Leids T ooiikunstorkest samen met Leids Kamerkoor kunst kAleiöoscgQp „Afgoden smokkelen" nieuwste rage in India Aquarel van Chagall bracht ƒ44.000 op Uitgebreide roof van kostbare schatten jyaricht 1 maart 1860 Woensdag 20 januari 1965 Vierde blad no. 31470 ti^d vrm^-esn Van zwak begin naar sterk slot Al met al een concert, dat hoop val le perspectieven voor een verdere verheugende samenwerking van dit koor en dit orkest opent. \Iozarts Krönungsmessekwam als een glorieuze bekroning De samenwerking tussen het Leids Toonkunstorkest (dirigent {,hris Verhoog) en het Leids Kamerkoor (dirigent Willem Mizée 'i isteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal voor een ge en de zaal volkomen vullend gehoor, heeft tot alles zins waardeerbare resultaten gevoerd, ook al zag het daar aan hankelijk niet naar uitDit als gevolg van het feit, dat de door het aids Toonkunstorkest gespeelde, tamelijk onbeduidende Vierde iijmphonie van de Engelse componist Th. A. Arne (1710'—1778) 1 'hepper o.a. van het beroemde "Rule Brittannia", een nog zeer [nzekere en rammelende indruk maakte, waarbij ook meermalen L e zuiverheid in het gedrang kwam. Speciaal de hoornisten bleken moeite te hebben met hun toonproduktie. Uit de rijke schat Joh. Seb. Bach was de keuze vallen op de bekende „Weinen, 'lagen, Sorgen. Zagen' direct de superieure kwaliteiten n zijn Leids Kamerkoor kon de- rastreren, aanvankelijk echter in te traag tempo, daarbij zonder Doegzame nuancering. Het slotko- „Was Gott tut, das ist wohl- tan" muntte evenwel uit door een eldoende frisheid en een opmer- evenwichtigheid. Solisten waren de nog wel zeer aan partituur gebonden Clementine «rvelt, wier geprononceerde alt- voortreffelijk door de hoboïst nspeeM, nog wij er kan klinken, iris Verhoog, die zich als een ge hooide bas van waardevolle kwali- It aangenaam onderscheidde en de Ben Smithuis. De laatste zal ralsnog, o.a. gehoord zijn sterk tgelijke toon vorming, beter aan i, niet in het openbaar op te tre- Het Leids Toonkunstorkest nam erop revanche tijdens de punctuele ook qua klank bijzonder verzorgde aiding van de negendelige Suite attblofcfluit van Telemann .-1767), charmerende en me'lo- <e muziekjes met een sublieme 11ste: de altblokfluitlerares aan de ichting „Leidse Muziekschool" Jo- nna Ver kade. Zowel technisch als iizikaal was zij volkomen tegen ar langdurige taak opgewassen, larbij zij ook in virtuoos opzicht tblonk. Zij kon het werkelijk niet dpen, dat deze Suite, zonder bij- ader interessante inventies, toch sl heel lang duurdeEen compli ant ook aan Chris Verhoog, die het kest hier zo uitnemend, markant luohtig-vloeiend voor de dag liet aien. En ook mag in onze hulde kantaten t dr. Veldhuizen, de perfecte bespe- Ier van het klavecimbel, betrokken worden. Nieuwe directeur Dordtse musea )e gemeenteraad van Dordrecht eft de heer P. N. H. Domela Nieu- nhuis benoemd tot directeur van Dordtse musea. De heer Domela «wenhuis volgt de heer L. J. Bol die verleden jaar al met pensioen ld moeten gaan, maar wiens direc- ftat werd verlengd. Do nieuwe directeur is sinds 1961 'nservator van het Gemeente Mu- um in Arnhem. Hij hield zich o.m. telg met de afdeling kunstnijverheid het prentenkabinet. werd in Amsterdam geboren en udeerde van 1950 tot en met 1954 Parijs. Van 1955 tot 1961 was hij slstent in het Mauritshuis in Den aag. Na de pauze kwam de glorieuze bekroning: Mozarts onlangs hier nog door het Residentie Orkest en de Wiener Sangerknaben uitgevoerde „Krönungsmesse", daterend van 1779 en vermoedelijk gecomponeerd voor de zondag, waarop de herinnering ge vierd werd aan de kroning van het beeld van Maria am Plain. Hier werd door beide ensembles een respectvolle hulde ook wat de bezielde uitvoering betreft ge bracht aan de Salzburger meester, het geheel in de vereiste stralende dolven. Tijdens de uitvoering van de Bachcantate onder Willem Mi zée. V.l.n.r. Chris Verhoog (bas) Ben Smithuis (tenor) en Cle mentine Voorvelt (alt). (Foto L.D./Holvast) en luchtige Oostenrijkse sfeer gehou den. Mizée had blijkbaar alles op al les gezet om de mis succesvol te doen verlopen en dat is hem prachtig ge lukt. Het homogene klankgehalte van het koor was opvallend, evenals de punctuele ritmiek in de voortvarende tempi. En het orkest vatte zijn be- geleidingstaak in accuraat samen gaan al even nauwgezet op, zodat een onverwachte climax tot stand kwam. Bij de hierboven genoemde solisten had zich de sopraan Machteld Pol dervaart gevoegd. Zij bleek met haar reine stem en zuiver stijlbegrip een kracht, waarmee in de toekomst en bij meerdere rijpheid zeker rekening gehouden kan worden. Mizée mag met grote voldoening op deze glansrijke prestatie terugzien. Het is zeker geen sinecure, een der gelijk gelukkig resultaat met uitslui tend amateurs te bereiken. Het enthousiaste applaus getuigde van grote dankbaarheid. De damessolisten zijn met bloemen gehuldigd, de altblokfluitiste Johan na Verkade is er welhaast onder be- Zeer hoge prijzen op veiling Zeer bevredigend eprijzen en een willige stemming. Dit was de tendentie op de eerste dag van de kunstveiling bij Mak van Waay aan het Rokin in Amsterdam, van o.m. een groot aantal werken - plus minus 2500 van bekende meesters. De veilingzalen waren propvol, niet alleen met Nederlandse adspirant-kopers maar ook met vele buitenlanders, met name uit Engeland, Frankrijk en Duitsland. Het in ons blad afgebeelde aquarel van Chagall ,,Haan en vio list" bracht f 44.000 op. Koper was een Nederlander. Nog een aquarel van Chagall, „Har monicaspeler", werd verkocht voor f8000. Een Bosboom, voorstellende het interieur van de St.-Jans Kathe draal in Den Bosch, noteerde f 10.400. Twee werken van Eversen brachten resp. f 10.600 en f 5000 op. Zij blijven in ons land. Naar verhouding zeer hoge prijzen volgens deskundigen werden betaald voor twee aquarellen van Jacob Cats: f3700 en f3650. Van een onbekende Hollandse schilder, Collier, bracht een stilleven f 5600 op. zeer hoog opliepen, zoals b.v. voor een pastel en aquarel van Isaac Israels, die resp. f3100,en f3600,op brachten. Een zelfportret van dezelf de meester ging voor f 4900,— van de hand, eveneens een bijzonder hoog bedrag. Van Cornelis de Heem haalde een stilleven de f 21.000, een stilleven van Hondecoeter f 8800 en een paneel van Van Grootveld f 6000. Een buiten de catalogus om verkocht klein schilde rijtje van 30x20 van de schilderes Adriana J. Haanen maakte een prijs van f5100. 's Middags waren de ko pers voornamelijk Nederlanders. Prijzen Londense filmcritici De Londense filmcritici hebben de Amerikaanse Anne Bancroft en de Zweedse Ingrid Thulin uitgeroepen tot de beste actrices van het vorige jaar. Anne Bancroft werd verkozen voor haar rol in „The pumpkin eater", Ingrid Thulin voor haar vertolking in Bergmans „De grote stilte". Als beste acteurs werden aangewe zen Richerd Attenborough („Seance on a wet afternoon") en Sidney Poi- tier („De leliën des velds"). De beste films van het jaar waren volgens de critici „The pumpkin eater", „Dr. Strangelove" en de Poolse film „De passagier". Compositie-opdrachten harmonie en fanfare De staatssecretaris van O. K. en W. drs. L. J. M. van de Laar heeft subsidie verleend aan de commissie van samenwerking der vier landelijke organisaties op het gebied der har monie en fanfare in va-band met door die commissie in 1964 aan on derstaande musici gegeven en inmid- diels door hen aanvaarde opdrachten: Cor Kee, componist-organist, wo nende in Zaandam, een werk voor 4e afdeling fanfare; Henk van Lijn schoten, oud-kapelmeester van de Marinekapel, muziekleraar wonende in 's-Gravenhage, een werk voor 2de of 3de afdeling harmonie; A. Pos thumus, kapelmeester van de Kon. Mil. Kapel, wonende in Voorburg tZ.-H.) een werk voor 2de of 3de afdeling fanfare; Jos de Klerk, com ponist en muziekcriticus, wonende in Haarlem, een werk voor le afdeling harmonie; Joh. Pala, componist, wo nende in Rotterdam, een werk voor le afdeling fanfare. De tijdsduur voor elk werk is 6 a 8 minuten. Voorzitter „Grunniger Sproak" overleden In Groningen is op 65-jarige leef tijd overleden de heer Jacques van der Kamp, voorzitter van de „Grun niger Sproak". De heer Van der Kamp heeft als toneelspeler meer dan 40 jaar voor de vereniging ge speeld. Voorts is hij ruim 20 jaar be stuurslid geweest, waarvan de laat ste 8 jaar voorzitter. Zaterdag vindt de crematie plaats in Groningen. Bijzonderheden over het Middeleeuws getijdenboek De Meester van Catharina van Geef was een groot 15de eeuws kunstenaar Het kostbare middeleeuwse getijdenboek van de Meester van Catharina van Cleef zal gelijk gemeld van 21 januari tot 27 februari in het Rijksmuseum Meermanno-Westreenianum (Mu seum van het boek) in Den Haag worden geëxposeerd. Het is de eerste keer dat dit handschrift wordt geëxposeerd. Het werd vorig jaar door het museum aangekocht uit Amerikaansi particu lier bezit. Over de geschiedenis van het handschrift is zo goed als niets be kend. Vermoedelijk in het Utrechtse rond het midden van de 15de eeuw ontstaan is het volslagen onbekend gebleven. Waarschijnlijk is het reeds privé bezit geweest. Er staat een ei gendomskenmerk. n.l. Sara Ploos van Amstel, die in 1803 is overleden. De grote waarde van het handschrift ligt in het belang voor de geschie denis van de Noordnederlandse middeleeuwse boekverluchting. De hoofdmeester aan wie het over grote deel van deze verluchting wordt toegeschreven is een anonymus, die de Meester van Catharina van Cleef wordt genoemd. Dit geschiedde op grond van zijn hoofdwerk, een in het Latijn gesteld getijdenboek, dat voor de Gelderse vorstin Catharina van Cïeef werd gemaakt, die was gehuwd met Hertog Aernout van Gelder. De nieuwste manier van dieven in India, om geld te verdienen is „afgoden smokkelen". Kostbare, soms eeuwenoude godenbeelden worden op grote schaal uit Hindoetempels gestolen, uit het land gesmokkeld en in het buitenland tegen fabelachtige prijzen verkocht. De politie in Nieuw Delhi deelde mede, dat zij hele gezinnen, ook kleine kinderen, op heterdaad heeft betrapt bij het stelen van afgodsbeelden. Ook „heilige mannen" in hun saffraankleurige gewaden zijn in verband met dergelijke diefstallen gearresteerd. De minister van Onderwijs, Mo hammed Ali Chagla, heeft bekend gemaakt dat hij een wetsvoorstel voorbereidt, waarin strenge straffen voor godensmokkelaars worden vast gesteld. Winkeliers, die godenbeelden en antiquiteiten verkopen, moeten de herkomst ervan kunnen aantonen. Deze maatregelen zijn genomen na een klacht van de Oudheidkundige Dienst, dat zeldzame godenbeelden opduiken in huizen van buitenlandse antiekverzamelaars, die elk bedrag willen betalen om er de hand op te leggen. Sommige van deze beelden zijn goden van de „liefdeslust", waar van sommige Indische tempels vol zijn. Het eerste bekende geval van go- densmokkel werd ontdekt tn 1958, •toen een antiekhandelaar in New Delhi probeerde, twee grote ijzeren kisten, gevuld met eeuwenoude af godsbeelden en antiquiteiten, te ver zenden naar een Zwitsers verzame laar. Hij kreeg gevangenisstraf. Sindsdien is een wedstrijd ontstaan tussen de politie en de smokkelaars. Sommige smokkelaars begonnen gebruik te maken van diplomatieke postzakken om antiquiteiten uit In dia te smokkelen, hetgeen aan het ministerie van Buitenlandse Zaken aanleiding gaf, aan alle ambassades een circulaire te zenden om hieraan een einde te maken. Politie doet wat zij kan In steden gevestigde handelaars maken ook gebruik van onschuldig uitziende sadhoes (heilige mannen), die door het land trekken, om kost bare zaken uit afgelegen tempels weg te smokkelen. Zij werken hoofdzake lijk in tempels in het tuiden van In dia, die ontsnapt zijn aan de beelden storm van de mohammedaanse inval- lerst die jaren geleden het noorden van India hebben beroofd van *ijn meeste oude tempelschatten. Op spoorwegstations wordt met goed resultaat de zware bagage van passagiers onderzocht. In september van het vorige jaar werden op het Sealdah-station in Calcutta van drie gezinnen 30 godenbeelden afgenomen. Deze smokkelaars werkten gezinsge- wijze om aan verdenking te ontko men. Kinderen droegen kleine beelden om de indruk te geven dat ze speel goed waren. Vrouwen droegen gro tere, waarvan ze tevergeefs beweer den dat het haar huisgoden waren, die zij via vele generaties hadden ge- erf d om ze te vereren. Er zijn zelfs musea beroofd. Lr de plaats van de gestolen godenbeelden werden imitaties op de voetstukken gezet. De gewapende politiemacht rond het Nationaal Museum in New Delhi is versterkt en de muren zijn ver hoogd om de schatten voor de lange armen van de smokkelaars onbereik baar te maken. Kort geleden is een bijna 2.000 Jaar oud Boeddhabeeld gevonden in het bezit van een Zwitsers verzamelaar. De Lndisohe ambassade is er met me dewerking van de Zwitserse regering in geslaagd, het terug te kopen. De regering is ook voornemens, in buitenlandse bladen advertenties te plaatsen, waarin buitenlandse kopers worden gewaarschuwd. r In de kunsthal Eureka in Madrid heeft de bekende Anda- lusische schilder Enrique Segura op het ogenblik een expositie, waarop geschilderde portretten te zien zijn van meer dan 40 vorstelijke personen. Deze foto toont de schilder bij een ge slaagd portret van Prinses Sofia, echtgenote van Prins Juan Car los de Bourbon. Prof. dr. G. Stuiveling ere-doctor te Gent De Rijksuniversiteit te Gent heeft et ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend aan prof. dr. G. Stuiveling te Hilversum, gewoon hoogleraar in de Nederlandse letter kunde en taalbeheersing aan de Uni versiteit van Amsterdam. De versier selen daarbij behorend, zullen hem worden overhandigd bij de plechtige opening der leergangen van de Rijksuniversiteit te Gent begin ok tober van dit jaar. Drs. K. G. Boon van het Rijks prentenkabinet kreeg het in het Mid delnederlands gestelde getijdenboek voor studiedoeleinden in handen en ontdekte, dat het van de Meester van Catharina van Cleef was, waar na het met subsidies van de Vereni ging „Rembrandt" van „Vrienden der Koninklijke Bibliotheek en van het mimsterie van O.K. en W. kon wor den aangekocht. Het boek telt drie miniaturen, zes gehistoriseerde ini tialen, 29 gedecoreerde initialen van groter en talloze van kleiner formaat en op bijna elke bladzijde randver sieringen, waarin verbeeldingen van mensen en dieren voorkomen. De ontdekking is aanleiding ge weest de verwachting uit de spreken, dat de Meester van Catharina van Cleef uiteindelijk en voorgoed zal worden erkend als een groot I5de eeuws kunstenaar. Naast het getijdenboek in het middelnederlands worden andere handschriften geexposeerd. Voorts is reproduktiemateriaal te zien in de vorm van gekleurde dia-opnamen van miniaturen. Uit het bezit van het museum Meermanno-Westreenianum zijn er nog het Nederlands gebedenboek, waarvan de miniaturen produkten zijn van het atelier van de meester van Catharina van Cleef of van zijn navolgers, handschriften zoals een verluchte historiebijbel, getij denboeken en een gebedenboek, alle uit de vijftiende eeuw. Uit het bezit van de Koninklijke Bibliotheek zijn 28 handschriften. Ereplaatsen op de expositie wor den ingenomen door een Nederlands getijdenboek en een horarium, elk met miniaturen en randversieringen van de Meester van Catharina van Cleef. Het getijdenboek is bezit van het Landesmuseum für Kunst und Kultergeschichte in Münster. Het ho rarium een in het Latijn gesteld getijdenboek komt uit de collectie van de bibliotheek van de Leidse Universiteit. Louisiana Story voor de Filmkring van K. en 0. De vierde voorstelling van K. en O.'s Filmkring bracht gisteravond in de filmzaal van de Universiteit een verrassende tegenstelling. In het voorprogramma draaide een Shell- film over oliewinning in Nigeria, een degelijke documentaire, door vak mensen gemaakt. Maar wat toen volgde, Robert Flaherty's „Louisiana Story", toonde heel duidelijk, wat een ware kunstenaar van een soortgelijk onderwerp weet te maken. Natuurlijk is het niet helemaal eerlijk een ver gelijking te trekken, al was het alleen maar vanwege de duur, waar door Louisiana Story veel meer mo gelijkheden kreeg. Maar dat was toch eigenlijk bijzaak, want het werk van Flaherty (met Richard Leaoock aan de camera) demonstreerde een geheel andere aanpak. In het mon- dingsgebied van de Mississippi, waar slechts enkele families een brok in drukwekkende natuur bevolken, wordt naar olie geboord. Flaherty en Leacock hebben met beide handen de gelegenheid aangegrepen de tegenstelling tussen het stille geweld en de lagune, waar een krokodil op zijn prooi loert, en het daverende lawaai van de boormachines nadruk kelijk te onderstrepen, waartoe de suggestieve muziek eveneens een bijdrage leverde. Onvergetelijk is de kunstzinnige visie enerzijds op de ruige natuur, anderzijds op de kei harde industrie. Beide zijn in deze film volkomen tot hun recht geko- zonder dat deze tegenstrijdige elementen de film als het ware in tweeën hebben gesplitst. Ook dèt pleit voor Flaherty: dat hij die prachtige beelden uit zo sterk uit eenlopende facetten tot een boeiende eenheid heeft weten te smeden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11