BROK SCHOKKENDE HISTORIE TEN EINDE Onvergetelijk bezoek van Churchill in 1946 Churchills grandioze ontvangst in Leiden UITSPRAKEN VAN BRILJANT EN SLAGVAARDIG REDENAAR Scheppende kunstenaar9 die de gebeurtenissen hielp kneden Zegetocht door een dankbaar volk Opgericht 1 maart 1860 Maandag 25 januari 1965 (Van onze Londense correspondent) Met Sir Winston's heengaan is een brok adembenemende we reldhistorie afgesloten, een ge schiedenis die hij tot een kleine tien jaar geleden nog met schep pende kunstenaarskracht hielp kneden en vormen en die hij met zijn eigen onnavolgbaar com mentaar begeleidde, prachtig proza in grootse dramatische stijl. Zo werd Churchill de Ju lius Caesar van de twintigste eeuw. Hoe oud de generaties van dit ogenblik ook mogen worden, zijns gelijken zullen zij niet meer aanschouwen, merkte oud-pre mier Harold MacMillan terecht op toen de .Grand old man" de vorige zomer afscheid nam van het Lagerhuis, dat hij meer dan 60 jaar had gediend en waarmee hij totaal vergroeid was. Sir Winston Churchill was de laat ste overgeblevene uit het roemrijke Victoriaanse tijdperk, dat zovele an dere politieke reuzen heeft opgele verd. Hij was in werkelijkheid een brug welke twee eeuwen, ja twee werelden overspande, een leidende rol spelende in de schrijnende men selijke lotgevallen, die het kenmerk van dit stormachtige tijdsgewricht vormden. fiy behoorde tot de politiekactieve aristocratie, die zich in Engeland nog altijd tot regeren geroepen voelt. Zijn grote voorzaat, de 17de eeuwse John Churchill, hertog van Marlbo rough, de zegevierende aanvoerder in de Spaanse Successieoorlog, in wiens monumentale Blenheimpalace in Hampshire Winston was geboren het gebouw was een geschenk van het dankbare Engelse volk aan de onoverwinnelijke generaal was zijn inspirerend voorbeeld. Hij maakte blunders zoals ieder een. Maar doorgaans zag hij verder dan zijn tijdgenoten. Zijn profe tische blik werd legendarisch. Doch hij kreeg pas zijn grote kansen in twee wereldoorlogen. Zijn falen in de eerste, o.a. in de operatie tegen de Dardanellen, kwam niet zozeer door hem als wel door de tegenwerking die hij ondervond en de slechte voorberei ding. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog was Winston Churchill Engeiands belangrijkste „reserve" van de natie. Hij werd eerst minister van Marine om in 1940, toen Hitier Nederland en België binnenviel pre mier van de nationale coalitierege ring te worden. Het was alsof Chur chill al die jaren, dat hij werkloos had moeten toezien, op deze climax had gewacht. Er was maar één man in het Westen, die Hitier moreel en geestelijk aankon en dat was Winston Churchill. Hij werd al me teen het symbool voor het universele verzet en de ontwijfelbare overwin ning. Niemand kon het Engelse volk of bezet Europa beter aanvuren dan deze Britse bulldog, de onversaagde strijder Churchill. Niets ging er bo ven de sublieme kracht van zijn be zielende onsterfelijk geworden rede voeringen, gekenmerkt door als blik sems inslaande kernachtige formu leringen en door met sonore stem uitgesproken stoer indringende en voor dc vijand vaak geselende taal. Geniale „amateur'" Churchill was in de politiek de laatste der geniale amateurs in de beste betekenis van het woord, voor al r.iet te verwarren met het begrip dilettant. Hoeveel ministeries hij ook bezet heeft (Koloniën, Handel, Bin nenlandse Zaken, Marine, Munitie, Oorlog, Financiën), hij was nooit de alwetende vaktechnicus. Hij was zeldzaam veelzijdig en zag verder dan de meeste in hun functies in gekapselde „professionals". Churchill Een herinnering aan het glorieuze bezoek van Churchill aan Leiden op 10 mei 1946: wachtend op de stoep i (van de later afgebrande) sociëteit Minerva op de auto's die lady Chur- chili en haar dochter ophaalden van de VVSL maar daar in het gedrang j waren vastgelopen. De forse sigaar, die Churchill hier nog rookt, gooide hij even later vanuit de auto weg j tijdens de rit door Leiden: de peuk I ging nog geen half uur later voor 800 gulden van de hand In antwoord op de excuses van I velen, dat Churchill zo lang op zijn I auto moest wachten, merkte de grote j man op „O. ik heb in de Afrikaan se woestijn eens een paar uur op een Jeep moeten wachten, en toen had ik geen enkele sigaar meer bij me... Het zit hier echt wel prettiger". Onlangs werd in de ontvangstka mer van de Academie (waar in het zweetkamertje ook al zijn handteke ning op de muur prijkt) een door mevr. Payne Best geschilderd por tret van de oorlogsleider en Leidse eredoctor opgehangen. Dezer dagen werd op de muur van de grote zaal van het nieuwe Minerva een citaat uit de daar door hem gehouden toe spraak geschilderd: „I feel tremen dous forces in this room". Hij sprak die woorden als aansporing, om de strijd voor vrijheid en recht levens lang te voeren, zoals een groot aan tal Leidse studenten in de bezet tingsjaren deze strijd mét hem had den gevoerd in het verzet. was in de eerste plaats de grote artiest., die met wijde blik en zijn intuïtief gevoel het instrument dei- grote politiek en vooral der militaire strategie onnavolgbaar wist te be spelen. Als het aan Churchill had gelegen hadden de geallieerden voor de Russen Berlijn bereikt. Hij wilde op een kort front doorstoten maar de Amerikanen verzetten zich er tegen. Churchill realiseerde zich ook de komende complicaties van de na-oorlogse politiek. Maar als rea list moest hij zich in Jalta bij de opvattingen van Roosevelt neerleg gen. Na de oorlog kwam hij buiten dienst De taken welke er toen nog veideeld dienden te worden, vereisten figuren van ander formaat. Dat. was de hoofdreden dat. Winston Chur chill op het toppunt van zijn popu lariteit in 1945 bij de stembusver kiezingen werd verslagen. Ten dele lag het ook aan zijn in diskrediet geraakte partij. Maar hij moest na al die zware jaren worden afgelost. Churchill hief weliswaar de toorts op van het „Verenigd Europa", maar zijn hart was er niet in. Opnieuw blies hij alarm in zijn Fulton-rede maar moeizame constructieve bena dering van de ingewikkelde na-oor logse problemen lag hem niet. Hij was echter een unieke oorlogs- leider. ridder zohder vrees, redder van vele vaderlanden. In de don kerste tijden was Winston Churchill he; stralende lichtbaken voor hon- derder- miljoenen, dat als onver getelijk in de herinnering blijft voortleven. Geen paukenist Churchill, die zoveel heeft heeft welen te bereiken, heeft één ambitie niet kunnen ver wezenlijken: hij is er nooit in geslaagd, paukenist te worden! Toen hij eens zijn oude school in Harrow bezocht om een feest van de jongens bij te wonen, vertelde hij: „Als jongen heb ik altijd graag paukenist willen f worden, maar ik had geen ta- f lent voor- muziek. Daarom zag f ik er maar van af en verplaat- f ste mijn aspiraties naar een an- f dre functie in het schoolorkest ik wilde dirigent worden, daar kwam ook niets va\ „Tenslotte echter", zo volgde hij, „ben ik er met veel volharding toch slaagd, een „band" van respec tabele omvang onder me te krijgen. Het was zelfs een heel grote band, die heel vreemde en geweldige instrumenten be- Het geda t heel f i ge- f >s®ec- f de galmde over de gehele w We spéélden allerlei melodieën en ons concert eindigde met „Rule Brittanniaen „God save the king". eld. J eën f met f 7od f Toejuiching nam geen einde Churchill, veelbereisd, heeft ook Nederland enige malen be zocht. waarbij het vanzelf spreekt, dat de bezoeken, die hij tijdens en na de Tweede wereld oorlog aan ons land bracht gro tere belangstelling hebben ge trokken dan die daarvoor. In en na 1945 heeft Churchill driemaal in ons land vertoefd: in maart 1945 in bevrijd zuid- Nederland; ruim een jaar later vertoefde hij vijf dagen in ons land. o.m. voor de uitreiking van hef ere doctoraat van de Leidse univer siteit; in mei 1948 sprak hij in de Ridderzaal in Den Haag een be langrijke rede, waarin hij aan drong op samenbundeling van Europa's krachten. Het bezoek van maart 1945 was eigenlijk een inspectietocht langs ge allieerde troepen aan het front in zuid-Nederland. Hij bezocht Den Bosch en Eindhoven en was op 24 maart getuige van een artilleriebom bardement op de Duitse stellingen, een bombardement, dat de overtocht van de Rijn tussen Rees en Wesel inluidde. Het werd diezelfde ochtend gevolgd door de omvangrijkste lucht landingen van de Tweede wereld oorlog. Ook daarvan was Churchill getuige. Elders vindt men een herinnering aan het. bezoek, dat Churchill, in middels leider der oppositie gewor den, ruim een jaar later aan Lei den bracht. Naar aanleiding van dit eerbetoon vertoefden Churchill, zijn echtgenote en zijn dochter Mary thans mevr. Soames van 8 mei tot en met 13 mei in Nederland. Op allerlei manieren is hem toen duide lijk gemaakt, dat ons volk wenste blijk te geven van zijn dank, waar dering en genegenneid. Er waren op alle plaatsten waar hij zich ver toonde ongekende mensenmenigten op de been, die niet moe werden van hem toe te juichen en toe te wuiven. Churchills vliegtuig een Dakota van de KLM vloog eerst op 5 mei over Walcheren om de oud premier een indruk te geven van de offers, die het eiland zich had ge troost opdat de haven van Antwer pen dopr de geallieerden kon worden gebruikt. Op het strand van Vlissin- gen stonden padvindsters, die, uit de lucht gezien, de woorden .thank you" vormden, gevolgd door de „V" van het vermaarde „V"-teken. Dat V-teken gaf Churchill aan de vele belang stellenden, zodra hü op Schiphol in een open auto was gestapt. Langs de route naar het paleis op de Dam stonden de mensen in grote drom men en overal werd gevlagd. Ko ningin Wilhelmina ontving haar gas ten in het paleis. Ongekend was het enthousiasme van de tienduizenden op de Dam. toen de vorstin samen met Churchill op het paleisbalkon verscheen. Geen einde Op donderdag 9 mei werd Chur chill met onverflauwde geestdrift be groet op zijn tocht per auto door Amsterdam op weg naar Den Haag. Op verscheidene punten langs die weg waren de mensen samenge stroomd. Van de grens van Den Haag af naar het Binnenhof toe werd de belangstelling hoe langer hoe groter. Daar heersten blijheid en ontroering van jong en oud. Churchill, naar alle zijden voort durend dankend door het geven van het V-teken, een van de grote siga ren rokend, zich niet storende aan enig protocol, hing zijn zwarte gleuf- hoed op de knop van zijn wandel stok en hief de stok met de hoed er op in de lucht. Toen namen applaus en gejuich bijna geen einde meer. Nadat hij in de Trèveszaal had gedejeuneerd, was hij in de Ridder zaal de gast van de beide Kamers der Staten-Generaal, die daar in verenigde vergadering bijeen waren. Bij zijn binnengeleiding in de Rid derzaal begroette men hem met een langdurig applaus dat overging in luide toejuichingen. Churchill hield in de verenigde vergadering een rede. waarin hij de heiligheid van de rechten der kleine landen vastlegde, het nationalisme besprak, in herinnering bracht dat de Tweede wereldoorlog had kunnen worden vermeden als de Verenigde Staten actief aan de Volkenbond hadden meegewerkt om verenigd krachtig op te treden om de herbe wapening van Duitsland te verhin deren. Hij pleitte voor herleving van de welvaart van Europa en voor het nemen van alle maatregelen voor de veiligheid van de wereld door het bouwen van een wereldomvattende veiligheidsorganisatie. Hij zei geen reden te zien waarom, onder de hoe de van een wereldorganisatie, de Verenigde Staten van Europa niet zouden verrijzen, zowel van Oost als West-Europa. Hij maakte in deze rede ook bekend, dat Koningin Wil helm ina en de Nederlandse regering hem een waardevol cadeau hadden gegeven: de 613 brieven, die John Churchill heeft geschreven aan de raadpensionaris, tijdens de tien ja ren der Grote Alliantie. Vi-ijdag 10 mei, zes jaar nadat de Duitsers ons land waren binnenge vallen en zes jaar nadat Churchill premier was geworden, reed de grote man door een vrij Nederland naar I.eiden, waar hem het eredoctoraat in de rechten werd verleend. Erelid van raad van Rotterdam Zaterdag 11 mei had Amsterdam de Britse staatsman voor zich alleen. De dag begon met een ontvangst in het stadhuis waar wethouder mr. W. F. Schokking hem de gouden me daille met oorkonde overhandigde. Met een rondvaartboot voer het ge zelschap later door de grachten van Amsterdam naar het gebouw van de Ned. Hervormde diaconie aan de Amstel. Daar bood het gemeentebe stuur de lunch aan. 's Middags maakten Koningin Wilhelmina en haar gast een vaartocht op het IJ. Zondag 12 mei begaven Churchill en zijn familieleden zich naar paleis Soestdijk. waar de lunch werd ge bruikt. Na afloop daarvan werden in de tuin opnamen gemaakt van het gezelschap en die foto's hebben grote bekendheid gekregen. Maandagochtend tenslotte gingen de gasten naar Rotterdam waar al evenzeer een overweldigende ont vangst door de bevolking wachtte. De reis naar Rotterdam werd ge maakt via Aalsmeer als dank voor de bloemversieringen in de Pieterskerk en in de aula van de Leidse univeri- teit. Churchill werd in het raadhuis van Rotterdam begroet door burge meester Oud, die hem aan het slot van een toespraak mededeelde dat de raad hem tot erelid van de raad had benoemd. Hij kreeg een penning in goud aan een draaglint in de kleuren van Rotterdam. Via Den Haag en Wassenaar ging de tocht naar het vliegveld Valken burg waar Churchill de terugreis naar Engeland aanvaardde. Zyn vrouw en dochter bleven nog enkele dagen in ons land. In mei 1943 was Churchill terug in Nederland waar hü op de zeven de van die maand als ere-voorzitter van het in de Ridderzaal gehouden eerste congres voor een Verenigd Europa een rede hield en nogmaals aandrong op samenbundeling van krachten. Prinses Juliana en Prins Bernhard woonden de zitting bij. Tydens zijn verblijf bracht Chur chill een bezoek aan de bollenvelden. CHURCHILL kig huwelijksleven heeft gehad en zijn echtgenote Clementine op latere leeftijd. Hozier met wie hij een geluk- I Churchill vermaard om beeldende taal Sir Winston Churchill was behalve een groot politicus ook een briljant redenaar, die niettemin de gewoonte had zijn toespraken op papier te zetten en ze daarna uit het hoofd te leren. Hij, de oud-journalist, schiep er genoegen in zich zo duidelijk mogelijk uit te drukken en vele van zijn beeldende uitspraken zijn dan ook vermaard geworden. Als een postume hulde aan de man, aan wie ons land zoveel verschuldigd is, hebben wij enkele bekende en minder bekende citaten bijeengebracht, die typerend zijn voor deze grote man. Iedereen geeft mij de schuld, waarschijnlijk omdat men denkt dat ik de breedste rug heb. <„My **rly life", 1930) Als ik in het buitenland ben val ik de regering van ons land nooit aan. De verlo ren tijd haal ik weer in als ik thuis ben. (Lagerhuis 1947) Al deze jaren heb ik één ding voor ogen gehouden: val nooit iemand in de rede. Ik ben er nooit in geslaagd mij aan die regel te houden. (Lagerhuis 1935) Weest op uw hoede! Ik ga nu Fraiis spreken. Een gewel dige onderneming, die de vriendschap tussen Engeland en Frankrijk zwaar op de proef zal stellen. (Redevoering na bevrijding van Frankrijk 1945) Een Lagerhuislid onder brak zijn toespraak, toen hij zag dat Churchill bedenkelijk het hoofd schudde. „Ik zie dat de geachte afgevaardigde het hoofd schudt", zei hij ge prikkeld. „Ik mag hem er misschien op attent maken dat ik slechts mijn eigen me ning weergeef'. Het antwoord van Churchill luidde„Ik mag de geachte spreker er misschien op attent maken, dat ik slechts mijn eigen hoofd schudt". (Lagerhuis 1933) De eerste minister heeft de gave om het grootst moge lijke aantal woorden samen te persen in de kleinst moge lijke gedachte. «Over James R. Macdonald. socialistisch premier 1926) In vroeger dagen xoas de heer Baldwin wijzer dan hij nu is. Hij volgde toen meestal mijn raad op. (Lagerhuis 1935) Als men mij van een fout beschuldigt, kan ik alleen maar herhalen wat Clemen- ceau eens heeft gezegd„Ik heb misschien wel meer fou ten gemaakt waar niemand ooit van heeft gehoord". (Lagerhuis 1945) Wanneer wij iemand erken nen, betekent dat nog niet dat wij hem aardig vinden. Wij erkennen, om een voor beeld te noemenallemaal de geachte afgevaardigde Aneu- rin Bevan. De grondslag van de demo cratie is, dat iedere gewone man een kruisje op het stem biljet kan zetten zonder vrees, zonder intimidatie en zonder enige vorm van be- iriegerij. Als dat de demo cratie is, zal ik haar uit alle macht steunen. (Lagerhuis 1944) Het gelukt de geachte afge vaardigde nooit goed zijn fei ten in overeenstemming met de waarheid te brengen. (Lagerhuis 1954) Het denkbeeld, dat veilig heid kan worden gekocht door een kleine staat voor de wolven te roerpen, is een noodlottige ivaanvoorstelling De Duitse oorlogsmachine zal sneller groeien dan de Fran sen en Britten hun voorberei dingen voor hun verdediging kunnen voltooien. (Protest tegen politiek van concessies van 1938, waardoor Tsjecho-Slo- wakije aan Hitier werd opgeofferd). Wij zullen vechten op de stranden, wij zullen vech ten ik weet niet waarmee, ik denk met het hakmes in de keuken. (Na Duinkerken 1940) Nooit zyn op het gebied van de menselijke strijd zovelen zoveel verschuldigd aan zo weinigen (Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few). (Na slag om Engeland 1940) Vanmorgen om vier uur is Hitier Rusland binnengeval len. Al zijn gebruikelijke for maliteiten van trouweloos heid zijn met angstvallige zorg in acht genomen. (Lagerhuis juni 1941) Ik heb maar één doel: de vernietiging van Hitier. Als Hitier de hel zou binnenval len, zou ik zélfs een gunstige getuigenis voor de duivel af leggen. („The grand alliance" 1950). Ik heb niets te bieden dan bloed, inspanning, tranen en zweet. (I have nothing to of fer but blood, toil, tears and sweat). Laten wij ons aangorden om onze plicht te doen en ons zodanig gedragen, dat als het Britse imperium en het Ge menebest over duizend jaren nog bestaan, de mensen zul len zeggen: dit ivas hun schoonste uur. (Lagerhuis 1940) Deze voortgezweepte jak hals (Mussolini)die. om zijn eigen huid te redden van Italië een vazalstraat van Hitiers imperium heeft ge maakt, sprint rond aan de zijde van de Duitse tijger met gehuil, niet alleen van vraat zucht wat begrijpelijk zou zijn maar zelfs van triomf. Zij (Engeland en de V.V.) zijn landen van krijgers, die wandelen in de vreze Gods, zwaar bewapend en met een in toenemende mate duidelijk begrip van hun redding (Na Pearl Harbour). Van alle landen, die in de wereld tot grootheid en macht zijn gekomen, heeft geen enkel zich meer dan de Ver. Staten vrij getoond van zelfzuchtige eerzucht, noch meer bezield door het oprech te verlangen om de grote strevingen van de mensheid te dienen. Geef ons het gereedschap en wij maken het werk af. Give us the tools and ice will finish the job). (In oproep aan Amerika nen om meer materiaal 1941). Ik acht het heel belangrijk, dat ivij de Russen de hand drukken, maar dan zo ver mogelijk naar het Oosten. (Lagerhuis 1945) Van Stettin aan de Balti- sche Golf tot Triest aan de Adriatische Zee is dwars over het vasteland een ijzeren gor dijn neergelaten (In redevoeringen te Ful ton 1946).

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5