,Het Is een ramp lezalelschool voor kunst en nijverheid in JERUZALEM yk 1 H kunst kAleiOOSCQQP GROEP V AN MARGOTFONTEYN 43 MAAL TERUG GEROEPEN Praktische opleiding oor de maatschappij ir; Europese eenheid en Atlantisch samengaan geen tegenstelling rericht 1 maart 1860 Donderdag 11 februari 1965 Vierde blad no. 31489 11 Oud en eerwaardig instituut J m i \E opleiding, die wij hier geven, is bovenal op de praktijk gericht: vandaar, dat wij de individuele eigenschappen inze leerlingen proberen te ontwikkelen en hen tot zelfwerk- Aheid trachten te brengen". ze ions de heer Felix Darnell, de directeur van de ook in buitenland bekende Bezalel-school voor kunst en nijverheid Jruzalem, een oud en eerwaardig instituut, maar doortrokken een geest van idealisme, vooruitstrevendheid en gestadige fernieuwing. Wï* wogen historie jt nieuwe Bezalel", zoals dit ty- Ijeruzalemse „Landmark" sinds iofficieel heet, is meer dan een oud. Het werd in 1906 door prof. Boris Schatz, in geboren en vóór zijn komst lestina o.m. hoogleraar aan visuele kunst in In 1928 moest de school door fcbrek worden gesloten, maar in drie jaar na Schatz' dood, werd begonnen onder leiling van schilder en graficus Jo- m: "werden leraren uit Midden- en ^Europa aangetrokken en finan- en artistiek hechte grondslagen J. Schatz' opvolger was Morde- - Ardon, een van de bekendste lOndtkwaamste hedendaagse Israëli kunstschilders. De school kreeg CUWfc het buitenland een goede TCidl en steeds meer jongeren lie- Bch inschrijven. De Israëlische mygmingsoorlog met zijn belege- en beschieting van Jeruzalem >reilflt moeilijkheden met zich. Le- n —.Ten leerlingen werden gemobi- t, een aantal van hen viel, [Bezalel hield stand. En toen jeermacht van de nieuwe staat de Arabische legers had be de grote immigratie be stond aan zijn ontwikkeling de weg. Ardon werd be- tot adviseur voor kunstzaken it Departement van Onderwijs Ituur, een functie, die hij nog bekleedt. Jacob Steinhardt, /bekend om zijn houtsneden, hem op. Korte tijd was het •aat in handen van de schil- :ob Aschheim. Toen kwam, geleden, Felix Darnell, een geboren in Duitsland, jong naar Engeland geëmi- Ontivikkeling der persoonlijkheid Op de teken- en schilderafdeling zit een Pers als model, een wit ge baarde grijsaard, de oude deukhoed onder-deuk nonchalant achter op het hoofd gedrukt. Moe voor zich uit kijkend laat hij zich gelaten uitteke nen. Vier maanden geleden was de ze klas haar opleiding begonnen. Ye huda Bakon, oud-bewoner van Duitse concentratiekampen, doceert hier de grondbeginselen van het tekenen. De uitblinkers zijn met een oogopslag te herkennen. Van de rest valt in de loop van de vierjarige cursus nog al wat af. Het eindexamen halen alleen de werkelijke begaafden. En die begaafdheid, zegt Bakon, blijkt gewoonlijk al na de eerste maanden. Op Bezalel worden ook beeldhou wen, keramiek, binnenhuis-architec tuur en het ontwerpen van meubels, weven en borduren, en metaalbewer king gedoceerd. Op de afdeling voor dit laatste vak ontmoetten wij een jonge gastleraar, Aryeh Griegst uit Denemarken. Zijn klas hield zich bezig met al lerlei objecten: religieuze voorwerpen als kronen en schilden voor wetsrol len, bijouteriëen en emaille-werk. Griegst is een voorstander van col lectief werk aan een en hetzelfde object. Hij streeft er naar zijn leer lingen zo weinig mogelijk te beinvloe den. Zij werken volgens hun eigen plannen. „Ik zelf treed alleen als katalysator op", zegt hy. „Het gaat mij er voor alles om de persoonlijk heid van mijn leerlingen te ontwik kelen, haar een kans te geven om zich volledig te ontplooien. En dit samen werken aan hetzelfde voor werp heeft het voordeel, dat zij zich later, als zij in de maatschappy staan, niet onwennig voelen". In de hal met haar specimina van Bezalel-producten treft een vloer kleed van vlammend-rode ruige wol, dat ongewoon warm aandoet. Het werd door de leerlingen geweven. Men laat ons decoratieve stoffen zien tafellakens, gordijnen, alles eigen fabrikaat. Veel getuigt van een bij zondere smaak. Compositie en kleur spreken nu en dan van artistieke be gaafdheid en een hoog technisch peil. Dat geldt trouwens ook voor andere afdelingen. Opvallend is over al de verscheidenheid van opvatting. Speelt de immigratie uit vele lan- Concurreren Irnell is vóór alles een praktisch die weinig weg heeft van de iieke bohemien. „Wij leiden hier e eerste plaats op voor het leven, de maatschappij", zegt hy. „En leggen de nadruk op industriële Igeving". En hij zet ons uiteen, belangrijk dit is voor Israels moping bij de Euromarkt: „Wil tl meedoen met Europa, en tn meedoen, dan moet het in i zijn te concurreren. En de kun- fcar, die behalve artiest ook een Itisch mens is, kan daartoe héél j^^ibijdragen". moderne versie van de aloude (leid „Non scholae sed vitae dis- (niet voor de school, maar i het leven leren wij) zouden wij /uit de mond van docenten ho- Op de afdeling voor toegepaste kunst, waar vierde jaars- lingen werkten voor een interna- [ale prijsvraag, liet de leraar R. fjjkn ons enthousiast werk van zijn ilpelen zien. Elke maand krijgt andere taak. Om een noemeneen affiohte werpen voor de telefoondienst. 1 der wanden hing vol plakkaten, [vaak bijzonder origineel de waar- i telefoonabonnement sug- telefoon brengt de mensen tot elkaar, telefoon vergemak- t het leven, telefoneren bespaart geld. Elders was de muur i aan de mogelijkheden voor Is- t aansluiting bij de Europese Gemeenschap. Weer er- anders waren aantrekkelijke pakpapier tentoon- feestelijke omhulsels voor ca ll maar een smaakvolle alledaagse inkopen. En bonbondozen „deden' het zo dat de koper meer kans loopt jepalmd te worden door de ver- kking dan door de inhoud. Onbeperkt terrein Het werkterrein is vrijwel onbe- ►kt. Affiches, pakpapier, dozen, pr ook illustraties voor boeken, pkversiering, reclame, prospectus- |J. tentoonstellingsdecoratie, kinder- boekbanden, catalogussen, Natuurlijk houdt men zich hier nog met iets anders bezig dan ft commerciële grafiek alleen. Ook pr linoleumsneden, houtsneden, et- P en lithografie wordt hier opge ld. Maar het accent valt de laatste |d op de toegepaste grafische kunst, ft het laatste woord dik onder- feept. Want aan dit ene laten noch directeur, noch de docenten ook per de geringste twijfel bestaan: ft is een school voor „kunstenaars" een vakschool in de gebruikelijke kenis van het woord. Première musical „No, no Nanette" Dinsdagavond 25 februari wordt in Theater Carré in Amsterdam voor de eerste maal de musical „No, no Na nette" opgevoerd. De rol van Nanette zal gespeeld worden door Maryke Morley en die van de jeugdige min naar door René Franck. Verder werken mee Rosy Parrish (als Lilian) en Ronnie Bierman, Louise Rettich. Diana Dobbelman en Carla Lipp. Teddy Schaank speelt de vrouw van Jimmy. Deze Jimmy is Jo- han Kaart. Joop Doderer is de advo caat. Sylvian Poons voert de regie en speelt tevens de rol van Butler Georges. De muzikale leiding is in handen van Cor van der Heide Wijma. De choreografie is van Jack Bow, die hiertoe een ballet van 18 personen samenstelde. De produktie en alge hele leiding berust bij Bob Peters. De Nederlandse tekstbewerking is van Alfred Pleiter. De kostuums zijn van Johnny Nieuwenhuizen. Aardewerk- tentoonstelling in de Gevangenpoort Van donderdag 18 februari t/m. zondag 11 april as. zal in de Ge vangenpoort in Den Haag een ten toonstelling worden gehouden van in Nederland in de loop der eeuwen ge bruikt aardewerk. De tentoonstelling loopt van de Frankische tijd tot in de negentiense eeuw en is samen gesteld door de afdeling tentoonstel lingen van het bureau van de rijks inspecteur voor roerende monumen ten. Optreden van Turkse volksdansers Een groep van 37 Turkse muzikan ten en volksdansers is gisteren op uitnodiging van Koningin Juliana per autobus uit Instanboel naar ons land vertrokken. Dit heeft het Turk se nationale studentenverbond be kendgemaakt. De groep bestaat uit studenten en zal zaterdag in ons land aankomen. Uitvoeringen van Turkse volksmu ziek en volksdansen zullen gegeven worden in Amsterdam en Rotter dam. Vandaar gaat de groep naar de Duitse Bondsrepubliek. Aanplakbiljet voor expositie van Afrikaanse kunst, ontwor- pen door een Bezalel-leerling. den hier een rol? Tot op zekere hoogte. Het aantal nieuwe immigranten is in Bezalel niet groot. De meeste leerlingen zijn op bijbelse bodem geboren, maar hun ouders komen merendeels uit het buitenland. En ook hier worden smaak door opvoe ding en milieu beinvloed. Directeur Darnell zou graag wat meer buiten landse leerlingen op zijn school zien. Uit Amerika bij voorkeur. Want de gunstige wind voor een artistiek ver antwoorde industrie waait naar zijn stellige overtuiging uit dié richting. Zuidpoolexpeditie neemt basis over De tweede Belgisch-Nederlandse Zuidpool-expeditie, die vlak voor de jaarwisseling uit Brussel vertrok, heeft de „Koning-Boudewijnbasis" van de eerste expeditie overgenomen. De kleine plechtigheid werd gehouden tijdens prachtig zonnig weer bij een temperatuur van slechts twaalf gra den onder nul. De leden van de eerste expeditie zijn thans aan boord van het Deense schip „Magga Dan" de thuisreis be gonnen. De inscheping van het mate riaal moet met een helikopter gebeu ren, omdat het ijs in de Koning-Leo- poldbaai zover was gesmolten, dat het schip niet meer kon worden bereikt. Natuurzuivere frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. DIRECTEUR BLIJDORP DE DOOD VAN ZES ORANG OETANS Ovaties voor ballet in Londen ,,Het is een ramp. Zoiets unieks kunnen wij waarschijnlijk nooit meer opbouwen". Dit zei Blijdorp-directeur dr. A. C. V. van Bem- mel. Diergaarde Blijdorp heeft nu nog maar vier orang oetans, zes zijn er gestorven aan een ziekte, waartegen nog geen kruid is ge wassen. De verzameling van Blijdorp gold als uniek in de gehele wereld en trok de aandacht van wetenschapsmensen uit binnen- en buitenland. allerlei proefnemingen was samen gesteld. resultaat had opgeleverd. Eerlyk gezegd waren we in ons hart echter toch wel bang, dat er nog meer kon gebeuren. Immers, er is zo weinig bekend over de infectie, die zich in het apenhuis voordoet. Ze ker, een soortgelijke infectie komt ook wel voor bij resusapen in labo ratoria, maar by die dieren heeft, de ziekte bijna altyd een goedaar dig verloop. Drie weken geleden had den we dus nog enig vertrouwen, maar de dood van Adriaan en Job vorige week deed ons zeer nadrukke lijk beseffen, dat we een ijdele hoop hadden gekoesterd". „Ja, wat moeten we nu gaan doen. Voor 1966 durven we geen nieuwe mensapen in het apenhuis te brengen. Je weet nooit of er, on danks alle maatregelen, smetstoffen Het merkwaardige is dat het wijfje Barbara, dat ook door de huidinfectie aangetast is geweest, die goed heeft doorstaan. Alle ge storven orang oetans van Blijdorp hadden als stamvader Adriaan. Barbara heeft ander bloed in de aderen. Misschien is dit de ver klaring voor het feit, dat zij de ziekte (tot nu toe) heeft overleefd. IJdele hoop Directeur Van Bemmel zegt: „Drie weken geleden dachten we, dat we de ziekte hadden teruggedrongen. We meenden, dat de medicijn, die na Strawinsky schreef Requiem voorEliot Igor Strawinskl heeft een koorwerk gecomponeerd ter nagedachtenis van de onlangs overleden Engelse dichter Thomas Stearns Eliot. De tekst is ontleend aan het Requiem, dat in het Latijn wordt gezongen. Er zijn partijen voor tenor- groepen, basgroepen, harp, piano, twee pauken, twee tomtoms, solo viool en contrabassen. zijn achtergebleven. Bovendien zal het niet meevallen nieuwe orang oe tans aan te kopen. Vele van mijn collega's geven blijk van hun mede leven. Ik ben er daarom zeker van dat een van hen wel een mannetje aan Blijdorp zal willen overdoen, als bijvoorbeeld Barbara in leven blijft. Er worden nogal wat orang oetans uit Indonesië naar Singapore ge smokkeld. Ik ben een felle tegenstan der van dit smokkelhandel, en ik zal me er dus wel voor hoeden aan deze praktijken mee te werken. Uit Indonesië „Het enige zal zyn de dieren op legale wijze uit Indonesië te halen. Op Sumatra zouden er nog enkele hon derden leven. Hoeveel er op Borneo zijn, weet ik niét. We zullen een speciale vergunning moeten hebben. Het is natuurlijk de „vraag of we die zullen krijgen". „Chimpansees, die eveneens waren aangetast, hebben de ziekte goed doorstaan. Of beter gezegd: ze zyn nauwelijks ziek geweest. Onze goril la's, Sophie en Makua ook zij waren besmet maken het weer goed. Makua had een grote puist op zijn onderlip. De infectie gaat meestal met dit soort puisten ge paard. Er zijn echter orang oetans overleden, die nauwelijks enige buit vorming vertoonden. Zij hadden een druipneus. Ze maakten de indruk verkouden te zijn". Weiuig bekend „We hebben er allerlei deskundi gen bijgehaald, maar er blijkt bit ter weinig bekend te zijn over de aard en de bestrijding van de infec tie, die de Engelsen betitelen met monkey- pocks, welk woord overi gens beslist niet met apepokken dient te worden vertaald." Opvatting van dr. Boon (NAVO) Applaus duurde 40 minuten De 45-jarige prima ballerina Margot Fonteyn en haar 25-jarige partner Rudolf Nurejew hebben schitterende recenties gekregen voor hun opvoering van ..Romeo en Juliet'' met de Britse Konink lijke balletgroep. Het applaus na de voorstelling duurde bijna 40 minutenwaarbij de leden van de groep 43 maal op het toneel werden teruggeroepen. Margot Fonteyn werd zeven maal alleen teruggeroepen op het grote toneel van Covent Garden en haar partner moest zes maal alleen terugkomen, onder een regen van bloemen. De voorstelling werd bijgewoond door Prinses Margaret en nog enkele leden van het Britse Koninklijke Huis, alsook dr. Roberto Arias, de echtgenoot van Margot Fonteyn. Arias zat in een rolstoel, daar hij nog verlamd is tengevolge van een welke in juni j:l: in Panama op hem werd gepleegd. Hij is direct na de voorstelling op een brancaTd weer naar zyn ziekenhuis overge bracht. Sommige toeschouwer hadden meer dan 52 pond betaald voor een toe gangskaart van ZVz pondl MARGOT FONTEYN De Times heeft geschreven dat zij „waar" voor hun geld hebben gekre gen en liet daarop volgen „dat de dansers 43 maal op het toneel wer den teruggeroepen en een applaus van 40 minuten krijgen" feiten zyn die op zichzelf boekdelen spreken. Een groot gedeelte van het applaus was ook bestemd voor Kenneth Mac- millan, die het ballet heeft ontwor pen naar het werk van Prokofjew en decor-ontwerper Nicolas Georgia- dis, wiens décors en kostuums van het geheel een groot middeleeuws kleurenschouwspel maakten. Nurejew had last van pyn aan zijn enkel, maar heeft volgens de criticus van de Times „met een halve voet beter gedanst dan de meeste dat met twee voeten kun- „Het eenheidsstreven van Europa en de uitbouw van de Atlantische samenwerking moeten langs gelijke banen verlopen. Er behoeft geen keuze gemaakt te worden tussen deze beide integraties, want beide ontwik kelingen zyn zeker niet onverenig baar. Wel moet de Atlantische gemeenschap ook positieven doelen hebben. Wy moeten niet uitsluitend meer denken aan defensie doelstel lingen". Dit zei dr. H. N. Boon, hoofd der Nederlandse vertegenwoordiging by de NAVO, gisteravond in de Haagse Rolzaal. Dr. Boon sprak op uitnodiging van het Nederlandse Ge nootschap voor Internationale Za ken. „Twee Nederlandse journalisten hehben onlangs tegengestelde me ningen verkondigd over de verhou ding tussen de Europese gemeenschap en de NAVO", aldus dr. Boon. „De eerste legde uit, dat elke vooruitgang van de Europese integratie onver enigbaar is met uitbouw van de At lantische gemeenschap, de tweede verklaarde, dat de integratie van Europa moet worden getoetst aan de gevolgen daarvan voor de Atlan tische integratie. De eerste pleitte Frans Prentenkabinet koopt ets van Lodewijk Boseli De Bibliotheque Nationale in Parijs (het Franse Prentenkabinet) heeft de ets „Overveen" van de Nederlandse, in Parijs wonende, kunstenaar Lodewijk Bosch (voor f. 225> aangekocht. Dit werk maakte deel uit van de dezer dagen gehou den jaarlijkse tentoonstelling van de grafische vereniging „Le trait" in het museum voor moderne kunst in Parijs. voor een onafhankelijk Europa, vol gens de tweede is de steun van de Verenigde Staten onontbeerlijk en moet er een keus worden gedaan. Het is onmogelijk om door te gaan, zoals de achter ons liggende vijftien jaren is gebeurd", aldus dr. Boon, die met cijfers aantoonde, dat de Furopese defensie-inspanning in geen verhouding staat tot de Amerikaan se: „in Amerika wordt 9,6 pet van het nationale budget uitgetrokken voor defensie, in het vrye Europa bedraagt dit percentage gemiddeld 6. Het kernoverwicht van de Vere nigde Staten is enorm. Daarom is een Europees streven naar gelijk waardigheid op defensiegebied met de VS een illusie", zo concludeerde de Nederlandse NAVO-afgevaar digde, die dan ook stelde, dat een Europese verdediging geen andere ta ken kan hebben dan een Atlantische verdediging heeft. Nadat dr. Boon de langzame ver andering in het Amerikaanse denken had geschetst met betrekking tot de Europese eenwording, die culmineer de in president Kennedy's opvatting van „interdepentie", het op voet van gelijkheid verkeren van een Verenigd Europa met de VS, zei hij, dat de grote vraag thans is, hoe de ongelijkheid op het gebied van de kernbewapening tussen de VS en Europa wat minder kan worden. „Hoe men ook over de MLF denkt, dit was althans een poging van Amerikaanse zijde iets te doen aan de oplossing van deze vraag". Tenslotte zei dr. Boon, dat Ne derland streeft naar uitdieping en verbreding van de Atlantische inte gratie. „In het verleden had de inte gratie voornamelyk plaats op het gebied van de conventionele stryd- middelen. Maar nu moet er iets ge beuren op het gebied der kernwa pens. Elke vorm van nucleaire sa menwerking, die niet in de Atlan tische gemeenschap is geintegreerd, betekent een versterking van de na tionale kernmachten", aldus dr. Boon, die tenslotte opmerkte, dat de NAVO is geschapen u?t angst voor de communistische dreiging, maar dat deze negatieve defensiekant van de organisatie nu moet plaatsmaken voor een positieve kant.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7