HET WARE SYMBOOL DER OVERWINNING IN DE DONKERSTE UREN WAS CHURCHILL „We zullen vechten op stranden en velden en in straten, maar we zullen ons niet overgeven" r Hij wekte hen, die nog sliepen CHURCHILLS HANDSCHRIFT x LEIDEN ROUWT OM VERLIES VAN EREDOCTOR CHURCHILL Leven met een doel ZIJN BUK REIKTE VEEL VERDER DAN HET HEDEN September 1939: Duitsland valt Polen binnen, Engeland en Frankrijk verklaren Duitsland de oorlog, Chamberlain neemt Churchill en Eden in zijn kabinet op, doch laat de liberalen en Labour er buiten. Op zijn 64ste jaar is Churchill dus wederom minister, en wel First Lord of the Admiralty, welke functie hij reeds een kwart eeuw eerder van 1911 tot 1915 eveneens had vervuld. Al spoedig luisterde niet alleen Engeland, doch de gehele wereld weer naar zijn robuuste redevoeringen. Chamberlain wrong op (Van onze Londense correspondent) dit kritieke moment in 's werelds historie de handen, maar Churchill schudde dreigend de gebalde vuist. Hij profeteerde, dat de Russen de kant van Engeland zouden kiezen omdat zij Duitslands opdringen naar het oosten niet lan ger zouden kunnen gedogen. De opschuiving in westelijke richting van Ruslands grenzen in de Oostzee-landen beschouwde Churchill als een actie tegen de Duitsers. Zoals steeds zag hij de gebeurtenissen in historisch perspectief en be perkte hij zijn blik niet alleen tot het heden. van de ydele Goring („unser Her mann") verloor tenslotte de slag om Engeland: brandend ging hij gro tendeels ten onder: „Nooit hadden in enig menselijk conflict zovelen zoveel te danken aan zo weinigen", riep Churchill gepassioneerd uit. Toen Mussolini Frankrijk een dolkstoot in de rug toebracht, noem de Churchill „il Duce" een jakhals, doch nagenoeg niemand was toen reeds vergeten, dat Churchill Benito destijds wegens zyn binnenlands be stuur had geprezen. In juni 1941 viel Hitier Rusland binnen. Churchill zegde toen Stalin direct alle steun toe. Het had echter maar een haar gescheeld, of Enge land was ook met Rusland in oorlog geraakt! Dat was in januari 1940, toen een Brits expeditieleger gereed stond om zich aan het Finse front in de strijd te werpen. Als Zweden geen barrière had gevormd en Fin- i land de strijd niet had beëindigd, had Churchill mogelijk dezelfde blunder gemaakt als Hitier door de 1 Russen aan te vallen. Onderlinge wrijving Met hartstochtelijke woorden en dappere daden inspireerde hij het Westelijk verzet Gedurende de eerste maanden van de tweede wereldkrjjg werd de strijd nagenoeg alleen ter zee uitgevochten, zodat er uitsluitend werk Churchill en „zijn" vloot scheen te zy'n. In januari 1940 gaf hij de beangstigde neutralen de wijze raad zich met Engeland en Frankrijk te verbinden in het verzet tegen de agressie, c eenkomstig de beginselen van de Volkenbond. Maar tevergeefs. Churchill schroomde echter niet de Duitse „Altmark" waarop zich Engelse krijgS' gevangenen bevonden, in de Noorse territoriale wateren te laten aanvallen door de „Cossack", zodat de Britse soldaten voor internering in Duitsland bewaard bleven. Alhoewel de strijd zich gestadig ontwikkelde, scheen Engeland nog half ingeslapen. Chamberlain gaf nauwelijks leiding, doch Churchill zei de din gen, die de premier had moeten zeggen. De Britse regeringsleiding vertrouw de op het Franse leger, de oorlogsproduktie was bjj lange na nog niet onder volle stoom, terwijl de vakbeweging nog nauwelijks begreep dat de tijd van offers gekomen was. „Geen uur mag verloren gaan", riep Churchill uit, pogende het nog verre m doelbewuste Engelse volk de ernst van de toestand te doen begrijpen. terug van 200 tot 81 stemmen. Hij vroeg toen of Churchill hem wilde opvolgen. Tevens wilde hij Labour in het kabinet opnemen. Daar men echter weigerde, trad Chamberlain af. Labour had namelijk duidelijk ge maakt, dat het alléén onder Chur chill aan de regering wilde deelne- Hierbij mag overigens nog worden aangetekend, dat na de oorlog be paalde stemmen zijn opgegaan, die het mislukken van de Noorse ope raties toeschreven aan Churchill zelf. Hij zou zich namelijk wel enthou siast, doch marine-technisch onjuist hebben ingelaten met de strijd zelve, daarbij rechtstreeks commando's ge vende, die verwarrend hebben ge werkt) In de negende maand van de oor log na de inval in de Lage Landen werd Churchill premier en tevens Loop der historie gaf hem gelijk Toen de Duitsers Denemarken en I Noorwegen binnenvielen, was het Churchill, die leiderschap toonde. Torpedobootjagers drongen de Noor se fjorden bij Narvik binnen en de- den uitstekend werk. De daarop vol gende mislukking van een Britse ex peditie op Noors grondgebied bracht i een ommekeer op het Britse thuis front. Churchill viel in het Lager huis Chamberlain openlijk aan en beschuldigde hem dat het gebrek 1 aan steun voor de Britse troepen in Noorwegen het gevolg was van de verwaarlozing van de Engelse lucht- I macht gedurende 'de afgelopen vijf <aar. Chamberlains meerderheid viel Churchill-de-strijdbare heeft naast zijn ..vechtlust' altijd een grote dosis humor weten te bewaren.Hij had iets van de figuur van Pickwick, die onvergankelijke schepping van Charles Dickens. Vooral tijdens zijn veelal briljante redevoeringen verried hij ongemerkt die goedmoedige trek in zijn karakter, zoals men op deze markante foto duidelijk kan zien. het symbool van de uiteindelijke overwinning. De post van minister van Defensie nam hij eveneens op de Sterke rots wereld kon blijven vertrouwen, danks hier en daar opduikend de faitisme. „Wij zullen vechten op de stran den, in de velden, in de straten, maar we zullen ons nooit overgeven", kondigde hjj als een buldog aan. „Eventueel zal de strijd van Ameri ka uit voortgezet worden", was zelfs zijn sombere toekomstblik. De Luftwaffe paradepaardje I fereerden zij geregeld, de Amerikaan se stafchefs bewonderden Churchill eveneens, doch zij trokken zijn stra tegisch oordeel in twijfel en zij had- |den enige achterdocht met betrek- iking tot zijn politieke motieven. Zij apprecieerden tenvolle zijn kracht, zijn vermogen aan te vuren en te in spireren, maar zij vroegen zich af I waar dit alles toe zou leiden. Zij hebben nooit precies kunnen vatten hoe zijn geest precies arbeidde en zij hadden een afkeer van zijn bui tensporige ideeën, waarmede hij hen plotseling kon overvallen. Tenslotte werden de Duitsers te ruggedrongen op een steeds kleiner gebied in Europa. Landingen in Ita- Een pagina uit het „Dagboek" van Montgomery, waarin Churchill bij tijd en wijle enkele hoofdstukkenschreef. Dit hoofdstuk, No. X, werd geschreven op 24 mei 1945 ter herinnering aan de 8ste mei. De vertaling luidt: Tenslotte is het doel bereikt. De verschrikkelijke vijand heeft zich onvoorwaardelijk overgegeven. In loyale overeenstemming met onze schitterende Amerikaanse bondgenoot iverd volledig en vriendschap pelijk contact tot stand gebracht met de Russen, die van het Oosten uit oprukten. De 21-ste Legergroep, voortrollend en opdringend naar het noor den, had de eer Holland en Denemarken te bevrijden. Het nam over en maakte zelf in de periode van drie of vier dagen meer dan twee miljoen krijgsgevang —zen van het eens beroemde Duitse leger. Arto fUu. i< a t 77u. "f JL- Y iZc. WINSTON CHURCHILL zoals de kunstenaar Max Nauta hem zag lië en Frankrijk volgden, doch had men Churchills advies opgevolgd, dan had de wereld thans waarschijnlijk een ander aanzien gehad! Churchill toch is een strijdbaar voorstander geweest van een aanval „in de zachte buik van Europa", waardoor hij de Russen zo ver mo gelijk in het Oosten wilde houden. Het mocht echter niet geschieden: de Amerikaanse militairen bekom merden zich slechts om een militaire zo snel mogelijke overwinning. Churchill hechtte groter belang aan een politieke overwinning. Hoe dit ook moge zijn, Europa as tenslotte gezuiverd van het hit- leriaanse wanbeheer en de hitle- riaanse machtswellust. De overwinning op Japan heeft Churchill als premier niet mogen naken. De kiezers in Engeland zonden de grote oorlogsleider huis waarts ten tijde van de conferentie in Potsdam. Anderen hebben toen Churchills werk beëindigd. .JZuropa herrijze" Van medio 1945 tot einde '51 stond Churchill buiten de regering. Labour had in Engeland toen de teugels in handen en Churchill voerde de oppo sitie aan, vaak met bijzonder scherpe uitvallen op de regering. In deze periode september 1946 hield Churchill zijn historische rede te Ztirich, waarin hij zich een n voorstander toonde van een Europese gemeenschap. „Ik ga nu iets zeggen, waarover gij u zult ver bazen: de eerste stap naar de her oprichting van de Europese gemeen schap moet bestaan in een samen gaan tussen Frankrijk en Duits land. Slechts op die manier zal Frankrijk het morele en culturele leiderschap over Europa kunnen her krijgen Ik zeg u: laat Europa herrijzen". Engeland hield zich echter, zowel onder Labour als tijdens Churchills tweede premierschap van '51 tot '55, buiten de direct-Europese organisa ties. Enkele maanden eerder, in maart van dat jaar, had Churchill zijn op zienbarende Fulton-speech gehou den: „Het is nog nooit gelukt sym pathie te koesteren voor het com munisme". Dit pleidooi voor een Amerikaans-Brits samengaan om de Russen „op hun plaats" te houden, ondervond destijds wel enige tegen kanting, doch de loop der geschiede nis heeft bewezen, dat zijn pleidooi tenslotte ter harte werd genomen. In 1951 keerde Churchill terug naar Downing Street, tot begin 1955. Toen onttrok hij zich op zijn 80-ste jaar verder aan alle lei dinggevende politiek. Zijn levensideaal van een top-ge- sprek met de Russen, in 1953 defini tief naar voren gebracht het jaar waarin Churchill met grote wils kracht een scherpe en venijnige aanval van de dood weerstond heeft hjj niet tot een succes mogen brengen. Zijn vaak brute aanvallen op de leiders van het Kremlin zijn hier ongetwijfeld de oorzaak van ge- „Hem die destijds zich inzette tor het welzijn der wereld, die haar vervolgens stug en staag en stoer steunde en die door de grootste noden en gevaren heen haar opstuwde naar haar red ding, die haar midden in het meest gigantische gevecht wees naar hoger levenspeil, die kunste- r en die strijder voor het recht der mensheid tooien wij met deze krans, buiten roelke ivij geen scho ner kunnen vlechten; hem roepen wij aan deze Universiteit, die zelf opkwam uit een worsteling om verlossing uit de greep van weer zinwekkend onrecht, uit tot „doc tor iuris honoris causa". Op de zesde verjaardag van de verraderlijke aanval der Duitse horden op ons land, op de ge denkwaardige tiende mei 1946 werden deze woorden gesproken in de Pieterskerk tot de toen s grijze „veldheer der bevrij ding", Winston S. Churchill aan wie voor het eerst na 1925, toen Koningin Wïlhelmina deze onder scheiding verwierf, het eredocto raat van de Leidse Universiteit in rechten werd toegekend. (Zie foto). In Churchill verliest de Leidse Universiteit een van haar zeer weinige eredoctoren, wiens pro motie indertijd een uitbundig feest voor de Sleutelstad is ge worden. Onvergetelijk voor ieder een die deze dag meemaakte wa de rijtoer door de Sleutelstad toen dichte rijen Leidenaars de gehele route omzoomden, was de sfeer in de Pieterskerk bij de plechtige promotie, bijgewoond door Prinses Juliana en Prins Bernhard, was de enthousiaste ontvangst in Sociëteit Minerva, was de gehele sfeer van dit unieke bezoek aan het „bolwerk van de vrijheid". Zo groot was de belangstelling dat de auto's voor Churchill en zijn echtgenote Minerva en de VVSL, waar zij aan het eind van de middag vertoefden, niet meer konden bereiken. Dat bood ove rigens voor de wachtenden in de Breestraat een zeldzame gelegen heid de Britse oud-premier toe te juichen, toen hij, wachtend op de auto, genoeglijk op de (nu ver dwenen) stoep van de sociëteit was gezeten. Churchill zelf getuigde van zijn bezoek kan Leiden, dat het een van de hoogtepunten was van zijn verblijf van enkele dagen in ons land, en dat het Leidse eredocto raat, hem uitgereikt door de voor man van het Universitair verzet, prof. mr. R. P. Cleveringa, bij hem in hoog aanzien zou blijven staan onder de vele eredoctoraten die hem ten deel waren gevallen en die hem tot „de geleerdste man ter wereld" hadden gemaakt. De Leidse Universiteit heeft het door de jaren heen als een eer be schouwd, dat de „grootste man van deze eeuw" het hoogste Leid se huldebetoon heeft willen aan vaarden. De Leidse Universiteit deelt daarom in de rouw die de wereld omspant, nu deze uitzonderlijke figuur aan de mensheid is ont vallen. WINSTON LEONARD SPEN CER CHURCHILL de mi litair, oorlogscorrespondent, avonturier, parlementariër, minister, auteur, geschiedschrijver, journalist, (mislukt) romancier, politicus, par tijleider en bovenal minister-presi dent tijdens 's werelds donkerste da gen stamde uit een beroemd ge slacht, waardoor reeds bij zijn ge boorte de kiemen in hem gelegd wa ren voor een leidende positie in het politieke leven, kiemen, die uitge groeid zijn tot een imponerend gewas. Op 10 mei 1940, te zes uur in de avond toen de tweede wereldbrand door de inval in de Lage Landen hef tiger was opgevlamd werd hij in Buckingham Palace ontboden door Koning George VI, die hem ontving met de woorden: „Ik veronderstel, dat u niet weet waarom ik u heb la ten komen". Sir Winston antwoord de daarop: „Sir, ik kan mij dat met geen mogelijkheid voorstellen". De Koning begon daarop te lachen en zei. „Ik wilde u vragen een regering te formeren". Het doek was opgegaan voor Chur chills grootste rol in de historie. En zelf schreef hij later, in zijn boek „De tweede wereldoorlog", over dit ogen blik als volgt: „Tenslotte had ik de autoriteit verkregen instructies te ge ven op alle gebied. Ik voelde dat ik een bepaald doel had gekregen en dat mijn hele leven tot nu toe een voor bereiding was geweest voor dit mo ment, voor deze beproeving". En de wereld heeft, onder leiding van Franklin Delano Roosevelt, Jo seph Stalin en zeker niet in de laatste plaats de bewoner van no, 10 in de doodlopende Londense Dow ning Street, de beproeving van de na zi-stormloop doorstaan, zij het dan dat reeds vóór het „staakt het vuren" da partijen zich in nieuwe slagorde hadden opgesteld. Churchill, die de- rampspoedige ontwikkeling reeds vroeg had doorzien, was echter, als gevolg van de loop der gebeurtenis- Roosevelts jammerlijke goed gelovigheid waar het Stalins trouw betrof een goedgelovigheid, ont sproten aan zijn niet voldoends te waarderen en respecteren oprecht idealisme, aan zijn rotsvaste geloof in do eerlijkheid van de mens en aan zijn afkeer van .kolonialisme" niet staat het stramien der geschiede nis te wijzigen. En zijn naarstig streven om toch nog de Oostelijke machthebbers zo veel als in zyn vermogen lag in hun verlangen naar ongebreidelde invloed te beperken, werd op de 25ste juli 1945. ten tijde dus van de rampzali ge conferentie van Potsdam (vierde Poolse deling), wreed afgekapt: bij de algemene verkiezingen gaf het Britse volk de grote oorlogsleider zijn congés Bitter en ontgoocheld schreef Churchill over deze voor hem zo gro te slag: „De macht de toekomst ts zou mij onthouden worden. De kennis en ervaring, die ik had verworven, de autoriteit en goodwill, die ik had verkregen in zo vele lan den, zou verdwijnen". En in zijn af- scheidsboodschap van de 26-ste juli- zei hij: „Ik betreur het, dat het mij niet vergund is het werk tegen Ja pan te beëindigener res* mij slechts aan het Britse volk, waar voor ik in deze hachelijke jaren ge handeld heb, mijn diepe dankbaar heid uit te spreken voor de onver saagde, onwankelbare steun, welke 't my heeft gegeven gedurende mijn taak, en voor de vele bewijzen van vriendelijkheid, welke het betoond heeft aan zyn dienaar". Doch op 25 oktober 1951 werd Churchill ten tweede male geroe pen een regering te vormen. De „grij ze eminentie" was toen bijna 77 jaar oud, doch nog geenszins Engelands oudste premier, daar Gladstone zijn 83-ste verjaardag al achter de rug had, toen hij zijn laatste regering vormde. De wereldpolitiek was op dat mo ment geenszins rooskleurig en Chur chill stelde zich toen lot taak de ue mensheid de werkelijke vre de te brengen en een bijdrage te le veren tot het voorkomen van een der de wereldoorlog. En zo leidde hij nogmaals de Brit se natie. Tot april lüöö, toen hy aa zware druk van zyn echtgenote, Jjn artsen en conservatieve kopstuk ken de last van het premierschap ..verdroeg op Sir Anthony Eaen. ..yn toen twee jaar ouae aenkoeeld .ai: een topgesprek tussen de drie „rote mogenneaen mocht hy. als pre- aier, echter niet meer beleven. De tussen oeschouwden hem als een .Kapitalistische oorlogsophitser" en /aren niet van zins zyn steun ten ty- .e van de revolutie van 1917 aan tsa- istische legergroepen en enkele onder taktische opmerkingen uit de .ren '50 te vergeten, noch met hem spreken. De moraal, welke hij zyn uit forse cuen bestaande geschiedschrijving an de tweede wereldoorlog meegaf, i zyn leidraad geweest. „In oorlog: astberadenheid, in nederlaag: uitda ging, in overwinning: grootmoedig heid, in vrede: goodwill".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3