LEIDSCH DAGBLAD Gesprek tussen De Gaulle en Er hard onder vier ogen Eerste Kamer akkoord met Rijkswegenfonds GLAD+ZOUT=VEILIGp] Bij beide partijen overwegen motieven van politiek nut Eindelijk stilte bij Sir Winstons woning H. J. de Koster over rapport - Verdam Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 JANUARI 1965 No. 31470 piKcwur: E A e. van Disnoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 10 05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 UCHTE VORST i De Bilt verwacht van heden- tot 1 Morgenavond: Veranderlijke bewolking met aan- 1 ^ankelijk voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk enige sneeuw. Krachtige tot matige ooste- tyke wind. Lichte vorst tot tempe- sturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 21 JANUARI Zon op: 8.35 uur; onder: 17.03 u. i Maan op: 22.25 u.; onder: 11.00 u. Hoogwater te Katwijk te 6.04 en I 18.22 uur. Laagwater te 1.52 en 14.14 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) 1 februari Van Brienenoordbrus o (Van onze parlementaire redactie) Koningin Juliana zal op maandag 1 februari de Van Brienenoordbrug in Rotterdam officieel in gebruik stellen. Dat heeft minister Van Aart- sen gisteren meegedeeld in de Eerste Kamer In deze nieuwe oeververbin ding, die de Maastunnel zal moeten ontlasten van het drukke verkeer, is ruim honderd miljoen gulden ge ïnvesteerd, zo zei de minister bij de behandeling var het Rykswegen- fonds. (9uc/ Qïïeutvs WEERBERICHT Koningin opent Vakraad Metaal weer bijeen f Uit het Leidsch Dagblad van J 21 Januari 1865: J 7n Parijs, het moderne Ba- bel, moet tegenwoordig iedere J dame, die maar eenigszins aanspraak maakt op élégance rood haar hebben. Deze kleur f van haar is aan de orde van den dag. J Te Wolphaartsdijk heer- i schen de pokken op dezen J ogenblik in hevige mate. De i schrik is daar de bevolking om het hart geslagen. (Van onze Parijse correspondent) Toen president De Gaulle en kanselier Erhard gistermiddag om 4 uur hun Frans-Duitse „topconferentie" in het zwaarbewaakte kasteel Rambouillet bij Parijs begonnen, waren zij slechts in ge zelschap van hun beider tolken. Voor vanochtend stond nog een tweede vertrouwelijk onderhoud op het programma, eveneens van twee uur. Toen pas mochten de beide ministers van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en Schroder, de Franse premier Pom pidou, de Westduitse staatsminister Westrick en enkele andere excellenties, zich bij de beide topleiders voegen. Er zal een kort verslag van de onderhandelingen worden bekendgemaakt, maar tot zolang kan men slechts gissen naar het verloop der onder handelingen. Erhard houdt de verkiezingen 1 in gedachten I Het ziet er niet naar uit, dat de Westduitse kanselier veel betekenis aan het gesprek hecht. Een formele I agenda is er niet opgesteld. Niette min is het wel zeker, dat de toekomst van Europa, inclusief de herenigings kansen voor Duitsland, de betrek kingen met Amerika en de kansen op een Europese kerndefensie de voornaamste onderwerpen van ge sprek hebben gevormd. Prof. Erhard die zich in Bonn door zijn voorganger Adenauer eerst een soort handleiding had laten ver- I strekken voor de wijze waarop de Franse generaal-president benaderd en behandeld moet worden hoopt vurig dat zijn gastheer hem niet met lege handen naar huis zal sturen. Af gezien van alle genoemde onderwer pen zullen vooral de komende verkie zingen in de bondsrepubliek de kan selier wel geen moment in zijn ach terhoofd met rust hebben gelaten. In Rambouillet werd, zo mag men zon- n der veel overdrijving zeggen ten dele reeds over de uitslag dier verkiezin- r gen beslist. Wanneer Erhard althans een belofte van De Gaulle voor een ministerconferentie der zes Europese landen in Bonn zal kunnen overleg- gen, dan kan zijn partij in de ko mende campagne op het punt van de buitenlandse politiek tenminste nog iets tonen. Maar heel veel meer leek hij volgens de meeste waar- nemers van zijn onderhoud met de president niet te mogen verwachten. De Duitsers hadden ook graag ge zien dat het Franse staatshoofd een J woord van sympathie en begrip voor de Duitse hereniging zou willen spreken. De Gaulle ziet die Duitse hereniging waarop hij zeker van I ongeduld niet zit te trappelen! in het gunstigste geval echter als een resultaat van en stellig niet als een voorwaarde voor zijn grote Europese politieke plannen. Al dit ietwat na drukkelijke manifestaties van eco nomische en culturele toenadering II tot de Oosteuropese landen, die De Gaulle juist de laatste weken heeft gedemonstreerd, bewijzen niet on duidelijk dat voor hem de construc tie van een Europa, dat van de At lantische Oceaan tot de Oeral zou reiken, dwingerder is dan het her stel van het Grootduitse rijk. Dat rijk zou, in zjjn ogen, pas na de de finitieve verwijdering van het ijzeren gordijn een punt van reële politiek kunnen worden. Ook ten aanzien van de nucleaire verdediging van Europa en de rol. die Duitsland zich in dat verband had toegedacht, worden de stand punten der beide gesprekspartners door vele mijlen afstand gescheiden. De Gaulle maakt zich weinig illu sies over de redenen waarom Erhard het Frans-Duitse vriendschapsver drag nu zo plotseling en zo innig aan zijn hart wil drukken. Be halve door de naderende verkiezin gen is er voor Erhard bovendien nog wel de bittere teleurstelling over het Amerikaanse „verraad" aan het ge meenschappelijke MLF-project waar om hij zich nu in de armen van De Gaule wil werpen. Een bedrogen minnaar als huwelijkspartner te be groeten is echter geen gedachte, die de fiere Franse generaal nu bijzon der toelacht. Verstandshuwelijk Als een .jmarlage de raison" zal De Gaulle een hernieuwde verbin tenis met West-Duitsland daaren tegen wel willen overwegen. Voor de Europese plannen, die hij smeedt kan De Gaulle het Westduitse eco nomische en zelfs militaire poten tieel niet weren, al zal hy, naar alle waarschijnlijkheid. Erhard wel een nul op het rekwest hebben gegeven ten aanzien van Duitslands am bities als nucleaire mogendheid. Voorlopig ziet men in Parijs in het geval, dat de ontmoeting op wat langere duur misschien enige psy chologische vruchten kan afwer pen. Wanneer de steile Fransman en de gemoedelijke Beier, die behalve hun aangeboren verlegenheid, maar weinig karaktertrekken met elkaar gemeen hebben, eikander deze da gen niettemin wat beter zouden Ieren begrijpen, dan kunnen de zwaarste misverstanden in de toe komst wellicht vermeden worden. Maar ook op dat punt blijft pre sident De Gaulle sceptisch gestemd. Zo heeft hij met voorbedachten rade zijn halfjaarlijkse persconferentie van januari naar begin februari ver schoven. In de tussen liggende we- Na verzoek van mevroutv ChurchillJ (Van onze Londense correspondent) Er heerst thans voor het eerst sinds vrijdag rust en stilte voor de wening in Hyde Park Gate waar Sir Winston Churchill met de dood wor stelt. Lady Churchill deed nl. gis teravond een dringend beroep op de vertegenwoordigers van pers, radio, televisie en film om te vertrekken. Zij uitte daarbij haar dankbaarheid voor de sympathie door de publici- tcitsmensen betoond. Hun aantal was echter dermate toegenomen, dat ca mera's, televisielampen en de onver mijdelijke drukte een ernstige last begonnen te vormen voor de familie ChurchilL Daarom werd het ver standige besluit genomen de bulle tins voortaan niet meer voor de deur van het huis door dokter Moran te laten voorlezen, maar deze door te bellen naar de persbureaus. Na lady Churchills verzoek ont ruimde de voor het huis geposteerde persschare het straatje onmiddellijk. De draak is voor haar reeds groot ge noeg. „Clemmie", zoals Sir Winston zip vrouw Clementine noemde, is altijd zijn grootste hulp en toeverlaat geweest. De laatste jaren, terwijl zij zelf vaak ernstige aanvallen van gewrichtsreumatiek had te doorstaan, heeft zij niettemin alles in het werk gesteld om het leven var, Sir Win ston op zijn oude dag draaglijk te maken. Het was eigenlijk een kunst matig bestaan dat hij leidde. Hij werd met de grootste zorgen omringd, die zijn leven ongetwijfeld zullen hebben verlengd. Sinds zijn dijbeenbreuk, waarvan hij dankzij zijn eraome wilskracht zo goed mogelijk genas, was zijn wo ning in feite een klein particulier ziekenhuis geworden. Ook al vóór zijn ineenstorting werd Sir Winston dag en nacht door verpleegsters en verplegers verzorgd. Steeds sporadi- scher kwam hij nog buiten. Hij werd als een kasplantje beschermd. Tot de bezoekers behoorden giste ren in de late middag lord Avon, de RUSTIGE NACHT Sir Winston heeft vannacht rustig geslapen en zijn rusteloosheid is ver dwenen, zo hebben zijn artsen van daag omstreeks het middaguur be kendgemaakt. vroegere Sir Anthony Eden, en zijn ecnlgenote Clarissa, een nicht van Sir Winston, die hun vakantie op de Bermuda's in verband met Churchills toestand hebben onderbroken. In het Lagerhuis, dat elke middag met gebed begint, werd gisteren een speciaal gebed voor Sir Winston en zijn familie uitgesproken. Zowel de aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsay, als de aartsbis schop van York. dr. Donald Coggan, gewaagde in zijn toespraak van Sir Winston als een stervende man. naar wie aller harten en gebeden uitgaan. Dr. Coggan zei: „wy danken God voor Churchills grote dynamische leiderschap van de volkeren in hun uur van nood. voor zijn grote gaven van geest en zijn wilskracht". Dr. Hartley Williams, directeur van de Vereniging van hart- en longspecialisten, verklaarde dat ook in dit ziekteverloop Sir Winstons bij zondere vitaliteit tot uitdrukking komt. Waar anderen reeds zouden zijn bezweken, zet hij de strijd nog voort. Hij is ook in dit opzicht een uitzondering. Dr. Williams geloofde echter niet dat er nog enige hoop be- Eoningin Elizabeth, die naar Buckingham Palace was gekomen om regelingen te treffen voor haar staatsbezoek aan Ethiopië en Soedan, is gisteren naar Sandringham terug gekeerd. Zij heeft geen bezoek ge bracht aan lady Churchill, zoals sommigen hadden verwacht, maar laat zich wel voortdurend op de hoogte houden van Sir Winstons toe stand. Uitzondering van 20-km-wagens in overweging Vanochtend tegen kwart voor tien is de Vakraad voor de Metaalindu strie onder voorzitterschap van de heer I. Baart, werknemersvoorzitter var d* Vakraad, bijeen gekomen om zich te beraden over de gedachten, die de vorige week woensdag van de kant van werkgevers ter tafel zijn gebracht. Tegen half elf is de vergadering geschorst voor nader onderling be raad. RADIOACTIEVE NEERSLAG NA KERNPROEF De Verenigde Staten hebben gis teravond bekendgemaakt, dat bij de grootste ondergrondse kemproef, die tot dusverre in de Sowjet-Unie is gehouden, radio-actieve stoffen in de atmosfeer zijn gekomen. De Ver enigde Staten hebben onmiddellijk nadere inlichtingen gevraagd, om dat volgens het kernstopverdrag proeven in de dampkring verboden zijn. De atoomenergiecommissie heeft iii een bekendmaking hieromtrent verklaard, dat de Russische ontplof fing een kracht had van 20.000 tot 1.000.000 ton tnt. De atoombom, die in de tweede wereldoorlog op Hirosji- ma viel, had een kraent van 20.000 ton tnt. Automobilist geslagen om kleinigheid 9 Slot pag. 2 De officier bij de rechtbank in Maastricht eiste gisteren een gevan genisstraf van zes maanden, waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoe zichtstelling van het consultatie bu reau voor alcoholisme. De Sittarder, die reeds tweemaal met de politie in aanraking is gekomen wegens mis handelingen van andere weggebrui kers, verklaarde in een woeste bui gehandeld te hebben. De rechtbank zal op 2 februari uit spraak doen. ken zal de Westduitse kanselier dan gelegenheid hebben publiekelijk en daadwerkelijk te tonen, dat hij in derdaad de weg wil inslaan waarop de generaal hem als metgezel wenst te aanvaarden en vooral ook hard nodig heeft. De Westduitse Bondskanselier Erhard wordt bij het kasteel Rambouillet ontvangen door de Franse president De Gaulle voor besprekingen over Europese vraagstukken. Op het rapport „herziening van het ondernemingsrecht" van de staatscommissie-Verdam, verstrekte ons de heer H. J. de Koster, algemeen voorzitter van het Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers, een per soonlijk commentaar. Daarin vraagt hij zich o.m. af, of het nuttig en nodig is dat alle in het rapport aangeroerde punten wettelijk worden geregeld. „Niet alle ontwerpen uit het rap port geven blijk van eenzelfde mate van inzicht in de praktijk van de onderneming. Zo worden in het hoofdstuk enquêterecht maatregelen aanbevolen, die het mogelijk maken dat bijv. op verzoek van een centrale werknemersorganisatie voorzienin gen kunnen worden getroffen als schorsing of vernietiging van een besluit van een orgaan van de ven nootschap. schorsing en ontslag van bestuurders en commissarissen, of ontbinding van de vennootschap. Mogelijkheden als hier bedoeld schieten in het kader van de belan genbescherming der werknemers hun doel volledig voorbij en hun bestaan alleen reeds zou naar mijn mening 't goed functioneren van de onderne- „Ook het voorstel tot wijziging van de structuur van de naamloze vennootschap dat betrekking heeft op taak, samenstelling en bevoegd heden van de raden van commissa rissen en op de verplichte instelling van deze colleges bij open naamlo ze vennootschappen doet onwer kelijk aan. De uiterst kleine meer derheid, waardoor dit ontwerp in de commissie wordt gesteund, stemt op zichzelf reeds tot nadenken". (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gisteren met 33 tegen 15 stemmen (so cialisten en pacifisten) de instelling van een Rijkswegenfonds goedgekeurd. Het fonds, dat dient om de bouw van autosnel wegen te financieren, wordt deels gevoed door bijdragen uit de schatkist en deels door de opbrengst van de hogere motorrijtuigen belasting per 1 februari. Van Cape Kennedy is gisteren de eerste onbemande Gemini- capsule gelanceerd. Het ligt in de bedoeling na meer dergelijke proeflanceringen nog dit jaar een Gemini-capsule met twee man aan boord in de ruimte te bren gen. Op de foto verheft de reus achtige Titan-II-raket zich van het startplatform om de capsule in een baan om de aarde te brengen. aanleggen. Daarvoor is rond twee miljard gulden nodig, die voor zeven tig procent uit de algemene midde len komt, maar voor de rest door de weggebruikers zelf moet worden op gebracht. De belastingverhoging, die 65 procent bedraagt, varieert van ruim 31 tot 75 gulden per Jaar en wordt in het algemeen pas bij ver lenging van de belastingkaart in re kening gebracht. Tot de verhoging van de motor rijtuigenbelasting is eind vorig jaar door de Tweede Kamer (amende- ment-Joekes) besloten als alternatief voor het aanvankelijk door de re gering voorgestelde weggeld, dat al gemeen verzet ondervond. Anders dan by het weggeld worden echter in principe alle weggebruikers, ook al maken zij van autowegen helemaal geen gebruik, door de belastingverho ging getroffen. Minister Van Aartsen was gisteren niet bereid uitzonderin gen te maken. „Dat is onbegonnen werk", vond hij, daarin gesteund door staatssecretaris Van de Berge (Fi nanciën) Daarop geattendeerd door de Se naat waren de bewindslieden wel be. reid ten aanzien van de twintig-kilo metervoertuigen die niet op de rijks wegen mogen komen, ontheffing in overweging te nemen. Staatssecreta ris Van de Berge maakte daarbij hel voorbehoud, dat nog moet worden bekeken of dit soort motorrijtuigen (kruipauto's, motortrucks en bezorg- wagentjes), wel geïsoleerd van het voertuigenpark uitgezonderd kan worden. Duidelijk stelde de staats secretaris. dat het niet do bedoeling is om andere categorieën motorrijtui gen van de belastingverhoging vrjj te stellen. Hoewel de Senaat de toestand op de wegen nogal nijpend begon te vin den, was mr. Van Aartsen van me ning dat het verkeer in het alge meen toch nog op redely ke wyze wordt afgewikkeld. Hy vond met de anti-revolutionair Tjalma, dat het wegennet in vergeUjking met de ons omringende landen de toets van de kritiek nog best kan doorstaan. Dat neemt niet weg, dat versnelling van de wegenbouw zyns Inziens niet kan wachten. Daarom is besloten tot de instelling van het wegenfonds en wordt van de weggebruikers een by- drage gevraagd, die volgens de be windsman verhoudingsgewys niet on redelijk groot kan worden genoemd. By een vlotte afwikkeling van het verkeer komt dat geld er vanzelf weer uit, meende hy. Niet alleen in Frankrijk komt het voor, dat automobilisten elkaar te lijf gaan om een kleinigheid. Een 18- jarige inwoner van Sittard „nam" het internationale gebaar met de wijsvinger niet, dat een Duitser in de nacht van 8 op 9 november vorig jaar wegens een vermeende verkeers- fout tegen hem maakte. Hij sleurde de Duitser na een achtervolging uit zijn auto en ranselde hem zodanig af dat de man in een ziekenhuis moest worden opgenomen. I

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1