LEIDSCH DAGBLAD Russische premier Kosigin - via Peking - naar Hanoi simcal500 tourist Neutralisering van Noord - Vietnam AUTO BIERMAN N.Y. TEL. 40447 en 40448 Johnson wil nog dit jaar naar Moskou 100.978 huizen in 1964 Zomie-observatorium in liaan 0111 cle aarde Lysenko ontslagen Will U of MOET U @üc/ Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1963 No. 31483 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Een Sowjetrussische delegatie onder leiding van premier Kosigin is vandaag uit Moskou vertrokken voor een vierdaags bezoek aan Noord-Vietnam, een land waarmee Rood-China nauwe betrekkingen onderhoudt. Na een onderbreking in Siberië zal het Russische gezelschap morgenavond in Peking arriveren, vermoedelijk om de Chinezen op de hoogte te stellen van hetgeen men in Noord-Vietnam wenst te bespreken. De aankomst in de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi is bepaald op zaterdag. Ver moed wordt, dat de Russen de terugreis eveneens via Peking rullen maken. Militaire hulp van Moskou is mogelijk Kosigin wordt vergezeld door de luchtmaehtbevelhebber, generaal Wersjinin, de minister voor de bur- berluchtvaart, generaal Loginow, de plaatsvervangend voorzitter van l staatscommissie voor buitenlandse economische betrekkingen en de man die gewoonlijk de verdragen voor militaire bijstand ondertekent, gene raal Sidrowitsj, de specialist in zaken die het communistische blok betref fen, Joeri Andropow, en de onder minister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsow. Waarnemers in Moskou menen, dat Kosigin het Noordvietnamese bewind een hart onder de riem wil steken met beloften van militaire hulp. Zij geloven echter ook dat Kosigins reis verband houdt met een nieuwe poging de betrekkingen tus sen Moskou en Peking te verbeteren. Van welingelichte communistische zijde is al voorspeld, dat Kosigins bezoek weieens het keerpunt kan Vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers. STATIONSWEG 11—17 WEERBERICHT Koudere nacht Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatselijk opklaringen en kans op mistvorming. Zwakke wind en tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag over het alge meen veel bewolking en plaatselijk enige neerslag, in hoofdzaak in de vorm van regen of motregen. Tot matig en aan de kust tot vrij krach tig toenemende noordwestelijke wind. Middagtemperaturen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 FEBRUARI Zon op: 8.14 uur; onder: 17.35 uur. Maan op: 10.08 uur; onder: 21.46 u Hoogwater in Katwijk te 5.42 en 17.53 uur. Laagwater te 1.30 en 13.47 uur. Dit nummer bestaat alt 18 pagina's betekenen in het langdurige ideolo gische geschil, dat de communisti sche wereld aan de rand van een scheuring heeft gebracht. Noord- Vietnam is tot nu toe een van China's ideologische bondgenoten geweest. De leiders in Hanoi zijn lijk welingelichte zijde echter wel steeds voorzichtig geweest in hun kritiek op Moskou. Dit zou een van de redenen zijn, waarom het Kremlin hoopt op een neutrale hou ding van Noord-Vietnam. Voorts zou een tussenlanding in Peking Kosigin de kans geven op nieuw zijn voelhorens uit te steken zonder aan het overleg een formeel karakter te geven. Een belangrijke kwestie die geregeld moet worden, is de zaak van de communistische con ferentie. Men vraagt zich af of de Russen verder zullen gaan met het treffen van voorbereidingen voor de voorgenomen conferentie van 26 communistische partijen op 1 maart, nu de Chinezen opnieuw met een boycot van deze conferentie hebben gedreigd. Overleg noord-zuid Vertegenwoordigers van de Noord vietnamese president Ho Tsji-minh en Zuidvietnamese autoriteiten zou den zowel in Parijs als in Saigon overleg plegen, aldus is gisteravond de Franse hoofdstad van gewoon- Nog voor eind 1965 Russen op bezoek in Washington President Johnson heeft gis- Wilson om zich te verzekeren var de goedkeuring door Erhard teren in Washington verklaard te hopen in 1965 een bezoek aan de Sowjet-Unie te kunnen bren gen en dat de nieuwe Russische leiders nog voor het einde van dit jaar naar de Verenigde Sta ten zullen komen. In een rede, uitgesproken aan het diner van de „Anti-Defamation League tegen gebruik van godslas terlijke taal zei hij dankbaar te zjjn voor het feit, dat zijn voorstel, gedaan in de State of the Union, voor een bezoek van de Russische leiders aan de Verenigde Staten, in Moskou „actieve, opbou wende en, naar ik hoop vruchtbare aandacht krijgt". „Ik heb reden om aan te nemen", aldus Johnson, „dat het Kremlin mijn bezoek aan de Sowjet-Unie toejuicht. Ik zal zo'n bezoek gaarne brengen. Ik hoop dat deze uitwisseling van bezoeken nog voor het einde van het jaar kan plaatshebben". Johnson zei voorts te hopen, dat „een dergelijke uitwisse ling een bezorgde wereld de gerust stelling zou geven, dat deze twee landen elk naar vrede streven". De Britse premier Harold Wilson heeft besloten zijn bezoek aan Wash ington voor besprekingen met pre sident Johnson uit te stellen tot la ter in het komende voorjaar, zo heb ben Engelse regeringswoordvoerders verklaard. Een officiële bekendmaking over het uitstel zal waarschijnlijk nog vandaag worden gedaan. Wilson zou op 10 februari naar Johnson zijn gegaan. De volgende dag zou nij dan een rede hebben gehouden in de algemene Vergadering van de Verenigde naties in New York om vervolgens door te vliegen naar Ottawa waar hij zou spreken met de Canadese premier Pearson. De woordvoerders verklaarden dat er twee redenen zyn voor het uitstel van het bezoek aan Washington: De assemblee van de Verenigde Naties is tol maandag en misschien zelfs tot een nog latere datum verdaagd om secretaris-generaal Oe Thant de gelegenheid te gev«n te onder handelen over een oplossing van de financiële crisis. Wilson zou dus het risico lopen dat de Assemblee op 11 februari nog op reces is Het belangrijkste doel van de be sprekingen met Johnson was verslag uit te brengen over de pogingen van de de Britten voorgestelde Atlan tische Kernmacht (ANP). Wilson had oorspronkelijk zijn bezoek aan Bonn op 20 januari zullen afleggen maar moest dat uitstellen van wege de ziekte van Sir Winsten Churchill. Lr is nog geen nieuwe datum vast gesteld voor de reis naar Bonn maar verwacht wordt dat, die eind deze maand of begin maart zal plaats hebben. V/ilson heeft zaterdag een lang gesprek gehad met Erhard toen die de begrafenis van sir Winston kwam bijwonen. Hieraan werd toegevoegd, dat een vooraanstaand gaullistisch lid van de Franse Nationale Vergadering zich, ten behoeve van president De Gaulle, op de hoogte houdt van het verloop van het overleg. De Frans man zou ook de Amerikaanse autori teiten terzake op de hoogte houden. Men verwacht in Parijs, dat presi dent De Gaulle in zijn komende persconferentie ook aandacht zal schenken aan de toestand in zuid- oost-Azië. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in Washington in een speciale verklaring de juist heid ontkend van berichten uit Parijs, waarin werd gezegd, dat de Amerikaanse autoriteiten door een vooraanstaand gaullistisch lid van de Franse Nationale Vergadering op de hoogte werden gehouden van het verloop van overleg in Parijs tussen vertegenwoordigers van Noord- en Zuid-Vietnam. „De V.S. hebben geen enkel bericht ontvangen over een dergelijk overleg, indien dit al wordt gevoerd", aldus de woordvoerder van het ministerie. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het de finitieve aantal woningen, dat in het afgelopen jaar in Nederland is ge reedgekomen 100.978. Dit is 21.455 wo ningen meer dan in 1963, toen 79.523 woningen gereed kwamen. In december 1954 kwamen 13.936 woningen gereed. Van de ln december 1964 gereedgekomen woningen wer den er 1.693 in systeembouw uitge voerd. In het gehele jaar 1964 werden 12.859 systeemwoningen opgeleverd, tegen 7.595 in het jaar 1963. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.194.605 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 127.929 werden uitgevoerd in systeembouw. Schip op strand Op het strand ter hoogte van Schoorl is vanmorgen vroeg de Ne derlandse kustvaarder „Catharina F" aan de grond gelopen. De kustvaarder meet 338 ton en is eigendom van de rederij W. Fortuin in Zwartsluis. Het hoog water tegen zes uur van avond, en dan hoopt men de „Catha rina F" weex vlot te krijgen. Bij K.IÏ. i- benoemd tot burgemeester van Leiden ntr. G. ran der Willigen, sinds 4$56 borgemee»je* van de genieewte Haiirlei«roermeer en oordien van I ekker- kerk. „Coronograaf" voor kunstmatige verduisteringen Een satelliet die waarnemingen omtrent de zon zal doen is gisteren in een baan rond de aarde gebracht. Een delta-raket met drie trappen werd op het vastgestelde tijdstip af gevuurd en plaatste de satelliet in de baan rond de aarde op een hoogte van 563 kilometer. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart maakte 15 minuten na de lancering bekend dat radiosigna len van de satelliet waren ontvan gen die erop wijzen dat alles naar wens was verlopen. Het ruimtestation dat 247 kilo weegt is genaamd OSO-II de begin letters van Orbitting Solar Obser vatory (observatie-station voor de zon in een baan om de aarde). Dit station zal het onderzoek voortzetten dat werd begonnen door OSO-1, die met succes in 1962 werd gelanceerd. De nieuwe satelliet heeft onder meer een apparatuur aan boord waardoor kunstmatige zonsverduiste ringen kunnen worden gesimuleerd. Deze „coronograaf" bestaat uit een Dc Sowjetrussische bioloog Trofim Lysenko, wiens opvat tingen lange tijd een strijdpunt zijn geweest, is ontslagen als hoofd van het Instituut voor ge netica in Moskou, zo heeft een woordvoerder van dit instituut vandaag bekendgemaakt. In een telefoongesprek, waarin hem vragen werden gesteld over een hevige aanval op Lysenko door de voorzitter van de Academie van Wetenschappen in de Prawda van heden. Lysenko werd op een bijeenkomst van de biologische afdeling van de Academie op 27 januari niet her kozen. Zijn functie wordt tijdelijk waargenomen door prof. Koesjner. In zijn jaarrapport aan de Aca demie van Wetenschappen was ge zegd, dat een groep biologen onder leiding van Lysenko een achterstand in de Russische erfelijkheidsleer had veroorzaakt. „Zij ontkenden een aantal zeer belangrijke stromingen in de biologische wetenschap en ves tigden hun zienswijze, die dikwijls niet overeenkwam met de huidige stand van de wetenschap en de ex perimentele feiten". Weer honderden negers in arrest In Selma, in de Amerikaanse staat Alabama, zijn gisteren opnieuw 300 negers gearresteerd, die voor het gerechtsgebouw betoogden tegen de trage inschrijving van negers op de kiezerslijsten. Hiermee is het totaal aantal negers, dat in de afgelopen drie dagen werd aangehouden, op 1.600 gekomen. In Marlon, eveneens in Alabama, zijn gisteren ongeveer 400 negers ge arresteerd, die demonstreerden tegen le arrestaties in Selma. kleine schijf die zich aan het eind van een staaf van ongeveer 60 cm. lengte bevindt. Wanneer de satelliet zich in de juiste positie bevindt pro duceert deze schijf ongeveer hetzelf de effect als de maan tijdens een zonsverduistering en neemt het zon licht weg van twee meetinstrumen ten. Deze instrumenten kunnen dan de kring om de zo normaliter slechts tijdens duisteringen kan worden waargeno- Volgens wetenschappelijke mede werkers aan het experiment is men vooral geïnteresseerd in het bestude ren van de baan van de stralingdeel tjes van de zon wanneer deze door de ruimte gaan. Wanneer het grootste deel van de zon bedekt is door de coronograaf zou ASO-II moeten kunnen waar nemen in welke richting deze deel tjes zich bewegen en deze volgen door de ruimte. Normale zonsverduisteringen ko men zo zelden voor en duren slechts zo korte tijd dat waarnemers op de aarde nog niet in staat zijn geweest om een uitvoerig onderzoek van de ring rond de zon te maken. Vanaf de aarde is dit onderzoek moeilijk omdat hierbij de ring rond de zon door de dampkring van de aarde wordt waargenomen. Opnieuw zijn enige hondec- den negers gearresteerd in de Amerikaanse stad Selma. De ne gers betoogden tegen de trage inschrijving op de kiezerslijsten. Gehelmde assistenten van de sheriff houden de wacht bij een groep negers, die. vrijheidslie deren zingend, wachten op transport naar de gevangenis. AANVAL OP CHROESJTSJOW Maarschalk Zacharow, chef van de Russische generale staf, heeft van daag een scherpe aanval gedaan op ex-premier Chroesjtsjow wegens zUn „subjectieve aanpak van militaire vraagstukken, dolzinnige schema's en oppervlakkigheid". De maarschalk, die in 1962 door Chroesjtsjow ontslagen werd in een geschil over de militaire politiek, publiceerde de aanval in het blad van het Rode Leger. („Rode Ster"). „Subjectivisme is gevaarlijk bij elke werkzaamheid, in het bijzonder bij de militaire verdediging van het land en de praktische taken van de opbouw van het leger en de vloot", aldus Zacharow. Men gelooft in Moskou, dat Chroesjtsjow het advies van zijn militaire commandant ln de wind sloeg, in het bijzonder met betrek king tot het verlenen van de hoog ste voorrang aan raket- en atoom wapens ton koste van de conven tionele strijdkrachten. buitenshuis eten. Probeert U het dan eens in restaurant (lste etage) Snackbar PETER LEENEN GANGETJE 14. Dagschotels, vanaf 2.25 Menu's vanaf5.75 Ook voor partijen tot 45 personen, 's Zondags geopend van 1224 uur. Advertentie VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - H0RL0GER maarsmansteej 21 leiden teL 20778 SCHILDERSBEDRIJF „DE PELIKAAN". VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN a Uit het Leidsch Dagblad van j 6 Februarij 1865; Nabij München is dezer t dagen een boerenbruiloft ge- t vierd, waarbij voor ieder cou- t vert 15 florijnen werd be- f taald, terwijl bij eiken dans !de vloer met champagnewijn werd begoten. Het onderzoek van de doc toren Nelaton en Rayer naar den toestand van Prins Nico- f las van Rusland heeft bewe- t zen, dat de Prins zich spelen - de eenvoudig den voet heeft f verstuit.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1