LEIDSCH DAGBLAD DE EDE televisienet zou kabinet moeten redden Maanclose-ups tonen verraderlijke bodem Twee kinderen (9 en 7) bij brand omgekomen NGOEJEN KHANH TOCH VERVANGEN In de Kamer veel verzet te verwachten Ranger-experiment volledig succes Hedenavond Zelf filmen Jpgericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 FEBRUARI 1965 No. 31498 pirecteur: E. A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Met bijdrage uit de schatkist Slechts indien alle ministers akkoord gaan met versnelde in voering van het derde televisienet schijnt een kabinetcrisis over t.v.-vraagstuk nog te kunnen worden afgewend. het kabinet opnieuw bijeen geweest. Ook toen kon het be- aad niet worden afgerond. Naar verluidt zijn met name de V.V.D.-mi- isters ontevreden over het aantal zenduren, dat voor nieuwe gagedigden tp het eerste en tweede net beschikbaar zou kunnen worden gestéld. Zij ebben toen de wens uitgesproken, dat het derde t.v.-net vervroegd zou oorden ingevoerd. Door een dergelijke maatregel zou het aantal zend- met name voor nieuwe gegadigden aanzienlijk kunnen worden uit- lebreid. Zowel voor de bouw van een e t.v.-zender als voor de nodige iudioruimte ontbreekt echter het eld. Bovendien is de opbrengst van et kijkgeld en van de verwachte eclame-uitzendingen bij lange Proces begonnen tegen Westduitse verpleegsters In München is vandaag het pro- s begonnen tegen veertien West- aitse verpleegsters, die ervan wor- beschuldigd te hebben deelgeno- aan de uitvoering van het z.g. ithanasieprogramma van de nazi's, aarbU tussen de 100.000 en de 10.000 ongeneeslijk ziek geachte pa raten werden gedood. Van de beklaagden zijn er negen )k nu nog werkzaam in de verple- ng. Hun wordt medeplichtigheid in de dood van patiënten van de ;ychiatrische inrichting Obrawalde Pommeren tenlaste gelegd. Drie t de beklaagden zouden zich aan iO tot 210 gevallen schuldig heb- ea gemaakt. De liberale vleugel van de C.D.U. eeft zich uitgesproken voor voort- itting van de jacht op nazi-moor enaars. 'Het bestuur adviseert de den te werken voor een regeling elke het zeker maakt, dat perso- die verantwoordelijk zijn voor ote misdaden hun gerechte straf it ontlopen. Rood offensief in noord-Laos :ej Het Laotiaanse leger heeft ver- erkingen gezonden naar zijn stel- ngen in het noordoosten van het de communisten bij een fensief een week geleden het be- ngrflke dorp Hoea Mong hebben roverd. Een bewering van Radio •king, dat vier Amerikaanse straal- igers afgelopen zaterdag boven de J rovincie Sam Neoea zijn neerge- ald, werd in een latere jadio-uit- ïdmg niet herhaald, maar schijnt wel op te wijzen dat de Laotianen un van de Ver. Staten krijgen om Pathet Lao en de Noordvietna- ise bataljons uit het gebied te ver- ij ven. WEERBERICHT TOENEMENDE WIND De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: overwegend zwaar be- Dlkt met af en toe enige regen of leeuw. Aanvankelyk weinig wind en aatselijk mist, later matige tot achtige wind uit westelijke richtin- ïn. Temperaturen in het algemeen ikele graden bover. nul, maar van- ht in het zuiden en oosten van land lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 FEBRUARI )n op: 7.39 uur; onder: 18.08 uur. aan op: 2.18 uur; onder: 10.54 uur. togwater te Katwijk te 8.29 en 20.59 ar, laagwater te 3.57 en 16.25 uur. De overheid zou daarom met een bijdrage uit de schatkist moeten bij springen. Aan de hand van een kos tenberekening, die gistermiddag in het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is opgesteld, zouden de ministers Bot (Onderwijs) en Wittevee (Financiën) vandaag nagaan of de schatkist over midde len beschikt om aan de verlangens naar een derde t.v.-net te voldoen. Daarna zou het beraad in de minis terraad worden voortgezet. V raag Indien de ministers Witteveen en Bot erin slagen de nodige miljoenen te vinden, is het nog de vraag of in het kabinet voor een vervroegde in voering van een derde t.v.-net een meerderheid zal zijn te vinden. Dit geldt temeer, omdat het kabinet zich in deze parlementaire periode her haaldelijk heeft beroepen op een te kort aan financiële ruimte, wanneer werd gepleit om uitbreiding van de Rijksbijdragen voor gemeenten, uni versiteiten, de wegenaanleg en niet in de laatste plaats de ontwikke lingshulp. Ditzelfde geldt uiteraard, wanneer het kabinet het wel eens zou kunnen worden en een voorstel tot vervroegde invoering van het derde net zou voorleggen aan het parlement. Een afwijzend kamervo tum zou heel goed denkbaar zijn. Aan Antirevolutionaire zijde wor den de laatste dagen de stemmen luider, dat een kabinetscrisis verkies lijker is dan een onaantrekkelijk compromis. Dit komt voor de Anti revolutionaire ministers in het kabi net neer op een aansporing het been stijf te houden. De partijraad van de KVP heeft zich zaterdag unaniem achter het standpunt gesteld, dat een omroepbestel ingericht als het bestaande genoeg waarborgen kan bieden voor een democratische open heid. KVP-ministers, die er anders over mochten denken, weten dus, dat zij door hun partij niet worden ge steund. Dit kan van belang zijn voor de houding van minister Veldkamp, die steeds veel sympathie heeft ge had voor „onafhankelijke" televisie. Intussen gaat de tijd dringen. Wil het kabinet in staat zijn voor de eerste maart aan de Tweede Kamer hun standpunt bekend te maken dan zullen beslissingen zeer spoedig moe ten vallen. Defect aan schoorsteen in oud huis in Eindhoven Bij een felle brand in een woon huis aan de Schootstraat, bewoond door het gezin Ch. van den Boo gaard, zijn vannacht twee kinderen, een meisje van 9 jaar en een jon getje van 7 jaar, om het leven ge komen. De vader is met zware brandwonden aan een arm en aan het gezicht in het binnenziekenhuis opgenomen, evenals de moeder, die een zenuwschok kreeg. Verder wer den een kindje van 1 jaar met snijwonden aan een arm en een meisje van 5 jaar met lichte brand wonden naar het ziekenhuis ge bracht. Hulpgeroep De brand, die ongeveer half drie werd ontdekt, is in de achterkamer van het oude huis ontstaan, ver moedelijke als gevolg van een de fect aan de schoorsteen, die van slechte construcite was. Toen het echtpaar, dat met de drie jongste kinderen in de voorkamer sliep, wakker werd. stond de achterkamer reeds geheel in brand. Op het hulp geroep snelden buren toe, evenals een passerende politeman. Een jongetje van vier jaar en een meisje van vijf jaar alsmede hun moeder konden in veiligheid worden gebracht. Het jongste kind van an derhalf jaar werd in een deken ge- wikkel^ door een raam op straat ge worpen. In een z.g. opkamertje slie pen dt 9-jarige Magda en de 7-ja- rige Chrisje. Zij waren van binnen uit onbereikbaar. Een politieagent neeft nog getracht door het dak naar binnen te dringen, doch als gevolg van de verstikkende rook moest hij zijn pogingen opgeven. Te Iaat Inmiddels arriveerde de brandweer, die het vuur met alle kracht aan greep en ook vrij spoedig kon be dwingen. Voor de twëe kinderen was het toen al te laat: zü waren gestikt. Een van de lichamen lag bij het trapje naar de vliering. Waarschijn lijk heeft het kind nog getracht naar boven te ontsnappen. Gerrie, het jongetje van 4 jaar, kwam er zonder verwondingen af. Het jongetje is bij familie in de buurt opgenomen. Het gezin telde in totaal negen kinderen, doch vier hiervan verblijven in een inrichting. De missie van de Ranger VIII, die zaterdag in 23 minuten ruim 7000 close-ups van de maanbodem maakte, is een volledig succes geworden, al hebben de foto's de mogelijkheid onthuld, dat een landing van mensen op de maan wellicht meer problemen met zich zal brengen dan men had gehoopt. De zes camera's werden tien minuten eerder in werking gesteld dan aanvankelijk het plan was geweest. Dit „extraatje" kon men zich veroorloven omdat er geen correctie in de stand van de camera's meer behoefde te worden aangebracht. De zevenduizend foto's gaven scherpe beelden van kraters, vlakten en rillen aan de rand van de „Zee der Stilte", waar de Ranger even voor elf uur Nederlandse tijd te pletter sloeg. Uit de eerste studie van de foto's heeft men de mogelijkheid geconcludeerd, dat een groot deel van het maanoppervlak blijk baar bedekt is met een stoflaag of schuimvormig zeer licht en bros gesteente van een tot twee meter dikte. Dat kan extra moei lijkheden met zich mee brengen bij een landing. bestaat alt 18 pagina's Lange strook afgetast gingen werken toen het ruimtevaartuig zich ongeveer 2.176 km boven het oppervlak van de n bevond en een snelheid had bijna 7.081 km per uur. De laat ste foto's werden genomen een fractie seconde voor het op de maan te pletter sloeg. De snelheid op het ogenblik van het neerkomen was toen dan 9.491 km per uur toe genomen. De deskundigen hebben meegedeeld dat het gezichtsveld, toen de camera zioh in de laatste seconden 320 tot 482 km groot was. Terwijl de Ranger van rechts naar links langs de maan scheerde moes ten de camera's een gebied ter leng- ter breedte van 320 km aftasten, te beginnen bij het centrum de maanschijf, bij de krater Pto- lemeus. tot het punt van dalen in de „Zee der Stilte". Dit gebied omvat een strook hoog landen, de „kustlijn" van de Zee der Stilte en een deel van de „zee" zelf. Zeer lichte schuimsubstantie Dr. Gerard Kuiper, een van de meest vooraanstaande Amerikaanse astronomen, heeft verklaard, dat de foto's die het ruimtevoertuig Ranger VIII heeft genomen, erop duiden dat de maanoppervlakte „schuimachtig" is en dat hieronder vele verraderlijke dingen kunnen zijn verborgen, die een hinderpaal zouden vormen voor de landing van een bemand ruimteschip op de maan. De uit Nederland afkomstige dr. Kuiper zei: „Het is zeer moeliijk zo niet onmogelijk om aan de hand van deze foto's uit te maken hoe sterk de maanoppervlakte is. Ik persoonlijk zou willen zeggen dat de sterkte die is van gesteente dat in een luchtledig tot smelting is gebracht. Wij hebben een dergelijke proef in de Universi teit van Arizona genomen in een po-1 ging tot nabootsing van de staat van de maanoppervlakte. De proef toon de aan dat er een schuimaohtig ma teriaal ontstond met een zeer lage dichtheid .ongeveer een tiende van die van water. Indien het maanoppervlak deze sa menstelling heeft, kan de bodem doorschoten zijn met tunnels en ho len welke slechte met een dunne korst bedekt zijn waardoor maan vor sers zouden kunnen vallen. „Het zal misschien verstandig zijn dat de eer ste astronauten lange stokken mee nemen om de grond voor zioh af te tasten," zei dr. Kuiper. Slot pag. 2 Prinses Beatrix heeft op Cu rasao een bezoek gebracht aan de kraamkliniek ..Prinses Mar griet", die in 1962 werd ge opend. De foto toont de Kroon prinses met een pasgeboren baby in de armen. D.W.S. - VASAS OP TELEVISIE (Van onze Haarlemse correspondent) De wedstrijd D.W.S.Vasas, welke woensdagavond voor de Europa Cup wordt gespeeld, zal worden uitgezon den op de televisie. De Amsterdamse club en de N.T.S. zijn vanmiddag tot I overeenstemming gekomen. De uit- j zending begint om half negen. Drijvend eiland door brand beschadigd Het unieke drijvende eiland van de Franse marine-officier en onder zoeker Jacques Cousteau ongeveer 200 km uit de kust verankerd hal verwege tussen Nice en Corsica is enkele dagen geleden door brand ge troffen. De zes bemanningsleden moesten zich in de reddingsboten be geven, na enkele uren tegen het vuur te hebben gestreden. Het zestal dob berde ruim 24 uur op zee, alvorens gisteren door een Franse tanker te worden opgepikt. Cousteau, die zich ten tijde van de brand niet op het eiland bevond, heeft na een onderzoek ter plaatse verklaard, dat het gehele platform van tie:bij vijf meter is verbrand. Het eiland, dat een jaar geleden werd geconstrueerd, steekt als een watertoren tien meter boven de zee uit. Een stalen cilinder reikt 50 me ter diep in zee en men kan er zich door middel van een lift in bewegen. Cousteau noemde het een geluk, dat de flessen propaangas niet zijn ontploft en dat de zee kalm was toen de brand waarschijnlijk door kortsluiting ontstond. Het eiland, dat een van de vele merkwaardige scheppingen is van deze pionier op gebied van onderwater-exploratie, zal naar de kust worden gesleept om te I worden gerepareerd. Koekoek geen „grootste boer van Nederland" De Nijmeegse carnavals- j i vereniging irDe platenpoet- i sers" heeft geen kans gekre- i i gen de onder scheiding steke- i nen bij de door haar aan de f heer H. Koekoek in Benne- kom, fractievoorzitter van de Boerenpartij in de Tweede Kamer, toegedachte titel grootste boer van Nederland' uit te reiken. De heer Koekoek, die te voren was gepolst, had zich niet afkerig getoond. Hij had mondeling en schriftelijk toegezegd aanwezig te zijn bij de uitreiking van de on derscheidingstekenen, zater dagavond in Hotel Erica in lerg en Dal. Maar boer Koekoek moest i zaterdagmiddag telefonisch i mededelen, dat het bestuur i van zijn partij er bezwaar te- i gen had, dat hem de titel zou i worden verleend. Een van de maanfoto's, welke zaterdag door de Ranger VIII werden gemaakt. Deze opname van 2 minuten en 15 seconden voor de inslag toont de kraters Sabine en Ritter in de zuidwest hoek van de 7,ee <7-"- Stilte Grote vondst van rode wapens in Zuid-Vietnam Luitenant-generaal Ngoejen Khanh, die sinds januari vorig jaar eei overheersende figuur in Zuid-Viet nam is geweest, is gisteren door het staatshoofd vervangen in zijn functie van opperbevelhebber van de Zuid Vietnamese strijdkrachten. Hü wordt tijdelijk opgevolgd door de roe katholieke generaal-majoor Tran Van-minh, die ook wel „kleine Minh" wordt genoemd om hem te onder schelden van het voormalige staats hoofd luitenant-generaal Doeong Van-minh („grote Minh") die thans in het buitenland is. Generaal Tran Van-minh was tot dusver chef van de generale staf. Hij staat bekend om zijn afzijdigheid van de politiek. Na het neerslaan van een staats greep, die tegen generaal Khanh was gericht, hadden vijftien van de twin tig leden van de Raad van de strijd krachten al een motie van wantrou wen jegens de voormalige sterke man aangenomen. Zijn verwijdering is het gevolg van de actie van een machtige groep jeugdige generaals. Er heerste een toenemende ontevre denheid in deze groep en waarnemers geloven, dat de staatsgreepp vrijdag j.l. zijn tegenstanders ertoe heeft gebracht de afzetting van de opperbevelhebber der strijdkrachten te eisen. De eerste Amerikaanse reactie op de vervanging van de generaal er een van instemming. Hij lag al enige tijd overhoop met generaal Maxwell Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, namelijk sinds een gedeeltelijke staatsgreep in december j.l. waartegen Taylor krachtig was gekant. Parachutisten van de Zuidviet- namese regeringsstrijdkrachten heb ben zaterdag aan de Voeng Ro Baai vijf km ten zuidwesten van kaap Varella in midden-Vietnam een schuilplaats ontdekt waar een gewel dige wapenvoorraad was opgeslagen, naar schatting voldoende voor de uitrusting van vier tot vijf Vietcong- bataljons. Volgens een eerste inventarisering lagen er o.m. 4.000 individuele wapens, waarvan duizend draagbare mitrailleurs, verscheidene tientallen collectieve wapens, waaronder mi trailleurs en bazoeka's, een miljoen patronen voor lichte wapens, 4.000 mortier- en bazoekagranaten, 2.000 granaten van verschillende typen, 250 kg dynamiet en een aanzienlijke hoeveelheid medicamenten. De wapens en munitie zijn van verschillende makelij: Chinese, Rus sische. Tsjechische. Hongaarse. Duit se en Noordvietnamese. Bepaalde wapens dateren van 1964. De medica menten ziin afkomstig uit China. Bulgarije. Noord-Vietnam en Japan. Een woordvoerder van de Ameri kaanse militaire leiding in Saigon verklaarde, dat men door deze vondst i het eerste onaantastbare bewijs heeft dat de Vietcong- opstajidellngen over zee wapens en munitie uit Noord- Vietnam ontvangen. De ontdekking werd gedaan nadat de piloot van een Amerikaans hef- schroefvliegtuig dinsdag j.l. een „drijvend voorwerp" had waargeno men. Het leek een der vele drijvende eilandjes die in deze streek voorko men, maar het liet een kielzog na. Een vaartuig van de Zuidvietnamese kustwacht spoedde zich naar het voorwerp maar werd met zware wapens beschoten. Het „eilandje" werd tenslotte door jachtbommen werpers tot zinken gebracht. Onder een camouflage van een dicht net werk van takken en loof vond men een vaartuig ter lengte van vijftig meter. Later trof men aan land een opslagplaats aan van kennelijk pas ontscheepte wapens. 9 Slot pag. 2 half negen Tips en adviezen over smalfilmen. MINI-SHOW van camera's, projectors en diverse toebehoren. In bovenzaal RESTAURANT v. d. Heijden, Breestraat. Kaarten aan de zaal fl.p. p. Foto-Ciné JAN WOLFSLAG N.V. Breestraat 123, Noordeinde 30, Haarlemmerstraat 102. WS i Uit het Leidsch Dagblad van 23 February 1865: Zondag overleed te 1 Utrecht, in 97-jarigen ouder dom de heer C. M. Schober, gewezen kapt.-adjudant van Daendels in N.-Holland, ten jare 1799, in den strijd tegen de Engelschen en Russen. Sedert de jongste belang rijke diefstallen is de politie aanmerkelijk versterkt ge- worden en het weekgeld ver hoogd geiuorden. zodat dit thans bedraagt van 11.40 tot f 16.80 voor de verschillende klassen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1