(Ie Wie betaalt de wandelende schade van wijnberg? Rioolvernieuwing )etekent: belasting C. Ouwersloot gehuldigd Vrede na klap getekend weer Zuidliollands Orkest onder Jan v. d. Waart HOBOÏSTE MARION MOSLER TRIOMFEERDE IN MARCELLO HARINGSLAG Bloementeelt in Israël Warmond gaat begroting behandelen \sdag 23 februari komt de raad van Warmond in openbare ve g bijeen. De hoofdschotel van deze vergadering is de gemeenh hun begeleidende brief zeggen B. ei filtering van de financiële positie i bleken. LL1DSUH DAGBLAD ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 W., dat het voorgevoel van een an de gemeente niet ongegrond choon de ramingen, zowel van lomsten als van de uitgaven met rootste zorgvuldigheid hebben gevonden, zijn B. en W. er geslaagd een sluitende begro- aan te bieden. De begroting is nd gemaakt door tot een be- f20.889.55 over reserves te Ikken. Deze reserves zullen voorlopige berekening aan het dit jaar f36.251,53 groot Deze ontwikkeling geeft reden ezorgdheid. noodzakelijk geachte raming e post voor onvoorziene uitga- ledraagt f41.300,-. Deze liggen zakelijk in het vlak van de lo- salarissen en afschrijvingen -es ter in gen. ens zal nog rekening gehouden worden met een verminde - an de geraamde algemene uit- uit het gemeentefonds. Het de inwoneraantal bedraagt liet 4500 maar 4476 hetgeen een vermindering van 16. Herstel zelfsprekend is er naar midde- aocht het verstoorde evenwicht stellen. Dit zou gevonden kun- orden door bepaalde taken die esteld in te krimpen. Dit zou rzorgingspeil van de gemeente iten. B. en W. achten het voe ren dergelijk beleid niet woord. de rechten die als gevolg van erk gestegen loon-en prijspeil onmiddellijke verhoging in rking komen behoren de leges reinigingsrechten. Ier dienen naar het inzicht en W. de hondenbelasting straatbelasting met ingang januari 1965 verhoogd te wor- Inhoud al deze financiële moeilijk- zal het duidelijk zijn, dat eze gemeente de mogelijkheid onthouden om aan de functie rze gemeente, als recreatiege- let een regionaal karakter, m inhoud te geven, in 1965 te verwachten ka- uitgaven zijn: reconstructie Burg. Ketelaarstraat, recon- van de V. Beverninckstraat undastraat, verbetering be- g Herenweg. uitbreidingsplan-Oost zal in nede door de reconstructie van irg. Ketelaarstraat zijn beslag de woningbouw niet te stagne- il nu zo gauw mogelijk begon- oeten worden met de bouw van in het plan Endepoel. Aan- gemeente er nog niet in is >m de in dit plan gelegen tan te kopen, is de voor- touwgrond, behoudens een tus- Van Mathenessestraat en de weg gelegen perceel, thans ge- uitgeput. Riool lelangrijkste investering, waar- e gemeente in de toekomst ge- zal worden, betreft de ver- g van de riolering, gepaard met de bouw van een riool- uiveringsinstallatie. n deze werken doorgang moch- nden, zal ter gedeeltelijke dek- der hieruit voortvloeiende las- >t de invoering van een riool- moeten worden overgegaan, belasting zal gemiddeld f.25. jerceel moeten opbrengen. De alsdienst vertoont een nadelig van f. 243.000.— de begroting van het Gemeen- Waterleidingbedrij f vertoont keer een tekort van f646,25. i het geraamde tekort slechts eringe omvang is, behoeft nog tariefsverhoging in overweging ïr dagen was het 25 jaar ge-- dat de heer J. C. Ouwersloot nst trad bij Riedel Limonade ken N.V. in Leiden, heuglijke feit werd herdacht in ntine van het bedrijf, alwaar Ezamenlijke personeel was sa am de jubilaris te hul- ste spreker sprak de heer el jr., directeur van de N.V., ris met hartelijke bewoor- i schetste hem als een en plichtsgetrouw chauffeur, is de Maatschappij v. Handel Iverheid overhandigde spreker fetuigschrift en penning voor 25 rouwe dienst. jheer Th. Wetting ,ook directeur i hierna het woord en ntoonde het voorrecht, dat de ris deze blijde dag mocht ge il in aanwezigheid van vrouw, •en en ouders. De heer Wetting de jubilerende medewerker de directie een bedrag onder "frt ter hand. ris werd nog het woord Utfi door de heer Benning namens i hoar Van hlrwvri )U|ie, ersoneel de heer Van Nood, leiding en perso- het bedrijf in Ede. heer Mokkenstorm droeg iele wijze een zelfgemaakt ge- voor, waarin de kwaliteiten van Ouwersloot op geestige wijze ivoren werden gebracht, slotte dankte de jubilaris met :ozen woorden directie en per voor de hartelijke woorden en geschenken. te worden genomen. Zoals de toe stand zich echter laat aanzien zal dit in 1966 onvermijdelijk zijn. Zoals reeds uit de begroting blijkt staat verder op de agenda voor dins dag een voorstel tot verhoging van: de hondenbelasting, de reinigings rechten, de straatbelasting en de ge meentelijke leges. Voorts een voorstel tot aankoop van een strook grond van mevrouw M. J. Juffermans en de heer H. W. Njjman t.b.v. de re constructie van de Burg. Ketelaar- straat, het aangaan van een geldle ning, groot f72.000 en het voorstel tot onteigening van gronden in het belang der volkshuisvesting. Zowel de verdachte als de getuige verklaarden: „De vrede is weer ge tekend." Niettemin moest een 33-ja- rige inwoner van De Zilk terecht staan, omdat hy zijn buurman met een bezemsteel een flinke mep op diens hand had gegeven. Dat was eigenlijk min of meer een toevallig heid, want de buurman sloeg met de stok op het stuur van de brom fiets en daar bevond zich juist de hand van het slachtoffer, waardoor deze „pijnlijk werd aangedaan", zo als dat in de wettelijke terminologie heet. En dus was het mishandeling. Dat was het gevolg van het feit, dat de mishandelde telkens met zijn bromfiets over het straatje achter de woning reed, waar vaak kinde ren van verdachte liepen te spelen. Deze zag daarin een gevaar en bo vendien is het bromfietsen over dat straatje verboden. Hoe dan ook, na de klap was dat allemaal afgelopen. „Jammer dat eerst die klap moest volgen," stelde de officier vast, die de tik op f 50 wilde stellen. De rech ter hield er rekening mee dat alles weer in orde is en legde f25,- boete op. Concert in Wassenaar Het Zuidholands Orkest, dat op uitnodiging van het Nutsdepar- tement in de Wassenaarse Dorpskerk concerteerde, verplaatste de kerkbezoekers naar de 18de eeuw. Met één uitzondering: een Ele gie van Tsjaikowsky (een entr'acte bij het drama ..Hamlet"). Elegieën (Grieg, Barber bijv.) zijn troetelkinderen van kamer orkesten Deze uitstekend klinkende Elegie van de grote Peter Iljitsj, tot hier toe aan de aandacht van de orkes ten ontsnapt, blijkt een program matische aanwinst. Zij heeft een zeer cantabel karakter, maar vraagt ons om een nog dieper verzadigde klank werking dan van een kamerorkest valt te verwachten. Jan van der Waart's directie doet >n doeltreffende verstandhouding met zijn orkestleden vermoeden. Zijn orkest bestaat anderhalf jaar en mocht voor de gekozen werken als goed ingespeeld gelden. Maar op ;rond van de, in een wat beperkt kader gebleven, gespeelde stukken is algemeen oordeel nog wat voor barig. In het begin van de 4de Symfonie in F van William Boyce, leeftijdge noot van Handel's blinde vriend Stanley, ontbrak nog voldoende lenigheid in het violenwerk, maar dit herstelde zich van lieverlee tot een gave, elegante lichtvoetigheid. Met de fijntjes geschreven Sym fonie in g van Christian Bach bleef der Waart op Engelse bodem, r voor het geniale hobo-concert Marcello, waarin Marion Mosier met vakzekerheid triomfeerde, moest toch alles wijken. Het Adagio daar uit, mede beroemd door een klavier bewerking door de grote Bach, is on sterfelijk en na zo'n petillant slot- allegro weet men, dat zulke muziek duurzamer is dan brons of graniet. Het orkest heeft er alle liefde aan gegeven, waarin vervolgens ook Tsjaikowsky deelde en als laatste de Vlaming Pieter van Maldere in diens Symfonie in Bes: uitmuntende, goed lopende en onderhoudende ge- bruiksmuziek, zij het geen schok kende, eveneens een mooi doorzon gen Andante bevattend. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Duuren; Henrico V.. zn C. de Korte en M. M. A. Artz: Wendy I. M.. dr vs Bruijn en I. van J. L. M. Teubner en m. a. a. Sauter; Alexandra S., dr van D. van den Hoek en M. E. van Dorp; Dorothea T. M., dr van J. J. Verhaar en J. S. M. Schonenveld. Ondertrouwd Getrouwd: C. van der Linden en J. C. de Cler; W. J. Valkenburg en C. M. Herman de Groot; E. A. Odijk en W. Alblas; A. Stad en C. C. Zwaan. Overleden: Chr. Eggink, 80 jr; A. Knijnenburg e.v. A. H. van der Krogt, 86 Jr; H. C. M. de Beer. 80 jr; W. Jan- 56 Jr; H. H. 81 Jr. In de Engelse programmahelft, tussen Boyce en de „Londense" Bach in, stond een fraaie en vertrouwd in de oren klinkend Concerto voor orgel en orkest van John Stanley, waarin dr. Oussoren als groot kenner en erudiet registrator de orgelpartij met vaste hand speelde. Vooral die hoog-zilverige cimbelende slingers kregen een zeer markante tekening i de Twintig vermiste mijnwerkers in Alaska Reddingsploegen zijn gisteren be gonnen met het vervoer van de ge wonden uit een verwoest mijnwer kerskamp nabij de grens tussen Alas- n Canada, waai 20 personen worden vermist, nadat een enorme ijsmassa donderdag van een gletsjer op het kamp stortte. Zeventien perso- werden gewond. Zes gewonden zijn per helikopter overgebracht naar noodreddinscentrum op ongeveer m van het afgelegen mynwerkers- kamp Granduc. Het kamp, dat tussen de bergen in ligt, werd vrijwel weggevaagd door de lawine van donderdag. Een vaartuig de Amerikaanse kustwacht, de Cape Roman, ligt gereed nabij een kamp dat door een reddingsgroep van vrijwilligers aan de kust werd opge slagen. Men is voornemens nog meer helikopter-vluchten te organiseren naar het getroffen kamp, waar nieu we lawines dreigen. Er wordt op het ogenblik een enorme „haringslag" geleverd voor de westkust van Noorwegen. De grote wintervangst begon verleden week en gisteren werd melding gemaakt van recordvangsten. Alleen gisteren al heeft de haring vloot voor meer dan 1 miljoen dol lar (3,6 miljoen gulden) aan haring gevangen. De vissersboot „Fisk" uit Aalesund kwam aan met een vangst van 7.000 hectoliter. Dit schijnt een wereld record te zijn voor één schip. De waarden ervan was 250.000 kro nen (126.000 gulden) elk lid van de bemanning krijgt hiervan 3500 kro nen (1800 gulden). De vangst werd gedurende de nacht in enkele uren gedaan. Het weer voor de kust ideaal. MARKTBERICHTEN 54, ld. 2 23-39, ld. stek 6-20, spruiten "1-68. ld. B 28-43. ld. C 30. ld. D 1 75-78, uien 29, rabarber 74 alles kilo. sla A 23-26 per stuk, radijs 23, selderie 9 per bosje, boerenkool 60 er kist. spruiten export A en B. 88- .05 per kilo. RIJNSBURG. 19 febr. Tulpen: Golden Harvest 140-150, Olaf 140-150, Triumph 120-130, Lustige Wltwe 130- 145, Apeldoorn 160-180. Demeter 160- 170, Zenober 120-125, Hillegarda 120- Narcissen: Carltoi. Harvest 100-120, Rembrandt 90-100 Irissen Wedgewood 280-330 alles per bos, Hyacinten 1 30-33 per 100. LEIDERDORP I Kerkdiensten Herv. Gem. 10.00 uur ds. Honnef; j 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoc-k. Kerkzaal I Zijlkwartier 6.30 uur ds. Honnef. Ge- ref. Kerk 10.00 uur. ds. Van Drie; 6.30 uur, ds. Van den Berg van Sas- senheim. Kerkzaal Zijlkwartier, 10.30 uur ds. Minnema; 5.00 uur. ds. Van Drie. Ver. v. Vryz. Herv., 10.30 uur, mej. C. de Jong van Overschie. Brokken op de Botermarkt Groenteveiling: waspeen B 27-32.50, per kist 3.10-7.70. knolsel- Vannacht omstreeks twee ui een automobilist nogal vreemd de Botermarkt gereden. Hij is nelijk de macht over zijn stuur geraakt, waardoor hij eerst keerspaal en vervolgens ee ontwortelde, waarna hij tw spiegelruiten van Hasselman der aan gruzelementen reed. Met de ongetwijfeld stevig beschadigde auto is hij doorgereden. Er is slechts een vaag signalement van hem be kend. boom grote 1 Pan- Tivee doden op overweg Twee dames zijn gisteren om het leven gekomen, toen haar auto op een beveiligde overweg tussen Groenekan en Maartens- dijk gegrepen werd door een uit Hilversum komende trein. Het wrak van de totaal vernielde auto langs de treinbaan. De slachtoffers zijn de 60-jarige mevrouw OosterwijkBruin-Van Rap- pard en de 63-jarige jonkvrouwe G. Ch. Rutgers -Van Rozenburg, beiden uit Bilthoven. HUIZEN ZAKTEN KRAKEND INEEN WEGEN ALS EEN ACHTBAAN SPOORRAILS TOTAAL VERNIELD Waar de romantische Moezel ter hoogte van Grevenmacher een wijde boog naar links beschrijftvechten arbeiders en technici diep wegzakkend in de modder tegen een wandelende wijnberg. Een loodrecht omhoog stijgende wand wijkt hier aan de Duitse zijde van de oever terug en omsluit een naar de rivier terrasvormig aflopende helling. Hier kweken de wijnbouwers uit de buurt de druiven voor de befaamde Moezelwijnen. Maar de klei-aehtige massa, waaruit de wijnberg bestaat, is ondermijnd geraakt door de van de bergwand neerdruipende regen. Plotseling heeft hij zich in beweging gezet, eerst de straatweg (langs de rivier) voor zich uitdrijvend en toen de spoorbaan, die daar vlak boven loopt. houvast meer en begint te Kleverige massa Tenslotte verdween de kleverige ïassa in het winterse water. Ter- 'jjl de wegen er uit gingen zien Is een achtbaan, spoorrails ombogen onder de druk en huizen krakend ineen zakten, pijnigden de geleerden zich het hoofd over de vraag hoe dit allemaal had kunnen gebeuren. Het is waar, dat de wijnberg bij Nittel (zoals het dorpje in de buurt heet) nooit bijzonder stevig op zijn benen heeft gestaan, maar men had niet durven voorspellen, dat hij nog fataal zou kunnen uitglijden. Vooral de wijnboeren, die hun kost bare wijnstokken terugvonden als verstrooide lucifershoutjes en hun grond als het, „kraterlandschap" van Verdun, wilden wel graag weten aan zij de rekening konden presen teren. 'Hetzelfde gold voor de gezin die nog maar net aan de bo- hun hoofden instortende daken konden ontsnappen. Zwarte schaap Het zwarte schaap was al gauw gevonden: de internationale instel ling, die het beheer voert over de sinds vorig jaar gekanaliseerde Moe zel. Door de kanalisatie was de Moe zel in een lange reeks stuwmeren herschapen waarin het water altijd even hoog staat. Vroeger stond de Moezel in de zomer bijna droog en het water uit de bergen vond gemak kelijk zijn weg naar het diepe bek ken. Door de constante hoge water stand van nu redeneren de gedu- peerden wordt de drainage van de Het m.s. ..Sophocles van de wijnbergen belemmerd. Het water K.N.S.M.. dat op de Atlantische blijft staan, het lost de kalk- en Oceaan in brand is gev I is gezonken. Drie opvarenden Afgelopen augustus was de berg al in beweging geweest, maar toen tot rust gekomen. In december werden opnieuw verzakkingen gecon stateerd, maar nu op de andere oever Daar is men op Luxemburgs territoir nen kampte er met hetzelf pro bleem. Een complete beek was er in de aardbodem verdwenen en de ho ge waterstand in de rivier had een voldoende afvloeiing onmogelijk ge maakt. De bodem begon te scheuren. Correctie Terwijl Luxemburgse soldaten het gevaarlijke gebied met prikkeldraad afzetten, waren Duitse arbeiders op de andere oever druk bezig de spoor baan Trier-Thionville-Metz te cor rigeren, die door de berg van Nittel werd opgedrukt. In de wijnbergen werden elektrische alarmtoestellen geïnstalleerd, die voor elke beweging met een luid geklingel waarschuwen. Tegen de kerstdagen zakte aan de Luxemburgse kant een huis van twee verdiepingen in en op de wijnbergen langs beide oevers was het gekraak en geklingel van de alarmbellen niet van de lucht. Aan de Luxemburgse kant stortten nog drie huizen ii het dorpje Machtu, ten zuiden Grevenmacher, werd tot gevarenzo ne verklaard. Ook in Nittel, aan Duitse zijde, werden speciale maatregelen geno men. Zwemvesten en motorboten la- gipslagen op. de berg heeft daardoor I worden vermist. gen gereed voor het geval de berg in één geweldige beweging in de ri- zou schuiven, waarbij op een vloedgolf te rekenen viel. Ruïneus s waarschuwingssignalen om de berg klonken nog toen het januari werd. De Luxemburgse oever was toen tot rust gekomen, maar hy toonde een ruïneuze aanblik. De as faltweg hing gebarsten en gebroken half in het water, terwijl raamko zijnen en brokstukken va meubi lair tussen de struiken lagen. Aan Duitse zijde ging de berg nog onheil spellend zijn gang. Toen 2000 kubieke meter aarde met vrachtwagens was afgevoerd, besloot men met dit sys teem te stoppen. Het was verstandi ger de berg niet van deze steunge vende dam te beroven. Maar het besluit hield in. dat de spoorbaan nu definitief moest wor den opgegeven. Bussen werden inge legd, die de passagiers van Trier over de stad Luxemburg naar hun be stemmingen in Duitsland en Frank rijk brachten. Ook de straatweg was toen al lang niet m Een nieuw gevaar vormden nieuwsgierigen. Op de eerste zondag telde men 800 auto's, het volgende einden waren er al 5000 automobi listen. die de wandelden de berg van Nittel wilden bekyken. Aan de Luxemburgse kant werd met de nieuwsgierigen korte metten gemaakt Iedereen die in de afgebakende geva renzone wordt aangetroffen betaalt zonder pardon 100 frank boete. De eerste weken van januari wandelde de berg van Nittel met een snelheid van tien centimeter per uur in de richting van de rivier. De oever tenslotte zes en een halve meter de Moezel gedrukt. De aardmassa schoof steeds meer in de richting van het dorpje Nit- I tel, waar de burgemeester op red 1 üingspogingen zinde. De schade liep j al in de miljoenen marken. Door de vele regens en d steeg intussen het water in de ri vier onrustbarend en het scheep vaartverkeer moest worden stopgezet. De stuw bij Grevenmacher ging zo ver mogelijk open om het waterpeil in het rampgebied laag te houden. Machteloos "'aa' iyj WUIC1C1 I Een aarden tong stak uit de I in de rivier, maar belemmerde de scheepvaart niet. De experts keken Nittel met de kapotte spoorbaan machteloos toe. Ze dachten er over het water al hoog bij de bergwand op te vangen, om te verhinderen dat de kalk- en gipslagen nog verderop- gelost zouden raken. Op 21 januari meldden de kranten, dat de berg tot stilstand gekomen was. Baanwerkers begonnen met het doen van metin- !n voor een nieuw tracé. Zo vlug mogelijk, zullen de veer tig treinen per dag die hier langs komen, weer moeten kunnen rij den. De mannen van Waterstaat denken aan cementinjecties, aan een betere water-afvoer en zij gaan door met het doen van bo ringen. om de gesteldheid en de bewegingen van de ondergrond nauwkeurig vast te stellen. Genodigden van heinde en verre ploeteren onder vakkundige leiding door de tot verboden ge bied verklaarde modderpoel om het schouwspel gade te slaan. Waterstaat, Moezelbeheer en spoonvegen werken eendrachtig samen om de situatie te conso lideren en daarna met de opbouw te beginnen. Blijft het probleem van de kos tenverdeling. De ene conferentie hierover volgt de ondere. Maar de gedeputeerden van Nittel en Machtum zullen er voorlopig nog wel niet achter komen wie ze de rekening kunnen aanbieden. RIJNSBURG Bedroevend klein was het aantal leden van de Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde dat gisteravond in de zaal Vliethof aanwezig was. waar dr: AVasscher zou spreken over het onderwerp „Bloementeelt in Is raël". De voorzitter van de afdeling Runsburg, de heer J. Schild betreur de het in zyn openingswoord, dat er zo weinig leden aanwezig waren, te meer daar er op deze avond een be langrijk onderwerp aan de orde was gesteld. Dr. Wasscher toonde met behulp van dia's dat de bloementeelt nog in de kinderschoenen staat in Israël. Enige belangrijke soorten die geëx porteerd wordt zyn gladiolen en iris sen. Bolgewassen zoals tulpen en narcissen krijgen geen kans, daar het weer deze teelt niet toelaat.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15