Moderne muziek door 14 Leidse kunstenaars in „De Lakenhal" kunst kaleiöoscoqp Tsjoe En-lai dreigt met concurrerend orgaan van V.N. Ka leidoscopische bloemlezing LENDSCH DAGBLAD MAANDAG 25 JANUARI 1965 Premier Tsjoe En-lal van communistisch China heeft gis teren gevraagd om reorganisa tie van de Verenigde Naties en verklaard, dat er als concurre rend orgaan van de volkerenor ganisatie een revolutionaire or- President Johnson bijna hersteld President Johnson ligt in een ziekenhuis, in een van Washing ton's buitenwijken, met een klei ne griep en een lichte keelontste king. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de president naar het ziekenhuis gébracht, niet zo zeer omdat zijn ziekte zorgwek kend was, alswel om hem volle dige rust en optimale medische zorg te verschaften. Gisteravond was de ziekte al gro tendeels bedwongen. Desondanks proberen de artsen Johnson nog een paar dagen in het ziekenhuis te hou den «omdat zij graag zouden zien dat de president werkelijk helemaal op knapt en ook een beetje uitrust. De eerste berichten over Johnsons ziekte ontketenden in de Amerikaan se hoofdstad zaterdagochtend een storm van ongerustheid en journa listieke belangstelling. Iedereen weet immers, dat Johnson in 1955, toen hjj nog democratisch fractieleider in de Senaat was, een hartaanval heeft gehad, die hem bijna voorgoed had uitgeschakeld. Weliswaar heeft hij zich sindsdien goed hersteld, maar het neemt niet weg dat hij een ener verend leven leidt, dat niet zonder gevaren is voor een voormalige hart patiënt. Bovendien herinnert zich iedereen in Washington dat Johnson vorige week woensdag, tijdens zijn inauguratie geen overjas droeg, dit in tegenstelling tot alle andere aanwe zigen bij de plechtigheid. Men ver moedt, dat hij toen kou heeft gevat. Een dezer dagen hoopt Johnson weer in het Witte Huis te zijn, verge zeld van zijn vrouw, die in hetzelfde ziekenhuis ligt, ook met een griepje. Verjonging van „De Gids" Uitbreiding redactie Het in 1837 door Potgieter opge richte tijdschrift „De Gids" heeft zich verjongd. Met ingang van 1 januari is de redactie uitgebreid met vijf nieuwe redacteuren. Het zijn W. L. Brugs ma (adj.-hoofdredacteur van de Haagsche Courant), dr. A. L. Constandse (verbonden aan het Algemeen Handelsblad), prof. dr. Sybren R. de Groot (hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Universiteit van Amsterdam), Han Lammers, (redacteur van De Groene Amsterdammer), en Harry Mulisch (auteur). Tot dusver bestond de redactie uit prof. dr. A. de Froe, hoogleraar in de antropobiclogie aan de Univer siteit van Amsterdam en de letter kundigen Ed. Hoornik en Bert Voe ten. De heer Voeten heeft, evenals de secretaris van de redactie de heer K. Lekkerkerker, wegens drukke werkzaamheden zijn functie neerge legd. Ook de raad van redactie oe- staande uit mevr. Emmy van Lok horst, de heren Anton van Duinker ken, E. J. Dijksterhuis, B. A. van Groningen, Karei Jonckheere, en H. Schadee, van wie de meesten „De Gids" een groot aantal jaren hebben geleid, heeft zich teruggetrokken. „De Gids" zal ook uiterlijk geheel veranderen. Het verschijnen van de eerste aflevering van dit jaar, een dubbelnummer, is tegen eind februari te verwachten. Redacteur-secretaris is de heer Ed Hoomik. Oud-Japanse Surimono' Van 30 januari tot en met 21 fe bruari wordt in het stedelijk museum in Alkmaar de tentoonstelling „Oud- panse Surimono" (collectie W. J. G. van Meurs, A'dam) gehouden. De opening geschiedt vrijdagavond 29 januari door mr. R. de Bruijn uit Wassenaar. Plotselinge dood van operazanger De operazanger „Trefor Jones is in Montrose (Schotland), terwijl hij het applaus in ontvangst nam, in el kaar gezakt en overleden. De 63-ja rige zanger was met zijn Glee Club opgetreden tijdens een diner. Uitbreiding Ned. Openlucht Museum Het Nederlands Openlucht Muse um te Arnhem wordt uitgebreid met ruim 11 hectare. Van gemeentewege was het terrein voor deze uitbreiding reeds gereserveerd. Ook het domein van het voormalige Arnhemse Open luchttheater behoort tot het terrein dat het Openlucht Museum van de gemeente Arnhem voor onbepaalde tijd ter beschikking krijgt. ganisatie opgericht aou kum worden. De Verenigde Naties hebben veel fouten begaan, zy hebben Aziatische en Afrikaanse landen i ledig teleurgesteld, zo zei hy i banket in Peking ter ere v Indonesische minister van Buil landse Zaken, Soebandrio, die me delegatie van 43 man eei aan China brengt Voor zyn vertrek naar Peking i Soebandrio gezegd, dat hij de i geiykheid van Chinese milit hulp wil nagaan „voor het Indonesië wordt aangevallen". Nauwe bai President Soekarno heeft giste in Djakarta een Chinese missie 0 vangen. In zyn rede zei hy „Er is geen andere band zo als die tussen de volken van nesie en China". Hij voegde hieraan toe, dat i banden op economisch, politiek, cultureel gebied nog zullen aangehaald," omdat beide las vechten voor het vestigen nieuwe wereld". Soekarno sprak de hoop uit dal Chinese leider Mao Tse-toeng in nabye toekomst een bezoek donesie zou kunnen brengen. Hjj l innerde eraan, dat premier Tsjoe lai in april naar Djakarta zal men in verband met de fees te! heden ter gelegenheid van de ee Afro-Aziatische conferentie in doeng nu tien jaar geleden, dankte Tsjoe En-lai, dat hy i legatie Chinese doktoren gesfo had om hem te behandelen. „Ik gezond, dank zy de inspannii van de Chinese doktoren". Hotelkasteel af gebral Een zware brand heeft zatenj avond hotel-kasteel de Ulenpasj de Dubbeltjesweg in Hoogkd verwoest. Van de ftraaie, met vjji omgeven, voormalige bezitting j de baronnen Van Schuylenbd Bommenede staan alleen nori geblakerde buitenmuren overeind! Kasteel de Ulenpas dateert uM twaalfde eeuw. Het werd omstd 1650 grotendeels vernieuwd. Na) tweede wereldoorlog deed het tafl dienst als initernaatsohool. In I werd het Ingericht als hotel. i Kerkelijk Lev NED. HEBV. KERK Beroepen te Bruohem en Kerk* en te Waarder A. Vlletatra. kandj Hoogeveen te Loplkerkapei H. Si veTkand. te Utrecht te Solid plaat P. Vermaat, kan<L te Barend™ Bedankt voor Zuiliohem-Nleui (toez.) P. de Jong te VeenendaaÜ WERELDHULPACH IN DE KERKEN Zondag 7 februari collecte Verhoudingsgewys levert Ne» de meeste deskundigen voor hul ontwikkelingslanden, aldus het I bureau der Geref. Kerken. Vorig II waren er 221 Nederlandse lan< kundogen, economen, artsen, i andere spec hulpprojecten, voornamelijk in? jonge staten van Azië en Afrika] de Verenigde Staten, met bijna I tien maal zoveel Inwoners als Na land, waren het er maar 353 erf West-Duitsland 156. Ook in de hulpverlening vanuil kerken neemt, volgens dit persbujl Nederland een vooraanstaande I in. Sindt 1953 toen ons land f werd door de watersnood de wereld hulp ontving, jaarlijks op de eerste zondag i bruari in vrywel alle refo: en oud-katholieke kerken i land een inzameling gehouden hulp aan noodiydende i jaar is dat op zondag 7 fel Het programma meerde Werelddiakonaat is melijk gericht op Pakistan nesië. Uit de inzameling, die op dag 7 februari wordt gehouden, 1) men echter ook een grote by d kunnen geven aan het vlucht* werk van de christelijke India. Daarmee neemt gerefoo Nederland voor het eerst deel i omvangrijke interkerkeiyke hu! lening in India, wa alle landen van de wereld i gedragen. HET VATICAAWl EN BELGRADO! Onderhandelingen tussen Slavië en het Vatioaan zyn over een verbetering van de 1 kingen. Mgr. Agostino Casaroli, Vaticaanse diplomaat, is n in Belgrado voor het vo< voorlopige besprekingen. Joego-Slavië heeft in 1952 de d matieke betrekkingen met het 1 caan verbroken nadat aartsbis Stepinatsj van Zagreb tot 1 verheven was. Hy werd door de| goslavische regering beschuld dens de tweede wereldoorlog md nazi's gecollaboreerd te hebben. V Stepinatsj is in 1960 gestorven. I Mgr. Casaroli is naar Belgrado) trokken nadat Paus Paulus de w week de Joegoslavische ambassa)- in Rome in audiëntie had ontvaa Mgr. Casaroli heeft ook de ondeif delingen gevoerd welke in septal tot een historisch akkoord tussen) Vaücaan en Hongarye geleid heef Wagner's enige Italiaanse opera, „Das Liebesverbot" zal op 16, 17, 19 en 20 februari in het Londense Uni versity College worden vertoond. Deze opera is na zyn première aan het einde van de jaren 1830 eerst in 1923 weer op het vasteland van Europa vertoond. Architect Voorhees - 86 - overleden Jaaruitvoering K.N.T.V. Jubileum „Forum": Voorstelling Handels „Julius Caesar" Het operagezelschap Forum in Enschede viert dit jaar zijn 10- jarige bestaan. Directeur Paul Pella heeft daarvoor zijn keuze bepaald op de opera Julius Caesar van Handel, een werk uit 1723. Deze opera, waaraan o.a. de mezzo-sopraan van de Ned. Opera Anny Delorie zal meewerken, wordt op 9 juni in Enschede op gevoerd en op 11 juni in de Stads schouwburg in Amsterdam in het kader van de Kunstmaand. Van zelfsprekend zal een en ander ge paard gaan met de nodige feeste lijkheden. Voor het nieuwe seizoen heeft men verder uitgekozen de opera's Tann- hauser van Wagner, Don Giovanni van Mozart en Rigoletto van Verdi, waarvan de premières in Enschede resp. zullen vallen op 9 en 24 septem ber en op 26 december. De nieuw jaarspremière is de uit 1948 stam mende musical „Feuerwerk" van de Zwitser Paul Burfchard, vooral be kend geworden door het liedje „O, mein Papa". In het komende seizoen zullen alle werken worden begeleid door het edgen Forumorkest, zodat het Overijssels Philharmonisch Or kest niet meer aan forum zal mede werken. Als nieuwe krachten zyn door Fo rum gecontracteerd de bariton Bert Bynen, de sopraan A. H. Brokstra, de alt Henriëtte Klautz en als gast de sopraan Cora van Doesburg. Als diri genten treden op Paul Pella, Helmut Wünnenberg en Hans van den Hom- bergh. Als regisséur Paul Pella, Ellen von Frankenberg en Jaqueline Jacobi. Wagners „Liebesverbot" in Britse première De jaar-uitvoering van de Kon. Ned. Toonkunstenaars Ver. afd. Leiden (K.N.T.V.), in de akoestisch ideale en volledig bezette Harteveltzaal der Lakenhal, had deze wijziging met betrekking tot vroeger ondergaan aldus voorzitter Iskar Aribo dat nu ook werken van buitenlanders naast hedendaagse Nederlanders zou den te horen zijn. In totaal hebben 14 vakmensen (van wie 5 strij kers in klein orkestverband) de verklanking van 10 werken van nog levende componisten ondernomen. Alleen Leigh stierf reeds. De oudste van het programma was Frank Martin uit 1890, de op een na jongste Henk Briër van 1932. Tonaal, atonaal, impressionistisch, dodecafonisch, seriëel, sonisch, het is allemaal aanwezig geweest in een ka- leidoscopische bloemlezing, in een groot huisconcert met luim en ernst ten aanhore van een absoluut ge boeide zaal, waarin niemand werd geschokt en waar zelfs dingen tot het hart hebben gesproken. Van William Walton is hier te lan de, ook in Leiden, eens een symfonie gegeven, waarvan we ons nog oorde len herinneren, variërend van .mo nument" tot „woestynaohtige leegte". Nu kwamen Three Songs van hem aan bod, al even moeilijk onder één noemer te vangen. Atonaal aange vangen, leek toch onze eindindruk neo-ramanjtisoh. De sopraan Leny Stevens was in deze vitale, parodis tische materie thuis als een vis in water. In het ondeugende „Old Sir Faulk" oogstte zy furore met bisse ring en bloemstuk toe. Zy bezit hiervoor het geëigende soepele voor drachtspatroon en de Lakenhal gons de van gezelligheid Voor de blokfluitleraar Piet Kunst was plaats ingeruimd voor een alt blokfluit-sonatine van Walter Leigh en voor een sopraan bl.fl. Suite van Hopkins, die eraan herinnerden dat er in het midden dezer eeuw toch ook nog in alle ernst tonaal werd gecomponeerd door bekwame lieden. En de blokfluit heeft een beetje als roeping, vervlogen tyden op te roe pen. Piet Kunst blies deze genoeglijke gevallen onderhoudend als een gerou tineerde muzikant en de „Jig" ten afscheid werd als eenheid van stuk en speler zelfs iets fameus. De bas Hans v. d. Leeuw zong drie liederen van de Duitser Heimo Erbse, die wel iets van een gemoderniseerde Hugo Wolf opbrachten. Soms stak de moderniteit hoofdzakeiyk in inciden tele pianistische commentaartjes. V. d. Leeuw voldeed in positieve zin. Meer vreemd hebben de 5 Variazio- ni per pianoforte van de seriële com ponist Berio geklonken, waarin Jan v. d. Meer zyn uitzonderlijk veelzij- dig talent als pianist kon openbaren. Men behoeft niet terstond vertrouwd te zyn met elke noviteit en formu lering. Dit KNTV concert bedoelt schakel te worden, gelegenheid tot kennisneming. Men kan zich wilde, wonderlijke grilligheden herinneren, de inweving van doodgewone hele toonladders en het ook gewone sub tiele menseiyke slotgeluid met een nazingend pedaal. Maar wat te denken van Maderna's Honeyrêves, waarin Koos Verheul op onnavolgbare wfjze fluitcapriolen aan de man bracht in effecten als byv. dat rrrrr - op en neer fladderen en daarna deinend wegsterven van een toon? Voor zyn duo-partner Jan v. d. Meer was de stunt voorgeschreven van het tussentyds plukken van de snaren binnen in de vleugel, of het aanslaan van de pianosnaren met ha mertjes en dat dan nog te onder breken met een enkele ping van de hand op een toets. „Jan" en „Koos" zyn bejubeld als helden en een beetje alsclowns. We filosoferen maar niet over wat in de ,3ewegingen voor piccolo en piano" van Robert du Bois gaande is, in superhoogten, redeloos schynende kwinkslagen op een noot en lengte- mysteries van intervallen. En nu vragen nog de Nederlanders de aandacht. De ex-Zwitser Frank Martin met een Ballade voor fluit en piano (alweer Verheul-v. d. Meer) en 4 Preludes voor piano solo, vertoltot door Martien Opdam, werken van een voorname, gereserveerde geest. In het fluit-aandeel voor een ama teur niet toegankelijk. Dat Opdam een verfynd en in alles geacheveerd pianist is, konden we reeds meerma len signaleren. Vervolgens de (aanwezige) compo nist Jan van Dyk in een Concertino voor altblokfluit (P. Kunst), piano (Wim Serlie) en strijkers, fraaie „musiques pour faire plaisir', waar- Waarschuwing aan Sowjetschrijvers en -schilders Het Sowjetrussische partyblad Praw- da heeft gisteren de Sowjetrussische schrijvers en schilders gewaarschuwd dat de nieuwe leiders in het Kremlin verwachten dat zy strikt loyaal biy- ven aan de communistische opvatting van de „positieve held". „Kunst en literatuur moeten mee helpen het doel van het Sowjetrussi sche communistische programma te bereiken", aldus het artikel, waarin duidelyk wordt gemaakt dat er in de strenge Ideologische opvatting van kunst van de communistische party geen verandering is gekomen. Tydens een by eenkomst van schrij vers in Moskou vorige week zyn scherpe meningsverschillen gebleken. Bepaalde sprekers wilden alleen per soonlijke veten vereffenen, anderen werden beschuldigd van demagogie en het vormen van „klieken". Zonder namen te noemen viel de Prawda de Russische „boze jongemannen" on der de dichters aan. Voor de tweede maal werd een boek afgewezen, dat door een groep schrij vers was voorgedragen voor de Lenin- prijs, omdat het gedeelteiyk de ont troonde school van Lysenko verdedig de. „De Parijae bruiloft" In Dlligentia in Den Haag is gis teravond bruiloft gevierd. De acteurs De Nieuwe Komedie brachten onder de bezielende afscheidsregle Erik Vos de premiere van „De Paryse bruiloft" (Le chapeau de paille d'Italie) van Eugène Labiche i Marc Michel, een stukje muzikale komedie dat veel byval by het publiek vond. Peter van der Linden, de hoofdrolspeler kreeg een reeks open doekjes voor zyn speelse creatie van Fadinard. Omspoeld door een twintigtal vlot gezongen liedjes op muziek van Cor Lemaire groeide uit deze bruiloft vol hindernissen een amusante voor stelling. Decor en kostuums waren Nicola as Weinberg. Naast Peter der Linden waren in deze op voering om. te zien: Joop van der Donk, Paul van Gorcum, Coby Stun- nenberg, Joop Soer, Tine Veen, Her- i Vinck en Mart Gevers. De bekende Nederlandse i vertrokken naar Israël voor een sopraan Erna Spoorenberg is tournee van drie weken door dat zaterdagmorgen van Schiphol I land van het Poco Allegro, dat zich door gedistingeerde luchtigheid onder scheidt, niet aan bisseren ontkwam, zeker mee door het prachtige onder linge begrip in het feilloze musiceren. En ten laatste de Leidenaar Henk Briër met „Le vrai visage de la Paix", volgens het gedicht van Paul Eluard. Alternerend of gezamenlijk exclame- rend treden hier drie vocalisten op (Thea Efcker-v. d. Pas als 2de so praan), gesteund of in korte inter mezzi afgewisseld door de instrumen talisten: piano (v. d. Meer), fluit (Verheul), strijkkwartet en contra bas. Dit besluiten met Eluard bleek een aangelegenheid even ernstig en waar dig als byv. een Psalm van Lili Bou- langer. De liefde en volmaaktheid, alle medewerkers zich er- Veertien Leidse kunstenaars concerteerden zaterdagavond in „De Lakenhal". Zij verenigden zich voor onze fotograaf. (Foto L.D./Holvast) aan gegeven hebben, sprak hun oor deel erover uit. Dit werk staat con sequent in de twaalftoonstechniek zonder een extravagante maat te be zitten. Als iemand van dit starre systeem niets heeft bevroed, kan dit slechts pleiten voor Briër. De constructivi- teit belemmert in niets de fantasie en de melodische expressie. Wie voelde dwang of onvrijheid of ge zochtheid zelfs in schrilheid? En dat by een zo economisch potentieel aan notenmateriaal? wy hopen dit opus nogmaals te kunnen beluisteren. Rembrandt en David Oistrach Velasquez op Christie''s veiling Op 19 maart zullen bij Christiés in Londen portretten van Rem brandt en Velasquez worden ge veild. Zij maken deel uit van een groep van vijf oude meesters. Er komen ook werken van Dürer, Turner en Hogarth onder de ha mer, de opbrengst zal vermoede- lyk in de buurt van de 10 miljoen gulden liggen. De Rembrandt is het portret van een jongen, Rembrandt's zoon Titus uit zijn huwelijk met Saskia. Het doek dateert uit ongeveer 1650 en meet 70 bij 56 centimeter. De Velasquez is een portret ten voeten uit van Don Juan de Cala- bazas, nar van Philips de Goede van Spanje, en dateert van om streeks 1628. Dürer's „De weg naar de kruisberg", een doek uit de be gintijd van J. W. Turner ,£en sluis en molen" en Hogarth's „Het familiefeest jé' completeren de te veilen collectie. dirigeert weer De beroemde Russische violist David Oistrach is gisteren weer als dirigent opgetreden na verleden jaar door een hartaanval getroffen te zyn. Volgens Tass heeft hy iedereen ervan overtuigd zyn briljante vorm weer gevonden te hebben. Oistrach is twee jaar geleden gaan dirigeren. Stephen Francis Voorhees, de architect die de oude Timestoren op Times Square in New York ontwierp, is zaterdag in de ouderdom van 86 jaar overleden. Voorhees, die het levenslicht aan schouwde te Rocky Hill in New Jersey, was de telg van een familie, die in 1660 uit Nederland in Brooklyn aankwam. Voorhees heeft ook een aantal bouwwerken ontworpen voor de New- yorkse wereldtentoonsMllng van 1939/40. Verder heeft hy meegewerkt aan de bouw van de Grace Rainey Rogers gehoorzaal, het Metropolitan Museum of Art, oollegegebouwen in Harvard, het Rensselaer Polytech nische Instituut, het Massachusetts Institute of Technology en Prince ton. Int. Filmweek Arnhem De Internationale Filmweek, die om de twee jaar wordt gehouden, heeft in juni weer plaats te Arnhem. De vorige filmweek werd in 1961 ge houden. In 1963 kon deze manifestatie die thans tien jaar bestaat, niet door gaan. Het tekort wordt ditmaal ge raamd op f 70.000. In dit nadelig sal do zullen bij dragen het ministerie van O. K. en W., de Ned. Bioscoopbond en de gemeente Arnhem met f 20.000. „Ensemble" brengt „Voerman Henschel" De Oostenrykse regisseur Heinz Halban zal by ensemble Gerhart Hauptmanns „Voerman Henschel" ensceneren met Ko van Dyk in de titelrol. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling dat de regie zou worden gevoerd door Jan Retel, doch deze, die her stellende is van de recente hartaan val, zal nog geruime tyd rust moe ten nemen. De première van „Voerman Hen schel", dat door Paul Rodenko is ver taald, vindt begin maart plaats in Eindhoven. Afscheid Erik Vos

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 16