Classis Leiden aanvaardt instelling regionale commissies voor opzicht DS. D. J. VOSSERS GEEN PRAESES MEER Juridische deskundigheid en pastorale ervaring nodig DS. H. J. VAN ACHTERBERG TOT NIEUWE PRAESES GEKOZEN DERTIENDUIZEND kamers TEKORT VOOR ONGEHUWDE STUDENTEN Prof. J. W. de Jong geeft Leiden op voor leerstoel in Canberra In Leiden onvoldoende mogelijkheden tot gewenste wetenschappelijke arbeid Realisering van wensen op de lange baan rijdt N.Z.H.-lijn 20 tijdelijk niet Noordwijk aan Zee via Nog meer bonnetjes... Leidse winkeldief beboet Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 januari 1965 Tweede blad no. 31477 De classis Leiden van de Ned. Herv. Kerk was gisteren in vergadering bijeen in het Zen dingshuis in Oegstgeest. Was het de verkiezing van een nieuwe praeses en met hem van de meeste leden van het groot-moderamen of het onderwerp dat de hoofdschotel van de vergade ring vormde n.l. de consequenties van de alge mene bijstandswet 1965, dat de afgevaardigden in zo grote getale naar het Zendingshuis ge komen waren? Degene aan wie de classis 14 jaar achtereen de leiding heeft toevertrouwd ds. D. J. Vossers uit Leiden, opende de vergadering, om dat hij de oudste dienstdoende predikant is. In zijn openingswoord wees hij op de betekenis en functie van een classicale vergadering. Hier kan het kerkelijk werk gestimuleerd en gebundeld worden. Iedere gemeente, groot of klein, heeft eenzelfde afvaardiging naar deze vergadering. Op deze wijze moet voorkomen worden, dat ooit personen of groeperingen over anderen zouden heersen. Een groot deel van de ochtend vergadering werd door verkiezingen in beslag genomen. Niet alleen de praeses, de assessor ds. A. de Leeuw uit Boskoop en de scriba ds. J. P. Honnef uit Leiderdorp tra den af, maar ook de meeste leden van het groot moderamen met hun secundus en tertius leden en de le den van de commissie voor het op zicht. Als praeses van de classicale ver gadering werd ds. H. J. van Achter berg te Leiden en als assessor ds. W. H. Walvaart te Sassenheim geko zen. De verkiezing van een scriba werd nog aangehouden tot de vol gende vergadering, omdat besprekin gen over dit veel tjjd vergende ambt nog niet tot een voorstel konden lei den. De nieuwbenoemde presaes wendde zich met woorden van dank tot de scheidende leden van het groot-mo- deramen, in het bijzonder tot ds. Vossers, die zoveel jaren met wijs heid, kracht en soepelheid deze niet altijd even gemakkelijke vergade ring heeft geleld. Namens de overige leden van het groot moderamen bood hij de scheidende presaes, scriba en assessor een geschenk aan als teken van waardering voor het vele door hen verrichtte werk. Verkiezingen Zoals gezegd werden er vele ver kiezingen afgewerkt. De aftredende Quaestor, ouderling kerkvoogd K. H. v.d. Wijngaard te Leiden, werd her kozen. Het groot moderamen het I brede bestuur werd als volgt sa mengesteld: als ouderling-primus leden werden gekozen de heren G. Roem te Lisse en P. L. Servaas te Leiden als diaken primus-lid me- vrou wW. E. Swart-Oberhausen te J Leiden en als ouderling-kerkvoogd primus-lid de heer R. Hilgers te Alphen a.d. Rijn. f In de ochtendbijeenkomst werd ook nog de mening van de classis ge- 1 vraagd over een volledig nieuwe op- zet voor het opzicht in de herv. kerk. Het voorstel dat de synode de kerk j heeft voorgelegd, werd door ds. Vos- i sers toegelicht. Hij wees erop, hoe het opzicht in de kerk erop gericht is om als gemeenteleden verantwoor- i delijkheid te dragen voor elkander. Het gaat daarbij om de vraag of de kerk een moeder over haar leden zal zijn. Het opzicht over de leden van de kerk wordt uitgeoefend door i de ouderlingen, over de kerkeraads- J leden door de classicale vergadering, 1 die daartoe een commissie benoemt I en over de predikanten door de pro- I vinciale kerkvergadering, die even- I eens een commissie voor het opzicht heeft. Een beroep by de commissie voor het opzicht van de generale sy node blijft mogelijk. Praktijk In de praktijk betekent dit, dat er 64 classicale commissies en 10 provin ciale commissies voor het opzicht no- I dig zijn en 1 generale commissie. In 1 totaal zijn er 335 personen in de kerk met het opzicht belast, samen met hun secundus- en tertius-leden I een kleine 1000 mensen! Het is te begrijpen, dat gebrek aan deskun- digheid en continuiteit dikwijls ver- tragend en soms ook kwetsend heb ben gewerkt. Fouten van een com missie voor het opzicht veroorzaken in de regel veel leed. I Nodig zijn: juridische deskundig- heid en pastorale ervaring. De syno- j de is thans met het voorstel gekomen I om de 64 classicale eD provinciale commissies op te heffen en in de 1 plaat daarvan 5 regionale commis sies met 5 leden in te stellen. Deze Officiële publikaties ONTEIGENING ter openbare kennis,—c—. van 29 Januari 1965, gedurende 21 da gen ter gemeente-secretarie. Stadhuis, ^''elnTd^ter^nS biggen het besluit van de gemeenteraad d.d. 18 Januari 1965 tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting van percelen, welke zijn begrepen in bet goedgekeurde uitbreidingsplan „Leiden- De Waard 1962". De desbetreffende de aanleg van weg tér ontsluiting van de doeld gebied J" toegestaan, alsmede - itsluit slegen gronden. doeld get LEIDEN, 28 januari 1965. weth. loco-Burgemeester. Ds. VOSSERS zullen bestaan uit tweeërlei ledent stemhebbende en adviserende. De laatste behoeven geen ambtsdragers te zyn, wel deskundigen, b.v. juris ten. Voor elke zaak wordt opnieuw een voorzitter gekozen. Op deze wyze kan veel ondeskun digheid en tegenstrijdigheid in het opzicht voorkomen worden. By de discussie bleek, dat som mige leden het betreurden dat op deze wyze het opzicht losgemaakt werd van de ambelijke vergadering. Ds. Hagen uit Katwijk -Zee stelde voor, dat de predikant-leden van de nieuwe regionale commissie tenmin ste uit de leden van de provinciale kerkvergadering gekozen zouden worden. Dit amendement, dat in de vergadering geen meerderheid kreeg, zal wel aan de synode worden door gegeven. Het voorstel tot instelling van 5 regionale commissies voor het op zicht werd daarna met zeer grote meerderheid door de classis aan vaard. Bijstand Wat betekent de Algemene By- stadswet 1965, speciaal voor het dia- konaat? Deze vraag werd ingeleid door mr. H. J. Koerts, chef afdeling maatschappelijke aangelegenheden ter gemeentesecretarie te Utrecht. Op zichzelf zou het een uitermate boeiende zaak zijn, zyn om de hou ding te beschrijven, die de maat schappij gedurende de loop der eeu- tegenover de mens in nood inge nomen heeft. In vele kringen heeft het woord diakonie geen al te beste klank. Het roept het beeld op van de bedeling, van Keesje 't Diaken- kenhuismannetje uit de Camera Ob- scura. Maar men vergeet, dat het in velerlei opzicht vanaf de oud-chris telijke tijd de kerk is geweest, die de menselijke nood heeft ontdekt en er dikwijls op veel te zwakke wijze in heeft voorzien. Daarnaast heeft de kerk willen fungeren als het geweten der mensheid, die over heid en volk opriep om de minder bedeelden onder ons te zien en te aanvaarden. Dit betekent, dat de kerk alleen maar dankbaar kan zijn, dat de Algemene Bijstandswet gekomen is. Deze betekent, dat wat tot voor kort gunst was, thans recht is. Een mens heeft recht op een bestaan; onze overheid erkent dit recht. Dit wil niet zeggen, dat er nu ruimte gekomen is voor allerlei fan tasieën over luilekkerland. De nood zakelijke kosten van levensonder houd zyn in het geding. Deze kun nen natuurlijk zeer verschillend zijn. In ieder geval betekent de A.B.W. niet, dat de bereidheid om te werken mag worden afgeremd. Evenmin mogen loonbeleid en so ciale verzekeringen worden door kruist. De overheid heeft bij alge mene maatregel van bestuur bepaal de bedragen als minima vastgesteld. Op dat minimum kan men recht la ten gelden. Wil een plaatselijke over heid daar bovenuit gaan, dan blijft dat gunst. Uitvoerig stond de inleider erbij stil, dat voor bepaalde groeperingen de bijzondere verstrekkingen, b.v een bandrecorder of een invalidewa gen, en de opname in een inrich ting wettelijk geregeld zijn. Er hoeft voor deze verstrekkingen niet meer bij alle mogelijke fondsen om mid delen gebedeld te worden. Het recht op bepaalde noodzakelijke verstrek kingen is erkend. Zo kunnen ouders praktisch altyd verlangen, dat opname van hun kind ;en inrichting door de A.B.W. wordt bekostigd. Dit recht geldt ook r bejaarden, niet alleen op dische maar ook op sociale indicatie. Dit betekent ook, dat de bouw en exploitatie van allerlei verzorgings huizen op veel sterkere financiële grondslag is komen te staan. Mr. Koerts wees erop, dat de veranderingen voor vele diaconieën niet zo groot zullen zijn. Het ia niet dat de diaconieën voortaan met hun geld geen raad meer weten. In vele gevallen was diaconale bijstand vanwege de sociale wetgeving reeds uitzondering geworden. Bijzondere verstrekkingen geschiedden vaak nog wel in samenwerking met an deren. Aan verpleging in inrichtin gen werd dikwijls nog veel geld ten koste gelegd. wordt de sociale steunverlening be- vele terreinen over. In de kerkorde wordt de sociale steunverlening ve- slist niet in de eerste plaats genoemd. De diaconieën zullen in onze tijd gespitst moeten zijn op die noden waarin niet door anderen voorzien wordt. Ook nu zullen zij weer braak liggende terreinen moeten verken nen. Wat dat betreft is iedere gene ratie gehouden om in eigen tijd ge stalte te geven aan het evangelie van Jezus Christus. In dat verband zal men de Alge mene Bijstandswet 1965 moeten zien als een onderdeel van de wetgeving in een geheel veranderende wereld. Een wet, die de tijd moet hebben. Waarvan later blijken zal, dat zij het beginpunt is geweest van een geheel nieuwe ontwikkeling. Daar- kan de kerk zich alleen maar verheugen. Eenderde is onvoldoende gehuisvest Er bestaat voor ongehuwde studenten nog een tekort van onge veer 13.000 kamers, zo heeft de Nederlandse Studentenraad be cijferd aan de hand van een bij de inschrijving voor het nieuwe cursusjaar gehouden enquete. Er werden 24.500 formulieren in gevuld, die werden verwerkt op het Centraal Rekeninstituut in Leiden. De resultaten van het onderzoek zijn door de commissie huisvesting van de N.S.R. verwerkt in het ..Rapport Studenten huisvesting in Nederland". Volgens hert rapport heeft 34,46 procent van de ongehuwde studenten öf geen kamer öf een die kleiner is dan 10 m2 (de ryksnorm is 12 m2), of woonruimte, die onbewoonbaar is verklaard. De commissie vreest, dat dit tekort nog tot 15.000 (40 procent) zal toenemen, daar 4500 kamers bin nen afzienbare tijd niet meer be schikbaar zullen zijn. De verwach ting van minister Bot, dat het te kort weldra zal zijn ingelopen, vindt zij optimistisch. In 1965 en 1966 zul len 8991 kamers gereed komen en er zou volgens de huidige gegevens dan nog een tekort van 4000 kamers zijn. Er is dan echter geen rekening ge houden met de kamerbehoefte van de aankomende studenten en de daling van het aantal door particulieren verhuurde kamers, waardoor het wer kelijk tekort in 1966 wellicht 25.000 kamers zal zyn, aldus het rapport. Van de gehuwde studenten heeft 59,9 pet geen woning kunnen vinden in de universiteitsstad of omgeving of bezit een woning van minder dan 20 m2. De huurprijs bedraagt voor onge huwde studenten gemiddeld 24,3 pet van hun Jaarbudget, (gemiddeld f 763 per jaar en in Amsterdam gemid deld f 886 per Jaar). Voor gehuwde st-udenten is dit gemiddeld 23 pet van het jaarbudget (ongeveer f 1500 tot f 1700). Zestig procent van de eerstejaars heeft in 1964 geen kamer kunnen vinden of slechts een die kleiner is dan 10 m2 aldus het NSR-rapport. Naar wij vernemen zal prof. dr. J. W. de Jong aan het einde van het lopende academische jaar de Leidse leerstoel voor Boed dhisme en Tibetaans verlaten om een hoogleraarschap en de leiding van een nieuw departement aan de Australian National University in Canberra te aanvaarden. Prof. De Jong, die sinds 1956 gewoon hoogleraar is aan de Leidse Universiteit, wordt aan de Australische Universiteit leider van het departement voor Indische en Boeddhistische studiën. Hij heeft de beslissing genomen om naar Australië te vertrekken, om dat naar zijn inzicht, aldaar de omstandigheden aanzienlijk beter zijn voor de wetenschappelijke arbeid dan aan de Leidse Uni versiteit. Prof. De Jong ziet zich in de ont plooiing van zyn wetenschappelyke werk in Leiden belemmerd doordat nog steeds jarenlange dringende wen sen in Leiden niet konden worden verwezenlijkt. De jongste stringente bouwbeperkingen die de regering aan de Leidse Universiteit heeft opgelegd, betekenen dat de dringend nodige voorzieningen o.a. voor de A-facuI- teiten op de zeer lange baan worden geschoven. „Daardoor zal de verwe zenlijking van die voorzieningen, die ik voor een goede wetenschapsbeoefe ning nodig acht, wel tot na mijn pen sioengerechtigde leeftijd worden ver schoven, en onder die omstandighe den acht ik het beter naar Australië te gaan, waar het nieuwe departe ment mij de gelegenheid biedt tot wetenschappelijke arbeid zoals ik die prefereer". Aldus kort samengevat een van de motieven, die prof. De Jong tot zyn besluit hebben gebracht om zijn Alma Mater en huidige werk kring te verlaten, hetgeen voor de Leidse Universiteit een ernstig ver lies betekent. Internationale vorming Prof. De Jong werd in 1921 in Lei den geboren. In de Sleutelstad door liep hy het gymnasium en studeerde hy letteren en wijsbegeerte. Hij deed 1941 (clandestien) zijn kandidaats examen in het Chinees en Japans en 5 in 1945 met goed gevolg het doctoraal examen in het Chinees af Pro/, dr. J. W. DE JONG met als bijvakken Japanse cultuurge schiedenis en Sanskrit. Vervolgens studeerde hij van 1946 tot begin 1947 met steun van de Rockefeller Foun dation aan de Harvard University en daarna van 1947 tot 1950 in Parijs alwaar hij het laatste jaar in dienst was van het Centre National de la Recherche Scientifique. In september 1950 ontving dr. De Jong een aanstelling al? hoofdas sistent van nu wijlen prof. dr. J. J. L. Duyvendak, welke functie later werd omgezet in een wetenschappelijk ambtenaarschap met een leerop dracht voor Boeddhisme en Tibe taans. Uit zyn proefschrift „Cinq chapi- tres de la Prasannapada", waarop hij in 1949 cum laude bij prof. dr. F. D. K. Bosch aan de Leidse Universiteit promoveerde, bleek, dat in de jaren van studie in het buitenland het zwaartepunt van zijn belangstelling zich had verplaatst van de Sinologie naar het Indische Boeddhisme. Hij heeft zich o.a. met de bestudering van rijke verzamelingen van Tibetaanse handschriften bezig gehouden. In deze jaren verscheen van zijn hand een groot aantal artikelen en zeer uitvoerige boekbesprekingen die blijk gaven van een grondige filologische beheersing van teksten in het Chi nees, Tibetaans en Sanskrit. Dat deze publikaties in het buitenland de aan dacht trokken bleek uit het feit, dat nog voor zijn benoeming tot Leids hoogleraar de aftredende hoogleraar in het Sanskrit en Oostaziatische stu diën in Marburg (Duitsland) in 1955 de wens te kennen gaf, dr. De Jong als opvolger te mogen begroeten. Naar Leiden Dr. De Jong werd evenwel op 7 mei 1956 tot eerste hoogleraar op de nieuwe Leidse leerstoel voor Boed- dhologie en Tibetaans benoemd, wel ke functie hy thans neerlegt in ruil voor een hoogleraarschap in Canber ra. Hij aanvaardde zyn Leidse ambt op 28 september 1956 met een oratie onder de titel „De studie van het Boeddhisme". Tydens zijn Leids hoogleraarschap heeft prof. De Jong zich gedurende een aantal buitenlandse reizen kun nen oriënteren over de wetenschap pelijke ontwikkeling elders, waarbij hij tevens gelegenheid kreeg tot ver dere studie. Ook heeft prof. De Jong een reis naar het land van zijn voor naamste wetenschappelyke belang stelling gemaakt, waar hij studies verrichtte en belangwekkende film opnamen maakte. Prof. De Jong is als medewerker nauw verbonden met enkele buiten landse wetenschappelijke tijdschrif ten. GA ER NIET OP ZITTEN! Laat dat met een gerust hart aan de N.M.B. over. Daar zitten ze er bovenop. Om uw belangen zo goed mogelijk voor u te behartigen. Om uw geld zoveel mogelijk voor li te laten verdienen. Door een goede spaarrente. Door een gunstige effecten-belegging. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Leldent Breestraat '61-63. Sassenheimt PostwQkkade 1 Met ingang- van dinsdag 2 februari wordt de Gooweg in Noordwijk tus- Van de Mortelstraat en Hoge weg wegens een reconstructie gedurende ongeveer drie maanden voor het verkeer gesloten, tenzij de vorst maakt, dat de werkzaamheden pas later kunnen beginnen. De directie de N.ZJI. ziet zich hierdoor ge noodzaakt de route van de N.Z.H.- buslyn 20 Den HaagNoordwijk Haarlem ingrijpend te wijzigen. Route en dienstregeling van de lijn gedeelten Den HaagNoord wijk- Binnen en HaarlemNoordwijker- hout blijven ongewijzigd. Tussen Noordwyk-Binnen en Noordwijkerhout, komende van Den Haag, zal echter gereden worden via Voorstraat, Schiestraat en Lageweg naar Voorhout en vervolgens via Herenstraat, Jacoba van Beierenweg 's-Gravendamseweg naar Noord wijkerhout, Kerkstraat. Van daar af wordt de gebruikelijke route naar Haarlem gevolgd. Komende van Haarlem wordt de bovengenoemde route tussen Noordwykerhout en Noordwijk-B innen in omgekeerde richting tot de Schiestraat gereden vervolgens via Heilige Geestweg. Van Limburg Stirumstraat naar het Lindenplein. Vandaar weer de ge wone route tot Den Haag. Een en ander betekent dus dat lijn 20 gedurende de omleiding niet Wederom heeft de Leidse politie controle uitgeoefend op vuilnisemmers. Na de actie van dinsdagavond, die zestien processenverbaal opleverden, troffen surveillerende agenten gisteravond tussen zeven uur en half elf zeventien vuilnisemmers op straat aan, voornamelijk in Leiden Zuid-West, Deze emmers waren voortijdig buitengezet. naar en van Noordwijk aan Zee rydt. Dit ls een gevolg van het streven van de N.Z.H. om de dienstregeling langs het grootste gedeelte van iyn 20 in tact te laten. De omleiding via Voorhout Is echter zoveel langer, dat hiervoor een compensatie moest worden gevonden. Teneinde het ongerief voor de reizigers naar en van Noordwijk aan Zee zoveel mogelijk te verkleinen, wordt voor beide richtingen aan de Schiestraat ter hoogte van de Offem- weg een tijdelijke halte ingesteld waar overgestapt kan warden op de lijnen 22 en 42 naar en van Noord wijk aan Zee. De N.Z.H. beveelt de reizigers tus sen HaarlemNoordwijk aan Zee of Den Haag—Noordwijk aan Zee ech ter aan zoveel mogelijk gebruik te maken van de rechtstreekse verbin ding met lijn 22. Door de omleiding vervallen op lijn 20 de halteplaatsen Langelaan, Leeuwenhorst, Dijkenburg-Parkhotel, Gooweg-St. Jeroensweg, Van de Mortelstraat. Van Panhuysstraat, Duinweg. Nieuwe Zeeweg-School straat. Stationsplein en Breloftpark- Beeklaan. De halte Lindenplein in de richting Haarlem wordt tijdelijk verplaatst naar de Voorstraat ter hoogte van het Lindenplein. Zowel op lijn 20 enerzijds als op de lijnen 22 en 42 anderzijds zullen rechtstreekse biljetten verstrekt wor den in de thans bestaande relatie van lijn 20, terwijl uiteraard de voor lijn 20 afgegeven weekkaarten, zes- retourkaarten en abonnementen gel dig worden verklaard op het traject NoordwijkNoordwijk aan Zee. De N.ZJL betreurt het, dat het helaas niet bij deze wijziging kan blijven. Over enige weken wordt namelijk begonnen aan een verbete ring van de weg tussen Noordwyker hout en De Zilk, waardoor opnieuw diepgaande veranderingen in de dienstuitvoering op lijn 20 moeten worden aangebracht. Een 62-jarige koopman uit Led den, had een goedkope manier om zichzelf van goederen te voorzien ten behoeve van zyn handel. Hij ging naar grote warenhuizen en stal daar allerlei artikelen. Zjjn goederen varieerden van zeemlappen tot baring in 't zuur. Doch op 4 juni werd hij bij zijn bevoorradingswerkzaamheden in een Haags warenhuis betrapt. Hij moest zich hiervoor woensdagmiddag voor de politierechter verantwoorden. De feiten ontkennen deed verdach te niet, doch hij beriep zich op het feit, dat zijn inkomsten zo slecht „Maar stelen is niet de manier om die te verhogen," stelde de officie* van Justitie vast. Bovendien moest worden vastge steld, dat de drank in het leven van verdachte een niet onbelangrijke rol speelde. „Hij maakt er een gewoonte van om weg te graaien wat hU kan," wist de officier en het strafblad legde daar ook getuigenis van af. Maar gezien de nare situatie waar in verdachte zich bevond, wilde de officier hem toch een kans geven en eiste f50 boete, benevens voor waardelijk een maand gevangenis straf met proeftijd van 3 jaar. De rechter veroordeelde conform die eis Getuigschrift voor gezinsverzorgsters De volgende leerlingen van de In terkerkelijke Opleidingsschool voor gezinsverzorgsters in Leiden ontvin gen het getuigschrift: Nora v. d. Berg, Muiderberg; Els Bobeldfjk, Spanbroek; Lida Bonteko ning, Nieuwe Niedorp; Adrie van Da len, Utrecht; Lijnie v. d. Dool, Wou- brugge; Mijnie Dwarswaard, Anna Paulowna; Riet Griekspoor. Nieuw Vennep: Corrie Koofj, Hi 11 eg om; Anita Kruithof. Zaandam; Henny de Lijster. Haarlem; Nel v. d. Molen, Middenmeer; Netty de Rooij. Leiden; Diewie Schagen, Utrecht; Elly Stam. Twisk; Nel Vethman, Nieuwe Nie dorp; Anneke de Vries. Mijdrecht; Nolda Wagenaar. Blokker en Annié v. d. Wel, Wateringen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3