Leo Horn knijpt de kat niet in het donker Geen voor gelukwensen Stien Kaiser Henk Scholte drukt stempel op Europees librekampioenschap Prima conditie VOETBALPROGNOSES esclieiclen rol voor Weidse verenigingen Zwijgplicht Slechte beurt van KNSB Velox wint jrerichl ericht 1 maart 1860 Zaterdag 13 februari 1965 no. 31491 'sport. fV/ÜNDA/ LEEUWEN i EER THUIS van Leeuwen is weer thuis, verblijf van verscheidene het ziekenhuis „Ziekenzorg" me er geen dag vervt gistermorgen in de huiska- n zün woning in Enschede, door een schat van bloe- fruit, hem toegezonden door ;n andere vrienden uit het land. Met het scheidsrechte- Dries van Leeuwen, het laat aanzien, thans afge- Dat neemt evenwel niet weg hij hoopt zelf van harte dat r gelegenertijd gebeurt.dat »rse functies weer zal kunnen ;n en ook zijn bekende gehoorde lezingen over zal kunnen hervatten. „Zodra ze merken dat je de top gaat bereiken, krijg je vijanden Advertentie. JGDUNUM—D.C.L. >rt terrein Haarlemmerweg. Gewone prijzen. ROGRAMMA FD. LEIDEN VOOR ZATERDAG JeugdcompetltleExcelsiorQ CerxesUVS. ngscompetltie: >hia 1TAW 1; Kagia 1—Al- VWS 1Woubrugge 1; GWS 1; Sleutels 1—VVSB 1; >SR al—Katwijk al; Lisse al- al 12 u; Roodenb. alLugd. sb. B. alQuick B. al; VOOR ZONDAG lO 1Stompw. B. 1; Rijpwet. irkoop 1; i$Seerburg 1KRV P 1; VNL 1—Leldse OREN: ■KRV 1; Unitas L. Poi »»T— i; SVLV al—LFC "komt mijn club uit lenburg Keereweer, B. de Dr ie h SiT Van Leeuwen, E. de Jonge. De Hoed, De Bolster, Geer de Jong, Gubler. Wurzer. Van Zegveld, Bek- L Zwanenburg, Oppenheimer, Ier Waals. Staal. De Gooy, G. Dg, Raaphorst, Hoope. G. Dubbeldeman. Vrise- 'ink. Stuifzand, Brasker, Van P. Dubbeldeman, J. M. van l"f|jk, Van Din ten .Van der Broek. Warwijk. Binnendijk, Sira, Van N. Keizer, Prins, H. Keizer, llfongeren. Sloos, De la Rie, Van i. Wesselman. lunda Van Kampen, Van Uil Vergeer, Westrop, Ritzen, Van IzgSKiviets, E. van Winsen, Mes- Pz. Sikking, A. M. van Winsen. „Je maakt geen vijanden, totdat je klopt aan de deur van het walhalla. Tot dat ogenblik kennen ze je amper. Maar zodra ze merken dat je de top gaat bereiken, krijg je vijanden. Als je een vent bent, interesseert je dat niet. Als je ruikt, dat er succes valt te behalen door eerlijke, eigen ver dienste, dan prober je dat op handen en voeten en benen en knieën te be reiken. Dan interesseert het je niet of er rechts en links van je misschien eens iemand afvalt. Maar je moet niet met je ellebogen werken". gevolg van een ongelukje. Ik had een knietje. Daarom moest ik maar fluiten, vonden ze. Nee, het ging niet zo best. Ik merkte toen, hoe moeilijk het was. Maar na een paar jaar zei den ze: „Dat wordt nog eens een groot scheidsrechter". Welke eigen schappen je moet hebben? Je moet overwicht hebben. Ik heb overwicht. Dat leer je niet. dat krijg je mee, dat is een erfelijke eigenschap. Mijn moeder had het, die bestuurde de hele familie. En mün grootvader ook". „Ik voel al wat als ik de bal van de terreinknecht in mijn handen krijg. Dan denk ik. jongens, dat moet goed aflopen. Maar ik ben niet zo bescheiden, dat ik zeg: het publiek moet me niet zien Ik heb bij wedstrijd altijd drie gedachten wedstrijd goed laten verlopen, het publiek tevreden stellen, zelf niet op de achtergrond blijven. Dat bete kent, dat ik voor mezelf de eer wil opeisen, dat die dag plezierig ver loopt. Als die dag 22 spelers het veld tevreden verlaten, als het publiek op de tribunes klapt voor een mooie wedstrijd, dan heb ik een genotvolle middag". Leuk „Ik vind het leuk om gezien te worden. Ja ik heb heel wat stuntjes uitgehaald. Maar ze gingen nooit van mezelf uit. Ik ben door stunt mensen gebracht. Aan een lijn uit een helikopter, ja als ze me voor zo iets vroegen dan was ik meestal wel in. Dan ging ik met mijn stomme kop in zo'n helikopter zitten. Voor niks. Of voor niks, ik kreeg er mis schien een slof sigaretten voor. Als ik 500 gulden had gevraagd, had ik ze ook gekregen. Maar ik vond het leuk". „Myn opleiding! HBS. Ik heb niks geërfd. Deze zaak ja, een textielgroothandel heb ik zelf van de grond af opgebouwd Aan het feit dat ik een bekend scheidsrechter ben, heb ik niks. Het doet mün zaak eerder kwaad dan goed, dat ik zoveel weg ben. Ik heb geen enkele klant bij al die twaalfhonderd, die zegt: ik koop, omdat het Leo Horn is". Leopold Sylvain Hom, 48 jaar oud, maar met de conditie van een jonge vent, internationaal beroemd scheidsrechter sommigen zeggen: de beste van de hele wereld bij de gratie van de KNVB, de spelers en van het publiek, draait er geen ogenblik om heen: hij is er trots op die top te hebben bereikt en hij is absoluut niet van plan die plaats voorlopig af te staan, zelfs al weet hy, dat er heel wat mensen zijn, die zijn bloed wel kunnen drinken. Nog nooit heeft hij dat zo zeker kunnen weten als sinds het ogenblik, dat zijn naam op minder prettige wijze in het nieuws kwam. MEUTE LOS Eerst was er die affaire met de kat. toen viel de klap, die in heel Nederland weerklonk. Daarna was de eute los. De jager-scheidsrechter werd van de tribunes af deels aan gemoedigd, deels gehoond. Gelukkig Horn: zijn fans overtreffen nog altüd in aantal zijn vijanden. Alleen: zijn fans zijn niet bang hun naam openbaar te maken, zijn vijanden meestal wel. Zij bombar deerden Horn en zyn vrouw met telefoontjes, brieven. Geen namen Wel een heleboel vuilspuiterij. Hom: „wat moeten dat toch voor imbecie len zijn. Die zitten niet in inrichtin gen, maar ze moeten er wel naar toe. In pakje Neem nu die „dierenliefhebber", die mijn vrouw in een net pakje prachtige gave kat stuurde, het beest was gestikt, het was nog warm. Met een briefje erbij: „Voor de kat- temepper!" Ik heb dat nog aan nie mand verteld. Maar ik doe het nu tweedeklassers spelen na I nederlagen van de laatste i geen rol van betekenis meer strijd om de titel. Alleen de leidende elftallen Quick misstap op zouden stapelen is er nog een kansje. Voor- S ziet het hier echter niet naar Lugdunum LFC resp. Blauw Zwart, DCL en jncb binnen de lijnen. De moge- beid, dat de middenmoot-posi- o0; van de Leidse verenigingen _Jinerkelijk wordt verstevigd, zit zeker in. Roodenburg zal het Jegens tegen het Wassenaarse inw Zwart niet gemakkelijk vij!ren- ac| derde klasse A kan Alphia jj tegen RAVA ook iets aan Ir nog niet geheel zorgenvrije ptle verbeteren. Voor Forehoite DOSR thuis tegen resp. fcterkwartier en HBS bestaat iinfc kans daarentegen in iets min gele mate. vaifcn, dat in 3 D reeds van alle ,,n|gen is bevrijd, krygt hekke- sluiter ASW op bezoek. Een over winning voor de Alphense ploeg lijkt dan ook de meest voor de hand liggende uitslag. In de vierde klasse A kan morgen de beslissing voor het verdere verloop van de competitie vallen nu zowel de kampioens- als degra datiekandidaten de strijd met elkaar aanbinden. Veel krachtsver schil zal er dan ook niet zijn bij de wedstrijden VVSBAltior, VEP —Lisse en SJZ—SJC. Hetzelfde geldt voor ZLCBoskoop en ArchipelWarmunda, hoewel de thuisclubs hier lichtelijk favoriet zijn. DOCOS en LDWS kunnen in 4 B twee kostbare punten veroveren. DOCOS ontvangt hekkesluiter Vredenburch en LDWS speelt eveneens thuis tegen het laag geklasseerde ODB. In 4 C lijkt er voor Oranje Groen en ASC min der kans op winst weggelegd. Nieuwe nederlagen in de uitwed strijden tegen resp. Duindorp SV en GSC brengen de Leidse vereni gingen echter nog verder achterop. Wassenaar kan thuis tegen RK DEO twee punten toch maar. Kunnen ze eens zien. Mijn vrouw zegt altijd: „Och imbe- cieltje, heb je niks anders te doen?", als ze door iemand wordt opgebeld. Die windt zich er steeds weer over op. Ik? Ik zeg niks. Ik leg gewoon de haak op de telefoon. Ik vind het zielepoten. „Toen die hetze begon, dacht ik bij mezelf twee dagen lang of twee dagen en nachten, want ik heb er niet van kunnen slapen toen dacht ik: ik ben die persmensen vijf tien jaar ter wille geweest en nu dit. En daarna gingen ze zich «achter elkaar verschuilen. Toen was het van: „Ik heb het niet gedaan, ik wist er niets van". Eerlijk, toen was ik teleurgesteld over de mensen, die ik altijd zo welwillend te woord had Er wordt niet geschreven: de koop man L. H. te Bentveld, maar „die scheidsrechter met het fluitje in z'n bakkes". Ik ben koopman en daarnaast ben ik scheidsrechter". Teleurstelling „Dat is eigenlijk een grote teleur stelling voor me geweest. Niet die briefjes. Ach nee. Maar die mensen, vergaten, dat er achter die scheidsrechter ook nog een mens zat. Zij maakten zich schuMig aan het zelfde. waaraan ik me schuldig had gemaakt Ze gingen achter hun bu- s zitten en zeiden: „Lekker, nu i we eens een rot stukje over Horn schrijven". Totdat het besluit van de KNVB kwam. Toen riepen ze allemaal „Ach en wee" en „die arme Horn". ,Of ik het besluit van de KNVB juist vond? Allicht niet. Ik ben ge straft zonder ooit gehoord te zijn. Ik ben teleurgesteld, niet üi de KNVB, maar door de maatregel. Die sen van de KNVB, dat zijn ten slotte ook maar amateurs, die ma ken ook fouten. Ik had wel op uit sluiting voor een tijd gerekend. Omdat dit uiteindelijk natuurlijk wel met de sport te maken heeft. De kranten beweren nu van niét, maar ik zeg vn wél. Ik was he lemaal niet bang om een week na die klap weer te gaan fluiten, maar ik oordeelde het zélf nodig, dat er eerst weer rust om mij heen kwam. Dus ik heb zelf voor de eerstvolgen de weken bedankt. En ik had niks, helemaal niks gezegd, als ze me zou den hebben laten weten: je hebt zelf bedankt en wij voegen er nog eens een paar weken aan toe, totdat wij van oordeel zijn, dat er weer rust om je heen is. Dit dan in tegenstel ling tot enige kranten, die schreven: ze hebben er niks mee te maken. „Natuurlijk heb ik spijt van die klap Ik propageer zelf altüd bü de spelers: je mag niet slaan. Hoe kan ik het dan zelf doen?" Overwicht ,Mün eerste wedstrijd floot ik op nujn zeventiende jaar, Blauw Wit, negende adspirantjes. Dat was het tiviteit van deze jongens ontvangen. Ik ken ze ook vrijwel allemaal van haver tot gort. Potlood en papier zijn voor mij op het voetbalveld schaarse gebruiksvoorwerpen, kun je op de vingers van één hand tellen". „Inderdaad, ik houd lezingen in gevangenissen. Ik heb briefwisseling met jongens, die er voor heel wat jaren zitten Toen ik in Chili was (voor de we reldkampioenschappen voetbal, red.) was er één die me schreef: „Ik had de moed opgegeven en alles wat er buiten de gevangenispoorten leefde, interesseerde me niet meer. Maar dat jij, die zo beroemd bent en zo be wierookt nog denkt en de tijd neemt voor een gevangenisboef, geeft me toch weer moed". Hy komt er in april uit. Ik schrijf hem elke week. Ik heb ook een betrekking voor hem. Die jongen is 26 jaar. Daarvan heeft-ie er acht gezeten". (Van onze correspondent) Leo Heeres, de Amsterdamse doel- verdediger die zondag het doel var DWS zal verdedigen in de wedstryd tegen Feijenoord, is zwijgplicht op gelegd. DWS-voorzitter Solleveld heeft hem opdracht gegeven „net te doen als anders en geen commentaar te geven op de schorsing van Jan Jongbloed". Overigens heeft Heeres zes jaar bij DWS, vier jaar afwisselend in het eerste en tweede elftal, het laat ste jaar in het tweede nog niet de zekerheid ook de volgende weken, dus ondermeer tegen Vasas Gyoerg voor de Europa Cup in het DWS- doel te staan. De Amsterdamse club zal er zich namelijk veel aan gelegen laten de straf van Jan Jongbloed (voor drie wedstrijden en nog eens twee voorwaardelijk geschorst) ver- nderd te krijgen. Gisteren heeft de heer Solleveld telefonisch contact gehad met de voorzitter van de KNVB-strafcommissie en later is er brief naar de protestcommissie gegaan waarin geprotesteerd wordt tegen de wjjze van berechting. KUNSTRIJDEN Regina Heitzer leidt in Moskou Het Tsjechische paar Eva Roma- nova en Pavel Roman won vrydag by de Europese kampioenschappen kunstryden in Moskou de titel bü het ysdansen. De einduitslag was: 1. Eva Romanova/Pavel Roman (TsJ.) 256.6 pnt; 2. Jenet Sawbridge/David Hickingbottom (GB) 249 pnt; 3. Yvonne Suddick Roger Kennerson (GB) 242,7 pnt. Na vier van de zes verplichte figu ren is de stand by de dames: 1. Re- gine Heitzer (Oost.) 764 pnt; 2. Sal ly Ann Stapleford (GB) 722.1 pnt; 3. Diana Clifton-Peach (GB) 716,5 pnt. Na het verplichte rijden was de stand by het paarrijden: 1. Belou- 'Protopopov (Rusl.) 102.6 pnt plaatscyfer 12; 2 Johner/Johner (Zwits.) 101.5 15.5; 3. Tatjana Zhuk'Alexander Gorelik (Rusl.) 99.8 Zondag a.s. 2.30 uur DE COMPETITIEWEDSTRIJD Roodenburg—Blauw Zwart SPORTPARK NOORD. Als Stien Kaiser zaterdagmiddag in het Bislet-stadion wellicht een van de officials van de Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond ontmoet, zal zij waarschijnlijk uitbundig worden gefeliciteerd. Het Delftse meisje zal die late hulde gelaten over zich heen laten gaan. Want het zal het eerste levensteken zijn van de bond, sinds de 27-jarige te lefoniste vorige week in de Finse plaats Oulu een schitterende derde plaats bezette in het wereldkam pioenschap voor dames. De KNSB heeft een week lang niets van zich laten horen geen felicitatietele- Jagen „Jagen, dat Is niet myn tweede, maar myn eerste hobby. Als kind deed ik het al, als dryver bü mün vader Ja, als jongen van zo'n jaar of acht deed ik er al aan mee. M'n vader heeft me ook bü het voet ballen gebracht. 'Hü was zelf een enthousiast voetballer". „Jagen doe ik het liefste met één of twee vriendjes. Het wild opzoeken, dat vind ik het fijnste, ook in de verboden tüd. Alleen maar kyken, dat is mooi. 's Ochtends om rijf uur n zien. Of spelende koiujnen. Ik hou van de levende natuur. Alles wat beweegt en leeft Het gaat niet het doden. Ik ben een jager en er is een wildstand, die moet worden bü gehouden. Maar laten we daar niet op ingaan, dat zou ons te ver en, op mün eigen jacht schiet ik vaak niet eens. maar laat ik het mijn gasten doen". .Huisdieren? Ik heb drie honden een paard". Telefoon. De mens Leo Hom: „Fijn, dank u wel hoor". Tot mij is de 41ste al vandaag. Mün se cretaresse heeft ze geteld. Mensen, die ik meestal helemaal niet ken en ne opbellen met: 't gaat toch wel door? (de wedstrijd Stoke CityFul- ham met Stanley Matthews, die Hom wel/niet fluit). Weet ik niet „Hoe de spelers over me denken weet ik niet. Maar ik kan wel dit zeggen: ik heb niks anders dan spor- Nu protesteert Elinkwijk (Van onze correspondent) Tydens een gisteravond in hotel Ter minus in Utrecht gehouden verga dering heeft de KNVB onder dwang van Velox zijn aanvanke lijke besluit de inhaalwedstrijd ElinkwijkAlkmaar van 14 maart naar 28 februari te verschuiven, ingetrokken. Daarmee verviel het weigeringsmotief van Velox om de bekerwedstrijd tegen SVV te spe len. De geelzwarten komen dus ge woon, zonder concurrentie van een andere Utrechtse club, 28 februari op eigen veld tegen SW uit. Inmiddels heeft nu Elinkwijk weer mondeling en schriftelijk geprotes teerd by de competitieleider van de KNVB tegen dit besluit. „Er is aan het begin van de competitie afgesproken, dat wij nooit samen met DOS thuis zouden spelen en op 14 maart wordt DOS-Fortuna '54 gehouden. Bovendien was oor spronkelijk van 28 februari de be kerwedstrijd SW-Velox; en niet Velox-SW vastgesteld", aldus de heer Lichtendahl. „Het lijkt wel alsof degene die de grootste mond heeft, het meest ge daan krijgt bij de bond, dus laten wy nu maar eens een grote mond opzetten", zo zei ons een Elinkwyk- bestuurslid. Enfin, hoe dan ook, één ding is wel duidelijk: de KNVB heeft bij deze kwestie zijn prestige danig te grabbel gegooid. gram, geen brief, geen telefoonge sprek Stien Kaiser heeft in Finland de he gemonie van de Russinnen door broken. Ze deed dat, nadat Finse kranten gestaan had. dat de Nederlandse meisjes by de ope ningsplechtigheid en de vlaggen parade waren opgevallen, doordat ze geen uniforme trainings- kledij aanhadden. Kleding vooi vertegenwoordigende teams in he buitenland bestemt^ de KNSB voorlopig nog slechts Stien Kaiser is, teleurgesteld deze zaken, teruggekomen Oslo. Het was ook vanuit Oslo, dat ze naar het kampioenschap reisde met trainer Piet Zwanenburg „Ik ken geen betere" Carry Geijssen en Ans Schut. Zelf had den de meisjes het initiatief geno men voor een voorbereidingspe riode van drie weken in het hoge noorden. Stien Kaiser zegt: „Als we dat niet hadden gedaan, hadden ze on naar Finland gestuurd met al leen maar driemaal in de week avondtraining op de Jaap Eden- Turntitelstrijd in Stadsgehoorzaal De kampioenschappen van de Turnkring Leiden zullen op vrijdag 28 mei in de Stadsgehoorzaal worden gehouden. Het is de eerste keer dat de strüd om de Leidse titels (dames en heren), waarvoor in de komende maanden selectiewedstrijden worden georganiseerd, in deze zaal plaats heeft. Oppositiegroep bij RCH tegen fusie (Van onze correspondent) In Haarlem zün de fusie besprekin gen tussen de plaatselijke semi-prof- voetbalverenigingen Haarlem, EDO en RCH hervat. Deputaties van de clubs kwamen overeen, om de alge- ledenvergaderingen büeen te roepen, waar dan beslist wordt of en voor, of tegen fusie is. Bij RCH is inmiddels een oppositie groep bezig om te voorkomen dat de I club tot een fusie zal overgaan. baan achter de rug. En dan moet je zien wat die Russinnen er alle maal aan gedaan hebben". Stien Kaiser, het meisje, dat vorige jaar door de KNSB „te oud" voor Innsbriick werd gevonden en door vreemde manoeuvres van de bond niet in het wereldkampioenschap kon starten, werd dit jaar derde in die titelstrijd. Maar, zegt ze zelf. er had nog meer ingezeten. „Als ik maar niet steeds last van die oude knieblessure had gehad. Ik had wereldkampioene kunnen worden. Ik kon niet goed starten. Wat ik bij de start verloor aan Voronina en Stenina heeft die twee boven my in het klassement gebracht. Overigens, alle bewondering voor Voronina". Hoogspanning in Zomerzorg De ironie van het lot heeft de beide Leidse schaakclubs Philidor ?n LSG in hun eerste wedstrijd „na de verzoening" tegenover elkaar ge- Waren de zeldzame ontmoe tingen tussen de beide Leidse top- teams altüd al sportieve hoogtepun ten, thans zal er zondag as. in café restaurant Zomerzorg wel een zeer spanning heersen, temeer daar deze wedstrijd ook zal beslissen, wie de twee tientallen de race met leider HCSV om het kampioenschap mag voortzetten. HCSV leidt met 7 pnt uit 4 wedstrijden, Philidor en LSG volgen met ieder 6 pnt. De wedstrijd begint om 12 uur. Huisschakerstoemooi De Schaakvereniging VTL organi seert op de maandagen 1522 febr. 1 maart a.s. een huisschakerstoer- nooi, waaraan iedereen uit Leiden en omgeving kan deelnemen. Deze deelname is gratis en kan worden verzekerd door aanmelding bü de onderstaande adressen: Boshulzerkade 4, Jul. van Stol berghof 2, P. J. Blokstraat 14, Leiden. Er zal worden gespeeld in groepen in 4 met 2 prijzen per groep. Speel lokaal: Kantine Touwfabrieken, Zül- dyk 22, Leiderdorp. Tweemaal in één ruk naar de 500 ,Zo sterk als nu heb ik mij nog nooit gevoeld". Een terecht trotse zelfverzekerde Henk Scholte sprak deze woorden, nadat hij vrydagmid- in Valencia zijn partij tegen Weingartner op waarlijk grandioze in één beurt had uitgespeeld. Het was de tweede maal in dit toer- dat de Eindhovenaar een serie 500 maakte, want donderdag had hij tegen Metzemacher dezelfde pres tatie geleverd toen echter in de tweede beurt. na twee rondgangen Weingartner (met één carambole van start ge gaan) aan zün zegekar had gebonden. „Ik heb nu door hoe je met deze bal len moet spelen". Hjj sprak niet uit overmoed, want in zün avondpartü tegen Aq uil era maakte hü de 500 we derom in één ruk vol. Deze serie was echter technisch lang niet zo fraai als de vorige. Want terwül hij Weigartner als een nauw keurig afgestelde robot van geen op houden meer wist en foutloos de kunstknikkers langs de banden en door de hoeken dreef, raakte Scholte tegen Aquilera tot driemaal toe de positie kwüt. De toeschouwers die ge fascineerd de meer op een Spanjaard dan op een Nederlander lükende Scholte volgden, kregen nu een an dere karaktertrek te zien: zün vecht lust. Met een hard aandoende zekerheid vocht de Eindhovenaar zich door de moeilükheden heen en scoorde ten slotte met vaste hand de laatste ca ramboles. Hoe dit kampioenschap verder ook moge verlopen, Henk Scholte heeft er zijn stempel al op gedrukt. Voor de Spanjaarden wier landgenoot Orti Velez met een gelyk aantal match- punten als Scholte en Schrauwen de laatste won vrijdagnacht op het nippertje van Weingartner aan de slotdagen begint, is er maar één ware kampioen en dat is Scholte. Uitslagen Orti Velez Metzemacher Cardozo Poupon 500 13 202 De stand luidt nu: 1. Scholte 8 pnt. 250.00 alg. gem; 2. Schrauwen 8. 80.00 3. Orti Velez 8, 68.96; 4. Poupon 6, 23.02 5. Aguilera 2, 41.07; 6. Weingartner 0, 28.62; 7. Metzemacher 0, 19.82; 8. Cardozo 0 13.38.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19