EIDSCH DAGBLAD UITBREIDING VAN VERGELDINGSACTIE Hoogovens ruimt het veld voor de Gasunie sf [fleXa] kareli )^Aan aanvallen van 'steren namen 158 vliegtuigen deel .1 Drie kunstmanen met slechts EEN raket in V.S. gelanceerd Taxichauffeurs in Rotterdam staken SCHILDEBFEESTJ NIEUWE KLEUREN alles (§uc/ Qtie teuws ■5-jpgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 No. 31490 Directeur: E A E. vac Dlshoeck joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Amerika zal de vergeldingsaanvallen op Noord-Vietnam nog jtbreiden, aldus onthulde senator Everett Dirksen, leider van de »publikeinen in de Senaat, vandaag op een persconferentie. Dit id president Johnson hem gistermiddag in een telefoongesprek jeegedeeld. Er is nog geen besluit genomen om de hoofdstad lanoi te bombarderen. Johnson had gezegd: „We zullen met ge- i munt terugbetalen''. Dirksen voegde eraan toe:: „Ik ben van ling, dat we harder moeten toeslaan dan we zelf worden slagen". De Amerikaanse oud-vice-president, Richard Dixon, pleitte isteren op een persconferentie in Los Angeles voor voortzetting n de bombardementen van militaire doelen en verbindingswegen Noord-Vietnam. „Als Amerika Vietnam laat schieten, zal Azië I i Verenigde Staten laten varen. Indonesië en misschien Japan "n de Philippijnen zullen dan eveneens aan het communisme ten ooi vallen. Rood-China is op het ogenblik een mogendheid van j t vierde rang, maar over vijf jaar kan het wellicht van de eerste ug zijn". .k Vage geruchten over compromis derde vergeldingsaanval oord-Vietnam, die van gisteren, L ijkt veel groter van omvang te zjjn ij meest dan aanvankelijk werd be Zaterdag 27 februari Toon Hermans bijna drie uur J op televisie (Van onze r.t.v.-medewerkster) ZATERDAG 27 februari i komt de complete one-man- 1 show van Toon Hermans op de televisie. De AVRO heeft kans gezien om in samenwerking met de BRT de hand op deze produktie 1 te leggen. De kijkers krijgen twee I gedeeltes te zien. De show eigenlijk in zijn geheel vorig jaar 1 januari opgenomen, maar at gezien Hermans one-man-show 1 'inmiddels al meer dan 600 voor stellingen heeft beleefd en in de tekst inmiddels vele veranderin gen zijn aangebracht, werd be sloten een deel over te filmen ter wille van de actualiteit. De uitzending duurt bijna drie uur: ze begint op 20.20 uur en duurt 1 tot 23.05. En halverwege een kleine vijftien minuten pauze. 1 De show van Toon komt op het 1 eerste net. Ger Lugtenburg voert 1 de regie. WEERBERICHT Enkele buien Het KNMI verwacht van heden- «to: morgenavond: Aanvankelijk zwaar gewolkt met Plaatselijk enige regen, later gevolgd ®oor opklaringen en enkele regen-, neeuw- of hagelbuien. Matige tot tochtige, aan de kust later harde tot stormachtige zuidwestelijke wind uimend naai- noordwest. Lagere tolddagtemp er a turen (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 FEBRUARI Zon op: 7.59 uur; onder: 17.50 uur. Haan op; 14.16 uur; onder: 6.40 uur. Hoogwater in Katwijk te 0.35 en 13.04 uur; laagwater te 8.36 en 21.14 richt: ruim 130 Amerikaanse straal jagers en 28 Zuidvietnamese jacht bommenwerpers hebben twee grote acties tegen militaire doelen in Noord-Vietnam ondernomen. Drie Amerikaanse jagers gingen verloren, maar van twee konden de piloten zich in veiligheid stellen. De doelen waren Tsjap Li, niet ver over de grens, en Tsjan Hoa, 250 km over de grens, in beide gevallen militaire bases, die door Hanoi gebruikt worden voor de opleiding en infiltratie van Vietcong- leden in Zuid-Vietnam. Voorts heb ben met raketten uitgeruste Ameri kaanse helikopters aanvallen gedaan op 50 jonken, waarmee 500 guerrilla strijders trachtten te landen by Qui Nhon, op 400 km ten noordoosten van Saigon. De verliezen onder de opva renden waren groot. Vanochtend is de laatste overleven de van de bomaanslag op een hotel kazerne in Qui Nhon onder de puin hopen vandaan gehaald. Het was een 30-jarige militair, die 35 uur onder het puin had gelegen en alleen wat kneuzingen bleek te hebben. De licha men van twee Amerikanen en tien Zuidvietnamezen zijn geborgen; 23 man gewonden zijn uit het puin be vrijd. Gevreesd wordt, dat 19 Ameri kaanse militairen, die nu nog ver mist worden, om het leven zijn geko- Ernstige stemming in Washington Onze correspondent in Washington berichtte hedenochtend: In de Amerikaanse hoofdstad is de stemming ernstig, al laat de toestand zich in de verste verte niet verge lijken met de Cuba-crisis, toen twee grote mogendheden voor een moge lijke nucleaire confrontatie stonden. Niemand gelooft in Washington, dat De Beatle-drummer Ringo Starr en zijn 18-jarige bruid Maureen Cox temidden van de officiële bruiloftsgasten, onder wie de collega's van de bruidegom John Lennon en George Harrison be nevens hun manager Brian Ep stein (derde van rechts). De vierde van het beroemde kwar tet, Paul McCartney, kon niet aanwezig zijn. Rusland een uitgebreid conflict over Zuid-Vietnam wil. In hoeverre er sprake is van een conflict tussen Rusland en China over eikaars be langen en inzichten is een zaak waar over men in Washington druk specu leert maar waarvan men in feite wei nig of niet afweet. Pers en politieke commentaren dringen meer en meer aan om het in de richting van een ook voor de VS aanvaardbaar compromis te sturen, zelfs indien Rood-China daarbij be trokken is. Dit moge voor velen po litiek moeilijk verteerbaar zijn, maar men acht toch de positie van presi dent Johnson sterk genoeg om met een drastische diplomatieke aanpaK te komen zodra de militaire toestand dat maar enigszins mogelijk maakt. Weinigen schijnen in elk geval te ge loven in de mogelijkheid van een zui ver militaire oplossing. Vredespogingen Intussen heeft de Sowjetrussische partijleider, Leonid Brezjnew, dinsdag j.l. een lange bespreking ge had met mevr. Indira Ghandi, de In diase minister van Voorlichting. Daarbij was de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, aanwezig. Brezjnew vertelde dat de £owj et-Unie zeer verlangend is uit breiding van de gevechten in Vietnam te voorkómen. Hij zei dat al het mo gelijke wordt gedaan om de toestand in de hand te houden. Reeds maan den lang is er bij de Noordvietname- zen op aangedrongen zich te beheer sen en zich toe te leggen op de eco nomische ontwikkeling, aldus Brezj new tot mevr. Ghandi. De Engelse premier Wilson staat inmiddels in het nauwste persoonlijke contact met president Johnson. De twee mannen hebben vaak met elkaar getelefoneerd, ook gisteren. In het al gemeen steunt de Labour-regering de Amerikaanse politiek inzake Vietnam. Wilson is geen haastige of slecht overwogen vredespoging van plan, maar, met medeweten van Johnson, wacht hij op een kans, die het voor uitzicht biedt om eerst tot een wa penstilstand te komen, daarna tot onderhandelingen. Slot pag. 2 Neger-predikant in Selma aan bed geketend De neger-predikant James Bevel, een medewerker van do minee Martin Luther King, is op last van de politie van Selma op zijn bed in het ziekenhuis ge ketend. Dominee Bevel, die een gevange nisstraf van vijf dagen uitzit, omdat hij aan een demonstratie heeft deel genomen. werd naar het ziekenhuis overgebracht toen hij onwel werd en 39 graden koorts kreeg. Bovendien staat er nog een bewaker bij de deur van Bevels kamer. Een en an der ls meegedeeld door de directeur van het ziekenhuis waar dominee Bevel ligt. De directeur heeft gezegd, nog nooit zo iets in zijn ziekenhuis meegemaakt te hebben. Later is bericht, dat het hoofd van de politie in Selma de ketenen van dominee Bevel heeft laten losmaken na een protest van de behandelende geneesheer, die verklaarde, dat de predikant zo veel mogelijk rust moet hebben. Dit zou niet mogelijk zijn als hij aan bed vastgeketend bleef. Vierhonderd negerkinderen hebben gisteren voor het gerechtsgebouw in Selma, in de Amerikaanse staat Ala bama, weer een betoging gehouden in het kader van de campagne voor toekenning van het stemrecht aan negers. Sheriff Clark, die woensdag een groep van 160 negerkinderen een geforceerde mars van enkele kilome ters liet maken na een gelijksoortige demonstratie, greep dit keer niet in. Hy gaf zijn helpers zelfs opdracht te verdwijnen. De betoging verliep rustig. Indonesische infiltranten aangehouden Een Maleisisch patrouillevaartuig veiydelde gisteravond een nieuwe Indonesische landingspoging voor de kust van Jhore, de zuidelijkste ge legen staat van Malakka, zo hebben welingelichte kringen in Singapore meegedeeld. Tien gewapende infil tranten die met een kleine boot in de richting van de kust voeren wer den gevangen genomen. Een tweede scheepje met infil tranten slaagde erin te ontsnappen, volgens een latere mededeling van de eerste minister van Malakka. Dit was, voor zover bekend, de vijftiende Indonesische infiltratie- poging sinds 17 augustus. Van de ongeveer 477 Indonesiërs die daarbij ;n betrokken, werden er 60 ge dood en 299 gevangen genomen. De verliezen aan Maleisische en Britse kant bedroegen vijf doden en zes gewonden. Van de Amerikaanse ruimtevaartbasis Kaap Kennedy in Florida is gisteren een Titan-IIIA-rakef gelanceerd met een 31 kilo zware kunstmaan, waarbij twee delen van de raket eveneens als kunst manen in verschillende banen om de aarde moesten komen. De kunstmaan is een verbindingssatelliet die voor het ministerie van Defensie wordt ontwikkeld door het Instituut voor Techno logie van Massachusets. Het voornaamste doel van de lancering is, te bewijzen dat deze raket van de luchtmacht in staat is meer dan één kunstmaan tegelijk te lanceren. De proefneming volledig. Bijzondere primeur De derde trap van de 37 meter ho ge raket was een raketmotor die zo was ontworpen dat hij vanzelf stopt In Rotterdam is sinds vanmorgen 7 uur vrijwel geen enkele taxi of huurauto te krijgen: er wordt 24 uur lang, tot morgenoch tend 7 uur, gestaakt. Stakende taxichauffeurs hebben zich over de gehele stad verspreid en voeren actie tegen collega's, die nog willen blijven rijden. De stakers stelden zich met hun auto's op voor uitritten van bedrijven, zodat sommige werkwilligen niet konden vertrekken. Bovendien durven chauffeurs van huurauto's niet te rijden, omdat ze bang zijn voor represaillemaatregelen van de stakers. De actie is het gevolg van een kingsbesluit, dat tijdens een nacht gehouden demonstratieve ver gadering van personeel van huur auto- en taxibedrijven is genomen. vergadering werd bijgewoond door ongeveer 500 chauffeurs uit Rotterdam, Amsterdam, ELndho- Dordrecht en Nymegen. Het is daarom niet onmogelijk, dat de sta king een landelijk karakter gaat krijgen. Door een lid van de Amsterdam se taxichauffeursdelegatie werd tij dens de bijeenkomst al aangekon digd, dat in de nacht van dinsdag op NV SPOEDIG AARDGAS VOOR NOORD HOLLAND sta- woensdag aanstaande in de hoofd stad een dergelijke nachtvergadering zal worden gehouden. De tachtig aanwezige Amsterdammers voelden er alles voor ook daar een actie te gaan ondernemen. „Desnoods staken we 80 weken lang een uur", is ge- Tot ernstige incidenten tussen sta kers en werkwilligen is het tot dus ver niet gekomen. Tijdens de nachte lijke vergadering had de stakingslei ding gevraagd geen geweld te ge bruiken. „Maar als het uit de hand loopt, ls er niets aan te doen", werd eraan toegevoegd. De politie surveil leert met wagens, maar men slaagde er vanmorgen niet in stakers, die de uitgang van een bedry' blokkeren, te verwijderen. Alleen voor zieken huizen of kraamklinieken wordt nog wel gereden. Maar trouwerijen vallen wel onder de staking. (Van onze Haagse correspondent) Noord-Holland krijgt nu ook spoedig aardgas. Dankzij een gisteren met de Hoogovens bereikt akkoord, is de Gasunie in staat op korte termijn te beginnen met de aanleg van het buizennet, dat nodig is om de Noordhollandse gemeenten op het landelijke aard- gasnet aan te sluiten. Volgens het akkoord zal Hoogovens, de hui dige gasleverancier, tegen een nog nader overeen te komen prijs het veld ruimen voor de Gasunie. Voor de prjjsbetaling. die eind maart in kannen en kruiken moet zijn, is een bindende arbitragerege ling overeen gekomen, waarbij prof. Zijlstra, oud-minister van Financiën als artiber zal optreden. Arbitrage De overeenkomst is gisteren op het departement van Economische Za- ktn tot stand gekomen door bemid deling van de minister van Economi sche Zaken, prof. Andriessen. De minister, die meer dan genoeg had van de nu al twee jaar durende on derhandelingen tussen Gasunie en Hoogovens, had beide partyen naar Den Haag ontboden om hen niet te laten vertrekken, voordat de zaak geregeld was, zoals hij zelf na af loop zei. Dat gelukte na ruim drie uur confereren, waarbij de bewinds man zijn arbitragevoorstel aanvaard wist te krijgen. Het overleg resulteerde in een for mule, waarin de opdracht aan de arbiter werd vastgelegd. Volgens de formule doet Hoogovens afstand van de contractspositie aan de Gasunie tegen een zodanige prijs, dat ener zijds in redelijke mate wordt tege moet gekomen aan de belangen van Hoogovens als gasproducent en an derzijds de coördinatie wordt gewaar borgd tussen de gasvoorziening in Noord-Holland en die in de rest van het land. Over concrete bedragen is niet gesproken, zei minister An driessen. Verlies Hoogovens, die het cokesovengas nu tegen lagere prys zal moeten af zetten by de industrie en elektrische centrales, schat het verlies op 12 miljoen gulden per jaar,.,terwyl de Gasunie vyf miljoen heeft aangebo den. Slot pag. 2 Dit blad bestaat alt 16 pagina's De 24 uurs-staking is bedoeld om kracht bij te zetten aan de eisen van het „Onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties" (afdeling ver keer). Het O.V.B. pleit voor een „menswaardig loon" en eist optrek king van de basisionen voor taxi chauffeurs tot f140 per week en voor huurautochauffeurs tot f 160 per week. Thans zou het basisloon van beide groepen respectievelijk f 52 en f72 per week bedragen. Voorts wenst men o.m. het fooienstelsel af te schaffen. Vanmorgen om tien uur hebben ook de taxichauffeurs uit Vlaardin gen en Schiedam zich bij de steken den in Rotterdam aangesloten. ■liiiiininiiiiiin VOLAUTOMATISCHE ©N.V. Ulllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll Advertentie GR0K0 ONTDOOIT DE PRIJZEN VAN DIEPVRIES! Spinazie, pak v. 650 gr ^nu 79 gratis bij aankoop van een 700 grs pak Groko-andijvie a 95: leuk Groko-speldje! en daarna weer ontbrandt om in de ruimte van baan te kunnen verande ren. Deze derde trap is, met de ver bindingssatelliet en een 460 kilo zwaar deel van de raket in een „par- keerbaan" op 185 km hoogte terecht gekomen, twaalf minuten na de lan cering. Vier uur na de lancering werd de motor van de kunstmaan .transstage' geheten, opnieuw in werking ge bracht en weer gestopt. De kunst maan kwam daardoor uit de parkeer- baan tot een hoogte van 2775 km. Bjj het bereiken van deze hoogte werd de motor opnieuw ontstoken om de kunstmaan in een cirkelvormige baan om de aarde op die hoogte te bren gen. Daarbij kwam de communicatie satelliet vry van het beschermende zware deel en de motor, zodat drie kunstmanen tegelykertyd zyn gelan ceerd. De communicatiekunstmaan is uit gerust met een speciale kleine raket motor om haar tenslotte in een el liptische baan te brengen, variërend in hoogte van 2775 tot 18.500 km. (Advertentie) senoritas FAVORITE 7 ct Zo'n schattig klein hondje Z'n gezondheid ligt bij Vlieland. Tweehonderdder tig verschillende voeders en preparaten, waaronder met extra vitaminen en mine ralen, kalk en het originele beendermeel. Zijn voerbak, mand, halsband en lijn kiest u hier óók uit de meest verschillende - alles met prettige, puike raad. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) 1 Uit het Leidsch Dagblad van 1 14 February 1865; Jaarlijks wordt voor 18000 menschenhaar ingevoerd in Engeland, dat voornamelijk voor haartoeren wordt gebe zigd. Voor fijnere soorten wordt 80 shilling het pond betaald. De gehouden verkoping ten overstaan van notaris J. P. W. Schermer, aan den Burg alhier: Een in werking zijnde stoomtrasfabriek aai' de Doelengracht. Kooper W H. v. Zanten voor f1875,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1