LEIDSCH DAGBLAD BOMMEN VAN V.S. OP NOORD-VIETNAM Gasleiding ontploft met oorverdovend lawaai Represaille voor Vietcong-aanvallen op Zuid-Vietnam Vliegramp in Chili: 86 doden Hoogovens wil een tweede „Gasunie" Nederlander schiet taxichauffeur dood (0t/V Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 Ne. 31486 Directeur: el A. el van Disüoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Negenenveertig Amerikaanse straalvliegtuigen, die van vlieg- lekschepen waren opgestegen, hebben gisteren een hevig bom- lardement uitgevoerd op Noordvietnamese bases, die gebruikt verden voor de communistische aanvallen op Zuid-Vietnam. Dit lombardement was een represaille voor de aanvallen van zater- ag, die de Vietcong-rebellen op Amerikaanse installaties in Zuid- "ietnam hadden ondernomen, waarbij zeven Amerikaanse sol- iten sneuvelden en er meer dan honderd werden gewond. Ook 'erden verscheidene hefschroefvliegtuigen en gewone van een tsis in de buurt van Pleikoe vernield. Volgens de Amerikaanse inister van Defensie, McNamara, voerden de Vietcong-rebellen :en drievoudige aanval uit: op de Amerikaanse installaties in Pleikoe, op Zuidvietnamese bases in Toei Hoa en op dorpen in |de streek van Nha Trang. Bij de Amerikaanse represaille-aanval keerde één Amerikaans vliegtuig niet terug, maar de piloot zag kans het toestel boven zee te verlaten. Vanochtend meldde Reuter, dat Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen in de ochtenduren de Noordvietna mese stad Dong Hoi hebben gebombardeerd. Washington wil geen uitbreiding van de oorlog Enkele uren na de Amerikaanse vergeldingsactie deden Vietcong-guer- rillastrijders een aanval op de lucht basis Soc Trang, een belangrijke ba sis van Amerikaanse helikopters in _de delta van de Mekong. De Viet- cong-mortieren richtten evenwel geen i. schade aan en er vielen ook geen slachtoffers. Bij hevige gevechten in het gebied van Tam Ky, in het mid den van Zuid-Vietnam, zjjn vandaag 220 Vietcong-strijders gesneuveld en werden grote hoeveelheden wapens buitgemaakt. Als gevolg van de ver scherpte toestand in Vietnam heeft j president Johnson de ordelijke terug- j trekking van familieleden van Ameri- J kaanse soldaten uit Zuid-Vietnam be- j volen. Tevens gaf hij bevel een batal- !,J jon luchtafweertroepen, bewapend met Hawk-projectielen, naar Zuid- 5 Vietnam te zenden. Mogelijk zullen lij andere versterkingen nog volgen. WEERBERICHT Afnemende wind Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Flinke opklaringen en op de meeste :i> plaatsen droog weer. Tot matig of kt zwak afnemende wind in hoofdzaak 'f tussen noordoost en noord. In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst, morgenmiddag ongeveer de- p zelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 9 FEBRUARI Zon op: 8.07 u.; onder: 17.43 uur Maan op: 11.18 u.; onder: 1.34 u. Hoogwater in Katwijk te 8.18 en 20.42 mm. 4 Laagwater te 3.50 en 16.20 uur. j j Dit blad bestaat alt 16 pagina's De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie doen weten, dat zij met hun aanvallen op Noord-Vietnam geen uitbreiding van de oorlog wen sen, maar uitsluitend bij wijze van re presaille in actie waren gekomen. Op merkelijk was, dat de „Prawda", het blad van de Russische communisti sche partij, vanochtend op gematigde wijze melding maakte van de Ameri kaanse aanvallen. Zonder commen taar werden de berichten afgedrukt. Wel werd melding gemaakt van een Noordvietnamees protest, maar ook de Amerikaanse verklaring over de be doeling van de aanval is gepubliceerd. In Hanoi, de hoofdstad van Noord- De Amerikaanse minister van Defensie Robert McNamara tij dens een persconferentie in Washington, waarin hij mede deelde, dat Amerikaanse vlieg tuigen gisteren doelen in Noord- Vietnam hebben aangevallen. Vietnam .verklaarde de Sowjetrus- sische premier Kosigin, die daar tussen uit Rood-China is aangeko men, evenwel, „dat het Sowjetrus- sische volk achter Noord-Vietnam staat en gelooft dat het land zal nen". Hij zegde tevens alle noodzake lijke hulp toe. De Amerikaanse ambassadeur bij de Ver. Naties, Adlai E. Stevenson, heeft de Veiligheidsraad doen weten dat de Amerikaanse vergeldingsaarv val een defensieve maatregel wai tegen verscherping var tische actie, die een uitvloeisel van politieke oogmerken. Gisteravond betrokken zwaar wapende politiemannen de wacht bjj belangrijke regeringsinstallaties rond om de Zuidvietnamese hoofdstad Saf gon. Overal in het land is de politie verzocht de Amerikanen bijzonder goed te beschermen tegen mogelijke terreuracties van de Vietcong. Van belang is voorts, dat de Verenigde Staten aan hun bekendmaking de actie tegen Noord-Vietnam waarschuwing aan het adres Moskou, Peking en Hanoi gekoppeld hebben tegen uitbreiding van de oor log in Zuidoost-Azië, „Papieren tijger" Volgens politieke kringen in Wash ington heeft de Sowjetrussische pre mier Kosigin waarschijnlijk van te voren niet geweten, dat de Vietcong acties zou ondernemen tegen Ameri kaanse bases. De Noordvietnamezen wilden, zo wordt gezegd, mogelijk tij dens 't verblijf van de Russische eer ste minister in Hanoi aantonen dat de Verenigde Staten in feite een „pa pieren tijger" vormen die niet terug slaat of als dat wel gebeurde van de gelegenheid gebruik maken om druk uit te oefenen op Rusland grotere steun aan Noord-Vietnam te verlenen. Premier Pham Van-dong van Noord-Vietnam deed zaterdag op de Sowjet-Unie en China een beroep hun geschillen bij te leggen en samen ten strijde te trekken tegen de V.S. Op een diner, dat in Hanoi aangebo den werd aan premier Kosigin, zei hij dat een oplossing van het geschil tussen Moskou en Peking „een van de belangrijkste internationale taken is". Opmerkelijk was, dat Kosigin in zijn antwoord, de mond vol hdd over „Amerikaanse agressies", maar vrij wel voorbijging aan het pleidooi van Pham voor eenheid in het communis- btische kamp. Johnsons besluit om tot represailles over te gaan viel na bijeenkomsten met de Amerikaanse Nationale Vei ligheidsraad. De Amerkiaanse presi dent liet door zijn perschef verklaren „Wij hebben geen andere keuze dan schoon schip te maken en absoluut duidelijk te maken dat wjj vastbe sloten blijven Zuid-Vietnam te steu nen in zijn strijd tot behoud van zjjn onafhankelijkheid. Het is geworden, dat Hanoi is begonnen agressiever optreden tegen Zuidviet namese en Amerikaanse installaties en tegen Amerikanen, die zich in Zuid-Vietnam bevinden om het volk van dat land bij te staan om zijn vrij heid te verdedigen. Een Chileens vliegtuig met 86 in zittenden is zaterdag diep in het Andesgebergte (80 km van Santiago) neergestort en totaal uitgebrand. Vol- grens de politie, die een vlucht over de plek van de ramp uitvoerde, wa- geen overlevenden. Een pa trouille te paard, die na vele uren het verongelukte toestel in het woeste, onherbergzame gebied bereikte, be vestigde dit bericht. Het is de ergste ramp in de geschiedenis van de Chileense luchtvaart. Het vliegtuig was op weg van Los Cerillos naar Buenos Aires. Tien mi nuten voor het ongeluk had de pi loot om routewijziging gevraagd we gens het slechte zicht. Het toestel moet daarna een bergwand hebben geraakt en vervolgens in brand zijn gevlogen. Het wrak werd gevonden op 3600 meter hoogte. Volgens de patrouille lagen de wrakstukken op 365 meter van de bergtop over een groot gebied verspreid. De passagierslijst gaf 87 inzitten- ïn aan <81 passagiers. 6 beman ningsleden), maar op de plaats van de ramp trof men de stoffelijke - res- slechts 86 personen aan. De duidelijk I reden daarvan werd vlug gevonden. Een 7-jarige Chileense jongen zou op het vliegveld zijn ingestapt voor een reis via Buenos Aires naar Mon tevideo. Op het laatste ogenblik con stateerde de politie, dat zijn papie ren niet in orde waren en weigerde hem te laten instappen. Zijn naam stond toen echter al op de passa- Slot pCLg- 2 gierslijst geboekt. GASBEL ONDER SCHERMER MOET BELANGRIJK ZIJN. (Van onze Haagse correspondent) Hoogovens wil Noord-Holland van aardgas gaan voorzien. Niet met dat van de Nederlandse Aardolie Maatschappij via de Gas unie, maar met aardgas, dat de Steenkolen Handels-Vereniging N.V. (S.H.V.) in Utrecht in oktober vorig jaar in Noord-Holland heeft gevonden. Hoogovens en S.H.V. hebben hiervoor toestem ming gevraagd aan de minister van Economische Zaken. Zij willen voorts samen een aardgas-distributie- en transportmaatschappij oprichten. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Minister zegt neen Minister Andriessen van Economi sche Zaken heeft reeds eind decem ber aan Hoogovens en SHV laten we ten, dat hjj niets voelt voor het plan voor een „tweede Gasunie", zoals de beide ondernemingen hebben ontwor pen. De bewindsman geeft er de voorkeur aan, dat de gehele aardgas- distributie in Nederland over de Gas unie loopt. Prof. Andriessen heeft er toen ook bij de Hoogovens op aan- SHV-gas op dezelfde voorwaarden I gedrongen de onderhandelingen met als de rest van Nederland aardgas j de Gasunie over de gasleveringen in de Gasunie krijgt. De winnings- Noord-Holland, die waren gestag- combinatie, waarvan de SHV deel neerd, weer op gang te brengen. Die uitmaakt, zag vorig jaar oktober een boring in de Schermer met succes be kroond. Er werd „een exploitabele hoeveelheid" aardgas gevonden. Dat alles, wat men erover kwijt wil de. Men ging vervolgens verder bo- bij Warmenhuizen. Deze nieuwe zet van Hoogovens in het aardgastoernooi met de Gasunie, betekent dat de Velsense industrie- alles doet om door een slimme onderhandelingspolitiek zijn plaats in de energiemarkt veilig te stellen, die verloren leek toen de Gasunie buiten hem tot stand kwam. Ook werpt deze zet een geheel nieuw licht de belangrijkheid van de aard gasvondsten ln Noord-Holland. Want Hoogovens en SHV willen niets minder, dan geheel Noord-Hol land met zijn belangrijke industrie- woongebieden gaan ZANDREGENINNIJKERK IN ANTWERPEN (Van onze Brusselse correspondent) Een 22-jarige Nederlander is in Antwerpen gearresteerd, nadat hjj met een geweer type 22 Long Rifle een Brusselse taxichauffeur had vermoord. De chauffeur werd doodgeschoten op de linkeroever van de Schelde niet ver van de plaats, waar men enige dagen geleden de lichamen van twee vermoorde vrouwen heeft gevonden. chauffeur van de taxi die wan kelde en op de grond viel. Een jon ge kerel zat achter het stuur van de auto en probeerde weg te rijden. Hij wilde keren maar door de grote snel heid. kon hij de wagen niet in be dwang houden en kwam in een grep pel terecht. De jongeman sprong uit de auto en rende weg. Df beide toe schouwers probeerden de moorde naar te achtervolgen. Toen dat niet lukte, speodden zij zich naar een nabijgelegen politiebureau. Daar werd onmiddellijk groot alarm ge maakt Binnen een nalf uur was de dader in het struikgewas in de buurt van de plaats van de moord gepakt Naar het bleek was de man uit Federland gevlucht, omdat hij daar wegens diefstal werd gezocht. De moordenaar was zaterdag per trein van Utrecht naar Kortrijk ge gaan. Daar heeft hij zijn wapen ge kocht. Gisteren heeft hij in Brussel een taxi aangehouden en de chauf feur verzocht hem naar Antwerpen te rijden. Dit is een rit, die vaak wordt gemaakt, zodat deze laatste wel geen argwaan /.al hebben ge- kuesterd. Twee werknemers van een baggerbedrijf waren dooi een toe val getuige van de moord Zij reden in een dienstauto voorbij de plek op de linkeroever van de Schelde waar ze op een dwarsweg een taxi geparkeerd zagen staan. Wantrou wig geworden door de moord, die op de hoogte van deze olaats werd ge pleegd. mindeiden zjj vaart Zij zagen een man naar later bleek de geweest van een materiaal- of las- fout of dat de ontploffing wellicht door corrosie is ontstaan. Er is een nieuw stuk leiding geplaatst. Inge nieurs van de Gasunie en van de N.S. stellen ieder voor zich een on derzoek in. Het treinverkeer heeft van de explosie weinig hinder on dervonden. Het gat had een doorsnee van on geveer acht meter. Het omhoogge- perste zand verspreidde zich onder de daken van de omliggende hui zen en boerderijen, over de landweg en de spoorlijn. Zes gezinnen, die uit Met een oorverdovende knal, die zelfs in Amersfoort, Hilver sum en Apeldoorn was te horen, is gisterochtend omstreeks half zes in de buurtschap Holkerveen in Nijkerk, een aardgasperslei ding ontploft. De omwonenden werden uit hun zondagslaap ge wekt en dachten dat er een zware bom was ontploft. De explosie, die een duistere regen van zand veroorzaakte, isoleerde het westen van ons land, met name de provincie Utrecht en het Gooi, van het aardgas uit Slochteren. De ge- explodeerde leiding, van het re gionale net, was in 1958 aange, legd. In allerijl werden enkele gascentra in het westen, die zijn aangewezen op het Groningse gas, op het Westlandse aardgas overgeschakeld, zodat de gas- verbruikers van de storing in de gastoevoer vrijwel geen last heben gehald. Geen ongelukken Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en materiële schade was er vrijwel niet. De enige slacht offers waren enkele kippen in de buurt, die het lawaai van het met een kracht van dertig atmosfeer ont snapte gas niet langer konden ver dragen en angstig bjj elkaar gingen zitten: ze stierven de verstikkings dood. Hel herstel van de vlak naast de spoorwegovergang van de lijn Amersfoort-Zwolie in üe Domstraat lopende gasleiding (dertig centime ter doorsnede) vergde geruime tijd. De specialisten van de Gasunie, üie door het afsluiten van de leiding om klokslag acht uur een einde maakten aan het op een groot squa dron startende straaljagers lijkende lawaai, herstelden de persleiding gis termiddag om drie uur. De levering van het Slochterense gas geschiedde toen weer normaal. Daarmee heeft de Gasunie voldaan .tan haar con tractuele verplichting, tegenover de aangesloten gemeente, dat storingen in de gasvoorziening binnen twaalf uur moeten zjjn hersteld. Geëvacueerd De opengereten leiding is uitge- graver en voor onderzoek verzonden een laboratorium, waar men zal moeten uitmaken oi sprake is Prins weer thuis Prins Bernhard is zaterdag in. een regerings Friendship, die hij zelf be stuurde, naar Nederland terugge keerd. De Prins had in Spanje zjjn dochter Irene en haar echtgenoot bezocht en een jachtpartij bijge woond. voorzorg door de politie waren vacueerd, konden na acht uuj hun huis terugkeren. 100.000 m3 Gedurende de 2% uur, dat het aard gas via het gat loeiend naar buiten is gestroomd, is naar schatting 50 a 100.000 kubieke meter verloren ge gaan Honderduizend kubieke meter aatdgas met zijn hoge calorische waarde is voldoende om een als Amersfoort gedurende vier gen van gas te voorzien. Een beeld van de reparatie werkzaamheden aan de bij Nij kerk geëxplodeerde aardgaslei ding. Door de ontploffing ont stond een krater als van bominslag. onderhandelingen zjjn overigens nog niet hervat. illlllllllllllllllllllllllillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gas-rijkdi om Maar als Hoogovens en SHV nu willen waar maken, dat zij de Noord- hollandse gemeenten en indu strieën aardgas-contracten kunnen geven voor tientallen jaren, zoals de Gasunie doet, dan moet de SHV-com binatie in Noord-Holland vele tien tallen (zo niet meer) miljarden ku bieke meter aardgas hebben gevon den. De vraag dringt zich dan op, of de andere maatschappijen, waar onder de NAM, die boven het Noord zeekanaal boringen verrichten, niet ook respectabeler vondsten hebben gedaan dan de stereotiepe 3 k 6 mil jard kubieke meter, die na zo'n bo ring worden genoemd. Het lijkt op dit moment niet te gewaagd in Noord-'Holland een zelfs naast de 1100 miljard van Slochteren noe menswaardige aardgas-rijkdom te veronderstellen. Slot pag. 2 TWEEMANNEN VERONGELUKT Twee personen zijn gisteravond ln Afferden, gemeente Druten, bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen en op slag gedood. De slachtoffers zijn de 49-jarige G. Vi- see en de 52-jarige L. van Eldik, beiden ongehuwd en afkomstig uit Afferden. Beide mannen ctapten uit de bus en hepen om de bus heen de weg op, juist toen een auto naderde. Een aanrijding was niet meer te ver mijden. Kustvaarder vertuist De Nederlandse kustvaarder „Man- rltssingel" (500 brt.) wordt sinds en kele dagen vermist. Het schip, dat een bemanning van tien koppen telt, had woensdag met een lading graan uit Bayonne in Hamburg moeten ar en. De „Mauritssingel" meldde zich op 29 januari voor de laatste maal. toen het schip in de Golf van Biscaje kampte met een zware noord- oosterstorm. De kustvaarder van de rederij P. A. van Es en Co. in Rot terdam is gisteren als vermist opge geven. Dat betekent, dat alle sche pen, die langs de Westeuropese kus ten varen, en de kustwachtdiensten de opdracht hebben gekregen naar het schip uit te kijken. Nog altijd wordt niet uitgesloten geacht, dat het schip in een baal is gaan schui- voor het slechte weer. Vliegtui gen zoeken de grillige Franse kust af. Totnutoe is geen melding binnen gekomen van wrakhout. VtVS Multatulie wil een nieuw dagblad uitgeven, zodra de zegelwet zal z\Jn af geschaft. Om het kapitaal bijeen te brengen, zal hij zijn portret uitgeven, voorzien van een eigenhandig geschreven spreuk uit een zijner werken. Er is te Parijs weder spra ke van het aanleggen van een tunnel door het Kanaal. De tunnel zal geheel van ijzer vervaardigd zijn.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1