- Leidens oudste viert ERI 100ste verjaardag Wereldomroep maakt opnamen in Leiden Rumoer om keuring van het R.C.L.-terrein Leiderdorpse jeugd werd gedupeerd Zondagmiddagconcert iii Leidse Volkshuis Gedenkteken op graf van dokter R. Niemer >B?ericIit 1 maart 1860 Maandag 8 februari 1965 Tweede blad no. 31488 Had Het huisje in de Haarlem merstraat in Leiden was te klein. Te klein voor de ca deaus en te klein voor de stroom mensen, die de heer P. Stuifzand geluk kwamen wensen met zijn honderdste verjaardag. Na een mis. die vanmorgen om half acht voor de jarige en zijn familie door pastoor Van Kleef werd opgedragen hebben de huis bel en de telefoon niet meer stilgestaan. De heer Stuif zand werd op 8 februari 1865 in Leiden geboren. Tot zijn 78ste jaar was de heer Stuif- DR. J. RIEMENS WORDT 90 JAAR zand tuinbouioer. Hij had zijn bedrijf aan de Zijlsingel. De heer Stuifzand die twee keer getrouwd is ge weest heeft zes kinderen. Ook hij heeft drie Hongaarse pleegkinderen aangenomen, vanwie er twee op zijn hon derdste verjaardag aanwezig waren. Mevrouio J. Bucsek Lajosné was zelfs helemaal uit Boedapest overgekomen om de verjaardag van haar pleegvader te vieren. Dertien kleinkinderen en dertien achterkleinkinderen droegen hun steentje bij tot de druk te in Haarlemmerstraat 303. Van hun belangstelling ga ven onder meer blijk Leidens loco-burgemeester S. Menken en zijn echtgenote. De Leidse middenstand werd vertegen woordigd door de heer J. van Zijp en de Raiffeisenbank door directeur A. Jansen. Een van de eerste bezoekers toas de arts van de honderdjarige, dokter H. P. Veldhuyzen. De heer Stuifzand is kernge zond, hoewel de laatste jaren zijn gezichtsvermogen iets achteruitging en hij ook niet zo best meer hoort. (Foto Leldsch Dagblad) Dodelijk ongeval op Vijf Meilaan De 7-jarige Nico Glasbergen uit de Richard Holstraat is gisterochtend omstreeks half elf op de Vyf Meilaan op zeer tragische wijze om het leven gekomen. Met twee vriendjes reed hy op de linkerrijbaan van deze laan, toen hij tijdens een ongelukkige ma noeuvre met zijn fiets kwam te val len. De jongen sloeg tegen de grond en werd gegrepen door een van te genovergestelde richting komende auto. Zjjn verwondingen, o.a. schedelbasisfractuur, waren zo stig, dat hij tijdens het vervoer i het Acad. Ziekenhuis overleed. Indiase gouverneur doodgeschoten Fratap Singh Kairon, voormalig gouverneur van de staat Poends- jaab in India, is zaterdag met nog drie anderen doodgeschoten toen hy na een gesprek met de Indische pre mier Sjastri terugreed naar Tsjan- digarh. De auto met de vier inzit tenden werd tegen het middaguur in het dorp Rai, ongeveer 28 km buiten Nieuw Delhi overvallen door vier personen. De 64-jarige Kairon was een Sikhs-leider van boerenafkomst die in de Verenigde Staten een graad in de politieke wetenschappen heeft behaald. Hij begon zijn politieke loopbaan door actief deel te nemen aan het werk van de Ghaddar-party die ijverde voor bevrijding van India van buitenlandse overheersing. Tij dens de strijd om de onafhanke lijkheid bracht hij vijf jaar door in een Engelse gevangenis. In 1956 werd hij gouverneur van Poendsjaab als enige Sikh in dit ambt, en wist daar een stabiele toestand te vestigen. Hij was gewoon incognito door de dorpen te reizen en het oor bij het volk te luisteren te leggen. Kairon had in juni onder pressie zijn ontslag genomen. De regering- S.iastri had hem ervan beschuldigd sinds 1956 als gouverneur een groot, onrechtvaardig verkregen fortuin te hebben vergaard. Ook de vorige pre mier Nehroe waren de beschuldigin gen tegen Kairon ter ere gekomen, maar hij heeft altijd geweigerd stappen tegen de gouverneur te on dernemen. 'erkd. aar Op initiatief van mevr. M. J. Otte- waaWgerCoolsma en ds. P. Klap heeft rageiMi een comité gevormd, dat onze irmdljij.gtadgenoot, dr. J. Riemens, ter 'erdeLggenheid van zijn negentigste uit- pwjaardag (25 februari) een bedrag pder couvert wil aanbieden, tenein- e hem in staat te stellen een bui- Snlandse reis te maken. „Het moge", dus schrijft het comité", wat vreemd mken om een 90-jarige zulk een schenk aan te bieden, doch het is is bekend, dat het' nu nog kan en i,t dr. Riemens hier bijzonder van ou genietèn". liefde' Giften voor dit doel kunnen ge- uur' tort worden op girorekening 422693 de N.V. Amsterdamsche Bank in l^ieist, t.n.v. Comité dr. J. Riemens. Jr. VS Donderdag 25 februari recipieert ir vjr. Riemens van 46 uur in het 2'.30,lervormde centrum „Boschlust" te Seist. ^7 Binnenbrandje f?s.aj in Coninckshof SN In de nacht van zaterdag op zon- ^Ujnglag woedde een binnenbrandje in de van Regentenkamer van het Coninckshof -5 euan de Oude Vest. De brand is ver- noedelijk ontstaan door het achteloos ®cWwerpen van een brandende sigaar er )f sigaret in de nabijheid van de ur. iordijnen, die dan ook vlam vatten. 3ij een laatste controle ontdekte de in). (chtgenote van de portier het vuur, va i(Jat door de brandweer met een ne- felspuit werd geblust. Een hoek van enkJe regentenkamer brandde uit, ter- ui 'a^yi enkele ruiten sprongen. H HARTIG HAPJE Dag.f Hit een automaat van een slagerij lan de Doe/astraat zijn in de nacht pothpan zaterdag op zondag twee bief- gevaitukjes en een stuk leverworst ge- t 74,»tolen. Om in het onrechtmatig bezit 'st Scan deze hartige hapjes te komen pen(Wren drie ruitjes stukgeslagen. Iers), Inbraak in scholen -w In de nacht van vrijdag op zater- lag is ingebroken in de school van de ur) Eerste Leidse Schoolvereniging aan het Noordeindeen in de daarnaast g Jelegen hervormde Ulo-school. Van beide scholen werden alle lokalen en o kamers doorzocht, terwijl de inhoud - kan kasten en bureaus over de grond 4 Werd geslingerd. In de school van de 4 Eerste Leidse Schoolvereniging werd 4 ten bedrag van f 90,— ontvreemd. In 2 fle Ulo-school wordt niets vermist. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Yvonne Agatha, dr van T. P. "T. C. Marcelis; Eric Nlco- N. Jansen en M. Koore- Leendert, zn van J. van Beelen r Bent; René Hermanus J. H. W. IJzendoorn Her Gugten; Machteld i F. van Tiaeften en H. A. J OVERLEDEN J. Sollle, 80 Jr, e.v. W. Gout; M. Pes; Hocks, Familie overzee ontvangt groeten uit Nederland hallo Jan, dag Jan, hier is moeder. Hoe gaat er mee? Enthousiaste en vaak ontroerde familieleden spraken dergelijke zinnetjes vanmorgen in de koffiekamer van het Leidse stadhuis tot hun familie overzee. Zij werden daartoe in de gelegenheid gesteld door Radio Nederland Wereldomroep, die de opnamen voor haar 14-daags programma „Stemmen uit het moederland" ditmaal in Leiden maakte. De samenstelling van het programma is in handen van Godard Kal. „We bestrijken de hele wereld met dit familieprogramma,, vertelt Godard Kal. „Nee, niet op hetzelfde ogen blik. De zenders worden gericht op een bepaald werelddeel, zó, dat het programma daar in de avond uren ontvangen kan worden". Het was een beetje een jubileumuitzen ding vanmorgen in het Leidse Stadhuis, want de papieren waar mee mejuffrouw Diedericx samen steller Kal en omroeper Bob Bei- nema assisteerde, droegen het nummer 800. Dat betekende dat dit programma voor de achthonderd ste maal de ether in ging. Bezoek De verschillende delen van de wereld, waar Nederlandse emigran ten zitten worden gedurende een uur en twintig minuten door de zenders van radio Nederland Wereldomroep Zeeland, Australië, Z.O.-Azië, Afrika, Zuid-Amerika, Noord-Amerika, de „West" en Canada. Van die tijd is ongeveer een kwartier uitgetroklen voor groeten van familieleden. Die familieleden werden uitgezocht in samenwerking met de VW. De directeur van de VW. de heer Van Weelde woonde dan ook vanmorgen de opnamen bij. In het kwartiertje kunnen de familieleden „even op bezoek", zoals Godard Kal het uit drukte. „U moet dit programma zien Die streken zijn Nieuw- 1 opgevoerd. Reprise „Showcuinentaire" der V.V.S.L. Donderdagavond te acht uur wordt in de Kurzaal in Scheveningen een herhaling gegeven van de „Show- cumentaire" der VVSL, welke on langs met zulk een groot succes is De familie Frérejan uit de Storm Buysingstraat in Leiden brengt de groeten over aan fa milie overzee. Omroeper is Ben Beinema. (Foto L.D./Holvast) als een aanvulling op de briefwisse ling" zegt hij. „We willen de mensen uit het moederland in ons program ma gewoon even aan het woord laten". De gelegenheid daartoe werd door tientallen vaders, moeders, broers en zusters uit Leiden en om geving maar al te graag aangegre pen. Brits asiel voor Tran Van-hoeong De voormalige Zuidvietnamese eers te-minister Tran Van-hoeong, aan wiens bewind kortgeleden door een militaire staatsgreep een einde werd gemaakt, heeft tijdelijk asiel gekregen in de Britse ambassade in Saigon. Volgens de Britse woordvoer der die dit zaterdag meedeelde, had Hoeong woensdag zijn toevlucht in de woning van de ambassadeur ge zocht, omdat hij van mening was dat z n leven gevaar liep. Advertentie ELAM IS FEESTELIJK HEROPEND al een kijkje genomen op de openings-shoW? elani N. Off. Ford-dealer Haarlemmerweg 2 tel. 01710-33141 Verkoop en showroom: Haarlemmerweg 41, tel. 01710-33141, 21535 Gespeeld zonder toestemming gemeente In Leiderdorpse voetbalkrin gen is men ten zeerste verbaasd, dat zaterdag het RCL-terrein als een van de weinige velden in de verre omgeving van Leiden werd afgekeurd. Niet door de consul, want die had zijn fiat gegeven om te mogen spelen, maar door de gemeente. Het zou een straf maatregel zijn tegen het bestuur, omdat er vorige week zaterdag toen het gehele programma door de KNVB was afgelast, toch ge speeld is en er in het begin van de week getraind was. Het spijtige van deze hele affaire Ls, dat het juist de junioren en ad- spiranten waren, die door deze maat regel van de gemeentelijke instantie gedupeerd werden. Uit een verklaring van de gemeen te-architect, de heer W. F. Buiten dijk, blijkt heel duidelijk, dat er van een strafmaatregel sprake is: het be stuur heeft zich niet gehouden aan de contractuele verplichtingen. Wy zijn heus niet kinderachtig, maar kunnen niet toestaan, dat het veld vernield wordt, zoals dat op zaterdag 30 januari geschiedde tijdens een oefenparty van RCL tegen Rooden- burg". RUIM HONDERD PROCESSEN VERBAAL In de afgelopen twee weken heeft de politie 112 processenverbaal opge maakt tegen ingezetenen, die hun vuilnisemmer ingevolge de veror dering te vroeg buiten hadden ge zet, dan wel te lang buiten hadden laten staan. Toch gespeeld De heer Buitendijk verbond ons daarna door met de technisch amb tenaar, de heer J. J. van Vliet, die belast is met de keuring van de ter reinen. Deze verklaarde het volgen de; „Vrjjdag 29 januari heeft de KNVB het gehele zaterdagvoetbal af gelast in verband met de slechte toe stand van de terreinen. Het is ge bruikelijk, dat wy ons als gemeente contormeren aan een dergelijk be sluit. Wij hebben het terrein daarom zaterdags niet gekeurd. Toen ik woensdag in mijn auto over de Hoog- madeseweg reed zag ik dat het ge- hole terrein was omgeploegd. Bij on derzoek bleek mij, dat er dus toch gespeeld was en dat er begin vorige week ook nog op getraind was". „De gemeente zo vervolgde de heer Van Vliet, heeft toen direct een brief doen uitgaan naar het bestuur van RCL met de mededeling, dat er niet meer gekeurd en dus ook niet gespeeld zou worden, wan neer de maandelijkse lyst van te houden wedstrijden en trainings avonden niet vrijdag in het bezit van de gemeente was. Deze brief is door een van de mensen van het Eureau Gemeentewerken vorige week woensdag vóór half zes persoonlijk bij de voorzitter van RCL, ds. J. P. Honnef, bezorgd. Men had dus nog twee dagen de tijd, maar in die pe riode hebben wij taal noch teken ge hoord. Het hele geval is dus te wij ten aan onattentheid var het RCL- bestuur". Schema Op onze vraag of het gebruikelijk was een schema van te spelen wed strijden en trainingsbijeenkomsten maandelijks in te zenden, antwoord de de heer Van Vliet, dat dit vol gens het contract wel verplicht is, maar dat daarvan de laatste jaren niets is gekomen. „Wy tillen niet zo zwaar", zei hij, „maar in dit geval was het te erg Zondagmiddagconcerten zijn schaars. Gisteren organiseerde de Werkgemeenschap ,,De Ratel" er een in het Volkshuis, waar Leny Stevens (sopraan), Rien de Reede (fluit) en Henk Briër (piano) optraden voor een verre van onbevredigende getal hogelijk dankbare toehoorders. Voor sopraan, fluit en continuo aren van Alessandro Scarlatti, Han- ïl en Telemann ieder een kantate geprogrammeerd en van Rameau een Aria (Rossignol amoureux). Artisten een podium betreden, hebben meermalen „de zaal" aangevoeld als iets vijandigs, volgens hun interviews of geschriften. Met deze drie jonge kunstenaars was dit bepaald niet het geval. Hun in alle delen en facetten, voordracht en in techniek, geache veerd musiceren kenmerkte zich juist door een geheel ontspannen weggeven zonder enige onachtzaamheid, een factor die constant sympathie wekte weldadig aandeed. Leny Stevens kan evenals onlangs in de Lakenhal voldaan terugzien op haar vocale verrichtingen, gelet op de onafgebroken zuiverheid van haar zang en de voortreffelijk getrokken zanglijnen, van teer zonder broos heid tot fel temperamentvol, zoals in de Spaanse ritmen in een der drie, ender begeleiding van Briër, boven dien nog vertolkte liederen van Sir William Walton. In het presenteren daarvan viel héél wat te bewonderen: de trefzekerheid, de ademkunst, de groeiende verfijning, de beweeglijk heid, de charme en de guitigheid. Rien de Reede, nog conservato riumleerling (maar met leraar Koos Verheul!), is een steeds wederkerende comparant, aan wie het Leidse mu ziekleven al veel te danken heeft. Wij zullen stellig in herhaling treden, neer wij verwijzen naar zijn intel ligente fraseringen, naar zijn bezielde toon, naar zyn lichtzwevende, welver sneden, gave, soepele en eenvoudige, d.i. van onatuur vrije speeltrant. We hoorden hem, buiten het vocale werk, in de 4de Sonate van Blavet, met Briër aan de vleugel, en solo in een paar moderne werkjes: Concert-etude van Adriaan Bonsel en Aubade van Flothuis. Rest nog de vijf minuten solospel in Briër te vermelden in twee So nates van Domen!co Scarlatti, zoon van Alessandro. „Sonates" zijn hier eendelige klankstukken. De keuze uit de 600 viel niet op klaterende passa ge-rijkdom, maar op een waarvan het meer stationaire bewegingsver loop de vertolker aantrok, en een waarin barokke flguurslijping wisselt met een pakkend-zingend brok volks- Sonates, uit een pure dichterlijke gevoeligheid opgeweld. Aldus ook heeft Henk Briër haar, met noblesse in de pianistiek, in klank gevat. Waarbij we de begeleidingen en de continuo's in gelijke distinctie nog maals noemen. en daarom hebben wij ons strikt aan het contract gehouden. Het kost de gemeente jaarlijks honderden gul dens om het 'terrein in goede staat te hcuden en daarom gaat het niet aan het te vernielen. Toen de consul dan ook zaterdag aan mijn deur kwam om, zoals gebruikelijk, het ter rein te gaan keuren, heb ik hem ge zegd dat niet te doen, in verband met de aanhangig gemaakte zaak. Het gaat niet aan. dat er stiekum gespeeld wordt zonder medeweten van de gemeente". Ds. J. P. Honnef verklaarde: „Het is jammer, dat de zaak zo is gelopen. Formeel heeft de gemeente volgens het huurcontract gelijk. De oefen partij is min of meer buiten het be stuur om vastgesteld. We wachten BEGRAFENIS j A.L. VERHOOG Onder grote belangstelling vond zaterdagmiddag op de begraafplaats in Leiderdorp de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer A. L. Verhoog, in leven o.a. voorzitter van de Leidse Chr. Be sturenbond. Aanwezig waren om. vele collega's en vrienden, afgevaardigden van het CNV, NW en NKB, en namens het gemeentebestuur van Leiden wethou der P. S. Harmsen en enige raads- Ir. M. C. de Jong, directeur van'de Kon. Ned. Grofsmederij schetste de overledene als een verdienstelijk me dewerker en een man waarop men kon bouwen. Velen hebben in hem een vriend verloren, die zij zich nog lang zullen herinneren. Namens de chr. vakbeweging sprak de heer Nederveen, districtsbestuur der in Den Haag. Hy zei, dat de heer Verhoog vele vrienden had in de chr. vakbeweging. De sociale aspecten hadden altijd z'n grote belangstelling. Zeer veel heeft hij gedaan voor de Ondernemingsraad van de Grofsme derij. Kenmerkend noemde spreker de grote trouw van de heer Verhoog, een man met een eigen mening, een vriend waarop men kon rekenen. Nadat de oudste zoon, de heer A. Verhoog, namens de familie had be dankt voor het in deze dagen van vele zijden ondervonden medeleven, las ds. J. P. Honnef het bijbelgedeelte, waaruit de thans overledene in de laatste dagen van zijn gezinslevens zo veel sterkte putte, t.w. het geloof, dat de zekerheid der dingen is die men hoopt, maar ook van de dingen die men niet ziet. Spreker noemde dit een getuigenis en troost van over t graf en voor zijn gezin. Na het zingen van „Blijf bij mij Heer", volgde de teraardebestelling. Aan de groeve bad ds. Honnef het Onze Vader. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Frank Ernest, z. v. Van Wijk—v. d. Wal, Rotterdam; Daniël, z. v. AtkinsonBrosse, Rotterdam; Diederik Hendrik, z. v. Nugteren Uyterlinde, Zwijndrecht; Jan Paul, z. v. Hogervorst—De Boer, Zwoller kerspel; Bernard, z. v. Hamburger— Kooistra, Dordrecht. Overleden: M. H. J. Brinks, 59 Jr, Arnhem; W. P. Cleton, 46 jr, Rotter dam; E. A. Vandenbergh—Elias, 53 jr, Amsterdam; C. E. Huender, 90 jr, Velp; L. J. C. v. d. Laar, Rijswijk. In het Willlbrordusgebouw in Oegstgeest waren zaterdagmiddag UI van familieleden, vrienden en bekenden samengekomen voor de aanbieding van het gedenkteken op het graf van de gynaecoloog, dokter R. J. T. P. Niemer, die op 1 september j.L is overleden. De voorzitter van het comité, dat zich tot taak had gesteld het ge denkteken op te richten, de heer F. Schlatmann, achtte het een voor recht om dit gedenkteken als een be- wys van veler dankbaarheid over te dragen. Hij schetste op gevoelige wy- ze de grote verdiensten van thans wijlen dokter Niemer en gaf uiting aan de waardering voor diens per soon en werk. Hij was aldus spreker, een man van diep geloof, die daar van in zijn werk getuigenis aflegde. Hoewel hij voor de wereld is gestor ven. moge hij leven voor zijn Heer. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de begraafplaats, waar de bei de zoons van de overledene de belet selen wegnamen van het fraaie graf monument. Er werden bloemen ge legd en gebeden uitgesproken. Hierna kwam men nog korte tijd samen in het gebouw, waar kon worden vol daan aan enkele bescheiden wensen, in het bijzonder van de zusters van het St.-Elisabeth-zi ekenhuis, van wie velen deze plachtigheid bijwoon den. Er werden nL enkele portret ten aangeboden. Tenslotte deed de heer Schlatmann nog de toezegging aan de familie dat in het voorjaar een beplanting op het graf zal wor den aangebracht van rozen de lie velingsbloemen van dokter Nie- De vader van mevrouw Niemer, de heer W. L. M. Daniels, sprak namens de familie enkele woorden van diepe dankbaarheid voor de piëteitvolle geste van het comité. Een van de zusters van het Elisa- bethziekenhuis dankte voor de aan geboden foto's welke een plaats zul len krijgen in de polikliniek en in de verloskamer van het ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3