LEIDSCH DAGBLAD smca 1300a Frans-Duitse oproep tot politieke eenheid van Zes Geen vissershaven in Katwijk aan Zee p Verjaarsgeschenk9 voor de kanselier AANSLAG OP PERZISCHE PREMIER Bloedsomloop van Churehill zwakker Waterstaatkundige bezwaren te groot Onveranderd Officiële nota van Djakarta loet Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 21 JANUARI 1963 No. 31471 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Parijse correspondent) De Westduitse kanselier Ludwig Erhard heeft gisteren met zijn uitgebreide gevolg van ministers en hoge ambtenaren de Franse bodem weer verlaten in een stemming, die kennelijk van voldoe ning en optimisme getuigde. De Duitsers tonen zich over het al gemeen bijzonder tevreden met de resultaten, die de kanselier in drie gesprekken met president De Gaulle, die tezamen een vijf uur duurden, zou hebben bereikt. Met name zijn ze verheugd, dat beide staatslieden het eens zijn geworden over de wenselijkheid Europa verder voort te stuwen op de weg van politieke eenwor ding. De Fransen zijn van hun kant wat zuiniger en omzichtiger in hun commentaren en conclusies, maar in beide kampen werd de tweedaagse topconferentie gisteravond toch wel als een positieve ervaring beschouwd. king in Europa weer op gang kan worden gebracht. Dat onderzoek zal zich in etappes voltrekken. Eerst op het niveau der experts, dan op de verdieping der ministers van Buiten landse Zaken en tenslotte eventueel op de etage der regerings- en sta chefs. Die laatste fase zou in juni of juli kunnen worden bereikt. De di verse plannen, die thans in omloop zijn (van de Fransman FOuchet, van de Duitser Erhard, van de Belg Spaak en van de Italiaan Saragat) zullen dan nader kunnen worden on derzocht. Naast dit politieke akkoord dat dus, wel beschouwd, alleen op de pro cedure betrekking heeft hebben de beide staatslieden vooral veel aan dacht geschonken aan de militaire problemen in verband met de Euro pese toekomst. Het lijkt nauwelijks aannemelijk, dat ook op dit punt een compromis zou zijn bereikt. Integen deel heeft De Gaulle nogmaals vet onderstreept, dat politieke samen werking zonder een principiële over eenkomst inzake de militaire clausu les in zijn ogen van elk zin blijft ontbloot. Veelzeggend Iets te veel optimisme aan Duitse kant Aan het slotdiner en by de a icheidstoosts herinnerde Erhard, wiens roze wangen straalden van lukzaligheid, dat hy vernomen had dat president De Gaulle op 4 februari persconferentie zal houden. Pre- Icies op mün verjaardag, zo consta teerde hy met een verrukte glimlach terwyi gastheer De Gaulle zyn best deed die vreugde te delen. In de Duitse delegatie ging men m afloop van de conferentie zelfs zo vei de vruchten van het tweedaags be raad als een vroegtydig verjaarsca- voor de kanselier af te schil deren. In elk geval is men ervai ivertuigd, dat de kanselier niet met ege handen naar Bonn behoeft terug keren om zo de verkiezingsstrijd net de socialisten met wat meer ver bouwen tegemoet te kunnen zien. Waaruit De Gaulle's verjaars- adeau nu precies bestaat, is intus- wat minder duidelijk geworden. 5eker is, als gezegd, dat Frankrijk, n Duitsland de vier andere landen ran de EEG zullen voorstellen te on- lerzoeken of de politieke samenwer- De Perzische premier Hassan-Ali lansoer is vanochtend, toen hy by et parlement arriveerde, beschoten oor de 20-jarige student Bocharai, ie enige schoten loste. De premier d naar het ziekenhuis gebracht terstond geopereerd. Mansoer id op het punt het parlement innen te gaan voor de behandeling an een overeenkomst van Perzië met en groep oliemaatschappijen inzake ilieboringen in de Perzische Golf. Hy erd getroffen in hals en milt. De ogels zün verwüderd en er zyn loedtransfusies toegediend, maar rie uur na de operatie was de pre- lier nog steeds bewusteloos. Volgens rnnmige berichten werden op het genblik van de aanslag ook uit an- ere richtingen schoten gelost, -wat rop zou wyzen, dat Bocharai mede- lichtigen zou hebben gehad. Een roer van de dader was verheugd (ver het feit, dat de operatie goed eslaagd was en zei zelfs, dat er 95 rocent kans was, dat het slachtoffer zyn broer het leven ervan af- rengt. Maar zo geruststellend zün de uficiële mededelingen niet. De broer tin de dader was wel van plan da- ttlijk hun vader op de hoogte te Deze is ambassadeur van in Genève. WEERBERICHT Om het vriespunt verwacht van heden- ;enavond: cht opklaringen, weinig wind meeste plaatsen lichte vorst, overdag toenemende bewol- olgd door enige sneeuw later overgaande in regen, tot krachtige zuidoostelijke Temperatuur om het vries- lemaakt om 11.15 uur). 22 JANUARI 1 op: 8.34 uur; onder: 17.10 uur. ,n op: 23.42 uur; onder: 11.17 u. water te Katwijk te 6.52 en 1 uur. rwater te 2.32 en 14.57 uur. t nummer bestaat nit 18 pagina's Concorde-project wordt voortgezet De Britse premier Wilson heeft de Franse regering doen weten, dat En geland besloten heeft zyn verplich tingen na te komen op grond van het Frans-Britse verdrag aangaande het Concorde-project. Dit heeft de Britse minister van Luchtvaart, Jen kins, gisteren in het Lagerhuis be kendgemaakt. De Britse regering was zeer onder de indruk van het vertrouwen van zijn'Franse deelgenoten, maar blijft in zekere mate sceptisch wat de fi nanciële en economische aspecten van het project aangaat. De nieuwe Britse voorstellen inza ke de Concorde zijn dinsdag aan de Franse premier in Parijs overhan digd. Onofficieel worden de kosten het gehele project op 350 mil joen pond sterling geschat. Een woordvoerder van het Franse ministerie voor Transport heeft gis teravond zijn verheugenis uitgespro ken over de Britse mededeling. „De Concorde is gered", zo zei hij. Lyndon Baines Johnson legt de eed af als president van de Verenigde Staten in handen van rechter Warren. De plechtig heid vond gisteren plaats op de trappen van het Capitool in Washington. Erhard heeft waardering voor de Franse inspanningen in het nucleaire domein uitgesproken, maar niettemin ook opgemerkt dat in zijn ogen de Europese verdediging zonder Ameri kaanse medewerking voorlopig on doelmatig moet blijven. Ook ten aan zien van de Duitse aspiraties om in de strategie der kernwapens eveneens een woordje mee te mogen spieken lijkt de Franse president zich nogal gereserveerd te hebben getoond. Het woord „nucleair" werd, in tegenstel ling tot de Duitse woordvoerders, door de Franse officials in hun com mentaren gisteravond dan ook even stelselmatig als veelzeggend verme den. Hoe de Duitsers in de komende weken op de Anglosaksische formules voor de nucleaire defensie van Euro pa zullen reageren zal voor de Fran sen zonder twijfel de toetssteen van hun oprechtheid vormen. Vooral die reacties plus Erhards gedragingen Jegens premier Wilson in hun ko mende ontmoeting zal president De Gaulle wel op een gouden weegschaal leggen om pas daarna zijn conclusies uit hun tweedaags samenzijn met de kanselier in Rambouillet op zijn ko mende persconferentie publiekelijk te trekken. De Duitse eenheid De perspectieven voor de Duitse eenheid lyken evenmin heel veel tast baarder te zijn geworden. De Fransen voelen nog altyd even weinig voor een permanent comité der Westeiyke Grote Vier dat die eenheid zal moe ten bevorderen. Terwille van Erhards verkiezingskansen zal Parijs niette min wel een vaag gebaar in die rich ting willen doen. Minister Schroder zou echter met zijn Franse ambtge noot Couve de Murville overeenstem ming hebben bereikt over de wen selijkheid en de noodzaak de betrek kingen met de Oosteuropese „volks democratieën" te verbeteren. De opi nies en de inzichten der beide minis ters van Buitenlandse Zaken hebben bij de beraadslagingen in Rambouil let echter geen overmatig gewicht in de schaal geworpen. De slotsom luidt derhalve, dat, psychologisch gesproken, het Frans- Duitse „klimaat" sinds het begin van deze week stellig verbeterd is, maar dat de eventuele wezenlijke vorderin gen pas op een later tijdstip kunnen worden beoordeeld. Maar de alge mene indruk is intussen ook wel dat de Duitsers, terwille van het „thuis front", de neiging vertonen zich bij de interpretatie van de conferentie van Ramboullet iets teveel aan opti misme overgeven. (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churehill heeft de strijd nog niet opgegeven, maar zijn jiyfarts, dr. Moran, die zyn pa gisteren driemaal bezocht, deelde gis teravond wel mee, dat zyn toestand uiterst zwak is en dat zijn bloeds omloop zwakker wordt. Er bestaat Ministers schrijven aan college van B. en W. (Van onze visserijredacteur) KATWIJK AAN ZEE KRIJGT GEEN VISSERSHAVEN! Dit (teleurstellende) bericht ontving het gemeentebestuur van Katwijk gisteren van de minister van Verkeer en Watersaat, mr. J. van Aartsen, die tot deze beslissing is gekomen na overleg met zijn ambtenoot van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel. Minister Van Aartsen schrijft: „Na ampele bestudering van het Katwykse memorandum over de plannen tot stichting van een vissershaven is het niet mogeiyk aan het voorgestelde plan voor een haven in Katwyk medewerking te verlenen. De eventuele economische en sociale voordelen, verbonden aan de exploitatie van een dergeiyke haven wegen niet op tegen de ernstige waterstaatkundige bezwaren, die door de aanwezigheid van Katwykse vissershaven zouden worden opgeroepen". Natuurlijk heeft dit schrijven te leurstelling gewekt in Katwijk. Niet alleen bij het gemeentebestuur, maar zeker ook bij de reders en de direc- van de visverwerkende bedrij- alsmede bij die ondernemingen, die uitsluitend of voor een zeer groot gedeelte van de visserij afhankelijk zyn. Nadelig voor kottervisserij Klaas van Duijn, de voorzitter van de Vereniging van Schippers-eige- naren in Katwijk aan Zee een van de intiatiefnemers gaf daar van als volgt uiting: „Als vereniging hebben wy natuurlijk nog niet ver gaderd over deze kwestie. Dat zal zeker een dezer dagen gebeuren. U be grijpt, dat wij deze beslissing in ho ge mate betreuren. Vooral voor de kottervisserij is het gemis van een haren zeer nadelig. In IJmuiden on dervinden wij bij de lossing tal van moeilijkheden. Het duurt te lang en dat tijdverlies kost geld. Bovendien wordt de visserij daar door de koop vaardij en het opdringen van het Amsterdamse havengebied steeds meer in het nauw gedreven. Steeds hebben wij ons afgevraagd: Moeten wij de visserslui naar de haven bren gen of de haven naar de vissers? Ons standpunt was het laatste". Standpunt reders De heer D. F. E. Meerburg, voor zitter van de Rederijvereniging uurbaak" en lid van het Comité Stichting Zeehaven Katwijk, was vanmorgen niet aanwezig, maar in zijn plaats was de reder N Parlevliet Jr., die ook deel uitmaakt van het bestuur van „Vuurbaak" en die te vens namens het a.r.-bevolkingsdeel zitting heeft in de gemeenteraad, bereid commentaar te geven. „Wy als reders vinden het besluit van de minister zeer teleurstellend" zei hij. „Het wordt voor ons in IJmui den steeds moeilijker door de ont wikkeling als voorhaven van Amster- Teleurstellend Burgemeester H. Duiker gaf 1 J vanmorgen het volgende com- ment aar op de afwyzende be schikking van de minister: „Natuurlijk is het voor mij een teleurstelling. Ik heb altijd goe de hoop gehad, dat Katwyk z'n zeehaven zou krygen. Zolang ik burgemeester van de vissers- en badplaats ben, heb ik er myn best voor gedaan. Deze situatie is niet prettig. Het ligt voor de hand, dat B .en W. zich nog na- der wensen te beraden over de consequenties van deze her- nieuwde af wy zing. De raads- 1 leden zyn reeds ingelicht ov het besluit van de minister. Wat en of we als gemeente- 1 J bestuur nog iets gaan doen, kan ik niet zeggen!" dam. Er gaan door het lange liggen veel visdagen verloren en het brengt voor ons als reders hoge kosten mee. Ook de vissers zouden bij een eigen haven gebaat zijn. Gezamenlijk heb ben wij nu zo'n jaar of zeven, acht gevochten voor een eigen zeehaven en al die tijd hebben we in onzeker heid geleefd. Nu komt dat nuchtere briefje uit Den Haag: „Het is de regering niet mogelijk medewerking te verlenen aan de stichting van een vissershaven". Persoonlijk meen ik, dat de zaak nu definitief tot het verleden behoort. Wij zullen ons er bij moeten neerleggen. De gemeente kan ook de grond niet blijven reser veren, het moet voortgaan met het realiseren van de uitbreidingsplan - dan ook geen sprankje hoop i voor de negentigjarige, die in sombere, winterse Londen op zijn einde ligt te wachten. De medici zijn het erover eens, dat Sir Winson wel over een enorm weerstandsvermogen blijkt te be schikken. Het is zijn geweldige vita- teit, welke zich tot nu toe steeds heeft doen gelden en het ziektepro ces kennelijk vertraagt. Lady Churehill maakte gistermid dag opnieuw een autorit van meer dan een uur om de spanning wat te breken. Allerlei activiteiten in het Engelse openbare leven zijn afgelast. Zo be sloot de Britse onderwijzersbond een eendaagse proteststaking welke vandaag met een daaraan verbon den massaal onderhoud met Lager huisleden zou worden gehouden tot later uit te stellen. Voorts heeft premier Wilson zijn bezoek aan Bonn en Berlijn uitgesteld. Dit stond voor vandaag tot en met zaterdag op het programma. Wèl gingen van daag twee tussentijdse verkiezingen door, die noodzakelijk waren om La bour-ministers aan Lagerhuiszetels te helpen. De minister van Buitenlandse Za ken Patrick Gordon Walker, die in oktober in een district bij Birming ham verslagen werd, is thans kan didaat te Leyton, een district in oost- Londen. Frank Cousins, minister van tech nologie, die vanuit een leidende functie in de vakverenigingsbewe ging tot de Labourregering toetrad, kandidaat in Nuneaton, een industrieel district ln de Midlands. De toestand van Sir Winston Churehill was vanmiddag onveran derd, aldus een medisch bulletin, dat als volgt luidde: „Er is geen verandering ln de toe stand van Sir Winston. Vanavond zal weer een bulletin uitgegeven worden". Slot pag. 2 Indonesië heeft het secretari aat van de Verenigde Naties een officiële mededeling gezon den over zijn terugtrekking uit de volkerenorganisatie, aldus meldt Radio-Djakarta. De voor malige ambassadeur bij de V.N., Palar, is gisteren uit Tokio naar New York vertrokken om de nota te overhandigen. Utrechtse raad „Geen communist in commissie" Een nieuwe poging van het enige Utrechtse communistische gemeente raadslid, de heer Schreuders, om weer zitting te krijgen in een raadscom missie, is gisteren by de begrotings behandeling in de Utrechtse gemeen teraad op tegenstand gestuit van 22 raadsleden. Vijftien raadsleden (C.H.U., A.R., CPN, enkele Pv.d.A'ers, WD'er en 1 KVP'er) waren voor de door de communist ingediende motie. Hij had daarin overigens slechts ge vraagd om een plaats in de bedrij- vencommissie, omdat daarin thans een plaats vacant is. Vorig jaar werd een soortgelijke motie verworpen met 35 tegen 10 stemmen. De fractie voorzitter van de (PvdA) verklaarde dat van hem geen initiatieven wa ren te verwachten die zouden kun nen leiden tot herstel van de voor de Hongaarse opstand daterende houdingen. Even later bemerkte hy dat een deel van zyn fractie kenne- lyk een andere mening huldigde, want de heer Dry ver verklaarde, na- een aantal socialisten, dat zo langzamerhand moet worden afge stapt van het starre standpunt. i Gisteren werd in Madrid op symbolische wijze aan Prinses Irene en haar echtgenoot het ge schenk aangeboden namens het Comité Huwelijksgeschenk. Links de voorzitter van het comitéde heer P. H. van 't Hoff rechts mevr. M. Swane~de Vlam en dr. J. Gribling, leden van het comité. VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGE» maarsmansleeg 21 leiden lel. 20778 Vraag proefrit bij een van de Simca dealera. Tydens de OPRUIMING SPECIALIST ©I Itemvs c Uit het Leldsch Dagblad van 23 Januarij 1865; Steenkolenberigt. De on- dergeteekende maakt aan zijn geëerde begunstigers de zer stad bekend, dat hij een puike lading roerkolen heeft liggen in de Haven aan de Markt. De prijs is f0,75 per mud. E. van Duuren AdvertentieBazar, Hooi gracht. Machinale zuivering van bedveeren. Groote voor raad in Witte Goederen en Veeren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1