LEIDSCH DAGBLAD Spanning in Saigon tussen Khanh en Maxwell Taylor Ontroerend eerbetoon in Westminster Hall Sombere uitspraak van Richard Nixon Biesheuvel „ONZE KAAS IS GEEN STOPVERF AOW en kinderbijslag drie procent omhoog ^Opgericht 1 maart I860 DONDERDAG 28 JANUARI 1963 No. 31477 Directeur: E. A. E. van Disüoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 r bestaat naast het landelijk be kende Akkoord van Wassenaar J sedert enkele dagen ook een con- ct ln Wassenaar. Het feit dat vier laarse wethouders hun ontslag ebben ingediend nadat een aldus interpreteerde „motie van teleur- elling" met grote meerderheid door gemeenteraad was aangenomen, ft meer dan locale belangstelling wekt. Een dergelijk conflict in ons stuursapparaat doet zich inderdaad et vaak voor. Wanneer wij de situatie goed be- ijpen, heeft het prot. chr. raadslid, it deze motie indiende, de bedoeling ehad daarmede tot uitdrukking te rengen, dat hij ernstige bezwaren ad tegen het late stadium, waarin raad werd ingeschakeld bij de op at moment reeds afgesloten onder- andelingen over grondruil tussen de emeente Wassenaar ener- en de nderzijds en waarbij belang- Ijke plaatselijke instellingen waren etrokken. Op zich zelf beschouwd lijkt dit be- indrukwekkend „democratisch" anneer men althans uitgaat van de juiste stelling, dat niet een college an B. en W.. maar uiteindelijk de de Wassenaarse gemeenschap erkozen gemeenteraad het laatste roord heeft. oe liggen evenwel de feiten? Er I waren moeilijkheden tussen de EMS en diverse Wassenaarse ïstellingen over een grondruil. Op at moment bood de burgemeester, ertsema, zijn bemiddeling aan, relke naar wij moeten aannemen, mdat van het tegendeel niet is ge leken door alle partijen is aan aard. Kwesties over grondruil zijn iteraard bijzonder kwetsbaar. Wan eer dergelijke zaken publiekeiijk be- end worden, houdt zulks automa- sch het risico in zich van speculatie oor lieden, die zich daardoor finan- ieel trachten te bevoordelen. Kan men het redelijkerwijze een urgemeester kwalijk nemen, dat hij openbaarmaking van zijn bemid- leling terwille van het gemeentebe- ing uitstelt, totdat het gewenste re- ultaat is bereikt? Zulks temeer wan- leer die burgemeester daarbij het uit. rukkelijke voorbehoud maakt: „be- loudens toestemming van de ge- leenteraad?" r onze overtuiging heeft de yj heer Geertsema juist gehandeld. De heer Van Gunsteren, die zijn motie van teleurstelling" indiende, leeft zich onzes inziens niet voldoen- rekenschap gegeven van de waar- chuwing, welke voorafging aan de temming en waarin de burgemeester op de „ernstige consequenties", lie aanvaarding van de motie zou unnen hebben. Wij hebben de indruk, dat de heer Fan Gunsteren die consequenties liet heeft voorzien en ze heeft onder- chat. Zoals onze Wassenaarse cor espondent het o.i. gisteravond in ons ilad terecht formuleerde: „Eigenlijk een uit de hand gelopen pres ide kwestie". Wanneer deze conclusie bij nadere «schouwing bij d_p Wassenaarse ge- neenteraad erkenning vindt, moet er de eigen gelederen nogelijk zijn Wij leven in een democratische nenleWng: het woord is nu weer le raad! Prinses Beatrix naar Suriname Prinses Beatrix wordt op 1 maart Suriname verwacht voor een tien- laags werkbezoek. Zij zal de reis Willemstad-Paramaribo maken met chartervliegtuig van de ALM - KLM. De Prinses zal eerst een tien dagen lurend bezoek aan de Ned. Antillen irengen. Tijdens haar verblijf in Su riname zal Prinses Beatrix vermoede lijk twee tochten maken naar de bin nenlanden van dit land. WEERBERICHT LICHTE VORST I Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond Veel bewolking met hier en daar lenige sneeuw en slechts enkele ver spreid voorkomende opklaringen. Wakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 JANUARI Zon op: 8.25 uur; onder: 17.22 uur. ftflaan op: 6 37 uur; onder: 14.06 uur. Hoogwater in Katwijk te 1.24 uur en 113.42 uur; laagwater te 9.17 uur en 21.41 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's. De spanningen in de persoonlijke verhouding tussen de Ame rikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Maxwell Taylor, en de militaire leider van dat land, luitenant-generaal Ngoejen Khanh, schijnen voortdurend toe te nemen. Het ziet er naar uit dat am bassadeur Taylor zijn taak zeer moeilijk zal vinden als de twee mannen er niet in zullen slagen hun meningsverschillen uit de weg te ruimen en tot een of andere vorm van samenwerking te komen. De situatie is, nu Khanh opnieuw aan de macht is gekomen, vrijwel onmogelijk geworden. Khanh of Taylor zal het veld moe ten ruimen. Niemand verwacht echter dat het Khanh zal zijn. De moeilijkheid is echter, dat Taylor nog steeds het volle ver trouwen geniet van president Johnson en dat deze laatste zeker niet van plan is Taylor uit Zuid-Vietnam terug te roepen. Boeddhisten beëindigen hongerstaking Washington heeft steeds volledige steun gegeven aan Taylor in zijn op treden tegen Khanh. Met name in december van het vorig jaar toen Taylor druk heeft uitgeoefend op de Vietnamese generaal om deze over te halen zich te verzetten tegen de jeugdige officieren die toen de macht in handen hadden genomen. Een van de voornaamste doeleinden van de Amerikaanse politiek ir laatste tijd is geweest de macht in het land zo snel mogelijk in de han den van een burgerlijke regering te leggen. Tran Van-hoeong, die door de staatsgreep van Khanh zijn positie verloor, was een van de voornaamste figuren in deze politiek. De nieuwe premier Ngoejen Xoean-oanh is e voormalige professor in de econorr aan een Amerikaanse universiteit. Khanh heeft overigens tegenover Amerikaanse functionarissen klaard, dat het zijn bedoeling i: burgerlijke elementen in de regering te versterken, maar de Amerikanen vrezen, dat het optreden van Khanh de macht van de militairen za-1 sterken. Men gelooft in Washington niet dat de staatsgreep het optreden van het Zuidvietnamese leger tegen de Vietcong-rebellen heeft geschaad. Maar er bestaat geen twijfel aan, dat deze staatsgreep de hoop van de Amerikaanse regening spoedig een burgerlijk bestuur te kunnen zien dat meer steun in het land zou ge nieten, een zware slag heeft toege bracht. In deze verontrustende situatie, waarin ondanks alles toch ook het aantal politici toeneemt, dat aan dringt op een politieke regeling van de kwestie aan de conferentietafel, heeft de voormalige vice-president Richard Nixon nu weer een ferme duit in het oorlogszakje gedaan. Vol gens Richard Nixon, die door velen als de toekomstige leider der Repu blikeinse party wordt beschouwd, zijn Volgens minister Biesheuvel (Land bouw en Visserij) wordt er tegen woordig in Nederland niet meer dan vroeger het geval was kaas geprodu ceerd van een kwaliteit, die de consu ment met de term „stopverf" zou moeten betitelen. Ook acht hij de indruk niet zonder meer juist, dat de gemiddelde kwali- teit van de in Nederland aangeboden kaas de laatste tijd achteruit gaat. Weliswaar is een gering gedeelte van de in 1964 bereide kaas bij langere be waring kwaliteitsgebreken gaan ver tonen, maar van deze kaas is slechts zeer weinig in directe consumptie ge bracht. De minister deelt dit o.a. mede in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Vredeling (PvdA). Hij zegt overigens van mening te zijn, dat Nederland als belangrijk kaasex- porterend land voortdurend dient te streven naar kwaliteitsverbetering. In verband hiermede heeft hij onlangs een „commissie kwaliteitsbevordering kaas" ingesteld. de Verenigde Staten bezig de oorlog te verliezen in Vietnam. Heel Azii gaat verloren aan de communisten als we niet met luchtmacht en rine de communistische toevoerwe- naar Zuid-Vietnam onmiddellijk afsnijden, aldus de thans ambteloze staatsman, die de strijd een kracht meting met China noemde. Volgens hem is het gevaar dat directe oorlog met Peking ontbrandt overigens ge ring. Na de geslaagde greep naar d< macht van Khanh hebben de boed dhistische leiders de anti-Amerikaan se demonstraties een halt toegeroe pen. Vijf vooraanstaande monniken eindigden hun hongerstaking, die zij van plan waren voort te zetten tot een eind zou zijn gekomen aai regering van premier Tran Van- hoeong. Verscheidene duizenden boeddhisten kwamen hierop juichend bijeen in het nationale boeddhisti sche centrum om het eind van deze vastenperiode te vieren. Een aantal jeugdbenden trok met blikken ben zine naar de gebouwen van twee anti-boeddhistische dagbladen, doch militairen wisten de menigte te spreiden. Een paar studenten werden EERSTE CAO's GOEDGEKEURD (Van onze Utrechtse correspondent) De looncommissie van de Stichting in de Arbeid is gisteren akkoord gegaan, met de voorgestelde uurloon verhoging van 21 cent voor de hand arbeiders in de metaalindustrie. Deze verhoging geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 januari en loopt tot dat de metaal-CAO-nieuwe stijl, zal ingaan. Zij geldt voor 230.000 werk- De looncommissie heeft het College in Rijksbemiddelaars verzocht, de uurloonverhoging in de regeling ar beidsvoorwaarden metaalindustrie (R.A.M.) vast te leggen. Daar het college geen bezwaren zal hebben, wordt verwacht dat de nieuwe R.A.M. binnen een week een feit kan zijn. Waarschijnlijk wordt gepoogd voor het administratief personeel een soortgelijke regeling te treffen. De Stichting van de Arbeid heeft gisteren eveneens haar fiat gegeven aan de eerste CAO's 1965. Goedge keurd zijn de CAO's voor het mijn- personeel (5600 werknemers) en voor de banketbakkers (1150 man). In beide gevallen ging het om een ver betering met 5 procent. (Van onze Haagse correspondent) De Sociaal Economische Raad heeft zich verenigd met het voornemen van minister Veldkamp (Sociale Zaken) A W1V- AOW- en interim uitkerin gen en de kinderbijslag met ingang van 1 januari met 3 pet te verhogen en bovendien op de invaliditeitsinterimuitkeringen 1.5 pet AOW/AWW: pre miecompensatie te geven. Uitkeringen Deze laatste uitkeringen en de kin derbijslag kunnen met instemming van de SER worden verhoogd naar gelang de stijging van de zogenaamde regelingslonen in het afgelopen half jaar. De minister had de SER gevraagd of dit orgaan het er mee eens was, dat hij op de uitkeringen de „indexe ring vooraf" toepaste. Dat wil zeggen dat hij vooruit zou lopen op de ver wachte loonontwikkelingen. Over het principe van deze indexering vooraf zijn in de SER nog wel wat vijven en zessen geuit. In het advies van de raad wordt geattendeerd op het ge vaar, dat de overheid met een derge lijk vooruitlopen de loonontwikkeling zou kunnen beïnvloeden, de „ruimte" zou opsouperen enz. Ook wordt ge wezen op het gevaar van een nog ver dere verhoging van de premielast per 1 juli dan is voorzien. Gezien het feit, dat de loonontwikkeling ditmaal aan een strikt recept is gebonden kon de SER in dit geval echter toch wel met de plannen van de minister meegaan. Minister Rusk vervangt president Johnson Een nog snuivende en hoes tende president Johnson heeft gisteren het hoofd gebogen voor het advies van zijn artsen en besloten de begrafenis van Sir Winston Churchill niet bij te wonen. Hij zal nu vertegenwoor digd worden door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, door opperrechter Earl Warren en de Amerikaanse am bassadeur in Londen, Bruce. Ook senator Fullbright, voor zitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, gaat naar Londen. Itealië zal vertegenwoordigd worden door de minister van Defensie, Andreotti. Onze Londense correspondent tele foneerde hedenochtend: Vele tienduizenden hebben giste ren en vannacht van de gelegenheid gebruik gemaakt te defileren langs de katafalk in de Westminster Hall. Er waren ogenblikken, dat er een kilometers lange rjj buiten in de sneeuw stond te wachten, maar gis termiddag behoefde men slechts en kele minuten te wachten. Gedurende de gehele nacht bleven de mensen aanstromen. Alleen in de ochtend tussen 5 en 6 werd het wat minder. Tot hen, die een bezoek aan West- minster Hall brachten, behoorden gisteravond ook mevr. Churchill en haar dochter mevr. Mary Soames Churchill. Zij werden niet opgemerkt door de andere bezoekers en vertoef den ongeveer twintig minuten te midden van de sombere grandeur. Nadat zij de aflossing van de wacht hadden gezien, verlieten zij lang zaam de hall. Later arriveerde pre mier Wilson vergezeld van zijn echtgenote voor een persoonlijk huldebetoon. In de ochtend was de premier-in-functle de parlements leden voorgegaan langs de katafalk. De erewacht van vier officieren wordt elke twintig minuten afgelost. Leger, luchtmacht en natuurlijk de bij Sir Winston zeer geliefde marine nemen aan deze dodenwake deel. Op de drukste ogenblikken passeerden vierduizend treurende per uur de baar. Het grootste deel van de dag stond de door kaarsen verlichte, don kere katafalk op de rode verhoging onder een hoog koperen kruis in een schemering. Maar soms gingen, ten behoeve van de onzichtbaar opge stelde camera's alle lichten aan en straalde de zaal in een bijna feeste lijke gloed. Ook vanochtend ging de stoet onafgebroken voort. Zo groot is de menselijke vloedgolf welke door deze oude ridderzaal stroomt, dat de mensen enige minu ten dioht opeen gepakt op het hoge bordes moeten stilhouden alvorens Premier Tsjombe in Brussel De Kongolese premier Tsjombe is vanochtend aan het hoofd van een twintig leden tellende delegatie in Brussel aangekomen voor besprekin gen met de Belgische regering. Hij werd op het vliegveld van Brus sel verwelkomd door premier Lefevre en de minister van Buitenlandse Za ken, Spaak. Tsjombe zal morgen doorreizen naar Londen voor het bij wonen van de begrafenis van Win- ston Churchill. Verwacht wordt, dat de eigenlijke besprekingen pas maan dag in Brussel beginnen. De onder werpen zijn, afgezien van de regeling van de financiële geschilpunten tus sen België en zijn voormalige kolonie, de toestand in Kongo en de Bel gische technische hulp. de stroom, die zich in de diepte in twee rijen splitst om de katafalk aan beide zijden te passeren, weer in be weging kan komen. Het geeft de defilerenden even de gelegenheid het aangrijpende beeld te verwerken van de eenzame baar onder het vlaggedoek, met op de hoeken de vier onbewegelijke officie ren, de hoofden gebogen en de han den rustend op de blanke degens, die de grond raken. Men lijkt ietwat geïntimideerd en nerveus. De adem stokt velen in de keel. Maar de En gelsen zijn een uiterst beheerst volk. Toch klinkt er af en toe het luide snikken van een vrouw. De hier samengekomen massa reageert rustig en waardig. Er is geen sprake van hysterie. Er is evenmin een gevoel van geschoktheid, zoals bij de dood van Kennedy of bij het onverwachte heengaan van Engelands vorige koning. Met Sir Winstons heengaan op zo'n hoge leeftijd heeft iedereen vanzelfsprekend vrede. Overheidspersoneel staakt weer in Frankrijk Voor de Parjjzenaars was het gis teren weer liften, wandelen of trach ten een plaatsje in een militaire vrachtwagen te krijgen op de eerste dag van een tweedaagse staking on der het overheidspersoneel, waardoor trein- en busvervoer grotendeels werden lamgelegd. Gisteravond om negen uur kwam de grootste klap. Toen legden zo'n 220.000 man van de energiebedrij ven het werk neer, waardoor gas- en elektriciteitsvoorziening uitvielen. Zij gingen juist in staking op het ogen blik. dat de spoorwegmannen het werk zouden hervatten, wat op een verlenging van de spoorwegstaking neerkomt. Een enkele internationale trein zal nog rijden, bemand met hoger personeel. Een overzicht van de West- minster Hall in Londen, waar gisteren duizenden in diepe stilte langs de katafalk met het stoffe lijk overschot van Sir Winston Churchill trokken voor een laat ste groet aan de grote staatsman. VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden lel. 20778 (Advertentie) De uitkeringen worden als volgt verhoogd AOW-gehuwden f 3.756,(thana f 3.642,ongehuwden f 2.628,— (thans f 2.550, AWW weduwen met kinderen f 3.756,(thans f 3.642,weduwen zonder kind f 2.628,- (thans f 2.550,-), Wezen tot 10 jaar f 834,(thana f 804,—). Wezen 10 tot 16 Jaar f 1.254,— (thans f 1.212,—). Wezen 16 jaar en ouder f 1.626,— (thans f 1.578). Interimwet inval, rentetr. a) f 5.178 (thans f 4.878,-); b) f 4.212,- (thana f 3.966,-); c) f 3.240,- (thans f 3.054). Kinderbijslagen (p. kwartaal)lsto kind f 83,46 (thans f 79,56); 2de en 3de kind f 91,26 (thans f 86.581; 4de en 5de kind f 124,02 (thans f 118,56); 6de en volgende kinderen f 138,84 (thans f 132,60). In Madras weer demonstraties In Madras heeft gisteren opnieuw een betoger tegen de aanvaarding van het Hindi als de officiële taal in India zelfmoord gepleegd door zich met benzine te overgieten en in brand te steken. In Chidabaram, op 200 kilometer van Madras, werd een student gedood en een andere ge» wond toen de politie het vuur opende en menigte betogers, die vrijla ting eiste van de dinsdag gearres teerden. De politie opende het vuur toen de betogers geweld gebruikten. De demonstratie was georganiseerd door de Dravida Munnetra Kazha- gam (DMK), van welke partij reeds meer dan honderd leden zijn gear resteerd. In Madras had dinsdag ook reeds een man zelfmoord gepleegd door zich met benzine te overgieten en in brand te steken. Tweede slachtoffer marinevliegtuig aangespoeld (Van Haagse correspondent) Op het strand enige honderden meters ten noorden van de Scheve- ningse pier is gistermiddag het stof felijk overschot aangespoeld van d 21-jarige vliegtuigmaker F. J. P. M. Bolk, geboortig uit Brunssum, die vo rige week vrijdagavond op het Ma rinevliegkamp Valkenburg een Nep tune stal en ermee in zeer stortte. Het lichaam van zijn vriend was maandag gevonden. Het stoffelijk overschot gistermiddag op het Sche- veningse strand was nagenoeg on herkenbaar. Met het bergen van de resten van het verongelukte vliegtuig wordt nog steeds voortgegaan. Morgen zal het duik-werkschip „Cerberus, groter en met meer capaciteit dan de tot dus ver gebruikte „Woerden", naar de plaats van het ongeluk varen om het bergingswerk over te nemen. Advertentie Tijdens de OPRUIMING 10% korting op alle niet afgeprijsde goederen. Êuct teuws j Uit het Leidsch Dagblad van 30 Januarij 1865: In de vorige week kwam te Wierden een reizend gezel- schap met 'n hondenkarom te overnachten. De volgende morgen was er geen geld, om te betalenMen Het een kind als pand achter, hetwelk ech- ter nog niet is teruggehaald. Te Vic. (dep. Meurthe) is een 88-jarige invalide over leden. Voor hij begraven werd, hébben zijn kinderen uit den linkerarm den kogel laten snijden, waardoor hij in den slag van Marengo was gewond en dien hij dus 65 jaar met zich heeft rondge- dragen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1