Nieuw M.S.G. - gebouw volgend Jaar gereed HOOGSTE PUNT BEREIKT A.L. VERHOOG OVERLEDEN F0T0-RANGER BINNENKORT NAAR DE MAAN Portugal: prachtig vakantieland Weerzien met Rus na vijftig jaar O. en S. fonds voert structuurpolitiek Ondervoeding in een tijd van overvloed'" CONCILIEBALANS: OMWENTELING IN HET KERKELIJK DENKEN INCIDENTEN Opgericht 1 maart 1860 Donder Jag 4 februari 1965 Tweede blad no. 31483 Op 54-jarige leeftijd overleed giste ren de heer A. L. Verhoog, voorzitter van de Leidse Christelijke Besturen bond. De heer Verhoog was voor een operatie opgenomen in het Diacones- senhuis. Naast zijn voorzitterschap van de Besturenbond bekleedde de heer Verhoog nog diverse functies, zoals het voorzitterschap van de af deling Leiden van de Christelijke Me taalbedrijf sbond en het lidmaatschap van de Culturele commissie van K. en O. Ook had hij zitting in het bestuur van de Raad van Arbeid. De heer Verhoog was secretaris van de Ver eniging Ziekenverpleging in Leider dorp. De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt zaterdagmiddag om 2 uur op de begraafplaats te Lei derdorp plaats. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen Ned. taal- en letterkunde mej. P. J. v. Stijn (Amsterdam)doctoraal examen Ned. recht de heer F. Melzer (Breda). De Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart NASA is van plan op 17 febr. een ruimtevaartuig in de richting van de maan te lanceren voor het maken van ten minste 4.000 foto's van de aardsatelliet. De Ranger VIII" zal evenals zijn voorganger foto's beginnen te maken op een afstand van 1.760 km van de maan. De laatste op namen zullen enkele honderden meters voor de klap op het maanoppervlak worden ge maakt. Indien de vlucht slaagt zal een maand later de „Ranger-VIII" wor den afgeschoten welke dezelfde ta ken krijgt. De ruimtevaartuigen zul len elk 365 kilo wegen en met zes camera's worden uitgerust. De reis zal ongeveer 65 uur duren. Ruimte voor vierhonderd leerlingen Bij de bouw van de nieuwe UTS van het Koninklijk Ge nootschap „Mathesis Scientia- rum Genitrix" aan de Kager- straat in Leiden is het hoogste punt bereikt. De echtgenote van Mathesis' voor zitter, mevrouw J. C. de Jong— Dlepeveen, heeft gistermiddag ter gelegenheid van dit heuglijke feit de vlag gehesen op de achttien meter Portugal en Nederland zijn lan den die op vele punten met elkaar overeenkomen. Dat klinkt wat vreemd, maar ongeveer 260 leden van de afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen weten hoe dat komt. Dat heb- zij te danken aan de bijzonder in structieve lezing die de presidente van de afdeling, mevrouw H.A. van Herwaarden-Wildeboer, gistermid dag in de Stadsgehoorzaal hield. Mevrouw van Herwaarden werd Ingeleid door de secretaresse van de Leidse afdeling, mevrouw W. van Dam-Nederhoed, die haar een ge schenk overhandigde. Uit haar le zing over Portugal bleek, dat me vrouw Van Herwaarden niet zo maar een vakantietochtje naar dat land gemaakt had, maar dat zij zich ook terdege op de hoogte had gesteld van geschiedenis en achtergronden. Voor al in die geschiedenis zijn de paralel len met de Nederlandse historie vrij eenvoudig te vinden. Het koloniaal verleden, de gouden eeuw", die beide landen doormaakten en de geo grafische overeenkomsten: ligging aan zee en een groot land als achterland. Na enkele dia's van de reis door Frankrijk en het noorden van Span je. liet mevrouw Van Herwaarden zien. dat Portugal een land is met nette huizen en steden en met vele historische monumenten. Vooral de vrouw in Portugal kreeg extra aan dacht hoe kan het ook anders. Mevrouw Van Herwaarden vertelde, dat de vrouwen uit de betere standen nagenoeg niet deelnemen aan het dagelijks leven en zich zelden op straat vertonen in tegenstelling tot de volksvrouwen, die dan ook vrijwel al het vrouwelijke werk doen. Portugal is een natie, die trots is op haar groots verleden. Dat manifes teert zich in vele monumenten en beelden, waarvan mevrouw Van Her waarden schitterende dia's liet zien. Moeite waard' 55- ïr. M. C. de Jong toonde zich tijdens een bijeenkomst in de direc tiekeet, die aan deze plechtigheid vooraf ging, zeer verheugd over het vlotte bouwtempo. „Hier wordt een werk tot stand gebracht, dat de moeite waard is", zei hij. Ir. De Jong noemde het een gelukkige omstan digheid, dat tot nog toe niets het bouwschema in de weg heeft ge staan. Het nieuwe complex., dat plaats zal bieden aan ruim vierhonderd leerlingen, wordt gebouwd door de N.V. Nederlandse Bouwmaatschap pij. Dit door de architecten ir. Jan A. Lucas en ir. H. E. Niemijer in Voorburg, samen met de medewer kend architect ir. J. J. van den Ent, eveneens in Voorburg, ontworpen complex dient zoals bekend ter ver vanging van de oude school aan de Pieterskerkgracht. Lokalen ZOEKT EEN SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. De nieuwe school, bouw vorig jaar januari is begonnen, bestaat uit een hoofdgebouw in drie bouwlagen met 24 les-, theorie- en tekcnlokalen. Voorts een directie vleugel van twee bouwlagen met negen vertrekken, waaronder een overblijflokaal, bibliotheek, onder zoek- en dokterskamer, archief en spreekkamers. In het werkplaatsen- gebouw van één bouwlaag worden ondergebracht de afdeling elektro techniek, bouwkunde en metaalbe werking. In een sportvleugel komt een gymnastieklokaal met grote douche- en wasruimten. De fundering bestaat uit 270 stuks betonpalen variërend in lengte van 12,5 tot 15 meter. In totaal moeten 4600 vierkante meter stalen binnen- en buitenkozijnen, 140,000 kilogram betonijzer en 1700 kubieke meter Een opname van de school van het genootschap Mathesis Scientarium Genitrix" nadat de vlag gehesen is. (Foto L.D./Holvaat) vlakte van de totale betonbekisting bedraagt tienduizend vierkante m. Het dakoppervlak van de nieuwe school zal vierduizend vierkante meter bedragen. De verwachting bestaat, dat het complex in januari 1966 kan worden opgeleverd. (Van onze Amsterdamse correspondent) Nog bijna twee uur langer dan was voorzien heeft mevrouw M. Druijf—Richter haar geduld op de proef moeten stellen. Maar gistermiddag heeft ze dan toch eindelijk, onderaan de trap bij het uit Oost-Berlijn op Schiphol neergestreken Poolse vliegtuig, haar broer uit Rusland, de 74-jarige Arthur J. Richter in de armen kun nen sluiten: voor het eerst na ruim 50 jaar toen zij haar geboorte stad Riga voorgoed verliet. Ook in een ander opzicht was het een bijzonder ogenblik, toen het ge soigneerde heertje, een oud-musicus, met een scherp gesneden bleek ge zicht onder een grote zwarte bont muts, voet op Nederlandse bodem zette: dat een Rus toestemming krijgt om familie in het buitenland te be zoeken, is nog steeds een unicum, waarvoor mevrouw Druijf, die de heer Richter ter gelegenheid van haar gouden bruiloft inviteerde, minister Luns heel dankbaar is, want de her eniging met haar broer is een recht- Bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek-West" Ruim 150 leden van de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Rijnstreek-West" luisterde vanmorgen in de grote zaal van Den Burcht" naar een uiteenzetting over het ontwikkelings- en sane- ringsfonds. Ir. C. M. Hupkes van het ministerie van Landbouw en Visserij behandelde het ontstaan en de werkwijzen van het fonds, waarna hij vragen van de aanwezigen over dit onderwerp be antwoordde. Het ontwikkelings- en sanerings fonds werd in 1962 opgericht. „Niet zonder reden", zei ir. Hupkes „want juist in dat jaar waren in vele agra rische bedrijfstakken de resultaten bijzonder slecht'. In verschillende streken van het land was zelfs spra ke van een noodtoestand. „Men vond dat er iets gedaan moest worden aan de landbouw" zei ir. Hupkes, die uiteenzette hoe snel het fonds in het leven werd geroepen. Binnen zes we ken werd aan bijna 25.000 bedrijven een voorschot van f 1000 uitgekeerd. De bedoeling van het fonds is een structuur-politiek voeren. 'Het fonds wil de aanpassingen en de ontwik- beton worden verwerkt. De opper- kelingen, die de Nederlandse land- Prof. dr. Sanders in Leiden ,,In de kille wereld van het alleen-maar-constateren van de din gen om ons heen komt de mens tot geestelijke ondervoeding", zei prof. dr. C. Sanders gisteravond in een beschouwing voor de Ver eniging voor Pedagogiek. ,,In de ten top gevoerde rationalisatie ligt de diepste wortel voor die geestelijk ondervoeding", aldus prof. Sanders, die aan de Vrije Universiteit van Amsterdam psycholoqie doceert. Prof. Sanders, die zyn lezing een „zeer persoonlijke visie" noemde, zet te uiteen hoe de grote verschuivin gen en veranderingen die zich in de loop van eeuwen op vele terreinen van het leven hebben voorgedaan, hun invloed hebben uitgeoefend op het menselijk denken en op de visie van de mens op de wereld om hem heen. „Die ontwikkeling heeft zich vooral in de laatste halve eeuw storm achtig voltrokken. De mens werd uit zijn beslotenheid gerukt en ge vormd tot een mondiaal wezen", zei prof. Sanders. „De mensheid wordt in tegen stelling tot vroeger voortdurend geconfronteerd met alle mogelijk op vattingen, hij raakte zijn geborgen heid kwijt. En op het ogenblik be heerst de geest van de natuurweten schappen het hele leven". Prof. San ders ging terug tot de wijze van denken in de middeleeuwen toen de visie op de natuur en haar verschijn selen werd opgebouwd vanuit het menselijk denken en vanuit bepaal de aangenomen axioma's. Pas later werden de rollen omgekeerd en ging de mens bij zyn beschouwingen over de wereld uit van die wereld, van de natuur en haar verschijnselen. Nog later werd de natuur zelfs dienstbaar gemaakt aan de mens. Maar de relatie tussen mens en ma terie kwam op die manier in het geding. De mens wil de „zin" van bepaalde verschijnselen inzien en wil zijn rol niet beperkt zien tot die van toeschouwer. Reacties op die gevoe lens waren volgens prof. Sanders een vlucht in een extreem individualisme of in een ver doorgevoerd collecti visme. De laatste vorm vindt men bijvoorbeeld terug bij het communis me en in de moderne welvaartsstaat. Als oplossing voor de problemen, die zich rond deze materie ontwikkeld hebben, noemde prof. Sanders de mogelijkheid tot het zien van ver banden, tot het vinden van een ka der waarin de mens de natuurwe tenschappen kan plaatsen. „Het wordt tyd dat er functioneel gespro ken wordt over geestelijke zaken „aldus prof. Sanders, die zyn relaas besloot met een citaat van de filo soof Martin Buber over dit probleem: „Zeek naar een nieuwe gestalte voor oude waarden. Zoek naar de verhou ding tot de medemens". bouw op het ogenblik doormaakt be geleiden en streven naar blijvende verbeteringen. Een middel daartoe is bijvoorbeeld de saneringsregeling, die voorziet in een vergoeding aan boeren, die onrendabele of te kleine bedrijven opheffen. Vervalsing Ir. Hupkes noemde de subsidiëring die de Franse en Westduitse rege ring voor de landbouw toepassen bui ten het overleg in Brussel om, een „concurrentievervalsing". „Die sub sidiepolitiek van het buitenland ligt de Nederlander niet', aldus ir. Hup kes. „De prijzen kunnén dan in de Europese gemeenschap wel een beetje gelijk worden, maar van een vrfje concurrentie is dan nog geen sprake". Ir. Hupkes zette verder uiteen hoe het borgstellingsfonds bijspringt als de boer belangrijke investeringen in zijn bedrijf wil doen. Ook bevordert het fonds het toepassen van meer moderne bouwmethoden zoals constructiebouw in het boerenbe drijf door het betalen van bv. 25 van de bouwkosten voor veestallen voor meer dan 20 koeien. Ook wordt er subsidie ver leend aan boeren, die hun bedrijf structureel gaan veranderen en daardoor als voorbeeld voor het ge bied, waarin zy gevestigd zijn, kun- worden gesteld. Doorgereden na aanrijding Omstreeks 5 uur bracht gistermid dag een verpleegster de gewonde 4ya- jarige Adriaam Niewkerk uit het Ko- ninginnehof het Elisabethziekenhuis binnen. Vermoedelijk is het kind op de Hooigracht door een auto, waar van de bestuurder (ster) onbekend is gebleven, aangereden. Eventuele ge tuigen wordt verzocht zich voor het verstrekken van inlichtingen te ver voegen bij de afdeling Verkeer in het Politiebureau. Oorlogsinvaliden komen naar Leiden Op 5, 6 en 7 april zal een groep Bel gische en Luxemburgse oorlogsinvali den onder geleide van de Stichting MOVEO (meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden) een bezoek aan ons land brengen. Op het pro gramma van deze driedaagse trip staan o.m. een bezoek aan Amster dam en Leiden, alsmede een ont vangst door de ambassadeurs van België en Luxemburg in Den Haag. streeks gevolg van een gesprek, dat deze bewindsman tijdens zijn bezoek in Moskou met zijn ambtgenoot Gro- miko heeft gehad. Pianist Onvermoeid en met veel gevoel voor humor, vertelde de heer Richter over zijn leven. Na zijn jeugdjaren in het toenmalige Russische keizerrijk „We hebben de laatste Tsaar en zijn familie daar nog gezien" diende hij in de eerste wereldoorlog in het kei zerlijk leger. In 1919, zes jaar nadat zyn zuster bij een nicht in Nederland ging logeren en hier tenslotte bleef, verhuisde hij naar China waar hij onder meer als pianist heeft gewerkt. „Ik speelde er in de dertigste club van Shanghai in een orkest, klassiek zowel als jazz". Van 1928 tot 1948, ook toen de Amerikaanse films daar uit de circulatie verdwenen, leidde hij het Chinese filiaal van de filmmaat schappij Metro Goldwyn Mayer. Na dien verdiende hij zijn brood met pianolessen en vertaalwerk („Ik spreek vloeiend Frans, Engels en Duits"), terwijl zijn vrouw Russisch doceerde. Maar in 1955 werd de si tuatie in China voor de buitenlan ders, ook Russen, zo moeilijk dat de heer Richter naar zijn vaderland te rugkeerde. Goed pensioen Met zyn vrouw vestigde hij zich in Irkoetsk, waar hij nog enkele jaren het amateurorkest van het personeel van een grote machinefabriek ter plaatse leidde, tot hem pensioen werd verleend. „Een goed pensioen", verze kerde de heer Richter, „zij hebben ook mijn Chinese jaren willen mee tellen". Het verloren contact met zijn fa milie in Holland, werd pas twee Jaar geleden hersteld, toen het Rode Kruis zijn tegenwoordige woonplaats voor de heer en mevrouw Druijf kon op sporen. Mevrouw Druyf is al een jaar geleden met haar offensief om haar broer naar Nederland te krijgen be gonnen. De heer Richter mag hier een maand blijven logeren. Expositie Boerhaavezaal Van 6 tot en met 20 februari expo seren I. van Bommel, S. van der Krult, H. van Trigt en K. van de Water schilderijen, tekeningen en grafiek in de Boerhaavezaal aan de Vrouwenkerksteeg. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 2—5 en 7—9 uur. Meisje breekt been De 8-jarige Nellie van der Heijden struikelde gistermiddag in de Haar lemmerstraat, waardoor ze tegen een muur viel. Met een gebroken rech- terbovenbeen werd het meisje in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen. Fietser gewond Doordat de voorvork van zijn fiets brak kwam de 42-jarige internist W. van Aalderen uit Leiden op de Mare- dijk ter hoogte van het viaduct te vallen. Met bloedende hoofdwonden en vermoedelijk een schedelbasis' fractuur werd de internist naar hei Diaconessenhuis overgebracht. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Paul Alexander Joost, z. v. Westhoff—Gallan, Brussel. Overleden: H. Hiemstra, 64 jaar, Rotterdam; R. G. Snoek, 55 Jaar, Rotterdam; M. C. Jansen, 88 jaar. Den Haag; J. E. v. IJsselstein— Hulstkamp, 76 jaar, Overschie; H. P. A. v. IJsselsteyn, 69 jaar, Den Haag; M. T. v. Meidag—Spier, 82 jaar, Utrecht; dr. H. W. Sohreudier, 98 jaar, Amersfoort. Vernieuwingsbeweging heeft overhand (Van onze correspondent) De derde zitting van het concilie heeft een bijzonder gevuld programma gehad en is zeer nuttig geweest. Van de tot nog toe gehouden zittingen was deze de beste. Doordat sinds de sluiting enige maanden verlopen zijn en men beter in staat is een oordeel te vellen kan vastgesteld worden, dat de incidenten die tijdens deze zitting plaatsvonden veel te sterk beklemtoond zijn. De ver nieuwingsbeweging binnen de R.-K. Kerk heeft, naar uit discussies en beslissingen blijkt, de overhand gekregen. Dit zei dr. L. Alting von Geusau gistermiddag tijdens een in Utrecht gehouden pers conferentie van het Documentatiecentrum „Concilie", waarvan hij directeur is. Dr. Alting von Geusau gaf te ken nen dat in 't schema over kerk en wereld, dat geheel herzien wordt, de nieuw gegroeide openheid vol ledig tot haar recht zal komen. Bij de incidenten van de derde zitting is er z.i. te weinig rekening mee gehouden, dat de R.-K. Kerk zich in 5 jaar tijds ontwikkeld heeft van een centralistisch- naar een collegiaal denkende kerk. Dat niet iedereen deze verande ringen onmiddellijk heeft kunnen volgen ligt voor de hand. Per slot van rekening was er een paar jaar gele den nog maar heel weinig kritiek op de curie en het college van kar dinalen. De moeilijkheden die er ge- Kerkelijk Leven Kamerbeek te Poederooyen. Aangeno men naar Haamstede G. E. Huizing te GEREI'. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Rozenburg A. Geelhoed te ZwagerveenZwaagwesteinde en Joh. Strating te Alkmaar-Broek op Lange- Utrecht. Aangenomen A. Kok te Leerdam. Ere-doctoraat prof. H. Kraemer Aan de Nederlandse geschied schrijver op godsdienstig gebied prof. dr. H. Kraemer is gisteren, ter ge legenheid van de Ansgar-herdenking in Hamburg, het ere-doctoraat in de theologie van de theologische facul teit der Hamburgse universiteit toe gekend. In Hamburg wordt deze week op plechtige wijze herdacht dat de eer ste aartsbisschop van Hamburg en Bremen, Ansgar, elfhonderd jaar ge leden is overleden. Aan prof. Kraemer werd het ere doctoraat verleend in verband met zyn wetenschappelijk onderzoek van de wijze, waarop het christendom en andere godsdiensten tegenover elkan der staan. Prof. Kraemer was, om gezondheidsredenen, niet in staat zelf in Hamburg zijn eredoctoraat in ont vangst te komen nemen. De deken der theologische facul teit van de Hamburgse universiteit, prof. Hans-Rudolf Mueller-Schwege, betuigde in de toespraak, waarmede hjj het eredoctoraat aan prof. Krae mer toekende, zijn dank voor de be reidheid van de Nederlandse geleerde om dit te aanvaarden Hy be schouwde „dit gebaar van een Ne derlander, die in de afgelopen oorlog bijzonder veel van het door Duitsers veroorzaakte onrecht te lijden heeft gehad", als een uiting van bereidheid om het verleden opzij te zetten. woest zijn, lagen vooral op het structurele vlak. Dr. Alting von Geusau, zei. dat Paus Paul us VI meer oog voor het structuele aspect heeft dan zyn voor- gajiger. Hy vond het ten enemale onjuist om de Paus aansprakelijk voor de incidenten te stellen. Ook prof. dr. J. C. Groot, voorzit ter van de Sint Willibrord-vereniging, was de mening toegedaan, dat er voor het ingrijpen van de Paus ac ceptabele redenen bestonden. Door hadden de progressieven te weinig oog voor de minderheidsgroep. Deze hun overweldigende meerderheid omvatte echter nog altijd 15 procent en mocht niet zonder meer uitge schakeld worden. Want in dat geval zou een noodzakelijke morele eens gezindheid ontbreken. De Paus zag dit en kwam daarom vredestichtend tussenbeide. Kerk in wording In het kerkelijk denken heeft een omwenteling plaatsgevonden. Niet langer wordt de kerk als een stati sche. hiërarchische instelling be schouwd. Er is begrip ontstaan voor het volk van God zijn. De kerk is een kerk in wording. Tegenover de afgescheiden christelijke gemeen schappen staat men thans waarde rend Ook hun zendingsopdracht wordt gerespecteerd. Dit heeft ver strekkende gevolgen. Het concilie er kent dat de enige weg naar de oe cumene er één is van verdiepende en zuiverende zelfbezinning. De last van de verdeeldheid ligt niet alleen op andermans schouders. Dat de verklaring over de gods dienstvrijheid niet tydens de derde zitting in stemming gebracht is acht te prof. Groot achteraf nuttig, omdat de consequenties ervan niet te over zien zyn en daarom een voortgezet te bespreking byzonder wenselijk is. Cassaruit gesneuveld Omstreeks kwart over negen pro beerde een groepje dronken studen ten de Trianon-bioscoop in de Bree- straat binnen te komen. Toen dat niet lukte ontstond er enig tumult waarbij een ruit van de cassa van het theater sneuvelde. De politie dreef het groepje uiteen. Meisje in auto aangerand Een vijftienjarig meisje is door een 32-jarige stukadoor in diens auto in de buurt van de Sloterplas in Am sterdam aangerand. De dader kon la ter worden aangehouden. Het meisje stond omstreeks acht uur op de N.Z. Voorburgwal in het centrum bij een bushalte te wachten. Daar werd zij aangesproken door de stukadoor, die haar overhaalde met hem mee te rij den in zijn auto. Bij de Sloterplas randde hij het meisje aan. Een voor bijganger, die het meisje om hulp vroeg, kon het kenteken van de weg rijdende auto opnemen. Hierdoor kon de dader worden opgespoord. Voorwaardelijke straf wegens mishandeling De rechtbank in Amsterdam heeft een 40-Jarige magazijnmeester uit de hoofdstad, wegens mishandeling ver oordeeld tot drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De magazijnmeester had in november van het vorig jaar een ruim eenjarige baby zodanig gesla gen, dat het kind met een hersen schudding en een bloeduitstorting aan het gezichtje, in het kinderzie kenhuis moest worden opgenomen. Verdachte, die tien jaar getrouwd is en zelf vier kinderen heeft, had de kleine met nog twee andere kinderen van zijn zwager voor enkele dagen in zijn huis opgenomen, omdat de moeder van deze kinderen zou be vallen. BERAN MAG NIET TELEFONEREN De Tsjechoslo waakse autoriteiten schijnen een nieuwsverbod opge legd te hebben aan kardinaal Jozef Berau, de aartsbisschop van Praag, die in semi-detentie gehouden wordt in een dorpje in Centraal-Bohemen. De aartsbisschop, 13, die vorige maand door Paus Paulus tot kardi naal verheven werd, was altijd per telefoon bereikbaar vanuit Wenen sedert zijn vrijlating uit de gevan genis in 1963. Beran heeft vaak telefonische in terviews toegestaan aan Westerse journalisten. Verschillende telefoongesprekken met het dorp Vozice naby Tabor waar de kardinaal woont in een r.- katholiek tehuis voor bejaarden, werden door een Tsjechische telefo niste beantwoord, die zei, dat de lijn buiten werking was". Dit zou er op wijzen, dat de com munistische autoriteiten Beran ge zegd hebben niet meer telefonisch met Westerse verslaggevers te spre ken. In berichten van het Vatica&n wordt de hoop uitgesproken, dat Be ran toegestaan zal worden het land te verlaten en in het Vaticaan te N.H. SYNODE GAAT VERGADEREN De generale synode van de Ned. Herv. Kerk zal op 15 en 16 februari in „Hydepark" te Driebergen bijeen komen. De synode zal allereerst een prae- ses kiezen voor het nieuwe zittings jaar. De huidige praeses, ds. P G. van den Hooff, die in 1964 voor de vierde maal gekozen werd, is than» niet meer herkiesbaar. Verder zal een voorstel behandeld worden tot wijziging van de kerkor de in verband met het openen van nieuwe mogelijkheden in de samen werking met andere kerken. Een voorstel tot uitbreiding van de ar beid van de commissie voor het be- roepingswerk zal aan de orde ko men. terwijl een bespreking van de arbeid van de Delta-commissie even eens op de agenda staat, evenals een memorandum over het vraagstuk van de pastorale voorziening van de gro te steden en het platteland en een nota betrekking hebbende op de geestelijke verzorging van de krijgs macht. Tenslotte zal een nota aan de or de komen betrekking hebbende op het beleid van het curatorium en di rectorium van het instituut Kerk en Wereld. Mohammedanen baden in Keulse Dom Enkele honderden Turkse arbei ders hebben gisteren in de rk Dom van Keulen het einde van de vas tenmaand, Ramadan, gevierd. De Keulse aartsbisschop, kardinaal Frings, had de Turken toegestaan hun mohammedaanse gebeden in zijbeuk van de kathedraal te zeggen. De Turken hadden hun ge bedskleden meegebracht en baden verscheidene uren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3