Puzzel-cocktail leverde 4852 oplossingen van 1431 lezers op CONCERTGEBOUW VERMELD DOOR GASONTPLOFFING ZEEUWS HOTEL WACHT TOT DE ZEE TOESLAAT Bijzonder hoog gemiddelde Oplossingen r. I: Rekenpuzzel r. II: Fotopuzzel r. III: Domino stenen Ir. IV: Rebus Ir. V: Kruiswoord raadsel Geen gestempelde eieren meer Postorderbedrijf opgeheven Den Bosch aan ramp ontsnapt Johnson heeft vertrouwen in de dollar Prij swmnaars VREEMDE KOGEL DOORROT LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 per Hoewel de deelnemers aan de Kerst-nieuwjaarsprijsvraag keurig jben voldaan aan het verzoek, hun oplossingen zo spoedig moge- in te zenden .kunnen wij door een samenloop van omstandig- i7J |en eerst thans, nu de lente zich in vele opzichten al aankondigt, if» oplossingen en de namen van de prijswinnaars vermelden. Vol- tej ide maal zal dit echt sneller gaan! :5 Niet minder dan 1431 lezers namen aan de prijsvraag deel. Zij Voi iden in totaal 4852 oplossingen van de vijf puzzels in ,dat wil igen een gemidelde van 3.4 puzzel per deelnemer. Dat was een 2 :onder hoog gemiddelde wanneer men in aanmerking nam dat één bijzonder moeilijke puzzel bij was, namelijk de eerste van de cijfers met zo min mogelijk tekens. Prijzen van tien gulden PUZZEL I: D. Spierenburg, Achter- kerkweg 13, Katwijk aan den Rijn; I. Vermond, Evertsenstraat 8, Lei den. PUZZEL II: mevr. A. Stipdonk-Poot- uyt, Rijndijk 114, Voorschoten; mevr. E. de Vrede, Seringenstraat 41, Leiden. PUZZEL III: G. D. Klein AVassink, Oosterkerkstraat 16, Leiden; H. de Jong, Splinterlaan 57, Leiderdorp. PUZZEL IV: G. J. Stoeke, Hoge Rijndijk 234, LeidenJ. Rijnsburger, Julianastraat 26, Leiden. PUZZEL V: D. Kuijt, Secr. Varkevis- serstraat 311, Katwijk aan Zee; G. Meijvogel, dienstpostnr. 44.05.18.253, V-squadron, postbus 385. Enschede. Prijzen van vijf gulden plossingen van alle vijf puzzels ,i,lpaald niet allemaal goed) werden Wi Bonden door 151 deelnemers, ssingen was de oogst van iapemers, 432 lezers losten drie op, 114 twee en 121 slechts één opgaven. «leronder vermelden wij de oplos- 01 «n en de namen van de prijs- la naars per puzzel. Er was o.i. geen leiding om extra prijzen toe te voor bijzondere inzendingen. si Ie enige oplossing, die aan alle t waarden voldoet (dwz zo min «lijk van de toegestane tekens en i£ B deeluitmakende van een derde at) is de volgende, waarin naast teken slechts één ander teken ke^rulkt wordt: 27 X 594 16038 ife foto's stelden de volgende zaken A. deel van stuiver; B. paraplu parasol; C. gloeilamp; D. gordijn- 1 E. kroondop; F. punaise; G. H. fietsketting; K. Vignet van J bv. op telefoonboek; L. post- S els (van 2 cent). Roewei we in de opgave mededeel- X dat er slechts één oplossing was, iien er dit toch 2 te zijn. Vanzelf- ekend rekenen wij iedere inzen- <S goed die slechts één van deze oplossingen geeft. De oplossin- zfjn in bijgaande tekening weer den. Rot spreekwoord luidde: GEEN CHT ZONDER SCHADUW. Dit tekwoord was als volgt opgebouwd WICHT waarin W=+L en waarin het teken gelezen moet wor- als EN. De W wordt dus vervan- door ENL. Dan staat er dus LICHT. Vervolgens staat er Z onder de schaduw, dat is dus 'er schaduw. Horizontaal: 2. kei; 4. sterren; 5. Me; 8. nest; 11. oordeel; 13, katrol; 17. kamfer; 21. reis; 22. Wad; 24. boon 25. ent; 26. bende; 28. erg; 29. do; 30. te; 32. manier; 33. barkas; 35. gemak; 37. St.; 39. GG; 40. taart; 43. mei; 44. gek; 46. elite; 49. kim; 50. pet; 51. ge luk; 53. Eva; 54. reëel; 55. bek; 57. ruk; 58. log; 59. bus; 61. kolom; 63. bas; 64. cel: 66. bel; 68. wagen; 69. karos; 71. kerel; 73. liter; 75. baan; 77. lot; 78. pan; 79. gom: 81. kil; 82. over; 83. aak; 84. gort; 85. alom; 87. Epe; 88. mede; 89. rat; 90. park; 91. Verticaal: 1. fier; 2. kever; 3. Irene; 0. roos; 7. dol; 9. eek; 10. slab; 12. drank; 14. are; 15. tentakel; 16. rit; 18. moe 19. formatie; 20. eng; 22. we; 23. dd; 26. boete; 27. etage; 29. dis; 31. erg; 32. mager; 34. samen; 35. ge vel; 36. ei; 38. rivier; 41. RP; 42. te rug; 45. kuras; 47. Ie: 48. t.a.; 49. kegel; 52. kus; 54. rob; 55. bokaal; 56. kok; 59. bar; 60. serveit; 62. mal; 63. bot; 64. centrum; 65. legatie; 67. lik; 68. wel; 70. rover; 71. kar; 72. lol; 74. tiara; 76. na; 78. Po; 80. MO; 82. op; PUZZEL I: H. van Dam, Bilderdfjk- straat 13, Leiden; L. G. F. van Doorn, Leliestraat 70, Leiden; G. de Jong, Vfjf Meilaan 69, Leiden; G. H. Kattelaar, Stuwstraat 16, Leiden. PUZZEL II: L. H. v. d. Sluijs, Ko ningstraat 16; Leiderdorp; J. J. van der Reijden, Van 's-Gravesande- straat 47, Lelden; M. J. Blansjaar, Splinterlaan 49, Leiderdorp M. E. J. Bouwman, Aloëlaan 45 A, Leiden. PUZZEL III: Mevr. D. van Royen— Bender, Burggravenlaan 231, Lei den; P. Varkevisser, Jan KIoos- straat 21, Noordwijk; C. C. Slaman, Obrechtstraat 59, Leiden; mev MielovKramer, Sumatrastraat 14, Leiden. PUZZEL IV: H. v. d. Meer, Rfjngees- terstraatweg 203, OegstgeestE. van Akker, Vredeh oef straat 40, Voor schoten; P. P. de Koning, Rooden- burgerstraat 56, Leiden; Mevr. W. F. Nanningav. d. Brander, Rijn kade 10, Leiden. PUZZEL V: Mevr. M. Verdoesvan Dujjn, Rijnmond 51, Katwijk aan Zee; A. Bult, Hoofdstraat 113, Val kenburg ZH; Mevr. J. Selier—de Meij, Stalpaerthof 7, Leiden; A. B. Wesselo, Raadhuislaan 6 B, Voor schoten. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. (Van onze parlementaire redactie) De eieren, die uit de andere EEG- landen in Nederland worden inge voerd, zullen in de toekomst niet worden gestempeld. Er zal dus tus sen deze eieren en de Nederlandse eieren geen verschil meer te zien zijn. Dat is de strekking van een wetsontwerp, dat gisteren door de Tweede Kamer werd aangenomen. Nu de EEG op weg is naar een vrij handelsverkeer tussen de partnerlan- den vindt men het oude voorschrift van verplichte stempeling van bui tenlandse eieren uit de tijd. Minister Biesheuvel (Landbouw) deelde giste ren de Kamer mee, dat er in Brussel zelfs wordt gewerkt aan een gemeen schappelijk kwaliteitsstempel. Maar het zal nog wel even duren, voordat men het hierover eens is geworden. De NV Stoomspinnerij „Twenthe" heeft haar dochteronderneming ver zendhuis „De Postduif" NV in Goor afgestoten. Tevoren was de ven nootschap geheel „leeg" gemaakt, met uitzondering van het fiscaal compensabele verlies van „De Post duif", dat ongeveer f2,5 miljoen be draagt. De lege NV is gekocht door twee particulieren, de heren J. P Senff en J. C. Voogd in Amsterdam. De kopers, beiden onroerend goed- experts, zullen het fiscaal verreken bare verlies met een drietal on roerend goed-transacties wegwerken, waarna de vennootschap zal worden geliquideerd. Met de koop van de lege NV zou een bedrag van enkele tonnen zijn gemoeid. (Van onze Bossche correspondent) Een enorme gasontploffing, die ontstond door een lek in de gas leiding, heeft gisteravond een uur voordat de eerste avondvoor stelling begon, het tachtig jaar oude concertgebouw in Den Bosch grotendeels verwoest. De afgrond kruipt elke dag dichterbij, tergend zeker (Van onze Vlissingse correspondent) Nog maar enkele meters scheiden hotel Noordzee, dat op de duinen in Cadzand in Zeeuws-Vlaanderen staat, van het fatale ogenblik dat het laatste stuk duin wegglijdt en het kapitale ge bouw naar beneden stort. De afgrond kruipt elke dag dichterbij, langzaam maar tergend zeker. De bewoners, eigenaar P. Faas met vrouw en twee kin deren, wachten in spanning op de dingen die gaan gebeuren. Het hotel verlaten? Daar denkt de eigenaar niet aan. Hij wacht tot de zee plotseling toeslaat. President Johnson heeft woensffag opnieuw de verzekering gegeven dat de Ver. Staten de dollar als basis van het internationale monetaire stelsel willen handhaven. In een bijzonde re boodschap aan het congres stelde hij een aantal maatregelen voor die ten doel hebben het internationale vertrouwen in de dollar tt herstellen en bet aanhoudende tekort op de Amerikaanse betalingsbalans te ver minderen. In antwoord op de kritiek van president De Gaulle op de dollar zei Johnson: „zij die hopen dat de dol lar zwakker zal worden hopen te vergeefs. De dollar is en blijft even goed als het goud, dat vrij inwissel baar is tegen 35 dollar per troy oun- Terugkeer naar een stelsel dat uitsluitend op goud gebaseerd is stelsel dat heeft geleid tot de Om kwart over zeven werd de Bossche binnenstad opgeschrikt door een knal alsof er een aantal straal jagers door de geluidsbarrière vloog. Brokstukken van de voorgevel van het als bioscoop in gebruik zijnde concertgebouw werden tientallen meters weggeslingerd. Scherven van de 300 ruiten van het gebouw vlogen de voorbijgangers om de oren. Nage noeg alle ramen van de aan de bio scoop grenzende huizen sneuvelden en in het tegenover het concertge bouw liggende St. Carolus zieken huis dreigde een ogenblik paniek te ontstaan. Gaslucht Suppoost Van Mackelenbergh, die in het concertgebouw aanwezig was, rook op een gegeven moment gas- Advertentie) crisis van net begin van de jaren '30 is geen oplossing die de we reld zal aanvaarden. Wij moeten tbcuwen op het huidige stelsel, dat de wereld de afgelopen twintig jaar goed gediend heeft", aldus John- ge; MP. Eerste prijzen van vijftig gulden PUZZEL III: mevr. A. Gijsman—van Leeuwen, Zoeterwoudsesingel 32, Leiden. PUZZEL V: mej. dr. M. S. Timmer mans, Warmonderweg 20, Oegst geest. Tweede prijzen van vijfentwintig gulden PUZZEL II: Mevr. O. de Marcas— Hes, Pr. Bernhardlaan 22, Oegst geest. lucht. Hij maakte een ronde door het gebouw om de herkomst gas vast te stellen, maar daar niet in. Hij was nauwelijks bij zijn kassa teruggekeerd, toen het grootste deel van het gebouw met donderend geweld instortte. De sup poost en een ander personeelslid raakten licht gewond door vallende brokstukken, en werden in het te genoverliggende ziekenhuis opgeno men, vanwaar ze enkele uren nadien weer naar huis konden terugkeren. Den Bosch is aan een ramp ont snapt. Zou de ontploffing een uui later zijn gebeurd, dan zouden ei ongetwijfeld talrijke doden zijn ge vallen in de altijd drukbezochte bio scoop. Nu bleef het leed hep< tot twee lichtgewonden en schade. Restauratie? De brandweer, waarvan de kazerne eveneens tegenover de bioscoop ligt, hoefde niet in actie te komen voor brand. Wel kwam zij in touw om de gevaarlijkste brokstukken van de voorgevel omver te trekken. Vandaag is het sloopwerk voortgezet. Men twijfelt eraan of het concertgebouw, dat tevens dienst deed als repetitie lokaal van het Brabantse orkest, nog gerestaureerd kan worden. In de 66.000 inwoners tellende stad Den Bosch is nu nog één bioscoop Van het concertgebouw is ook de filmcabine met kostbare apparatuur geheel vernield. De schade loopt de honderdduizenden. De oorzaak van de gasontploffing, die honderden kijkers naar de plaats van de ramp trok, is nog niet bekend. Maand voorwaardelijk voor nalatige sergeant SOLDAAT GEDOOD BIJ OEFENING MET SCHERPE PATRONEN Een scherpe patroon, die verrader lijk verscholen zat in een houder met ongevaarlijke oefenpatronen ver zaakte tijdens een richtoefening op 15 oktober van het vorige jaar de dood van de dienstplichtig soldaat A. van der Mark uit Rijswijk. De krijgs raad te Velde-zuid in Den Bosch heeft gisteren naar aanleiding van dit on geluk een dienstplichtig sergeant van de kaderschool infanterie in Den Bosch, die de leiding had bij de oefe ning tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar veroordeeld. De dienstplichtig soldaat, die het dodelijke schot loste, werd vrijgespro ken. De vonnissen waren conform de eis van de auditeur-militair. Op de bewuste dag werd door een groep van 16 soldaten geoefend in het richten, waarbij soldaat Van der Mark een schietschijf omhoog hield. Plotseling loste de soldaat een schot en Van der Mark viel neer, door een kogel in het hoofd getroffen. Enkele ogenblikken later was hij overleden. Aan de sergeant werd ten laste ge legd dat hij heeft nagelaten zich te overtuigen, dat er geen scherpe pa tronen aanwezig waren bij een oefe ning als deze en aan de soldaat, dat liij de scherpe patroon in zijn houder niet heeft ontdekt. De auditeur-mi litair stelde echter voorop, dat de hoofdschuldige in deze zaak wel nooit bekend zal worden. Dat is de man die de scherpe patroon in de houder heeft gedaan, misschien wel om een krügstuchtelijke straf en het betalen van 70 cent voor een verloren oefen patroon te ontgaan. PUZZEL V: H. van Hernen, Boetzelaerstraat 49, Alphen den Rijn. Hoewel ze nog een beetje ziek uit hun oogjes kijken, zijn de orang oetan Barbara (rechts) en de chimpansee Dinie al weer dig opgeknapt van de fatale ziekte, welke de apen in Blijdorp heeft geteisterd. De enige twee apen. die tot dusver zo goed als geheel van de ziekte genezen zijn met de oppasser Chris Baris. die veel tot het herstel van de dieren heeft bijgedragen. Postbode verduisterde vijftig briefpakjes De officier van Justitie bij de Hoarlemse rechtbank heeft tegen dertigjarige besteller van de P.T.T. uit Overveen. die vijftig briefpakjes heeft verduisterd om geld voor alcohol te komen, een gevangenisstraf geëist van tien maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De man kwam uit elke dag komt de zee dichterbij Niemand kan zeggen wanneer dat zal zijn, maar dat vandaag of morgen dit onheil over hem en zijn gezin zal komen, weet de heer Faas zeker. IN AFGROND Jarenlang heeft de hoteleigenaar het waterschap gewaarschuwd, dat zijn hele hebben en houden op een slechte dag aan de rand van een diepe afgrond zou staan. „En nie mand die wilde geloven, dat dit al zo vlug zou gebeuren", zegt de heer Faas. „Een paar jaar terug werd er nog tegen me gezegd: „Och me neer dat valt heus wel wat mee. Waarom maakt u zich toch eigen lijk zo druk?" Dat was ook de me ning van mijn hotelgasten". Mysterie in Den Haag (Van onze Haagse correspondent) De vrouw van de Haagse taxichauf feur L. Gosler en haar dochter Henny, hebben woensdagavond de schrik van hun leven gekregen, toen precies om tien over zeven de vredige rust van de huiskamer, éénhoog aan de Marktweg, werd verstoord door de scherpe knal: een pistoolkogel boorde zich door de vensterruit. Het 7.65 millimeter grote projectiel kaatste boven de kamerdeur tegen de muur, raakte nog twee andere muren en toen de dichte wolk kalkstof was opgetrokken, zagen de twee vrouwen de kleine kogel onschuldig op het tapijt liggen, vlak voor de voeten van do 23- jarige Henny. Het schot was aan de overkant van de straat gelost. Vermoedelijk is de kogel afkomstig uit een legerpistool. „We dachten eerst dat het de beeld buis van de televisie was", vertelt mevrouw Gosler. „Maar toen regende het fijne glassplinters. En al die kalk, het leek wel rook". Wat bekomen van de schrik heeft mevr. Gosler even later haar man gebeld, die via een melding van de taxi telefooncentrale onmiddellijk naar huis kwam en de recherche waar schuwde. De politie was er snel en tijdens het onderzoek bleek, dat het buur meisje Sonje Meeuwisse (17) kort voor het schot een lange grijze auto aan de overkant van de weg had zien staan. Er zaten twee jongemannen in. Toen het meisje de trap opliep, viel het schot en even later was de wagen verdwe- De familie Gosler heeft er geen flauw Idee van, wie er bij hen door de ruiten zou willen schieten. Groningen en zei het vreselijk te hebben gevonden in Haarlem te moeten werken. Door het grote per soneelstekort werd zyn verzoek naar het noorden terug te keren niet in gewilligd. Daarom was hij gaan drin ken. Uitspraak 25 februari. „Maar toen diezelfde Jaar weer terugkwamen, konden ze hun ogen niet geloven. De zee stroomt hier nu langs de deur. Nu zegt iedereen: „Natuurlijk meneer Faas, ik begrijp werkelijk niet hoe u aan deze afgrond durft te wonen". OP VULKAAN 1 ,.Maar wat wil Je? Ik kan toch zo zonder meer dit kostbare gebouw niet aan de golven prijsgeven? Ver kopen kan ik het ook niet, er is geen mens die hier in wiL We staan hier op een vulkaan, die voortdurend rommelt en elk ogenblik kan losbar sten. Toen mijn vader dit hotel in 1933 hier liet neerzetten lag er zeker zestig meter duin voor. Tien meter duin is nu nog overgebleven. Maar wat betekent tien meter? Het is al twee keer gebeurd, dat er bij een flink storm zo'n vijftien tot twin tig meter duin is weggeslagen. En waar blijf je dan?" ZEKERHEID Er is tot nu toe niets gebeurd om de familie Faas een beetje meer ze kerheid te geven. Alleen meten de ambtenaren van het waterschap trouw het aantal meters op, dat het hotel nu weer dichterbij de onder gang gekomen ls. De ingenieur van het waterschap levert liever geen commentaar op deze zaak, maar dijkgraaf J. B. Eecu zegt: „Er is inderdaad ter plaatse een noodsituatie ontstaan. Het is dan ook best mogelijk, dat er bij de eerste de beste storm ongeluk ken gebeuren. „Maar er is", al dus de dijkgraaf", na de februari- ramp van 1953 door Rijkswaterstaat een prioriteitsschema opgesteld, voor de werken, die het eerst uitgevoerd moesten worden in het kader van het Deltaplan. Het is voor iedereen dui delijk, dat de zwakste plekken in de Zeeuwse kustverdediging het eerst aan de beurt komen". „De duinenrij waar het hotel van de heer Faas opgebouwd is, staat in dit schema op de vierde plaats. De verbetering van dit gedeelte, zal dan ook niet eerder dan tegen 1978 aan de orde komen. De polders achter deze duinenrij lopen, voorlopig al thans, nog geen gevaar. Dat geldt niet voor hotel Noordzee en de bewo ners. Begrijpelijk is dat Rijkswater staat by het maken van een werk schema, niet in de allereerste plaats rekening kan houden met een enkel hotelletje. Deze dienst heeft de plicht de taak om het algemeen belang voorop te stellen. Waarbli de enke ling dan wel eens in het gedrang komt". TE LANG... „Omdat we wel het gevaar van deze situatie inzien", zegt dijkgraaf Beeu'heeft ons waterschap een plan ingediend, waarop vier paal hoofden voor hotel Noordzee gepro jecteerd staan, die de stroom van de kust moeten honden. Het wachten is tp de rljksgoedkeuring en dat kan nog wel eens even duren". „Stel nu dat deze goedkeuring mor gen in ons bezit is, wat ik overigens absoluut niet verwacht, dan duurt het nog wel een heel jaar, voordat die paalhoofden er liggen. En een jaar kon in dit geval wel te lang zijn.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9