LEIDSCH DAGBLAD )ERDE LUCHTAANVAL OP NOORD-VIETNAM lanslag op kazerne an Amerikanen in avenstad Qui Nonh Vliegtuig belaagt drie wandelende vrouwen Jlir. De Casembroot overleden Sheriff van Selma liet negerkinderen kilometers lopen gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1963 No. 31489 »cteur: E. A. E. van Dlshoeck dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 ihtentwintig Zuidvietnamese jaehtbommenwer- fs, begeleid door twintig Amerikaanse straai- ;ers, hebben vandaag een hevige aanval gedaan doelen in Noord-Vietnam. Dit was de derde en larschijnlijk de zwaarste aanval sinds zondag, tus meldt Associates Press uit Da Nang. ze aanval is kennelijk een antwoord op de aanslag, die Viet- terroristen gisteren in het centrum van de Zuidvietnamese stad Nonh op 375 km ten noordoosten van Saigon pleegden n hotel-kazerne voor Amerikaanse militairen. Elf Vietname- twee Amerikanen zijn daarbij omgekomen, maar onder de open liggen nog 23 Amerikanen bedolven, van wie er nog zes ven zijn. Voorts werden bij deze aanslag op het gebouw van verdiepingen, dat thans in een puinhoop van negen meter hoog irschapen, nog achttien Amerikanen gewond, van wie drie le- |gevaarlijk. Bij de aanslag kwamen ook twee Vietcongterroris- - pm het leven: hun lichamen en een hoeveelheid nog niet ont zie explosieven zijn uit de puinhopen opgegraven. ware slag voor regeringsleger samenwerkende Zuidvietname- Amerikanen hebben nog een gekregen: behalve de Qui Nonh moest ook een nederlaag worden genoteerd in Binh Dinh, 165 km. ten van Saigon, waar een het Zuidvietnamese re- gsleger in een hinderlaag viel rotendeels werd vernietigd. Het aantal doden is nog niet be- maar het zal rond de zes- erd liggen. In januari zijn grote i van de provincie Binh Dinh anden van de Vietcong gevallen r waren troepen naar dit gebied ,'igeerd voor een tegenactie. troepen hebben nu dus een letterende nederlaag geleden, catastrofe deed denken aan de iigste Franse verliezen tegen het van de Indochinese oorlog in i Bjj een van deze nederlagen i een heel Frans regiment uit- aakeld. Dit gebeurde op nauwe- 65 km. van de ramp, die zich oofdzaak op maandag heeft vol ken. ntrent de aanslag in Qui Nonh nog worden medegedeeld, dat een Amerikaanse basis is ge- gd. De stad ligt aan de kust, «rveer 120 km ten oosten van ;oe, waar zaterlag Amerikaanse lllaties werden aangevallen. Het rikaanse garnizoen in Qui Nonh, 'kleine havenplaats, verzorgt de orrading van de troepen verder- n het land. Aan de haven, die mg geeft tot de Zuidchinese Zee, verscheidene Amerikaanse in- ities en er is ook een vliegveld, groter is dan dat van Pleikoe. was niet duidelijk hoe de Viet- j-terroristen erin zijn geslaagd ttiorme springlading in het ge- J aan te brengen. Deze lading I namelijk verscheidene hond er- kilo's hebben gewogen. Het ge- was van beton, f de aanslag op Qui Nonh beleg-_ president Johnson een bij een- |t van de Amerikaanse Nationa- feiligheidsraad, die na twee uur Issie eindigde. Er werd geen be- i bekend gemaakt, maar wat er is werd vanochtend duide- [toen Associated Press melding van de nieuwe aanval op 'd-Vietnam. Kosigin thans in Noord-Korea Premier Alexei Kosigin van de Sowjet-Unie is vandaag in Noord- Korea aangekomen voor het tweede deel van zijn reis naar het oosten, die schijnbaar ten doel heeft de in vloed van Rood-China bij zijn com munistische buurstaten aan banden te leggen. Kosigin vertrok vanoch tend uit Peking, waar hij de nacht doorbracht. Hjj heeft eerst vier da gen doorgebracht in Hanoi, in Noord-Vietnam. Volgens berichten uit Peking zou Kosigin in de Chine se hoofdstad vrij koel zijn ontvan gen. Hij heeft er, voor het eerst, ook de Chinese leider Mao Tse- toeng ontmoet. In een communiqué, dat gisteren in Hanoi werd uitgegeven, is geen melding gemaakt van de topconfe rentie van de communistische par tijen op 1 maart in Moskou. Daaruit zou kunnen worden opgemaakt dat de regering van Noord-Vietnam niet be reid is zich tegen het standpunt van China te verklaren. China heeft zich tegen deze conferentie verzet. De officiële bekendmakingen in Peking over de beide keren, dat pre mier Kosigin in de Chinese hoofdstad is geweest waren uiterst koel en zon der de gebruikelijke verklaringen over de vriendelijke sfeer waarin de gesprekken tussen Kosigin en de Chinese premier Tsjoe En-lai zou den hebben plaatsgehad. Kosigins gezicht bij zijn tweede bezoek aan Peking stond ernstig, aldus AFP. Hij scheen somber ge stemd en vermoeid té zijn en daalde langzaam de vliegtuigtrap af. Ook de bescheiden handdruk, die Kosigin Tsjoe En-lai gaf, was een afspiegeling van zijn gemoedsgesteld heid. Toen Kosigin de fotografen ont waarde deed hij een poging om vriendelijker te schijnen. De Russi sche premier scheen pas een weinig op te leven toen hij zes kinderen met bloemruikers op zich af zag komen. Kosigin klaagde over de tropische warmte in Hanoi. Overigens hadden de Chinese autoriteiten het niet no dig geoordeeld een welkomstmanifes tatie, hoe bescheiden ook, te organi- Slot pag. 2 Tweeeneenhalve meter boven strand (Van onze Alkmaarse correspondent) Op slechts 23^2 meter hoogte daverde gistermiddag een vliegtuig over de hoofden van drie bij de Nederlandse Spoorwegen in Alk maar werkzame dames heen. Zij wandelden op het strand van het Noordhollandse Egmond. Twee van hen konden zich tijdig plat op de grond laten vallen. De derde, mevrouw Kops—Smit uit Hei- loo, die in verwachting is, kon dit niet zo snel en werd door de luchtdruk omver geslagen. Zij moest met rug- en buikklach ten naar huis worden gebracht. De Rijkspolitie in Egmond heeft het onderzoek in handen gegeven van de Rijksluchtvaartdienst op Schiphol. Noodlanding? Een toevallig passerende touring carchauffeur zag het incident gebeu ren. „Het was een 4-motorig toestel, grauw-grijs van kleur met oranje rode neus. Het leek wel wat op een DC-6. Volgens mij was het in elk duikvlucht hingen er rookflarden over het strand men denkt der halve aan een poging van de pi loot zijn toestel wegens moeilijkhe den aan de grond te zetten. Het ver dween echter in noordwestelijke richting. Van de zijde van de Rijkslucht vaartdienst kon men ons vanmorgen nog niet meedelen of men reeds was gevorderd in het onderzoek. De let ters PAN kon men daar niet thuis brengen. De toestand van mevrouw Kops uit Heiloo was vanmorgen niet verbe terd: zij klaagde nog steeds over buik- en rugklachten. Raadselachtige verdwijning Franse baby (Van onze Parijse correspondent) Het ziekenhuis van de Zuidfranse stad Ville Franche verkeert sinds gisteren in staat van beleg, toen ont dekt werd dat een baby van het manneiyk geslacht en zes dagen oüd spoorloos was verdwenen. De politie heeft alle verpleegsters, dokters en andere leden van het personeel on dervraagd en ook de tachtig perso nen, die de laatste dagen in het zie kenhuis bezoeken hebben afgelegd, aan scherpe verhoren onderworpen. Geen enkel spoor is echter nog ge vonden. De concierge heeft verzekerd, dat gisteren geen enkele ambulance, taxi of particuliere auto het ziekenhuis met een zuigeling heeft verlaten. Dat aan een eventuele ontvoering geld dorst ten grondslag zou liggen acht de politie niet zo heel waarschijn lijk. De vader de toepasselijke Pech draagt is beider en geld zo het jongetje, dat aam van Frank :n eenvoudige ar- hem dus niet zijn Connie van den Bos, die gis teren optrad in de voorronde van het songfestival. Op de achter grond het orkest van Dolf van der Linden. af te persen. Onder omstandigheden denkt de politie aan twee mogelijk heden: de ontvoering zou het werk kunnen zijn van een psychopaat van het soort, dat vorig jaar Parijs ook al wekenlang in hoogspanning hield; een andere mogelijkheid is dat een der verpleegsters de baby kan hebben laten vallen, een val die toen de dood tot gevolg zou hebben kunnen gehad. Uit wanhoop zou de veuleegster het dode kindje daarna kunnen hebben verstopt of begraven. Deze laatste ondex-stelling heeft ech ter door de scherpe verhoren waar aan, zoals gezegd, het verplegend per soneel is onderworpen, geen enkel voedsel gekregen. BUSONGELUK: 36 DODEN Bij een busongeluk op vijf kilo meter ten zuiden van Cairo zijn gisteren 36 bouwvakarbeiders om gekomen. De bus, die 66 arbeiders vervoerde, kwam in dichte mist in het Geizawya-meer terecht. Dertig passagiers zijn met lichte verwon dingen gered. WEERBERICHT (te 1 bewolking i KNMI verwacht van heden- fenavomdt r het algemeen veel bewolking, of geen regen. Zwakke i draaiend naar zuidwest, later ëmend tot matig of krachtig. Qig verandering in temperatuur, om 11.15 uur). 12 FEBRUARI op: 8.01 uur; onder: 17.48 u. op: 13.11 u.; onder: 5.33 u. 'ater in Katwijk te 11.45 u. 'ater te 7.05 en 19.57 uur. nummer bestaat alt 18 pagina's Jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, commissaris van de Ko ningin in Zeeland, is gistermid dag op 58-jarige leeftijd in het Academisch Ziekenhuis Utrecht overleden. De heer De Casembroot werd op 5 januari van dit jaar na een hartaanval opgenomen in het Gasthuis in Middelburg en later overge bracht naar Utrecht. August. Frangois Charles de Ca sembroot werd op 7 december 1906 in Middelburg geboren. Na het gymna sium studeerde hij rechten aan de Utrechtse universiteit en in juni 1932 werd hij benoemd tot burgemeester van Westkapelle. In december 1940 werd hij lid van Ged. Staten van Zeeland, maar niet voor lang, want op 6 mei 1943 werd hij door de be zetter ontslagen. Na de bevrijding werd jhr. De Ca sembroot belast met de waarneming van het ambt van commissaris van de Koningin in Zeeland. In februari 1946 werd hij opnieuw burgemeester van Westkapelle. In 1948 volgde jhr. mr. De Casem broot, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford als commissaris der Koningin in Zeeland op. De heer De Casembroot was Com mandeur in de Orde van Oranje- Nassau en Grootofficier in de Orde van Verdienste (Al merito della re- publica) van Italië. De Amerikaanse vice-presi dent Humphrey (links) ontving onze landgenoot Mansholt, vice- voorzitter van de E.E.G.-com- missievoor een gesprek over de verhouding tussen de V.S. en Europa met betrekking tot de Europese Economische Gemeen schap. Kinderen moesten naar gevangenis, maar ontsnapten Een groep van 160 negerkin deren ontsnapte gisteren in Sel ma, in de Amerikaanse staat Alabama, aan de politie die hen wilden overbrengen naar een huis van bewaring buiten de stad, omdat de plaatselijke ge' vangenis vol was. Do kinderen waren gearresteerd bij betogingen voor het gerechtsge bouw in Selma in het kader vai campagne voor inschrijving als kies gerechtigden. Sheriff Clark en helpers dreven de kinderen bijeen \oor een mars van tien kilometer naar het gebouw waar zij zouden worden opgesloten. Van tijd tot tijd werden de kinderen gedwongen, in de looppas te gaan. „Loop dan" ..Jullie willen toch zo graag lopen. Vooruit, loop dan", zo hadden de met elektrische veedrijversstokken uitgeruste politiemannen de kinde ren, in de leeftijd van 9 tot 17 jaar, toegeschreeuwd. Om te voorko men dat journalisten de stoet zouden volgen had sheriff Clark na enkele kilometers zijn wagen dwars op een brug geplaatst. Een meisje, dat kennelijk op van vermoeidheid was, barstte in tranen uit en hoefde niet meer mee te lo pen. Ongeveer halverwege stoven de kinderen plotseling uiteen en verdwe nen in alle richtingen. De sheriff zei later tot journalisten, dat hij en zijn mannen in auto's hadden ge zeten en de vluchtende kinderen on mogelijk hadden kunnen tegenhou den. Onderzoek Het FBI heeft besloten, een onder zoek in te stellen naar het gebeur de. De verontwaardiging onder de negerbevolking van Selma is groot Dominee King, die gisteravond na een onderhoud met president John son in Selma terugkeerde, moest de mensen tot kalmte manen. „Hoe wreed er ook wordt opgetreden, wij mogen ons nimmer in de verleiding laten brengen, geweld met geweld te beantwoorden", zo zei hij. Hij riep de negers op, volgende week maan dag in nog groter getale naar het gerechtsgebouw te gaan om inschrij ving op de kiezerslijsten te eisen. De campagne van de negers in Alabama in nu al drie weken gaan de. In die periode zijn in Selma en het nabijgelegen Marion ongeveer 3400 negers gearresteerd. (Dtïcf tos Heden Zaterdag heeft Zijne Excellentie de Minister van Oorlog deze stad L zocht; het Invalidenhuis, de Kweekschool voor Zeevaart 1 en het Huis van Militaire De tentie loerden bezigtigd. Z.M. heeft op verzoek eer vol ontslag verleend aan A. Nanning Hubrecht, als kapi tein bij de dd. schutterij

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1