Sneller zelfstandigheid voor Australisch Nieuw Guinea Steekvlam uit gasleiding „Oneerlijkheid woekert voort Tweezijdige druk van Afro-Aziaten en van Indonesië Waarom jaarlijks nog 8.000 Westciuitsers naar Oost-Duitsland ASPIRIN© BAYER LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 (Van onze correspondent in Sydney) Wat gaat er met het Australische (oostelijk) Nieuw-Guinea gebeuren? Met deze vraag houdt elke Australiër zich tegcnwoor^ dig bezig. Kortgeleden heeft de Wereldbank een plan aan de Ïustralische regering voorgelegd om in de komende vijf jaar meer tn vierhonderd miljoen gulden per jaar te besteden om oostelijk ieuw Guinea eerst economisch en dan politiek onafhankelijk te aken. Sindsdien heeft de Australische overheid zich afgevraagd en hoe het plan verwerkelijkt kan worden. De Wereldbank :eft ook voorgesteld, dat de salarissen van de ambtenaren op een peil worden gebracht, dat meer in overeenstemming is met wat jdz economie van het land (Nieuw Guinea) kan dragen. Dat peil ^Higt uiteraard lager dan wat Australië thans betaalt. Regering zwijgt over datum Enkele weken geleden heeft de .ustralische regering inderdaad oorgesteld de salarissen voor in- indse ambtenaren te verlagen tot |5 procent van die van de Europese btenaren. Dit heeft aanleiding ge- tot scherpe- kritiek, zowel van landse zyde waar men er een riminerende maatregel in ziet van de kant van de blanken, at de wereldbank bedoeld heeft is lager salarispeil voor alle ambte- ir een toelage daarop Australiërs als een vergoeding ial-jy°°r (tijdelijke) dienst in de tropen. De met adviserende bevoegdheid be- lSlaèlcde volksvertegenwoordiging van Yapoea-Nieuw-Guinea (het vorig [Yl£g|aar ingesteld en met een meerder heid van inlanders) heeft zich kri- lisch uitgelaten over de maatregel de centrale regering, vooral ook tmdat niet vooraf overleg met het parlement is gepleegd. den ij Het rapport van de Wereldbank uwerd uitgebracht nadat een speciale van de bank een onder- toek naar de economische toestand jan het land had ingesteld op ver- de Australische regering, kele jaren geleden heeft een com- •eilaË r 18 f Medestander van Lysenko ontslagen Michail Olsjanski, een medestan- van de Russische bioloog Lysen- is ontslagen als directeur van de ov0fAcademie van landbouwwetenschap- _7gSepen in Moskou. Zijn opvolger is eghi Pawel Lobanow, die de post terug krijgt welke hij van 1956 tot 1961 Vervulde. Lysenko verloor zijn in vloedrijke functie als hoofd van het instituut voor de erfelijkheidsleer jtoen Chroesjtsjow viel. Vorig jaar beschuldigde Olsjanski een groep klassieke genetici van een politieke lastercampagne tegen Lysenko. Zjoekow weer in openbaarheid Maarschalk Georgi Zjoekow, de voormalige Russische minister van Defensie, die in 1957 door ex-pre- k"erj mier Chroesjtsjow werd ontslagen, is onj gisteren voor de eerste maal sinds- vi dien weer in de openbaarheid getre- i den. De „Rode Ster", het orgaan van laan ^et Russische ministerie van Defen- aln Bie, publiceerde een door hem on- en J dertekende necrologie van een over leden generaal. va: Zjoekow. die thans 68 jaar is en in de oorlogsjaren grote populariteit maj genoot, werd in 1955 minister van Defensie en een jaar later kandi- tl daat-lid van het presidium van de dtt| communistische partij. In 1957 werd I hij echter van beide functies ont- beven> omdat hij zich zou hebben row verzet tegen controle van de partij over de strijdkrachten. Sinsdien -Jj leidde hij een teruggetrokken leven in de buurt van Moskou. missie uit de Verenigde Naties een kritisch rapport over het gebied uit gebracht en de Australische regering verweten, dat zij niet voortvarend genoeg was met de voorberei ding van Papoea-Nieuw-Guinea tot uiteindelijke onafhankelijkheid. Men kan de overheid thans niet meer zo'n verwijt maken. Het rap port van de VN-commissie (onder voorzitterschap van Sir Hugh Foot) heeft haar tot daden aangespoord. Sindsdien is o.a. de nieuwe volksver tegenwoordiging in het leven geroe pen, bestaande uit 64 leden, die, met uitzondering van slechts tien leden, op democratische wijze door middel van rechtstreekse verkiezingen zijn gekozen. De verkiezingen leverden een inlandse meerderheid op (26 Europeanen tegen 38 inlanders). Het is dus wel „sneu" voor de be windvoerders in Canberra, dat zij nu al wéér met kritiek worden overla den, nl. dat zij met de aangekon digde salarisverlaging voor inlandse ambtenaren discriminerend tegen over hen zouden zyn opgetreden. Die indruk heeft de regering inderdaad gegeven, maar discriminatie is beslist niet haar bedoeling, want zy heeft al eerder beperkende bepalingen (zo als het vroeger bestaande ver bod voor inlanders om bier en an dere alcoholhoudende dranken te kopen) opgeheven en de inlanders meer burgerrechten verleend. Miljoenendans Australië's begroting voor Papoea- Nieuw-Guinea bedraagt meer dan 350 miljoen gulden, waarvap Austra lië er 225 miljoen levert, uit belas ting ruim honderd miljoen gul den en uit leningen bijna 25 miljoen. De Wereldbank heeft geadviseerd meer geld in de economie van het territorium te pompen en meer in komsten te putten ui hogere belas ting. De bank schat, dat er twaalf miljard gulden nodig is om het land economisch onafhankelijk te maken. Dit zou moeten worden gefinancierd uit leningen, op te nemen door Australië via de Wereldbank, en uit gevoerd door een speciaal voor dit doel gevormde corporatie. Deze zou dan nauw dienen samen te werken met een reeds in het leven geroepen consortium van Australische finan cieringsinstellingen, die een kapitaal van vier miljoen gulden hebben ge garandeerd, maar in de komende vijf jaar zestien miljoen gulden no dig hebben. De Australische regering heeft dit jaar veertig miljoen gulden meer op de begroting voor Nieuw-Guinea uitgetrokken dan het vorige jaar, maar naar raming is 2400 miljoen gulden nodig om te voorzien in de noodzakelijke behoeften in de bouw nijverheid, ingenieurswerken, ver- openbare nutsbedrijven. Het is dus een ware miljoenendans, die de bewindhebbers in Canberra grijze haren bezorgt. Australië wordt zich meer en meer bewust van zijn plicht om Nieuw Guinea zo spoedig mogelijk onaf hankelijkheid te verlenen maar wan néér is een andere vraag, al scher- sommigen met het jaar 1970. De regering breidt de mogelijkheden onderwijs uit. Er worden spoed- r de opleiding van on derwijzers voor onderricht van de inlandse bevolking gehouden en on der hen, die zich voor die taak be kwaamd hebben, bevinden zich ook l s e immigranten, die thans reeds als zodanig in Nieuw ïykheid „de betrekkingen tussen Aus tralië en Nieuw Guinea nauw, vriend schappelijk, direct en permanent dienen te zijn". Zulke bewoordingen laten de mogelijkheid tot veler1 ei keuze voor Nieuw Guinea om d( vorm van onafhankelijkheid te be palen. Dat Australië 'n morele plich heeft om vele jaren nog na de on afhankelijkheid van Nieuw Guinea het land economisch te helpen, wordt vrijwel als een axioma aanvaard. Guinea werkzaam zijn. Ook zijn er plannen om een universiteit op te richten in Port Moresby. De kran ten beginnen steeds meer voorlichting te geven over dit tot voor kort sterk verwaarloosde deel (verwaarloosd wat de berichtgeving betreft) van de Aus tralische invloedssfeer, en discussie conferenties over Papoea-Nieuw Gui nea zijn tegenwoordig aan de orde van de dag. Evenals ten tijde van het Neder landse gezag in 't voormalige Neder landse West-Nieuw Guinea, wordt er in Australië gesproken over de „mo rele plicht om de bevolking van Nieuw Guinea op te voeden tot zelf standigheid, te eniger tijd in de toe komst", of praat men over „het be lang van oostelijk Nieuw Guinea voor Australië uit een oogpunt van de fensie". Druk van buiten Brian Beddie, docent in de politie ke wetenschappen aan de nationale universiteit in Canberra, heeft op een vergadering echter heel nuch ter opgemerkt, dat Australië wat treft zijn politiek inzake nieuw Gui nea druk van twee kanten onder vindt: „van de communistische en Afro-Aziatische kant, en van die van 's lands directe betrekkingen met Indonesië". Onder die druk ondergaat het denken een evolutie: zes jaar geleden noemde Arthur Calwell, lei der van de oppositie in het Australi sche parlement, een periode van vijf tig jaar, alvorens zelfstandigheid aan Nieuw Guinea zou kunnen wor den gegeven. Paul Hasluck, de tegen woordige minister van Buitenlandse Zaken, noemde 30 jaar. Vandaag- de dag wordt al gedacht aan vjjf tot vijftien jaar. De regering bewaart echter het stilzwijgen over een bepaalde datum. Wel heeft zij zich positief uitgelaten, dat na de verlening van onafhanke- sië) op Nieuw Guinea' Confrontatie' 99 Het gevaar, dat Indonesië Nieuw Guinea aan eenzelfde soort „confron tatie" zou kunnen onderwerpen als het thans doet ten opzichte van Ma leisië, is niet ondenkbaar. In bepaal de kringen wordt het daarom wense lijk geacht, dat Australië zich in zijn politiek tegenover Nieuw Guinea de steun verzekert van Afro-Aziatische landen en inmiddels voortgaat om, naar gelang nodig, de „confrontatie" politiek van Indonesië tegenover Ma leisië tegen te gaan, opdat zo rede neert men in die kringen „Indo nesië wete waar het mee te maken zou krijgen als het die politiek tegen over Nieuw Guinea zou ontwikkelen". De jongste beslissing van de Australi sche regering om ruim 1000 man Aus tralische troepen naar Borneo te zen den (om Maleisië te steunen) zou in dit „diplomatieke beleid" passen. De ernst van de situatie moet niet worden onderschat. De „Sydney mor ning 'Herald" heeft daarop gewezen, toen het blad over dit besluit van de Australische regering als zijn oor deel te kennen gaf, dat „als onver hoopt Australische en Indonesische troepen in een strijd verwikkeld ra ken, dit onvermijdelijk ernstige ge volgen zou hebben voor de betrekkin gen tussen beide landen en reacties teweeg kunnen brengen langs de grens (tussen Australië en Indone- Het vorig jaar hebben ongeveer 8.000 personen West-Dultsland verla ten om zich in Oost-Duitsland te vestigen, hoewel dit land in de Wes telijke wereld in de regel wordt afge schilderd als de vertegenwoordiger van het. communisme op zijn ergst. Deze „vluchtelingen-in-de-ver keerde-richting" kunnen niet terug komen als de levensomstandigheden aan de andere zijde van de grens hen teleurstellen, want anders dan de Westduitse regering staat de Oostduitse geen vrije grensover schrijding toe. Wat brengt dan mensen ertoe, deze onherroepelijke stap te doen en een land te verkiezen, waaruit drie mil joen mensen zijn gevlucht, toen vluchten nog mogelijk was? De leider van Oost-Duitsland, Wal ter Ulbricht, beweert, dat zij voor het kapitalisme en de volgens hem door nazi's beinvloede regering van Bonn zijn gevlucht, maar de regering van kanselier Erhard ontkent, dat deze immigranten een veroordeling van het leven in West-Duitsland beteke- zij heeft uit politie-rapporten materiaal verzameld, dat haar tegen spraak bevestigt. Volgens dit mate riaal kiest slechts twee procent van de betrokkenen om politieke redenen het communistische gedeelte Duitsland. Westduitse regering houdt staande, dat de grootste groep naar Oost-Duitsland gaat om herenigd te v/orden met familieleden, want de splitsing van het oude Duitse ryk in twee staten heeft vele gezinnen uiteengerukt. i de grootste groep be staat volgens de regering in Bonn die zich willen onttrek- moeilijkheden, waarin zij zijn geraakt. Typische voorbeelden hiervan zijn de jongeman, wiens iendin een baby verwacht en die nipt met haar wil trouwen; de ge scheiden man, die er genoeg van heeft alimentatie te betalen en de verkwister, die diep in de schulp is Al wat dergelijke lieden hebben te doen, is een kaartje naar Oostduitse stad kopen. De regering in Bonn trekt zich niet al te veel aan van dit verlies van burgers, want in de eerste plaats is het klein in verhouding tot de Westduitse bevolking van 55 miljoen zielen én in de tweede plaats wordt het, als men het uit propaganda-oog- punt bekijkt, gecompenseerd door de vluchtelingen uit Oost-Duitsland, die zich een weg moeten banen door het prikkeldraad en over de Ber- lijnse muur. Hun aantal bedroeg in 1964 ondanks deze hinderpalen nog 3155. Bonn verwacht, dat het aantal vluchtelingen - in - de - verkeerde- richting zal blijven verminderen, zo als hef reeds jaren doet. Een jaar vóór in 1961 de muur werd gebouwd, waren er ongeveer 50.000 en in 1963 nog slechts 9.000 of 1.000 meer dan het vorig jaar. Grotere kans op regeling van de kwestie-Cyprus In politieke kringen in Athene Is men van oordeel, dat de kans toe neemt dat de kwestie-Cyprus zal wor den geregeld door middel van recht streekse onderhandelingen tussen Nicosia en Ankara. Dit oordeel ba seert men op het feit, dat het debat over Cyprus in de Algemene Vergade ring vrijwel zeker voor onbepaalde tjjd zal worden verdaagd. Voorts heeft president Makarios onlangs in een vraaggesprek met een Zwitsers blad gesproken over de mo gelijkheid van overleg met de Turkse minderheid op het eiland. Tenslotte wijst men op berichten uit Washing ton, dat de VS voorstander zijn van rechtstreeks contact tussen Nicosia Ankara. Naar verluidt zou de Griekse rege ring genegen zijn alleen maar de rol waarnemer te spelen en het on derhandelen aan aartsbisschop Ma karios over te laten. Tussen Gouda en Waddinxveen (Van onze Izand was gewerkt, konden de vlam- Goudse correspondent) men worden overwonnen. Dat alles heeft bij elkaar een uur Een brom f.etser, die langs de etd"urd;,De G"udse e°u'ie '<*d<! TT r? - assistentie van de RykspolJtie het Henegouwerweg tussen Gouda verkeer over de Ilenegouwerweg stil. en Wadd'inxveen met zijn brom- Het verkeer vanaf de Rijksweg naar fiets in een gat langs het rijwiel- i de s,ad werd omgeleid. De bromfiet pad terechtkwam, omdat hij het fer' die d® s5brik van zijn leJen 1 i kreeg, was de 50-jange chef-meubel- atscheidingshek en de rode lamp n.aiter P. L. J. van Soest uit Wad- niet had gezien, heeft gister- dinxveen. Hij verklaarde het waar avond omstreeks 8 uur de schrik j sthuwingssein met het licht niet te van zijn leven gekregen, want hebben sezien- nauwelijks was hij uit de kuil ge klommen, of een metershoge steekvlam schoot uit het gat. dat veroorzaakt werd door een lek in de stadsgastransportleiding van Gouda naar Waddinxveen en >e man kwam er zonder letsel af, ar een bewoner van de Henegou- •weg, die hem samen met een an dere bromfietser uit de kuil had ge haald, kreeg lichte brandwonden aan het gelaat en handen. Een 7 meter lange steekvlam schoot dwars over de v/eg, een verzengende hitte ver spreidende. Het leek wel of de grond brandde. De Goudse brand- tr, uitgerust met nevelspuit en la- drukspuit, stond voor een vuur- ?sa, die niet gemakkelijk te be dwingen was. Met nevel bleek het niet te overmeesteren. Later toen personeel van het gemeente- giebedrijf de transportleiding had afgesloten en er met schuim en KANTONRECHTER: „Elektronische sn elheidsmeting niet waterdicht'" „De elektronische snelheidsmeting is niet waterdicht". Dit zei de kan tonrechter uit Delft, mr. J. A. de Jong, in de zaak tegen een taxi chauffeur uit Hoek van Holland. Hij sprak de man vrij. De taxichauf feur was in 's-Gravenzande door de rijkspolitie geverbaliseerd wegens overschrijding van de maximumsnel heid. De verdachte verklaarde, dat de politiemannen een voor hem rij dende automobilist terecht hadden staande gehouden en hem daarna ook hadden bekeurd. De kantonrechter zei, dat hy niet zo zeer bedenkingen had tegen de apparatuur, alswel tegen de metho de, waarbij de politieman bij het apparaat de overtredingen telefo nisch doorgeeft aan een collega ver derop. Dit zijn menselijke factoren, waar bij fouten kunnen voorkomen, zei hy. Ook de officier had van een enigszins primitief systeem gespro ken, maar toch f 25.- boete geëist. Dringende waarschuwing P.T.T.-directeur (Van onze Dordtse correspondent) „Onderwerp: oneerlijkheid", staat er heel formeel boven de brief, die de directeur van de P.T.T. in Dordrecht de heer J. P. van Ege- raat dezer dagen aan het personeel heeft geschreven. De inhoud is echter allerminst een formaliteit. De directeur schryft erin over „een kwaad, dat in den lande blijft voortwoekeren, ondanks de ernstige maatregelen, waaraan de bedrij vers blootstaan", let schünt namelijk maar al te vaak voor te komen, dat er geld of correspondentie wordt ont vreemd. Gesloten brieven worden geopend. Post wordt niet besteld of zonder reden in een bij-brieven bus wordt gegooid. P.T.T.-ers heb ben bijbaantjes zonder de daarvoor benodigde toestemming. Moreel en fatsoen „Mensen, die het met de eerlykheid niet nauw nemen horen bij de P.T.T niet thuis", vervolgde de directeur. „Het publiek moet er van opaan kunnen, dat zijn zaken by de P.T.T. in goede handen zyn. Het bedrijf moet er op kunnen rekenen, dat zyn personeel be trouwbaar is. „Ieder personeelslid moet zijn collega's kunnen ver- Fevlykheid is allereerst een zaak van moreel en fatsoen", zo ver volgt de heer Van Egeraat zyn brief „Maar zy, die zich aan oneerlijk heid schuldig maken hebben niet alleen de moraal, maar ook het gezond verstand uit het oog verlo ren, want zelfs de handigste lieden lopen vroeg of laat tegen de lamp. Zij verliezen dan hun betrekking en slepen gezin en familie mee in de schande van hun daad en in de gevolgen van het ontslag". Zwakke broeders De directeur schryft voorts, dat hy op basis van een ervaringscijfer zou kunnen voorspellen hoeveel P.T T.-ers in 1965 weer wegens on- eeriykheid zullen worden ontsla gen. „Maar", zegt hy, „Liever dan dit te doen wil ik trachten my van dit cyfer los te maken door c!e zwakke broeders nog eens ern stig te vermanen". Hoewel in de meeste gevallen heb zucht de dryfveer is van onregel matigheden komt het af en toe voor, dat financiële zorgen de oor zaak van de ellende zyn. Dringend verzoekt de directeur zyn personeel zich in het laatste geval tot in stanties in of buiten het bedryf te wenden, die zich met deze zor- ren bezighouden". „Ook ikzelf ben aarne bereid van dienst te zün", «klus de heer Van Egeraat, die zyn brief beëindigt met de opmerking, dat er in het algemeen niet over het personeel te klagen valt. Het ongeluk gebeurde op dat ge deelte van de Henegouwerweg waar men bezig is met het aanleggen van een aardgasleiding tussen Gouda en Waddinxveen. Er was een gat gegra ven naar de bestaande leiding voor het transport van het stadsgas naar Waddinxveen en Boskoop. Deze lei ding heeft het gewicht van de brom fietser biykbaar niet kunnen houden. Er ontstond een lek en het uitstro mende gas is in brand geraakt, door de aan het hek hangende petroleum lamp. die ook in het gat was geval len. Net toen de heer Van Soest sa men met de andere bromfietser en de tewoner van de Henegouwerweg, de 28-jarige veehouder J. Korten- hoever, de bromfiets uit het gat had getrokken, schoot de steekvlam uit de kuil. Een vlam van 7 meter lengte en 2 meter breedte. De heer Kortenhoever die daarby brandwonden opliep, die in het Dia- eonessenhuis zyn behandeld, ver klaarde later, dat hy ook de bran dende petroleumlamp uit het gat had gehaald en aan de rand van de kuil bad geplaatst. Een half uur nadat hei vlammenspel was overwonnen, werd de Henegouwerweg voor het vei keer vrygegeven. Men begon on- middeliyk aan het herstel van de lei ding. Tussen Gouda en Waddinx veen is gisteravond een gaslei ding geknapt. De brandweer had een uur nodig om de steek vlam van anderhalve meter te doven. Op zaterdag trouwen blijft nog mogelijk (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer wil het trouw lustige paartjes niet onmogeiyk ma ken om op zaterdag: te trouwen. Dat is de strekking van een amendement, dat gisteren in de Tweede Kamer werd aangenomen. Het onderwerp wel of niet trouwen op zaterdag kwam aan de orde by een wetsont werp, dat tot doel heeft om de wette- lyke voorschriften inzake voorschrif ten inzake de openstelling van de bureaus van de burger lyke stand aan te passen aan de invoering van de vrije zaterdag. Theoretisch kan men ook op zon- en feestdagen trouwen. De meeste gemeenten hebben de ze mogeiykheid echter door plaatse- ïyke verordeningen geblokkeerd. By de verwerking van de vrye zaterdag in de gemeentewet zouden echter de bestaande blokkeringen automatisch tot de zaterdag worden uitgebreid. De meerderheid van de Kamer heef" daar grote bezwaren tegen. Namens groot deel van de Kamer betoog de de liberaal Geertsema gisteren, dat vele mensen graag op zaterdag trouwen, omdat hun familieleden en vrienden dan het huwelyk kunnen bywonen zonder een vrije dag op te nemen. Minister Toxopeus (Bin nenlandse Zaken) was het met zyn betoog eens en beloofde het amen dement. dat mede ondertekend is door afgevaardigden van de PvdA de ARP, de CHU en de KVP te zul len overnemen. Nu zullen de gemeen ten zelf kunnen beslissen over de vraag of zy de mogeiykheid om op zaterdag te trouwen willen behou den. Advertentie Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. DAAR STAAT .is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. UAArl ÖIAAI ACHTER ?0% voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. J Zoon leende auto toen pa sliep j) (Van onze i Amsterdamse correspondent) f Een 15-jarige jongen heeft f gisterachtend bij een ritje in f zijn vaders auto in de Preto- f riusstraat in Amsterdam drie f geparkeerde auto's geramd. f De schade ivordt geraamd op ruim tweeduizend gulden. J De politie trof de bescha- J digde auto's gistermorgen in J J alle vroegte aan. Via de pa- J pieren in de auto, die de aan- rijding had veroorzaakt, kwam men terecht bij de 38- f J jarige eigenaar, die zich van J niets beivust was. Hij lag nog J heerlijk te slapen. De man veronderstelde, dat 1 - zijn auto was gestolen. Maar 1 ramen noch deuren van de 1 wagen bleken geforceerd te 1 zijn. Na enige tijd kwam de aap uit de mouw. Zoonlief gaf toe dat hij extra vroeg ivas opge staan om stiekum een ritje te maken. Na de aanrijding was hij gauw weer onder de de kens gekropen. Vijftig km roeien tussen haaien Twee mannen, de 27-Jarige Tom Spradvrow en de 22-jarige Bill Pitt, hebben tussen haaien die naar de riemen hapten, 50 kilometer geroeid in een lekke boot om hun mede schipbreukelingen van een eilandje ten noorden van Australië af te hel pen. Terwyi een van de mannen roeide schoot de ander met een ge weer op de haaien. Dinsdag bereik ten zy Darwin, waar zy vertelden van de hel waarin de schipbreuke lingen hebben geleefd. Na het ver gaan van de 32 ton metende logger Dana Maria by de Wesrel-eilanden, 58 km ten noordoosten van Darwin, kwamen zes mannen, een vrouw en een kind op een onbewoond eiland terecht. Zy hadden wat meel, thee en aardappelen en een tent kunnen redden. De voorraad voedsel was na drie dagen op. Daarna leefden zy van oesters, mosselen, vis en ge vogelte. Spradvrow en Pitt slaagden erin een lek in een beschadigde roei boot zover te dichten, dat zij ermee naar het Echo-eiland konden roeien. Daar moesten zij nog 56 kilometer lopen voordat, zy een zendinvspost van de Methodisten aantroffen Het personeel van deze post heeft de andere schipbreukelingen van het onbewoonde eiland gehaald en naar de zendingspost overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9