Zondag voor500ste keer „weer of geen weer" Zoals de zaken er nu voorstaan zie ik de toekomst somber in Theo Uden Masman gisteren overleden en gróteren Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 januari 1966 Derde blad no. 31477 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. want ik mag ieder zondag na u luisteren en ik ben negen, ddag" (Van onze rtv-medewerkster) Bert Garthoff, Gerrit (Eeren- berg) de weerman, platendraaier Leo de Beer en de Groningse bioloog dr. Foppe Inne Brouwer vieren zondag om halfnegen feest. Voor de 500ste maal wordt dan de alom gewaardeer- radio-rubriek „Weer of geen weer" uitgezonden. Bijna tien jaar geleden, om pre cies te zijn in mei, begon men. De bedoeling was voor de zomermaan den een plezierig zondagochtend pro gramma te maken, dat een mengsel zou zijn van cultuur en natuur. Het succes van deze rubriek was al vlug Izo groot, dat besloten werd „Weer of geen weer" (in de eerste dagen ook nog wel „IJs en weder dienende" (geheten) het gehele jaar door te handhaven. Luisteraars uit alle hoe ken van ons land en van alle leef- 'I tijden beleefden totnutoe veel plezier aan deze plaatjes en praatjes. Brieven De samenstellers ontvangen ge- I regeld brieven van inhoud varië rend van (een brief van een kind)„Beste mijneer, nu wil ik u vertelen dat ik u de mooiste ra- dieo van allemaal, want ik hoeft mijn niet te wassen want ik mag ieder zondag na u luisteren en ben negen, daag", geschreven door Arie uit Boskoop, tot waar devolle tips van luisteraars. De mooiste bekroning is echter wel dat Bei*t Garthoff voor deze rubriek in 1960 een ANWB-prijs kreeg en in 1964 de gouden medaille van de dierenbescherming. Voor Gerrit de weerman betekent de uitzending van zondag zijn duizendste optreden. In elk programma komt hij namelijk twee keer voor. Zijn aandeel in „Weer of geen weer" is zeer belang rijk, dankzij de trouwe hulp van de taxichauffeur uit Rotterdam, de molenaar uit Bodegraven, de schipper uit Sas van Gent, Eva uit Deventer en de zakenman uit Groningen. Alle maal levensechte figuren, ook al blij ven zij wat in de anonimiteit. Toestand Theo Eerdmans nog zeer zorgelijk „Tel uit je winst" met Joop Simons (Van r. t. v. -medewerkster i Fr is voor Theo Eerdmans, die enkele dagen geleden ernstig ziek in de ziekenverpleging in Amsterdam i werd opgenomen, nog geen vaste i vervanger benoemd. In zijn televisie programma „Tel uit je winst" wordt hij eenmaal vervangen door Joop Simons. Wat daarna gebeurt is nog j onbekend. I „Je neemt er wat van mee", Eerd- mans radio-programma zal op 30 januari nog door hemzelf worden ge presenteerd: de opnamen werden na- I melijk al in het begin van deze maand gemaakt. Ook hier is onbe kend wie de volgende uitzendingen zal leiden. De toestand van de heer Eerdmans is, hoewel nog zeer zor gelijk, licht verbeterd. Extra uitkering omroeppersoneel (Van onze Utrechtse correspondent) De ministers Veldkamp, Bot en Witteveen gaan ermee akkoord, dat het radio- en t.v.-personeel iets extra's krijgt, inplaats van de door de Stichting van de Arbeid voorlopig afgewezen uitkering van 3'A procent van het jaarsalaris 1964. De ministers hebben geen bezwaar tegen een verruiming van de mar ges in de salarisschalen. Het gaat slechts om 2 2.000 werknemers, die op het totale salarisbeeld in Neder land niets uitmaken. Zolang de loon- technische positie van het omroep personeel niet is vastgelegd, kan er echter van een uitkering over 1964 geen sprake zijn. Een dergelijke uit kering zou namelijk betekenen, dat het omroeppersoneel al was gelijkge steld met de overheid. Ondanks het ministerieel fiat op een verruiming van de marges, doet zich nu het vreemde feit voor, dat deze zaak nog niet rond is. De amb tenaren, die opdracht hebben gekre gen de zaak spoedig af te wikkelen, weten niet goed hoe zij die salaris- verljet*ring in het omroepvat moeten gieten. De salarisverbeteringen voor het omroeppersoneel hebben al sinds 1950 moeilijkheden gegeven. Debet hieraan is, de verklaring van „geen financieel bezwaar", die door de mi nister van O. K. en W. moet worden gegeven. Naast deze verklaring, blij ken er nu ook ambtelijke barrières te zijn. BERT GARTHOFF Naar „tante Toos" De luisteraars hechten zeer veel waarde aan de weersvoorspellingen. Al vallen de mussen uit de dakgoot van de warmte, als Gerrit zegt dat de mensen een jas moeten meene men, dan zeulen vele dagjesmensen braaf en gehoorzaam een overbodig stuk textiel mee. Eens, met slecht iveer, adviseerde Gerrit naar „tante Toos" te gaan, die altijd zo eenzaam was. Een klein grapje dat kennelijk ernstig werd opgevat, want de volgende dag kreeg hij een brief van een echte „tante Toos", die zei, dat ze die dag 32 neven en nichten op bezoek had gehad. Plannen voor dit jaar? „We gaan veel aandacht besteden aan het Thijsse-jaar". Plannen om er mee op te houden? „Ik blijf", zegt Bert Garthoff, „Tot Drees mij roept". Dat is dan in 1978 VOORZITTER N.T.S.: (Van onze r.t.v.-medewerkster) De voorzitter van de NTS, de heer E. A. Schüttenhelm heeft zich op een gisteren gehouden persconferentie, deels in bedroefde deels in felle bewoordingen gekant tegen hen, die de gezamenlijke omroepen en de NTS op bepaalde punten (programma-aankoop, technische aangelegenheden etc, in gebreke stellen. „Onze technische dienst", aldus de heer Schüttenhelm, „heeft ongelofe lijke prestaties geleverd in het afge lopen jaar en doet het nog. Er wordt daar gewerkt onder moeilijke omstandigheden. Men weet niet eens, wat er per 1 oktober 1965 gaat ge beuren met de omroepen komt er meer zendtijd, of minder, of blijft het bij het oude? wij weten het niet. Eigenlijk kunnen we op deze basis geen contracten afsluiten of bestellingen doen. We kunnen echter niet alles schuiven op rekening van de minister van O., K. en W. Ook hij is aan handen en voeten gebonden, o.a. door het Akkoord van Wasse naar. Maar het in gebreke stellen van de omroepen is ook niet juist: dat kan pas met recht gebeuren als de omroepen hun opgelegde taak niet zouden kunnen volvoeren. Daar is echter geen sprake van". Wat de toevloed van buitenlandse programma's betreft, /ei de heer Schüttenhelm: „De stroom van pro gramma's van over de grenzen kan door ons niet worden tegengehouden, want we hebben nu eenmaal geen geld en dus geen apparatuur om alles zelf te verzorgen. We doen onze uiterste best, maar op sommige pun ten staan we machteloos. Ik hoop dat dc minister van O., K. en W. op 1 maart een duidelijke uitspraak doet, want zoals de zaken er nu voorstaan, zie ik de toekomst zeer somber in". Toen Theo Uden Masman op 11 april van het vorige jaar om gezondheidsredenen het dirigeerstokje neerlegde werd het orkest De Ramblers, althans in naam, opgeheven. De naam van de Ramblers, was zozeer verbonden met die van zijn leider, dat de VARA besloot het orkest te herdopen in het VARA-dansorkest. Dat kenschetst de leider van het radio-orkest. Theo Uden Mas man, die gisteren overleed. Hij werd 64 jaar. 1 NEDERLAND 1 KRO Zijn ouders waren in de boeren oorlog uit Zuid-Afrika uitgeweken naar Java. Daar werd Dirk Theodoor Uden Masman op 15 maart 1901 in Cbeiibon geboren. Hij was nog een kind toen hij naar Nederland kwam. Hier nam hij piano- en muziekles sen Toch had zijn eerste baan niets mee muziek te maken: hij begon als sportjournalist bij ,Het Vader land". Maar hij bleef daar niet lang; hij begaf zich in de grammofoon- platenhandel en maakte daar ken nis met de jazzmuziek. Op 23 jarige leeftijd schreef hij zijn eerste com positie: „Loving at the ivories". Popiil air Op 1 september 1926 werd hij di rigent van „The original Ramblers", een band geformeerd int leden van een jazz-qrkestje. De Ramblers zou den Theo Uden Masman nooit meer loslaten. Het contact met de VARA ontstond in het begin van de jaren dertig en groeide snel uit tot een hechte band. De Ramblers, die zich geleidelijk ontwikkelde tot een groot show-orkest, werden al gauw popu lair. Men trad op met artiesten uit allerlei genres, uiteenlopend van de Nederlandse zanger Appie de Booy tot de Amerikaanse jazzsaxofinist Coleman Hawkins. In de vooroorlog se jaren ontstond ook het koortje van Rambler-solisten, „De blauw baardjes". Musici als trompettist Jackie Hilterman, violist Sem Nijveen en saxofonist Wim Poppin drukten in die tijd hun stempel op de band. De oorlog bracht een onderbre king, maar daarna, in 1946, werd het contact met de VARA hersteld. Nieuwe artiesten traden tot de Ram blers toe en er kwam eer. vaste zan geres bij het orkest: eerst Jenny Roda en later Jany Bron. Van de jonge musici werd pianist Charly Nederpelt de rechterhand van Mas man. Hij speelde als arrangeur een belangrijke rol bij de laatste genre- verandermg, waardoor de muziek van de Ramblers meer werd afge stemd op de smaak van de jongere luisteraars. Daarom was Charly Nederpelt vol gens Masman de aangewezen man om hem vorig jaar op te volgen als leider van het nieuwe VARA-Dans- orkest. „Televisie en vrije meningsuiting" De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft op voorstel van de „Adviescommissie studieopdrachten televisie" aan mr. B. A. Schmitz, adjunct-hoofd televi- siedienst van de KRO in Laren op dracht verleend tot het samenstellen van een wetenschappelijke verhande ling over het onderwerp; „Televisie vrije meningsuiting". Afspraken inzake presidentschap in Amerika President Johnson en vice-president Hubert Humphrey hebben een rege ling getroffen voor het geval de pre sident zijn ambt niet kan uitoefenen, heeft de perschef van het Witte Huis gisteren meegedeeld. De vraag wat er dan moet gebeuren wordt niet door de Amerikaanse grondwet be paald. Reeds eerder heeft dit gemis bezorgdheid gewekt toen president Eisenhower in 1955 een hartaanval kreeg, nu rees de vraag opnieuw door de kortstondige ziekte van president Johnson. Nu is overeengekomen, dat in voor komend geval de vice-president als president zal optreden en diens macht zal uitoefenen en diens plich ten zal waarnemen. Wanneer de pre sident de vice-president niet zelf kan inlichten zal deze laatste na raadple gingen besluiten of hij als president ad interim zal optreden. In beide ge vallen beslist de president hij de macht weer overneemt. De „HAGANAH" moet paraat zijn FTemier Esjkol van Israël heeft op een bijeenkomst van oud-leden van de Haganah, een verzetsorganisatie uit de tijd vóór de onafhankelijkheid, verklaard, dat zij elk ogenblik „voor dienst kunnen worden opgeroepen. Dit zou kunnen gebeuren om Israël te beschermen tegen „pogingen om ons van ons land of ons water te be- Tevoren had de premier herinnerd aan de ontdekking, deze maand, van Arabische sabotagegroepen in ver scheidene delen van Israël. Jordanië heeft Israël beschuldigd van ernstige grensschendingen en mi litaire provocaties in het. gebied van de berg Scopus by Jeruzalem. De re gering in Amman deed dit in een nota aan secretaris-generaal Oe Thant van de VN. Het stuk werd gis teren als document van de Veilig heidsraad gepubliceerd. Jordanië ver zocht de Israëlische stellingen onver wijld door een speciale vertegenwoor diger van de VN te laten inspecteren. In de vorige week en in december is melding gemaakt van botsingen in dit gebied. Havenstaking in VS duurt voort De Internationale Vakbond van havenarbeiders (I.L.A.) heeft giste ren geweigerd de arbeiders in de haven van New York weer aan het werk te laten gaan voor er overeen komsten zijn bereikt in andere Ame rikaanse havens langs de oostkust en de golf van Mexico. Anthony Scottox, vice-president van de ILA, heeft echter verklaard: „Ik geloof dat er een heel goede kans is dat wij maandag weer aan het werk kunnen gaan als er zich geen grote tegenslag voordoet bij onderhandelingen in andere havens". De arbeiders gingen op 11 januari in staking na hun nieuwe con tract van de hand te hebben ge wezen, dat door vakbondsleiders was beschreven als „het beste dat er ooit is geweest". Vakbondsleiders weten de afwijzing aan onbegrip van de leden wat betreft de verdiensten van het contract. i Mies Bouwmans eerste televisie-optreden na lange tijd, zal gisteravond vele kijkers ge noegen hebben gegeven. In het I VARA-programma Anders j dan andere bracht zij de ac~ I teurs Hans Tiemeyer in gesprek met enige van zijn oude vrienden Links op de [oto Ko van Dijk met wie Hans Tiemeyer vrolijke I herinneringen ophaalde. Eigen gezicht De NTS gaat zijn best doen om aan de gezamenlijke produkties, die onder NTS-vlag de deur uitgaan, een eigen gezicht te geven. „Wij willen niet langer de vergaarbak zijn van dat wat zonder gevaar gezamenlijk kan worden gedaan". Koekoe-rekoe, poppen film Van gewest tot gewest, regionaal progi NTS-journaal Brandpunt, actualiteiten Nog een grachtje om, documentaire Zoals in slechte romans, tv-spel Gesprek met Heinrich Böll Epiloog. NTS-journaal. 1 NEDERLAND 2 AVRO Nieuws in het kort NTS De schone heks, film De woeste hooglanden, documentaire Muziek voor U, amusementsprogramma AVRO's Televizier, actualiteiten. Minister Bot opent uitzending Teleac (Van r.t.v.-medewerkster) Minister Bot opent met een korte toespraak woensdagavond 10 februari om zeven uur de eerste uitzending van de Stichting televisie academie" kortweg Teleac genoemd. Teleac die op Nederland 1 in de N.T.S.-zendtijd gaant uitzenden, stelt zich voor televisiecursussen op veler lei gebied te geven. Cursussen over wetenschap en techniek, vak en be roepscursussen en her- en bijscho lingscursussen. De eerste uitzending van Teleac gaat over eerste hulp in en cm huis: elementaire EHBO voor het gezin. Alle lessen van deze cur sus. zestien in totaal, worden op dezelfde tijd uitgezonden. Ze worden op zaterdagmorgen van 10 tot 10.30 uur herhaald. Op dezelfde avond om 22.40 uur wordt de inleidende les uitgezonden van de cursus moderne onderwijsmethode en didactiek. j Mies Bou winan teruj Anders dan anderen' Nu Bert Garthoff alom in de belangstelling staat vanwege zijn 500ste radioprogramma Weer of geen weer", leek het gepast om „zijn" programma, het pro gramma dat hjj „maakte", weer uit de mottenkist te halen, nu met Mies Bouwman als repre- sentatrice: „Anders dan ande ren", de televisie-versie van „Dit is uw leven". Verder leidde Mies Bouwman het programma in met een soort postume hulde aan Garthoff. waarbij ze meteen handig gebruik kon maken van een facet uit de „Andere dan anderen"-uitzending met Rob de Vries, waarin deze bezoek kreeg van Hans Tiemeijer. Deze scène werd „in het echt" even voortgezet, maar nu kwam Tie meijer op de stoel te zitten, een situatie die hem gelukkig niet van zijn spraak beroofde. Prins heerlijk glunderend ontving hij zijn oude vrienden, onder wie Ko van Dijk en Piet Malie paard. de man die hem wegwijs maakte in het concentratiekamp Vugiht, maar af en toe vluchtte hij toch weg uit de romantiek van het verleden om met name hen te gedenken, die in de oor log als verzetsstrijder waren ge vallen. Het is op een bepaalde manier indrukwekkend, en hoe veel emoties er toch weer losraken als ruim 20 jaar na dato twee gezworen kameraden uit de verzetstijd en het con centratiekamp elkaar nog eens terugzien. Heel gelukkig ver klaarde Tiemeijer te zijn met de op film opgenomen groet van Jean Vilar, de Franse toneel vernieuwer, die op toneelgebied voor „het gewone volk" doet wat Tiemeijer in Nederland voor de jeugd doet, en nog gelukkiger was hij met het cadeautje van de VARA, die hem met zijn vrouw een week vakantie aan bood in Frankrijk, waar hij te gast zou zijn bij Vilar. Rest nu nog de vraagwat was er anders in „Anders dan anderen", nu Bert vervangen was door Mies? Om de waarheid te zeggen: wei nig. deze eerste keer. Er kwamen wat minder vrienden en beken den opdraven, maar dat zal wel hieraan gelegen hebben dat het programma nu precies een uur duurde, en de vroegere pro gramma's deze tijd ruimschoots plachten te overschrijden. Mies coquetteerde ook minder met haar kennis van het leven van het slachtoffer dan Garthoff dat. overigens héél charmant, placht te doen. Voor het overige was ae formule echter gelijk ge bleven, en men kreeg nu de indruk dat de formule mede dé' presentator maakt, en niet andersom. Een uitstekend begin dus van dit programma voor de tweede race, en een goede terug komst van Mies Bouwman, die zich zoveel mogelijk terugtrok achter Hans Tiemeijer en ken nelijk liever als intermediaire HI!!!lllll!!l!lllllilll!l!ll!!ll>l!ll||lllllil!IIIIIPI!||li|l!ll|l!ll|!|l!!l!!!llll||!!ll|||!|||!!||||{!!l! dan als medespeelster fungeer de. (Tussen haakjes: tijdens de uitzending bereikten de VARA tientallen telefoontjes met de hartekreet: „Geef die man toch een vuurtje!"). Ik, Jan Cremer Op Nederland 2 misten men intussen „The importance of being earnest", de uitermate bekwaam gespeelde televisiever sie van Oscar Wildes befaamde stuk. De NCRV verdient in een gouden lijstje te worden gezet, voor het hierheen halen van al deze voortreffelijke produkties (deze was van de commerciële A.B.C.-television England!die met de ondertiteling het beste buitenlandse televisietoneel be reikbaar maken. In de pauze hielden Geert Lubberhuizen met zijn literaire tegenstander Koos van Doorne. streng van elkaar gescheiden en zoals de montage suggereerde om beurten ant woordend op bepaalde vragen, de discussie die de AVRO on- 'angs verbood, omdat Lubber huizen van De Bezige Bij te commercieel zou zijn. Het ging over „Ik Jan Cramer". Enkele uitspraken van Van Doorne (criticus van Trouw„Ik, Jan Cremer werd niet uit eerliike overtuiging geschreven. Natuur lijk is het. wel literatuur, het is immers geen bromfiets of een stoel. Door gebrek aan eerbied voor de naaste, ademt het boek een fascistische mentaliteit. De meeste moderne literatuur heeft pornografische trekken." En ook enkele citaten van Lubber huizen: „Ik, Jan Cremer", is zonder enige twijfel literatuur. Het boek onthult het barbaarse patroon van het hedendaagse leven. Het is de strijd van de eenling tegen de massa, fascis me is een massabeweging, Ik, Jan Cremer is dus niet fas cistisch. Er bestaat geen relatie tussen dit verzet van de eenling en het verzet van het volk waar uit De Bezige Bij geboren wei d. Ik. Jan Cremer is literair, een incident en maatschappelijk een fenomeen. Wat De Bezige Bij als literatuur uitgeeft, zal nooit pornografie kunnen zvjn." Referendum? In „Achter het nieuws" wer den prof. P. J. Oud en dr. W. Drees enkele vragen voorgelegd. Prof. Oud meende dat de even redige vertegenwoordiging moest blijven, maar hij zag ook wel iets in het Duitse systeem (door Drees een goed tussensysteem genoemd), dat een combinatie is van het districten-systeem en de evenredige vertegenwoordi ging. Verder pleitte hij voor een beter en veelvuldiger gebruik making van de televisie door de politici en de beide Kamers. Wat het referendum betreft merkte dr. Drees op. dat dit democrati scher lijkt dan het is. Ook prof. Oud zag er niet de oplossing in, al zag hij wel de mogelijkheid, dat een eenmaal aangenomen wet, die op sterke tegenstand stuitte, alsnog aan een referen dum zou worden onderworpen. .t i- VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. f.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. 7.30 Van de voorpag.. praatje). 8.00 Kws. en soc. strijdlied. 8.13. Lichte gr.- 9.40 Schoolradio. 10.06 )0 V. d. zieken. 11 40 Kinderkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Nwe 12.30 Tentoonstelllngsagenda. 12.35 Ko- perork.: amus.muz. 12 55 Act AVRO: 13.00 Nws. 13 10 Meded event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Mannen koor. 13.55 Bij de tijd en bij de thee: gevar. progr. 15.30 Licht instr. ens. I VPRO: 16.00 Nws. Aansl Voordracht. 16.20 Ritmische muz. uit Zuid-Ameri- ka. 16.30 V. d. Jeugd. 17.00 Volkslted- jes. 17.30 V. d rijpere Jeugd, t VAR: 18 00 Nws. 18.15 Licht lnstr. trio. 18.30 Bèta: nieuws uit de wereld de natuurwetenschappen. 18.40 monisch Koperens moderne 12.50 Wissewassen, licht progr. (herh.i. 13.10 Lichte gram. 13.35 V, d vrouw I 13.45 Klass en amus.mu.v 15 30 V. d. zieken. 16.30 Sopraan en piano: klass. liederen. 17.00 V. d jeugd 17.30 Lichte gram. v. d. jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act I 19.30 Verzoekprogr v. d. militairen. 120.20 Klass. gram 2100 Zang met gi taarbegeleiding. 21.20 Wordt het stil |op de stalles?, documentaire over de j situatie^ ln het Ned. bioscoopbedrijf, pioenschap hardrijden (heren) te Góteborg L_ Epiloog. 22.45 Ga Davidje Góteborg 22.30 Nws. 22 40 hoorspel. 23.55-24 00 Nws TKI.E VISIEl'IMM i K \\|M 19.30 Kunstkron. 19.55 Eerste kolom, praatje. 20.00 Nws 20.05 Chansons. 20.35 Voor het boek in de kast staat, literair klankb VARA: 21.00 Prome- nade-Ork„ radiokoor en zangsollsten: amus.muz. 21.45 Tegenvoeter, satirisch progr. 22.15 Amus.muz, 22.25 Europese kampioenschappen biljarten ankerka der 47/2 in Heerlen. 22.30 Nws. 22.40 Spontane reacties: muz. discussie. 23.10 Lichte gram. 23.45 Soc nws in Espe- Nederland I: NCRV 19.30 Barend de Beer. 19.35 De Beverly Hillbillies, TV- j film. NTS: 20 00 Journaal NCRV 20 20 Pa Pinkelman en Tante Poiiewop, -beeldverhaal 20.25 Attentie. 20 50 Stiel- 'been en Zoon. TV-spel. 21.25 O.tgge- tujge - XJw huis in Paramaribo, illm- reportage. 21 45 Wederom Tellem. do cumentaire. 21.53 Nou Jij weer, amus- progr. 22.32 Werelddlaconnat. NTS: 23.55-24.00 Nw 22.40 Journaal. 22 45-22 50 Socutera.^ Nederland II: NTS: 2000 Nieuws in het kort. VPRO: 20.01 Medische kron. NTS: 20.30 Patrouillewagen 54 (Car I 54politiefilm. VPRO: 20.55 Rnnd- 1 figuren, literaire documentaire. 21.20 De oude draaidoos: fragmenten uit

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5