LEIDSCH DAGBLAD Curasao moest vier uur wachten op kroonprinses Ngoejeii Khanh heeft macht weer in handen VLIEGTUIG NAAR NEW YORK TERUGGEROEPEN Anonieme telefoon over bom BONN STAAKT ALLE HULP AAN TANZANIA PROCES TEGEN ADOLF HITLER Ultimatum van 24 uur Onenigheid tussen Kongo en Oeganda Weer moeilijkheden met de A.M.X.-tanks Opwinding in Auschwitz-proces Onderzoek naar dood pater Smit Ranger maakte close-ups ARNITO KEUKENS (§üc/ Qfteuivs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 No. 31497 Directeur: E. A. E. van DLshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand. f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, LeldeD Giro no 57055 (Van onze reisredacteur) Een anoniem telefoontje heeft ervoor gezorgd, dat prinses Beatrix vier uur vertraging kreeg op haar reis naar de West en pas om één uur vanochtend op Curasao arriveerde. Een kwartier na de tussenlanding in New York werd het lijntoestel »en door de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij aan de K.L.M. verhuurde Convair 880 teruggeroepen naar Kenne dy International Airport. Op de luchthaven was een ano- 11lieme telefonische mededeling bin- engekomen. „Vliegtuig 92 zal ver- fj|r|§ mgelukken". De autoriteiten wilden lp leen enkel risico nemen en lieten iip mmiddeUijk het toestel terugkeren |§jp»» het aan een grondig onderzoek kunnen onderwerpen. De ruim honderd passagiers onder wie kroonprinses verlieten het straal- ï;i vliegtuig, waarna zowel lading als jagage wei-den doorzocht. Er werd jeen bom gevonden. Maar het toe- 111 tel kreeg vier uur vertraging. En Curagao stonden velen te wach- •i..lien Verlegen Gouverneur, R. N. Debrot, had het lÉiericht van de vertraging ontvangen pl uist op het moment, toen hij naar "ij iet vliegveld wilde vertrekken. Van- 1 jchtend om één uur stond hij echter 1 up de vlieghaven om de prinses te =jjjf legroeten. Zij was niet zichtbaar ver- -M ooeid na de zestien uur lange reis. j| Ret spijt my, dat ik u zo lang uit iÜped heb gehouden", verontschuldigde zich een beetje verlegen tegenover ;g de wachtende gezagsdragers, onder Advertentie ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst WEERBERICHT Oostelijke wind Tl Blijkens het weeroverzicht van tien uur verwacht het KNMI meer bewol king met plaatselijk sneeuw, maar ook tijdelijk opklaringen. Overwegend p matige oostelijke wind. 's Nachts kans f op Uchte vorst, overdag temperaturen i het vriespunt. 21 februari Zon op: 07.44 uur; onder: 18.05 uur. Maan op: onder: 10.11 uur. fg Hoogwater in Katwijk te 07.08 en ,g 19.24 uur. i! Laagwater te 02.44 en 15.09 uur. 22 februari Zon op: 07.41 uur; onder: 18.07 uur. Maan op: 01.06 uur; onder: 10.30 uur. Hoogwater in Katwijk te 07.46 en 20.03 uur. Laagwater te 03.21 en 15.46 uur. wie minister-president E. Jonckheer en gezaghebber M. P. Gorsira van het eiland Curasao. Maar de begroeting ging verder volgens plan. Nadat de 25-man sterke politiekapel het Nederlandse volks lied de lauwe tropennacht had inge zonden, begaf de kroonprinses zich naar het nog steeds niet helemaal voltooide luchthavengebouw, waar Raquel Rosario haar een boeket aan bood van witte en oranje anjers met een versiering van oranje struisve ren. De acht-jarige Raquel deed haar best om „welkom op Curasao" te zeggen, maar bleef bij het laatste woord steken, waarna de prinses de zin maar voor haar afmaakte. V reugdepas In het gebouw werden de leden van de commissie van ontvangst door minister-president Jonckheer aan de prinses voorgesteld. Ondanks de ver traging en het vroege morgenuur, stonden nog zo'n tweehonderd be langstellenden in een dichte haag langs het wandelpad voor het ge bouw te wachten. Een paar meisjes waren gekleed in oranje jurkjes, an deren hadden kleine vlaggetjes mee gebracht. Zodra prinses Beatrix in zicht kwam, wérd geapplaudisseerd en toen een man buiten het gebouw een „leve prinses Beatrix" aanhief, viel men hem onmiddellijk bij. De prinses was gekleed in een gras groen complet en droeg een zwarte tocque. Door het late uur was het stil op de 25 km lange route naar Willem stad. Nog slechts hier en daar ston den wat mensen langs de weg. By Fort Amsterdam, de ambtswo ning van gouverneur Debrot. waar de prinses gedurende haar bezoek aan Curasao verblijft, stond een groep Amerikaanse toeristen op haar aan komst te wachten. Meer dan een glimp van een wuivende prinses kre gen zij echter niet te zien. Applaus Om halftwee in de moren verscheen prinses Beartix echter nog even aan het raam boven de ingang van het Prinses Beatrix neemt afscheid van Koningin Juliana bij haar vertrek van Schiphol naar de West, waar zij een tweede offi cieel bezoek aan de Antillen en Suriname brengt. fort, nu ontdaan van haar jas, en wuifde naar de dankbaar applaudis serende groep. Toeschouwers konden nog net zien hoe zjj, toen zy zich van het raam afwendde, een vreugde pasje maakte, kennelijk opgelucht dat althans de eerste etappe van haar reis naar de West achter de rug was. „Prinses Glimlach" is weer op Cu rasao. Veel rust zal de prinses op haar eerste dag in Curasao echter niet krijgen. Na hooguit zes uur slaap, zal zij de dag om 8 uur beginnen met een inspectie van de erewacht van mariniers op het Gouvernements plein. Daarna staan nog twaalf pun ten op het programma, voor zij zich om half zeven 's avonds kan terug trekken. Radio-Saigon riep vanochtend een proclamatie van generaal Ngoejen Khanh om, waarin deze verklaarde de situatie in de Zuidvietnamese hoofdstad weer meester te zijn. De leiders van staatsgrep, die gisteren ge poogd hadden de macht over te nemen, zouden zich alleen tegen hem gekeerd hebben omdat hij pdracht had gegeven tot de vergeldingsacties tegen Noord- Vietnam en zich had ingespan- de eenheid in het land in de strijd tegen de communisten te bewerkstelligen. Khanh verza melde vannacht ,,een leger voor de bevrijding van de hoofdstad". De rebellen capituleerden zonder bloedvergieten. Krachtige onderdelen van de stryd- krachten, die trouw waren gebleven generaal Khanh trokken van ochtend Saigon binnen en bezetten de stad zonder een schot te lossen. Het vliegveld van Saigon werd spoe dig daarop weer opengesteld voor het luchtverkeer en de verbindingen met de stad werden hersteld. President Johnson en de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Maurice Couve de Murville, hebben steren een bespreking van een uur gehad, welke voornamelijk over de toestand in Zuidoost-Azië ging. Couve zei bij het verlaten van het presidentiële bureau: „Wij hebben vele zaken besproken en het zal u liet verwonderen wanneer ik u zeg dat het voornaamste onderwerp Zuidoost-Azië en voornamelijk Viet nam is geweest". Verder wilde hij zich niet uitlaten „Verder commentaar moet van het Witte Huis komen", zei hij. Couve de Murville heeft gistermid dag ook nog een gesprek gehad met zijn collega Dean Rusk. Met deze ontmoeting werd het eind bereikt van de besprekingen, die Couve in de Amerikaanse hoofdstad heeft ge had. Volgens zegslieden hebben de beide ministers gisteren o.m. de situatie in Kongo besproken en speciale aan dacht gewijd aan de rol die de ove rige Afrikaanse landen in dit con flict zouden kunnen spelen. Volgens deze woordvoerders waren de beide ministers het eens over het beleid ten opzichte van het probleem- Kongo. De beide ministers zouden verder overleg hebben gepleegd over kwes ties in het Midden-Oosten en Cyprus. Tenslotte zouden zij van gedachten gewisseld hebben over de handel tus- De Westduitse Bondsrepubliek heeft de militaire hulp aan Tanzania (Tanganjika Zanzibar) gestaakt naar aanleiding van het bericht, diA Tanzania aan Oost-Duitsland heeft toegestaan een consulaat-generaal in Dar-es-Salaam te openen. Ook de ontwikkelingshulp zal worden stopge zet. Een schip met Westduits oorlogs materiaal bestemd voor Tanzania dat al onderweg was, is teruggeroepen. In een brief aan kanselier Erhard had de regering van Tanzania ver klaard, dat het toelaten van een Oostduits consulaat geen diploma tieke erkenning van Oost-Dutisland betekende. Het Oostduitse gezant schap in het staatsdeel Zanzibar zou worden gesloten. Bonn had Tanzania geldelijke hulp ten bedrage van 45 miljoen mark toe gezegd en technische hulp ter waarde van 38 miljoen. De militaire hulp, speciaal gericht op de opbouw van luchtmacht en marine, bedroeg 40 miljoen mark. Tanzania krijgt ook militaire hulp van Oost-Duitsland China. sen Oost en West. Gisteravond waren minister Rusk en verscheidene andere Amerikaanse functionarissen gasten aan een diner in de Franse ambas sade. Tegen nazi-dictator Adolf Hitler, die byna zeker in 1945 zelfmoord pleegde, is een vervolging wegens massamoord ingesteld, zo heeft de Westberlijnse openbare aanklager Hans Giinther gisteren bekendge maakt. De bedoeling hiervan is te verzekeren, dat Hitier voor een recht bank zóu kunnen worden gedaagd zelfs wanneer de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden, die op 8 mei afloopt, niet wordt verlengd. „Wij zijn ertoe gekomen door de gedachte wat er zou gebeuren wanneer Hitier plotseling zou opduiken", zei Gün- ther, hoewel dit algemeen als abso luut onmogelijk wordt beschouwd. Door het maken van een begin aan een voorbereidend onderzoek in deze zaak wordt de verjaringstermijn auto matisch 20 jaar verlengd. Ook tegen de voormalige chef van de Gestapo en SS-generaal Heinrich Müller, die vermoedelijk verantwoor delijk is geweest voor de massamoord op de joden, is een onderzoek inge steld. zei Günther Müller was de rechtstreekse meerdere van Adolf Eichmann. Wat er van hem is ge worden weet men niet. Onlangs wer den in het graf waarin hij geacht werd te liggen beenderen aangetrof fen die van drie verschillende perso nen afkomstig bleken te zijn. Premier Tsjombe van Kongo heeft de troepen van Oeganda 24 uur de tijd gegeven om Kongo te verlaten, anders zal hy „passende maatrege len" nemen. „U kunt dit opvatten als een ultimatum", zei hij tot jour nalisten. Volgens Tsjombe hebben drie dagen geleden enkele tientallen gewapende Oegandezen waar schijnlijk soldaten van het geregelde Oegandese leger" de grens over schreden. Donderdagnacht hadden ze de Kongolese plaats Mabagi, tien kilometer van de grens in het uiter ste noordoosten gelegen, en de zui delijker gelegen plaats Kasingi bezet. Welingelichte kringen in Lcopoldstad hebben gezegd, dat Kongolese mili tairen onder leiding van Belgische officieren in gevecht zijn geweest met de Oegandezen. Het groeiende conflict tussen beide landen is het vorig jaar begonnen toen Kongo Oeganda beschuldigde van hulpverlening aan de rebellen. Oeganda beweerde van zijn kant, dat Kongolese troepen onder leiding van huurlingen de grens hadden over schreden en Oegandese dorpelingen hadden gedood. Het afgelopen week- Ook haarscheurtjes in koepel Opnieuw doen zich moeilijkheden met de 13-tons AMX-tanks voor. Enige tijd geleden is namelijk geconstateerd, dat de koepels van deze tanks nu evenals de steunen van de elevatiemotoren ook haarscheurtjes vertonen. Een woordvoerder van Defensie heeft dit bevestigd. De eerste scheurtjes in de tank koepels werden eind vorig jaar ont dekt. Net als in het geval met de steunen is men daarna een inten sief onderzoek gaan instellen, waar na bleek dat verreweg het grootste deel van de tanks het euvel ver toonde. U'tdrukkelijk werd gezegd, dat het euvel niet van invloed is op de pa raatheid. De tanks kunnen normaal rijden en schieten. In twaalf ge vallen echter zijn tanks voor een verder onderzoek uit de circulatie ge nomen. Een aantal Franse technici is al in ons land om zich op de hoogte te stellen. Het onderzoek, dat nu is begon nen, wordt uitgevoerd door T.N.O en zal enige maanden duren. Het materiaal, waaruit de koepels zijn gegoten is van een andere samen- Aartsbisschop Beran van Praag bij zijn aankomst in de Italiaanse hoofdstad. Mgr. Be ran, die in Rome tot kardinaal zal worden gewijd, had in Tsje- cho-Slowakije een vaste verblijf plaats, die hem min of meer als verbanningsoord door de rege ring was opgelegd. stelling als dat waarvan de „huil" van de tanks is gebouwd. Voorals nog bestaat er dan ook geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat het tanklichaam ook het gebrek- zou kunnen gaan vertonen. Bij Defensie weet men niet wat de koepel van de tank die in het ergste geval geheel vervangen zou moeten worden kost. Overi gens acht men het niet ondenkbaar dat de koepels gerepareerd kunnen worden. Een en ander zal echter vcUedig afhangen van de uitslag van het onderzoek. De Oostduitse mede-aanklager in het Auschwitz-proces in Frankfort, prof. Kaul, kwam gisteren tegenover een gesloten front van verdedigers te staan, toen hy de 77-jarige, door hem pgeroepen getuige Carl Krauch vragen stelde over diens werkzaam heden als voormalig voorzitter van de raad van commissarissen van I.G. Farben in Auschwitz. Verdediger dr. Hans Laternser noemde de door prof. Kaul gestelde vragen een propagandistische poging om de Westduitse economie een stoot onder de gordel toe te brengen. Op de vraag van prof Kaul of La ternser de I.G. Farben verdedigde antwoordde de laatste met de weder vraag: „Bent u soms hier in opdracht van de Oostduitse regering?" Tot opgewonden tonelen kwam het, toen mede-aanklager Christian Raa- be de Oostduitser op een bepaald punt bijviel. Laternser eiste, dat Kaul het recht zou worden ontzegd tot het stellen van vragen omdat deze misbruik van dit recht maakte. Na een half uur te hebben beraadslaagd werd deze eis echter door het hof verworpen, doch tevens werd bepaald dat Kaul een aantal vragen niet zou mogen stellen. Volgens Kaul zou een Engelse ge tuige kunnen bevestigen, dat op bevel van de vroegere kampbeulen Mulka en Hoeker arbeiders van I.G. Farben in Auschwitz, die niet meer tot wer ken ir. staat waren, werden afgezon derd om te worden omgebracht. De Engelsman, Joseph Coward uit Lon den. zei echter zich de namen van Muixa en Hoeker niet te kunnen her Jhr. mr. E. O. van Suchtelen, am bassaderaad in Djakarta, is per vlieg tuig naar West-Irian vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de «lood van de Nederlandse pater Smit. Deze is, zoals bekend, enige tyd gele den doodgeschoten omdat hjj de re publiek Indonesië zou hebben bele digd. Het wordt betwUfeld of de am bassaderaad de plaats van het in cident kan hereiken, aangezien deze zich temidden van moeraasen be vindt. einde protesteerde Oeganda tegen be weerde bombardementen van Kongo lese vliegtuigen op twee Oegandese dorpen. Intussen dreigde de Kongo lese regering in een gisteren aan het hoge commissiariaat van Oeganda in Londen overhandigde nota met ver geldingsacties ingeval Oeganda de Kongolese opstandelingen blijft steu- Tsjombe, die gisteren op een pers conferentie het ultimatum aan Oeganda bekendmaakte, sprak ook van toenemende moeilijkheden aan de grens met Kongo-Brazzaville (het voormalige Frans Kongo) .De grens aan de rivier de Kongo is gesloten. De beide Kongo's beschuldigen elkaar van provocatie. Voorts heeft de regering van Kon- go-Leopoldstad gisteren zestien hoog leraren, die onder contract van de Unesco (VN-organisatie) werkten, uitgewezen. De hoogleraren, onder wie dertien Egyptenaren, één Syriër, een Pool en een Spanjaard, worden van ondermijnende activiteit be schuldigd. Naar verluidt hebben de autoriteiten in Leopoldstad een hoog leraar van Chinese afkomst maar zonder nationaliteit om dezelfde re denen gearresteerd. De 16 uitgewezenen zouden van daag vertrekken. Dc camera's van de Ranger-8 zijn vandaag om zes minuten voor elf volgens plan in werking gekomen en het ruimtevaartuig is begonnen foto's van de maan te zenden. Dit is bekend ge- maakt door het laboratorium voor straalvoortstuwing in Pa sadena, Californië. Later werd gemeld, dat de Ranger in de „Zee der stilte" op de maan is te pletter geslagen nadat zyn zes camera's volgens de geleerden meer dan 7.000 foto's hadden gemaakt van enorme kraters en een stoffige vlak te. die wellicht over vjjf jaar door ruimtevaarders nader zal worden on derzocht. LEIDEN - BREESTRAAT 173 REEDS VANAF f230,— Jac. Arnoldus Zn. MINNEBROERSGRACHT 9 LEIDEN - TEL. 24166—21510 Uit het Leidsch Dagblad van Y 22 February 1865: J Het sloopen van poorten enz. In Weerwil van de her haalde mededeeling van ano- nyme brieven betreffende het sloopen van de Wittepoort, heeft de Koninkl. Academie van Wetenschappen geen be langstelling in die zaak be toond. De voorgenomen bijeen- komst van studenten der t Leidsche, Utrechtse en Gro- t ningsche academiën heeft t Vrydag te A'dam plaatsge- f had. Aan dit verzoeningsfeest t hebben ongeveer 75 studen- J ten uit Leiden deelgenomen, f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1