I PRUIV Cardin doet ook al mee aan plooirokkenrage Een Middelburgs meisje 1 in de Parijse mode HALF ZWAAR - HEEL LEKKER 1 Guy Laroche heeft leuke vondsten Grote paniek na muziekfestival 25 doden Boeroendi breekt met Rood-China Matroos in arrest na wilde achtervolging NEDERLANDER IN OOST-BERLIJN AANGEHOUDEN Holland -Amerika - lijn vaart door ondanks boycot in Australië JLEiDSCH UAÜBLAU MAANDAG 1 UmiOAKl 1%5 (Van een speciale medewerkster) PARIJS Ook Pierre Cardin heeft ja gezegd tegen de plooi rokkenrage. Zij het beschroomder dan zijn collega's. Hij laat de rokken soe pel klokken. Meer niet. Geen Carita ontwierp dit jongens achtige kapsel voor Pierre Car din. De lok over het voorhoofd is vals. BRABANTSE KRITIEK OP VAN AARTSEN Een wapperend haremkostuum van bedrukte zijde voor een exo tische gastvrouw. De lange man tel is van mousseline. Ontwerp: J. Tiktiner. „nieuwe (plooi) golf". Geen bre de heupen. Het blijft allemaal discreet overdag. Zijn manne quins zien eruit als de meisjes op de doeken van Renoir met hun grote witte bretons, hun kleine beugeltasjes en hun schoolmeis jesachtige gestreepte pakjes. Opmerkelijk zijn de schoenen met driehoekige blokhakken. Veel aan dacht schenkt Cardin deze keer aan de mouw. De schouders zijn heel fijn gerimpeld en de aangezette mouw wordt doorgestikt waardoor hij extra rond lijkt. Bij de Jurken bestaat die mouw uit een wapperende volant. Redingotes zijn lang en recht en worden met bolle knopen gesloten. Soms goft er langs de sluiting een brede volant. De kragen liggen ver van de hals af en worden gesloten met een strik. Er is blauw, veel blauw in zijn collectie, maar meestal met wit gecombineerd. De jasjes krijgen dan witte gesteven manchet ten en kragen mee. Maar ook lila en lindegroen duiken in zijn collectie op. Het vrij vrouwelijke silhouet van overdag maakt 's avondis plaats voor Cardins geliefde hemdenlijn. Taille- loze rechtervallen, waarin de manne quins zo plat als schollen zijn. Geen diepe décolletés meer. wel vierkante ruguitsnijdingen van achter. Ook het klassieke Cardinsplit vanaf de hals tot aan de buste is weer van stal ge haald. Bij de avondkleding veel tuniekachtige lange japonnen mei rechte jakken van mousseline en geplisseerde rokken tot de enkel. Maar meestal zijn ook de rokken recht en strak zodat er schoorvoe tend in moet worden gelopen. Ze gaan vergezeld van etagecapes. (Van Bossche correspondent) Brabant gaat op grootscheepse wijze protesteren tegen het wegen- bouwbeleid van minister Van Aart- sen. Op 13 februari wordt op initia tief van de Brabantse K.V.P. Eindhoven een protestbijeenkomst gehouden, waarvoor de besturen alle politieke partijen alsmede alle Brabantse Eerste en Tweede Kamer leden zijn uitgenodigd. Verder zullen leden van provinciale en Ged. staten, besturen van de Brabantse Kamers van Koophandel en burge meester en wethouders uit de middel grote en grote Brabantse gemeenten naar Eindhoven komen om te getui gen van hun ontevredenheid. In Brabant is men het verre van eens met mr. Van Aartsen, die vorige week in de Tweede Kamer beweerde, dat Brabant met zijn 32 miljoen gulden voor de aanleg van Rijkswe gen dit jaar bepaald niet achter wordt gesteld. De Brabantse Kamers van Koophandel hebben al gezamen lijk een telegram aan de fractie voorzitters uit de Tweede Kamer ge stuurd, waarin zy wijzen op de nood situatie in hun provincie, waar toch belangrijke nationale en internatio nale verbindingswegen door lopen. Vijfentwintig personen, onder wie zes kinderen, zyn gisteren om het leven gekomen en ten minste veertig anderen gewond bij een incident ty- dens een muziekfestival ir een arena in de Mexicaanse plaats Guadala jara. De paniek ontstond toen de 7000 bezoekers van de eerste voorstelling het programma met een aantal landelijke tienersterren de arena ver lieten en in een nauwe doorgang in contact kwamen met een groep van 5000 liefhebbers voor het tweede op treden. Enige belhamels begonnen te duwen en te dringen, een vrouw met kind op haar arm kwam te ral- en trok enige anderen met zich Toen de politie arriveerde en eel moeite de rust herstelde, ble ken 25 personen te zijn overleden. De kinderen waren door verstikking het leven gekomen. van uiterst korte schort jurkjes zeker tien centimeter boven de knie waaronder Bermudashorbs en of hoog onder de buste gerimpelde shifts zijn verstopt. Het einddgt met een cocktail van mousseline japon netjes, die er van voren o zo zedig uitzien, maar een rugdécolleté heb ben dat er niet om liegt. De actrice Danielle Darieux was er zo verrukt van, dat ze er meteen zes bestelde. Daartussen rijgt Guy Laroche een snoer van speelse ideetjes aaneen. By de tweed tailleurs zijn dat de franjes aan de zoom, aan de kraag en de manchetten. Geen plooirok kenrage bij Laroche. Alles is recht, hooguit zit er een plooi in het mid den van de rok. Bij de jurken zijn er drie typen: de kangoeroejurk met een grote zak op de buik, de sjaal Jurk met een driekantige omslagdoek waarvan de punt voorin de taille valt en de einden achter in de hals worden ge knoopt. Tenslotte de geometrische jurk met grote vierkante stiksels op het voorpand. Ook bij d* rechte smalle mantels zijn voor- en achter pand vaak vierkant doorgestikt. Voor de avond is er een klein défilé van lange zijde pantalons met gedrapeer de blouses. Het aardigste cocktail toiletje uit zijn collectie flet Afrikaanse koninkrijk Boeroen di heeft zaterdag de diplomatieke betrekkingen met communistisch- China opgeschort en het personeel van de Chinese ambassade opgedra gen het land binnen twee dagen te verlaten. Er werd geen reden voor de diplomatieke breuk opgegeven. Boe roendi en Peking gingen in december 1963 diplomatieke betrekkingen aan. Gisteren reageerde het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken met een nota, waarin de breuk „een ongegronde daad" werd ge noemd, „die alle beginselen tart waar door de internationale betrekkingen worden geleid". De Chinese verkla ring zegt, dat de regering van Boe- plisseerd mousseline japonnetje met roendi is gezwicht voor de druk van geruit ztfden jasje. de Verenigde Staten en België. Twee agenten van de Amsterdamse politie hebben zaterdag na een woeste worsteling op de Westhavenweg een 28-jarige binnenvaartmatroos ge arresteerd. By zijn aanhouding trok de matroos een vlijmscherp slagers mes. Hy kreeg echter geen kans dit te gebruiken. Twee agenten in een surveillan cewagen ontdekten 's nachts op de Haarlemmerweg een personenauto met jutezakken erin. Even verderop stond een andere auto met de mo torkap open en een accu ervoor. Ach ter deze wagen bleek de matroos zich te verschuilen. Toen de agenten hem aanhielden liet hij zich gewillig meevoeren. Bij zijn auto gekomen zag hij echter kans zich los te ruk ken, in de auto te springen en te verdwijnen. Een van de agenten zet te direct de achtervolging in. Na een dolle rit door de hoofdstad, waarbij Zij heeft een echte Zeeuwse naam: Aartje Steur. Maar bij Guyi& dan wel eens tegen ze dat ik per haar grote dag. Op de lentepremière bij Laroche debuteerde zij als mannequin. Vijftien keer defileerde zij door het publiek op de gou den stoeltjes, vijftien keer In een andere creatie. En tot slot in de bruidsjapon, omdat zij de jongste is (21Een Middelburgs meisje in de Parijse mode. Zij is er zelf ook nog een beetje verbaasd van. „Gewoon toeval", zegt ze na de show achter een glas thee. .Misschien ook omdat ik het type 1965 ben". Ze is lang, dun en heeft een rattekopje met twee grote bruine ogen daaronder. Twee jaar geleden is zij naar Frankrijk gekomen „voor de taal". Net als zovele andere Nederlandse meisjes. Op een boerderij in zuid- Frankrijk heeft zy een tydje de huis houding gedaan. Ze ging terug naar Middelburg, maar wist niet wat ze worden zou. Thuis „ons hele gezin zit in het onderwijs" wisten ze het wel. Ze werd naar een m.o.-Frans cursus gestuurd, maar ze wilde de „wereld" in. Dus terug naar Parijs. Zy vond een administratief baan tje by de radio als assistente van de hoorspelleiding. By de hoorspelrepe tities ontmoette zy Daniël Géi in, wiens vrouw een tijdlang mannequin was geweest by Dior. Zy wilde naar ae toneelschool, maar ze had geen geld. Probeer het als fotomodel, zei den de Gèlins. Zy trok de stoute schoenen aan en ging naar Laroche. „Ik hoefde het hem niet eens te vragen", zegt ze. ,Toen ik op kantoor zat te wachten, mam hy toevallig langs en vroeg of ik mannequin wilde worden". Dat ilde zij graag en zij heeft de toneel ambities toen maar laten varen. En de sfeer van de mannequins on der elkaar? ..In het begin werd ik na tuurlijk wel met scheve ogen aange keken, want als er een nieuwe by- komt, kan dat betekenen dat een an- Het Middelburgse meisje Aartje Steurdat vrijdag haar debuut maakte als mannequin bij Guy Laroche. cp Schouwen-Duiveland ben geboren en nu in Parijs op het paard zit, ik geloof dat ze zich er ergens voor schamen". quins by een auto-ongeluk. En zy kwam er voor in de plaats. „Myn moeder zou zeggen, de een zyn dood is de ander zyn brood", rea geert Aartje laconiek. „Ik had nog nooit een mannequincursus gevolgd. Ik wist niets. De eerste weken heb ik alleen maar gekeken hoe anderen het deden. En toen ging het vanzelf". Iets van de glamour van het mannequin- beroep is er nu voor haar wel af. zy weet dat er elke dag hard gewerkt moet worden. Vooral in de weken voor de premières wordt er dag in dag uit gepast in een zenuwslopende sfeer. Navenant betaald wordt het niet. „Ik krijg duizend franken per maand. Wel zyn de schoonheidsmiddelen en de kapper gratis. Maar ik verdien toch niet veel. Myn auto en die heb ik echt wel nodig omdat ik bui ten Parijs woon heb ik zelfs op af betaling moeten kopen. Maar je hoopt als mannequin allemaal op de ont dekking. Dat ze je vragen als foto model. Want daarmee kun je pas geld als water verdienen". Wat vinden haar ouders van die onverwachte carrière? „Ach, die heb ben zich erby neergelegd. Ook al zeg Groot was het aantal vorste lijke personen bij de begrafenis van Sir Winston Churchill. Hier ziet men, op de frappen van St.- Paul's cathedral: links vooraan Lord Snowdon. de echtgenoot van prinses Margaretdaar boven van links naar rechts: groothertog Jan van Luxemburg, president De Gaulle en Konin- 1' gin Juliana. Meer naar rechts: constant een snelheid van ongeveer 120 km werd gemaakt, reed de ach tervolgde zich tenslotte vast in een braakliggend terrein aan de Oude Hem weg. Hy sprong uit zyn wagen en verdween in het donker. De agent, die tydens de rit via de mobilofooninstallatie om assistentie had gevraagd, loste twee waarschu wingsschoten en zette de achtervol ging te voet voort. Dit was vergeefs. Hulp van collega's en politiehonden mocht ook niet baten. 'Het besluit van de politie om over verschillende we gen terug te rijden, leidde er ten slotte toe, dat de twee agenten, die de matroos eerder aan hadden trachten te houden, hem op de West havenweg konden arresteren. De man had intussen al weer ingebro ken in een schipperswinkel aan de Westhaven. By zyn aanhouding had hij de buit hiervan, onder meer een portable schrijfmachine, by zich. De man die geen vaste woonplaats heeft, stond reeds geruime tijd bij de poli tie gesignaleerd. Hy wordt verdacht van een autodiefstal in Linne (L.), diefstal van accu's uit auto's, inbra ken in Amsterdam en een bromfiets diefstal in Eindhoven. Bovendien zou hy in Helmond na het veroorzaken van een aanrijding zyn doorgereden. De Amsterdamse politie onderzoekt op het ogenblik of de matroos nog meer inbraken op zyn naam heeft staan. (Van correspondent in Bonn) De Oostberlynse politie heeft een 24-jarige Rotterdamse machine bankwerker gearresteerd, verdacht van het neerslaan van een nacht waker. Verwacht wordt, dat hy bin nenkort aan de Westberiynse recher che zal worden overgedragen. Hy werd in de nacht van 25 januari door de nachtwaker betrapt by het openbreken van een sigaret tenautomaat by de Deutsche Indu- striewerke, waar hy werkzaam was. Het slachtoffer wist, hoewel ernstig gewond, de politie een vry duideiyk signalement van de dader op te ge ven. De Westberiynse politie stelde haar Oostberlynse collega's van haar vermoeden op de hoogte dat verdach te naar het oostelyke stadsdeel zou uitwyken omdat ook zyn verloofde daar woont. Hoewel er geen officieel uitleve ringsverdrag tussen de twee Duits- landen bestaat is er tussen de poli- de beide stadsdelen een stil- zwygende overeenkomst ongewenste elementen aan elkaar uit te leveren. Toen de Westberiynse recherche dan ook om de aanhouding van de Nederlander verzocht was dit slechts i tyd. (Van onze Rotterdamse correspondent) De Holland'Amerika Lijn heeft de handschoen opgenomen. Ondanks de boycot die de rederij van boekingskantoren in Austra lië en Nieuw-Zeeland bij de eerste reis van de Rijndam heeft ondervonden, zijn twee nieuwe reizen van HALschepen aangekon digd: in maart maakt de Seven Seas een reis en in oktober ver trekt de Maasdam uit Rotterdam naar Australië en Nieuw—Zee land. De HAL beschouwt deze reizen nauweiyks meer als een gok. On danks alle tegenwerking was de dezer dagen in Rotterdam terugge keerde Ry'ndam op de thuisreis zo goed bezet, dat men alle vertrouwen heeft voor de toekomst. Men kent de voorgeschiedenis van de Ryndam-reis: De Oranje en Willem Ruys, die in een rond-de- prlns Bernhard, die de militaire groet brengt. Rechts boven Ko ning Frederik van Denemarken en Koning Boudewijn van Bel- gië. Laroche Guy Laroche heeft tail van leuke j vondsten in zyn lentecolectie. Het j begint met een vrolijke stra/ndparade wereld-reis de band tussen Neder land en de tienduizenden Nederlan ders in Australië en Nieuw-Zeeland onderhielden, werden aan de Ita liaanse Lauro-redery verkocht om onder Italiaanse vlag dezelfde reizen te maken. In de emigratielanden werd het verdwijnen van de Neder landse vlag zwaar gevoeld. De emi granten voelden zich wat in de steek gelaten. Concurrentie De directie van de HAL voelde dat er een gat viel. Het zyn niet al leen economische overwegingen ge weest, die er toe hebben geleid, dat met de Ry'ndam een proefreis zou worden gemaakt. Op de uitreis was het schip met 873 passagiers op twee bedden na volgeboekt. Intussen wa ren andere buitenlandse rederyen wakker geworden. Men beschouwde de komst van de HAL in dit vaar- gebied kenneiyk als een geduchte concurrentie. Een tamelijk intensief gevoerde boycotactie was het gevolg. De boekingskantoren in Australië en Nieuw-Zeeland werden zo zwaar on der druk gezet, dat zij vry wel geen boekingen voor de thuisreis van de Ryndam accepteerden. Averechts De boycot had echter een ave rechtse uitwerking. Door de be richten in de Australische kranten kreeg men gratis publiciteit. Het publiek koos party voor de Rotter damse redery. Bovendien heeft de HAL nog altijd een goede naam in Australië en Nieuw-Zeeland, door de reizen die de Nieuw-Amsterdam in de oorlog als troepentransportschip met vooral Australiërs maakte. Het resultaat: op de thuisreis kreeg de Ryndam niettemin een heel behooriyke bezetting. Het aan tal passagiers liep, al naar gelang de trajecten, van 500 tot 650 en dat was een zodanige bezettingvraag, dat de HAL er by zonder tevreden mee was. Het leverde het bewijs dat er voor de Nederlandse redery een markt ligt. Men realiseert zich, dat de resultaten zonder boycot nog beter zouden kunnen zyn. Belangrijke vondst Israëlische archeologen hebben in de ruïnes van het fort Massada aan ie oever van de Rode Zee twee rol len gevonden met de laatste twee hoofdstukken van het boek Deutero- nomium en vier hoofdstukken van Ezechiël.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4