Kijk uit bij het kopen van een tweedehands auto! Griekse prins sluit 'gewoon' Michael huwelijk Laat een wagen ALTIJD keuren De teller 50.000 km terugdraaien is een klein kunstje... Ook Senaat accepteert belastingverlagingen FORDS EERSTE LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 weyvti. way enswielen en wat - cr-;o - bij - lunnt e= I BEEK HEEFT GEEN BEZWAAR TEGENSATURNE (Van onze Nijmeegse correspondent) Het kopen van een tweedehands wagen is een riskante onder* neming en toch verwisselen er jaarlijks in ons land meer dan 400.000 gebruikte wagens van eigenaar. Dat is belangrijk meer dan de omzet van nieuwe personenwagens, die in 1964 een re cordaantal van 225.000 stuks bereikte. Bij al die honderdduizen den zijn er ongetwijfeld velen, die nog heel wat plezier aan zo'n gebruikt auto beleven, maar onvoorstelbaar groot is ook het aantal mensen, dat een dergelijke aankoop diep betreurt, omdat het „zo goed als nieuw" aangeprezen voertuig een waardeloos vod bleek te zijn, dat in korte tijd een illusie van vele jaren ver stoorde. Daarom moet men zich bij de aanschaffing van een tweede hands auto altijd twee gulden stelregels voor ogen houden: Koop een dergelijk voertuig nooit op een markt en zeker niet op de zg. wilde markten, die voornamelijk in de schemerige of donkere avonduren worden gehouden, ook niet bij de zg. straathandelaren en evenmin bij particulieren met twijfelachtige praktijken. Duurkoop Het tweede uitgangspunt moet zyn, dat u nimmer tot aankoop mag besluiten, onverschillig waar u de wagen denkt te kopen, voordat de wagen door een onpartijdig deskun dige, zoals de technische diensten van de verkeersbonden, is gekeurd. Zo'n technische keuring kost u welis- waar een paar tientjes, maar dit bedrag speelt op de totale aankoop som van een paar duizend gulden een ondergeschikte rol. Ook zult u ongetwijfeld bij de bonafide hande laren een wat hoger bedrag moeten betalen, maar goedkoop betekent vooral in deze branche maar al te vaak duurkoop. Meermalen blijkt bij zo'n techni sche keuring, dat een uiterlijk er nog zo florissant uitziende wagen, innerlijk een doorgeroest vehikel of levensgevaarlijk wrak is. Zo'n tech- norapport geeft u niet alleen een op gaaf van onmiddellijk te verrichten en van in de naaste toekomst te verwachten reparaties, maar desge wenst voor enkele guldens meer ook een indicatie omtrent de hoog te van de prijs. Als u deze twee voorzorgsmaatre gelen in acht neemt, nl. kopen bij een betrouwbaar adres en een keu ringsrapport bedingen, dan heeft u redelijkerwijs de kwade risico's uit geschakeld, al kunnen er door ver borgen gebreken nog altijd onaan gename verrassingen ontstaan. De ene nieuwe auto pakt trouwens ook beter uit, dat een andere van het zelfde merk. Dat kan men van tevo ren ook niet bekijken. Lichtzinnige roes Het eigenaardige is nu echter, dat de nuchtere Nederlanders bij de aan koop van een tweedehands auto lang niet zo zorgvuldig te werk gaan als bij de aanschaffing van heel wat minder prijzige voorwerpen: dan wordt er dikwijls gewikt en gewo gen, beproefd en gekeurd, het ene merk met het andere vergeleken. Maar als het moeizaam opgespaar de geld voor een auto op tafel ligt, geraken pa en ma in een lichtzinni ge roes die hen een prooi maakt van de eerste, maar lang niet altijd de beste handelaar. Ze bekjjken met welgevallen het keurig in de lak zittend voertuigje, dat nog maar een zeer beperkt aan tal kilometers heeft gelopen en be seffen niet, dat de lakspuit heel ge willig is om ook een oud beestje een nieuw kleed to geven en dat het een klein technisch trucje is om de kilometerteller 50.000 km. terug te draaien. De welsprekendheid van de han delaar draagt er toe bij om de as pirant-koper elk nuchter oordeel te laten verliezen. Evenals de liefde, maakt de auto-aankoop hen blind. De nog maar heel schuchter geop perde vragen om een keuringsrap port wuift de handelaar vluchtig weg met de mededeling, dat dit „koopje" slechts enkele uren van kracht kan zyn, zodat de beslissing op korte termijn moet volgen. Zodra er een overijld besluit van u worde gevraagd, moet er echter in uw brein een alarmbel gaan rinke len. Want haastige rpoed moge dan volgens het spreekwoord zelden goed zijn, een haastige koop is nooit goed. In zo'n geval moet u alleen maar haastig maken dat u weg komt. Zon der auto. Bij de bonafide aankoop zal men u alle tijd laten om te be slissen. En neem er gerust de tijd voor om een auto te bekijken, want ook al bent u niet technisch on-schuiven. derlegd, toch zijn er heel wat stille getuigen, die u iets van het verle den, zij het niet alles, van de auto kunnen onthullen. In volle licht Koop een tweedehands auto nooit in het donker, maar laat hem in het volle licht plaatsen, zodat u hem van alle kanten goed kunt bekijken. De carrosserie kan u wellicht vertellen of het voertuig ernstige plaatschade heeft gehad. Grote deuken zijn bijna nooit helemaal onzichtbaar weg te werken. In zulke gevallen zijn er meestal wel enige lichte welvingen te constateren. Er is alle reden om ddit verschijn sel met wantrouwen te bekijken want de kans, dat de wagen bij een ernstige botsing betrokken is geweest) is niet onwaarschijnlijk. Soms vervangt men na zo'n botsing het gehele onderdeel, bijvoorbeeld een spatbord of een deur. Het plaat werk vertoont dan natuurlijk geen afwijkingen meer, maar in zo'n geval is het nieuwe onderdeel bijgespoten. En het is vrijwel onmogelijk dit in precies dezelfde kleur te doen. Kleur- nuanceringen in de lak moeten der halve ook tot voorzichtigheid manen. Door opspattend grint wil de voor ruit wel eens springen. Is deze van een ander fabrikaat dan de oor spronkelijke, dan behoeft dit nog niet verontrustend te zijn. Maar ontdekt u een ander fabrieksmerk op één der zijruiten (men vindt deze merken bijna altijd in één der hoeken), dan is oppassen weer de boodschap, want een zijruit legt bijna alleen het lood je bij een aanrijding. "Wordt u een wagen aangeboden, die nog geen 15.000 km heeft gelopen en ontdekt u scheuren in de rubber raam- en deuropeningen, dan is er alle reden om aan te nemen, dat de verkoper het met de waarheid niet zo nauw neemt, want het duurt ja ren voor deze rubber onderdelen in zo'n uitgedroogde staat gaan verke ren. Een uitstekend controlemiddel dus om te zien, of men u met de leeftijd van de wagen in de maling wil nemen. In zo'n geval kunt u meteen maar beter het volgend adres opzoeken, want als de verkoper u op één punt wil bedriegen, zullen zijn andere verklaringen wel nave nant zijn. U weet dan in elk geval met een malafide verkoper te doen te hebben. Slijtage Biedt men u een tweedehands wa gen aan met een geringe kilometrage let dan vooral ook op de slijtage der sleutels en van de rubberpedaalbe- dekking. By een korte levensduur mogen deze nog geen grote slijtage vertonen. Zijn pedaalrubbers geheel nieuw en dus vervangen dan is er eveneens reden tot argwaan. Kyk ook. of er inwendig veel aan portie ren, ramen en dergelijke is gesleu- Keuren? Goed, maar hoe Koopt tweedehands auto, dan is het gewenst de wa- J gen altyd door de ANWB te 't t t laten keuren. Maar dat is ge makkelijker gezegd dan gedaan. Keuren? O, goed", kreeg eens iemand van een Leidse verko- per te horen. „Maar dat moeten we eerst met de ANWB bespre- J ken en dan zijn we de wagen een idag kwyt. Hoe doen we dat?" Ja hoe? Want een verkoper offert gewoonlijk geen dag, of desnoods een halve dag op, om een tweedehands wagen te laten keuren, en de aspirant-koper mag de auto over het algemeen i a niet alleen meenemen naar Den i J Haag. i f Dit is tactisch zetje van de verkoper. Want de aspirant koper denkt al gauw: er bestaat geen bezwaar tegen keuren, dus er zal wel niet veel op de auto f aan te merken zijn. f Een koper van een gebruikte f auto bij een Leidse garage, ging nü. de koop, naar de technokeu- Sring van de ANWB: hij kreeg een lange lijst van te verrichten reparaties mee terug... Kosten enige honderden guldens, Bij garages krijgt men bij de t aanschaffing van een gebruikte auto doorgaans ook garantie, f Maar men wil wel eens de auto voor enige honderden guldens la- f ger verkopen dan de vraagprijs, r onder de voorwaarde dat de ga- f rantie vervalt. Sta dit nimmer toe: het komt u duur te staan. teld: het veelvuldig gebruik van ge reedschappen laat meestal wel spo ren na op binnenlak of deurbekle ding. Een blik op de onderkant der por tieren kan u verraden hoe het staat met de roestvorming. Bevinden zich daar blaasjes op het lak, dan is dit een aanwijzing, dat het plaatwerk van binnen uit aan het roesten is. De oorzaak hiervan is het langs de ruiten naar binnen druppelende re gen- en schoonmaakwater. Auto's met dergelijke blaasvorming lopen in de regel al heel wat jaartjes mee. De kofferruimte moet ook in de inspectie worden betrokken, omdat deze zeer gevoelig is voor roestvor ming. Kijk ook onder een eventueel aanwezige mat. Het is zeer wel mo gelijk, dat u daar weggevreten gaten in de bodem ontdekt. Een gewillige kweekplaats voor roest bevindt zich onder de sierlijsten. Ontdekt men op deze tere punten een bruine roestaanslag, bedenk dan dat derge lijke ouderdomsverschijnselen al vrij spoedig tot prijzige carrosserierepara ties kunnen leiden. Ga dus niet af op de stand van de kilometerteller. Deze kan al eens een keer rond zyn geweest, zodat 35 000 km in feite 135.000 betekent. En op het terugdraaien van de stand wezen we reeds. Ook een leek kan dus bjj een eenvoudige inspectie van de wagen al een indruk van de toe stand van de wagen krijgen. Lange proefrit Fas als deze indruk bevredigend is, kunt u overgaan tot een proefrit. Niet even een blokje rond, maar minstens een tochtje /an een kwar tier tot een half uur, zodat u rustig de tijd hebt om het lawaai van de motor, versnellingsbak en andere on derdelen te beoordelen, eventuele rammeltjes, gekraak en gepiep te constateren en om te zien, of alle organen hun functie naar behoren vervullen. Beantwoordt deze proefrit redelijk aan uw verwachtingen, dan kunt u pas als kandidaat-koper optreden. Maar het is nog lang geen tijd om de portefeuille te openen. De vakman moet er eerst nog aan te pas komen om een deskundig rap port omtrent de toestand van de wagen uit te brengen. Het technische gedeelte moet nog grondig worden nagekeken en dat kunt u beter aan een expert overlaten. En van dit technisch onderzoek mag u zich door geen mooie woorden of het toezeggen van garanties laten afbrengen. Geen tweedehands koop zon der onpartijdig keuringsrapport moet het devies zijn van ieder, die een gebruikte wagen wil aanschaffen, zonder het risico van een wankoop te lopen. Franse socialisten achter Defferre (Van Parijse correspondent) Het Franse socialistische partijbe stuur heeft zich in een bijzondere zitting, die gisteren in Parijs werd gehouden, achter burgemeester Gas ton Defferre gesteld in verband met diens moeilijkheden met een deel van zijn partijgenoten In Marseille. Zoals al eerder bericht wordt Def- ferre's burgemeesterszetel in Mar seille nu direct bedreigd doordat een aantal socialisten gemene zaak met de communisten heeft gemaakt om met een eigen lijst bij de gemeente raadsverkiezingen (volgende maand) uit te komen. Defferre zal echter de aanvoerder blijven van een lijst waarop socialisten, katholieken, ra dicalen en conservatieven, die thans ook de meerderheid van de gemeen teraad vormen, zich opnieuw vere nigen. Zijn concurrerende lijstaan voerder, die het district van Marseil le ook in het parlement vertegen woordigt, is door het socialistische partijbestuur gisteren officieel ge royeerd. In Parijs toonde Defferre, die het aan strijdlust zeker niet mankeert, zich gisteren helemaal niet uit het veld geslagen door de nieuwe moei lijkheden die hij op zijn weg ont moet. Niettemin heeft het Marseillaanse incident de socialistische partij voor zijn landelijke verkiezingscampagne weinig goed gedaan. Het grote pu bliek kan er in elk geval moeilijk bij, dat de coalitie tussen socialisten en communisten in Marseille als ver raad wordt uitgekreten, terwijl in Parijs en bijna overal elders in het land de alliantie juist als funda mentele conditie voor een overwin ning op de gaullisten pleegt te wor den voorgesteld. Defferre zou er in zijn kwaliteit van kandidaat voor het presidentschap dan ook stellig be- bij hebben gehad, indien deze paradox van de socilistische verkie zingstrategie niet al te nadrukkelijk geëxposeerd had hoeven te worden. Brandkastroof Zeist: Officier gaat in hoger beroep De Utrechtse rechtbank sprak orige week twee Hagenaars vrij. Het tweetal werd ervan verdacht vorig jaar de brandkast van het Zeister filiaal van de N.V. Lissone Lindeman te hebben geroofd. De officier van Justitie in deze zaak, mr. F. G. Wüstenberg heeft tegen deze uit spraak hoger beroep aangetekend, bij het gerechtshof in Amsterdam. Hij had tegen de Hagenaars twee jaar geëist, zonder aftrek. Het gemeentebestuur van Beek- Ubbergen bij Nijmegen heeft geen bezwaar tegen het Saturnespel. Een voorwaarde is wel, dat alle maat regelen worden genomen om beïn vloeding van het spel door de bou- leur onmogelijk te maken. Dit heeft burgemeester Sassen gis teren schriftelijk medegedeeld aan de Nijmeegse zakeman H. Goldberg, die onlangs een speelzaal heeft in gericht inh et grote hotel Berg en Dal. Het Casino is slechts twee dagen geopend geweest. Er kwamen toen meer dan tweehonderd bezoekers uit alle delen van het land. Op de tweede avond verweten en kele Amsterdamse beroepsspelers de Luikse bouleur luidkeels, dath ij de draaisnelheid van de schijf beïn vloedde. Onderzoek door de politie wees uit, dat een dergelijke handel wijze inderdaad mogeljjk was. Er ontstond zoveel kabaal,d at besloten werd de zaal te sluiten en een offi ciële gemeentelijke speel vergunning aan te vragen. Burgemeester Sassen heeft de heer Goldberg nu laten weten, dat op een vergunning kan worden gere kend, mits hij bereid is enige kost bare veiligheidsvoorzieningen aan te brengen. Hierover zal nog worden onderhandeld. Volgende week stemming (Van onze parlementaire redactie). De Eerste Kamer zal de volgen de week dinsdag beslissen over de wetsontwerpen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met rond 1 miljard gulden, waar van het eerste gedeelte (550 mil joen) op 1 juli moet ingaan. De wetsontwerpen zijn de afgelopen dagen bij de algemene financiële be schouwingen in de Senaat aan de orde geweest, doch op verzoek van de socialisten werd de stemming tot de volgende vergadering uitgesteld. Bij die gelegenheid zal ook worden be slist over de bestendiging van de tij delijke verhoging van de heffingen op sigaretten en benzine, die de regering gelijktijdig heeft voorgesteld. De beschouwingen wezen uit, dat de Senaat waarschijnlijk in grote meer derheid met de belastingverlaging ak koord zal gaan. Bezwaren Hoewel de socialistische fractielei der, ir. Vos, grote bezwaren aanvoer de, liet hij nog niet blijken hoe zijn fractie de volgende week zal stem men. Hij vond, dat de conjuncturele situatie een belastingverlaging op 1 juli niet toelaat en constateerde, dat 40 procent van de verlaging weer weggaat aan indirecte belastingen door de hogere accijns op sigaretten en benzine en de verhoging van de motorrij tuigenbelasting. De bezwaren van de socialisten te gen de wetsontwerpen werden slechts gedeeld door de pacifisten en het communistische lid van de Senaat. Zij zullen de volgende week waar schijnlijk tegen stemmen. De Kamer ging verder zonder discussie akkoord met de schorsing van de vervroegde afschrijving en de opschorting van de investeringsaftrek. De regeringbrieven over de affalre-Breedband werden na uitvoerige discussies voor kennis geving aangenomen, nadat de linkse oppositie de transactie sterk had ver oordeeld en de KVP bezwaren had aangevoerd tegen de gevolgde proce dure. Advertentie Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met PRINS PETER IS WEER BOOS OP KONINGIN MOEDER FREDERIKA In de kleine kapel van het koninklijk paleis In Athene zal a.s. zondag in kleine kring het huwelijk worden voltrokken tussen prins Michael (26) kleinzoon van koning Georg I van Griekenland 1863-1913)en Marina Karelia (25), kleindochter van Dimitris Karelia, die in 1897 als doodarm man op het eiland Syros een klein handwerkbedrijfje begon, dat later door zijn zoon werd uitge bouwd tot een bloeiend textielconcern. Letteren en schone kunsten staan aan de wieg van dit huwelijk, dat een eind zal maken aan de rechten van de bruidegom op de Griekse troon (hy was totnutoe derde in op volging). Gewoonlijk is het by een Grieks huwelijk de bruid, die iets verliest: haar oude achternaam. Zij verwisselt deze voor die van haar echtgenoot, maar deze dan in de tweede naamval: Ze is nl. definitief „van hem" geworden" en haar eigen naam zinkt weg in vergetelheid. Op de Gouden RAI (1828 februarizal men ook een exem plaar kunnen zien van Henry Ford's „quadricycle"de op een keukentafel in elkaar geknutselde auto, waarmede hij voor het eerst reed in de nacht van 4 juni 1896. Leerlingen van di Engelse Fordfabrieh maakten er een du plicaat van. De wa gen kon twee snel heden ontwikkelen nl. 15 en 30 km per uur, maar achteruit rijden kon hij niet. De snelheid wa regelbaar met eei handel, waarmed- men de riemaandrij- ving van de enen op andere poelie kon Prins Michael van Griekenland met zijn a.s. echtgenote. In dit speciale geval echter zal een ietwat andere procedure moeten worden gevolgd. En nu hfj niette min een „gewoon" huwelijk sluit, is het nog de vraag hoe zijn echtgenote zal moeten heten. Waarschijnlijk zal in dit geval een uitzondering wor den gemaakt op de Griekse wet en zal zij (in elk geval voor het hof) me vrouw Karella worden genoemd, ter wijl zij voor haar naaste omgeving officieus Prinses Michael (niet Prin ses Marina) zal zijn. Griekenland kent nl. geen andere titels dan de koninklijke. Bescheiden De Prins die gaat trouwen als ge woon man, staat bekend als sympa thiek en bescheiden. Zijn leven is niet gemakkelijk geweest, al heeft hij materieel geen zorgen gekend. In 1939 in Rome geboren, verloor hij al in zijn eerste levensjaar zijn vader, Prins Christophoros, en in zijn veertiende zijn moeder, Prinses Frangoise de Guise. Hij werd verder opgevoed temidden van de acht kin deren van zijn oom, de Graaf van Parijs, in streng-katholieke sfeer. Hij leerde ook de ijzeren dicipline kennen van de echt Frans-litteraire opleiding en studeerde politieke we tenschappen aan de Sorbonne. Meer trokken hem echter de schone kun sten en toen hij zich in 1960 in Griekenland vestigde, mede om daar zijn diensttijd te gaan vervullen, zag men hem geregeld in schilders- en theaterkringen. Daar ook heeft hij zijn Marina leren kennen. Wonderen" werking van Gogols „Dagboek van een gek", waarin de hele avond slechts één man op het toneel stond: de grote acteur Dimitris Horn. De Griekse pers schreef, dat de voorstel ling in werkelijkheid een „duet" was tussen Horn en zijn decor-ontwerp ster, die wonderen had verricht op h?t kleine toneeL Marina werkt zonodig achttien uur achter elkaar om Iets klaar te krij gen. Zij heeft dan ook al aangekon digd, dat zij haar werkzaamheden op dit gebied na haar huwelijksreis normaal zal voortzetten. Controverse Populair het paar, veel meeleven met de bruiloft (waarbij Koning achterneef Constantijn als „best man" zal fungeren), geen vuiltje dus aan de blauwe winterlucht van Athe ne. Ja, toch wel, want er is nog een neef, veel ouder, maar van dezelfde generatie als de bruidegom: Prins Peter, ook een kleinzoon van Koning Georg I, zoon van diens twee de gelijknamige zoon George. En er is een koningsmoeder Frederika. die in onmin leeft met Peter. De geleer de Prins-anthropoloog heeft nog wel rechten op de Griekse kroon: hij is tv/ee in opvolging, na Kroonprin ses Irene, zuster van de Koning. Niet uitgenodigd by het huwelijk van de Koning in september op aan stichten van Frederika, die zyn Rus sische echtgenote de toegang tot het paleis biyft weigeren, beeft hy toen op radicale wijze door middel van een persconferentie de aandacht van de wereld op zyn geval gevestigd. Nu hy wederom niet is uitgenodigd op deze besloten familieplechtigheid, waarby een „volle neef" is betrok ken, fluistert men in Athene dat hy nog veel bozer is geworden. Berich ten dat hy Juist in de week van het huwelyk naar Parys zou vertrekken (hy is naast Prins Bernhard vice- president van de „Fondation Euro- peenne de la Culture") zijn inmid dels tegengesproken: Hy zal juist ob- stlnatief in Athene blyven, waardoor zyn afwezigheid in de paleiskapel des te meer zal opvallen. Wellicht zal hy zijn aangelegen heid met nieuwe kracht aanhangig maken by de wereldpers, en een nieuw offensief openen tegen Frede rika (wier naam nog steeds geen plezierige klank heeft) ook al is de alle perken te buiten gaande pers- actie tegen haar, mede door een uit breiding van de wet op de majes teitsschennis, enigszins afgezwakt. Uit ziekenhuis Overvaller naar huis van bewaring O De 24-jarige Italiaanse elektricien, die vorige week vrydagavond een mislukte roofoverval op de 70-jarige Amsterdamse antiquair L. Bister bosch pleegde en zichzelf daarna een dolkmes in de borst stak, is van het Binnengasthuis naar het zieken zaaltje in het huis van bewaring overgebracht. 'Hy werd constant in het zieken huis door een politieagent bewaakt. De man is gistermiddag voor de eer ste keer door de recherche kunnen worden verhoord. De antiquair, die een klap op zyn hoofd kreeg en een schedeloperatie heeft moeten onder gaan, is ook gisteren in het Wilhel- minagasthuis door de recherche ge hoord. De Italiaan, die drie maan den in Amsterdam had gewerkt, was sedert Kerstmis niet meer op zyn werk verschenen, zyn verbiyfsver- biyfsvergunning was verlopen en hy was aan het zwerven gegaan.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9