Driehonderd caravans uit dertien landen in de R.A.I. Kindvrouwtje centraal in collectie van Heim Vouwwagen doet vooral in ons land opgang Jean Michelhofbiedt straks plaats aan 22 STUDENTEN INDEN VOOR VREMDEN C. WALENKAMP Zwaardere straf voor dief DRIE MANNEN AANGEHOUDEN ANWB geeft voorlichting Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 januari 1963 Vierde blad no. 31477 Ouderdom maakt plaats voor jeugd n.Het was in het laatst van de zeventiende eeuw, dat Catharina jeschier, weduwe van de Leidse koopman Jan Michielsz, bij tes- ïentaire beschikking bepaalde, dat in het naar haar overleden itgenoot genoemde Jean Michelshofje aan de Pieterskerkstraat paer menschen, man ende vrouw, ledematen van de Walsche formeerde Religie ende acht oude vrouwspersonen, soo als oude vrijsters" zouden wonen. Met nadruk werd in dit testa- ook bepaald, dat in dit \ofjen van twaelf huisjes, waer eeuwichlyk, ende erffelyk" twee echtparen en acht i zouden wonen. Weer een 're bepaling luidde: >rDat de nten, in der tyd, in 't aen- persoonen in 't voor- Hofje, altoos vrinden vremden sullen moeten lefereren". het testament, dat indertijd overstaan van notaris Adriaen is opgemaakt, staat ver- 1 te lezen, dat Catharina Geschier dezer wereld wenschte te keiden, sonder eerst, en alvorens a hare tydelyke goederen, haer p God Almachtich, uit genade pt, gedisponeert te hebben", ie hiermede een belofte in haar In op „desselfs siekebedde belooft Be gesworen". Praatje bij de pomp hofje aan de Pieterskerkstraat thans echter een andere be- S nming. Waar eens „vier paer schen, man ende vrouw ende oude vrouwspersonen, soo wedu- als oude vrijsters" van een rus levensavond genoten, zullen ks studenten over hun boeken ge- zitten. Het hofje is aange- *ht door de Stichting Studenten- svesting. Het is een gelukkig be- 11, dat het hofje geheel in oude zal worden gerestaureerd. In de toekomstige bewoners nu ook zorgen voor geraniunjg in de vensterbank en eens een praatje ;en bij de pomp, zal veel nog inneren aan de tyd van weleer. Volgend jaar september gereed in handen gelegd van de firma Huurman uit Delft, hetgeen waarborg biedt, dat een en ander met de grootste zorg zal geschieden. Aan het exterieur van dit „Hofjen van twaelf huisjes" zal weinig anderen; de oude gevelindeling brijft gehandhaafd. Het interieur daaren tegen zal een belangrijke moderni sering ondergaan. Er komt sanitair in, terwijl ook enkele huisjes sai getrokken zullen worden. In totaal komt er huisvesting voor 22 studen- Onze UITVERKOOP- atfracfie.is: Velasques Aragon jvan f3,voor f2,20 j PER 10 STUKS. Willem II van f21,nu f 12,50 I Willem II Prince j 50 STUKS v.a.f 13,50 nu f 111 (miskleur). H SIGARENHANDEL In Amsterdam PRIJSGESCHIL LEGT BOUWPROJECT STIL In Amsterdam-noord is de bouw van een complex van 524 flatwonin gen vrijwel komen stil te liggen, omdat de bouwer niet tot overeen stemming is gekomen met de onder - 'Het betreft hier woningen, die in opdracht van twee woningbouwver enigingen worden uitgevoerd door Geel's Aannemingsbedrijf N.V. Het bedrijf zelf heeft geen bouwvakar beiders in dienst, doch pleegt de on derdelen van de bouw bij onder aannemers uit te besteden. De firma Geel blijkt met de onder aannemers niet tot een akkoord te kunnen komen over de prijs, waar voor zij hun deel van het werk moe ten leveren. Enkele van deze onder aannemers hebben zich genoodzaakt gezien als gevolg van deze situatie arbeiders te ontslaan. Hierdoor is de merkwaardige situa tie ontstaan dat in Amsterdam, waai de woningnood groter is dan waar in het land, bouwvakkers wor den ontslagen, terwijl er volop werk is. Het project van de 524 flats is reeds geruime tijd achter op het bouwschema. In hoger beroep Vijf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest, benevens voor waardelijk ter beschikking stelling de regering zo luidde de eis de procureur generaal bij het Haagse gerechtshof tegen een 29-ja rige Haagse terrazzowerker, die ho ger beroep had aangetekend van een vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarbij hij tot 3 jaar gevangenistraf met aftrek van voorarrest en voor waardelijke ter beschikking stelling was veroordeeld. Deze strafverzwaring achtte de pr ïureur generaal gewettigd, vanwege de hardnekkigheid waarmee deze verdachte blyft voortgaan met ple- van misdrijven, ondanks de ve le veroordelingen. man „bezocht" levensmiddelen- bedrijven in heel het land, waarvan de dagvaarding alleen Den Haag, Gouda, Leiden en Dubbeldam wa- i vermeld, en stal daar wat hy iar grijpen kon. Van het vonnis der rechtbank ■am verdachte in hoger beroep, voornamelijk vanwege de ter be schikking stelling van de regering. Het bleek dat verdachte de gesto len goederen snel in geld wist om te zetten en ook dat weer vlot wist te besteden, in 20 dagen tijd bv. f2500. Arrest over 14 dagen. ten. Het is te verwachten, dat deze ingrijpende restauratie tegen volgend jaar september gereed is. (Foto L.D. 'Holvast- Betrokken bij aanslag op landbouwer (Van onze Enschedese correspondent) Drie personen, die waarschynlyk betrokken zyn geweest by de aan slag op de landbouwer Laarman in Den Ham (Almelo) in de nacht van MODE UIT PARIJS (Van een speciale medewerkster) PARIJS Op de derde dag van de Parijse modeshows werd ge staakt. In het teken van de sta king. Er werd geen post bezorgd, metro en bus reden wel maar met zaterdag op zondag, zijn gisteren vertraging en de Eiffeltoren door de rijkspolitie aangehouden in verzekering gesteld. Het zijn drie woonwagenbewoners tussen de 20 en 30 j: moet worden aangenomen, er op uit zyn geweest bij Laarman kippen te stelen. De bestelauto waarmee de kip pendieven naar Den Ham zijn ge reden, is op het woonwagenkamp Emmer, in beslag genomen. Dat belangrijk, want deze wagen vertoont een kogelgat als gevolg van het feit, dat de zoon van Laarman met een vuurbuks twee keer heeft geschoten toen er tussen zijn vader ;nige personen bij de auto een conflict was ontstaan. De toestand van de heer Laarman is nog steeds zeer zorgwekkend. Regering bestudeert automatisering De Nederlandse regering besteedt intern zeer veel aandacht aan de problemen, die de automatisering meebrengt, zoals de sociale gevolgen n. Daarnaast heeft zy een stu die-opdracht verleend aan een insti tuut in Tilburg, waar in een acade- sche sfeer de problemen nader worden omschreven. Staatssecretaris dr J. F. de Meijer van Sociale Zaken Volksgezondheid heeft dit gister middag meegedeeld in een voor dracht, gehouden op de 50ste lunch- bijeenkomst van de Stichting Tex- tielvak van de Twentse industriëlen Enschede. stond in het donker. Een ritje met de metro was gisteren gratis de cassières en controleuses zaten thuis maar betalen deed je toch voor dat buitenkansje. Met wachten, eindeloos wach ten op de metro. Bij de première van Jacques Heim gistermiddag was het publiek er niet minder talrijk om: de salons en de gan gen waren tenminste afgestampt. In de collectie van Jaques Heim draait alles deze keer om het kind vrouwtje: onschuldig en toch geraf fineerd. De lyn, die hij deze lente aangeeft is dan ook jong. Eigenlijk te jong voor de vrouw die haute cou ture betalen kan. En wie kan dat voor haar dertigste? De pantalon heeft in zijn collectie een belangrijke, zij het verdekte rol Overdag brengt hy veel slanke ja ponnetjes van wollen crêpe met laag onder de heup geplooide rokbroeken. Ze markeren nog eens duidelijk het slanke silhouet van de collectie Heim. Voor het cocktail-uur worden de kniebroeken verstopt onder fladde rende mousseline jurkjes. Ook 's avonds zijn er bij Heim pantalons. Hele romantische etagebroeken of yde pantalons met ruches omslag. En steeds vergezeld De Parijse kappers schrijven <or deze lente korte krullekop- voor. Alexandre tekent voor dit kapsel, dat hij „Gigolo" doopte. Er gaat een strakke maillot onder van vleeskleurige lastex. De wollen tailleurs zijn van het kostschool type; korte rokken steeds de onder de heup of aan de zoom ge- 7/8 I plooid of klokkend met korte jasjes. jakken. Ook spelen de broeken daar De manteltjes met in de rug verstoppertje onder lange transpa- terval van plooien zyn klein rante avondjurken. Voor het strand heeft Heim een com- binatie van pantalon met jakje dat wat héél seksie is. Het is gemaakt kleur. Maar steeds geeft dit er een speelse noot aan. Kragen, halzen en manchetten zijn met wit afgezet. Soms loopt er wyd gemaasde kaoenen kan I ovale witte baan over de schouderpas, waaronder ogenschijnlijk niets j die zich dan herhaalt in de jurk er- anders zit dan het blote vel. Mis! onder. Wit zijn ook de grappige bre- l dti wegeiu wagens, wielen en wal - er - zo - bij - komt Nederland, dat met één caravan op elke 24 personenauto's de grootste caravandichtheid van het Europese vasteland heeft, zal dit jaar meer dan 10.000 caravans kopen, zo wordt verwacht. Voor die kopers en ook voor andere belangstellenden wordt morgen de eerste grote tentoonstelling van caravans in ons land, de Cara van R.A.I. 65" geopend. Tot en met zondag 7 februari zal men hier de grootste collectie kampeerwagens bijeenzien, die maar mogelijk is: er staan meer dan 300 caravans van 88 verschillende fabrieken uit 13 landen. Ofschoon het nog wat vroeg is in de vakantiesfeer te komen, streeft men er in de RAI toch ernstig naar Niet alleen door het opstoken van di verwarming tot een zomerse tempe- ratuur, maar ook o.m. door het aan ;n z.g. „promenade des n Zuideuropese prome nade met palmen, bloemen, lantaarns banken en zelfs een vijver. De kampeerwagens komen uit der tien landen: Engeland, West-Duits- land, Frankrijk, België, Italië, Hon garije, de Ver. Staten, Denemarken, Zweden, Oost-Duitsland, Portugal, Noorwegen en uiteraard Nederland. Engeland is met 90 typen het sterkst vertegenwoordigd, Duitsland volgt met 79 typen en Nederland bezet de derde plaats met 64 modellen. Op de tentoonstelling is van alles zien: toercaravans, wooncaravans, vouwwagens, aanbouw tenten, bagage- aanhangers en allerlei accessoires. De Een caravan is een luxe die veel geld kost maar waaraan men enorm veel ge- noegen kan beleven. Men moet ervan uitgaan dat men zeker tien jaar van zo'n wa- gen gebruik moet kunnen maken. Bij de aankoop is het daarom zaak kritisch te werk te gaan. Vergeet niet, dat er op de R.A.I. een informatie- stand is van de A.N.W.B., waar men deskundige aan- koopadviezen kan krijgen. En het informatiecentrum doet nog meer: onder 'n reus- achtige kaart van Europa, waarop de weekeinde- en va- i kantiebestemmingen zijn i aangegeven, verzorgt A.N.W.B.-staf alle mogelijke toeristische informatie over caravanreizen en -vakantie. Voorts wijzen wij erop, dat 1 er bij de Stichting Kampeer- 1 wagen (Europaplein 8, Am- 1 sterdam) voor 25 cent per j stuk specificatiebladen v krijgbaar zijn, waarop alle j maten en technische gege vens van kampeerwagens zijn 1 aangegeven. De stichting 1 houdt toezicht op de juistheid 1 van deze, door de fabrikanten en importeurs, verstrekte ge- J gevens. prijzen variëren van ruim duizend gulden voor een eenvoudig tentwa gentje tot f 32.000 voor een luxueuze sta-caravan. Revolutionair nieuws biedt de ten toonstelling niet. Wel is er sprake van een steeds verdergaande ontwikkeling in bijv. het toepassen van polyester en het vervangen van sobere inte rieurs door smaakvoller inrichtingen. Interessant is de kennismaking met een aantal buitenlandse caravans, die nog niet eerder in ons land zyn ge toond. Tal van in Nederland bekende fa brieken hebben nieuwe modellen uit gebracht. Plezierig is, dat de prijzen, vergeleken bij vorig jaar, niet of nau welijks zijn tons met opgeslagen randen, de schoenen en vaak de kousen. Net al vorig jaar besteedt Jaques Heim weer veel aandacht aan het been. De nylons zijn steeds in de kleur van de mantel: zacht roze, blauw of wit. Ze hebben een werkje, zijn geblokt of hebben het sokje in contrasterende kleur, b.v. een blauwe kous met wit voetje. Voor tieners leek het ons wel een leuk idee, maar voor ouderen echt wel iets te jolig. Voor de avond brengt Jacques Heim veel toiletjes van mousseline met gro te bloemmotieven bedrukt en veel Schoenen De Parijse schoenenmode past zich aan bij de korte rokken van dit voorjaar. Om het been minder lang te laten schijnen, worden de schoe nen hoog op de wreef gesloten met een strik. Het schoentje met de open hiel, dat vorig jaar zo'n opgang maakte, blijft populair. Alleen wor den de smalle bandjes nu over de hiel gekruist en op de wreef vast- gestrikt. Ook de Romeinse sandalen met hun hooggekruiste banden tot net onder de knie komen weer terug. De open schoentjes zyn vrij hoog. Ze reiken tot vijf centimeter. Daar- :t zyn er veel platte schoentjes, z.g. ballerina's. Ze hebben een uitsnijding opzij, zyn sterk gewelfd onder de voet en hebben een „inge bouwd" hakje. De mode die een vrij kinderlijke tendens heeft dit jaar. heeft de haute chaussuriers geïnspi- teerd tot platte „baby-schoentjes van wit of zwart lak met een ronde neus en smal bandje dat opzij wordt vastgeknoopt. De gewone schoenen hebben een heel laag hakje van maximaal twee centimeter en ze zijn licht van kleur: beige, wit en roze, heel veel roze. De open schoentjes zijn vaak van lin nen. De gewone schoentjes van gei teleer. Kapsels De kapsels zijn deze lente kort en gekruld a la Jean Harlow. Wie niet van zo'n druk hoofd houdt, kan hier in Parijs een enkel kort lokje kopen dat van het hoofd af danst. Er is ook nieuws op het gebied van de make-up. Voor het eerst mag het ge zicht dit seizoen glimmen. Er komt een poeder op de markt, met een tinteleffect. Ook de lipstick is daar bij aangepast. Onder de normale lipstick wordt nu een olie-achtige stift aangebracht, waardoor de lip pen vettig glanzen. ★De enige Amerikaanse kam peerwagen op de „Caravan R.A.I. '65" is niet een enorme wan. zoals men die in de Ver. Staten ziet, maar een kleine handige vouwwagen. Deze Apacheis gebouwd van alu- ADVIEZEN VOOR ASPIRANT KOPERS Wie overweegt een caravan te kopen om er alleen maar veertien dagen vakantie mee door te brengen, doet verstandig dat plan te laten varen: hij kan zijn geld beter besteden, b.v. door er een voor die korte periode te huren. De meeste „caravanners" hebben hun rijdende vakantie huisje om er behalve in de zo mervakantie ook in de week einden in te huizen. De categorie eens per jaar een lange reis naar de vakantiebestemming wil maken, kan zich een wagen permitteren, die het midden houdt tussen de echte toer- van en de sta-wagen. Men zal zich dan wat snelheid en manoeu vreerbaarheid enigszins moeten be perken, maar zy kunnen over een grote mate van comfort beschikken, svare trekker moet uitzien naar zo klein mogelijk wagentje en het resultaat zal veelal een echte kampeerwagen zijn, die wel comfort, r geen luxe bevat. Tenslotte zijn hele-jaar-door-caravanners, die zelfs bij tien graden vorst in hun ■agen moeten kunnen vertoeven. Zij vinden een ruime keuze aan uitste kend geïsoleerde en verwarmde ca ravans. Voor kleine auto Er is nog een groep Bezitters van kleine auto's wier voor keur uitgaat naar de vouwwagen. De vouw- of tentwagen heeft het voor deel, dat de prijs betrekkelijk laag ligt en de stalling weinig problemen oplevert. Dat de vouwwagen vooral in Nederland opgang maakt, houdt ver band met het zeer grote aantal klei ne auto's, dat in ons land rijdt. Klei ne auto's zijn namelijk vaak niet in staat caravans te trekken, die een zelfde ruimte bieden als de vouw wagen in uitgeklapte toestand. Wat leef ruimte betreft, winnen de vouwwagens het van de caravan met vaste wanden. Het aantal slaapplaat- is veelal ook groter, maar primi- Gewicht Het gewicht van de caravan ten opzichte van de trekauto speelt bij de aanschaf een grote rol. Daar bij moet men er wel rekening mee houden, dat sommige caravanverko pers vaak nonchalant omspringen met dc gewichtsopgave. Tot welk ge wicht mag men gaan? Men kan als vuistregel aannemen, dat het totale gewicht van de caravan, plus de ba gage, niet meer mag bedragen dan cent. Of een caravan van board, alumi nium of polyester is gemaakt, is min der belangrijk dan de kwaliteit van het materiaal en de verwerking daar van. Let op de isolatie, de wagen moet dubbelwandig zijn, met daar tussen isolerend materiaal. Sommige faorikanten willen die dubbel- wandigheid in de kastjes wel eens vergeten. Kosten Wat kost een caravan? Op de RAI zijn ze te vinden van f 1.200 tot f 32.000. De meeste typen liggen in dc prijsklasse van f4.500 tot f6.000. Maar er komen dan nog wel enige kleinigheden by, zoals een trekhaak voor de auto (f100), een luifel of voortent (f200 tot f400), een gasfles en dergelyke. Gemiddeld moet men aan extra kosten f 500 rekenen. Aannemende dat de caravan in tien jaar wordt afgeschreven en er nog een kleine restwaarde overblijft, zijn de kosten per jaar, inclusief ren teverlies, ca. f500. Daar komen dan uiteraard nog de kosten van verzeke ring en belasting en staangeld op de kampeerterreinen by. Strepen zijn een geliefd des sin deze lente. Uit de boutique- collectie van Jacques Heim komt dit krijtstreeppakje met hoedje Ernstig onderzoek naar scheve toren van Pisa Een speciale technische commissie, waarin vijf Italianen, een Brit en een Duitser zitting hebben, heeft gisteren een begin gemaakt met een diep gaand onderzoek naar de toestand waarin de befaamde scheve toren van Pisa zich bevindt. De technici, die ook de geologische aspecten van het probleem bezien hebben, zullen vandaag een eerste verslag uitbrengen aan een staats-, commissie.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7