DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEI GESLAAGDE RUIMTEVLUCHT VAN ONBEMANDE „GEMINI" Vuurzee in Rotterdam 0.49 0.69 5.50 750 3.95 Schietende kassier hoort 5 jaar eisen AIDE DE FOURNEAU PUISTJES PUKKELTJES HUIDUITSLAG DDD RECEPT Café-Restaurant LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 JANUARI 1965 Vermoedelijk bemande vlucht in april De Amerikanen hebben gisteren met succes van Cape Kennedy een onbemande Gemini-capsule gelanceerd voor een korte bal listische vlucht. Negentien minuten na de lancering kwam de cabine op een afstand van 3400 km van de lanceerbasis in de Ca- raibische Zee terecht, vanwaar hij binnen twee uur werd geborgen door helikopters van het vliegdekschip Lake Champlain. Op het eerste gezicht heeft de capsule de vlucht en de terug keer in de dampkring goed doorstaan, doch een volledig onderzoek vergt veertiendagen. Wanneer dit onderzoek bevredigende resul taten oplevert zullen de astronauten Virgil Grissom en John Young vermoedelijk in april van dit jaar de eerste tweelingvlucht in een dergelijke reeds gereedstaande cabine maken. Tot 168 km De cabine werd in Cape Kennedy, de ruimtevaartbasis in Florida, ge lanceerd met behulp van een Titan - II raket. Bij een voorlopige inspectie bleek dat de cabine de geweldige hitte, ondervonden bij de terugkeer naar de aarde, goed had doorstaan en niet was beschadigd. Een woord voerder verklaarde dat de proef had aangetoond dat de Gemini gereed is om twee mensen in de ruimte te brengen —„en wel spoedig". De cabine met een gewicht van 3.175 kg vloog met een snelheid van 26.715 km per uur en verhief zich tot een maximum hoogte van 168 km. Om de bruikbaarheid schild en de werking van de elektro nische apparaten te beproeven had men ervoor gezorgd dat de hitte waaraan het ruimtevaartuig werd blootgesteld veel groter was dan nor maal is bij een terugkeer naar de aarde. Er deden zich slechts twee kleine tekortkomingen voor. De experimen tele brandstoffencellen, die de elek tronische uitrusting op een langdu rige vlucht moeten voeden, werkten niet. Voorts verkreeg men door het uitvallen van de stroom in het con trolecentrum een minuut lang geen gegevens van het ruimte-vaartuig. Het Gemini-project is door tech nische moeilijkheden zestien maan den op het schema achter. Grissom, die eens een vlucht om de aarde in een Mercury capsule heeft gemaakt, Young en verschei dene andere astronauten die eens een reis met de Gemini zullen ma ken, hebben vanuit het controlecen trum het verloop van de vlucht ge volgd. De Gemini waarin Grissom en Young een vlucht zullen maken is op het ogenblik op Cape Kennedy In gereedheid. Begin van spectaculair jaarprogramma Spectaculair is de onbemande Ge- minilancering niet, want Amerika heeft heel wat moeilijker lancerin gen met groot succes bekroond. Bovendien zijn de Russen er op 12 oktober j.l. in geslaagd een ruimte schip, de Woshod, met drie man aan boord in een baan om de aarde te brengen. De slechts op twee beman ningsleden berekende Geminicapsule is thans pas ombemand in de ruimte gebracht. Overigens is de Geminilancering het begin van een wel spectaculaire reeks Amerikaanse lanceringen in dit jaar. In februari en april zijn lancer in- gen te verwachten van Ranger-cap sules voor het nemen van foto's op korte afstand van het maanopper vlak. De Ranger VII maakte op 31 juli vorig jaar de eerste close-ups van de maan. Dit experiment was een grandioos succes, dat men met de Rangers VIII en IX nog hoopt te overtreffen. Voorts staan op het progracma de lanceringen van enkele ruimte-ob servatoria, die ongehinderd door de aardse atmosfeer astronomische waarnemingen zullen doen met be trekking tot de zon, de sterren en de aarde zelf. Verder hoopt men vier Pegasus-ruimtevaartuigen te lance ren, die voorzien zijn van enorme wiekvormige vleugels en die moeten nagaan, hoeveel micrometeorieten toekomstige ruimtevaarders op hun tochten in de buurt van de aarde het hitte- I moeten verwachten. Deze kosmische stofdeeltjes hebben door him enorme snelheden de invloed van verrader lijke klippen voor de scheepvaart: zij kunnen een ruimtevaartuig zozeer beschadigen, dat de inzittenden in grote nood komen te verkeren of zelfs onherroepelijk verloren zijn. Verder hoopt Amerika de eerste Surveyor voor een experimentele vlucht om de aarde te lanceren. Het ligt in de bedoeling een dergelijk ruimtevaartuig in 1966 op de maan te laten landen en daar grondmon sters te laten nemen, deze te ana lyseren en de resultaten daarvan naar de aarde te laten doorseinen. De eerste proeven hoopt men dit jaar te nemen met onbemande Apol lo-capsules in een baan om de aarde. Dergelijke capsules zullen in de ja ren omstreeks 1970 de eerste Ame rikanen op de maan brengen. Behalve enkele Explorer lancerin gen voor uiteenlopende onderzoekin gen en andere ruimte-experimen ten staan ook nog proefnemingen met de eerste en tweede trap van de reusachtige Saturnusraket op het programma. Een verder ontwikkelde versie van de Saturnus, die de toe komstige vrachtwagen van de Ame rikanen in de ruimte wordt, zal wer den gebruikt voor de eerste Ameri kaanse bemande maanvlucht. En dan verwachten de Amerika nen op 14 juli grote successen van de Mariner IV, die op 28 november j.L werd gelanceerd naar de planeet Mars. Op 14 juli moet dit ruimte- technische wonder televisieopnamen van Mars maken en naar de aarde zenden, en voorts allerlei andere be langwekkende experimenten uitvoe- ■-> tiüSSÊRM. 'j Pistoolschot op schip in haven van Muiden voor de rechtbank Poging tot moord. Zo kwalificeerde de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. H. G. van Everdingen, gister middag het schot, dat een 27-jarige kassier op 6 oktober op een jacht van Muiden loste op een 22-jarige stuurman. Zijn eis luidde vijf jaar met aftrek. Tegen een 31'jarige sportleraar, die het pistool verschaft zou hebben eiste de officier wegens medeplichtigheid een gevangenis' straf van twee jaar, evenens met aftrek. BB de behandeling van de zaak kwa men twee lezingen van het gebeur de naar voren. De kassier, die met de eigenaar van een Amsterdamse dancing en de stuurman naar het jacht was gegaan om dit klaar te maken voor een tocht naar Zuid- Frankrijk bleef bij zijn verklaring, dat hij eerst een klap op zijn hoofd gehad heeft van de stuurman. De stuurman beschuldigde hem na melijk van knoeierijen met de kas, waarop de kassier zijn medewerking aan de tocht naar Frankrijk dreigde in te trekken. „Uit pure zelfverdedi ging heb ik toen geschoten" verklaar de de kassier. Hij gaf echter toe, dat hij op dat moment de bedoeling had de stuurman te doden en dat hij als het wapen niet geweigerd had verder geschoten zou hebben. Het pistool was afkomstig van de sportleraar, die het in de Koreaanse oorlog op een Chinees had buitgemaakt. „Toen ketste het ook al", zei deze „anders had ik het niet te pakken gekregen". De stuurman verklaarde echter, dat de kassier eerst geschoten had en dat hij hem pas daarna met een stuk hout op het hoofd heeft geslagen. Dat kon de eigenaar van de dancing be vestigen. De oorzaak van de inzie moet gezocht worden in de situatie in de betreffende dancing, waarvoor de officier van Justitie geen goed woord over had. Knoeierijen, intriges en we derzijdse bedreigingen waren aan de orde van de dag. Mr. -Van Everdinge nam aan dat de verklaring van de stuurman op waarheid berustte en achtte wat de kassier betreft, poging tot moord, subsidiair poging tot dood slag, bewezen. Hij merkte op dat het dragen van wapens te weinig gecon troleerd wordt in Nederland. Voor de sportleraar, die aanvankelijk bij de politie ontkend heeft het pistool aan de kassier gegeven te hebben achtte hij medeplichtigheid bewezen. Mr. P. Scheltema Beduin bepleitte voor de kassier vrijspraak van het primair ten laste gelegde. Verdachte heeft uit noodweer gehandeld", be toogde hij. Mr. B. Stokvis merkte in zijn verdediging voor de sportleraar op dat deze wel .hersenloos" maar niet misdadig heeft gehandeld en vroeg vrijspraak. PLEIDOOI VOOR NEDERLANDS KIJNSTMAANTJE Nederland zou best een eigen satel liet voor ruimte-onderzoek kunnen lanceren. Dit is de mening van de nieuw-benoemde lector in de ster renkundige experimenteertechniek aan de universiteit v. Groningen, dr. J. Borgman. In een gistermiddag ge houden openbare les over „het expe riment in de sterrenkunde", waarmee hij zijn ambt aanvaardde, vestigde hij de aandacht op de flinke achterstand, die het ruimte-onderzoek in Europa heeft ten opzichte van dat in de Ver enigde Staten. Ten aanzien van het ruimte-onderzoek met grote satellie ten kan deze achterstand worden ge steld op zes acht jaar. Het is volgens dr. Borgman ge wenst, dat er naast het gebundelde Europese ruimte-onderzoek in de European Space Research Organiza tion lESRO) in Nederland een onaf hankelijke ontwikkeling van het ruimte-onderzoek kan plaats vinden. Volgens dr. Borgman zou men in Ne derland in de eerste plaats moeten streven naar de bouw van een kleine gestabiliseerde satelliet. Over vier of vijf jaar zou een dergelijke satelliet met behulp van een Amerikaanse ra ket kunnen worden gelanceerd. Dit project zou in nauwe samenwerking met de industrie kunnen worden ge realiseerd, waardoor de industrie de gelegenheid zou krijgen ervaring en kennis op het terrein van de ruimte, vaarttechnologie te verwerven. Directeur R.O.B. Bij K.b. is met ingang van 1 februari as. tot directeur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort be noemd drs. W. A. van Es, als opvol ger van dr. P. Glazema, aan wie met ingang van 1 maart J.l. eervol ont slag uit deze functie was verleend. De heer Van Es bekleedde de func ties van wetenschappelijk medewer ker bij het Biologisch-Archaeologisch Instituut der Rijksuniversiteit in Groningen en conservator van de arohaeologische afdeling van het Groninger Museum. KENNY RANKIN KOMT VOOR KRO-TV De in New York geboren en op gegroeide zanger Kenny Rankin is gistermiddag uit Milaan via Parijs op Schiphol aangekomen. Hij gaat in Nederland optreden voor de tele visie. De show zal vandaag in Bus- sum worden opgenomen en op een nog niet nader bepaalde datum door de KRO worden uitgezonden. De 24-jarige zanger, die zichzelf veelal met zijn gitaar begeleidt, componeerde niet alleen voor zich zelf maar ook voor andere zangers en zangeressen vele liedjes. Voor To ny Bennett schreef hij „She got to grow up one day" en voor Peggy Lee „In the name of love". Onlangs nog componeerde hij „The moon and the stars and a little bit of wine" voor Eydie Gormé. Zijn meest re cente liedjes is „There will be no other love". Eind deze week vertrekt de jonge zanger, die op 17-jarige leeftijd in de show-business terecht kwam, weer naar Italië waar hij tijdens het ko mende songfestival in San Remo als gast zal optreden met het liedje „II tuo amore" van B. Lauzi .Voordat Kenny Rankin naar Amerika terug keert, brengt hij nog een bezoek aan Parijs en Londen. „Top of flop voortaan zonder jukebox „Top of flop" krijgt een iets an dere opzet. Nico Knapper, regisseur, en Herman Stok, samensteller en presentator, hebben besloten dat de jukebox van het toneel moet verdwij nen, omdat de jury, zo bleek keer op keer, eigenlijk niet goed in staat was de plaatjes goed te kunnen be luisteren wegens de joelende stem men en het handgeklap uit de zaal In plaats van de grote muziekdoos komt er nu een discobar met kop telefoons voor de jury. Het principe van de uitzending blijft overigens onveranderd. Herman Stok krijgt er in het vervolge ook een hulpje bij, Kokkie geheten. Zaterdagavond om half acht gaat de eerste veranderde „Top of flop" de lucht in. De jury zal dit keer be staan uit Margriet van de Ree, Leon Schoenmakers, Lies Potters en Niek L&mbooy. Deze dagen is de laatste hand aan de missie-kotter Bakti", die bestemd is voor Ambon. Het scheepje, dat de reis naar Indonesië op eigen kracht zal maken, op de helling. Frankrijk weer met algemene staking bedreigd (Van onze Parijse correspondent) In de laatste week van deze maand zal Frankrijk weer eens door een al gemene staking van het overheids personeel en de arbeiders van de ge nationaliseerde bedrijven worden ge teisterd. Vandaag zouden de drie grote vakcentrales de datum of data bekend maken waarop de Fransen zioh weer op een of twee vrije dagen mogen voorbereiden. De praktijk heeft namelijk geleerd, dat door een staking van de elektrioiteits- en transportbedrijven het grootste deel van het raderwerk der nationale eco nomie volledig wordt stilgezet. De proclamatie van de staking vloeit direct voort uit een menings verschil tussen de regering en de vakbonden over de procedure, die ge volgd zou moeten worden om sociale en economische verschillen te be slechten. De regering-Pompidou heeft vorig jaar, naar het voorbeeld van de Nederlandse Stichting van de Arbeid, een commissie in het leven geroepen waaruit de vakbonden hun vertegenwoordigers echter weer heb ben teruggetrokken. De vakcentrales verwijten de regering zich aan een gesprek te onttrekken, reden waarom ze hun medewerking aan de commis sie hebben ontzegd. Bovendien wen sen de vakbonden dat behalve loon- kwesties ook de sociale voorzieningen als kindertoeslagen, vakantiegelden by de discussies worden betrokken. Een felle brand heeft gisteravond de montagehal en de spuiterij van de meubelfabriek „Everest N.V." aan de Nassauhaven in Rotterdam gron dig vernield. De brand in dit oude deel van Rotterdam was zo hevig dat de brandweer groot alarm gaf en alle beschikbare materieel en personeel naar de Nassauhaven stuurde. De brand werd omstreeks kwart voor zeven ontdekt door een paar lood gieters. Het alarm kwam echter te laat om de brandweer een kans te geven de meest vitale delen van de fabriek te redden. Ruim de helft van het fabriekspand brandde uit en daarmee werd een schade van vele tonnen aangericht. Een aan de fabriek grenzende houthandel kon Vele arrestaties in Boeroendi Volgens Weüterse diplomaten in Boejoemiboera, de hoofdstad van Boeroendi, zijn na de aanslag op pre mier Pierre Ngendandoemwe, op vrij dag J.l., minstens 25 personen gear resteerd. De eerste die werd gearres teerd was de onmiddellijke voorgan ger van Ngendandoemwe als premier, Albin Nyamoya. Hij bevindt zich nu in de gevangenis. Volgens berichten uit diplomatieke bron zijn de meeste gearresteerden Watoetsis, nationalisten en links-ge oriënteerd. Ook de voormalige minister van Justitie en de voormalige chef van het kabinet zijn gearresteerd. Er is nog geen nieuwe premier aan gewezen. De koning, Mwami Mwam- boetsa IV, heeft persoonlijk de lei ding van de regering op zich geno- Het land zou rustig zijn. In de hoofdstad zijn troepen en politie nog steeds op belangrijke punten gesta tioneerd. Men gelooft in Nadrobi (Kenia) dat de huidige vice-premier en mi nister van Gezondheid dr. Pie Ma- soemboeko (38), de meeste kansen maakt om premier te worden. door de brandweer worden bewaard. Twee blusboten, twee rijdende pomp- wagenis en een tiental andere brand weerwagens waren bij het terrein van de fabriek. Omtrent de oorzaak kon de politie nog geen inlichtingen geven. Het bedrijf was tegen brandschade verzekerd. Ierse rechtszaal toneel van een bloedig gevecht ln de rechtszaal van het Ierse graafschap Leix in Maryborough is gisteren een bloedig gevecht geleverd tussen gevangenen, toeschouwers en politiemannen. Dit gevecht ontstond kort na de opening van een proces tegen tien leden van het „geheime Ierse leger" (IRA), die onlangs moei lijkheden hadden veroorzaakt bij het bezoek van prinses Margaret en lord Snowdon. De tien beklaagden hadden juist in de beklaagdenbank plaats geno men toen een groep mannen met zwarte baretten en de nationale vlag binnenkwam. De politie wilde deze mannen verwijderen, waarop binnen enige seconden een ware veldslag ontstond. Alle ruiten werden verbrij zeld, de aanwezige dames wierpen zich ook in de strijd, de beklaagden braken uit hun bank en sloegen met stukken hout op de ordebewakers in. Zonder dat iemand het merkte glipte de rechter weg, terwijl de po litie zich onder stokslagen moest terugtrekken. Midden in de zaal lag een kluwen worstelende lichamen. Spoedig daarna kwamen 250 po litiemannen ter versterking, waarna het beeld van de veldslag zich wij zigde. De orde werd hersteld. Na afloop van de zitting werd de politie, die de beklaagden naar de gevange nis moest overbrengen, door de vij andige menigte met een molotow- cockrail bestookt. Er waren twee ge wonden. HERENZAKDOEKEN. Een grote partij van bekend Ned. fabrikaat. Veel des sins. Extra goedkoop. DRALON DAMESHEMDJESmetkant- garnering. Luchtig en toch heerlijk warm. O O C Maten 40-46 Bijpassend broekje o SO eslraat. FLANELLEN LAKENS, anti- rheuma. Na enkele malen wassen, optisch wit. 1 pers. 2 pers. Parterre Breestraat. T? NACHTHEMD met 3'4 mouw in brushed nylon. Met kantgarnering. Warm en donzig zacht. Tal van modieuze kleuren. Maten 40-48 Parterre i Q Cf] Breettraat. IO.ÜV Wij vragen voor ome Lunchroom-keuken te Alphen a/d Rijn Persoonlijke sollicitaties gedurende de winkelopenstel ling (dus ook op vrijdagavond) te Alphen a/d Rijn, v. Boetzelaerstraat of te Leiden, afdeling personeels zaken, 2e etage. minderen direct komen niet terug -wègmetdiestraf Helder vloeibaar, heerlijk zuiverend DDD Recept doodt de bacteriën en maakt uw huid weer glad en gaaf, van binnenuit, door-en-door gezond. Vanaf f 1.30 per flacon. 18-jarig meisje b.z.a. voor bediening en andere werkzaamheden in TEL. 01727—3046 NA 6 UUR TAFELKLEDEN, linnen ge- plastificeerd. In damast-, bloem- en ruitdessins. Bsjceus, 110 x 140 cm van $£5- 130x160 cm van 15^5* 2e etage GORDIJNSTOF, dobby kwaliteit In tal van uni kleuren. Wegens enkele kleine weeffoutjes deze partij per meter 2e etage COUPONS ONGEBLEEKTE KATOEN van de beste Amerikaanse garens. Na enige malen wassen, optisch wit. 150 breed A QR 2,5 meter, «vw 180 breed Parterre2'5 me,er'C QC Breestraat. CONSOLE SPIEGEL. 30 x 40 cm. Helder spiegel glas met plateau voor het opzetten van Uw toilet benodigdheden. 3e etage. HOUTEN PINDA- OF NOTENSCHAALTJE. Luxe uitvoering. Slechts Op klein, sterk groeiend ACCOUNTANTSKANTOOR, even buiten Leiden aan bushalte M. K. gelegen, is plaats voor een beschaafde jongeman of jonge vrouw als (c.q. ter opleiding voor) ASSISTENT(E); bij voorkeur met diploma Boekhouden en type vaardigheid. Wie zin heeft voor orde en uitziet naar een leerzame, boeiende werkkring in een rustige omgeving, kan zich melden onder nummer 23292 aan het bureau van dit blad. ■BBB Daar huurt U beter. 30 NIEUWE AUTO'S. Quick service en benzinestation. Geopend van 8—24 uur. ST.-AAGTENSTR. 16-18 LEIDEN PLASTIC AFWASBAK Grote maat, 32 cm door snede. Van de allerbèste soort hittebestendig plas tic. Nu

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6