Won brugge krijgt er weer een jachthaven hij De Kaag" gaat haven in Warmond uitbreiden CREMATIE-ORGANISATIES VRAGEN AAN GEMEENTEN: „Nazi-misdadigers worden ook na de verjaringsperiode aangepakt" Aantal ligplaatsen in dit waterland is onvoldoende Bespreking agenda van de K.V.N.W.V. LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 JANUARI 1965 een van de vele cen tra voor watersportliefhebbers in onze zo waterrijke provincie, krijgt er een ruime jachthaven bijl Dank zij het initiatief van de heer D. de Weger, directeur van hotel-restaurant „De We ger" aan de Boddens Hosang- weg, welke inrichting gelegen is aan de Heimans Wetering en een voortreffelijk uitzicht heeft op het wijde polderlandschap. Omstreeks 15 maart hoopt men deze haven, waarvan reeds een groot aantal ligplaatsen is be sproken, gereed te hebben. Grevelingendam licht beschadigd De stormen van de laatste dagen de Grevelingendam enigszins waardoor het nodig werd de nog aanwezige gondeliers het tenstorten hervatten. Zowel zondag als maandag kwam it water hoger dan normaal. Maan- was er zelfs een verho van bijna 1.5 meter. Het gevolg dat het water het stuk Greve- voor de bocht van Sint waarachter nog geen zand Spoten is. enkele malen overspoel- Er werden stenen van de dam iggeslagen en zelfs een hele bok, 6 by dit soort werken wordt ge om stenen en ander materiaal te voeren, sloeg over de dam Een bulldozer kwam onder het terecht. Aanvankelijk wilde en dit werktuig dat ruim een ton «ft gekost, laten zitten en onder crten, maar de betrokken aan- sner had geluk, want wat de ene door de elementen onder het "ld bedolven was. werd by het vol- nde hoge tij weer bloot gespoeld, de storm vloeide veel zand weg. Het zand spoelde ook weg onder de lisleidingen van de zandzuigers, lardoor deze buisleidingen onklaar akten. De zandzuigers werden dan •k genoodzaakt enkele dagen te Dit dijkje houdt het haven- bassin nog droog, maar op deze plaats zullen na 15 maart de jachten binnenvaren. (Foto Leidsch Dagblad) Het aantal beoefenaars van de wa tersport neemt de laatste jaren steeds groter vormen aan, ver telde ons gisteren de heer De Weger. Het gevolg is, dat er in de zomermaanden geen plaatsje meer vrij is in de jachthavens en dat de gelegenheid voor winterberging ook steeds minder wordt. Daar om, en mede omdat de aanleg- kade voor mijn zaak te klein werd, heb ik besloten een braak liggend stuk grond naast mijn hotel, waar tot nu toe schapen graasden en de lammetjes rond dartelden, de bestemming te ge ven van jachthaven. Het was geen eenvoudige zaak, want de aanleg van een haven vergt een grote investering. Ik heb het alleen gedaan ten gerieve van mijn watersportlievende klanten uit binnen- en buitenland. Ze ko men uit alle windstreken, maar voornamelijk uit Leiden en Den Haag en omgeving. Ook mag ik Engelsen en Duitsers tot de ge regelde bezoekers rekenen, zei de heer De Weger, die zich achttien jaar geleden als Rotterdammer in Woubrugge vestigde en zich daar best op zijn gemak voelt. Hij heeft een seizoenbedrijf, dat van 15 april tot 15 oktober geopend is en dat daarna de deuren hermetisch ge sloten houdt. Twintig schepen Deze jachthaven is 36 meter breed en 37 meter lang. De invaart- breedte vanaf de Heimans Wete ring is 8 meter en de diepte be draagt 3 meter. Er komen twintig zogenaamde boxen in van 3Yi me ter breedte en 10 meter lengte. Tussen deze boxen komen aanleg- steigertjes van 2% meter breedte. Daardoor zal er ligplaats zyn voor twintig middelgrote schepen. Door een speciale bewerking van de damwanden van de haven en van de aanlegkade aan de zyde van de Heimans Wetering voor het restaurant is een vuile haven en beschadiging van de verf van de schepen uitgesloten, zoals dat wel het geval is wanneer deze wan den gecreotiseerd worden. De aanlegkade biedt, naar gelang de windrichting, plaats aan tien tot twintig jachten en daarachter be vindt zich een tegelpad met een lager gelegen terras. Eigen ontwerp Deze nieuwe jachthaven wordt, naar ontwerp van de heer De Weger, gemaakt door her Haagse aanne mingsbedrijf C. J. v. d. Hoeven. De diepe put, die men thans aan het graven is, zal straks de jachthaven worden. (Foto Leidsch Dagblad) Men ls reeds drie weken bezig met het graven van de ruim drie meter diepe put en het aanbrengen van de damwanden. Wanneer de werkzaamheden door bijzondere omstandigheden geen vertraging ondervinden, hoopt men het werk 15 maart gereed te hebben. De watersportliefhebbers hebben er dan weer een haven by, van waaruit zij hun geliefde sport kunnen beoefenen! Met ongeveer f. 150.- verkrijgt u door Dutch Internationals Fund belang bij ^ku, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever, van welke Nederlandse internationale fondsen de koersen de laatste 10 jaar aanzienlijk sterker stegen dan het algemeen gemiddelde van de Amsterdamse effectenbeurs. Inlichtingen bij uw bankier of commissionair in effecten. Dutch Internationals Fund Leges en codicil moeten weg (Van onze Haagse correspondent) Een meer bevredigende regeling van de rechtsgang bij crematies en afschaffing van de gemeentelijke leges op de verplichte tweede lijkschouwing in geval van verassing. Twee hartewensen van de beide verenigingen voor crematie in ons land, de Vereniging voor facultatieve crematie (90 jaar oud) en de Amsterdamse Vereni ging voor crematie A.V.V.L. (Arbeidersvereniging voor lijkver branding De eerste wens. de soepeler rege ling, is in studie by de begin 1964 door minister mr. E. H. Toxopeus in gestelde adviescommissie-Kan. Spoe dig verwacht men daarvan goede raad ten aanzien van een nieuwe wet op de ïykbezorging. Twee doeleinden worden daarmee nagestreefd: af schaffing van de eeuwigdurende grafrechten bittere noodzaak in ons steeds dichter bevolkte land en het zoveel mogelijk wegnemen van discriminatie van crematie ten opzichte van het begraven. De andere wens, of liever een grief, betreft de in tal van gemeen ten nog geheven (of te heffen leges, wanneer de gemeente-arts of politie- dokter na de huisarts lijkschouwing moet verrichten wanneer crematie wordt gewenst. De wet heeft de ge meenten de bevoegdheid tot deze heffing gegeven, en dat betekent dat men in veel gevallen f 15 tot f 20 meet betalen voor deze lykschou- wing, hoewel men die kan zien als een overheidsdienst in het belang van de openbare orde: bescherming van dp gemeenschap immers tegen mogelijke misdrijven, die na ver branding van het stoffelijk overschot niet meer achterhaalbaar zijn. Zoals de laatste jaren gebruike lijk is kwam de Kon. Zeil-, Roei en Motorsportvereniging „De Kaag" in ledenvergadering bijeen ter bespreking van de agenda der jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de KVNWV, welke zater dag in Amsterdam wordt gehou den. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer L. van der Steur, mede, dat het bestuur deze week opdracht heeft kunnen ge ven tot uitbreiding van de jacht haven van de vereniging in War mond. Aan de overzijde van De Leede zal de jachthaven thans worden uit gebreid door ontgraving van het land tussen de bestaande haven en het terrein van de heer Haarsma, Hier komt een haven voor ongeveer 60 grote en kleine schepen, waaronder een flink aantal zgn. varende woon schepen. Er heeft zich reeds een der tigtal gegadigden aangemeld, zodat het nut van deze uitbreiding reeds dadelyk is bewezen. Zonder steun van de overheid heeft De Kaag deze uitbreiding zelf kunnen financieren, maar zij tast daarmede ook de gehele reserve van de vereniging aan. Mede door stijging van kosten van personeel en andere hogere kosten, zal tijdens de op 23 maart te houden ledenvergadering een voorstel tot contributieverhoging ter tafel komen. De bespreking van de jaarvergade ring van het Verbond lokte hier en daar wel enige discussie uit, zo o.m. het punt tot wijziging van de struc tuur van het Verbond, waarover men in de jaarvergadering van gedach ten zal wisselen om aan de hand daarvan in 1966 met een definitief plan te komen. De heer Van der Steur gaf een overzicht van de voornaamste wijzigingen, welke v/orden voorgesteld, waar over door sommjge leden het woord werd ge voerd, bv. over de taak, die de klas se-organisaties in de gewijzigde om standigheden zullen krijgen. De voor zitter wees in dit verband er op, dat de klasse-organisaties zich vol gens dit schema in de Technische Commissies zullen kunnen uiten en dat deze de voorstellen in het Ver bond ter tafel kunnen brengen. Kampioenschappen Ook het punt „kampioenswedstrij den" lokte wel enige discussie uit, omdat deze wedstrijden volgens plan van het Verbondsbestuur ditmaal op drie plaatsen op dezelfde dagen in september zullen worden gehouden. De Regenboogclub had reeds door een schrijven aan het Verbond en het Ivaagbestuur opgemerkt, dat de data in september voor de Regenbo De Regenboogzeilers zijn dan reeds midden augustus, tijdens de Sneek week, in het noorden in actie ge weest en de weersomstandigheden in het najaar zijn in het noorden niet altijd even gunstig, zodat men gerin ge deelneming van de Hollandse zei lers verwacht. Men wilde daarom liever deze wedstrijden vóór de Sneek week houden. Ook de aanwezige Valken zei lers spraken zich voor een dergelijke verschuiving naar augustus uit. De voorzitter antwoordde hierop, dat het bestuur deze ideeën wel verklaarbaar acht, maar er is destijds bepaald, dat een gedeelte van de kampioens wedstrijden om de drie jaar in Sneek zullen worden gehouden. Daar om zal de stemming in de vergade ring moeten worden afgewacht, ter wijl eveneens dient te v/orden afge wacht hoe het Verbondsbestuur hier op reageert. Namens de Solo-klasse-organisatie verzocht de heer W. Ritman, naar aanleiding van het feit, dat de Solo klasse nu als nationale klasse zal worden erkend, ook voor deze klas se kampioenswedstrijden te organi seren, waarbij men de voorkeur geeft aan de Westeinderplassen. Wedstrijdagenda By de bespreking van de wed strijdagenda werd medegedeeld, dat de Kaagweek dit jaar zal worden gehouden van 17 t/m 22 juli, een dag langer dus dan voorheen, omdat naar de heer Van der Steur mede deelde, de deelneming elk jaar gro ter wordt en dus niet meer in vyf dagen te verwerken is. Men wilde nu de programma-indeling zo maken dat er voor iedere klasse een dag rust is, waarbij er naar gestreefd zal wor den de kleinere schepen niet altyd tegelijk met de grotere te laten va ren. aangezien de een het voor de ander moeilijk maakt. De vergade ring kon na uitvoerige discussie hier mee wel akkoord gaan. Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter het zeilprogram- ma van De Kaag voor het komende sa'zoen mede. Dit ziet er als volgt uit: 1-2 mei Voorkaag. oefenwed strijden op 9,16 en 27 mei. lange af sta ndswedstrijd op 15 mei. Ronde en Platbodems op 30 mei en Nakaag op 9 en 10 oktober. Op 23 mei worden geen oefenwedstrijden gehouden, om dat dan de Voor-Braassem plaats vindt en de dag tevoren de vlootrevue op de Westeinder wordt gehouden in het kader van het 75-jarig be staan der KVNWV. De heer Van der Steur deed hierna een beroep op de teden om by dragen in de kosten van restauratie van de molen in de Kogjespolder. Zonder fi nanciële hulp zal deze molen moeten /erdwijnen en door elektriciteit vine ie dragen voor 80% bij de kos ten van herstel, die f23.000 zullen bedragen. De rest moet door parti culieren bijeen worden gebracht. Tenslotte werd door de heer Jac. Stap nog de kwestie Jongkind-Van Duyl aangesneden, doch voor het feit, dat deze zaak in hoger beroep nog niet is afgehandeld, kon de voor zitter hier niets bijzonders over zeg- Bescherming van algemeen belang Dezer dagen ontvangen alle be trokken gemeentebesturen een brief van beide crematieverenigingen, raarin op grond van het algemeen belang wordt gepleit voor afschaffing de „crematieleges". Tot 1 april 1956, het moment waarop de huidige wet op de Ïykbezorging in werking trad, diende het geldelijke offer uit sluitend om te voorkomen dat de aangevraagde crematies om justitiële bezwaren niet zouden kunnen door gaan, zo betoogt het schrijven. Maar na de legalisering van de verassing van 1914 af tot die tijd slechts „toegelaten" is die situatie veranderd. Nu gaat het om bescher ming van een algemeen belang, zo als bijv. de hulp van politie bij on gevallen, schouwingen op verzoek van de Justitie, de verklaring dat een burgerlijk huwelijk is gesloten, enz. Daarnaast voeren de verenigin gen aan, dat gemeenten algemeen aan begraafplaatsen wel gemeen schapsgelden besteden (goedkope grond, niet toereikende grafrechten, maar aan crematoria niet Dat is bij de wet verboden. Een reden temeer dus om de heffing achterwege te la ten. Rotterdam heeft in deze een goed voorbeeld gegeven. Daar besloot de gemeenteraad deze leges als zijn de ulo de tijd en in strijd met de rechtsbedeling af te schaffen, juist toen B. en W. een verhoging had den voorgesteld Deze veranderende instelling ook van r.-k. zyde is tekenend voor het groeiende begrip dat snelle verbranding uit het oogpunt van hy giëne en piëteit verkiesiyk is boven langzame ontbinding in de grond. Van 1950 tot nu steeg het percen tage gecremeerden van 2 tot 6 In 1963 bedroeg het aantal crema ties 4941 op 95.374 sterfgevallen. De vereniging voor facultatieve crema tie krijgt er maandelijks 1600 leden bij en telt nu 164.000 leden, uitge zonderd minderjarige kinderen. Het crematiepercentage hangt na tuurlijk nauw samen met het aan tal crematoria", zegt de heer P. C. Boone uit Leidschendain, algemeen secretaris van de Vereniging voor fa cultatieve crematie. En daarmee gaat het sterk vooruit. Na Velsen, Dieren en Groningen komen crematoria in Den Haag (op Ockenburgh in aan bouw). Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Zeven crematoria dus bin nenkort, gesticht en geëxploiteerd door de crematoriumvereniging Ne derland, die speciaal hiervoor is op gericht door de beide verenigingen. Op het Haagse Nieuw Eykendui- nen staat voorts een particulier cre matorium. Drie wensen Wanneer deze projecten gereali seerd zijn, zal het verassings-per centage spoedig stijgen naar 10 en nog verder, zodat de op handen zyn- de herziening van de wet op de lijk bezorging met de feiten in overeen stemming is. Drie nare punten wil men graag kwyt. „Drie naar ons ge voel discriminerende bepalingen", al dus de heer Boone, „en ik ben er voor mijzelf van overtuigd dat het lukt'*. Dat zijn: 1) de verplichting om een met de hand geschreven en ge dagtekend bewijs (codicil) te overleg gen dat de betrokkene crematie wenst, of een kantonrecbterlyke be slissing te vragen op getuigenis van twee personen, 2) besturen van in richtingen, sanatoria, kostscholen e.d. kunnen crematie van minderja rigen tegenhouden, en 3) lagere pu bliekrechtelijke lichamen (gemeen ten) mogen niet meewerken aan de bouw van een crematorium. Subsidie verlenen door goedkoop grond te le veren, zoals aan kerken en begraaf plaatsen, is uitgesloten. Mogelijk komt er dit voorjaar van de adviescommissie-Kan een voorstel om crematie en begraven volkomen gelijk te stellen. Dat zou voor de ver eniging na 90 jaar waardige strijd,' 51 jaar na de eerste crematie in Westerveld (van mede-oprichter dr. Chr. J Vaillant) een succe6 zijn, en voor ons land een eerlijke zelfover winning. Perschef van Bondskanselier Erhard Een zegsman van de West- duitse Bondskanselier Erhard heeft gisteren verklaard, dat een methode zal worden gevonden om oorlogsmisdadigers aan te pakken na het verstrijken van de verjaringstermijn in mei a.s., in dien er na die datum nieuwe fei ten aan het licht mochten komen. Perschef Von Hase, die als zegs man van Erhard optrad, heeft niet gezegd welke methode men beoogt. De Bondsdag is bezig met een be studering, die tegen maart zal zyn voltooid. Dan zal de hele kwestie worden herzien. Von Hase verklaarde voorts, dat er thans 700 processen hangende zijn, waarby 7.000 verdachten zyn be trokken. Deze zullen niet onder de bepalingen van de verjaring vallen. Documenten Tsjechoslowaakse deskundigen be studeren onlangs ontdekt materiaal over oorlogsmisdaden van de nazi's en zullen weldra de namen bekend maken van een 300-tal oorlogsmis dadigers die in deze documenten zyn genoemd. Dit is op een persconfe rentie in Praag bekendgemaakt. Verder is op de persconferentie meegedeeld, dat in West-Duitsland en enkele andere westelyke landen 30.000 oorlogsmisdadigers zich op houden, die nog niet ontmaskerd zyn. Een Westduitse hoge federale rechter, dr. Jagusch, is tydelyk ge schorst en er zullen strafmaatregelen tegen hem worden genomen. In een vei klaring van het Westduitse fede rale hof in Karlsruhe wordt gezegd, dat ae Westduitse minister van Jus titie, dr. Bucher, om de maatregelen tegen Jagusch heeft verzocht nadat deze herhaaldeiyk valse verklarin gen had afgelegd over zyn lidmaat schap van de voormalige nazi-party. Zech-Nenntwich In Brunsw'ik is gisteren 'n begin ge- strafzaak tegen de voormalige SS- cavalerie-kapitein Zech-Nenntwich, die terecht staat wegens zyn uit braak uit de gevangenis van Bruns- wijk, waar hy een hem wegens oorlogsmisdaden opgelegde straf uit zat. Met hem staan, wegens hulp- vei lening daarby, vier andere perso nen terecht, onder wie zyn vroegere vriendin Margrit Steinheuer, met wie hy na zyn ophefmakende ontvluch ting naar Cairo was ontsnapt. Tegen de voormalige SS-er Wil helm Koppe, nu 58 jaar is in Bonn een aanklacht ingediend wegens me deplichtigheid aan massamoord. Koppe verbleef tydens de oorlog in bezet Polen, waar hy voor de dood van 1.558 geesteszieken in Soldau (Pruisen) verantwoordelijk zou zyn geweest. Bovendien wordt hy er van beschuldigd, schuldig te zyn aan de dood van 145.000 joden, die in het concentratiekamp Kulmhof werden omgebracht. Voorts is in Kiel de voormalige SS-er Fritz Weber op verdenking van nazi-misdryven gearresteerd. Wtber werkte thans als ambtenaar in Sleeswyk-Holstein. Hem wordt medeplichtigheid aan een „doden mars" van ongeveer vyfduizend jo den van Königsberg naar Palmnic- ken in Pruisen en aan moord op gevangenen in 1945 ten laste gelegd. Dr. Kenipner een moeilijkheden zullen opleveren, don vervangen. Het Rijk en de pro- maakt met de behandeling van de de moordenaars van de In een Ingezonden stuk in de Frankfurter Allgemeine schryft de vroegere plaatsvervangend hoofdaan klager voor de VS in Neurenberg, dr. Kempner, dat de dossiers tegen de beruchte nazi's Bormann en Ro senberg, zoals die door de geallieerde rechters in Neurenberg werden voor bereid en in 1949 aan de Duitse autoriteiten werden overgegeven, na dien nimmer meer te voorschyn zyn gekomen. Dr. Kempner is een vurig tegenstander van het ingaan van de verjaringstermyn. zoals door minis ter Bucher wordt voorgesteld. Dr. Kempner, van huis uit een Duitser, wyst er op, dat de Justitie n^*g niets heeft ondernomen tegen afge vaardigden van de toenmalige Ryks- dag, dat voorts nog niets werd ge daan om de z.g. rechters terug te vinden, die naast de beruchte Ro land Freisler de mannen van de putsch tegen Hitler in 1944 op af- schuwelyke manier lieten ombren gen en hy herinnert nog eens aan de onopgespoorde moordenaars van Sophie en Hans Scholl, de studen ten uit München, die zich tegen de Hitler-tirannie hadden verzet. Nederlandse hulp aan Pakistan De Nederlandse regering is van plan binnen het Nederlands pro gramma voor uitgebreide technische hulp aan ontwikkelingslanden met de regering van Pakistan samen te werken by de stichting van een tech nische school in de nabijheid van Maltan, een stad die gelegen is in het centrum van een gebied met opko mende industrie. Naast technische hulp by de bouw en de inrichting van de school zal Nederland gedurende vier jaar by- dragen tot de technische leiding van de school. Vyf Nederlandse deskun digen zullen by het geven van de opleiding samenwerken met Paki- staans onderwyspersoneel Het nuttig effect van de Nederlandse bydrage zal worden vergroot door de verle ning van een aantal z.g. „Fellow ships". De kosten van de Nederlandse by drage worden geraamd op circa f 1.850.000, te weten f 800.000 voor het materiaal, f 1.000.000 voor de uitzen ding van de deskundigen en f50.000 voor de fellowships. De duur van het project is ge raamd op vier jaar. Een overeen- Komst tussen beide landen terzake is aan de Tweede Kamer overgelegd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7