GASFLES ONTPLOFT In Benthuizen Dramatische dag vooi de bedreigde Engelse vliegtuigenproduktie Yolks-busje werk GEROUTINEERD TYPISTES LEIDSCH DAGBtAD WOENSDAG 10 FEBRUARI 1965 Gistermiddag omstreeks kwart voor zes loeide de brandweer- sirene" over Benthuizen voor een hevige binnenbrand in de Ned.- Hervormde Pastorie. Ds. Laurense had gistermorgen een nieuwe gasfles gekregen, naar deze bleek niet naar wens te werken. Gistermiddag kwam er een andere fles en bij het aansluiten schoot er opeens een enorme steekvlam uit een der flessen en onmiddellijk lekten de vlammen gretig om zich heen. Mevrouw Laurense riep om hulp en de heer D. Havenaar uit de Molenstraat, die juist per brom fiets van zijn werk terugkeerde, stopte en holde naar binnen. Hij kon zijn voornemen ,om de brand met kleden en dekens te blussen, niet volvoeren, want toen hij de twee volle flessen tussen de vlam men ontdekte, duwde hij snel het predikantenechtpaar naar bui ten. ateri^ Dat was dringend noodzakelijk, want nauwelijks buiten gekomen, ex plodeerde de gasfles met een flinke knal en de vlammen lekten meters hoog het trappenhuis in, terwijl een der voorkamerramen sprong, vermoe delijk geraakt door wegvliegende stukken gasfles. De vrijwillige brandweer, die onder leiding van commandant S. Bakker onmiddellijk ter plaatse was, moest ernstig rekening houden met het eventueel springen van de tweede fles en was dus zeer op zijn hoede. Bin nen een uur had men de brand vol ledig bedwongen, doch de ravage in de woning was enorm. Veel ging ver loren en zowel huis als inboedel, wer den zwaar beschadigd. Redden Locoburgemeester C. van Gaaien en wethouder Jos. van der Eijk sloe gen de gang van zaken van dichtbij gade, terwijl de postcommandant der rijkspolitie, de Owmr F. Hommersom Een groot deel der bevolking was op de been en verschillenden staken de helpende hand uit om te redden, wat nog te redden viel. Gelukkig kon het volledige studiemateriaal van ds. Laurense ongeschonden in veiligheid worden gebracht. Ds. en mevr. Laurense, die tijdelijk een gastvrij onderkomen ten huize van de familie C. van Waaij vonden, zijn er met de schrik vanaf gekomen. De woning van ds. Laurense bood na de explosie een trooste loze aanblik. (Foto Leldsch Dagblad) Gedetineerde snel gegrepen na koene sprong door raam (Van onze Groningse correspondent) Twee mannen sprangen kart na elkaar voor de ogen van een ver baasde internist door het raam in diens spreekkamer, gelegen op de eerste verdieping van het Wilhelmi- naziekenhuis in Assen. Een 30-jarige gedetineerde uit Veenhuizen, die met zijn bewaker een wedloop naar de vrijheid begon, kon op het perron van het Asser station worden gegre pen. De gedetineerde, die wegens dief stal een gevangenisstraf tot juli moet uitzitten, was gisbermorgen van Veenhuizen naar Assen gebracht, om te worden onderzocht door een in ternist. De gestichtswachter nam de wacht voor de deur van de spreekka mer, waar de gedetineerde zijn kans schoon zag. Hij liet de verbaasde ge neesheer alleen achter en sprong door het raam, dat drie meter boven de grond ligt. De internist rukte de deur open en riep tegen de bewaker: „Hij is er vandoor". De gestichtswachter nam ondanks de pogingen van de dokter om dit te voorkomen, ook de kortste weg en sprang eveneens uit het raam. De gedetineerde sprintte in de richting vari'het station. Op het plein ervoor loste de gestichtswachter een waar schuwingsschot, dat de vluchteling niet tot andere gedachten kon bren- Jongeman schaakt meisje uit Soest (Van onze Hilversumse correspondent) Een negentienjarige fabrieksarbei der, uit Utrecht, heeft gistermiddag een 16-jarig Soes ter meisje ge schaakt. De jongeman, die met het meisje omgang had, haalde haar in Zeist van haar werkadres af en sa men gingen zij er vandoor in een auto die, naar later is gebleken, door de jongeman is gekocht van geld, dat hij van zijn vader heeft gesto len. De ouders van het meisje meld den zich gisteravond in het politie bureau van Soest, met de medede ling, dat hun dochter niet was thuis gekomen. Daarop ging een politie- telexbericht uit. Vannacht werd het tweetal in Nijmegen in de auto aan getroffen, dromend van een zoet ge luk, dat voor de jongen eindigde in een cel van het politiebureau. gen. HIJ snelde het station binnen en rende het perron op. Daar kon de bewaker de gedetineerde in de knaag grijpen. Johnson zal steun geven aan Duitse hereniging President Johnson heeft gisteren de Westduitse ambassadeur, Knapp- stein, de verzekering gegeven, dat de VS het streven naar de hereniging van Duitsland volledig zullen blijven steunen. De ambassadeur bracht een bezoek aan de president om hem een brief van Bondskanselier Erhard te over handigen over diens besprekingen met president De Gaulle in Ram- bouillet. De president verklaarde na afloop van het onderhoud, dat de boodschap van Erhard een bevesti ging vormde van de diepgaande be langengemeenschap tussen de Bondsrepubliek en de VS. „Ik heb de ambassadeur verteld van de volledige en voortdurende steun van de Ver. Staten aan voor uitgang op het gebied van een her eniging van Duitsland en ik heb ver klaard het met kanselier Erhard eens te zijn, dat de strijd om de hereni ging van Duitsland de belangstelling en de actieve deelneming van alle Dominas wil wel worden uitgeleverd (Van onze A'damse correspondent) De 35-jarige hoofddader van de roofoverval op de juwelier Schipper op de 'Heilige Weg in Amsterdam, Petras Dominas is gisteren door de Amsterdamse rechtbank gehoord in verband met het uitleveringsverzoek van de Duitse regering. Dominas heeft zich ook in Duitsland aan di verse roofovervallen, waarbij een ge val van roofmoord, schuldig gemaakt. De rechtbank moet de minis ter van Justitie over het uitleverings verzoek van advies dienen. De mi nister schijnt voorkeur te geven aan een voorwaardelijke uitlevering om Dominas eventueel later alsnog in Nederland te kunnen berechten. Dominas zelf heeft geen bezwaar tegen een uitlevering, maar wel tegen de mogelijkheid te zijner tijd nogmaals in Amsterdam terecht te moeten staan, aldus vernemen wij van zijn raadsman, mr. H. G. Th. Keune. verantwoordelijke mogendheden ver eist", aldus Johnson. Knappstein bevestigde, dat de ver klaring van de president geen nieuw Amerikaanse standpunt inzake de hereniging inhoudt. De Westduitse ambassadeur gaf voorts toe, dat er geen tekenen zijn die er op wijzen dat Rusland bereid zou zijn besprekingen te voeren over het Duitse vraagstuk. (Van onze Londense correspondent) Het was gisteren een dramatische dag voor de Britse vliegtuigindustrie. Enkele duizenden personeelsleden van vliegtuigfabrieken, de British Aircraft Corporation en Hawker Sid- deley, marcheerden in protest Downing Street 10, de ambtswoning van premier Wilson en stroomden daarna naar het Lagerhuis om bij individuele Kamerleden him zaak te bepleiten. Het protest betrof enige opgegeven projecten, de rechtstandig opstijgende straaljager P-1154 en het troepentransporttoestel HS-681. Over het lot van de verkenner-bom menwerper TSR-2, 25 maal zo duur als de Canberra welke dit toestel moet vervangen, is nog niet beslist. De ongerustheid onder de arbei ders en technici is begrijpelijk want hun bestaanszekerheid wordt recht streeks bedreigd. Ook het Lagerhuis zelf worstelde gisteravond in urenlang debat met het voorlopig onoplosbare probleem. Roy Jenkins, de minister van Luchtvaart, briljant, uiterst bekwaam en sympathiek, liet er geen twijfel over bestaan dat de Britse vliegtuig industrie belangrijk zal moeten wor den gekortwiekt. Maar het is beslist onwaar dat de intrekking van de or ders gelijk zou staan met het dood vonnis voor de vliegtuigindustrie. Engeland gooit reddingslij nen uit naar de Verenigde Staten en naar Frankrijk. De toekomst van de Brit se vüegtuigfabrlcage hangt namelijk in hoge mate af van gezamenlijke produktie, bestemd voor een interna tionale markt De tijd is voorbij, zei Jenkins, voor exclusieve Britse vlieg tuigen voor een exclusieve Britse markt Er zal nog genoeg werk aan de winkel blijven, zoals door nieuwe orders voor de Cornet en voor een al of niet nieuw lijstje van gemeen schappelijke Frans-Britse projecten, zoals een vliegend „vroegtijdig waar schuwingssysteem" (tegen nucleaire aanvallen). Jenkins onthulde, dat de Franse minister van Transport volgende week op zijn uitnodiging naar Londen komt om o.a. te spre ken over de eventuele gezamenlijke bouw „Europese luchtbus". Nadat een der oppositiewoordvoer ders, Peter Thornycroft, oud-minister Defensie, een verkiezingsspeech Wilson voor de helft citeerde met weglating van het essentiële en de premier uit de hem door Thorny croft wrevelig toegeworpen krant de juiste lezing gaf, verliet Wilson kwaad de zaal om pas terug te keren nadat Jenkins het woord had geno- Het Lagerhuis verwierp tenslotte met 306 tegen 301 stemmen een con servatieve motie van afkeuring waar in kritiek werd uitgeoefend op de veil 908 luchtvaartpolitiek van de regering! jev De uiterst kleine meerderheid vai zaa Labour is het gevolg van het feit, ïar dat de liberalen, die in oppi zijn, hun 9 stemmen i servatieve motie gaven. I In Tweede Kamer CH-motie vraagt afschaffing van kwitantiezegel De Tweede Kamer zou zich vanJ middag uitspreken over de, afschaf.) 0 fing van het kwitantiezegel. De C.HJ afgevaardigde Scholten diende gis- 1 teren bü de begrotingsbehandeling van Financiën met steun van de 1 KVP, de VVD en de PvdA een motie; 1 in, waarin aangedrongen wordt op] afschaffing van tyet zegel. Zo moge.' gelijk reeds met ingang van 1 ja-! nuari 1966. Staatssecretaris Van den (Financiën) bleek gisteren niet erg te spreken over de motie, hij maakte er geen halszaak van. Zijn] bezwaar was, dat door afschaffin van het zegel de fiscus bedrag van tien miljoen gulden perj jaar zal derven zonder dat compensatie wordt geboden. „Zodra ik tien miljoen bij de band heb kan het zegel vervallen", aldus dr. Van den Berge. Krantenpapieri De staatssecretaris deelde gisteren nog mee dat een wetsontwerp tot afschaffing van de omzetbelasting op kranten, tijdschriften en boeken bijna klaar is. Een verlaging van het huidige invoertarief van 7,3 pro cent op papier is volgens de staats secretaris niet mogelijk. De (ran de E.E.G. zal daartoe geen ;emming geven, omdat papier tot de categorie behoort, waarop reedi eerder de invoerrechten werden laagd. Het beleid van de EH.G.-i ie is er op gericht deze categorie niet verder in belasting te verlagen De staatssecretaris deelde tenslotte mee dat de voorbereidingen voor de invoering van de elekfcrotechnisohi basisadministratie bij de belasting dienst goede voortgang maakt. Dü jaar nog zal een computer Eventueel voor goederen of personenvervoer. Hetzij voor hele of halve dagen. Brieven onder no. 7324a aan het bureau van dit blad. Salaris afhankelijk van ervaring en leeftij Sollicitaties binnen 10 dagen aan burgemee en wethouders. Stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6