EIDSCH AGBLAD u Mysterieus vliegtuig aan de Raadsel Egmond opgelost? Echtpaar omgekomen bij brand in Zaandam Bonn levert Israël geen wapens meer over van varkensvlees ZWARE STORM EN GURE BUIEN Mann vervangt Harriman ■icht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 No. 31491 jteur; E. A van Dlsüoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f 3.35 per maand. f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Nederlandse vliegvelden schakels ii een wapensmokkel naar Afrika si [usti i C7 bij: (Van onze Haagse correspondent) et mysterie van het viermo- rige vliegtuig, dat dinsdag- Idag zo laag over het strand Egmond aan Zee koerste, t drie daar wandelende vrou- tn zich verschrikt in het zand ierpen of werden geworpen, kt opgelost. Maar het heeft jats gemaakt voor nog meer i grotere raadsels, cte a )p 'Schiphol ligt namelijk se- mi rt het midden van deze week d stokoud vliegtuig aan de tting. Een North Star, een in mada gebouwde kruising van 3t n DC-4 en een DC-6. In de n. I>! [hele wereld hebben er maar 23 te"1 estellen van dit type bestaan. ur< reieffcter het ijzeren gordijn ciple Cvia. De twee Amerikaanse igers zijn gisteren langdurig ■J ihoord. Maar waarom zij ver ven hun lege en van geen en- i papier voorziene toestel nu de m 0JJ SchiPhol aan de Q^ond te tten is vooralsnog een nieuw) jdsel. Het vliegtuig is gehuurd door de ,gs opgerichte en op de Amster- luchthaven gevestigde char- taatschappij onder Amerikaanse jgjWectie, de „Pan Aero Corporation". BB dit verband herinneren wij er- dat ooggetuigen van het voorval Egmond aan Zee meenden de let- P.A.N. op de staart te hebben n2l' Havenarbeiders in de V.S. weer aan het werk Vijftigduizend havenarbeiders gin gen vandaag in de meeste belang rijke havens van de Amerikaanse oostkust weer aan het werk en staan voor de taak, de enorme achterstand in te halen die veroorzaakt is door de slaking die 33 dagen heeft ge duurd. De „International Longshoremen's Association" (ILA) gelastte gisteren haar leden in New York, Boston. Philadephia, Baltimore, New Or leans en andere havens het werk te hervatten. De staking heeft het land naar schatting tweeëneenhalf mil jard dollar gekost. Ongeveer tienduizend havenarbei ders, o.a. die in Houston, Galveston en Miami, blijven in staking omdat zij de nieuwe arbeidscontracten nog niet hebben goedgekeurd. President Johnson heeft in de af gelopen dagen diverse malen een dringend beroep op de havenarbeiders gedaan het werk te hervatten. In dit verband sprak hij donderdag over de crisis in Vietnam als een dringen de reden om de schepen in de havens weer te laten varen. Een 49-jarige woninginrichter, de heer Hooft, en zijn 48-jari- ge echtgenote zijn vannacht om het leven gekomen bij een brand in drie woonhuizen aan de Reigerstraat in Zaandam. De oudste zoon van het omgekomen echtpaar, de 22-jarige Adriaan, kwam vannacht om over twee uur thuis na cafébezoek. Dit is komen vast te staan bij het voorlopige on derzoek van de politie. Hij kreeg trek en zette in de keuken patates- frites op. Even later, toen hij na in de huiskamer een sigaret te hebben gerookt in de keuken te rugkwam, stond deze in lichter laaie. Hij schreeuwde onmiddellijk z'n jon gere broer Theo en zijn ouders wakker. De broer snelde ijlings de traf af, doch zijn vader en moeder reageerden niet zo vlug. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat de trap spoedig niet meer te gebrui ken was. PANIEK ONDER EGYPTISCHE DRUK land is komen vliegen. Boven Schip hol meldde het toestel zich aan de verkeerstoren met de Canadese re gistratie C.F.-T.F.M. Naar later bleek letters, die alleen maar bovenop de vleugels waren aangebracht. Van het platform af leek het alsof de machi ne helemaal geen registratie had, maar onder een dun laagje verf wa ren achter de romp nog de naam en het Maple-Leaf-embleem zichtbaar van de Canadese luchtvaartmaat schappij, die vroeger Canadian Air lines heette en nu Air Canada en die inderdaad zes van deze toestellen in gebruik heeft gehad. Maar toen de regen de volgende dag die witte verf had weggespoeld, kwam de valse Pa- jistratie H.P. 925 te voor schijn. Pap N Zwijgen De vliegers van het mysterietoestel zijn de voormalige Pan American ge zagvoerder Lucien Picket, die nu di- an een kleine Amerikaan se chartermaatschappij, de United States Airways, en diens co-pilot. Zjj staan niet onder arrest, maar hebben van de Rijkspolitie te horen gekregen, dat zij niet mogen vertrek ken alvorens zij geldige papieren hebben getoond en opheldering heb ben verschaft over de registratie van het vliegtuig. Het raadsel van Schiphol lijkt in direct verband te staan met een al even mysterieuze super-constellation, dóe in het begin van deze week op het vliegveld van Malta aan de ketting werd gelegd, nadat de autoriteiten daar een lading wapens aan boord hadden ontdekt. Volgens de vrachtbrief moesten de ze wapens van Praag naar Ghana worden gebracht. Ook dit toestel is eigendom van United States Air ways, de chartermaatschappij van Lucien Picket. Het vliegtuig blijkt op 2 februari voor een technische onder- llr. H. R. de Zaaijer, procureur- oeraal bij het Amsterdamse Ge- tshof heeft de dienst luchtvaart in de Rijkspolitie ook opdracht ge- ïven de zaak grondig na te gaan. voegde daar echter aan toe, dat kenover derden het diepste stilzwij- p in acht moet worden genomen, pbtenaren van de B.VJD. houden p het vliegtuig en allen, die er be lgstelling voor tonen, heel nauw- pirig in het oog. Vaststaat, dat de North Star dins- itjfcgmiddag uit Newcastle naar ons WEERBERICHT OlilfVan onze weerkundige medewerker) Het zal een van de ongunstig- e weekeinden worden van deze inter. Een van IJsland afkom- ige stormdepressie bereikt in de Mende nacht Denemarken. De ester- en later noordwester iorm zal windkracht 10 veroor- eken. Daarmee wordt koude lucht uit B et poolgebied aangevoerd, verge- U van hagel en sneeuwbuien. n temperatuur zal op zondag ao:fiechts 2 tot 4 graden bedragen de komende nachten kan het eer tot lichte vorst komen. De lichtschepen voor onze kust Hidden vanmorgen al wind- racht 8. Ten noorden van Schot - tod werd zelfs ivindkracht 12 ge- Cten. In de komende nacht en rgenochtend zal de storm voor tee kust het zwaarst zijn. Een foke verhoging van de water end is daarbij morgen te ver achten. 14 FEBRUARI. Zon op: 7.58 uur; onder: 17.52 uur. Maan op: 15.36 uur; onder: 7.31 u. Hoogwater te Katwijk 1.42 en 14.07 laagwater te 9.44 en 22.17 uur. Cl" M1 /o v,„ Twee vrouwelijke Tweede Kamer leden, mej. A. A. M. Kessel (KVP) en mevr. G. Brautigam (PvdA) heb ben de minister van Economische Zaken schriftelijke vragen gesteld over de consumentenprijs voor var kensvlees. Mej. Van Kessel vraagt of het juist is dat door het departement van Economische Zaken reeds 4 maan den overleg wordt gepleegd over deze prijs, en als dit het geval is, wat dan de oorzaak is van de lange duur van het overleg. Zij vraagt de minister te bevorderen, dat de re sultaten van de besprekingen zo spoedig mogelijk bekend zullen wor den gemaakt, zodat de bestaande on zekerheid bij de consument wordt weggenomen. Ook mevr. Brautigam informeert naar de stand van zaken bij dit over leg. Verder wil zij weten of het juist rd( "fal De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor politieke aangelegenheden, Averell Harriman. is op zijn verzoek uit deze functie' ontslagen. Hij blijft aan het ministe rie verbonden als reizend ambassa deur. Zijn plaats wordt ingenomen door Thomas Mann. Manns functie van onderminister voor inter-Amerikaanse zaken zal worden bekleed door Jack Vaughn, ambassadeur in Panama. Deze be sluiten van president Johnson, die gisteren bekendgemaakt werden, moeten nog door de Senaat worden goedgekeurd. De woordvoerder van het Witte Huis verklaarde, dat deze drie mu taties uitsluitend veroorzaakt worden doordat de 73-jarige Harriman had verzocht van zyn taak te worden ont heven omdat deze hem te zwaar werd. is. dat de winkelprijzen voor var kensvlees in 1964. vergeleken bij 1963 gemiddeld met 16,6 percent zijn ge stegen, terwijl de prijzen die de var kenshouders ontvangen in het zelfde jaar met ongeveer één percent zjjii gedaald. Dit Tweede Kamerlid vraagt verder of het juist is dat de slagers- organisaties er naar streven met een betrekkelijk hoge prijs voor var kensvlees de naar hun mening te lage prijs voor rundvlees goed te ma ken. ..Deelt de minister de mening dat de winst op rundvlees voor sla gers aan de lage kant is?", vraagt Brautigam. Een raadselachtig vliegtuig, deze "North Star", waarvan de registratietekens met slecht dek kende verf zijn beschilderd. Het toestel heeft een valse Panamese registratie, een Canadese ken teken. Canadese registratie en een Amerikaanse eigenaar Verandering Een dag later landde het op het vliegveld Beek in Limburg. Het toen nog lege toestel onderging daar een kleine metamorfose. Voor het opsteeg werd het van Ghanese registratielet- alle Lancering niet geheel gelukt Een 31,3 kg zware experimentele verbindingssatelliet, een van de drie die gisteren in de V.S. zijn gelan ceerd, is niet in de beoogde baan ge komen, zo deelt het bureau voor ruimtevaart mee. De satelliet kwam in een cirkelvormige baan op 2.960 km van de aarde in plaats van een ellipsvormige met een kleinste afstand van 2.760 km van de aa en een grootste van 18.400 km. schijnlijkheid vals zijn. Deze over schildering wekte de verwondering op van de directeur-havenmeester D. J. F. Roxs, die terstond de dienst lucht vaart van de Rijkspolitie op Schiphol waarschuwde. Maar op zichzelf kan verandering van registratie b.v. bij verkoop volkomen wettig zijn. Derhalve konden op korte termijn geen stappen worden ondernomen om Superconnie aan de grond te houden. De verf was trouwens nog niet droog, toen de bemanning in stapte en vergunning vroeg om naar Praag te vertrekken. Er waren geen Maar toen de Superconnie met wa pens aan boord op weg van Praag naar Afrika een tussenlanding maak te op Malta, nam men daar met die Ghanese registratie geen genoegen en legde het toestel aan de ketting. De man, die beide toestellen in huur heeft is de op Schiphol kantoor houdende Amerikaanse luchtvaart makelaar Robert L. Farquhar, di recteur van de Pan Aero Corporation die al tweemaal eerder onder andere namen "Seven Seas" en "Avia" een vestiging op onze nationale luchtha ven had. Deze beide maatschappijen zijn echter ter ziele gegaan. De heer Faquhar is sedert woensdag onvind- Ait Westduitse regering heeft be sloten geen wapens meer Je leveren aan „gebieden waar internationale spanningen heersen". Dit heeft Bondskanselier Erhard gisteren be kendgemaakt. Hij wilde niet in bij zonderheden treden over de West duitse wapenleveranties aan Israël en het Westduitse conflict met Cairo. De Bondsregering zou pogingen doen om in deze gespannen toestand tot een vergelijk te komen. De Bondskanselier zei wel, dat ..de uitnodiging van de Egyptische rege ring aan de communistische leider van Oost-Duitsland, Walter Ulbricht, een vijandige daad tegen de vitale belangen van het Duitse volk was". Erhard zei nog dat het Duitse be sluit om geen wapens meer te leve rei. aan gebieden waar spanning heerst, slechts nieuwe overeenkom sten betreft. Oude verplichtingen zouden worden nagekomen „of op ander gebied gecompenseerd". De bekendmaking van het besluit volgt op het dreigement van Egypte de betrekkingen met Bonn te zullen verbreken als de Westduitse wapen- Bij onlusten in Madras 24 doden In de Indiase staat Madras zyn gisteren bij ongeregeldheden naar aanleiding van het gebruik van het Hindi minstens 24 personen om het leven gekomen. Het totaal aantal do den in drie dagen is hiermee tot ruim vijftig gestegen. De studentenraad die de actie tegen het Hindi organiseert, heeft gister avond besloten de agitatie te staken, nu van de centrale staking twee mi nisters zijn afgetreden en de algeme ne staking van gisteren een succes blijkt te zijn geweest. De raad eist echter de vrijlating van alle ongeveer drieduizend personen die bij de on geregeldheden zijn aangehouden. Volgens waarnemers hebben de stu denten de betogers niet langer in de hand en zullen de onlusten zich eerder uitbreiden dan ophouden. Gis teren openden politie en militairen in enkele plaatsen het vuur op be togers, die aanvallen deden op een trein, een politiebureau en winkels. leveranties aan Israël zouden wor den voortgezet. De Spaanse bemiddelaar in het Duits-Egyptische geschil, de markies De Nerva, had eerder o pde dag aan de Duitse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken. dr. Karl Carstens, verslag uitgebracht over zijn bespre kingen met de Egyptische regering. Premier Ali Sabri had woensdag in een toespraak tot de Egyptische Na tionale Vergadering reeds het West duitse voornemen geen wapens meer aan Israël te leveren, kenbaar ge maakt. Egypte had de wapenleveran ties aan de orde gesteld toen de Westduitse ambassadeur in Cairo protesteerde tegen het komende be zoek van Ulbricht aan Egypte. De Westduitse regeringswoordvoer der zei met nadruk, dat in Cairo een zekere mate van ontspanning is in getreden. De regering wacht nu op antwoord van de Israëlische regering op de Duitse voorstellen voor een vervangingsregeling voor de rest van de wapens, die niet meer geleverd wordt. In Israël moet de grote be tekenis worden ingezien van de aan spraak van De Bondsrepubliek dat alleen zij Duitsland vertegenwoor digt. West-Duitsland heeft Egypte laten weten, dat alleen afgelasting of uitstel voor onbepaalde tijd van het bezoek van Ulbricht ernstig na deel aan de wederzijdse betrekkingen kan voorkomen, zei de woordvoerder. Ben Goerion zei gisteren, dat de overeenkomst die hij in 1960 met Adenauer sloot, niet is verbroken. „Ik weiger te geloven in een werke lijke breuk tussen Duitsland en Is raël". De Verenigde Staten zou den Israël meer wapens moeten le veren en dan openlijk, zei hjj. Wat het water van de Jordaan betreft, Israël zal pas geweld gebruiken op de dag waarop het water werkelijk wordt omgeleid en niet om dat te voorkomen. voorslaapkamer. De moeder zou in paniek zijn geraakt. „Wat moet ik nu?" schreeuwde de vader. De zoons riepen hem toe, dat hij de buren kon bereiken door een dun tussenschot door te stoten. De va der verdween daarop, doch heeft zichzelf noch zijn vrouw kunnen redden. Theo waarschuwde de buren op nummer 93, een jong echtpaar met een baby. Een alleenwonende man op nummer 89 werd wakker van het lawaai en de rook. De woning van het gezin Hooft is uitgebrand. Nummer 93, door een overdekte steeg gescheiden, bleef gedeeltelijk gespaard. De beide andere wonin gen zijn bijna geheel door het vuur vernield. Tegen vijf uur heeft men de ver koolde lichamen van de slachtof fers geborgen. De brandweer, die het vuur met elf stralen bestreed, kon, ondanks de zware vonkenre gen, voorkomen dat de brand over sloeg naar een garage van Ver kade. Als burgemeester W. Thomassen van Enschede naar Rotterdam Als protest tegen de, naar hun mening, te lage prijzen voor sui kerbieten, hebben Belgische landbouwers geprobeerd de rijksweg Luik-Brussel te blokke ren. Gewapende rijkswachten moesten er aan te pas komen om hen te verspreiden. Burgemeester W. THOMASSEN De heer W. Thomassen is benoemd tot burgemeester van Rotterdam. Zijn benoeming gaat in op 16 april. Dan wordt hij gelijktijdig eervol ont slagen als burgemeester van Ensche de. De heer Thommassen, die 55 jaar is, is sinds 1 mei 1958 burgemeester van Enschede. Tevoren was hij eerste burger in Zaandam. Hij is lid van de P.v.d.A. en heeft voor deze partij zit ting in de Eerste Kamer. De heer Thomassen is officier in de Orde van Oranje Nassau. Ook Groningen heeft een nieuwe burgemeester. Met ingang van 16 april Is benoemd de heer J. A. Berger uit Zuidhorn, die sinds 1959 algemeen secretaris is van de Partij van de Ar beid. De heer Berger is al jarenlang lid van de Tweede Kamer. Met ingang van 31 maart is de heer J. Tuin eervol ontslag verleend als burgemeester van Groningen. UTRECHT VRAAGT OM MEER GELD Curatoren en senaat van de Rijks universiteit in Utrecht hebben in een brief aan de regering hun ernstige zorgen kenbaar gemaakt over het feit, dat de bouwplannen van de Utrechtse universiteit zowel in de binnenstad als in het nieuwe imver- siteitscentrum „De Uithof", vertra ging zullen ondervinden door gebrek aan geldmiddelen. Van het bedrag dat dit jaar voor aankoop, bouw en eerste inrichting is aangevraagd heeft Utrecht slechts 36 procent toe gewezen gekregen. LEIDEN - BREESTRAAT 173 ©uc/ ^yiïrnws Uit het Leidsch Dagblad van i 15 Februarij 1865: Een 90-jarig Rotterdam mer heeft vernomen, dat de St.-Jansbrug te Leiden zal worden vernieuwd en zich herinnerd, dat hij 82 jaren geleden door de zijplanken •mn die brug in het water is gevallen. (Advertentie) Men vraagt 1 in een Burger Huishouden ten spoedigste een knappe meid of noodhulp, zindelijk op haar werk. en een Burger pot kunnen koken. Informa tie bij H Matveld, Hooge- woerd alhier.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1