nu MEER LICHT LANGS DE (LEIDSE) SINGELROUTE voor Burgerijfeesteii WSL geopend omdat lucky 't heeft, omdat lucky de beste amerikaan is, omdat een andere sigaret nu niet meer hoeft, daarom liever lucky ,Goed en kwaad' STUDIE NEDERLANDS AAN VELE BUITENLANDSE UNIVERSITEITEN Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 januari 1965 Tweede blad no. 31470 ACAD. EXAMENS schiedenis de heren F. A. M. Schoo- nen (Linse) en P. R. de Bree (Den Haag), voor het kandidaatsex. kunstgeschiedenis mevr. J. H. Noord- hoek-Hellinga (Den Haag), voor het kandidaatsex. W. Sociologie de heren D. de Bie (Vlaardingen) en M. Berg- mann Rotterdam „Rooie Sien" door Amsterdams Volkstoneel De Stichting „Amsterdams Volks toneel" zal tijdens haar jubileum tournee in verband met de 1000-ste voorstelling ook in onze stad een voorstelling geven van het sinds vijf tig jaar bekende volkstuk „Rooie Sien" en wel a.s. zondagavond in de Schouwburg. Negen maanden voor kleermaker De Rotterdamse rechtbank heeft een 18-jarige kleermaker afkomstig uit Driebergen wegens diefstal meer malen gepleegd, negen maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd opgelegd. In augustus jl. had de jeugdige kleermaker destijds woonachtig te Noordwük, in een groot magazijn te Rotterdam een bandrecorder en uit soortgelijk magazijn in Den Haag een leren jas gestolen. Voorts had hij te Leiden op 7 september jl. het postkantoor kans gezien bij loket f 1900 te stelen. De officier Justitie had tegen de jongeman jaar en tien maanden gevange nisstraf geëist. TAFELTENNIS Bedrijfscompetitie De afscheiding in de stand van de competitie voor bedrij fsteams heeft zich de afgelopen weken doorgezet. Dit houdt in. dat F 188, GGV en Stadhuis de 1ste viool bespelen, Twentsche Bank en Rota de mid denmoot vormen en Mebo en Zaal berg de rij sluiten. De Grofsmederij (F 188) blijft door een kleine zege op Twentsche Bank (1713) aan kop, maar is in feite al gepasseerd door GGV en Stadhuis, die minder wedstrijden hebben ge speeld. De spelers van de Hollandse Constructie (GGV> wezen Zaalberg in december JA. met 291 terug, maar Stadhuis deed de afgelopen week hetzelfde en had voordien met 2010 van Rota gewonnen. De stand luidt thans als volgt: 1. F 188 18 wedstr. 116 punten: 2. Stadhuis 15—109; 3. GGV 15—105; Spraakles voor studenten Volgende maand zal voor de Leidse derdejaars studenten en ouderen een cursus beginnen in voordrachtstech niek. De rector-magnificus, prof. dr. D. J. Kuenen, en het praesidium fa- cultatum van de universiteit hebben dit in een brief, die aan alle Leidse studenten is gestuurd, bekendge maakt. Prof. Kuenen meent dat het voor de toekomstige academicus een eerste vereiste is. zich goed in het openbaar te kunnen uitdrukken, iets waaraan tot nog toe vaak veel man keerde. 4. Rota 1466; 5. Twentsche Bank 1264; 6. Mebo 1345; 7. Zaalberg 17—15. Met veel stampijis in het middaguur het lus trum van de WSL begonnen; op het Stadhuis plein werden de bur gerijdag en, die aan het eigenlijke verenigingslustrum voorafgaan, offi cieel geopend. In tegenwoordigheid van locobur gemeester Menken, wethouder Piena, de rector magnificus prof. Kuenen, de universitaire lus trumcommissie en vertegenwoordigers van aller lei andere organisaties verklaarde de praeses van de burgerijcommissie, mej. I. A. Onnes nadruk kelijk, dat de WSL haar volle aandeel zal nemen in de organisatie van het universitaire lustrum in de komende zomer, maar toch de gelegenheid niet voorbij wilde laten gaan om een eigen festijn te organiseren. De opening, die gepaard ging met luidruchtig Japans vuurwerk dat vlaggen aan parachutes in de lucht bracht, werd elders in de stad bekend gemaakt door een „gediplomeerde" stadsomroe per, die ook de bijeenkomst op het Stadhuisplein opluisterde. Op het plein werd een korte polo naise gehouden begeleid door ijverig musicerende studenten. Bovendien zorgde het carillon voor muzikale opluistering van het feest, dat overi gens slechts een matige belangstelling trok. Op de foto de bur gerij commissie achter de stads omroeper tijdens de polonaise op het Stadhuis plein. (Foto L.D./Holvast) CLUBMATCH VAN RASHONDEN De Kynologenverenaging „Rijn land" houdt zondag haar jaarlijkse clubmatch in de Stadsgehoorzaal. Fokkers en eigenaars van rashonden in Leiden en omgeving komen dan met hun trouwe viervoeters bijeen om deze te laten paraderen voor een aantal specialisten op kynolo- gisch gebied, de keurmeesters, die de honden beoordelen op schoonheid en conditie om zo ,4© beste bond van de clubmatch" te vinden. Cluibmatcfhes en tentoonstellingen hebben in de kynodogie een tweeledig karakter. Enerzijds is het een schoonheidswedistrijd (voor honden), anderzijds is het voor de bezoekers een show waarbij de grote variatie in rassen getoond worden. In tegenstelling met een tentoon stelling, waar de honden tijdelijk ln hokken geplaatst worden, blijven op Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraalex. Aard kunde de heren J. B. M. ten Bosch (Den Haag), C. A. Mulder (Den Haag), J. H. N. Wennekers (Leiden), H. Diederix (Santpoort); dictoraalex. scheikunde de heren W. F. Stevens (Leiden) cum laude, J. A. B. A. F. Bonnet (Leiden)P. Provó Kluit (Lei den) cum laude; doctoraalex. biologie mej. A. E. ter Kuile (Leiden); kan didaatsex. wis- en natuurk. de heren W. Wamsteker (Leiden); L. H. Riet veld (Zoeterwoude)mej. A. M. J. v. Tilburg (Lelden), de heren D. T. Bie- winga (IJmuiden), R. R. Nederpelt Lazarom (Den Haag), J. A. van Zut- phen (Leiden), mej. M. H. G. Zand man (Leiden), mej. R. W. Bouwknegt (Leiden), de heren W. Heijbroek (Leiden), B. v. Dijk (Leiden). Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Nelleke Frederike Elisa beth, d. v. Schuurmanv. d. Gram- pel, Bergen; Jenneke Adriana, d. v. Boerman—Dekker, Schiedam; Lau rens Anthonie, z. v. v. d. Waaij Visser, Voorburg; Mich iel, z. vé WijlaoketrBottema, Rotterdam. Overleden: P. B. Hagesteyn Kalkman, 62 jaar, Rotterdam; A. v. Klaveren, 57 jaar, Rotterdam; J. P. Breed veldLensvelt, 72 jaar, Rotter dam; C. F. A. M. Rouppe v. d. Voort, 66 jaar, Limine; ds. P. S. Pots, 88 j., Heelsum. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Henrlëtte Cornélie Florence, dr een clubmatdh de honden gezellig bij en terriers, terwijl ook de poedels in de tafeltjes van hun bazen liggen, verschillende maten en kleurslagen fraaie acte de présence zullen geven. Een Begonnen wordt met inzending boxers, terwij kort daarna alle herdershonden, waaronder een keurcollectie collies, in de ring zullen verschijnen. Naast machtige Sint Bernards zullen er kynologische miniatuurtjes, de chihuahua's hun beste beentje voor zetten. Verder zijn extra attractie vormt steeds de parade der kampioenen, honden, die op grote tentoonstellingen reeds één of meer kampioensschapsprijzen heb ben behaald. Deze klasse en de strijd om de hoogste eer, de „beste hond" de match, zal gekeurd worden i groot aantal jachthonden dooT dlr j. M Hotaer. R. C. F. de Greef en J. C. M. Bon Leonardus Gerardus Eric, zn van L. H de Vos en C. P. Stijnman; Hendrika, dr van J. Voskuil en E. P. Brandt; Jan Martinus. zn van N. J. Wijfje en C. E. Versteeg; Gerardus Adrianus Maria, zn van A. G Geus en A. M. P. de Heij; Johanna Maria Theresia, dr van J. De- OVERLEDEN der Krogt, 72 Jr, G. Stee- Grauwelman; E. Ruytenbeek; En op Nieuwe Beestenmarkt Eindelijk is het zover: op de Zijl-, Heren-, Mare- en Rijns- burgersingel worden nieuwe lichtmasten aangebracht. De Zijlsingel baadt 's avonds zelfs al in een zee van licht. Dit betekent voor deze in ver keerstechnisch opzicht uiterst drukke singelroute een belang rijke verbetering. Hoe belangrijk blijkt wel uit het feit, dat de lichtsterkte van de moderne masten ongeveer vijf maal zo groot is als de oude lantaarns. In tegenstelling tot deze lantaarns die van gewone peertjes zijn voor zien, bevatten de hoge lichtmasten kwiklampen. Het verschil is goed merkbaar wanneer men in de avonduren komende van de Zijlsin gel zijn weg naar het Schutters veld en het Stationsplein vervolgt via de Heren-, de Mare- en Rijnsburgersingel, waar op het ogenblik nog de oude straatlan taarns branden. Het aanleggen van de elektrische leidingen en het oprichten van de nieuwe lichtmasten gaat in een snel tempo, zodat binnen zeer korte tijd de avondlijke singelroute de Witte- en Zceterwoudse singel hebben al geruime trjd een moder ne verlichting in haar geheel zal zyn aangepast aan de eisen van deze tijd. De tot dusverre duistere singelsituatie is zelfs zo verbeterd, dat in de talrijke bochten aan beide zijden van de rijbaan licht masten zijn aangebracht. Het zal dus niet meer voor kunnen komen, dat automobilisten door al deze bochten in de war raken en ko mende van de Zijlsingel het oude goederenemplacement aan de He rensingel oprijden in plaats van de scherpe bocht naar links te nemen. Nogmaals de verlichting op dit (snel) verkeerstraject, dat toch voor een deel langs de bron van al het Leid se licht de S.L.F. voert, is en wordt aanzienlijk verbeterd. Niet alleen langs de singels is de lichtsituatie gewijzigd, maar ook op het plein bij de Nieuwe Beesten markt, hoek Tweede Binnenvest gracht. Daar is namelijk deze week, op een grote ronde vluchtheuvel, een lantaarnpaal aangebracht, die voor een betere verlichting zorgt. Eén van de foto's laat een nieuwe lichtmast, naast een oude lantaarn langs de rensingel zien, het an dere plaatje toont de nieuwe lan taarn op de Nieuwe Beestenmarkt. Zondagmorgen bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal Tijdens de bijeenkomst uitgaande van Bijzonder Kerkewerk van Hervormde Gemeente in Leiden z dagmorgen in de Stadsgehoorzaal hoopt dr. P. L. Schoonheim enige op heldering te geven over veel a komende misverstanden omtrent goed en kwaad. Uiteraard vanuit de Bijbel. Het dameskoor van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Sassenheim, zal onder leiding van Tilly Stenz liederen zingen. De in houd van deze zang heeft vooral be trekking op de natuur, de zomerwind, zonsopgang, waardoor nevelen wor den verdreven. Het is weer de bedoeling, dat deze bijeenkomst een gespreksbijeenkomst wordt. Zoals bekend hebben de be zoekers gelegenheid schriftelijk en ook mondeling vragen te stellen, die tijdens de bijeenkomst zullen worden beantwoord. Over moeilijkheden van persoonlijke aard kan na afloop met de predikant worden gesproken. Op deze wijze tracht Bijzonder Kerke werk praktische raad te geven. Gevonden voorwerpen In de maand december zijn de vol gende voorwerpen gevonden: sleutels, portemonnee, regenjas, sjaal, rozen krans, herenwinterjas, bankbiljetten, combinatietang, regenbroek, kabel- slot, herenpolshorloge, passer, school- etui, kousen, dameshandschoenen, bijbel, bril, parkiet, autostep, oorbel, damespolshorloge, bedelkettinkje. he rentrui, badhanddoek, zwembroek, broche, reserveautowiel. zeiljopper, wanten, ring met metalen haringen, damestrui, damesvest, schakelarm bandje, pakje inh kleding, kinder muts, dames handtas met inh., schooltas, wieldop met sierkrans, he ren paraplu, kinderbeursje, gouden tientje, doos met inh. slagersjasje, geldsbedrag, kinderschaats. schaats- beschermer, vierkleurenpotlood, he renhandschoenen. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen Nieuwsteeg 8 ingang poort op woensdagmiddag tussen 2 en 5 uur. Telefonische inlichtingen kun nen niet worden verstrekt. Week der gebeden In aansluiting op het gebed, dat donderdagavond half acht ln de Re monstrantse Kerk begint, hoopt ds. Van Bilderbeek, doopsgezind predi kant, voor de Oecumenische Raad, afdeling Kerkenkring, te spreken over „De Liturgie". verpool, Londen, Newcastle en Shef field. Voorts zijn in West-Europa leer stoelen in het Nederlands gevestigd aan de universiteiten van Helsinki, Oslo, Göteburg, Stockholm, Bazel, Bologna, Milaan, Rome, Napels, Ma drid, Barcelona en Wenen. Dat de studie van het Nederlands ook achter het ijzeren gordijn van importantie wordt geacht, blijkt uit de leerstoelen aan de Karei-Universi teit in Praag en aan de Staatsuni versiteit in Moskou. Vanzelfsprekend neemt de Neder - vaak onze letterkunde en cultuurge- j landse taal en letterkunde een grote schiedenis aan niet minder dan vier- j plaats in de republiek van Zuid- -zeventig buitenlandse universitei-1 Afrika in, waar zij aan negen uni- n en de daaronder ressorterende versiteiten en een even groot aantal instituten voor taalwetenschap wordt „colleges" wordt gedoceerd. In alle werelddelen Dat de belangstelling voor de Ne derlandse taal, letterkunde en cul tuurgeschiedenis in den vreemde groot is, toont de lijst van docenten i oud-docenten in de Neerlandistiek in buitenlandse universiteiten. Deze lüst een uitgave van de werkcommissie van hoogleraren en lectoren in de Neerlandistiek aan buitenlandse universiteiten en tot op heden toe bijgewerkt doet zien, dat het Nederlands en daarby ook onderwezen. In Frankrijk geschiedt dit bijvoor beeld aan de Sorbonne en aan de universiteiten van Rijssel en Straats burg. In de Westduitse bondsrepu bliek en in West-Berlijn kan men aan zestien universiteiten en linguis- tische instellingen college in onze taal lopen en wie dit in de Duitse democratische republiek wenst te doen, kan aan de Karl Marx-Univer- siteit terecht. Engelsen, die belangstelling voor In de Verenigde Staten van Ame rika is het eveneens mogelijk aan diverse universiteiten colleges in de Nederlandse taal te volgen. Ook aan de universiteiten van Melbourne en Tokio treft men leerstoelen in dit vak De bewuste colleges worden aan de bovengenoemde universiteiten en lin- guistische instituten gegeven door hoogleraren, buitengewoon-hooglera ren, lectoren en doctorandi in de Ne derlandse filologie. Dit docentencorps, dat uit bijna honderdveertig leer krachten bestaat, wordt gevormd door heit Nederlands koesteren, kunnen Nederlanders, Belgen en verder uit leergangen in onze taal volgen aan Neerlandici uit de desbetreffende de universiteiten van Cambridge, Li-1 landen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3