LEIDSCH ilBfe DAGBLAD Koningin begrafenis Juliana naar van Churchill BOEKHOUDER VAN ƒ8200.- BEROOFD Maxwell Taylor blijft aan in Zuid-Vietnam Kapitein-vlieger Tap neemt deel aan eresaluut van RAF Generaal Weygand (98) overleden HONDEBROOD géén HUTSPOT alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 JANUARI 196S No. 31478 Directeur: E. A. E. ïaa Dlsüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teletoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Koningin Juliana is vanmiddag met Prins Bemhard naar Londen vertrokken, waar zij de begrafenis van Sir Winston Churchill toch zal bijwonen. In de Engelse hoofdstad heeft men begrip getoond voor de wens van de koningin eveneens aanwezig te zijn. Inplaats van één plaats zijn twee plaatsen in de St. Paul's kathedraal gereserveerd. Aangezien premier Marijnen in de West verblijft, wordt de regering vertegenwoordigd door minister Luns. Vice-premier Biesheuvel zal, met enige andere leden van het kabinet, de herdenkingsdienst in de (hervormde) Kloosterkerk in Den Haag bijwonen. Ook prinses Christina, petekind van Sir Winston, zal deze dienst bijwonen. Het koninklijk paar wordt taterdag in het begin van de avond in Nederland terugverwacht. Vorstelijke belangstelling bij de baar Een Nederlandse militaire vlieger, kapitein H. Tap, die gedetacheerd is bij de Royal Air Force, zal een de zestien supersonische straaljagers van de Britse luchtmacht besturen, die morgen bij de begrafenis een sa luut zal brengen en over Londen zal vliegen. Kapitein Tap, die vroeger deel heeft uitgemaakt van het Com mando luchtverdediging in Neder land, woont met zijn gezin al enkele Jaren in Engeland. Hy vliegt 'n Eng lish Electric „Lightning"-straaljager. Koningin Elizabeth van Engeland voegde zich gisteravond by de tien duizenden, die de laatste eer bewijzen Sir Winston in Westminster Hall, Even voor acht uur arriveerde de vorstin, begeleid door haar echtge noot, de hertog van Edinburgh en door Prinses Margaret en haar echt genoot, Lord Snowdon. De vorstelijke groep bleef vijf minuten in de mid deleeuwse zaal. Het was een bewust gebaar van de vorstin om haar waar- lering tot uitdrukking te brengen de belangrijke diensten, die Sir Vinston het land heeft bewezen. Een egsman van het paleis zei: „Dit ver- chilt volkomen van hetgeen de Ko- lingin ooit eerder gedaan heeft. Het zeer bijzonder". Ook de hertogin fan Gloucester, een tante van Konin- (in Elizabeth, Prinses Marina, even- ;en tante van de vorstin, en de lertogin van Kent hebben gisteren lan de baar gestaan. Dicht achter dit gezelschap volgden ex-premier Ha- old Macmillan en zijn echtgenote en een andere ex-premier, Lord Attlee. Macmillan evenals Churchill con servatief toonde zich diep bewogen. Attlee met zijn Labourpartij yersloeg Churchill na het einde van de oorlog. Ondanks him politieke strijd waren goede vrienden. ■■in VOLAUTOMATISCHE iiniiiiiiiiiiiiiNiiii WEERBERICHT Enige neerslag Het KNMI verwacht van heden- ot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk enige neeuw of regen en hier en daar list. Zwakke tot matige overwegend uidoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt at lichte dooi. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 JANUARI Zon op: 8.23 uur; onder: 17.24 uur. Maan op: 7.29 u.; onder: 14.56 u. Hoogwater te Katwijk te 2.10 en 14.24 uur. Laagwater te 10.09 en 22.29 uur. Dit blad bestaat alt ZO pagina's Gistermiddag om 3 uur hadden reeds honderdduizend personen een laatste groet gebracht in de West- minster Hall. Gisteravond vroeg was de stoet van wachtenden 3JA km lang. Meer dan 200 blinde en verminkte oudstrijders uit de Tweede Wereld oorlog trotseerden gisteren koude en sneeuw en brachten eveneens hulde aan de oorlogsleider in de Westmin ster Hall. Premier Wilson heeft de Speaker (voorzitter) van het Lagerhuis, Sir Harry Hylton Foster, de voormalige conservatieve premier, Sir Alec Dou glas-Home en Jo Grimmond, leider van de liberale party, uitgenodigd vanavond met hem vyf minuten by de baar te waken. Het gebaar is be doeld als een hulde van het Lagerhuis waarin Churchill zovele jaren byzon- der actief was. Aan de begrafenis van Churchill zullen deelnemen vyf Koningen, elf premiers en een groot aantal interna tionale figuren. De monarchen zyn Koningin Juliana, Koning Boudewijn, Koning Frederik (Denemarken), Ko ning Olav (Noorwegen) en Koning Constantyn van Griekenland. President De Gaulle, president Sja- zar van Israël, president Kaunda van Zambia en president Asgiersson van IJsland zyn de republikeinse staats hoofden. De meest opvallende afwezige is natuurlijk president Johnson van de Ver. Staten. Amerika zal worden ver tegenwoordigd door de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, op- De grote Parijse couturiers le vert in deze dagen weer onder hoge spanning, nu zij hun nieuwste scheppingen tonen. Voor Mare Bohan zit de pre mière er weer op: opgelucht kon hij zich gisteren in de salon van Dior laten gelukwensen door zijn mannequins. perste rechter Earl Warren en am bassadeur Bruce. Ook oud-president Eisenhower en onderminister Harri- man zullen aanwezig zijn. Ook maarschalk burggraaf Mont gomery, die herstellende is van een operatie, zal niet aanwezig zyn; In Kaapstad, waar hy thans voor herstel vertoeft, zei hij: „Het lykt me niet goed naar de begrafenis van een oude vriend te gaan en dan zelf dood te eindigen". Van alle 113 landen, die zyn uitge nodigd zich bij de begrafenis te doen vertegenwoordigen, is communistisch China het enige, dat de uitnodiging, zonder opgaaf van redenen, heeft af gewezen. Een brief aan de van Utrecht In een brief aan de Utrechtse jeugd op 280 scholen heeft de burgemeester van de Domstad, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, de aandacht gevestigd op het grote verlies, dat de vrije wereld met de dood van Churchill heeft geleden. De persoonlijke brief is vanochtend jeugd voorgelezen in de hoogste klassen van de lagere scholen en alle klassen van de middelbare scholen in Utrecht. Jhr. De Ranitz schreef de brief aan de 35.000 Utrechtse scholieren, omdat hij gelooft dat de schoolgaande jeugd niet voldoende op de hoogte is van de betekenis van deze grote Europeaan, en vooral ook, omdat hij van mening is, dat de jongeren niet genoeg duide lijk kan worden gemaakt, hoe ver schrikkelijk de branding van de Tweede Wereldoorlog was, een bran ding waardoor Churchill de Weste lijke wereld wist heen te loodsen. In kort bestek heeft burgemeester De Ranitz deze periode uit het veelbewo gen leven van de Britse staatsman geschetst, waarbij hij o.m. een uit spraak van Churchill tot de jeugd in herinnering roept: „Zolang je edel moedig en trouw en ook onstuimig bent, kun je de wereld niet kwetsen of zelfs maar grotelijks bedroeven. Zij is geschapen om door de jeugd be vrijd en gewonnen te worden. Zij leeft en gedijt slechts door herhaalde onderwerping". Slot pag. 2 Politie twijfelt aan verklaring Twee tot nu toe onbekende mannen hebben gistermiddag een roofoverval gepleegd bij de N.V. Kustvaartunie aan de Mathenes- serlaan in Rotterdam. Zij maakten een bedrag van f 8200,- buit. Bij deze overval is een 29-jarige boekhouder uit Papendrecht neergeslagen, maar niet ernstig gewond. De boekhouder was ronu het mid daguur naar een bank geweest om geld te halen voor het uitbetalen van de zogenaamde weekbrieven. Hij had hiervoor een bedrag van f 7.000 op genomen, dat hij in een enveloppe stopte, waarin zich reeds f 1200 aan kleinere coupures bevond. Deze en veloppe legde hij op zijn bureau, waarna hij administratief werk ging doen. Tegen kwart over een kwamen twee mannen (van ongeveer 50 en 25 jaar) zijn kamer binnen, zogenaamd om werk te vragen op één van de schepen van de maatschappij, ver telde de boekhouder. Versuft Voor de boekhouder echter een zin nig antwoord had kunnen geven, had hij 'n harde klap op 't achterhoofd gekregen waardoor hij wat versuft raakte. Ongeveer een klein uur later vond zijn directeur, die op kantoor kwam hem nog steeds in deze toe stand op de grond liggen. De f 8200 was verdwenen. De boekhouder is naar het Dijk- zigtziekenhuis overgebracht, maar kon na behandeling naar huis gaan. Hij had een wond in het achterhoofd een hersenschudding opgelopen. Omtrent de daders kon hij een vaag signalement geven. De 50-jarige is grijzend en heeft een fors postuur en droeg een zwart met wit gespikkelde overjas. Zijn jongere kameraad was nozemtype en droeg een zwart leren jasje. wie de daders van deze overval kun nen zijn. Ingesloten De boekhouder is, na grondig ver hoord te zijn, door de Rotterdamse politie in gesloten. Over enkele pun ten van zijn verklaring is namelyk twyfel gerezen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk (rechts), is gisteren in gezel schap van oud-president Eisen hower (midden) en onder-minis ter Averell Harriman naar Lon den vertrokken ter hijwoning van de begrafenis van Sir Win ston Churchill. Het gezelschap is intussen in Londen aange komen. Morgen GEEN VOETBAL De KNVB heeft alle voor morgen vastgestelde wedstryden in de zater dagcompetitie afgelast. De afdelin gen van de KNVB hebben eveneens alle voor zaterdag op het program ma staande wedstrijden afgelast. Wat betreft het betaalde jeugd voetbal op zaterdag wordt de keuring van de terreinen aan de consuls en scheidsrechters overgelaten. Van onze correspondent in Parijs). Op 98-jarige leeftijd, is gister middag in zijn woning de bekende Franse generaal Maxime Wey gand gestorven. Een week geleden had de generaal een ongelukkige val gemaakt die hem tenslotte „Volledig vertrouwenvan Johnson Woordvoerders van het Wit te Huis en het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben gisteren verklaard, dat president Johnson „volledig ver trouwen" heeft in ambassadeur Maxwell Taylor en dat hij van plan is hem als Amerikaans am bassadeur in Zuid-Vietnam te laten aanblijven. bewind in Saigon te komen, Zijn po gingen lijken schipbreuk te hebben geleden, nu generaal Khanh en enige andere jonge generaals onlangs door een (geweldloze) staatsgreep aan de macht zijn gekomen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, aldus de woord voerder, is volledig op de hoogte van wat Khanh heeft gezegd over het scheppen van een nieuwe regerings vorm voor Zuid-Vietnam, maar dat zij nog niet beschikt over bijzon derheden van concrete plannen. Wat de Amerikaanse hulp aan Zuid-Vietnam betreft, merkte de woordvoerder in Washington op, dat de Amerikaanse regering elk bewind in Zuid-Vietnam zal steunen indien het het vertrouwen en de steun ge niet van het Zuidvietnamese volk. De Amerikaanse hulp was tijdens de jongste gebeurtenissen in geen enkele vormHHiBMiBBi De boeddhistische leiders in Zuid- Vietnam hebben hun tevredenheid geuit over de onbloedige militaire staatsgreep van woensdag, waarbij de „kliek van premier Tran Van- hoeong", zoals de regering in een verklaring werd genoemd, ten val werd gebracht. De boeddhisten zyn, naar bekend, grotendeels verantwoor delijk geweest voor de val van drie kabinetten in de laatste vijftien maanden. Dat de 45-jarige boeddhist Oanh, die geboren is in Noord-Viet- nam en in Amerika economie heeft gestudeerd, tot wnd. premier is be noemd zal de boeddhisten zeker wel gevallig zijn, al maakte Oanh ook deel uit van de afgezette regering. De boeddhistische leiders riepen gisteren de bevolking op. de anti regeringscampagne te staken en het normale leven te hervatten. Het nieuwe militaire bewind heeft vanochtend vroeg op de grote markt van Saigon, die omsingeld was door troepen en tanks, een jongeman van 20 jaar door een vuurpeloton laten terechtstellen De jongeman was door een militair gerechtshof ter dood veroordeeld op beschuldiging van terrorism.e Boed dhistische monniken hebben nog ge tracht de executie te voorkomen. noodlottig is geworden. Weygand, die lid ivas van de Académie Frangaise, heeft deze eeuw in de militaire en politieke geschiedenis van Frankrijk en grote rol ge speeld In de eerste wereldoorlog was hij de rechterhand van maarschalk Foch die toen de geallieerde legers aan voerde. Ook in de Balkan en in 't midden Oosten heeft generaal Wey gand. in latere jaren, voor zyn land belangryke militaire missies vol bracht. Toen in mei-1940 de Franse legers door de Duitsers, binnen enkele we ken, uiteen werden geslagen, volgde Weygand de toenmalige opperbevel hebber, generaal Gamelin op. Zijn geloof in de overwinning was toen echter al definitief gebroken en sa men met maarschalk Pétain nam Weygand korte tijd later het initia tief en de verantwoordelijkheid Hit- Ier om een wapenstilstand te verzoe ken. Maarschalk Pétain, de leider appelen, witbrood, vet, e.d. U ziet wel. die honden met een doffe vacht, huidjeuk en kale plekken. Waarom DISCUS-HONDEBROOD? Omdat het vitaminegezond, weten schappelijk samengesteld, zoutarm, lekker en goedkoop is. vers aange voerd en verkocht wordt en boven dien 50vlees bevat. Oök DISCUS-VOERMOUT, een ideale gezonde oplossing voor een warme maaltijd. Zó klaar. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 208 24 (01710) van de Vichy-regering, zond hem als zyn vertegenwoordiger naar Noord- Afrika. Weygand werkte daar bepaald niet naar de zin van de Duitsers. 'Hij on derhield er contact met de Ameri kanen en werkte mee aan de reor ganisatie van Frankrijks Noordafri- kaanse troepen. Hij werd in 1942 op Duits bevel naar Frankrijk terugge roepen en door de Gestapo naar Duitsland overgebracht, waar hij tot het eind van de oorlog gevangen werd gehouden. Bij zijn terugkeer in 1945 werd hij onmiddellijk weer op last van de Franse autoriteiten gearresteerd in verband met zijn houding in het begin van de oorlog, maar wegens ziekte werd hij weer vrijgelaten. Drie jaar later volgde zyn rehabilitatie. Hij was een fel tegenstander van De Gaulle. Na de oorlog heeft de hoogbejaarde gener zich in woord en geschrift vooral doen kennen als een aanhanger van de ultra-rechtse theorieën en opvat tingen. Samen met maarschalk Juin heeft Weygand zich zo tot het laatst beijverd om Algerije voor Frank rijk te behouden. De afkomst van de generaal is altijd in een mysterie ge huld gebleven. Weygand, die van Belg tot Fransman was genaturali seerd, zou in de meidagen van 1940 in open conflict geraken met koning Leopold. Een conflict dat voortvloei de uit Leopolds beslissing zich zon der toestemming van het Franse op perbevel, dat toen onder Weygands leiding stond, uit de strijd tegen Duitsland terug te trekken. Weinige dagen later nam Weygand echter een overeenkomstige beslissing, door toen de Franse wapens te strekken en de Engelse bondgenoten, onder leiding van premier Winstond Chur chill, in de steek te laten. (§uct QffieuiVS Uit het Leidsch Dagblad van 31 Januarij 1865: 1 Een vrouw te Hoogeveen, 1 lijdende aan de pokken, zon- 1 der dat deze wilden uitkomen, 1 kwam schijnbaar te over lijden. Men legde haar in de doodkist. Eensklaps rijst de gewaande doode op en vraagt te drinken. Van de schijn- doode zijn door de schrik de pokken uitgekomen en de vrouw herstelde. Ten overstaan van notaris J de Crane te Warmond werd Zaterdag verkocht: Een win kelhuis de Gouden Bal, hoek Mare en Langegracht voor f4100,—.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1