ZWART jongste bediende (mnl; SCHEEPSBOUW GOOIT ROER OM Overeenstemming in hoofdstad van Laos AANRIJDING OP RIJNSBURGERWEG Alle 21 in Lens mijnwerkers omgekomen Stoeipartijtje twee gewonden „Als niets gebeurt groeit onbehagen" VOOR KOLENHAARDEN-OLIEHAARDEN EN BIJVERWARMING een uitstekende collectie elektr. dekens centrifuges wasautomaten ENERGIEK NU AANMELDEN MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE Onderwijs Centrum van de L.0.1. vlotte receptioniste/telefoniste e Langezaal N.V. J Aardgasproject voor Amsterdamse werven (Van onze Amsterdamse correspondent) De ombouw van haarden, fornuizen, geisers en andere huishou delijke apparatuur in Amsterdam, in verband met de invoering van het aardgas, zal naar algemeen wordt aangenomen worden gegund aan de combinatie NDSM-ADM, de twee grootste Am sterdamse scheepswerven. Over de order, waarmee enkele tiental len miljoenen guldens zijn gemoeid, zal vrijdag in de collegeverga dering van B. en W. een voorlopige beslissing worden genomen, die zal resulteren in een voorstel aan de gemeenteraad. Op het Amsterdamse stadhuis hult heeft. Zo bouwt de NDSM ander men zich vooralsnog in stilzwijgen over de ombouw-affaire. Sinds enige tijd wordt er achter de schermen een hevige strijd gevoerd tussen de NDSM ADM enerzijds en de NV Gascon, een dochtermaatschappij van Werk spoor Utrecht, anderzijds om de aan trekkelijke order. Dat de opdracht zal gaan naar de combinatie van scheeps werven houdt uiteraard verband met de problemen in de scheepsbouw, waar de nieuwbouw vrijwel geheel stil ligt. Zowel de NDSM als de ADM heeft zich sinds enige tijd, naast het repa reren van schepen, ook begeven op het terrein van staalconstructie, die weinig met scheepsbouw te maken LEïDSCH DAGBLAD WOENSDAG S FEBRUARI 1963 Sluiting uurloonactie „Bollenstreek" De r.-k. werkende jongeren uit de Bollenstreek verzamelden zich in Voorhout, om het bedrag, dat elke afdeling bij elkaar had gebracht voor de uurloonactie, af te dragen. Een groot aantal jongeren was aanwezig en na een plechtige Eucharistie viering in de kapel van Huise St.- Agmes werd de feestavond voortgezet in het parochiehuis. In een zeer prettige sfeer werden de acties welke in de verschillende plaatsen waren gehouden, in een kort toneelstukje Twee jaar werken De NDSM en de ADM zullen bij het ombouwen van de gasapparatuur worden geassisteerd door specialisten van de Amerikaanse Stone en Web stermaatschappij, die in de Verenigde Staten grote ervaring heeft opgedaan met dergelijke ombouwwerkzaamhe- den. Aan dit Amsterdamse project zullen circa 200, meest ongeschoolde arbeiders, twee Jaar lang werken. Akkoord gesloten in Amerikaanse ambassade De afdeling Warmond bracht f. 300 bij elkaar; Hillegom f. 1147,64 Voorhout droeg f. 759 bij, zodat in totaal ruim f. 2000 werd bijeen gebracht. Dit bedrag werd nog hoogd door die aanwezigen in de zaal tot f. 2.373,44. Dit geld wordt be steed voor de uitzending ren naar de Slachtpartij door hond aangericht? De slachtpartij onder een groot aantal konijnen en kippen in de ach tertuintjes van woningen aan Storm Buysinglaan en de Leemans straat is naar alle waarschijnlijkheid aangericht door een hond. Het dier moet vreselijk te keer zijn ge gaan, gezien de toestand waarin wel het pluimvee als de konijnen keerden. „De lachende kerk" Op woensdag 17 februari wordt in de Stadsgehoorzaal een KRO-avond gehouden. De KRO brengt op deze avond de one-man-show van Fons Jansen „De lachende kerk". Op de Rijnsburgerweg had gister morgen omstreeks kwart voor negen een aanrijding plaats tussen een 72- jarige wielrijder uit Oegstgeest en een personenauto. De fietser, die komende uit de Paulus Buysstraat links af'de Rijnsburgerweg opreed, zou geen voorrang hebben verleend aan de auto. De bejaarde Oegstgeestenaar kreeg vermoedelijk een schedelbasis- fractuur. De EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. De fiets werd vernield, de auto aan de voor zijde beschadigd. De leider van de mislukte staatsgreep in Laos, kolonel Sykosy, keeft in een vandaa uitgegeven verklaring gezegc dat premier Soevanna Phoema een „constructieve oplossing heeft toegezegd om de kracht van het leger en de eenheid te verzekeren. Sykosy en een vertegenwoordiger van generaal Abhay, de militaire be velhebber in de hoofdstad Vientiane, lijke officieren beschreven als beschermeling van generaal Phoeml, wiens macht binnen het leger is minderd, als gevolg van de militaire mutaties van vorige maand. De span ning was ontstaan, nadat de opstan dige subalterne officieren hadden ge weigerd hun troepen in totaal drie compagnieën uit de hoofdstad terug te trekken. Zij hadden met hun actie kracht willen bijzetten aan hun Examens apothekersassistent Tot lid en secretaris van de Rotter damse commissie, welke in 1965 be last is met het afnemen van de exa- s voor apothekersassistent is be noemd de heer O. Beudeker in Voor schoten en tot leden de dames L. Hoekstra en J. C. H. T. Schuurmans stekhoven, beiden alhier, de heer L. S. Go in Oegstgeest en mej. F. G. Bakker in Boskoop. Onze stadgenoot, drs. J. N. van Wessem is onder dankzegging voor die verrichte werkzaamheden afge treden als voorzitter van de Rijks- ad viescommissie voor het verlenen van opdrachten voor en het aan kopen van hedendaagse beeldhouw kunst. eis tot hervorming van de structuur van het leger. De overeenstemming tussen gene raal Abhay en kolonel Sykosy bete kent overigens niet, dat de kolonel rijn troepen by het radiostation en in een stadion in het centrum van de stad heeft teruggetrokken. Hij be toogde, dat hij de stad niet kon ver laten voordat een loyalistische een heid teruggetrokken was, omdat hij vreesde dat anders zjjn mannen zou den worden doodgeschoten, zodra zy Gisteren waren troepen, die Vien tiane verdedigen, in gevecht gemakt met strijdkrachten die uit het oosten naar de hoofdstad toe kwamen om zich zo mogelijk bij de rebellen aan te sluiten. De aanvallers werden ge dwongen zich terug te trekken tot op elf kilometer van Vientiane. Vijfen veertig van hen hebben zich overge geven. Dit is het front van het orgel in de Triumfatorkerk in Katwijk aan Zee. Het orgel wordt donderdagavond 8 uur tij dens een bijzondere samenkomst in gebruik genomen. De adviseur bij de bouwde heer G. Akker huis uit Wassenaar, en de orga nist Welmers zullen het nieuwe instrument bespelen. Er zal ook samenzang zijn. De ontploffing, die zich gister ochtend heeft voorged, mijn in de buurt van de Franse plaats Lens, heeft het leven ge kost aan alle eenentwintig beiders die zich op dat moment op een diepte van 715 meter be vonden. Het is de ergste mijnramp in Frankrijk sinds het einde van de oorlog. De omgekomenen laten zes tien vrouwen en eenenveertig kinde ren na. President De Gaulle heeft ruim 22.000 gulden beschikbaar ge steld voor de gezinnen van de slachtoffers. Ook andere organisa ties hebben giften toegezegd. De oorzaak van de ramp is nog altijd onbekend. De mijn heeft de benodigde uitrusting om de aanwe zigheid van mijngas aan te geven. De instrumenten gaven weliswaar aan, dat er enig mijngas aanwezig zeker niet voldoende om gevaar op te leveren. Het eerste noodsignaal werd gegeven door een arbeider, die via de telefoon meldde, dat hij een stroom heette lucht uit galerij had voelen komen. Rook wolken volgden. Reddingsploegen gingen onmiddellijk naar beneden, vonden spoedig daarop de stoffelijke resten van zes arbeiders en na enige lichamen, onder (Foto LD./J, van Duijn, Katwijk a/Z.) puin bedolven. Steenverschuivingen 'V.S. vallen weer schepen van Russen lastig' Volgens het Russische blad „Sow- jetskaya Rossia" komen de laatste tijd bij het ministerie van Koopvaar dij tal merende berichten binnen over ties van Amerikaanse militaire vlieg tuigen en schepen, die alleen maa als piraterij kunnen warden bestem peld". Ondanks herhaalde protes ten van De Russische regering in het verleden worden Russische vracht vaarders nog steeds lastig gevallen door Amerikaanse vliegtuigen, die laag over het dek scheren, en op de Russische boten richten, zo schrijft het blad. Dit gebeurt niet alleen in ook in territo riale wateren van landen als Ja pan, Cyprus, Turkije en Cuba Alleen al ln januari waren honderden mel dingen van dergelijke provocaties ontvangen, aldus het blad. PROF. VERDAM OVER RAPPORT-VERDAM Twee leerlingen van het Cen trum voor de Vakopleiding aan de Rooseveltstraat in Leiden Zuid—West moesten gistermid dag met spoed naar het Zieken huis worden vervoerd. Het was het trieste einde van een zo onschuldig begonnen stoeipartijtje. Het gestoei tussen da twee jongens, een 20-jarige Leidenaar en een Jon geman uit Katwijk, ontaardde in een hevige vechtpartij, waarbij de Leidse jongen een steen tegen het hoofd kreeg. De getergde Leidenaar sloeg zijn tegenstander daarop met een troffel op het hoofd. De Katwijker kreeg een bloedende hoofdwond en werd door schoolpersoneel naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De broer van het slachtoffer zag echter in deze smadelijke nederlaag aanleiding om de Leidenaar dusdanig toe te takelen, dat de EHD er aan te pas moest komen. Deze bracht het tweede slachtoffer van de stoeipartij ijlings naar het ziekenhuis. verstoorden het zoeken naar de ove rigen, die pas laat in de middag wer den gevonden.By het vallen van de avond werden de familieleden van de slachtoffers toegelaten tot de kamer waarin men de omgeko men mijnwerkers had geplaatst. Ve len waren verminkt door brandwon den en konden slechts geindentifi- ceerd worden aan de gesp van hun riem. Een vrouw, van wie de echt genoot tien jaar geleden omkwam by een mynongeluk, verloor giste ren haar zoon. Twee van de slacht offers waren resp. 18 en 19 jaar oud. De oudste van de twee was gehuwd en had een zoontje. Men verwacht dat alle omgeko menen gezameniyk zullen worden begraven. Doodstraf voor verduistering Slanislaw Wawrzecki, een voorma lig directeur van een aantal win kels van vlees en vleeswaren in War schau is gisteren ter dood ve deeld door een rechtbank in War schau wegens verduistering. Vier dere hoge functionarissen in de vlees verwerkende industrie werden oordeeld tot levenslange gevangenis straf. Wawrzecki viel flauw toen htf hoorde, dat de doodstraf tegen hem as uitgesproken. De behandeling van deze zaak, aar in tien verdachten terechtston den in het grote Poolse vleesschan daal, heeft vier maanden geduurd. De tien waren beschuldigd van het verduisteren van anderhalf miljoen gulden, het eigendom van het staats bedrijf van de handel in vlees, zy v/erden ervan beschuldigd samen met een groot aantal medeplichtigen hoe veelheden vlees aan de handel te hebben onttrokken. Vier andere verdachten werden tot levenslange gevangenisstraf veroor» deeld, terwyi de vyf overigen wer den veroordeeld van 12 tot 15 jaar ngenisstraf. Alle tien werden tevens grote geldboetes opgelegd. Hun eigendommen zyn verbeurd ver klaard Meer dan 300 getuigen legden ver klaringen af tydens dit lange proces, In een volgende rechtzaak zullen de kleine figuren in het schandaal te recht staan. Het voorstel om ook werknemers vertegenwoordigers commissariaten in vennootschappen toe te kennen zal op belangrijke tegenstand stui ten. Aldus prof. Verdam in een voor dracht, die hy gisteren hield naar aanleiding van het door de naar hem genoemde commissie uitgebrach te rapport over de herziening van het ondernemingsrecht. De Amster damse hoogleraar vervolgde, dat hy zich realiseerde dat het rapport een gevoel van onbehagen heeft gewekt. ir, als er niets gebeurt zal het gevoel van onbehagen groter wor- jn", zo merkte hy op. Mr. Verdam betoogde dat het niet realistisch Is, als de aandeelhouders vrywel alles en de werknemers vrij wel niets te zeggen hebben. Het ge vaar rijst dan, dat de sociale kant op de achtergrond geraakt. Als de directie, die leiding geeft, het kapi taal en de arbeid bundelt, alleen ver antwoording schuldig Is aan de com- misarissen, die alleen de aandeelhou- dit tot eenzydigheid. Daarom be pleitte mr. Verdam, wat hy noemde, 'n commissariaat-nIeuwe-sty< waar mee hy niet bedoelde kritiek te le veren op de commissariaten. Spreker geloofde niet, dat een fatsoeniyke onderneming er last mee zou krij gen. Een loyale uitvoering zal in het belang zyn van de onderneming, strjjd* Na een opleiding tot guerrilla- i Indonesische vrijwilligers scheep I is bi de omstreden gebieden bij te hebben gevolgd gaan I naar Borneo, waar het onrustig voormalig Brits Noord-Borneo. PHILIPS - ERRES - INVENTÜM EDY - ERRES - ZANKER REEDS VANAF 99.—. Hooigracht 18 Leiden Telefoon 23951-51670 I Fit en pittig. Vitaal als vroeger, dank zij Pleegzuster Bloedwijn geneeskrachtige wijn met zenuwsterkende, bloedvormende en opbouwende bestanddelen voor nieuwe energie! alleen In februari start de mondelinge opleiding voor het officiële m.b.a.-examen. Geen kosten voor boeken - geen tijdrovend noteren van dictaten, EXTRA SPREEKUUR: DONDERDAGAVOND EN DINSDAGAVOND VAN 18.30 TOT 21.00 UUR. (u kunt op die avonden ook telefonisch inlichtingen vragen). Inlichtingen verder elke werkdag van 912 en 147 uur, zowel mondeling als schriftelijk. Mondeling: Oosterkerkstraat 11 - Zijlsingel - Leiden Telefoon (01710) 31844 fel To4 haar taak zal behoren: lij) het in eerste instantie te woord «taan van aft Iwmrswxlr.»-» DU De bediening van een moderne telefooncentrier Voor een intelligente jongedame een leuke Jwi! met een goed salaris. na Je< ties worden gaarne ingewacht onder no. 24573. pa dif OOK VOOR: p* grote éénmalige schoonmaakwerken; Le zolderopruimingen; en onderhoud van kantoren, fabrieken, e.d. aP Vraagt onze offerte! 1 i ne LANGEBRUG 25 - LEIDEN - TELEFOON 34I25tm kii Wij kunnen plaatsen op ons kantoor ?ce H< ju: voor eenvoudige administratieve werkzaamheden bil Brieven met opgave van diploma's etc. aan P Stille Rijn 34 - Leidte

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6