Ij [iiformatrices van de V.V.Y. Katwijk naar West-Dnitsland Heftige betogingen in staat Madras (India) Adenauer ontketent een rel Rumoer om petitie IAARDEN KACHELS in de Me Zonen - Leiden Italiaan kostbaas stak (72) zijn neer Deel Breedband CZ?^) voor bezitsvorming Adverteren doet verkopen! jeugdige vrouwelijke kracht VERKOOPSTER iedeiven heeft't_erouer LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 Grote actie op de stations Edith van Dijk. een van de in- hjiatrices van de Vereniging jvoor Vreemdelingenverkeer Itwijk, is vanmorgen naar Innover vertrokken, waar vrij- en zaterdag op het station ppaganda gemaakt zal worden jor ons land als vakantiegebied uitnemendheid, niet alleen in zomer, maar ook in het voor- tr als tulpen .narcissen, hya- iten op de velden in bloei an en de Keukenhof getooid jmet een ongeëvenaarde kleu- n pracht. om werd besloten, dat zij Hannover, Frankfort aan de Main en Berlijn zal bezoeken en dat haar Katwijkse col lega Loes v. d. Oever Hamburg, Duis burg en Dusseldorp voor haar reke ning zal nemen. Op de stations in deze steden zal een informatiestand verrijzen, waar door infonnatrices van de Neder- landsche Spoorwegen en de Holland- Combinatie om beurten staan de daarbij aangesloten VW's een infor- matrice af folders zullen uitreiken en alle gewenste inlichtingen zullen verstrekken. Door de goede zorgen van Keukenhof zal een bollentuintje worden aangelegd en voorts wordt als blikvanger opgesteld een projectie scherm, waarop zestig kleurendia's zullen worden geprojecteerd. Natuurlijk zullen Edith en Loes, die de belangen van het ANVV en Kat wijk zullen behartigen, er keurig ver zorgd heen gaan: ze krijgen het WV- uniform bestaande uit een charmant grijs mantelpakje met blauw hoedje, blauwe schoudertas, blauwe hand schoenen en blauwe schoenen. De in- formatrices van Holland-Combinatie zullen op de perrons verschijnen in Volendams kostuum. Deze eervolle uitnodiging heeft voor Katwijk dus nog een andere beteke nis, want nu is tevens de uniforme ring van de informatrices een feit. Geen A-griep in West-Duitsland Na informatie door de geneeskun dige hoofd-inspectie van de volksge zondheid van het ministerie van Soc. Zaken en Volksgezondheid bij de ge zondheidsautoriteiten in West-Ber- lijn ,is het volgende gebleken: Uit de streek rond Hersfeld wordt bericht, dat zich daar een opeenho ping van op influenza lijkende infec ties heeft voorgedaan. Het A2-virus is, naar het ministerie van Gezond heid in Hessen berichtte, nog niet aangetoond. Tot dusver is in de Westduitse Bondsrepubliek geen A2- griep vastgesteld. Volgens het hoofdkwartier van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève gisteren hebben zich tussen de twintig- en dertigdui zend ziektegevallen in Moskou voor gedaan. In de meeste noordelijke ste den van Rusland zijn nieuwe geval len van A-griep geconstateerd. Het hoofdkwartier van de W.H.O. noemt de epidemie evenwel „van beperkte omvang". Het verloop van de ziekte is goedaardig. Geen wrakstuk van vermist schip gezien In de zee ter hoogte van Ame land zou een drijvend voorwerp zijn gezien, waarop het nummer 49 staat. De reddingsvlotten van de nog steeds niet gevonden Mauritssingel droegen nummer A 4985, zodat het wrak stuk mogelijk een deel van zo'n red dingsvlot zou kunnen zijn. Maar een Neptune, die gistermiddag van Val kenburg opsteeg voor een onderzoek onverrichter zake teruggekeerd, vlieger heeft geen wrakstuk waargenomen. Dit is het uniform van de Iivijkse V.V.V.-informatrices „stations-acties" in West- island worden door de Algemene lerlandse Vereniging voor Vreem- Ingen verkeer georganiseerd ir nenwerking met de Nederlandsche lorwegen, Keukenhof en de Hol- i-Combinatie, waarin de VW's i Amsterdam, Den Haag, Rotter- Leiden, Delft en Hilversum sa- werken. ANVV had aan de directeur van VVV Katwijk, de heer Chr. Ver- icke, het verzoek gericht om een zijn informatrices voor deze zes ;n durende actie af te staan, vrijdag en zaterdag zal een an- stad worden bezocht. Deze uit- liging was het gevolg van het feit, Edith van Dijk vorig jaar septem- tijdens de vrouwenbeurs in Han- ook voortreffelijk werk heeft picht. verband met de werkzaamheden de heer Verplancke haar niet deze hele periode afstaan. Daar- In Amerika ook vrouwen voor ruimtevaart? 400 sollicitanten die na- worden getest om eventueel aan Amerikaanse ruimtevaartpro- deel te mogen nemen be ien zich vier vrouwen. de eerste keer dat in de vrouwen serieus als kandidaten tocht in de ruimte wor- eschouwd. lijst van de sollicitanten is :onden naar de Nationale lemie van Wetenschappen in lington. Deze zal trachten 25 n te wijzen die dan door bureau voor de ruimtevaart in eindselectie tot tussen de 10 en zullen worden teruggebracht. TWEE POLITIEMANNEN IN BRAND GESTOKEN Taalprobleem Vijfentwintig personen hebben het leven verloren en ongeveer zes tig werden gewond bij gevechten, die zich gisteren voordeden in de Indiase staat Madras. De politie opende het vuur op betogers, die in verscheidene steden de straat opgin gen om te protesteren tegen aan vaarding van het Hindi als officiële taal in India. De regering van Ma dras heeft militairen naar de meeste bedreigde punten gezonden. De campagne tegen de Hinditaal heeft reeds drie, openbare zelfmoor den tot gevolg gehad. De tegenstan ders van deze taal vrezen, dat zij by het verdelen van officiële functies ten achter zullen worden gesteld bij landgenoten, die deze taal van ouds her gebruiken. De ergste wreedheden hadden plaats in de stad Trioepoer, waar twee politiemannen levend werden verbrand. Demonstranten sleepten de beide mannen uit een fabrieksge bouw, waar zij samen met andere leden van de politie een onderkomen hadden gevonden, goten petroleum over hen heen en staken hun kle ding hi brand. In Coimbatore, waar anti-Hindibetogers een bioscoop be stormden die een film in deze taal vertoonde, kostte een charge van de politie twee personen het leven. On danks dat richtten de demonstran ten op straat een brandstapel op filmrollen en meubilair uit het theater. Het grootste aantal slachtof fers viel in Koemarapaliam. De po litie opende daar het vuur op een menigte van 10.000 demonstranten. Tien personen werden gedood. Zes studenten werden doodgeschoten bij betogingen in Tiroechengodoe. Vijf duizend personen liepen storm op het politiebureau van deze stad om zich wapens meester te maken. Zij staken het gebouw en de politiewa gens in brand. In Karoear werden regeringsgebouwen in brand gesto ken. voorts werd een aantal treinen opgehouden. In Vellokoil werd het postkantoor bestormd en borden met aanwijzin gen in het Hindi van de loketten gerukt. Hier vielen drie gewonden. In de stad Madras hielden stu denten gemeentebussen aan en dwongen de passagiers bijdragen te geven voor een studentenstrijdfonds. Driehonderd medische studenten 1 gingen in hongerstaking. Volgens sommige berichten zou de anti-Hindibeweging zijn overgesla gen naar de naburige Indiase staat Kerala, waar studenten in Kottayam een betoging hielden. De voormalige Bondskanselier, dr. Adenauer (89), heeft weer eens een rel ontketend als gevolg van een vraaggesprek, dat een verslaggever van de „New York Times" met hem heeft gevoerd. Het interview is door twee Westduitse bladen overgenomen en door Erler, plaatsvervangend voorzitter van de Sociaaldemocrati sche party, „wilde amok" genoemd, „die de veiligheidsbelangen van de federale republiek vernielt". Adenauer zei, dat de toon van het vraaggesprek, zoals het door een Westduits blad is weergegeven, „scherper en strenger is dan ik heb gebezigd". Hij had goed gevonden, dat de correspondent gedeeltelijk publiceerde, wat hij in een „vertrou welijk onderhoud" had gezegd, oj voorwaarde, dat deze het alleen op een voorzichtige wijze zou gebruiken, „omdat ik het volk niet in opschud ding wil brengen". De correspondent schreef: „Ade nauer meent, dat door communisten geleide volksfronten de macht Frankrijk en Italië zullen wanneer generaal De Gaulle verdwe nen is. Hij verwacht, dat de West duitse wil, zich tegen Russische druk te verzetten, zal Ineenstorten. Ade nauer meent dat Europa vandaag de dag militair weerloos is en dat het morgen politiek weerloos zal zijn". Adenauer zei voorts, dat wij leven in een periode die kritleker is dan ooit sinds 1945. „En de V.S., het grootste land in het Westen, doet niets. Het wil het gevaar niet zien". Volgens de verslaggevers had Ade- nauwer gezegd, dat hij en Kennedy waren overeengekomen, dat de V.S. in Europa middelgrote raketten zou den installeren om de Russische voordelen op dit terrein te niet te doen. „Maar de V.S. hebben er van afgezien en ik kan daarom de ver denking niet van mij afzetten, dat Washington met Moskou een stil lende overeenkomst heeft om de status quo te handhaven", aldus Adenauer. De perschef van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de laatste bewering „niet juist" genoemd. Beroering bij vrouwenorganisaties Rond een petitie, die door een groep dames is opgesteld ter aanbieding aan koninklijk huis, kabinet en parlement, blijkt veel verwarring te bestaan. De initiatiefneemsters, ge lieerd aan „morele herbewapening", doen hun best op hun geschrift zo veel mogelijk handtekeningen te verzamelen. Maar dat lukt niet best. Want de be sturen van de vrouwenorganisaties, verenigd in het „Nederlandse vrou wen comité", die werden bewerkt om medewerking te verlenen en adhesie te betuigen, zagen niet veel in de petitie en besloten niet aan de actie deel te nemen. Kuise gezinnen In de petitie van het zich noe mend „Werkcomité Nederlandse vrouwen" ivordt verontrusting uitgesproken over „ondermij ning van gezag en systemati sche afbraak van zedelijke nor men, waaraan ons volk bloot staat". Op de „hoogsten" in den lande wordt een beroep gedaan om voor te gaan in een nobel streven naar gezonde, kuise ge zinnen, onderioijs met karakter vorming, opbouwend normbesef bij radio, t.v., pers, literatuur, toneel en film, En ook naar een samenleving waarin dienen vóór verdienen komt. - de petitie wordt dezelfde Tactiek Het „Nederlandse vrouwencomité" liet het dus afweten, maar intussen gaat de groep ijverige dames onver saagd door met het streven een half miljoen ondertekenaars te ver garen. Bij de lijsten, waarop hand tekeningen moeten komen, wordt ook de (gestencilde) brief met het verzoek om medewerking van het Ned. vrouwen comité" overlegd, maar niet het afwijzend ant woord. Bij het streven naar publi- zowel voor KOLEN - OLIE als GAS. Tevens leverbaar voor MEERKAMERVERWARMING. Vraagt inlichtingen en folders. VERWARMINGSSPECIAALZAAK RAPENBURG 10 nt_ TELEFOON 32041 3 Hjnen KOORDEINDE 54 Verkeerde indruk Ook is bij de brief een lijst met na men van de leden van het werk comité gevoegd, met de vermelding van welke organisaties ze lid zijn. Dat kan, naar de mening van het Ned. vrouwen comité" de indruk wekken, als zou de groep dames na mens hun organisaties in het werk comité zitting hebben, wat beslist niet waar is. Deze merkwaardige gang van zaken heeft in kringen van vrouwenorga nisaties veel beroering gewekt. Bij herhaling heeft het „Ned. vrouwen comité" het „werkcomité" verzocht het werken met het negatief beant woorde verzoek achterwege te laten, maar dat heeft nog niet veel ge holpen. In Groningen (Van onze Groningse corespondent) In de achterkamer-keuken van de Bedumerstraat 73 in Gronin gen heeft een 32-jarige Italiaan gistermiddag om kwart over vijf zijn 72-jarige kostbaas P. van Dijks enkele fatale messteken toege bracht. Het slachtoffer strompelde nog naar buiten maar in de gang Hij overleed op weg naar het van de overburen zakte hij Academisch ziekenhuis. De dader, die sedert de kerstda gen de voorkamer van de weduwnaar Van Dijk huurde, en nog maar en kele maanden in Nederland verbleef, verliet na de korte worsteling met het slachtoffer het huis aan de ach terkant. Hij meldde zich uit eigen beweging op het hoofdbureau van politie. Foto De Italiaan probeerde juist aan de portier van het bureau in gebro ken Duits uit te leggen waarvoor hij gekomen, toen hoofdinspecteur H. Neisingh en inspecteur G. Steen - an de recherche hem op weg plaats van het misdrijf voor- bijrenden. Ze hadden er geen flauw vermoeden van, dat hij de man was zochten. In de woning van het slachtoffer vonden zij een foto de Italiaan, waarna hij op het hoofdbureau prompt werd ingeslo ten. Meisje Volgens de verklaring, die de Ita liaan gisteravond aflegde, was de verstandhouding tussen hem en de kostbaas uitstekend. Met toestem ming van de heer Van Dijk haalde de Italiaan soms een meisje in huis. Maar gistermiddag zou de heer Van Dijk, aldus de Italiaan, tegen een w hebben gezegd, dat zij niet in zijn huis mocht ko- Daarbij zou hij ook onaardige dingen over de Italiaan hebben ge- Tegen kwart ov( Italiaan thuis en e Van Djjk zou toen ben gegrepen en in vijf kwam de ontstond ruzie. :n tafelmes heb- ie korte worste ling die ontstond, ontfutselde de Italiaan hem het mes en drukte het in het lichaam van de man. Zwerver De Italiaan was direct weggerend naar het politiebureau. De kostbaas strompelde nog naar buiten en strui kelde over een hegje. „Hij heeft mij gestoken", zei hij nog. Omwonenden hielpen de man een huis binnen en daar zakte hij ineen. De heer Van Dijk staat bekend als een aardige, vriendelijke man, maar o^er de Italiaan is men minder te spreken. Een zwerver, zegt de politie. Op Schiphol arriveerde giste ren een enorme bakoven uit Amerika, bestemd voor een fa briek in Broek-op-Langendijk. Het kostte heel wat moeite om het twaalf meter lange gevaarte uit het vliegtuig te krijgen. Verolme: Toekomst wordt rooskleuriger in scheepsbouw Scheepsbouwer Verolme heef tg is- termiddag na een doopplechtigheid op zijn werf in Rozenburg verklaard, dat de capaciteit van de wereld- scheepsbouw op het ogenblik een achterstand heeft van vijf miljoen bruto register ton. ondanks het feit dat Japan een enorme capaciteit be zit. De heer Verolme zei goede hoop te hebben, dat de situatie in de scheepsbouwwereld in de nabije toe komst er wat rooskleuriger zal gaan uitzien. Hij was van oordeel dat in het afgelopen jaar het dieptepunt as bereikt. De heer Verolme sprak naar aan leiding van de doopplechtigheid van Harry C. Webb", het honderd ste schip dat sinds de oprichting op de V er olme - werven in gebouwd. Onderhandelingen op interdepar tementaal niveau hebben er toe ge leid, dat uit de opbrengst van de verkoop door de Staat van de staats- aandelen N.V. Breeband aan de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken V.N. een gedeelte zal worden bestemd voor de bevordering van de bezitsvorming. Van het totaal uit deze verkoop verkregen bedrag ad 453,3 miljoen zal f 100 miljoen voor dit doel dienstbaar worden ge maakt. Een verdeling van dit bedrag van f 100 miljoen over de eventueel te kiezen projecten van bezitsvorming is nog niet genomen. Dit is thans nog onderwerp van interdepartemen taal overleg. Als projecten voor de bevordering van bezitsvorming worden in het wetsontwerp algemene premiespaar- wet genoemd het sparen in geld, in huizen, effecten of in verzekerings premies. Het is niet uitgesloten, dat minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid en mede belast met de bezitsvorming) één of meer van deze vier vormen van bezitsvorming voor de bestemming van de verkre gen f 100 miljoen zal verkiezen. 111*0 vraagt voor verschillende afdelingen FLINKE KRACHTEN voor dagdienst zowel als ploegendienst. Inlichtingen dagelijks van 46 uur aan ons hoofdkantoor. Na telefonisch overleg (26741, toestel 88) bent U uiteraard ook welkom op rndere uren! galgewater 22 - leiden I IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIO GEMEENTE OEGSTGEEST iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiii ln de rang van typiste of typiste A. VEREISTEN: m.u.l.o. A en typen. Enige praktische ervaring 6trekt tot aanbeveling. IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Wij hebben plaats voor een handig en ijverig meisje die opgeleid wil worden tot Mondelinge sollicitaties van 9 tot 18 uur op ons adres HERENSTRAAT 83.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11