Lekker je zelf zijn „Alexandre For Men" Combinaties met peulvruchten 4' (W)ETENS WAARD Indeze koude tijd extra aandacht voor peul vruchten. Ze zijn rijk aan eiwitten en ijzerzouten en spelen ook een belangrijke rol bij de vitamine B-voorziening. Gewoon gekookt zijn peulvruch ten al erg lekker en zeker in deze recepten voor Achter de glazen deur met de gouden A, de boutique met handschoenen, dassen, truien en avond-overhemden para- pluus en golfbenodigdheden en Alexandre's eigen toiletartike len en schoonheidspreparaten voor heren. Foto rechts: Alexandre in de nieuwe kapsalon, waar de mu ren zijn bekleed met bruin leer. het hout mahonie en het mar mer groen is. Groen is ook het kostuum van de assistentes: 'n tuniek met kniebroek, ontwor pen door Jacques Heim. Elk jaar ontdekken de jour nalisten die de nieuwe mode collecties komen bekijken, naast de haute couture, andere nieuwtjes in Parijs. Een bistro die de vorige maal nog ouder wets en typisch Frans was. blaakt nu in chroom en felle kleuren achter een muur van spiegelglas. De tijd staat im mers niet stil, en in Parijs gaat hij niet alleen vooruit, maar veeleer in alle richtingen. De jonge avant-garde confectie- ontwerpers zitten er tot over de oren in de jaren twintig. Moly- neux, de man die van de eerste tot de tweede wereldoorlog een grootheid was in de Parijse mode. heropende na veer- 10 jaren afwezigheid - zijn mo dehuis. Simonetta, de Italiaan se die Parijs verkoos, zet haar modehuis alleen voort: Fabiani, haar echtgenoot, met wie ze drie jaar lang een Parijs team heeft gevormd, keert terug naar zijn modehuis in Rome. De dingen van rond de laatste eeuwwisseling zijn momenteel in Parijs net zo zeer in trek als het allernieuwste. Het allernieuwste is het zware, zilver-ijzeren, oer-ouder wetse nationale kasregister, dat gisteren uit de gemoderniseerde bistro verdween en vandaag het erestuk bij de antiquair is. Het al lernieuwste ook de vrijstaande „bentwood" kapstok die als groot moeders erfenis opgeld doet en te gelijk in menig eethuisje sinds grootmoeders tijd nóg in gebruik is. Het allernieuwste zijn de antima cassars in een gloednieuw restau rant op de Rive Gauche. En, op de rechteroever van de Seine, de gouden staafhandva- ten die zich op een moderne spiegelglazen deur in de Rue Marbguf in een hoofdletter A naar elkaar toe gaan buigen. Het is de A van Alexandre. Op de deur van „Alexandre For Men". De A van Alleen voor Adam om groen te zien van nijd en nieuwsgierigheid als je Eva bent. Want achter het spie gelglas en de gouden A heerst de grote Alexandre, de man die keizerinnen, koninginnen en prinsessen kapt en de gulden A opent zijn spiksplinternieuwe salon (hij noemt het club) voor heren (èn keizers, èn koningen èn prinsen). Alexandre's Engelse club baadt in Franse luxe, ingericht volgens de Franse smaak, is hier en daar be hangen met Engelse prenten, een foto-met-opdracht van de hertog en hertogin van Windsor, maar heeft verder met een Engelse club niets meer gemeen dan dat de he ren er een rustig en ontspannend uurtje kunnen doorbrengen zon der er echter het gevoel te hebben dat ze hun tijd verdoen. In Alexandres salon zakken ze niet, met de „Times", diep weg in een uitgezeten clubfauteuil en hoor bare stilte. Nee, op Alexandre's gloednieuwe rode, „tandartsfau teuils" besteden ze him tijd nutti ger. In de mahoniehouten, met bruin leer beklede kapsalon, met zijn gulden wasbakken en antieke mahoniehouten kisten (voor ge bruikte handdoeken) geeft een van de vijf .stylisten" (niets gemeen met de vroege barbier!) de klant een meesterlijk „coupe l'anglaise en deze Engelse haarknipper ij wordt gevolgd door een andere no viteit in Frankrijk, de „Amma Shiatsu", een Japanse scalpmassa- ge-rnethode, waarvoor een Japans masseur werd geëngageerd. Pedicure en manicure zijn er present: jonge vier personen. Capucijner8 met worst en appel 300 gr kapucijners, 1 1 water, zout 150 gr salami, cervelaatworst of ge kookte worst, 2 appelen, 2 uien, 4 eetlepels paprika-zoetzuur, azijn, peterselie. De kapucijners wassen, een nacht weken en in het weekwater met wat zout in 45 minuten gaarkoken. De peulvruchten afgieten. (Het kookvocht voor een soep of saus bewaren)De uien schoonmaken, in dunne ringen snijden en deze in wat water met een scheutje azijn 5 minuten koken. De appelen schillen, van het klok huis ontdoen en in kleine blokjes snijden. De worst en de paprika in stukjes snijden, de peterselie fijn- snijden. Uien, appelen, worst papri ka en peterselie met de kapucijners vermengen. Het geheel nog even verwarmen en opdienen. Bonen met gemengde groenten I 300 gr bruine of witte bonen, 1 1 water, zout, 2 uien, kg niet schoongemaakte (of 400 gr schoon gemaakte en gesneden) soepgroen ten (pred, wortel, selderij, selderij - knol, peterselie), boter of marga rine, citroensap, desgewenst 1 thee lepel kerrie of gemberpoeder. De peulvruchten wassen, een nacht weken en in het weekwater met zouit in 45 minuten gaarko ken. De peulvruchten afgieten. (Het vooht voor een soep bewaren of ge deeltelijk in een saus verwerken). De uien en soepgroenten schoon maken, wassen, kleinsnijden en zo nodig nogmaals wassen. Ze in de boter of margarine ongeveer 10 mi nuten fruiten. Desgewenst kerrie of gemberpoeder toevoegen. De bonen door het groentemengsel roeren. Bij dit gerecht kan drooggekookte rijst gegeven worden: Bonen met kaassaus voorbeeld gebakken blokjes brood of paddestoelen - vooral in wit- te-bonensoep - heerlijk. van de hele bonen een slaatje maken met bijvoorbeeld stukjes sinaasappel of mandarijn en/of appel, 9 óf een warm hapje maken met een zure saus of kerriesaus of met wat losgeroerd gehakt, stuk jes gebakken spek en een restje jus of pikante saus. Dit hapje kan aardig opgediend worden in vuurvaste sohaaitjes of schelpen. óf bonen of kapucijners met wat tomatenpuree laag om laag met plakjes aardappel in een vuur vast schaaltje verwarmen en er een korstje op laten komen. „Vele huwelijken zouden gelukkiger zijn, indien de man zijn vrouw tegemoet trad alsof zij de echtgenote van zijn di recteur was, en indien de vrouw even charmant voor haar man zou zijn, als zij het is wanneer zijn directeur op be zoek komt" heb ik eens ergens gelezen. Wie het zei ben ik vergeten, zijn naam is het ont houden groter ook niet waard. Want onzin verkondigen is niet goed mogelijk. 300 gr witte of bruine bonen, 1 1 water, zout 1 melk, 50 gr bele gen geraspte kaas; 40 gr. boter of margarine, 40 gr (6 eetlepels) bloem, (peterselie of paprikapoe der). De bonen wassen, een nacht weken en tn het weekwater met wat zout gaarkoken in 45 minu ten. De peulvruchten afgieten. (Het 'rao nat voor een soep of saus gebrui ken). De boter of margarine smelten. De bloem erdoor roeren en geleidelijk onder roeren de melk toevoegen. De saus even laten doorkoken. De kaas toevoegen en de saus op smaak af maken. Desgewenst fijngesneden peterselie of paprikapoeder door de saus roeren. De bonen en de saus dooreen roeren of apart geven. Restjes peulvruchten van de gezeefde bonen of erwten een lekkere soep maken, met bij- Elk jaar worden in ons land naar schatting 1000 kinderen in een ziekenhuis opgenomen wegens oogverwondingen. We kunnen proberen dat aantal te verminderen door er in de eerste plaats voor te zorgen dat onze kinderen geen gevaarlijk speelgoed in handen krij gen. Vuurwerkpijlen, zakmessen, scharen, kata pulten. werpspiesjes en schietwapens zelfs met rubberdop) en dat soort dingen kunnen een gevaar vormen voor kinderogen. Op de foto de affiche, welke de Algemene Ne derlandse Vereniging ter voorkoming van Blind heid en de Nederlandse Bond voor Moederschaps- zorg en Kinderhygiëne laten verspreiden. Gevaarlijk speelgoed kost kinderogen Stel Je voor, dat je op straffe van een ongelukkig huwelijk je man slechts charmant tegemoet mocht treden. Of dat vader zyn huwelijkspartner dag in, dag uiit hoffelijk en beschaafd zou moeten toespreken, de deur voor haar openhouden, haar in en uit haar mantel helpen, de kopjes voor haar dragen, de asbakken voor haar le gen, altijd tactvol en omzichtig op treden vijftig Jaren achtereen! En denk u de vrouw in, die wordt veroordeeld een gans huwe lijk lang charmant en beschaafd te zijn, die zich geen minuut mag laten gaan, voor wie afgetrapte pantoffels en een vlekkerige lange pantalon taboe zijn, die bij alles wat zij doet of zegt rekening moet houden met een scherpe kritische blik, die nooit mag vergeten zich het nieuwste kapsel aan te schaf fen, haar woorden feilloos uit te spreken, die dag na dag geestelijk op de tenen moet staan, veertig, vijftig heilloze jaren lang!. De verrukking van een huwelijk is Juist, dat je jezelf kan en mag en moet zijn. Dat Je onbekommerd de waarheid mag zeggen, dat je kan zeuren en middelmatig mag blijken, dat je de verzuchting: „ach man zit toch niet zo pietlut tig te mieren, hardop kan slaken, dat Je ongegeneerd in zijn bijzijn kan geeuwen, mopperen of landerig in een stoel hangen, dat Je mag dragen wat je wil, al is het niet nieuw of modieus, dat Je van harte een ruzie kunt ontketenen en het weer goedmaken, dat je van me ning kunt verschillen of mag zwij gen, dat Je kunt mokken en met thee morsen of teleurgesteld mag kijken indien hij een onmogelijk present voor Je heeft gekocht. De heerlijkheid van een huwelijk is juist dat je. indien het goed is niet hoeft te sprankelen, charme ren. veroveren. Het zou hem ontzettend irrite ren indien je steeds komedie speelde, nooit voor je mening ongezouten durfde uitkomen, de ganse lieve dag welbewust je uiterlijk vertroetelde, hoogge stemde gesprekken voerde, een brillance en beschaving aan de dag legde van koninklijke allure. Je zou hem binnen zes maanden onuitgesproken vervelen! En wie gelooft in een hoffelijke echtgenoot? Wie zou niet geïrriteerd worden wanneer manlief by elke gelegen heid opsprong om je te helpen, alsof je zelf te zwak bent een deur te openen, een mantel aan te trek ken, je voeten te vegen of een bord dragen? Wie zou niet als 'n idioot gaan gillen, indien je eigen man de hele avond beschaafde conversatie zou plegen, beleefd zou informeren naar je gezondheidstoe stand en die van de kinderen, ne derig zUn excusus zou aanbieden voor een beetje gemorste as. voor het feit dat hij vyf minuten te laat is. die je dagelijks zou vervelen met stereotype vragen als: „Vrouwtje, kan ik Je soms ergens afzetten? Wü je nog een kussen ln Je rug? Kan ik je soms ergens mee van dienst zyn?" Het rustgevende geluk van het huweiyk ligt juist daarin dat het allemaal niet hoeft. Van tyd tot tijd, by wijze van afwisseling, om de sleur te doorbreken, is het by- zonder leuk een keer hoffeiyk of charmant te zyn, hooggestemde ge sprekken te voeren, met eikaars wensen en belangen rekening te houden. Dat doet Je een wereld van goed. Maar even heeriyk is het, om daarna terug te vallen op de oude. onbeschaafde, maling- aan-alles-hebbende-ik, die veel ver trouwder en geruststellender is. Te veel beleefdheid, pose, gemanierd heid en beschaving maken elk hu weiyk kapot. We hebben zo'n on- meteiyke behoefte aan de gelegen heid onszelf te kunnen zyn; een weelde die de maatschappy buiten het gezin ons maar al te zelden gunt. Buiten de deur moeten we wel keurig, beschaafd en tactvol zyn, buitenshuis kunnen we zon der verlies aan prestige en achtens waardigheid niet naar hartelust kibbelen, onze mening zeggen, onze voeten op tafel leggen of luidruch tig de neus snuiten. Thuis wel. Thuis mag alles, omdat het thuis Zaterdag 20 februari 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld liaar zojuist geknipt is het is niet te zien Zo'n Alexandre-noviteit in al die luxe moet, denkt u misschien, de klant zeker kapitalen kosten. Maar u heeft het mis: twintig Franse franken voor haarknippen is in het peperdure luxe Parys zeker heel re delijk, zelfs voor een onzichtbare coupe. Het zyn (zoals in elk dames schoonheidsinstituut) de bykomstig- heden die de rekening verhogen vooral als je eindigt met een kasj mieren trui, lotions, paraplu of an dere herenluxes, die achter de gla zen deur met de gouden A Alexan dre's binnenkomende en weggaan de klanten lokken. J. V. meisjes, gehuld m groene tuniek enkniebroek, ontworpen door Jacques Heim. Alexandre's club omvat meer dan alleen een kapsalon. Behal ve het met rood leer behangen entree op de eerste verdieping is er een haarkliniek, in groen marmer en met lichtgrijze mu ren; vier cabines en een haar- specialist voor heren die hun haar vakkundig willen laten ver zorgen met grootmoeders kruiden en brouwsels om de meest up-to- date haarverfmethodes. Er is een koninkiyke cabine, op Japans ge ïnspireerd met bamboemuren, rood lakwerk en Japanse pren ten, gereserveerd voor vorsteiyke klanten zoals de koning van Thailand of Koning Hussein van Jordanië Voorts zyn er ontspanningscabi nes. waar schoonheidsspecialisten in drie kwartier tyds het manneiyk gelaat een volledige opknapper ge ven cleansing, massage, et cetera, et oetera. Er is een sauna, compleet met moderne relax-stoelen en een cabine waar een erkend masseur de scepter zwaait. Voor hen die zelfs onder Alexandre's hoede hun zaken niet kunnen vergeten, zyn er tele foons en secretaresses. Voor de hon- gerigen een snackbar, opgetrokken in hout en lei. waar door een diëtist bereide spy zen en dranken (maar geen alcohol) verkrijgbaar zyn. In dit nieuwe domein zal Alexandre eigenhandig twee nieuwe herenkapsels per jaar ontwerpen (overigens blijft hij trouw aan zijn wereldbekende damessalon in de Rue de Fau bourg Saint-Honoré, waar hij als voorheen meestentijds aan wezig zal zijn). Zijn eerste nieu we herenkapsel is iets zeer spe ciaals, getuige Alexandre's eigen beschrijving: „het sjieke van deze nieuwe coupe is het feit dat je zelfs niet kunt gissen dat het Italiaanse vrouwen achter het stuur Italië's vertrapte minderheid, de vrouweiyke automobilisten, begint terug te slaan. De dames zeggen dat ze beter rijden dan de mannen. In een forum, georganiseerd door de Italiaanse automobielclub, vonden de vrouwen dat de man nen achter het stuur slechte ma nieren hebben, arrogant, weinig ridderiyk zyn en lak hebben aan de verkeerswetten. De vrouwen kregen steun van de hoogste ge zagsdragers. Voorzitter Filippo Caraclolo di Castagneto deelde het forum mede, dat de vrouw achter het stuur minder agressief is dan een manne- UJke automobilist, minder prat gaat op hoge snelheden, minder ge neigd is tegen andere auto's te gaan racen, de verkeersregels beter op volgt en zelden onder de invloed van alcohol rydt. Ook de statistieken pleiten voor de vrouwen. Italië heeft het laag ste percentage vrouweiyke auto mobilisten van geheel Europa slechts 15 procent. Maar in 1963 bleek slechts 5,1 procent van alle verongelukte automobilisten in Ita lië van de vrouweiyke kunne te zyn. is. Als daardoor een huweiyk schipbreuk ïydt, was het geen hu weiyk maar een misgreep. De echtelijke liefde die niet bestand is tegen de realiteit, wa\ geen liefde doch een romanti sche droom. „Niemand is een held in de ogen van zijn kamer dienaar." Het was 'n Fransman die dat ontdekte. Allicht. Het zelfde geldt voor huwelijkspart ners. Wie toch in het huwelijk „held" wil zijn maakt zich be lachelijk en heeft er niets van begrepen. THEA BECKMAN De Zweedse mode-ontwer per Rune Uhlhammer kreeg er genoeg van zijn vrouw te horen klagen over haar openwaaien- de mantel. Behalve koud zei mevrouw Uhlhammer steeds weer, was het ook erg onge makkelijk vooral als ze haar handen vol had. Haar man ont wierp voor haar deze anti-wind gemakkelijk maar dat went jas. Het instappen is wat on- gauw.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11