SIMB0L0 i Van rommel- tot parkeerplaats Nieuwe hoofdleidster voor „De Boterbloem' FINALE MUZIEKCONCOURS CHRISTELIJK LYCEUM 10 stuks f 1,60 Dood Eltens raadslid gevolg van hetze? WIE LOSTE DAT SCHOT? Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 februari 1965 Tweede blad no. 31496 *-•; MEJ. V. (I. WEELE - GEÏNSTALLEERD I Tijdens een speciaal daartoe belegde ouderbijeenkomst werd gisteravond mej. R. M. v. d. Weele geinstalleerd tot hoofd leidster van de openbare kleuter school „De Boterbloem" aan de Rijnsburgersingel. Bij afwezigheid van wethouder S. Sannes verklaarde de wethouder van Financiën, de heer P. S. Harm- sen, de nieuwe hoofdleidster voor ge installeerd. De taak van een hoofdleidster is .vandaag de dag zo belangrijk, dat het gemeentebestuur een dergelijke installatie niet ongemerkt voorbij wil laten gaan", aldus wethouder Harm- ra<k|®®n' Hij twyfelde er niet aan of mej. d. Weele, die haar opleiding tot kleuterleidster in Leiden heeft geno- Lste ten zal het in haar gestelde vertrou- Lajwen niet beschamen. Behalve het dagelijks omgaan met kleuters zal mej. V. d. Weele zoveel mogelijk het contact moeten bevor deren tussen de school en de ouders. Er moet, zo vervolgde de wethouder, i samenspel zijn tussen het gezin de leidsters op school. „Het is Uw taak om aan deze samenwerking orm te geven". De wethouder wilde verigens het pedagogische werk op de kleuterschool niet onderschatten: 1 Jcéhet is een moeilijke en belangrijke ^taak om kinderen, die nog zo dicht bij de moeder staan, op te vangen. de kinderen in hun eerste ontwikkeling te begeleiden. Mej. V. d. Weele op haar beurt as getroffen door de hartelijke ma juier waarop zij in Leiden is ont !V; vangen. Zij hoopte op een prettig Zoi BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Johannes Hendrlkus Wllhel- 1 H. J. Arent- i81oos; Jozina Jacoba gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Groot en J. W. den Eisen; Hendrlkus Jacobus, Baars: J. Springer Amsterdam; W. O. i Chorus; W. K. Hut M. J. Schouls; is; H. van Lootje: H. Oudshoorn; J. P. Kloosterman M. J. van Loon; C. T. Mui van Waesberge; P. O. van B. Janssen; H. R. Buma >blnk en A. Holswllde i en C. M. Vrij; J. J. ter Hark; P. T. M. M. Dlepsti T. Kettenis. GETROUWD D. Laterveer en H. van 't Riet; W. W. an Aken en A. J. van der Poel; J. Iruvman en M C. de Wit; D. E. Oostende; J. Tijs- Rleefstra. OVERLEDEN A. W. Sluis, 60 Jr, man. samenwerken met de ouders en op wederzijds begrip. Mej. V. d. Weele beloofde een goede verstandhouding tussen school en „thuis" zoveel mo gelijk te bevorderen. Ontdekkingsreis Na deze installatie vertelde de heer J. J. van Riesen, adj. gemeentelijk inspecteur voor het onderwijs, het een en ander over de kleuter op kleuterschool". Het (kleine) kind maakt een ontdekkingsreis naar de volwassenheid, het leert de dingen kennen. Deze ontdekkingstocht uit zich in het spel, dat voor het kind een levensbehoefte is. Het is de kleu terschool die het kind in zijn ont wikkelingsgang wil begeleiden. Op de kleuterschool kan het kind zich sa men met de anderen uitleven in zijn spel. De kleuterschool geeft het kind de aandacht die het nodig heeft. Een kind dat onvoldoende aandacht krijgt", zo waarschuwde de heer Rie sen. „raakt achter in zijn ontwikke ling". Het is werkelijk niet zo dat de kleuterschool de kinderen alleen maar zoet houdt. Het spelmateriaal op de kleuterschool bijvoorbeeld wordt zo veel mogelijk aangepast aan de ontwikkelingsgang van het kind. Het behoort tot de taak van de kleuterleidster om het kind dit materieel, waarmee het verder „ex ploreert", aan te bieden. De kleu terschool biedt de kleuter de moge lijkheid om zich te uiten, in woord, in ritme, in gebaar. De heer Riesen wees er evenwel met nadruk op, dat de school de taak van de ouders niet overneemt, de school helpt het kind „opvangen". Eezorgd toonde do heer Riesen zich over het verwennen van de kin deren. Het is volgens hem goed, wan neer een kind een teleurstelling leert ervaren. Verwenning is in zeker zin verwaarlozing, aldus de heer Riesen. Ook op dit terrein is er voor de kleuterschool een taak weggelegd. Op de kleuterschool immers leert het kind, dat er regels zijn waaraan het zich dient te houden. Oudercommissie Wethouder P. S. Harmsen wenst de nieuwe hoofdleidster van ,,De Boterbloem mej. R. M. v. d. Weeleveel geluk. (Foto L.D./Holvast) wisseld, werd tot voorzitter van de oudercommissie van „De Boter bloem" de heer J. L. Beurse en tot penningmeesteresse mevrouw E. Se- verens-Coolen gekozen. F. Hakkaart 25 jaar bij NRM De heer F. Hakkaart herdacht gis teren het feit. dat hij voor 25 Jaren zijn intrede deed bij de Nederland- sche Rotogravure Maatschappij N.V. In de kantine van het bedrijf waar directie, staf, bedrijfsleiding en een aantal collega's tezamen waren geko men, vond de huldiging plaats. Eerste spreker was de directeur, de heer J. C. Stafleu. Deze herinnerde eraan, dat de heer Hakkaart in het bedrijf was gekomen om orde te stellen op het archief van het fotografische mate riaal en dat later zijn taak werd uit gebreid met de inkoop en uitgifte van hulpstoffen en materialen. Het is een taak, aldus spreker, die alle stiptheid eist en daaraan heeft de heer Hak kaart altijd nauwgezet voldaan. Spre ker bood de jubilaris een serie boeken en een geschenk onder couvert aan. De heer W. Streef land sprak na mens het gehele personeel en gaf (op rijm) een overzicht van het leven van de Jubilaris in het bedrijf. In het bij zonder vestigde hij de aandacht op het aandeel, dat de jubilaris sedert vele jaren als lid van de jubileumcom missie heeft gehad in de voorberei ding van feesten voor jubilerende col lega's. Namens het personeel bood de heer Streefland een scheerapparaat en enige klassieke platen aan. De heer A. A. Verhoef sprak uit naam van het bedrijfskantoor woor den van waardering en overhandigde als geschenk een vulpenset. De heer Hakkaart dankte de direc tie en collega's voor de waardering en steun, die hij steeds mocht ondervin den en in het bijzonder voor alle goede woorden en geschenken. ZILVEREN JUBILEA BIJ V. D. Twee woningstoffeerders van V en D, de heren P. Delmeer en L. J. A. Martij n, werden vanmorgen voor de opening van de zaak in verband met hun zilveren jubileum door het perso neel feestelijk ontvangen. De heer Gribnau, bedrijfsleider, gaf een ka raktertrek van beide vaklieden, waar na de heer Van Weeren, chef van de stoffeerderij, dankte voor de prettige samenwerking. Beide sprekers boden geschenken aan namens het geza menlijke personeel en het personeel van de stoffeerderij. Op het overdekte dakterras ontving daarna de directie de jubilarissen en hun echtgenoten. De heer C. Kerck- hoff, directeur, dankte de jubilarissen voor hun ambitie en vakmanschap. Hij wees op het bijzondere van hun taak, steeds bij de klant thuis te ko men, waardoor zij in de gelegen waren goodwill voor de zaak te kwe ken. Spreker eerde hun vakmanschap met de aanbieding van het vererend getuigschrift van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, met de daarbij behorende draagmedaille en legpenning. Namens de directie bood de heer Kerckhoff een geschenk onder couvert aan. Fons Jansen weer in Leiden Leiden en omgeving krijgt binnen kort weer de kans kennis te maken met het solo-cabaret van Fons Jansen en wel op vrijdag 5 maart in Leidse Schouwburg. Ook dan is het programma getiteld: „De Lachende Kerk". Fons Jansen, die in dit pro gramma uitgaat van tal van situaties in de R.-K. Kerk, wil het volgend sei zoen ook eens een oogje wagen over deze rooms-katholieke begrenzing heen. In dit tweede programma gaat Fons Jansen ook de protestants- christeUjke bevolkingsgroep betrek ken en de schijnwerpers van de hu mor richten op de toenadering tussen TROMPETTERKORPS BIJ INTOCHT VAN BURGEMEESTER Leidens nieuwe burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, zal, zoals bekend, op maandag 1 maart zjjn officiële Intrede doen In de gemeen te. Burgemeester en mevr. Van der Willigen worden die dag om 2 uur aan het Station verwacht. Na de begroeting aan het Station vertrek ken zij in een rijtuig naar het Stad huis. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen, dat het Trompetterkorps der Cavalerie bij deze intocht zijn medewerking zal verlenen. De route is als volgt: Stationsweg, Steenstraat, Kort Rapenburg, Breestraat. Toch vergunningen voor goedkope vluchten VS? Naar aanleiding van recente be richten over de goedkope vluchten ouders van geëmigreerde kin deren per DC 8 straaltoestel van Capitol Airways in de komende zo- n aar de VS, deelte de Coöpera tieve vereniging, die deze vluchten organiseert mee, dat „voor enige twijfel aan het doorgaan van deze vluchten geen enkele grond aanwezig In luchtvaartkringen op Schiphol was daarover nl. wel enige twijfel gerezen, vooral na kritisch commen taar van enkele grote luchtvaart maatschappijen, die geregelde lijn diensten over de oceaan uitvoeren. De coöperatieve vereniging be toogt in haar communiqué echter dat haar reizen voldoen aan de voor waarden, die de Amerikaanse lucht vaartautoriteiten aan dergelijke chartervluchten stellen. Eerste prijs viel ten deel aan Dorothee van Wijhe Van een jaarlijks terugkerend evenement kan men gerust spre ken na het gehoorde in de Geref. Kerk aan de Oude Vest. Het waren de finalisten, die hier hun beste beentje voorzetten Onder de prestaties waren een groot aantal van ongeveer gelijke ver dienste. Het was voor de jury daarom niet eenvoudig hier een be slissing te nemen, terwijl er toch drie prijzen moesten worden toe gekend. De heer Geirnaert, die met de heren Boelee en Hanegraaff de prestaties na afloop belichtte ten aanzien van muzikaliteit, stijl begrip en voordracht kwam in zijn slotwoord dan ook tot dezelfde conclusie. De beheerstheid in het uit het hoofd voorgedragen werk van Mozart door Dorothee van Wijhe heeft natuurlijk de Jury doen besluiten haar de eerste prijs toe te kennen. Naar onze mening zou hier Peter Romeijn op dienen te volgen om zijn vlotte Granados van Alfredo. Ann Huying verwierf met „Clair de lume" Debussy de tweede prijs. Zij droeg dit stuk zeer gevoelig, doch te langzaam voor. Ten slotte was er de derde prijs >or de dapperheid en tevens niet geringe vaardigheid, waarmee Peter Kleefman zijn es-klarinet baas kan. Het merendeel der mededingers had de piano als favoriet instrument. Van de ruim twintig leerlingen was er l sssmsé«ss ïmmmêMBM i gil SÉHS Het grote, nieuwe flatgebouw aan het Stationsplein is nu vol ledig in gebruik. Het is repre sentatief voor Leiden en biedt een imposante aanblik. Minder fraai is echter de gro te ruimte aan de achterzijde van deze fiats. Het is daar zo mod derig en vies, dat de bewoners van het Pieter Huibertshof er al enkele malen over hebben ge klaagd. Zjj kijken evenals trou wens de flatbewoners tegen ber gen vuil, stukken bouwmateriaal en een autowrak aan. Voor spe lende kinderen is het terrein ge vaarlijk, want er ligt ook prik keldraad. Trouwens de toestand van de huizen aan het Pieter Huibertshof (midden op de foto) wordt er ook al niet beter op. Zy zyn opgenomen in het sane- Binnen redelijke termyn even wel zal de zandvlakte achter deze huizen worden bestraat. Er ontstaat dan een behoorlyke parkeerruimte, waaraan in deze omgeving zo'n behoefte is. Eerst moeten er nog riole ringswerkzaamheden worden uitgevoerd, maar daarna is het leed gauw geleden. Aan de ach- terzijde van het Gemeenschap- peiyk Administratiekantoor, dat eveneens in het flatgebouw is ondergebracht, is al een voetpad aangelegd. Als nu onmiddellijk het vuil wordt weggehaald, dan is er ai veel gewonnen! (Foto L.D./Holvast) overigens één, die viool speelde, één blokfluit (met de rug naar het publiek) één zang met eigen guitaar- begeleiding en één fluit. De laatste Jelle Moraal, ofschoon niet onder de winnaars heeft reeds een opmerke lijke toon. Zeer de aandacht trok ook het orgelspel van Hans van Nieuwkoop, die de G d<ur Prélude en fuga van Joh. Seb. Bach voordroeg op het mooie orgel der kerk. Een prestatie, die nog hogere verwachtingen wekt bij voortgezette studie. Ook Bert Boer boeide met zijn „Invocation" van Lemmers, waarin hij gebruik maakte van het liefiyk geïnterneerde tongwerk. Apart werden ten slotte beoordeeld een drietal declamatrices, waarvan Winny Kedde de eerste prijs ver wierf met haar voordracht van „Nieuw Lied" van M. van der Plas. Het zelfmusioeren van de school jeugd krijgt door deze concoursen een goede prikkel en was voor de belangstellenden tn hoge mate boeiend. Aap het slot van de avond hebben de drie prijswinnaars hun voordracht herhaald, waarvoor ril met een opgewekt applaus werden beloond. Ad. Int, ADVERTENTIE Biedermeier eetkamer diverse mogelijkheden.. RONDE TAFEL va 210.- Mahonie TAFEL, v.o. 115.. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS BOTERMARKT 23 - LEIDEN Anti-Nederlands (Van onze correspondent) Is de plotselinge dood van het Eltense S.P.D.-raadslid Wernicke (45) ©en gevolg van de anti-Nederlandse hetze, die de laatste maanden in Elten wordt gevoerd? Tydens de raadsvergadering van maandag, waarin de heer Wernicke door een hartaanval werd getroffen en enige uren later overleed, wilde hy voorgoed afrekenen met de anti- Nederlandse hetze, welke sinds okto ber in Elten door een groep van en kele tientallen personen wordt ge voerd, onder leiding van de 70-jarige oud-onderwijzeres, mej. E. Schmitz. De heer Wernicke schijnt door de hetze zeer pyniyk getroffen te zyn geweest. Toen hy kort na de oorlog uit Ber- Mjn vluchtte en zich in Elten vestig de vond hij werk op de AKU in Arn hem .Hij was steeds vol lof voor de wijze, waarop de Nederlanders hem tegemoet traden. Van enige rancune had hU nimmer iets gemerkt. Hy heeft zich over de actie van mej. Schmitz zo opgewonden, dat dit zyn dood is geworden. Vast staat, dat de heer Wernicke op de middag voor de raadsvergadering nog een inlichting heeft ingewonnen in Nederland. Daarbij Is vast komen te staan, dat mej. Schmitz in 1953 niet door de Nederlandse autoriteiten is ontsla gen, maar door de Duitsers. De wijze, waarop zy de kinderen opstookte mej. Schmitz zou de leerlingen zelfs aangezet hebben de schriften en pen nen, welke zy van de Nederlandse autoriteiten gratis ontvingen, te wei geren was zelfs het ministerie van Onderwys in Düsseldorf te gortig. Tot nu toe verkeerde heel Elten in de veronderstelling, dat mej. Schmitz door de Nederlanders was ontslagen, zoals zy iedereen had willen doen ge loven. De opwinding over de rel In het ongeveer 3500 inwoners tellende El ten is groot. De grote meerderheid betreurt de perspublikatle die het dorp in een ongunstig daglicht heb ben geplaatst. Maar de hetze wordt niet ontkend. Ze komt van een groep van ongeveer vijftig personen. (Van onze Dordtse correspondent) De Dordtse politie heeft nog steeds geen aanwijzing, wie gisternacht een schot heeft gelost op de 82-jarige tuinder in rust© Jan den Hartogh aan de Achterweg in Dordrecht? D© bejaarde, maar nog vitale Jan den Hartogh zat gisternacht om onge veer tien minuten voor half een voor het raam van zyn woning de voet balpool in te vullen, toen hy plotse ling werd opgeschrikt door een hevi ge knal. Toen hy van de schrik was bekomen, zag de bejaarde man, dat er een kogelgat zat tn de voorruit van zjjn woonkamer. Het huis ligt naast een bloemkwekerij. Ervoor is een grote tuin en de openbare weg ligt er zeker zestig meter vandaan. De kogel is door een glas in lood- raampje gegaan, passeerde het hoofd van de heer Den Hartogh op onge veer 20 cm en sloeg in de muur. Op het moment van het schot had de heer Den Hartogh geen overgordy- nen dicht en de dader moet zyn doel dus duidelijk hebben kunnen zien zitten. De Dordtse recherche is gis teren onmiddeliyk met het onder zoek begonnen. Omwonenden heb ben niets van de knal gehoord....

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3