke personen en instellingen in Nederlands sprekende gebieden 178 pryzen ter waarde van f 350.000 heeft uitgereikt. In tegenstelling tot voiige jaren werd er dit keer geen muzikale onderscheiding toegekend, waardoor het accent meer op de maatschappeiyke onderscheiding kwam te vallen. Nadat het gemengd koor „Die Haghe" o.l.v. de dirigent Wil der Meer een paar Vlaamse liedjes ten gehore had gebracht, werd aan de Rotterdamse lerares, S. M. H. van Hooif Van Dijck de eerste Visser-Neerlanöiaprijs voor haar boekje over het woonwagen probleem uitgereikt. Fierna was de eer aan drie van haar buitenlandse collega's, de pas toor E. H. G. van den Driessche uit het Belgische Watou, de heer L. Ver- beke uit het Belgische Waregem en de heer R. Victoor uit het Noord- Franse Coudekerque, die ieder als leraar aan een middelbare school het Nederlandse onderwijs hebben bevorderd. By de prijsuitreiking werd ook de jeugd niet vergeten. De 17-jarige Rudi Korver uit Amsterdam, die al sinds zijn schooltijd een gehandi capt vriendje helpt, mocht een be- eerste, tweede en derde pry» ach- i Tenslotte kende de jury nog Nederlandse taal blijft in Elten De Nederlandse taal blijft gehand haafd op het rooster van de „Volks- schule" in Elten. Ook in het nieuwe schooljaar is dat het geval. Dit be sluit heeft het departement van On derwijs van Nordrhein-Westfalen ge nomen. Dit naar aanleiding van de taalstrijd in het vroegere correctie- gebied van Elten. Naar de door de oud-onderwijzeres mej. Ella Schmitz gevoerde anti-Ne derlandse campagne zal een onder zoek worden ingesteld. Het achter stallige salaris van de Nederlandse leraar Leenders, de enige Neder landse leerkracht in Elten, wordt op korte termijn uitbetaald. De autori teiten in Elten betreuren de actie van mej. Schmitz temeer, omdat men zich beijvert voor groeiende contac ten tussen de bewoners in het grens gebied. 0e Thant vindt Handvest VN uit de tijd De secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant, heeft op de confe rentie „Pacem in terris" in New York gezegd, dat het huidige Handvest van de V.N. uit de tyd is en ge deeltelijk de oorzaak is van de huidi ge crisis in de volkerenorganisatie. De benadering van het vraagstuk van de vrede zou, volgens Oe Thant, moeten worden gemoderniseerd. Kleine vergadering in Moskou Op 1 maart zal in Moskou een klei nere vergadering van communistische partijen plaatshebben in plaats van de oorspronkeiyke belegde byeen- komsl van vertegenwoordigers van 26 partyen waartegen de Chinezen zich verzetten, aldus het vooraan staande Joegoslavische communisti sche blad „Borba". De Borba schreef, dat de verga dering niet die zal zijn, welke oor spronkelijk voor mei 1964 werd vast gesteld en toen tot dec. 1964 werd uitgesteld en tenslotte definitief op 1 maart van dit jaar werd vastge steld. Volgens Borba hebben de volgende partijen geweigerd te komen: Alba nië, Engeland, N-Vietnam, Indone sië, China, Noord-Korea, Roemenië en Japan, terwijl nog niet duidelijk is of de communistische party van Cuba vertegenwoordigd zal zyn. In het bericht van Borba stond, dat volgens „vertegenwoordigers van enkele partijen in Moskou „de Chi nese leiders een „ultimatieve hou ding" hebben aangenomen met be trekking tot de voor 1 maart vastge stelde vergadering. Vclgens deze inlichtingen is Pe king van plan elke byeenkomst van groeperingen of partyen te veroorde len. ongeacht het feit, dat een der- gelyka byeenkomst niet zou worden aangemerkt als de vergadering van de commissie van voorbereiding en ongeacht het feit, dat zulk een ver gadering geen enkel document zou aannemen, waarin de houding van China wordt veroordeeld", aldus het blad. Dat kan: met nieuwe Citosil Griep eist vlugge, zekere verlich ting. Daarom by eerste kou of koorts: de nieuwe Citosil snel- tabletten. Een Citosil sneltablefc is waarschijnlijk de snelste prlep- bestrflder die u zonder recept kunt krygen. Citosil begint zyn goede werk al "binnen 2 minuten, tot pUn en koorts en griep weg zyn. Citosil sneltabletten: de moderne formule met vitaminen Bi en C, zo belangrijk om de weerstand te verhogen. Juist bij griep 1 SnelTABLETTEN Première Breero's „Moortje" In de Stadsschouwburg in Amster dam is zaterdagavond door „De Ne derlandse Comedie" de première ge geven van Breero's „Moortje", on der regie van Ton Lutz. De opvoe ring, met een prachtig decor van Nicolaas Wynberg, oogstte een uit bundig succes en groeide uit tot een triomf. Woensdag 3 maart vindt in de Kon. Schouwburg in Den Haag de Haagse première plaats. Aardverschuiving in Chili: 21 doden Bij een aardverschuiving langs de oever van het Cabrera-meer, op on geveer 1400 kilometer ten zuiden van de Chileense hoofdstad Santiago, zyn naar wordt gevreesd 21 personen on der wie 12 kinderen, omgekomen. De huizen van vier gezinnen wer den onder een geweldige massa aar de, sneeuw en rotsen bedolven. De aardverschuiving was het gevolg van zware regenvat Reddingsploegen die sinds donder dag zoeken naar slachtoffers van een reusachtige sneeuw- en ysla- win e die donderdag J.L een mynwer kerskamp by de Canadese plaat» Stewart trof, hebben gisteren een man bevrijd die drie dagen was be dolven. De overlevende was er vry goed aan toe, hoewel hy aan be vriezing leed. Tot dusver zyn twaalf stoffeiyk» resten geborgen. Veertien man wor den nog vermist. Volgens leden van de reddingsploegen bevinden zich on der de hoop sneeuw en ys „lucht zakken", waardoor slachtoffers enig» tijd in leven kunnen biyven. Heli kopters hebben de 120 overlevenden van de ramp, onder wie 22 ernstig gewonden, naar ziekenhuizen overge bracht. Kinderen werden vergiftigd door haarmiddel Negenentwintig weeskinderen zyn zaterdag om het leven gekomen in de hoofdstad van de Portugese ko lonie Angola, Loeanda, als gevolg van een insektendodend middel, waarmee hun haar was behandeld. In het ziekenhuis bevonden zich nog dertig zieke kinderen, van wie enige er ernstig aan toe zjjn. Het weeshuls, dat als zeer modern bekend staat, heeft een oproep ge daan aan tal van steden om ge neesmiddelen. Uit Johannesburg en Lissabon zijn terstond medicamen ten aangevoerd voor de kinderen, die allen beneden de twaalf Jaar zyn. De 48 jarige directeur van Stam's Meespaleizen en Vleeswaren fabriek NV, de heer L. van der Stam uit Amstelveen is zaterdagavond het slachtoffer geworden van een roof overval in de tuinstad Osdorp. In de hem ontroofde aktentas zat een bedrag van zeventien a twintigdui- I zend gulden, de dagopbrengst van enkele filialen. Toen hy aan de achterzyde een van zyn twee aan het Osdorpplein gevestigde winkels verliet, op weg 'naar zyn auto, kreeg hy twee klap pen op zyn hoofd met een vermoe- deiyk ijzeren voorwerp. Hy raakte hierdoor wel even versuft, doch sloeg niet tegen de grond. De heer Van der Stam riep om hulp, waarop zyn aanvaller wegrende naar een gereed staande Volkswagen en daarmee verdween. Er is dus een tweede man by deze tevoren goed voorbereide overval betrokken. De heer Van der Stam werd met een bloedende hoofd wonde naar het Wilhelmlna Gast huis overgebracht, waar hy pas gis teren kon worden gehoord.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15