Rashonden ter keuring in Leiden voorgeleid Hondengeblaf op het Pieterskerkplein ROOFOVERVAL OP BANK IN GIETEN Dr. A. van Haarlem thans herv. predikant in Waddinxveen „GODS WOORD ZET GROTE KRACHTEN IN BEWEGING" In een zeer druk bezochte middagdienst werd gisteren onze oud stadgenoot. dr. A. van Haarlem, tot voor kort hervormd predikant in Nieuw- en St.-Joostland (Z.) bevestigd als predikant van de hervormde Immanuëlkerkgemeente in Waddinxveen. Dr. G. de Ru in Rotterdam had als bevestigingstekst gekozen Je- remia 1 11b, „Want Ik waak over mijn Woord om dat te doen". Spreker wees de nieuwe predikant erop dat God waakt. Dat is een woord met macht, met zekerheid. Niet de prediker zal hébben te waken over Gods Woord. Hij doet het Zelf. De prediker heeft zich er voor te wachten dat hij niet zijn eigen woord stelt voor dat van zijn Heer. Dan ontstaat er „woordsverduistering" Dat is het ergste wat in het predik ambt kan geschieden. De prediker heeft dienaar te zijn van Gods woord, van Gods exegese, van Gods wil met de mens, van Gods wil met de we reld. Gelukkig maar dat God het Zelf doet. Voorts waakt God over „ZIJN" woord, niet over het onze. God zal de woorden in onze moeten leggen. En dat woord is het volle Evangelie, want dat woord is Jezus Christus zelf. De prediker heeft al leen maar Christus te brengen, niet wat de prediker denkt of zegt. De prediker moet dus gehoorzaam den ken, de brief van God voorlezen, de gratie van God doorgeven. En dat God zelf zijn woord zal waarmaken blijkt uit de woorden „om dat te doen". Als God spreekt gebeurt er altijd iets, gebeuren er wonderen. God is Woord en Daad. HU breekt af om te bouwen. Hij veroordeelt om te behouden. God heeft een woord aan de wereld. De prediker heeft al leen dus maar te zeggen „zie hier is Uw God". En dat woord van God - levend gemaakt in Christus. Geloof doorbreekt de grenzen Na de bevestiging aanvaardde dr. Van Haarlem in zun nieuwe gemeen te zijn ambt, met een predikatie over Mattheus 8:8b „Spreek slechts één woord" (de geschiedenis van de hoofdman te Kapemaum). Het woord van deze centurio, die leefde In een militaire gezagssamenleving, aldus spreker, is een woord geladen van geloof. Een geloof, dat zelf Chris- tus verbaasde en bewoog te helpen. Een woord van medemenselijkheid. Men leert de mensen kennen in hun gedragingen tegenover de onderge schikten. Jezus wijst de hoofdman op het feit dat Hij blijkbaar geko men was voor Israel. Maar het ge loof doorbreekt de grenzen, omdat het geloof weet en ervaart dat er geen grenzen zijn aan Jezus macht. Deze heiden leert, dat men niet al les van de theologie behoeft te we ten. het gaat hier om het geloof. Het geloof dat zelfs God ontwapent. Door dit geloof verlegt Jezus de verhoudingen, de laatsten gaan de eersten voor, tollenaars boven fari- zeërs. Het evangelie doorbreekt naar alle zijden. Het evangelie is royaal en allesomvattend, het heü is be stemd voor „heel de wereld". Jezus heeft de broederkring zeer ruim ge trokken, wijder dan wij bekrompen mensen denken. De mens deelt in groepen, in richtingen, in kerken, doch God rekent anders. En zie, al dus dr. Van Haarlem dat evangelie hoop ik onder u te mogen brengen. Dan zullen wij ervaren, dat Gods Woord grote krachten in beweging zet, dat bljjkt uit deze geschiedenis. De macht van het geloof is groot want als antwoord op het geloof klinkt Jezus woord met macht en aan Hem en zijn woord is alles on derworpen. Vele toespraken Na afloop van de dienst, waaraan o.a. medewerking werd verleend door het Hervormde Kerkkoor onder lei ding van de heer A. van Vliet sprak burgemeester C. A. v. d. Hooft als eerste burger van Waddinxveen. Hij de juiste verhouding Kerk en Overheid. De predikant en de overheid zijn beide dienaars van God. Hij zegde van de zijde van de burgerlijke overheid alle hulp en medewerking toe en riep de geeste lijke hulp in van de predikant. Ds. Beens sprak namens de Pro vinciale Kerkvergadering en visita torenprovinciaal. 'Hij wees op de nieuwe situatie ingevolge de Kerk orde, welke met ingang van 1 januari 1965 van kracht was geworden voor de Immanuelgemeente te Wad dinxveen. Hij prees de gemeente ge lukkig, dat de vacature ontstaan door het vertrek van Ds. Kalkman, slechts drie maanden had geduurd. Ds. J. Snoeij sprak namens de ker- keraad en collega's van de Geref. Kerk te Waddinxveen, ir. van Dam namens de kerkeraad van de Rem. Geref. gemeente en ds.' Schellevis te Gouda woorden als ringpredikant en consulent en mede namens de gehele gemeente. Onder de talrijke kerkelijke en burgerlijke vertegenwoordigers wa ren o.m. het voltallige college van B. en W„ raadsleden en vertegen woordigers van de hervormde ge meente te Zevenhuizen en Bodegra ven. Voorts prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, hoogleraar te Lei den als leermeester van de nieuwe predikant, een veertigtal oud-ge meenteleden uit Nieuw- en Sint- Joostland en ds. en mevr. E. H. Kalkman te Maassluis als ambts voorganger. Academische examens Aan de Leldse Universiteit zijn eslaagd voor het kandidaatsexamen Franse taal- en letterkunde de heer Bog aards (Voorschoten)docbo- raalex. Franse taal- en letterkunde de heer F. Lange (Oldenzaal)docto- raalex. II geneeskunde de heren J. M, M. Dormaar (Sneek), W. C. A. M. Fortuin (Heerlen), W. M. Hoekstra (Den Haag) en L. J. J. Kester (Hon- selersdijk)semi-airteexamen de heren J. A. C. van Hoeve (Den Haag) en D. A. F. van Lith (Leiden) artsexamen mej. T. C. van den Beig (Baam), mej. M. Olthuis (Rotter dam) en de heren J. J. A. M. Bloem (Voorburg en P. W. J. Th. J. Kort maan (Boskoop). Tabaksautomaat opengebroken Een 35-jarige Leidse laswerkman werd in die nacht van zaterdag op zondag op heterdaad betrapt, toen hij in de Haarlemmerstraat een tabaksautomaat openbrak. De man had al twintig pakjes shag bij zich gestoken, voordat de politie hem mee naar het bureau bracht. Hartig hapje... Trek in een hartig hapje moet de dief hebben gehad, die in de nacht van vrijdag op zaterdag uit een ge parkeerde bestelwagen op de Oude Varkenmarkt vijf hammen en vier leverworsten wegnam. De hammen wogen 4 Yi kilogram per stuk en de leverworsten 1 kilogram, eveneens per stuk. De bestelwagen was niet afgesloten WSLFEEST VAN HEDEN AFGELAST In verband met het overlijden van Sir Winston Churchill zal het slotfestijn van de burgerij- dagen van het VVSL-lustrum, tevens het begin van het eigen WSL-lustrum niet doorgaan. Het betreft hier de taptoe en het muzikaal festijn op het Pie terskerkplein van hedenavond, benevens het daarop aansluiten de vuurwerk óp het Schutters veld. Jaardiner Wemink De directies van Wemink's bedrij ven hielden zaterdag met het kan toor- en technisch personeel en ge decoreerde gepensioneerden het tra ditionele jaardiner. Tijdens dit diner sprak ir. A. Sit sen. directeur van Wemink's Beton en Aanneming- Maatschappij N.V. over „Erkenning". Voorts besprak hij de gang van zaken bij de bedrijven in 1964 en de verwachtingen dit jaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem Henk, zn van W. Kinkel en J. Bos; Dirk Jacob, zn van C. van der Plaa en L. Plug; Marianne Maria, dr van H. van Dam en M. G. Rlebeek; PrUna, dr van N. Noort en L. C. Zijl stra: Christlaan Adrlanus Gerardua Maria, zn van A. Menks en J. M. Zwei- phenning; EmiUe Christine, dr van 8 H. Bloembergen en H. H. van der Morat; Otto Roland, zn van J. C. Klijn en A M. Krouwers; Lucius Leo Johan- van H. van Oosten en u van tgmona; Geertrulda Adriana Diana, dr van J. Lacourt en R. Teunissen. OVERLEDEN W. van Duijn, 77 jr. w.v. C. Plug; M. P. A. van der Post. 9 uur. dochter; A. P. Zlessen. 79 Jr. man; K. van der Klelj. 75 Jr. man; A. E. M. Tekamp, 73 Jr. e.v. A. C. Tulnhof de Moed; K. j. Goedhals, 92 Jr. w.v. J. P. Leenhouta. Na in Den Haag met de Ne derlandse regering besprekingen te hebben gevoerd over de bouw een Amerikaanse alumi- nfabriek op Curagao, is za terdag de Antilliaanse premier E. Jonckheer weer van Schiphol vertrokken. Het afscheid op de luchthaven van de gevolmach tigde minister Lampe. Rechts de Antilliaanse minister van finan cien en welvaartszorgPetronia. Dr. C. Kruyskamp kreeg Belgische onderscheiding tan dr. C. Kruyskamp, redacteur van het Woordenboek der Nederlandse Taal in Leiden, een Bel gische onderscheiding toegekend. De versierselen als Officier in de Kroon orde van België werden hem uitge reikt door de cultureel attaché van de Belgische ambassade. Leiden herdacht Winston Churchill De Leidse Universiteit heeft hedenmiddag haar overleden eredoctor sir Winston Churchill herdacht. De herdenking vond plaats in het Groot Auditorium. Spreker was prof. dr. B. W. Schaper, hoogleraar in de algemene ge schiedenis. Morgen komen wij op deze herdenking terug. Treinverkeer door ivisselstoring gestagneerd Tengevolge van een storing in een wisselmotor bij Breukelen is vanoch tend het treinverkeer tussen Rotter dam en Amsterdam, en Utrecht en Amsterdam geruime tijd gestagneerd geweest. Vooral het forensenverkeer werd hierdoor getroffen. Heel wat werknemers kwamen een uur of meer te laat op hun werk in Amsterdam. Twee treinen uit Utrecht kregen 66, respectievelijk 45 minuten vertraging en twee andere treinen uit Utrecht bereikten Amsterdam zonder noe menswaardige vertraging via Hilver sum. Tussen Rotterdam en Amster dam viel een trein uit en drie andere treinen kwamen niet verder dan Woerden of Breukelen. Het vervan gen van de defecte wisselmotor verg de ongeveer vijf kwartier. Sint Bernards en Chihuahua's. Kynologenfeest van „Rijnland" De Kynologenvereniging „Rijn land" heeft de hondenliefheb bers van Leiden en (verre) om geving volop laten genieten van het fraaie assortiment rashonden dat in vlot tempo werd voorge leid voor keurmeesters en het enthousiaste publiek. Als keur meester fungeerden mevr. A. Antal—Begeer, mevrouw Y. v. d. Laan—Elling en de heren prof. dr. A. J. M. Holmer, F. A, J. Alofs, T. van Dijk. S. Fran- zen, D. de Jongh en H. Strelin. Naast een algemeen commentaar Voerbak voor Tasj t en Astra en een rozet voor Pielemans door de heer M. v. d. Weyer, gaf ieder keurmeester een korte motivering van de plaatsingen. Algemeen was de lof over de kwaliteit van de Rijnlandse hon den, de soepele organisatie van deze clubmatch en de vlotte wij waarop de prijzen door mevr. Smits en de heer Barning aan de gelukkige winnaars werden overhandigd. De spanning in de zaal steeg naar mate het moment van de eindkeu- ring naderde. Deze „finale"-keurin- gen werden verricht door prof. dr. A. J. M. Holmer. De winnares van de zeer sterke kampioensklasse werd mevrouw N. L. Busser—v. d. Kasteel e uit Wassenaar met haar middelslag- poedel "Castle Yard's Sambo", terwijl als beste hond van de overige klassen werd aangewezen een uitmuntend Dijk uit Heemstede. Veel belangstel ling van het publiek genoten machtige Sint Bemhardshonden de heer M. Kortman uit Zoeterwoude en de heer A. Schrama uit Sassen- heim alswel de Juweeltjes van Chi huahua's, het kleinste hondenras, van mrs. Patricia Rey uit Den Haag. De voornaamste uitslagen waren als volgt: UITSLAGEN Beste hond: Dwergkeesje, mevr. S van Dijk, Heemstede; 2. West High- land White terrier van mevr. J. A van Aken—Taanman, Leiden; 3 Wetterhoun, mej. E. Korenhof, Oegstgeest; 4. Boston-terrier, mevr. C. J. Koudijs-Baronesse Taets Amerongen, Voorburg; 5. Chihuahua, mrs. P. Rey, Den Haag; 6. Collie, nrs. J. Kat, Voorthuizen. Kampioensklasse No. 1. Middelslag Poedel, mev Busser—v. d. Kasteele, Wassenaar; 2. Chihuahua, mrs. P. Rey, Den Haag; 3. Pembroke Welsh Corgi, r. J. H. C. Brooymans—Schallen- De vierenvijftig honden en hondjes, die zaterdagmiddag met hun trotse eigenaars en eige naressen op het Pieterskerkplein voor de jury paradeerden, waren de hoofdfiguren in een bijzon dere show. Een show, die op touw werd gezet door de jarige V.V.S.L. De viervoeters trokken zich overigens weinig aan van de grote publieke belangstelling. Zij hadden alleen maar aan dacht voor elkaar! De Jury, gevormd door de dames K. L. Munk (praeses V.V.S.L.), G. W. Kantebeen en de heren E. D. Wiers- ma (praeses L.S.C.) en A. Plu, had den geen gemakkelijke taak. ZU moesten letten op de schoonheid, de conditie en het onderhoud van de honden. Wielerwedstrijd Terwijl de teloommissie zich be ijverde om met „vrouw en macht" de eindresultaten te becijferen, bonden de Swift-renners Peter de Jong en Jan van Amsterdam de strijd aan op een home-trainer. De race ging over drie kilometer. Daar de tijdwaamemers Jan Riet hoven en Jan Groenewegen voor De Jong 2.22.4 en voor Amsterdam 2.28.8 afdrukten, ontbrak het bij deze „race. op-de-draaiende-rollen niet aan spanning. Onder grote bijval van het publiek gaven hierna de heren J. M. Verstappen en C. F. Hansen spon taan gehoor aan de uitnodiging om „het ook eens te proberen" over 500 meter. Hun tijden waren resp. 23.8 sec. en 24.1 sec. De twee volgende sportieve „durvers" waren de heren T. Heemskeiik en F. Stikkelorum vanwie eerstgenoemde de race over 500 meter won in de fraaie tijd van 22.8 en laatstgenoemde zich over zijn 23 sec. niet behoefde te schamen. Tot slot van dit sportief en aantrekkelijk Een trotse hondeneigenares op het plankier tijdens de show. (Foto L.D./Holvast) intermezzo bonden De Jong en Van Amsterdam de strijd op de 500 me ter aan, teneinde te pogen het Leid se record, dat met 19.3 sec. op naam van De Jong stond, te breken. De Jong verbeterde zijn record inder daad met 0,1 sec. en Van Amsterdam liet 19.4 sec. voor zich noteren. Prijsuitreiking Hierna maakte mej. Munk de uit slag van de hondenshow bekend en reikte zij de drie beschikbaar gestel de prijzen uit. De „gelukkige" win naars (essen) waren: 1. „Tasja", 36% pnt. (eig. Désiré Defeij), 2. „Astra", 34 pnt. (eig. Hans Gortz), 3. „Pie lemans", 33 pnt. (eig. de heer R. Ie Poole). Wat de prijzen betreft: Tasja en Astra eten sinds zaterdag uit een fraaie nienwe voerbak en Pielemans wandelt rond met een prachtige blauwe rozet aan zijn halsband. Twee prijswinnaars. Links het emplaar, dat voor het eerst in zijn hondeleven deze sensatie ondergingrechts een poedel, die reeds meermalen met prijzen werd onderscheiden. Men kan het hem trouwens wel aanzien. (Foto L.D./Holvaet) berg, Den Haag; 4. Schotse Terrier, H. van den Berg, Oegstgeest; 5. Col lie, mrs. B. Kat. Voorthuizen; 6. Bos- tonterrier, mevr. L. Peereboom Voller —Rademaker, Den Haag; 7. Boxer D. L. Onderwater, Voorschoten; 8. Bear ded Collie, mevr. A. Lensvelt—v. d. Andel, Voorburg. Dogachtigen: 1. Bostonterrier, me vrouw C. J. Koudijs-Baronesse Taets van Amerongen, Voorburg; 2. Boxer, D. L. Onderwater, Voorscho ten; 3. St. Bemardshond, M. Kort man, Zoeterwoude. Herdershonden: 1. Collie, mrs. B. Kat, Voorthuizen; 2. Bearded Collie, mevr. A. Lensvelt—v. d. Andel, Voor burg; 3. Berner Sennenhond, mevr. M. E. Tittel—Schilperoord, Den Haag (tevens Alb. de la Rie prijs). Jachthonden: 1. Wetterhoun, mej. E. Korenhof, Oegstgeest; 2. Midden slagpoedel mej. W. M. C. Buyse, Den Haag; 3. Dashond, mevr. H. Bosman- Jelgersma, Scheveningen; 4. Drentse Patrijshond, mevr. H. O. Boon, Lei den. Keesachtigen en Poolhonden: 1. Dwergkeesje, mevrouw S. van Dijk, Heemstede; 2. Chow-Chow, mej. M. A. Riel, Leiden; 8. Saraojeed, mevr. L. van Asch—Bosma, Oegstgeest. Terriers: 1. West Highland White, mevr. J. A. van Aken—Taanman; 2. Schotse Terrier, ir. E. E. Laddé, Den Haag; 3. Welsh-terrier, J. Versteeg, Den Haag; 4. Airedaleterrier, mevr. T. Nagtegaal—KleverLeiden. Dameshondjes: 1. Chihuahua, mrs. P. Rey, Den Haag; 2. Dwergpoedel, mevr. N. L. Busser—v. d. Kasteele. Legpenning Leldsch Dagblad: West Highland White, mevrouw J. A. van Aken—Taanman. Kassier naar ziekenhuis (Van onze Groningse correspondent) Een man met een sjaal voor zijn gezicht heeft vanochtend een overval gepleegd op de Coö peratieve Boerenleenbank in Gieten (Dr.). De kassier, W. Huting werd overvallen en aan het hoofd gewond. Hij is met een ambulance naar een zieken huis vervoerd en kon nog niet worden verhoord. De dader wist te ontsnappen. Vermoedelijk wordt er niets vermist. De man die de overval pleegde was nog jong en sprak Duits. HU reed in een donkerblauwe auto. De originele nummerplaten van deze wagen wa ren overdekt door andere, eveneens Duitse nummerplaten met de letters HH (van Hamburg). HU is het kan toor binnengekomen via de wacht kamer waar hU eerst twee mensen voor liet gaan. Toen daarop de klerk H. Hovius naar deze kamer toeliep, werd hU door de Duitser gegrepen en met een revolver teruggedrongen. De kasesier Huting kwam op het tumult af waarop een worsteling ontstond waarbU de heer Huting met het vuurwapen van de overvaller enige klappen op het hoofd kreeg. De heer Hovius en mej. T. Schuiling renden door een andere deur naar buiten en belden bij een nabUgelegen schoen- handel de politie. De Duitser heeft dit vermoedelUk gezien want hU nam de vlucht, een grote wanorde in het kantoortje achterlatend. Alle grensposten zUn afgesloten. Douane niet betrokken bij botersmokkel (Van onze Arnhemse correspondent) Bij de grote botersmokkel die onlangs aan het licht kwam en waarbij 2 miljoen pond boter de Nederlands-Duitse grens klan- destien passeerde zijn geen dou anebeambten betrokken, noch aan Nederlandse, noch aan Duitse zijde. De Duitse douane-beambte die on der verdenking van medeplichtigheid werd gearresteerd ,is weer vrijgela- ten. Dit werd vanmorgen bevestigd door de douanerecherche in Dtissel- dorf. De smokkelaars hebben hun praktUken kunnen uitoefenen door van valse papieren gebruik te ma ken. 's Avonds om tien uur wanneer het Duitse emplacement moest wor den ontruimd, reden zU weg met de andere vrachtauto's, die reeds gecon troleerd waren. Het controlepapiertje dat zU dan moesten tonen hadden de smokkelaars met een vals stempel af gestempeld. De tUd voorafgaand aan het vertrek verdeden zU zolang in de kantine.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6