DRUM T.v.- politierechter C3 Rajakowitsch verwerpt acte van beschuldiging NAT KING COLE (45) OVERLEDEN U: lijn pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 16 februari 1965 Derde blad no. 31493 l.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Ir. Erica van Dijk neemt afscheid iet eenvoudigekleine zaakjes (Van onze r.t.v.-medewerkster) 'achtig minuten lang kan men vanavond weer kijken naar de levisierechtbank. De achtste, waaraan mr. Erica van Dijk haar bewerking heeft verleend en tevens haar laatste, want Erica n Dijk gaat er mee ophouden. wordt opgevolgd- door mr. Anita Leeser, advocaat in Amsterdam, Rob Leeser, ontwerper, confectionair en eigenaar van lierd modehuisje, en moeder jr debuut als griffier. leden waarom Erica van Dijk er- ophoudt: „Mijn man werkt op ■regelde uren en als ik dan ook blijf werken wordt het hier zo'n iuwachtig gehol, dat het vermoe- ijk ten koste van mijn twee jon- (5 en bijna 7) zou gaan". Sa- met Milo Anstatt heeft zij sinds al acht keer een zaak bedacht, idee televisie-rechtbank was niec smaal nieuw. Er werd in het bui- land al mee gewerkt. Er was ech- een groot verschil in aanpak. In buitenland werkte men met be- psspelers, hier heeft men ama- genomen. Daar heb ik nooit spijt van ge- zegt Erica van Dijk. „De men- bebben het altijd fijn gedaan, is per slot ook niet zo maar een Het is in opzet documentair programma, waarin hebben willen laten zien van het het 1 het Neder- twee kinderen. Zij maakt iets zijn, waarbij ik mijn tijd vrij kan indelen. Dat is een kwestie van zoeken". Dezer dagen geeft uitgeverij Queri- do een boekje uit over „De zaak van Wilma Helgers", de zaak uit oktober 1963, waarin het geval van een vrouw, die op verzoek van haar zieke echtgenoot hem het leven benam, werd behandeld. De hele zaak, zoals die is afgehandeld op de t.v. komt er In voor, inclusief het nogal gerucht makende pauzegesprek tussen dr. J. Th. R .Schreuder, geriater uit het ziekenhuis „Zonnestraal" en prof. Crevghton, oud-hoogleraar en mo raaltheoloog uit Rome. Linda Christian gaat rol spelen in Nederlandse film (Van onze Alkmaarse correspondent) Linda Christian, de Amerikaanse filmster van Nederlandse origine, is gisteren op Schiphol aangekomen. Zy zal in ons land besprekingen voeren met de heer J. Landré over een Ne derlandse film. Naar wij vernemen schreef de Ber gense auteur Leo Derksen, die be halve met een tweetal romans ook met een drietal televisiespelen naam maakte, het scenario voor deze film, waarbij het de bedoeling is dan Linda Christian de hoofdrol speelt. Derksen schreef dit filmscenario (zijn eerstei in opdracht van de Ne derlandse filmproductiemaatschappij. Linda Christian, die het scenario heeft doorgenomen, toonde zich hier over zeer verheugd. Ook andere zaken flfctnutoe hebben we alleen naa le strafzaken bij de kop geno- maar vanavond laat ik iets fan het werk van de politie- r. Eenvoudige kleine zaakjes, huisvredebreuk, winkeldiefstal belediging komen aan de orde. .edejgaan ook nog andere zaken ko- De kinderrechter komt aan korte gedingen en het ambtena- doo :ata lerecht, irte r - ja, daar heb ik niet te maken", zegt zij spijtig, heb ik dan publiekrecht gedaan, eei heb altijd in het strafrecht ge- on R- Ik heb op Justitie by straf- daar heb ik alle liekrecht blijmoedig vergeten", 'jjnita Leeser heeft privaatrecht leni 'an- ze heeft nu een zaak begin tot het einde meegemaakt is er erg verrukt van. „Het is ls in de advocatuur, fyn om- et zo afwisselend is. Ik stel me oor van de zitting met de kin- hter. Ik heb in mijn praktyk met kinderen te maken", wordt haar eerste televisie-uit- jiica van Dijk heeft haar werken be 'e televisie altijd geweldig gevon- „Ik heb het bij tyden wel wat druk gehad, maar het gaat ^(id toch een weemoedig afscheid ien. Ik heb het coachen sen wel inspannend en moeilijk (j, linden, maar erg boeiend. Het ierigste vond ik altijd, dat als nensen het verhaal door hadden, afr zelf allerlei dingen by ,eTkei toch steeds .medespelers gekomen? „Als je de l opzet, heb je bepaalde types j" hoofd en dan zoek je net zolang 'to je kennissenkring (dat kan dus bU1fel de buurman als een leveran- of een kennis van een kennis die leverancier zijn) tot je de ie hebt gevonden. Iedereen kan als je hem of haar maar in de te rol zet". En over haar opvolg- ,Ik denk, dat ze hei doen". 'at zijn nu de verdere plannen? u- weet nog niet, wat ik ga doen. wil wel wat, maar dat moet dan be- loop van .Geweldig* vervangt heoEerdmans ge- Amsterdamse journalist Joop Tyn zal tijdelijk zolang de oofpte van quizmaster Theo Eerd- ns voortduurt gaan optreden spelleider van „Tel uit je winst' Tijn is 26 jaair en i db werkzaam als redacteur bij he: 'kblad Vrij Nederland. De televi- ijkers kennen hem o.a. van zijn reden in het programma „Zo toevallig ook nog 's een keer", ip van Tijn zal vanavond zijn wut als quizmaster maken lending van „Tel uit je winst", deze uitzending, die langer zal duren dan ige keren, zal Joop Simons (die quiz de vorige maal leidde) iprekje hebben met tft—Kriek uit Wormerveer, ste die in dit seizoen de f. 1.000 Daarna ontmoet Joop van Tijn nieuwe kandidaten en wel )n van Aken uit Laren (N.-H.), als onderwerp de Tour de mee, de heer H. P. Ferrarens uit Belgische Zelzate, over Stijn ïuvels, de heer R. E. Houtman Delft die het zal hebben ierlandse vogels, en mej. Ieke torna uit Alkmaar, die als onder- tp Israël heeft gekozen. De bekende neger-zanger Nat ..King" Cole is gisteren in de leeftijd van 45 jaar in Holly wood overleden. Met Nat ..King" Cole is een van Amerika's meest populaire artiesten heengegaan die zelfs op middelbare leeftijd zijn greep op de ,,hit parade" wist te be houden. Hij overleed aan een ge zwel in de longen, waarvoor hij eind januari was geopereerd. In de jaren vijftig bereikte de koop van zijn platen een duizeling wekkende hoogte: elk jaar vonden zeven miljoen zwarte schijven hun weg naar het publiek, dat werd ge grepen door zijn eigenaardige schor re stem. Hij begon zijn carrière als jazz-pianist die af en toe zong, later groeide hij uit tot de zanger c en dan piano speelde. Met platen als „Nature „Mona Lisa", „Too young", „Ram bling Rose", „Unforgettable" „Somewhere along the way" ver overde de negerzanger een geheel eigen In 1956 werd hij het slachtoffer van een rasincident. Tijdens zijn optreden met het Engelse orkest van Ted Heath in Birmingham, Alaba ma, werd Nat aangevallen door zes blanken, die prompt tot gevangenis straffen werden veroordeeld. In 1964 ontving hij een ere-docto- raat in de schone kunsten in Bal- timore. Tegen het eind van dat jaar werd hij opgenomen in een zieken huis in Los Angeles om te worden behandeld wegens een longgezwel. SER-advies gevraagd vermogensaanwasdeling De regering zal nog deze week aan de Sociaal Economische Raad advies vragen over de vermogensaanwas deling, zo heeft „Ruim Zicht", het orgaan van het Nederlands Katho liek Vakverbond vernomen. Boven dien is volgens Ruim Zicht in de bin nenkort te verwachten memorie van antwoord op het verslag van de Tweede Kamer over de algemene premie-spaarwet onder meer te ver wachten mededelingen over het alge mene bezitsvormingsbeleid, waar onder het dienstbaar maken van gel den uit de opbrengst van de Breed- band-transactie aan de bezitsvor ming. Haagse raad stemt in met plan-Nervi Het plan van de Italiaanse bouw meester professor Nervi voor ver nieuwing van een deel van de Haag se binnenstad is gistermiddag door de gemeenteraad van Den Haag toe gejuicht. De afwijzing van het plan door de commissie van advies voor dc uitbreidingsplannen in de pro vincie Zuid-Holland kreeg niet veel goede woorden van de raadsleden, ook al omdat deze commissie een „klaarblijkelijke rekenfout" maakte. De commissie wees het plan af, mede omdat ze een aantal woningen voor het personeel, dat in de hoge kantoortoren zal werken, becijferde op 30.000, wat slechts maximaal 3000 zal zijn. Gesproken werd van een „fameuze bok". Het plan Nervi, dat is gemaakt in opdracht van de EMS omvat onder meer een complex winkels, kanto ren, bedrijven, een hotel, een schouwburg, een ondergrondse par keergarage en een café-restaurant. De kosten van realisering van het plan zyn geraamd op f 100 miljoen. NEDERLAND 1 VARA Weekjournaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-journaal Achter het nieuws, actualiteiten Tel uit je winst, quiz Televisierechtbank Actueel humanisme NTS-journaal. I NEDERIAND 2 NCRV 9.50 uur Nieuws in het kort, NTS Hootenanny, volksliedjes Station Petticoat, film Science museum, pop. wetenschappelijk Drie maal negen, politiefilm Attentie, actualiteiten Kerk en sport. liiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiüiiiiiiii'iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniiniiiiii BETOGINGEN IN SPANJE In Madrid is vernomen, dat een *y f tig tal Baskische priesters enkele dagen geleden voor het stadhuis van Guernica heeft betoogd uit solidari teit met een pastoor uit dit gebied. De pastoor is er door een rechtbank beschuldigd dat hij in een preek heeft gezegd, dat de Basken niet werkelijk vrij zijn. Hij is tegen borg tocht op vrije voeten gesteld. Zater dag hebben ongeveer 100 priesters in Madrid een betoging gehouden. baden hardop voor een gerechtsgebouw, waar met gesloten ieuren een proces werd gevoerd te ren een Catalaanse priester, die be- chuldigd is van het voeren van .illegale propaganda". OEXSD Hilversum I, 40: VARA: 7.00 Nu 7.20 Soc. strijdlied oorpag.. praatje. 7.30 Lichte 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Van Eram. 8.00 Nws] lchte gram. en reportages." 8.50 Och de PSP. 18.30 Dans- en amusmuzlek. je. 9.05 Moden strijdlied, ges. 8.50 9.00 Kookpraat- standen. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA. 10.00 Romantische gram. 1 staalkaart. 20.00 Nws. 20.06 22.15 Volksliedjes en balladen. 2.30 Nws. 22.40 Planorecital: klassieke xuz. 23.15 Jazzmagazine 23.55-24,00 ws. Hilversum II, 298 i 13.00 Nws. 13.15 Kalender. 13.20 Instr 13.45 Gesproken 4.50 Tussen school en leven, negen weken van huis. vraag gesprek. 15 00 V d. Jeugd. (Om 16.00 Nws). 16.50 V. d. zieken. 17.20 Film- Dagopening. 7.10 Klass. ilokrant. 7.55 Lichte gr. uz. 8.30 Nws. 8.40 Lichte 9.00 V. d. zieken. 9.40 Voor de 10.10 Moderne kamermuz. en piano 10.30 Morgen dienst. 11.00 Klass. kamermuz. 11.15 Lichte gram. 11.50 Twaalf uurtje, caba- retprogr. 12.05 Accordeonspel met kwartetbegeleiding: lichte muz. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.44 Nws. 12.50 Variant: radio-snelbuffet. 13.30 Polltiekapel. 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorspel (herh. gram. NCRV: 18.10 Moderne koormuziek. 18.30 Het Spektrum: nws. uit de prot - chr. organisaties. 18.45 Nwe gram. 19.00 Nws. en weerpraatle. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van het Leger des Hells. 19.45 Op de man af. praatje 19.50 Licht elektronisch wim Concertgebouw moderne PROCES IN WENEN BEGONNEN NAT „KING" COLE, die op 45-jarige leeftijd i overleden. Deze successen vormden de basis voor de „Nat King Cole incorpora ted", met kantoren in New York en vestigingen in Californië, maar ook met een papierfabriek in Porto Rico en een eigen filmproduktiemaat- schappij. In zyn succesjaren had hij inkomen van ongeveer twee mil joen gulden per jaar. Nat trad in 1937 in het huwelijk met de danseres Nadine Robinson welke verbintenis in 1946 werd ont bonden. Twee jaar later trouwde hij met de zangeres Marie Ellington, die hem vier dochters schonk. Het paar adopteerde later nog een jon gen. Cole werd als Nathaniel Adams Coles op 17 maart 1919 In Montgo mery, in de staat Alabama, geboren. Hij was de zoon van een baptisten predikant. Toen hij vijf jaar was, verhuisde zijn familie naar Chicago. Zijn eerste muzieklessen ontving hij zyn moeder en op de Philips High School organiseerde hij zijn eigen sohoolbandje. Zyn eerste kennismaking met de wereld van de show maakte de zan ger tijdens een tournee, in 1936, met de negerrevue „Shuffle along". Nadat deze in 1937 werd opgeheven, werkte hij als pianist in kleine nachtclubs totdat Nat een eigen trio vormde, met Oscar Moore, gitaar en Wesley Prince, bas. De bynaam „king" ver wierf hij toen een nachtclubeigenaar hem eens vroeg een gouden papieren kroon op te zetten. In 1937 nog zong Cole zijn eerste ilo: „Sweet lorraine". In 1943 kwam zijn stem voor het eerst op de plaat met het lied „Straighten up and fly right", een eigen compositie, ge ïnspireerd op een van zijn vaders preken. Toen volgde het ene platen- es na het andere. In 1946 ging roor het eerst naar Europa, een reis die snel werd gevolgd door be zoeken aan Cuba. Australië en Zuid- Amerika. Nat ..King" Cole trad in verscheidene films op waaronder „The Nat King Cole Story" en „St. Louis Blues", (Van onze correspondent ln Wenen) De grijzende, goed geklede zestiger met het intelligente, maar harde gezicht, die gisterochtend in de beklaagdenbank van het Weense Landesgericht verscheen, toonde geen spoor van nervositeit. Tijdens het verhoor sprak hij op krachtige toon, zonder de minste aarzeling. Hij keek brutaal naar het matig opgekomen publiek, naar de uit vijf dames en drie heren bestaande jury en naar de vijftig journalisten, die uit het buitenland naar Wenen waren gekomen om te zien of hij zijn gerechte straf zou ondergaanuit Italië omdat hij zich tot 1963 in Milaan als welvarend zakenman schuil had kunnen houden, en uit Nederland en Israël, omdat die landen in de eerste plaats reden hebben met afschuw van hem vervuld te zijn. Erich Rajakowitsch, wiens handtekening voor vele joden de onder gang betekende, staat eindelijk voor zijn rechters. raden was Rajakowitsch, nadat hij in 1939 voor vrijwillige dienstneming was afgekeurd, toegetreden tot de Nederlandse Joden De eerste twee uren van de zit ting gingen verloren met het voor lezen van de akte van beschuldiging, die in totaal 57 pagina's bevat De aanklacht luidt in weinige, maar veel zeggende woorden: het helpen bij, het aanzetten tot en het bevelen van moorden. Rajakowitsch wordt ervan verdacht op 12 augustus 1942, als een der voornaamste medewerkers van Eichmann, aan de commandant van de Sicherheitsdienst in Parijs op dracht te hebben gegeven tot het transporteren van 83 Nederlandse jo den, onder wie vrouwen en kinderen, naar het kamp Auschwitz. Verder luidt de beschuldiging, dat hij, toen hij hoofd was van het Duitse Bureau voor de emigratie van joden in Den Haag, de deportatie van duizenden Nederlandse joden heeft voorbereid. Als kenmerkende omstandigheid werd nog vermeld, dat hij met. Adolf Eichmann vriendschappelijke relaties >u hebben onderhouden. Aanval Tijdens het verhoor bleek Rajako witsch al direct van de stelling uit te gaan, dat de aanval de beste ver dediging is. Met luide stem deelde hij meteen mee, dat van de 57 bladzijden die de akte van beschuldiging telt, er 23 waardeloos zijn, omdat zyn naam daarin in het geheel niet ter sprake komt. En in de rest had hij niet minder dan 117 feiten gevonden die niet bewezen of regelrecht uit de lucht gegrepen zijn. De verdachte, die, hoewel hy in '39 voor het Duitse leger was afge keurd, regelmatig de hakken tegen ilkaar sloeg, interrumpeerde op zelf bewuste toon af en toe de goed moed i- president dr. Sfcrobl. Rajakowitsch vertelde, hoe hij aanvankelijk als assistent op een Weens advocatenbureau het contact had onderhouden met het bureau emigratie van joden. In deze functie had hij kennisgemaakt met de Nederlander Gildemeester, die i veel heeft gedaan voor de redding joden in Oostenrijk, en later ook met Eichmann. Op diens aan Tussenstation De verdachte gaf toe in die tyd het Poolse jodenkamp Niska te heb ben bezocht, maar hij had dit be schouwd als een tussenstation bij de emigratie naar het buitenland, welke Eichmann voor Polen, zigeuners en joden uit het zojuist onder de voet gelopen gebied op het programma had staan. Rajakowitsch hield het hof voor dat hij, omdat zijn voor ouders o.a. uit Pol enafkomstig wa ren. weinig met deze verplaatsingen op had. Later had hy gewerkt aan Eich- manns zogenaamde Madagascar- plan, dat beoogde de joden uit de bezette landen naar dit eiland over te brengen. Voor dit plan, dat in 1940 werd opgegeven, bleek Rajakowitsch nog waardering te hebben. Van vriendschap met Eichmann was volgens hem echter nooit sprake geweest. „'Hij was mijn superieur", zei hij, terwijl hy weer de hakken tegen elkaar sloeg. In 1941 had Rajakowitsch opdracht gekregen in Den Haag een bureau voor de emigratie van joden op te richten. Over zijn activiteiten ln Ne derland zou hij vandaag worden ge hoord. Voordat het proces een aanvang nam had verdediger dr. K. Bock ver zocht een joods jurylid, dat beide ouders in de oorlog had verloren, te laten vervangen, welk verzoek door de aanklager, Novacs, die in het pro- ces-Novak ook als zodanig optrad, werd ondersteund. Nieuwe onlusten in Zuid-India In India hebben zich nieuwe on lusten voorgedaan in verband met het protest tegen de invoering van het Hindi als officiële taal van het land. Bij een aanval van ongeveer 5000 personen op een spoorwegsta tion in Nellore, in de staat Andhra Pradesj, kwam een vrouw om het leven. De onlusten in Nellore begonnen, doordat zich een grote menigte be gon te vormen voor het hoofdpost kantoor, maar de politie maakte ge bruik van traangas en knuppels. De menigte ging daarop naar het station en stak dit in brand. Tenminste twee personen werden gewond, toen de politie van zijn vuurwapens gebruik maakte. Een oudere vrouw werd ge dood. Ze bevond zich tussen de me nigte en de vurende politie. Tijdens een politieke bijeenkomst in de stad Secoenderbad in zuid- India heeft een socialistisch lid van het parlement gezegd, dat er geen oplossing zou kunnen worden gevon den voor de taalproblemen zolang een Hindi-sprekende man premier van India was. De huidige premier, Sjastri, heeft Hindi als moedertaal. De militante negerleider Mal colm X (links) staat bij de ruï nes van zijn woning in New York nadat onbekenden uit een rijdende auto twee molotow- cocktails door zijn ramen hadden gegooid, waardoor het huis vol" ledig uitbrandde. schouw: makers van muz. ln film musical. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 18-20 uur) Vaya con Dios (Russel), Ork. Almé Barelli: Buche y pluma "n" .ma" Combo Juan Serrano: Clellto lindo (Royen), Orkest Almé Ba relli; Mlra ver qulen es (Hernandez). Combo Juan Serrano; Adios pampa mla (Canaro), Ork. Almé Barelli; Tu rica boca (Machln). Ork. Juan Serrano; La Cumparsita (Rodriguez), Orkest Almé Barelli; Mira que vla es (Cairo). Com bo Juan Serrano; Banana boat song rk„_n /-«-i Bareiii- La t - yellow (Ahlertj. das kann man nich kaufen (Carsten), Margot Eskens; Moliendo Café (Manzo), Hugi kaan beat (Kaempfert), Orkest Bert Johnny Guitar (Young). Ladl Gelsler is.* T„ bald wieder Minor themes: Prayer, _>ney man. Crab man - L love you Porgy - Clara, Clara - There' New York - Oh Bess - Oh Lawd, I'm c Harry Edison leavin' oh where's my my way. Art Charlie Shavers, Bob Brookmever, Frank Rehak. Jimmy Cleveland. Earl SwoDe. Rod Levitt. Zoot Sims, A1 Cohn, Phil Woods. Gene Quill. Sol Schlineer. Bill Evans. Herble Powell, Georges Duvlvler, Charley Per- kilker: Internat, jeugdjournaal AVRO: televisiecursus. KPO: 19.30 Van dansant. 21.50 Klik op Kunst. 22.20 Autosleuteltjes opgegeten De Utrechtse politie hield giste ren een 33-jarige chauffeur uit Utrecht aan, die in beschonken toestand achter het stuur zat. „Ik sta erop de bloedproef te doen", riep de chauffeur voortdurend uit. De politie had daar geen be zwaar tegen. Een dokter werd ge waarschuwd. De dronken chauf feur liet de dokter rustig zijn voorbereidingen treffen voor de bloedproef om daarna luide te verkondigendat hij weigerde de proef te ondergaan. Uit protest tegen de Nederlandse justitie". Dus keerde de beproefde arts on- verrichterzake huiswaarts. De chauffer had echter nog een verrassing in petto. Op het ver zoek van de politie om zijn auto sleuteltjes af te i men. antwoord de hij lakoniek, dat hij ze had in geslikt De politie heeft de olijke ijzer vreter toen maar ruimschoots ge legenheid gegeven zijn roes uit te slapen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5