tijd .r kunst kaleiöoscoqp Haitink orkest dirigeerde zijn geinspireerd SUCCES VOOR NEDERLANDS DANS THEATER IN BRUSSEL Was generaal Weygand een zoon van Maximiliaan van Mexico? zGEVARIEERDE EXPOSITIE BIJ HEUFF-WASSENAAR kw BENDER Kennismaking met lyrische Loebotsky Verkeer eist steeds meer slachtoffers pgericht 1 maart 1860 Donderdag 4 februari 1965 Vijfde blad no. 31483 PJ pra, ÏRKEN VAN MUSTAFA BUSTANGI, lIJPKO WIJK, ALICE VAN MOURIK ïJ4ustafa Bustangi, Sypko Wijk en Alice van Mourik ex- Iseren thans in de kunstzaal Heuff, Hoflaan 7. in Wassenaar. )at tegenstellingen soms toch tot een verblijdende eenheid kun- leiden, wordt op deze expositie wel bewezen. 2. Bustangi werd op 2 oktober 1931 jji Homs (Arabië) geboren en ont- te zjjn opleiding aan de Accademia jfBelle Arti in Florence. Ook kreeg lessen van Ger Lataster. Hij poseert een aantal royaal en sterk gezette, in frisse kleuren gehou- Q stillevens, die in geen enkel op- ht aan zijn Arabische afkomst mneren. Men zou deze evengoed k een Nederlandse schilder kun- l verwachten. Ook toont hy diver- portretten, waarin echter nog een atomistische inslag onmiskenbaar :ter zijn de originele [tekeningen van de op 2 novem- 1936 in Dordrecht geboren SUpko oemerische stenen tafels ontdekt Tenminste 4000 jaar oud Amerikaanse vooriichtings- nst in de Libanese hoofdstad Iroet heeft meegedeeld, dat Ameri- inse oudheidkundigen nabU de jeveer 240 km ten zuiden van de akse hoofdstad Bagdad gelegen d DiwanRa 8tenon tafels hebben ïgetroffen, waarop, In spijker- rift, inscripties in de Soemerische waren aangebracht. De ouder van deze tafels wordt op ten- ite 4000 jaar geschat, daar de Jcripties dateren uit de tijd voor DO voor Christus. pe oudheidkundigen achten het jgelijk dat de stenen tafels woor- ftlijsten en schrijfoefeningen zyn n het Soemerisch, die door jonge lenten van het ingewikkelde lerisohe 6pykerschrift van origi- tetosten zijn overgenomen. Op hmige tafels zijn reeksen namen in goden, plaatsen, beroepen en Dndstoffen vermeld, zoals men die ■k wel in hedendaagse leerboeken jïitreft i In hoger beroep Ex-penningmeester N.T.B. wint geding Ook in hoger beroep heeft de ©x- nningme ester van de Ned. Toon- tnstenaarebond (NTB), de heer C. i D. Mackenzie, het kort geding ge- urnen dat drie hoofdbestuursleden in do bond vorig jaar september hem aanhangig hadden ge takt. geding was een uitvloeisel van tt In augustus 1963 gevoerd kort van het hoofdbestuur van de tegen de ex-penningmeester, de president van de Amster- mse rechtbank in zyn vonnis had paald dat de ex-penningmeester t geschil over de rechtmatigheid n de verkiezing van het huidige r.B .-bestuur binnen drie weken de gewone rechter aanhangig >est maken. En voorts dat alle tidsgelden (1/4 miljoen) bij een rechtelijk bewaarder moesten wor- ti gedeponeerd, en alle bescheiden, by het penningmeesterschap be- aan de N.TJB. moesten overgedragen. De heer was penningmeester van N.T.B. voordat de bond in juli uit het N.V.V. werd geroyeerd. Wijk, die zijn studie voltooide aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Van een reis, die hij in 1964 naar Marokko maakte, zyn merkwaardige, in een zeer persoon- bjke stijl verwerkte indrukken ver werkt. Indrukken van de Kasjbah, diverse merkwaardige bouwsels, van Taroudant (feest van de vasten maand) en landschappen. In aller fijnste arceringen legt hij alles vast, met een subtiele verzorging van minutieuze en onverwachte détails. Aanvankelijk ongeziene vogels dui ken als een verrassing in het struik gewas op. Elders zijn het weer siera- Een der impressies van SIJPKO WIJK den, die plotseling de aandacht trekken. Ongetwijfeld evenzoveel ge tuigenissen van een originele visie, waarbij een en ander in het geheel toch een functionele betekenis lijkt te hebben. Ook dieren (hagedissen) hebben zijn aandacht. Prachtig wor den door hem diverse typische Ma rokkaanse eigenaardigheden naar voren gebracht, o.a. de totaal uit gedroogde, keiharde grond. Een kunstenaar, van wiens moge- ij kh eden men nog veel verwachten mag! Tenslotte is daar de pottenbakster Alice van Mourik, wier fijnzinnig talent, gesteund door een opleiding bij Bert Nienhuis, door middel van in fraaie celadonkleuren gepresen teerde glazuren, frappant is. Haar keramisch werk zal dan ook voor menige huiskamer een biy'de verras sing betekenen. H. Wetsontwerp voor toren van Pisa in wordt aangedrongen op spoedig optreden om de scheve toren van Pisa te redden. Het ontwerp, ingediend door de regering, zou het ministerie van Openbare Werken machtigen voor stellen in te dienen tot behoud van de toren. Er zal ook een commissie gevormd worden vmn Italiaanse- en niet- Italiaanse deskundigen om de voor stellen te beoordelen en het beste er uit te kiezen. Voor het werk van de commissie zou dan 1,2 miljoen gul den worden uitgetrokken. Het is niet bekend wanneer het parlement het ontwerp tot wet zal maken. In de afgelopen jaren bestaat toe nemende vrees voor het behoud van de 12de eeuwse toren. Sommige technici zijn van mening, dat de toren elk ogenblik kan omvallen, anderen geloven dat hij het nog wel 50 jaar volhoudt. Minutenlang applaus klonk op (Van onze Brusselse correspondent) Een tot de nok gevulde grote zaal van het Brusselse Paleis van Schone Kunsten heeft gisteravond na afloop van de voorstelling van het Ned. Dans Theater enige minutenlang geapplaudisseerd voor solisten, ballet, koor en dirigentdie Carl Orff's Carmina Bu- rana hadden gebracht. Het succes bij het meer dan 2000 koppige publiek van deze voorstelling is inderdaad heel groot geweest en het telt zeker temeer, omdat Brussel nu eenmaal de stad van Béjart is die een kritisch balletpubliek heeft weten te vormen. Het programma bevatte een keuze uit het repertoire van het Ned. Dans- Theater. Voor de pauze de Madriga- lesco, Wedding Cake en Opus 12, daarna de Carmina Burana, alweer meer dan 20 jaar na de dag waarop Yvonne Georgi met het ballet van de Amsterdamse Opera in een magistra- Expositie in Eindhoven „Geboorte van het beeldhouwwerk" In de hal van het hoofdgebouw van de Technische Hogeschool in Eindhoven zal een expositie worden gehouden met als thema: „De ge boorte van het beeldhouwwerk". Getoond zullen worden schetsen, ontwerpen, modellen in klei en beel den in hun definitieve vorm. Ook zullen fotoseries bepaalde procedé's verduidelijken, het materiaal is afkomstig van de groep „Zuidhollandse beeldhou wers", o.w. Perry Abramsen, Rob Blente, Bonies, Mieke Coppens Freke, Ineke en Jan van Dijk, Tosca Haak, Henk Krouwers, Jan van Haldieren, Henk Huizinga, Rob Malngay, Pim van Moorsel, Minke Roorda, Hama Schuitema en Gerard Stolk. De tentoonstelling is geopend van 11 februari tot 11 maart. Advertentie. vingeroefeningen maken of recitals geven... U vindt zeker uw instrument in ons uitgebreide assortiment met vele wereldmerken. Van de mo derne Rippen Sonora, tot de grandiose Steinway. Kom gerust keuren en kiezen. U kunt verzekerd zijn van een verantwoord advies. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam deskundig in klank Arnhem Breda Rotterdam Veiling vermaarde schilderij en Vyfentwintig schilderyen waarvan de waarde geschat wordt op twee miljoen dollar zullen dinsdag in Palm Beach worden geveild in een van de grootste kunstveilingen die Florida ooit gekend heeft. De schilderijen omvatten werken van Van Gogh, Degas, Renoir, Tou louse-Lautrec en Monet. Ze zyn het eigendom vaai de Newyorkse zaken man Morris Haft. De werken worden geveild dOor de firma Trosby. Onder de schilderyen bevinden zich De „Zaaier" van Van Gogh, Renoirs „Enfant en bleu", de „Jockeys" van Degas en „De man met de strooien hoed" van Toulouse- Lautrec. Ie voorstelling Orffs ballet in Neder land introduceerde. De begeleiding werd verzorgd door het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans. Het kwam eigen- lUk eerst in de Carmina Burana goed op dreef, nadat het Wedding Cake als een hese speeldoos met een kapotte veer en de muziek by Opus 12 van Bela Bartök zo slordig als het maar enigszins kon, had gespeeld. Dat was Jammer omdat de solisten en het ballet van het Ned. Dans Theater zich op het peil dat men in Nederland van hen kent, met inzet van al hun krachten goed, verdienste lijk en hier en daar zelfs heel mooi, hebben gegeven. Voor hen gold dan ook zeker in grote mate het applaus voor de pauze en eerst daarna had het orkest recht van meedelen. Het Philharmonisch Koor van „een grote fabriek van elektro-technisch mate riaal in Eindhoven" verleende even eens zijn medewerking voor de Car mina Burana. Twee Belgische ministers, de heren van Elslande (Onderwys en Cultuur) Zomercursus vocalisten Deze zomer wordt weer een zomer cursus voor vocalisten gehouden in Huizen, Bergen, Vught. Deze duurt van 27 juni tot 17 juli en wordt georganiseerd door de Stichting 's Hertogenbosch, Muziekstad. Do centen zijn Janine Micheau (Parys) voor opera en lied (Franstalig reper toire), Clara Ebers (Hamburg) voor opera, uitgezonderd het Franstalige repertoire en Herman Schey (Am sterdam) voor oratorium en lied, uitgezonderd het Franstalig reper toire. en Fayat (Buitenlandse Zaken) en de Nederlandse ambassadeur in Brussel bevonden zich onder het publiek. Het wachten is nu op de recenties in de Belgische bladen. Bedriegen in de pauze opgevangen geruchten niet, dan zullen die redeiyk lovend zyn. Graficus Escher onderscheiden De cultuurprys van de gemeente Hilversum voor 1965 is toegekend aan de graficus M. C. Escher De grafica mej. Marthe Röling is onderscheiden met de Hilversumse aanmoedigings prijs voor jonge kunstenaars. In een toelichting zeggen B. en W. dat de jury eenstemmig advies heeft uitgebracht. Escher mag worden be schouwd als een der oorspronkelijkste kunstenaars van zyn tyd. Niet alleen in eigen land, maar tot ver buiten de grenzen en vooral ook in Amerika wordt zyn werk hoog gewaardeerd. Het werk van Marthe Röling frap peert door een „zeer persoonlek handschrift". Robert de Vries moet rust houden Robert de Vries, directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel, moet op doktersadvies een rustkuur onder gaan. In verband hiermede sal hy plus minus 14 dagen in het zieken huis verblUven. Dit heeft o.a. tengevolge dat zyn rol in „Incident in Vichy" thans zal worden gespeeld door Coen Flink. De première is een dag uitgesteld en zal nu plaatsvinden op zaterdag 13 februari in de Rotterdamse Schouw burg. De rol in „Kiss me Kate" zal ge durende de rustperiode van de heer De Vries worden gespeeld door Wim Hoddes, die deze rol ook voorheen reeds herhaaldelijk heeft vervuld. CYNISCHE OPMERKING VAN DE GAULLE (Bijzondere medewerking) Voor ons gedecimeerd operaland was het van dirigent Bernard Haitink gisteravond met het concert te Amsterdam met het Con certgebouworkest een allerplezierigst muzikaal gebaar met opera muziek te openen en wel met de opgewekte ouverture van Berlioz' komische opera „Beatrice et Benedict". Zo kregen we iets uit de Franse operaschool, spiritueel en opgewekt, rank en charmant met romantische allure. Een felteiyke verrassing, want we kennen van Berlioz beter zyn zwaar romantisch aangezette muziek zoals Damnation de Faust, Romeo et Julia, de Symphonie Fantastique, etc. dan zyn luchtige operacompo sities. Deze muziek naar Shake speare's comedie „Much ado about nothing" is door Berlioz met een speelse neiging en naar de Italiaanse styi geschreven. We zouden willen veronderstellen dat de componist by zyn Italiaanse stadsgenoot Rossini in Parys op bezoek is geweest en voor hem dit instrumentale bel canto-gebaar heeft willen maken. In ieder geval, óók Haitink hield zich eraan. Hy schonk een geïnspireerde vertolking zowel in het vroiyk ge stemde als in de lyrische gedeelten, die zozeer boeiden door een brede melodie en gevoelige daarop aanslui tende harmonieën en een nog steeds opmerkelyke instrumentatie. Hierna volgden Tsjaikowsky's Vioolconcert, gespeeld door de Russische violist Mark Loebotsky, een veel geroemde kunstenaar in Rusland, die zyn ho listische „finishing touch" kreeg van David Oistrach, die hy gisteravond door diens ziekte had te vervangen. Enige vergeiyking met Oistrach's Tsjaikowsky-spel kan niet uitbUJven. Nog geen Oistrach Loebotsky heeft nog de impulsieve muzikaliteit tegenover de zozeer ge rijpte van Oistrach. Met deze im pulsiviteit vertolkte Loebotsky met een zeer milde zelfs tedere toon het concert van Tsjaikowsky. Maar om dit vol te houden in de wisselvallige creatie van Tsjaikowsky's vioolcon cert moet men afstand kunnen ne men van het zuiver conservatieve, iets wat Oistrach zo meesterlyk doet en daardoor met z'n interpretatie tot eind toe weet te boeien. Deze eigen schap moet by Loebotsky nog tot ontplooiing komen en derhalve moes ten we volstaan met een vertolking, Prokof jew zonder ballet De suite uit het ballet Romeo en Julia van Sergej Prokof jew waarme de na dit vioolconcert de avond werd besloten, dateert uit het jaar 1936, toen de componist na vele omzwer vingen in Europa en de V.S. defini tief terugkeerde naar zyn geboorte land en zich wist te schikken naar de voorgeschreven muzikale Sow- jet-styi. Hy heeft zelf hierover ge zegd: „af en toe wordt my aange drongen een gevoeliger en melodi- scher muziek te schrijven". Hy doet dit ook, want zo schreef hy even eens: „Ik zal naar een duideiyke muziektaal zoeken die mijn volk kan begrijpen en waarvan het houdt". Hy heeft dit getoond in deze muziek en by het Romeo en Julia- ballet. Zyn componeerstyi is eigen- ïyk niet zoveel anders geworden dan in de jaren voordien gecomponeer de opera „De liefde voor de drie si nasappelen". Het ïykt dat deze expressieve mu ziek zowel in klankdynamlek als in kleurnancering wondermooi op de dans zal aansluiten. Maar wy moes ten het doen zonder een balletgroep met Galina Ulanowa als Julia zoals bU de première op 11 januari 1940 in Leningrad. Dit gemis werd erger naarmate de balletloze muziek duurde hoezeer Hatink met bewon- deringswaardig élan zich aan de ver tolking gaf en deze tot menige climax wist te leiden in zijn knappe di rectie. „Zoon van niemand", zo heeft eens een oneerbiedige biograaf generaal Weygand genoemd. Toen generaal De Gaulle, hem thans een begrafenis in de kerk van de Invalides heeft ge weigerd, onlangs terugkwam van een reis door Zuid-Amerika, vroeg men hem of er nog histo rische relaties tussen Mexico en Frankrijk bestonden. Hij ant woordde: „Wij hebben toch Wey gand". Om de geboorte van Weygand heeft steeds geheimzinnigheid be staan. ai was het algemeen bekend dat hij een zoon van de ongelukkige keizer Maximiliaan van Mexico moest zijn. Zelf heeft hy er, zelfs tegen intimi, nooit over willen spreken gaf hij alleen toe dat hij in Brussel was geboren. Het huis staat er trou wens nog, Waterloo-boulevard 59, vlak achter het nieuwe gebouw van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Thans, by zyn dood. heeft de Bel gische historicus Raoul Tack in 'La dernlère heure' enige gegevens ge publiceerd over Weygands afkomst en daaruit blijkt, dat deze een zoon is geweest van Maximiliaan van Me xico en Thérèse-Josephine de Nimal, de dochter van een Frans echtpaar, waarvan de man tuinarchitect was. In 1811' vestigde hy zich in Brussel en het echtpaar bleef daar tot 1846. Het ging toen terug naar Frankrijk om later naar Mexico te emigreren. In middels was 12 november 1838 de moeder van Weygand ln Brussel ge boren. zy was dus reeds 29, toen 21 januari 1867 het jongetje Maxi me werd geboren. Twee dagen later werd het als „geboren uit onbekende ouders" aangegeven door dokter Louis Laussedat. Pas in 1888 werd Weygand in Marseille als zoon ge adopteerd door een zekere Francois- Joseph Weygand, boekhouder van be roep. Raoul Tack heeft de relaties tussen hem en de moeder van de latere generaal nauwkeurig nage gaan. Het bleek dat de boekhouder in dienst stond van de zeer ryke koopman David-Leon Cohen, geboor tig uit Genua. Deze was de ver trouwensman van koning Leopold van België, voor wie hy vele zake lijks belangen waarnam. In Marseille heeft hy in 1885 Thé rèse Josephine de Nimal gehuwd. Omdat hy niet de Franse nationali raai, die toen de militaire school in St. Cyr bezocht, niet als zoon adop teren, daar hij daarmee de militaire carrière van de zoon van zyn vrouw zou hebben onderbroken. Vandaar dat hy zyn boekhouder bereid vond dit te doen. Tot zover de onderzoe kingen van Tack, die het voor ze ker houdt, dat de generaal een zoon van Maximiliaan is geweest. Leopold II Er is op grond van het feit, dat Co- hen de zakelyke rechterhand van koning Leopold II van België is ge weest, ook nog het verhaal dat Wey gand eigeniyk de zoon zou zyn van de Belgische vorst en van Thérèse- Josephine de Nimal. Leopold II moet echter op zyn sterfbed hebben ge zegd dat de generaal het kind was Maximiliaan en diens vrouw. Charlot te van België. Een feit is dat de koning, wanneer hy in Parijs ver toefde altyd Weygand by zich liet komen en veel met hem sprak. Hy kan het hebben gedaan, omdat hy hem als zyn neef beschouwde, mo gelijk omdat het zyn zoon was en misschien ook omdat hy een gebaar wilde maken tegenover zyn vriend Cohen. Daarby biyft dan de vraag, waarom Charlotte van Mexico niet openly k het kind zou hebben erkend. Daarover bestaan ook weer vry ro mantische veronderstellingen, onder andere, dat zy verleid zou zyn door een Mexicaanse adjudant van de kei zer en dat men daarom de geboorte verborgen heeft willen houden. dodeiyke afloop ls verleden jaar in de eerste tien maanden 19 pet groter geweest dan in het overeenkomstige tydvak van 1963. In totaal zyn in Nederland gedu rende Januari/oktober 213.052 ver keersongevallen op de openbare weg aangegeven tegen 190.223 in de eerste tien maanden van 1963. Het was een sty ging van 12 pet. In de grote ge meenten met meer dan 100.000 in woners steeg het aantal ongevallen van 96.807 tot 107.908, of met 11 pet. In de gemeenten met 20.000 tot 100.000 inwoners werden 54.680 onge vallen aangegeven tegen 48.339, het geen een stijging van 13 pet betekent. In de kleine gemeenten met minder dan 20.000 inwoners kwamen 50.464 ongevallen voor tegen 45.077, of 12 pet. meer. Blykens een opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be- teit bezat, wilde hy de latere gene- liep het aantal slachtoffers van ver- (Van onze Haagse correspondent) Veilig Verkeer en maximum snelheid ten spijt, neemt het aantal verkeersongevallen In ons land nog voortdurend toe. Opvallend daarbij is, dat de onveiligheid procentueel het sterkst toeneemt in de middelgrote steden met 20.000 tot 100.000 inwoners. Het aantal verkeersongevallen met keersongevallen in Januari/oktober 52.172 personen tegen 44.999 ln het zelfde tydvak van 1963. Dat ls een vermeerdering van 16 pot. Het aantal doden bedroeg 1940 te gen 1624, of 19 pet. meer. Ernstig ge wond werden 31.036 verkeersslacht offers tegen 26.579, of 17 pet. meer. Licht gewond werden 1P.196 personen tegen 16.796, of 14 pet. meer. KLEUTER KOMT ONDER TREIN De driejarige Monique Schyff uit Bilthoven is gistermiddag in Biltho- ven op een met hekken beveiligd, niet openbaar overpad onder een trein gekomen, die van Utrecht op weg was naar Zwolle. Het meisje was op slag dood.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15