BURGEMEESTER W. THOMASSEN EERST RUSTIG INWERKEN Familie Thomassen houdt van het buitenleven ENSCHEDE NAAR ROTTERDAM, Zaterdag 20 februari 1965 Pagina 2 Z- Wekelijks bijvoegsel Uw Werel Het is een cliché-vraag en op het moment dat je hem stelt weet je dat er een cliché-antwoord op komt: een eervolle benoeming. Maar burgemeester W. Thomassen trekt met beide handen een paar lijnen in de lucht en zegt: „Je hoeft maar op de kaart te kijken om te weten wat Rotterdam doet en je behoeft maar een paar dingen op te sommen om te weten wat daar gebeurt. Rotter dam, dat is het wel. Als je daar burgemeester wordt Enschede's "burgemeester heeft er niet om gevraagd Rotterdam te krijgen. Pas op 4 februari belde de minister van Binnen landse Zaken hem op. Hij heeft in één minuut ja gezegd. Omdat dat bij zijn persoon hoort: geen aarzeling. Dat zijn naam in de voorzomer van vorig jaar al was genoemd, ivuift hij weg als een complete gok. Ik heb toen al ge- lukwenstélegrammen gekregen. De afzenders hebben een iro nisch briefje teruggehad". Men gunt hem de trots, dat de speculatie want meer was het niet de enig mogelijke oplossing is gebleken. Een paar jaar later had Zaandam een nieuwe burgemeester nodig. Men herinnerde zich de Intussen Tweede-Kamerlid geworden mili tair commissaris Thomassen. Op 16 mei 1948 werd hij burgemeester van Zaandam, op 1 mei 1958 bur gemeester van Enschede. Burgemeester Thomassen (55) kent burgemeester Van Walsum goed, Rotterdam slecht. „Toen de Party van de Arbeid werd opge richt, waarbij Van Walsum één van de grote mannen was, deed ik als secretaris het administratieve werk. Het laatst heb ik uitvoerig met hem over de Rijnmond gespro ken en gecorrespondeerd. Als lid van de Eerste Kamer kon ik niet helemaal met hem mee gaan. En hoe ik er nu over denkt? Ik ben nog geen burgemeester van Rotterdam en het beleid wordt be paald door burgemeester en wet houders". Oriënteren en inwerken zijn woorden die in het gesprek vaak terugkomen. „Rotterdam zal me de eerste tijd wel minder overal bij zien dan het van burgemeester Van Walsum gewend is. De in werkpe riode zal vrij veel tijd eisen. Ik wil er rustig de tijd voor nemen me binnen het stadhuis te oriënteren. Ik moet de begroting en beleids nota's lezen en de planologische li teratuur doorwerken". Spijt dat hij gaat Burgemeester Thomassen is een open man, die de mensen om zich heen zoekt. „Ik ben nu bijna zeven jaar in Enschede, en nog heb ik het gevoel mensen tegen te ko men, die ik veel eerder had willen leren kennen". In zijn optreden lijkt hij niet de waardige regent. Hij komt meer met uitgestoken hand op je toe. Toen er op een overvolle agenda geen tijd was, maakte hij ruimte voor een interview met een „laten we samen een stukje gaan eten". En in 't Raedthuys, in Enschede's minia tuur -Lijnbaantje („daar achter die schutting komt zo iets als de Coolsingel, breed en groot") zit hij als Enschedeër tussen En- schedeërs die niet goed weten of ze hem nu moeten feliciteren of hun spijt betuigen dat hij weg gaat. Of hij altijd de aspiratie heeft gehad burgemeester te worden? „Helemaal niet. Op school was ik een eigenwijs jochie, dat overal wat in te zeggen wilde hebben", zegt hij. Zijn vader, onderwijzer, was voor de SDAP lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland. Hij kreeg van huis uit mee het ge voel een deel van zijn tijd aan partijwerk te moeten besteden. Voor hem begon dat met de kopij naar de zetterij te brengen, waar het party-orgaan werd gedrukt. Het was een logische zaak dat hy ln de AJC bestuursfuncties kreeg. Maar zyn opleiding aanvanke- hjk een technische, toen hy deze had beëindigd de overstap naar het onderwys (1932 hoofdakte) leek hem te sturen in de richting van het nyverheidsonderwys. Onder- wyzer is hy maar een paar jaar. o.a. in Zuid-Limburg, geweest. De functie van bezoldigd bestuurder van de AJC lag weer geheel in de hjn van het regeren. Start in Zaandam De stap tot het burgemeester schap zette hy in feite in 1945, toen hy uit het bevrijde Eindhoven naar Brussel werd geroepen om binnen een uur te worden bevor derd tot majoor by het Militair Gezag, „burgeriyk bestuur met een pakkie aan". Er was een groot be- brek aan functionarissen voor het MG. Doordat alleen nog de zuide- ïyke provincies waren bevrijd, had men in feite alleen de beschikking over katholieke commissarissen. Vo$r de rode Zaanstreek wilde men per sé iemand, die met een goed met de bevolking zou kun nen opschieten. Thomassen. De in Zaandam teruggekeerde burgemeester In 't Veld had in het Engels zyn speech voorbereid om de bevrijders te begroeten. Toen de open auto voorreed en een man in militair uniform uitstapte, yiep burgemeester In 't Veld, toen jiy 2ajn bevrijder half genaderd nm »Yerrek Wi», ben JU k©t?" „Ik ben wat conformistisch" De heer Thomassen is nog al tijd hoofdbestuurslid van de Partij van de Arbeid. Op 5 maart treedt hij af. Dat heeft niets te maken met zijn benoeming naar Rotterdam. „Ik ben nu negen tien jaar bestuurslid geweest, ik heb niets nieuws meer te zeggen, jongeren moeten het nu maar overnemen". En voor alle duide lijkheid voegt hij er aan toe: „Er is dus geen sprake van positie kiezen". Over de politiek en het burge meesterschap zegt de heer Thomas sen: „In de party kan je natuur - hjk functies vervullen, maar niet in je eigen stad. Je bent een vry mens. maar in je eigen gemeente behoor je boven de partyen te staan. Dat is goed gebruik in Ne derland. Al treed je ter plaatste niet in het openbaar, je kunt je geestverwanten toch wel het gevoel geven by hen te horen". Over zijn plaats in de PvdA zegt de heer Thomassen: „Ik ben wat conformistisch ingesteld", waaruit men de conclusie mag trekken, dat hy in het algemeen de partyiyn volgt. Of hy lid van de Eerste Ka mer biyft? „Dat weet ik nog niet", aldus burgemeester Thomassen. „Voor Enschede en Twente heeft het Kamerlidschap zeker voor delen. Ik weet niet hoe dat in Rotterdam zal zyn. Burgemeester Van Walsum heeft indertyd na een paar jaar voor het Kamerlid maatschap bedankt. Ik weet niet of ik dat ook zal moeten doen." Pikant onderwerp „Moeilijke vraag", zegt burge meester Thomassen", ik moet dat stuk vandaag of morgen nog eens opzoeken om precies te le zen wat ik toen gezegd heb". Aan de orde: zijn ingezonden stuk in Vrij Nederland, al wat jaren geleden, toen hij stelling nam tegen de vestiging van een hoogovenbedrijf in Rotter dams Europoort. Een pikant on derwerp, vindt hij zelf. Maar meteen formuleert hij het ant woord, waardoor hij zoioel toen tégen als nu vóór een staalbe drijf op de Maasvlakte kan zijn. „Myn bezwaar was toen, dat de 'Hoogovens in IJmuiden in die tyd nog niet volgroeid waren. De Hoog ovens zyn een bedrijf, waarop we nationaal enorm trots moeten zyn. Bovendien was ik van mening, dat de zaak planologisch niet goed doordacht was. By zo'n hoogoven- bedrijf waarby 10.000 man werken, hoort een stad van 100.000 inwo- De heer en mevrouw Thomassen thuis. ners en daaraan was naar myn mening nog onvoldoende aandacht besteed. Intussen zyn de Hoog ovens vrijwel volgroeid tot een ma ximale capaciteit. Intussen is meer bekend over de agglomerende ge volgend van de vestiging van zo'n bedrijf. Voor my ligt de zaak dus geheel open Of hy opziet tegen de zorgen door de investeringsbeperking? „Niet één gemeente kan uitko men by de huidige gang van za ken. De situatie zal, niet alleen in Rotterdam, zo ernstig worden, dat er per sé een oplossing zal moeten worden gevonden. We zullen daarvoor krachtig moeten yveren. We krijgen het zeker niet cadeau". Overigens: Enschede zit met het probleem vyf scholen te moeten bouwen terwyl het geld aanwezig is voor nul. In feite zyn die scho len voor Enschede even belangryk als een haven voor Rotterdam. Het is een kwestie van schaalvergroting, de problemen bhjven op zichzelf gelyk. Twents i hij kan het Rotterdams nieuwe burgemeester. Jullie krijgen een goeie aan hem, zegt ieder, wie Je er in Enschede over spreekt. Hy is een man, van wie van nature gezag uitgaat. Hy is een toonaangevende figuur in Twente geworden. Van een stad van 130.000 inwoners, waarin alles nog net te overzien was, komt hy naar de eerste haven ter wereld. Hy kan het aan, zegt men daar. En zij noemen de goede eigen schappen van nog acht weken „hun" burgemeester, want zo zyn zy hem gaan beschouwen. Om te beginnen is hy een door douwer. Als hy ergens enthousiast wordt of de noodzaak van iets inziet, stroopt hy de mouwen op en gaat er op af. Dat doet hy zelf. Dat heeft in het begin in Twente wat fronsen op wenkbrauwen gete kend. In zyn tomeloze vaart liep hy dierbare principes onder de voet. Men weet nu hoe dat komt en is er aan gewend geraakt: Tho massen, zeggen ze in Twente, is een man die niet van stille zee houdt, hij moet storm hebben. En of het nu voor zijn Techni sche Hogeschool is, de E-8 naar het Westen of voor de beelden route door de Achterhoek, hij loopt er warm voor en geeft er de stoot aan om tot het eind punt te komen. Daarbij komt, dat hy een by- zonder goed gevat en geestig spre ker is. Hy werkt hard, heeft snel doorzicht in de problemen en houdt van opschieten, wat ook uit zyn vergadertechniek blykt. De ge meenteraadsvergaderingen waren onder zijn leiding sneller afgelo pen dan onder zyn voorganger. No deloze discussies en zypaden kapt hy resoluut af. In Enschede ko pieerde hy Rotterdams nieuwe be handeling van de begroting in openbare commissievergaderingen. Zyn bonhommie stelt hem in staat met een lachend gezicht op iemands tenen te gaan staan. Burgemeester Thomassen staat achter zyn mensen. Als er een blunder wordt gemaakt kan hy de betrokkenen onderhanden nemen, de buitenwereld merkt daar niets van. Hy dekt zyn mensen, omdat alles onder zyn verantwoordeiyk- heid geschiedt. In Twente noemt men Thomas sen een echte party-man, maar, zegt men, „Je merkt er niets van", voor ieder staat hy in de bres. Deze man, burgemeest Thomassen komt naar R< terdam. ,,Ik moet stad en de mensen nog ren kennen. We moeten ni wennen aan elkaar. Ik mo alle gevoeligheden en gevoeli heidjes nog onder de knie kt gen. Als je bij Feijenoord ga kijken ik zag het in E schede verliezen moet ook naar Sparta. En wat mo ik nu zeggen over die kwes RotterdamAmsterdam. P slot van rekening ben ik Amsterdam geboren. De nieuwe burgemeesl komt 16 april. Met uitgestok hand. Burgemeester Thomassen bestudeert het plan-Rijn mond, dat voor het Wa terweggebied van grote betekenis is. voor het raam te fluiten". „Hoe ie je zo vrolyk zyn", vroeg ik. ,Acl zei hy, „toch wel een mooi werk een streep onder vele oude ding ni be zetten en opnieuw te begirnm In de nieuwe wyk Stockhorst in Enschede bewoont de familie Tho massen sinds oktober een nieuwe Bouwkasbungalow. „De ambtswo ning was een knots van een huis", vertelt mevrouw A. Thomassen - Lind. „Het was veel te groot. Er woonde boven een echtpaar by ons in, omdat het onverantwoord was zoveel ruimte te laten leegstaan". De familie vindt het wel een beetje jammer het nieuwe huis zo snel te moeten verlaten. „Ik verkoop het huis niet. We hadden echt gedacht, dat Enschede ons laatste station zou zijn en daar om ook de bungalow gekocht om na myn pensioen onder de pannen te zyn", aldus burgemeester Thomas sen. „Daarom denken we het huis gedurende onze Rotterdamse tyd te verhuren om later terug te gaan". De familie Thomassen heeft vyf kinderen. Maarten (26) is zesde- jaarsstudent economie in Gronin gen, Ellen (24) is stewardess by de KLM. Liesbebh (21) studeert Ne derlands in Amsterdam. Frank (20) is in militaire dienst en was daar voor assistent-hofmeester op de „Statendam" en Lucas (13) zit in de eerste klas van het lyceum. En dan is er nog Ankie, de driejarige boxer. De familie, Thomassen denkt pas in de schoolvakantie (begin juli) in Rotterdam te komen wonen. Tot die tyd zal burgemeester Thomas sen in een hotel logeren. Mevrouw Thomasen neemt een actieve plaats in het sociale vereni gingsleven in. Ook vervult zy enke le functies in de vrouwengroep van de Party van de Arbeid. Vaak is zij nog niet in Rotterdam geweest. „Een paar Jaar geleden tydens een excursie met burgemeestersvrou wen". De familie Thomassen houdt van de natuur en het buitenleven. Er wordt veel gewandeld. De heer en mevrouw Thomassen zyn nog bruin van de tien dagen winter sport die zy kort geleden in een chalet in Zwitserland met het ge zin hebben doorgebracht. De burge meester skiet graag. Het wordt een inspannende tyd, zegt mevrouw Thomassen. Maar het gezin ziet er niet tegenop. „Zondagmorgen stond Wim ineens „Jaloers en dankbaar De Enschedese gemeentem heeft maandagavond „met g mengde gevoelensburgemet ter Thomassen gefeliciteerd. „Wij zijn jaloers", werd er g zegd, „dat Rotterdam u stro. op de voorzittersstoel ziet zitti en dankbaar dat u hier zeti jaar bent gebleven". De heer Thomassen antwoori de bescheiden: „Ik hoop te vt hinderen, dat er bij volgen gelegenheden allerlei bouwst nen worden aangedragen om menselijke ijdelheid te vergt ten. De vraag is, of men niet mij uitgekeken zou zijn geraa als ik nog tien jaar was ven. Maar, om een goed Twen woord te gebruiken, ik moet ook niet verder „drammen" (Drammen is een synonie voor zeuren, kletsen). Pas in juli verhuizing naar Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10