LEIDSCH DAGBLAD Churchills arts vannacht aan ziekbed van patient Commissie-V er dam is sterk verdeeld Politieke partijen stellen acties uit VRIJ KOUD Nader beraad over vijf-daagse werkweek Nieuwe Amerikaanse raket: de Poseidon Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 JANUARI 1965 No. 31469 Directeur: EL A. EL van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Londense correspondent) tfSir Winston had een zeer onrustige nacht cn de toestand is slechter geworden", aldus deelde Churchills lijfarts vanochtend om 8.38 uur Westeuropese tijd (9.38 Ned. tijd) op ernstige toon aan de journalisten mee. Lord Moran had toen meer dan vijf uur aan het bed van zijn patiënt doorgebracht. In het holst van de nacht, om tien over vier, was de dokter in Hyde Park Gate aan gekomen. Gisteravond om 11 uur had Lord Moran eveneens een bezoek aan Churchill gebracht. Na drie kwartier kwam hij naar buiten en zei, dat Sir Winston een rustige dag had gehad en dat zijn toestand onveranderd was. Van medische zijde werd als toe lichting gegeven, dat de zwakte pas langzamerhand toeneemt. Bij sommige patiënten kan het coma vele dagen duren, maar het aantal is niet te voorspellen. Wilson mogelijk niet naar Bonn Graag Avon, de vroegere Sir An thony Eden, en zijn echtgenote zou den vandaag hun vakantie in Ber muda onderbreken en in Londen ar riveren. De graaf is tientallen jaren Churchills grootste vriend en mede werker geweest. Hij werd zjjn opvol ger, maar moest wegens zijn gezond heid aftreden. Zijn echtgenote is de vroegere Clarissa Spencer Churchill, een nicht van Sir Winston. Lady Churchill heeft de gehele nacht aan het ziekbed van haar man doorge bracht, evenals haar dochter, mevr. Mary Soames. King aangevallen in staat Alabama Dr. Martin Luther King Is gisteren in Selma in de Ameri kaanse staat Alabama, door een blanke aangevallen toen hij zich gezelschap van een tiental ne gers wilde laten inschrijven in een hotel, dat alleen voor blan ken toegankelijk is. De man, die een uniform droeg an de „nationale partij voor het recht der staten", een rechtse orga nisatie, sloeg de negerpredikant op het hoofd en schopte hem in de lies. Het schijnt dat dr. King niet gewond eraakt, maar hij klaagde wel een lichte hoofdpijn. Het inci dent deed zich voor bij de ingang t hotel. Korte tijd tevoren had den drie andere hotels en restaurants in Selma voor het eerst negers toe- en. De aanvaller en Rockwell, de Amerikaanse nazi-leider, hadden dr. King eerder aangesproken en ge vraagd of zij konden spreken op een nkomst van negers, die 's avonds zou worden gehouden. Zij wilden „de blanke suprematie" verdedigen. Dr. King stond hun ieder een kwartier toe. Na de aanval werd de dader door e andere negers gegrepen en aan de politie uitgeleverd. De negerleider in de loop van de dag in Selma aangekomen om deel te nemen aan intensieve campagne tegen ras- Benscheiding in openbare gelegenhe den. De eigenaar van het hotel heeft zijn verontschuldigingen de Nobelprijs- klaard, dat hij een aanklacht tegen de dader zal indienen. De laatste twee van de 18 man nen die vorige week door een federale „grand jury" werden aangeklaagd in verband met de moord op drie strij ders voor gelijke burgerrechten, in juni van hef vorig jaar, zijn giste- gearresteerd. Tegen betaling van borgtocht van 5.000 dollar wer den zij weer losgelaten. De 16 ande varen zaterdag aangehouden en eveneens op borgtocht vrijgelaten. Volgens het FBI hebben de twee mannen getuigenverklaringen over de moord afgelegd. Advertentie Tijdens de OPRUIMING 10% korting op alle niet afgeprijsde goederen. WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: aanvankelijk op klaringen met voornamelijk in de kustprovincies nog enkele verspreid voorkomende buien en in de nacht en vroege ochtend op de meeste plaat sen lichte vorst. Morgen overdag toe nemende bewolking met later kans eeuw. Aanwakkerende wind tus sen zuid en oost en temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 20 JANUARI Zon op: 08.37 uur: onder: 17.06 uur. Maan op: 21.04 uur, onder: 10.40 uur. Hoog water te Katwijk te 5.16 en 17.35 uur. Laag water te 1.06 en 13.28 uur. Vragen over café's voor homofielen Het PSP-raadslid heeft B. en W. van Amsterdam ge vraagd, of zij niet van mening zijn dat het beleid dat in de hoofdstad gevoerd wordt om uitbreiding en het aantal café's en bars voor homo fielen tegen te gaan, een ernstige inbreuk maakt op de vrijheid van iedere ingezetene van Amsterdam om openbare gelegenheden naar eigen keuze te bezoeken. Verder vraagt de heer Bovenkerk of het college niet van mening is, dat door dit beleid ernstige schade wordt toegebracht aan de naam die Amsterdam in het verleden heeft opgebouwd als toevluchtsoord voor minderheidsgroepen. Hij wil ook in gelicht worden over de motieven die tot het gevoerde beleid aanleiding hebben gegeven en zo deze gegeven zijn, over richtlijnen ran eigenaars van gelegenheden in kwestie om te voorkomen dat hun zaken door ho mofielen worden bezocht. De Assoeandam in de Nijl, waarvan de bouw gestaag vor dert. Thans is een hoogte van ongeveer 50 meter bereikt. Vol gend jaar hoopt men de defini tieve hoogte van 145 meter te bereiken. Vijf jaar geleden is met de bouw begonnen. Als een teken van Je bezorgdheid van het land hebben de grote par tijen een politieke wapenstilstand afgekondigd. Premier Wilson heeft een omstre den verklaring over de toestand van de handel van het land, die hij van middag zou afleggen en die van avond door de tv zou worden uitge zonden, afgelast. De conservatieven hebben een uit zending voor de tv van de partij, die morgen zou plaats vinden, eveneens uitgesteld. Het Lagerhuis, dat van middag begint, heeft tot 22 juni de viering uitgesteld van de 700-ste ver jaardag van het Simon de Mont- fort-parlement waaruit de Britse de mocratie is voortgekomen. Deze vie ring zou oorspronkelijk morgen plaatsvinden. Er heerst als gevolg van het le vensgevaar waarin Churchill ver keert, ook onzekerheid of het be zoek van premier Wilson en zijn naaste medewerkers aan Bonn, dat vastgesteld was voor donderdag en vrijdag, zal doorgaan. Indien er nL verergering in de toestand mocht in treden of Sir Winston in de komen de dagen mocht komen te overlij den, zal het bezoek zo goed als zeker voorlopig worden afgezegd. Aan gezien in geval van Churchills dood bondskanselier Erhard in Londen kan worden verwacht, is hét niet uitgesloten dat de besprekingen in Dr. Moran deelde vanmiddag om kwart voor één Ned. tijd mee dat de laatste vier uur de toestand niet verder was achteruit gegaan. Het volgendè bulletin wordt vanavond verwacht. Volgens medische commentators kan de toestand waarin Sir Winston op het ogenblik verkeert nog een aantal dagen voortduren. Directieconflict bij Blenzo opgelost Het directieconflict bij de Blenzo- schoenenfabriek te Etten is opge lost. De als gevolg van het conflict vorige week ontslagen zeventien per soneelsleden, allen chefs en kantoor bedienden, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. De vier directieleden hebben na onderling beraad op alle geschilpun ten overeenstemming bereikt en alle tussen hen lopende juridische proce dures, in totaal een tiental, zullen worden ingetrokken. 'Het kort geding tussen de directie leden dat gistermiddag om twee uur t de Bredase rechtbank zou die- i, ging niet door. ferry Robinsoneen van de Amerikaanse fascistenleiders, wordt op nadrukkelijke wijze verwijderd uit een hotel in Selma in de staat Alabama, nadat hij de negerleider ds. Martin Luther King had aangevallen toen die zich in het hotel liet inschrijven. Staatscommissie wil een of twee commissarissen in onderneming laten benoemen door werknemers (Van onze parlementaire redactie) De staatscommissieVerdam is er niet in geslaagd, een eens luidend advies op te stellen over de verwezenlijking van de mede zeggenschap van de werknemers in naamloze vennootschappen. De kleinst mogelijke meerderheid, negen leden stelt voor, in open NV's (en in besloten NV's, die daarmee in concernverband staan) de werknemers de bevoegdheid te geven minstens één commissaris te benoemen, of minstens twee commissarissen indien de raad van commissarissen uit meer dan vijf personen bestaat. Deze meerderheid wil aan de aldus samengestelde raden van commissarisssen ruime bevoegd heden toekennen, en wel die van benoeming van de bestuurders, goedkeuring van de jaarrekening en (mede) beslissende invloed op het nemen van besluiten, die voor de N.V. en haar onderneming van ingrijpende betekenis zijn. Voorts wenst een meerderheid van de commissie een bepaalde wette lijke omschrijving van de taak van de commissarissen en een leeftijdsgrens van bij voorkeur 72 jaar. De overige zeven leden van de com- issie-Verdam hebben tegen dit voorstel ernstige bezwaren. Zij vin den, dat het voorstel van weinig wer kelijkheidszin getuigt, omdat het niet past bij het wezen van de onderne ming, noch bij de ontwikkeling van het ondernemingsbesteL Ook zal het niet of nauwelijks bijdragen tot het gestelde doel, goede sociale verhou dingen binnen de ondernemingen, maar veeleer aan de harmonie in de topleiding van de ondernemin gen afbreuk doen. Het rapport bevat verder voorstel len van een aanzienlijke meerderheid van de commissie, die erop gericht is aan het overleg in de ondernemings raden grotere betekenis te geven. Unaniem bepleit de commissie een wettelijke regeling met betrekking tot de jaarrekeningen van ondernemin gen, Met de grootst mogelijke meer derheid stelt de commissie voor, het enquêterecht uit te breiden, onder meer tot algemeen erkende organisa ties van werknemers. Tenslotte worden enkele maatrege len bepleit met betrekking tot de vergadering van aandeelhouders. On der meer wordt voorgesteld, daar waar op grote schaal certificaten van aandelen in omloop zijn, met een minimum van 250.000 gulden, certifi caathouders een wettelijk recht tot bjjwoning van de algemene vergade ring van aandeelhouders te geven. De voorstellen van de commissie of de meerderheid van de commissie gaan vergezeld van voorontwerpen van wet. Men zie ook elders. In de détailhandel Met de vergadering van het hoofdbedrijfschap detailhandel ovei de ontwerp-verordening tot realisering van de vijfdaagse werk week in de detailhandel in het verschiet (woensdag 27 januari) heeft de detailhandel van de Ned. r.-k. Middenstandsbond zich beraden op de situatie. Blijkens een communiqué van de N.R.K.M. was de detailhan- delsraad met het bestuur van de N.R.K.M. van mening dat de vele bezwaarschriften die naar aanleiding van de ontwerp-verordening zijn ingediend een nieuwe overweging van de ontworpen regeling noodzakelijk maken. De NRKM. Is voorstander van in voering van de vijfdaagse werkweek in de detailhandel", aldus het com muniqué. De gedetailleerde uitwer king van dit beginsel stuit echter bij grote delen van het betreffende be drijfsleven op ernstige moeilijkheden. „Het zou, zo meent de NRKM, geen daad van wijs beleid zijn indien, on danks de bezwaren van grote groepen van het bedrijfsleven, de ontwerp verordening ongewijzigd door het be- President Johnsons defensie begroting beloopt 49 miljard dollar, d.i. 300 miljoen minder dan dit jaar en 2.3 miljard dollar minder dan verleden jaar. Ame rika is nu sterker dan op welk ander moment ook in de geschie denis van de V.S. in vredestijd. Van groot belang is zijn aankon diging ,dat er een nieuwe ballis tische raket wordt ontworpen, die een tweemaal zo grote lading Dll nummer bestaat uit IZ pagina's en achtmaal de verwoestende kracht heeft van de krachtigste Polarisraket (type 3-A). De nieuwe raket zal Poseidon heten en van onderzeeërs af worden gelanceerd. De ontwikkeling van de Poseidon zal ongeveer twee miljard dollar kos ten. Het bereik is 4.200 km. De Po seidon zal de Polaris niet geheel ver vangen. Amerika's onderzeevloot zal zowel met Poseidon- als met Polaris- raketten worden uitgerust. Johnson sprak voorts van een aan tal opmerkelijke nieuwe ladingen voor strategische raketten. Deze worden voorzien van middelen, die de zeker heid bieden dat zij hun doel door bijna elke verdediging heen kun nen bereiken. Zij melden hun route tot aan het ogenblik van de explosie. Een derde ontwikkelingsproject waarvan de Amerikaanse president gewag maakte is een korte-afstands- raket voor operationeel gebruik bij bijv. B-52 bommenwerpers. Het wa pen is echter ook geschikt voor an dere vliegtuigen. De president noem de het nieuwe type een grote verbe tering. Men kan er een aanzienlijk groter aantal doelen mee bestoken zonder binnen het vuurbereik van de plaatselijke defensie te geraken. Op het terrein van de klassieke be wapening zullen, behalve het grote transportvliegtuig, zeer snelle trans portschepen worden gebouwd, uitge rust met gasturbine-aandrijving. Zfj zullen over de gehele wereld worden gestationeerd met het doel zwaar ma terieel op elk gewenst moment naar bepaalde gebieden te Nieuwe grondwet voor Jemen Krachtens een door emir Badr af gekondigde grondwet zal Jemen voortaan een „constitutionele demo cratie" zijn. Het land krijgt een ge kozen nationale vergadering, die de regering van het volk door het volk zal waarborgen, aldus de nieuwe vi ce-premier Abdel Rahman. stuur van het Hoofdbedrijfschap de tailhandel zou worden vastgesteld. „Er zal, zo besluit het communiqué, nog een nader gesprek zijn met de partners die betrokken zijn geweest bij het overleg dat tot de ontwerp verordening heeft geleid". FOTO-SCHAR WEGGESTEMD (Van onze Haagse correspondent) De ledenvergadering van de Neder landse Vereniging van Vakfotografen (NFPV)de bond van patroons ln het fotovak, heeft gisteren met 100 tegen 37 stemmen het bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf weggestemd. Da bond, die destijds tegen veel weer standen in het initiatief heeft ge nomen tot de instelling van het schap (in 1959), heeft nu uit haar eigen oppositie-groep vjjf bestuurs leden voor dit p.b.o.-lichaam be noemd. Deze hebben opdracht de li quidatie van het foto-schap te bevor deren. Het bedrijfschap voor het foto grafisch bedrijf is het p.b.o.-lichaam voor het fotografisch ambacht, dus niet voor de in foto-artikelen. De NFPV is op dit gebied de grote on dernemersorganisatie. Zij omvat meer dan de helft van de circa 2000 be drijven. Dit verklaart waarom de NFPV 5 zetels in het schap-bestuur heeft. De zesde zetel aan onderne mers-zijde wordt bezet door de klei ne Nederlandse Vereniging van Fo to-journalisten. Van werknemerskant bezetten de al gemene Nederlandse Grafische Bond, de Nederlandse Katholieke Grafi sche Bond en de Nederlandse Chris telijke Grafische Bedrijfsbond resp. 3, 2 en 1 zeteL IV s Uit het Leldsch Dagblad van 20 Januarij 1865: De nieuw opgerigte Staats bank van leening te Utrecht zal over 1864 een verlies van f5000 opleveren. Het tarief der rente is verhoogd tot 12 en 18 pet. De Paus heeft als Nieuw jaarsgeschenk eenige duizen den sigaren uit Havana ont vangen. Daar hij niet rookt heeft hij ze aan den generaal de Montebello aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1