N Voor J. P. v. d. Holst geen melkhandel meer Zwammerdamrner redt Leidenaars het leven VVV wil NA GEDANE ARBEID kermis j Leids echtpaar viert j diamanten bruiloft B0DEGRAAFSE ZEEMAN OP INBREKERSPAD Losbandige kok In stad en land hekend. Onderscheiding Woensdag 3 februari 1965 Tweede blad no. 31482 De heer M. van Termeij is gisteravond in het Spaarbankge bouw in Zwammerdam gehul digd, omdat hij op 16 augustus 1964 twee inwoners van Leiden bij het Katwijkse strand van de verdrinkingsnood heeft gered. Burgemeester Bruins Slot over handigde de heer Van Termeij namens de Maatschappij tot het redden van drenkelingen een oorkonde en een daarbij beho rende zilveren draagmedaille. Ook ontving de mensenredder een geschenk onder couvert als Zoekt u een GERO-CASSETTE van f40.- of f400.- r. d. WATER De Gero Specialist Haarlemmerstraat 181 heeft ALTIJD VOORDELIG. compensatie voor een gestoorde vakantiedag. De huldiging: had plaats tijdens de vergadering van de afdeling Zwam merdam van de E.H.B.O. De beide drenkelingen, de Chinees Tsjao Tsjer foe (60) en Raoul Robert Knaap (8), beiden wonende in Leiden. Uit het officiële rapport bleek, dat het eerste slachtoffer 's middags om 3 uur in bewusteloze toestand aan land werd gebracht. De heer Van Termeij had twintig minuten nodig om hem met behulp van de mond-op mond-methode weer tot leven te brengen. Bij het tweede slachtoffer duurde de behandeling tien minuten. Van de families Tsjao en Knaap ontving de heer Van Termeij een fraaie kamferkist en een schilderij. Burgemeester Bruins Slot speldt redder M. van Termeij de zilveren draagmedaille van de Maatschappij tot het redden van drenkelingen op. Links de beide Leidse drenkelingen, die door de heer Van Termeij zijn gered. De 60-jarige Tsjao Tsjer-foe en de 8-jarige Raoul Robert Knaap. (Foto Leldsch Dagblad) De voorzitter van de vereniging, dokter K. Gill, had voor de huldi ging een demonstratie gegeven van de mond-op-mond-beademing. De burgemeester hield een toespraak tot de mensenredder. De heer Van Ter meij dankte voor de huldiging en de fraade geschenken. Het ritje op de scooter betrof niet hes enige feit, waarvoor de kok te recht stond. Hij had op 14 juli in Oegstgeest een bromfiets gestolen en op 23 oktober in een restaurant aan de Beestenmarkt een overjas. Met dit alles had de drank min of meer te maken. ,.Het gaat goed, wanneer de drank er maar niet aan te pas komt", con stateerde de president. „De laatste drie jaar ben ik een beetje losbandig geweest", gaf ver dachte toe. Hij had een poosje als keiner gewerkt en de president stel de vast, dat dit wegens de drank-ver leiding een verkeerd beroep voor ver dachte is. De officier van Justitie vond dat het met verdachte toch wel de ver keerde kant uitgaat cn hij eiste daar om acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk ei aftrek ran voorarrest. De raadsman, mr. Korthals Alstes, be pleitte clementie. You. s op 16 februari. Leidsche Spaarbank In de maand januari 1965 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 3.748,791,70 gulden en terugbetaald 3.217.216,06. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 693 en het aantal afbetaalde boekjes 300. Op 6.227 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f. 185.551 bijgeschreven. Er werden 1.844 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een ge zamenlijke inhoud van f. 61.898,82. Het tegoed der 58.602 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 67.533.976.81 tmet inbegrip van de rente over 1964). Ja, als u geld over hebt, brengt u het naar de N.M.B. Want daar voelt ook geld zich thuis. Omdat het er kan groeien. Veilig en vanzelf! Ook voor üw spaargeld heeft de N.M.B. een ideale mogelijkheid. Informeer er eens naar! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1 Voorstel aait raad De Leidse VVV wil in het voorjaar op het Schuttersveld een kermis organiseren. De op brengsten van de kermis, die drie dagen zal duren, zijn be stemd voor het organiseren van een jaarlijks cultureel evenement in de stad Leiden, u een toelichting op een voorstel van burgemeester en wethouders aan de Leidse gemeenteraad zegt het college, dat een kermis nu niet di rect het meest gewenste middel om gelden bijeen te brengen is, maar dat het aan de andere kant begrip voor de zienswijze van de VW kan opbrengen. Daarom adviseert het college de raad dan ook om toe stemming te verlenen tot het hou den van een kermis op het Schut tersveld. Oud f ,,Ik was twaalf jaar toen ik door mijn vader werd meegenomen naar de fabriek", vertelt de 86-jarige heer A. Regeer. Met zijn echtgenote, mevrouw S. A. RegeerKesseboom, viert hij deze maand een opmerkelijk feit: de diamanten bruiloft. Op 15 februari 1905 werd hun huwelijk gesloten en ,,voor die zestig jaar huwelijk verdien ik wel een medaille", vindt de heer Regeer. Leiden onveilig gemaakt Een 21-jarige zeeman, afkomstig uit Bodegraven, was lelijk op drift geraakt. Het begon met drossen van zijn schip en toen raakte hjj hele maal losgeslagen. Hy ging inbreken, stelen en wat al niet meer. De officier van Justitie had in de dag vaarding maar enkele feiten tenlaste gelegd, doch de president van de Haagse rechtbank somde nog heel wat andere wandaden er bij op. Diefstal van auto's in Bodegraven, in Alphen aan den Rijn en in Hazerswoude, welk laatste voertuig evenwel dicht bij een wrak scheen te zijn, getuige de prijs van f. 75, waar voor de zeeman deze „auto" van de hand deed. Voorts diefstal van een radiotoestel in Hazerswoude, inbra ken in een perceel aan de Rijnsbur- gerweg In Leiden en in het clubge bouw van de VVSL aan het Rapen burg en diefstal van een auto aan de Hoge Ryndjjk. „Het zal zo wel zijn geweest," gaf de zeeman royaal toe, al kon hij zich niet alles meer zo precies herinneren. Op zijn kapers toch ten werd hij veelal vergezeld door zijn vriend Koos. Bij de inbraak in het WSL-ge- bouw, was uit een tasje van een studente f.- 1500 gestolen, het geld van de studiebeurs. In één avond hadden de zeeman en zijn vriend het geld in Amsterdam erdoor ge jaagd. „Een schandalige manier van doen", oordeelde de president der rechtbank en de officier had ook weinig goede woorden voor die daden. Het rapport van de psychiater noemde verdachte verminderd toe rekeningsvatbaar en daarom wilde de officier volstaan met tien maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. „Ze waren kennelijk op roof uit", stelde de officier vast. Want de twee doorkruisten de stad en als zij ergens een touwtje uit de brievenbus zagen hangen, trokken zy er aan en stap ten de woning binnen, na zich eerst te hebben overtuigd, dat er niemand thuis was. Zo was uit de woning aan de Rijnsburgerweg door Koos een wollen vest gestolen. De raadsman, mr. Hinzen bepleitte verdachte nog een kan*- te geven zijn leven te beteren. Uitspraak op 16 februari. Doortastende EHBO-er onderscheiden Een 23-jarige kok uit Leiden doet vreemde dingen wanneer hij aan de drank is. Hij sliep op 25 oktober in de openlucht, na zich eerst ruim van sterke drank te hebben voorzien. Op een vroege ochtendwandeling, zag liü op het Stationsplein een scooter staan, waarop hij ging rijden. „Was het de bedoeling die te ste len?" informeerde de president van de Haagse rechtbank waar de kok zich voor zijn gedragingen had te verantwoorden. „Dat niet", verklaarde verdachte. „Neen, u denkt zeker, dat plezier- rijden minder erg is dan diefstal", opperde de president. ,,Ik was het niet alléén die de belangen van de melkhandel heb behartigd. Ik heb slechts méé mogen werken aan de bloei van de melkhandel in het algemeen en van de Leidse melkhandel in het bijzonder". Deze bescheiden woorden wer den gistermiddag, aan het eind van een druk bezochte receptie in restaurant ,,In den Vergulden Turk", uitgesproken door de heer J. P. van der Holst. De vooral in rooms-katholieke krin gen zeer bekende melkhandelaar heeft zich definitief uit het drukke zakenleven teruggetrokken. De melk handel In de Musschenbroekstraat is namelijk overgenomen door zijn zoon, de heer J. L. van der Holst. Met deze overdacht is de 73-jarlge heer Van der Holst uit de r-k melk- handelarenvercniging „Sint Pascha- lis" getreden. De heer Van der Holst heeft in or ganisatorisch opzicht heel wat werk verzet. Hjj is zeven jaar voorzitter ge weest van de algemene Leidse melk- handelarenvereniging „Eensgezind heid Zij Ons Doel" en drieendertig jaar van de plaatselijke afdeling van „Sint Paschalis". De heer Van der Holst legde deze laatste functie pas in 1963 neer. Bo vendien heeft deze vitale melkhan delaar als tweede voorzitter deel uit gemaakt van de landelijke vereniging, terwijl ook het kringbestuur hem als voorzitter heeft gekend. De afdeling Leiden van „Sint Pa schalis" dacht er niet over om de heer Van der Holst met stille trom uit de melkhandel te laten gaan. •Vandaar de vele woorden van waar dering, die tijdens de afscheidsrecep tie tot hem werden gericht. Problematiek De huidige afdelingsvoorzitter, de heer P. Janson, bracht onder meer in herinnering, dat de heer Van der Holst in 1918 als zelfstandig melk handelaar in de Musschenbroek is be gonnen en kort daarop de belangen van deze branche in het algemeen is gaan behartigen. Hij vestigde voorts de aandacht op het feit, dat de heer Van der Holst zich gedurende lange tijd heeft verdiept in de problematiek van de melkhandel. „Mogen wij nog lange tijd de vruchten plukken, die U voor ons heeft gekweekt", zo besloot de heer Janson zijn toespraak. Hij bood zowel de heer als mevro uw Van der Holst, die in de hulde werd be trokken, een attentie aan. Melkman Namens het hoofdbestuur van „Sint Paschalis" gaf de voorzitter, de heer A. Th. van Schaick van zijn belang stelling blijk. Hij wees er op, dat de lieer Van der Holst de weg van melk boer tot melkman heeft gekend. Als er één is die wéét dat de positie van de moderne melkman niet meer de zelfde is als die van de melkboer uit de jaren twintig, dan is het de heer Van der Holst wel, zei Sint Paschalis' voorzitter. Hjj waardeerde het ten zeerste, dat de scheidende melkhan delaar in verenigingsverband voort durend heeft gepleit voor redelijk overleg. Dank zij dit redelijk overleg zijn de belangen van de melkhandel al vele malen veilig gesteld. De heer Van Schaick verraste het recipiëren- de echtpaar met een geschenk. ALS U NIET ALLES OPSOUPEERT... Gelijk gisteren in een deel van onze oplage gemeld is de heer A. Lepelaar onderscheiden met de zilveren ere-medaitle, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Lepelaar kreeg deze onderscheiding ter gelegen heid van het feit, dat hij veertig jaar achtereen werkzaam is ge weest bij de Sted. Lichtfabrie ken. De zilveren medaille werd hem opgespeld door wethouder P. S. Harmsen. De heer Regeer is bijzonder actief geweest in het verenigingsleven. HU was onder meer 37 jaar penning meester van de inmiddels opgeheven ziektevereniging „Eendracht maakt macht". Ook is hij erelid van het Vrijwilligerskorps van de Oosterkerk in de Langestraat. Gedurende 11 jaar had hy zitting in het verjaar dagsfonds van de wijkverenlglng „Pnlël". ACAD. EXAMENS Aan de Leidse universiteit zijn ge jaagd voor het doctoraal examen biologie mej. M. J. Scheen (Leiden) de heer D. E. Jans (Den Haag). Voor het doctoraal examen scheikun de slaagden de heren G. M. J. Beij- ersbergen van Henegouwen (Den Haag) en M. A. Uiterwijk Winkel (Leiden). Voor het kandidaatsexamen wiskunde en natuurwetenschappen slaagden de heren H. T. Witteveen Leiden)i J. P. J. Castenmiller (Leid- schendam)J. de Beljser (Rotter dam) A. A. Mabelis (Leiden)en C. de Blaey (Leiden). De heer H. Lieffering (Leiden) slaagde voor het doctotaalexamen natuurkunde. Officiële publikaties i^riucn oreugen ter openDare kennis, dat van heden af gedurende drie maan den op het secretarie van die gemeen te, kamer 111, ter Inzage ligt de door de Gemeenteraad ln zijn vergadering van 10 deccfllppr 1964 vastgestelde ver ordening, houdende wijziging van de verordening van 12 oktober 1905 (Ge meenteblad no. 25) op het Bouwen en Slopen. Bovenstaande verordening heeft be trekking op de termijn voor behande ling van bouwaanvragen. LEIDEN, 3 februari 1965. Burgemeester en Wethouders de Secretaris, J. v. d. POEL de Burgemeester, S. MENKF.v' Weth. loco-Burgemeester. De heer J. C. f. Lambermont rechts) in gesprek met de scheidende melkhandelaar. (Foto L.D./Holvast) Vervolgens traden naar voren de heren Q. Onderwater en A. J. van Schie als oud-secretarissen van „Sint Paschalis", de heer A. Oskam als één van de nestors van de Leidse melk handel, de heer M. L. C. de Geus als oud-voorzitter van de christelijke melkhandel in deze stad en de heer M. van Tol als vertegenwoordiger van Het betreft hier een oud probleem. In 1910 besloot de Leidse gemeente raad over te gaan tot afschaffing van de jaarlijkse kermis. Maar B. en W. vinden dat de „sociale en economische omstandigheden, die destijds tot deze maatregel hebben geleid rich aanmerkelijk hebben ge wijzigd". Aan een eventuele toe stemming moet volgens het college wel een opzegtermijn van vijf jaar verbonden worden. De Leidse VW organiseerde in 1963 bij wijze van proef voor het eerst een kermis. Door moeilijke omstan digheden o.a. het weer is die proef niet zo geslaagd, maar in 1964 ging het een stuk beter. Dat was voor de organisatoren om zich tot de gemeente te wenden met een verzoek om een permanente rege ling voor een kermis. de Bollenstreek. Allen staken de lof trompet over de scheidende heer Van der Holst. Deze kreeg tijdens de receptie ook de hand van de loco-burgemeester, de heer S. Menken, te schudden. Van hun belangstelling gaven voorts ver tegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en van de Kon. Ned. Middenstandsbond blijk. Het was een hartelijk afscheid, dat de heer Van der Holst niet licht zal vergeten. Firma's uit Leiden en omgeving op de komende Jaarbeurs .1 Aan de komende jaarbeurs ln j Utrecht nemen de volgende firma's j uit Leiden en omgeving deel: j T. van Aalten, VoorhoutN.V. Baay Tartarini, Alphen a. d. Rijn; P. W. B. Bary, Alphen a. d. Rijn; N.V. Be- I tonindustrie, ZwammerdamN.V. van Broekhoven, Leiden; Duifs Keramiek Noordwijkerhout; N.V. Elascon, Lei den; N.V. H. Englebert, Voorschoten; ENVO-Fix, Bodegraven; Eureka, Lei- muiden N.V. Formica Nederland, Voorschoten; W. H. F. Gietelink, Lei den; Groeneveldt, Voorschoten; Ma chinefabriek Den Holder, Leiden; Hollandse Vereniging voor Toege paste Kunst, Valkenburg; Holson, Lisse; N.V. De Jong's Machinefabriek, Hazerswoude: N.V. Kat. Leiden; Koco, Voorschoten; C.V. H. Kraay- vanger, Leiderdorp; L. A. F. Automa tion, Leiden; D. Louwerse, Oegst geest; Nederlandsche Electrolasch Maatschappij, Leiden; Nortgho, Noordwijk; N.V. G. Okkerse, Wad- dinxveen; Prior, Boskoop; Potterie Ravelli, Valkenburg; N.V. Rotodyne. Hillegom; N.V. Sanders en Co., Lei den; W. A. Sliedrecht, Waddinxveen; Stromag-Bureau, Wassenaar; Tieman en Knoop, Wassenaar; N.V. Kunst- j aardewerkfabriek Velsen, Sassenheim J. P. Vink en Zonen, Lisse; Potterij Zaalberg, Leiderdorp. De heer Regeer is ruim 57 jaar in de textielindustrie werkzaam ge weest. De laatste 33 jaar tot aan rijn pensionering in 1948 was de heer Regeer in dienst bij Van Wijk en Heringa. Zijn functie was katoen- drukker. „Ja, het wordt een drukke dag, vijftien februari" zegt mevrouw RegeerKesseboom, die ondanks haar 80 jaren nog zelfstandig de huishouding doet. Uit het huwelijk werden vier kinderen geboren, van wie er nog drie in leven zijn. Het echtpaar heeft 6 kleinkinderen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3