REEKS URGENTE BOUWWERKEN OP DE (FUNEST) LANGE BAAN In „gunstige" laatste jaren werd slechts het minimum verricht voor effectief inhaalprogramma Hedendaagse muziek in „De Lakenhal" album sigaren Leiden „bedrijft" al 30 jaar papyrologie Hevig tumult op het Burchtterrein ppgericht 1 maart 1860 Maandag 18 januari 1965 Tweede blad no. 31468 Gesprek met rector en secretaris senaat (Van een onzer redacteuren) De besnoeiing van het Leidse universitaire bouwbudget voor 1965 met vijftig procent be tekent, dat verschillende dringende voorzienin gen, nodig voor het inlopen van een enorme achterstand, op de lange baan worden gescho ven en vijftien jaar of langer moeten worden uit gesteld. Onder deze omstandigheden komt van zelfsprekend niets terecht van het bijhouden van de op vele gebieden stormachtige vooruitgang van de wetenschap, zodat duidelijk is. dat zich een noodlottige situatie ontwikkelt, die op den duur ook een funeste invloed zal hebben op de Nederlandse welvaart. Onlangs hebben wij uitvoerig over deze pro blematiek geschreven naar aanleiding van een persconferentie, door curatoren en senaat van de Leidse Universiteit belegd over de drastische beperkingen op de begroting voor het thans aan gevangen jaar. Het vraagstuk vraagt opnieuw de aandacht naar aanleiding van de „open brief" welke na mens de senaat is verzonden aan de minister president, welke open brief wij zaterdag publi ceerden .Het was een noodkreet aan de regering welke niet in de laatste plaats ook gericht was tot de leden van de Eerste Kamer. Kan de Eerste Kamer nog wat doen Ongetwijfeld Is het voor de Leidse Universiteit bijzonder teleurstellend geweest, dat tijdens de behandeling van de begroting van O. K. en W. in de Tweede Kamer met geen woord is gerept over de ontsteltenis in universi taire kring naar aanleiding van de plotselinge en rampzalige rem op de bouwactiviteit. Blijkbaar hebben politiek belangrijker zaken als radio en televisie tezeer de aandacht van de Kamer gehad. In de Eerste Kamer zal deze begroting nog behandeld worden, en er be hoeft geen twijfel aan te bestaan, dat zij zal worden aanvaard. Maar het zou goed zijn, wanneer mede dank zij deze open brief, waarin de ernst van de toestand nog eens nadrukkelijk onder woorden wordt gebracht, de Eerste Kamer de regering er op zou wijzen, dat een voortzetting van het thans ge voerde beleid funest zou zijn, en dat de volksvertegenwoordiging in komende jaren een andere politiek verwacht. Verdere acties in voorbereiding Inderdaad is dit een van de re denen, waarom de senaat van de Leidse Universiteit het ogenblik op portuun heeft geacht voor het lan ceren van deze open brief, aldus zei den ons de rector magnificus, prof. dr. D. J. Kuenen en de secretaris van de senaat, prof. dr. J. Dankmeijer tijdens een onderhoud, dat zij ons toestonden naar aanleiding van het 60hrijven aan premier Marijnen. Er zou, hoeveel schade de financiële rem op de bouw reeds heeft gedaan, veel gered zijn wanneer de regering dui delijk te verstaan werd gegeven dat de volksvertegenwoordiging ten aan zien van de begroting 1966 niet een dergelijke besnoeiing kan en mag aanvaarden. Prof. Kuenen deelde mee, dat het overigens bij deze open brief niet zal blijven, dat natuurlijk ook langs de meer traditionele wegen ook door curatoren pogingen in het werk gesteld worden om tot een ombuiging van het beleid te komen en om de schade te beperken. Een zinsnede uit de open brief waarin gesproken wordt over ook elders bestaande bezorgd heid doet trouwens vermoeden, dat de acties tegen de besnoeiing niet tot Leiden beperkt zullen worden. Ook andere Universiteiten en hogescholen zijn namelijk getroffen, al komt de slag voor Leiden wel het zwaarste Zwaarste klap voor voortvarendheid Dat Leiden het zwaarste wordt ge troffen ligt vooral in het feit, dat men hier het verst gevorderd was met de plannen, om in de loop van de komende jaren de grote reeds in de jaren dertig ontstane achterstand in te lopen, zodat Leiden de meeste gelden heeft aangevraagd (voor 1965 ongeveer 40 miljoen) voor bouwpro jecten. Wanneer dan min of meer een eenheidstarief van twintig mil joen wordt ingevoerd, valt de groot ste klap bij de grootste aanvrager, in casu Leiden. Zoals indertijd gezegd, zal de bouw aan projecten, die reeds onderhanden zijn, kunnen worden voortgezet (het geen wat anders is dan voltooid!) en dit zijn voornamelijk de eerste fases van het ohemiecomplex, het Kamer- lingh Onnes Laboratorium en het Provisorium aan de Schelpenkade. Doordat thans minder geld per jaar beschikbaar komt en het benodigde geld voor de genoemde projecten nu over een veel langere reeks van ja ren beschikbaar dreigt te komen, moet de voorbereiding en uitvoering van andere dringende objecten voor vijftien jaar of langer worden opge schort. Ontstellende opsomming Prof. Kuenen en prof. Dankmeijer noemden als dergelijke op de lange die met zekere toezeggingen zijn BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Relnler Jacobus, zn van R. J. Moenen en J. C. M. Loos; Cornells, zn van C. Moot en H. Berkenvelder. OVERLEDEN H. C. Fisser, 72 Jr, man; D. Schip per, 69 jr, man; M. Schulz, 71 jr. e.v. T. Mens; A. D. Krijger. 47 jr. man. Complex voor medische chemie en farmacologie Complex voor bacteriologie, pa rasitologie, antropogenetica, stralingsgenetica en enzymo logie Heelkunde met diverse specialis men Reumatologie (in economisch opzicht zeer belangrijk) Kindergeneeskunde V erpleegsterstehuis Centrale medische bibliotheek die in een van de door andere bouw vrijkomende ruimten zou kunnen worden onderge bracht) Botanie (ernstige vertraging) Geologie (waarvoor een tijde lijke behuizing ingericht wordt Uitbreiding complex Graven steen voor de juridische facul teit Universiteitsbibliotheek (het eerst te verwezenlijken en over drie jaar te starten object in het thans op de lange baan geschoven Wittesingelplan, waardoor de gehele literaire faculteit zwaar wordt getrof fen) Dit is slechts een opsomming van de eerste gevolgen, want er zijn ver der reikende gevolgen, doordat ver traging in deze eerste fase onher roepelijk invloed zal hebben op de volgende etappe van het inlopen van de achterstand uit de eerste decennia van deze eeuw. Een treffend voor beeld daarvan is de lijdensweg van de psychiatrische instituten Voorbeeld van een lijdensweg Voor de nu eenmaal zeer veel ruimte vergende psychiatrie was reeds een gebouw ontworpen in het plan-1913 voor het Boerhaavecomplex van het Academisch Ziekenhuis. Door de economische crisis in de jaren dertig kon het befaamde .gebouw X" echter niet worden afgebouwd. Na de bevrijding bleef het nog lange tijd onvoltooid tot het veertig jaar na de toezegging aan psychiatrie in gebruik moest worden genomen door stof wisselingsziekten, endocrinologie, neu rologie en neurochirurgie. In de grootscheepse plannen voor de ko mende jaren (de eerste fase van in lopen van de achterstand en moder nisering van het Academisch Zieken huis) was eerst ook psychologie op genomen, maar er bleken nog urgen tere zaken te zijn, zodat psychiatrie ook uit deze eerste fase verdween. En die eerste fase wordt nu vrijwel ge heel op de lange baan geschoven. Wanneer Psychiatrie eenmaal op zijn vroegst by de huidige financie- ringspolitiek over 25 jaar! aan bod komt in 1990, zal dit ruwweg tach tig jaar zyn na het ogenblik dat men zich realiseerde, dat deze tak van we tenschap dringend behoefte had aan een goede behuizing Is het wonder, dat prof. Bastiaans, ambt als hoogleraar in de psychiatrie aanvaardde, een van de eersten was die openbaar in zeer heftige bewoor dingen van leer trok tegen de ramp zalige finanoieringspoLitiek van de regering, zoals deze zich manifesteer de in de begroting voor het thans aangevangen jaar? Minimum Vorig jaar bestond nog goede hoop, op grond van toezeggingen van enige jaren geleden, dat de algemene ach terstand binnen een afzienbare reeks van jaren zou kunnen worden inge lopen. Voor 1964 waren b.v. de aan gevraagde gelden vrijwel volledig toe gewezen. Er is dan ook dat Jaar voor ongeveer 39 miljoen voor de Leidse Universiteit gebouwd. En toch was het in deze laatste „gunstige" jaren nog lang niet allemaal botertje tot de boom. By de aanvragen van gelden was toen namelijk reeds rekening gehou den met het feit, dat ook de regering nu eenmaal niet over een onbeperkte beurs kan beschikken. En voorts dat men in de bouw niet meer hooi op zijn vork kan nemen dan de situatie op de arbeids- en miateriaalmarkt toestaat. Concert door de K.N.T.V. De Kon. Ned. Toonkunstenaars vereniging, afd. Leiden, heeft de laatste jaren regelmatig concer ten van moderne muziek georga niseerd, waarvoor de belangstel ling steeds uitstekend is geweest. Zaterdag 23 januari a.s. is er weer een uitvoering van moderne mu ziek, die zal plaatsvinden in De Lakenhal. Voor het eerst in deze reeds „traditionele" reeks zullen er ook werken van buitenlandse meesters worden uitgevoerd. Van de Zwitserse componist Frank Martin, een der meesters van de al klassieke periode der moderne mu ziek, komen een ballade voor fluit en piano en enige van zijn préludes voor piano tot klinken. Engeland is verte genwoordigd door drie componisten: Walter Leigh en Anthony Hopkins (werken voor blokfluit en piano) en William Walton (liederen voor sopraan en piano). De Oostenrijkse componist Heimo Erbse, die allerlei nieuwe technische verworvenheden op geheel eigen wijze verwerkt, heeft prachtige liederen geschreven, waar van nu een cyolus voor bariton en piano wordt uitgevoerd. Werken van twee belangrijke Italiaanse componis ten, Luciano Berio en Bruno Mader- na, verdienen grote aandacht. De pianovariaties van Berio en Mader- Honeyrêves voor fluit en piano zijn werken van internationaal belang. Ons land is present met drie com ponisten; Rob du Bois, Jan Dijk (concertino voor altblokfluit, piano en strijkers) en Henk Briër. Van laatstgenoemde componist „Le vrai visage de la Paix" voor sopraan, mezzo-sopraan, bariton, fluit, piano en strijkkwartet. Dit werk vond enige jaren geleden in de Zuiderkerk veel waardering en wordt nu op verzoek herhaald. De medewerkenden (leden van de afdeling en enkele gasten) zijn: Leny Stevens-Ridderhof (sopraan) Thea Ekker-van der Plas, (sopraan) Hans van der Leeuw, (bas-bariton); Koos Verheul, (fluit); Piet Kunst, (altblokfluit)Gerda Bromolow (viool)Joke Hartzheim, (viool) Pauline Zondag, (altviool)Betteke Groot, (cello); Henk van Mourik, (contrabas). Voorts Jan van der Meer, Martien Opdam, Wim Serlie, (piano), Henk Briër, (piano-dirigent). De vrijwel volledige toewijzing van de aangevraagde gelden In die Jaren betekende dan ook niet méér dan dat de minimum inspanning kon worden verricht voor het hoogst noodzake lijke inhaalprogramma. Nu zo drastisch het mes ls gezet in de begroting, moet in het licht van deze situatie van een ramp voor de wetenschap, daardoor voor de cul turele ontwikkeling en zeker niet het miinst ook voor de welvaart van ons volk worden gesproken. Het gaat er ndet alleen om, dat de Universiteit op deze wijze zich niet kan ontwik kelen naar de eisen van de tijd, maar dat een zeer grote achterstand zó veel groter dreigt te worden, dat het inhalen daarvan tot de onmogelijk heden gaat behoren. Men moet zich niet de illusie maken, dat dit niet zeer ingrijpende repercussies zou hebben op de gehele Nederlandse sa menleving, op haar welvaart en haar positie in de wereld. Nieuwe taken blijven liggen Als een van de taken van de uni versiteit, waaraan men in ons land ln tegenstelling tot elders nog in het geheel niet is toegekomen doordat de eerste krachten aangewend moesten worden aan „bijkomen" bij het bui tenland en de vooruitgestormde we tenschap, noemde prof. Dankmeijer nog de nascholing voor afgestudeer den, die in de maatschappij werk zaam zijn. Nu de wetenschap zich op alle ter reinen zo snel ontwikkelt, kan een academisch gevormde alleen d&n de volledige vrucht van grote investerin gen in zijn vorming afwerpen, wan neer hü regelmatig op de hoogte blijft van nieuwe inzichten, technie ken en kennis. In andere landen be staan voor een dergelijke regelmatige nascholing zelfs grote aparte insti tuten, in ons land blijft het bij ge brek aan financiële middelen, aan ruimte en aan hooggekwalificeerd wetenschappelij k onvoldoende kleinere wel daarin gezien de opmerkelijke activiteit wordt ontwik keld. Men denke slechts aan de Boerhaavecursussen in Leiden voor afgestudeerde artsen, aan de leraars- cursussen in de wis- en natuurkunde in Groningen en in een roulatiesy steem in Leiden, Amsterdam en Utrecht. Dat alles is echter veel en veel te klein van opzet. Wil de universiteit ook deze taak in het belang van de gemeenschap verrichten, dan moeten hiervoor gel den, zeer veel gelden beschikbaar ko- Drukke maanden breken aan voor „Sempre Avanti" Er breken drukke maanden voor het Leidse christelijke mu ziek- en toneelgezelschap „Sempre Avanti". Niet minder dan vijftien uitvoeringen staan voor de maanden februari, maart, april en begin mei op het programma, In de maand Januari worden twee uitvoeringen gegeven: op 22 januari treedt het muziekgezelschap op in Zwijndrecht voor C.B.C. en op 2? januari speelt hetzelfde gezelschap in het St. Antonius Clubhuis voor de personeelsvereniging „De Sleutel ring". Op 5 februari volgt een op treden voor de personeelsvereniging van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij ook in het St. An tonius Clubhuis en op 11 fe bruari speelt het muziekgezelschap in het Marine-Vliegkamp Valken burg. De afdeling toneel van „Sem pre Avanti" speelt op 18 februari voor de Oranje Vereniging en op 22 februari verzorgt het muziekgezel schap weer een avond in het St. An tonius Clubhuis, ditmaal voor de R.K. Middenstands Vereniging. Op 5 maart gaat het muziekgezelschap op reis naar Breukelen waar het in hotel „Het Statenwapen" voor perso neel van een melkfabriek optreedt. Ook op 17 maart gaan de muzikan ten op stap, want dan treden ze op in Apeldoorn in de Nieuwe Schouw burg voor een congres van groente handelaren. Op 22 en 23 maart wor den in het St. Antonius Clubhuls twee toneelavonden voor het gezel schap zelf verzorgd. In de foyer van de Stadsgehoorzaal treedt het mu ziekgezelschap op 26 maart op voor de Nederlandse Christelijke Reis Vereniging. De Voorschotense Bond van Bejaarden kan op 8 april in het Cultureel Centrum luisteren naar de prestatie van het muziekgezelschap. Dat kunnen de oud-strijders van het Vierde Regiment Infanterie doen op 23 april in de Leidse Doelenkazer ne. Op 17 en 18 mei worden twee eigen Jong en Jolig avonden gehou den in het St. Antonius Clubhuis. Rijksbijdragen Woningwet Ingevolge art. 56 van de Woning wet zijn de volgende jaarlijkse bij dragen van ten hoogste 50 jaren uit 's Rijks kas toegekend: Gemeente Leiden f9.856,-; gem. Alphen aan den Rijn f3.782,- en f 15.129,- Woningbouw Ver. „Goed Wonen" in Koudekerk aan den Rijn f 5.878,-, Woningbouwver. „Buiten- lust" in Oegstgeest f 5.490, Woning bouwver. „Waddinxveen" in Wad- dinxveen f8.502,-. Kost gaat voor de baat uit Er zijn meer taken, die niet naar behoren kunnen worden uitgevoerd, waarvan de gemeenschap ernstige schade zal ondervinden. Noemen wij sleohts het reuma-onderzoek, maat schappen ij k-economisch gezien van zo groot belang wanneer men zich rea liseert hoeveel arbeidskracht en ar beidstijd door deze ernstige volks ziekte verloren gaan. Grote investe ringen zouden hier veel grotere baten voor de gemeenschap kunnen afwer pen. Het totaal-beeld is derhalve wel bijzonder somber. Het is te hopen maar helaas nauwelijks te verwachten dat op zeer korte termijn in overheidskrin gen wordt ingezien, welke ca tastrofale gevolgen de verkeerde zuinigheid moet hebben: voor enkele dentalen miljoenen wordt de welvaart van ons volk ernstig ondermijnd. 7PWr met prachtige sigarenbandjes ROZEN TULPEN PADDESTOELEN Bolknak Bolknak Senoritas 30 ct 25 CL 16 ct Bij de H.C.W. AFSCHEID J. LANCEZAAL EN JUBILEUM W. C. v. d. ZANDEN By de H.C.W. werd de vorige week afscheid genomen van een hoofd- monteur en het jubileum gevierd van een construe tie werker. Riep donderdag de heer J. Lange zaal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de H.C.W. een vaarwel toe, een dag la ter herdacht de heer W. C. van der Zanden het feit, dat hij een kwart eeuw geleden bij de H.C.W. in dienst trad. De heer Langezaal werd ontvan gen ln de recreatiezaal, waar de voor zitter van het Sociaal Fonds, de heer C. W. Pouw, hem een enveloppe met inhoud overhandigde. De heer F. Overciijk bood de scheidende hoofd monteur namens de hulpmonteurs een biljartkeu in foudraal aan. Van de personeelsvereniging „De Stalen Band" kreeg de heer Langezaal een kist sigaren. Deze attentie werd hem overhandigd door de heer M. Kriek, die tevens een woord van waardering sprak. De heer Langezaal dankte ten- Prof. Van Groningen ontvangt tegen wil en dank aan hem opgedragen uitgaven In het Leids Papyrologisch Instituut gebeuren dingen waarvan de directie geen weet heeft. Dat zei prof. dr. B. A. van Groningen op een bijeenkomst in het Snouck Hurgronjehuis, die zaterdag ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Stichting Het Leids Papyrologisch Instituut werd gehouden. Hij kreeg in verband met dit jubileum namelijk twee nieuwe uitgaven van het instituut aan geboden. die aan hem zijn opgedragen ondanks zijn uitdrukkelijk verzoek om dat niet te doen. „De bestudering van de Griekse papyrologie in Leiden is even oud als de studie van het vak in het alge meen" zei prof. dr. M. David, die in 1935 samen met prof. van Gronin gen en dr. J. C. van Oven het in stituut oprichtte. Prof. David, die als eerste het woord voerde gaf 'n over zicht van de geschiedenis van het vak. De „zakelijke" aanleiding tot de oprichting van het Leids Pa pyrologisch Instituut was de moge lijkheid om een bijzondere collectie Griekse papyri uit Engeland te ver kregen. In 1941 werden deze papyri gepubliceerd. Opdracht Prof. dr. Van Groningen gaf een overzicht van de activiteiten van het instituut in de afgelopen 30 jaar. Het meest naar buiten tredende werk het Leids Papyrologisch Insto- tuut is de uitgave van werken op dit gebied in een serie genaamd „Papyrologicae Lugduno-Batava". De delen 13 en 14 in deze serie werden hem tijdens de jubileumbijeenkomst overhandigd door de heer P. W. Pest- i, die als wetenschappelijk amb tenaar aan het instituut verbonden is. „De werken zijn hoewel U dat niet wilde aan U opgedragen. We hebben weliswaar Uw naam er uit gelaten, maar dat maakt weinig ver schil" zei de heer Pestman, die „Papyri Selectae" en „Studia Papyro logie» Varia" behalve aan prof. Van Groningen onder meer overhandigde aan de Senaat van de Leidse Univer siteit, aan de Universiteitsbiblio theek en het Museum van Oudhe den. Na de bijeenkomst recipieerde de directie van het instituut. Diamanten jubileum als heilssoldate Mevrouw E. Stol te-Heus werd gis teren in de korpszaal van Jiet Leger des Heils gehuldigd ter gelegenheid van haar diamanten jubileum als Heilssoldate en haar veertigjarig ju bileum als korps-sergeant-majoor. Divisie-officier luitenant-kolonel P. Deurloo was met zijn vrouw voor deze gelegenheid naar Lelden geko- Deze zei het genoegen te hebben de jubilaresse reeds vele jaren te kennen. Hjj stond stil bij het getal veertig, een bijbels getal, aldus de di visie-officier, die zijn huldigingstoe spraak baseerde op Handelingen 16, waar volgens hem wordt gesproken van de eerste Heilssoldate, die haar hart voor de Heer uitstortte, name lijk Lydia. Zij toch had zich bekeerd op de prediking van Paulus, die vol gens kolonel Deurloo „korpsen" had gesticht. Door de liefde van Jezus ging het hart van Lydia en ook dat van zuster Stol te open. De korpsser geant-majoor heeft zich dienstbaar gemaakt voor de uitbreiding en de verkondiging van het Evangelie. Veertig jaar heeft God mevrouw Stolte dit korps willen gebruiken en kolonel Deurloo wilde haar danken voor haar trouw. In kerkelijke ter men gesproken, wilde hij haar ver gelijken met de president-kerkvoogd. Tenslotte las kolonel Deurloo een oorkonde voor namens commandant Palstra, waarin wordt medegedeeld, dat mevrouw Stolte is bevorderd tot ere-korps-sergeant-majoor. Nadat de zangbrigade onder lei ding van mevrouw De la Rie het Credo had gezongen, sprak mevrouw Stolte en het lag in haar aard, dat zy ook haar getuigenis wilde geven. Onder meer zei de jubilaresse, dat er geen problemen zijn voor hen, die God volkomen willen dienen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doctoraalexamen II mej. C. M. Blom (Loosduinen) en de heren K. J. Heering (Haarlem), A. V. M. Perquin (Voorschoten), E. R. Doudijn ((Voorburg); semi-arts- examens de heren G. J. Blanken (Katwijk aan Zee), D. W. Hoogwater (Den Haag), E. W. K. Tasseron (Oegstgeest), J. J. M. v. d. Werf (Nijmegen)artsexamens de heren C. H. Waals (Den Haag), L. R. M. Wam ars (Oosterhout), A. Zecha (Leiden). slotte voor de vele hartelijke woor den en de fraaie cadeaus. Het zilveren jubileum van de heer Van der Zanden werd niet in het openbaar herdacht De jubilaris wenste namelijk alleen en uitsluitend door de directie te war den gehuldigd. Ondanks dit verzoek hebben zijn collega's enkele geschenken bij hem thuis laten bezorgen. „De Stalen Band" zorgde voor een bloemstuk. Zowel de heer Langezaal als de heer Van der Zanden ontving van de directie een gesloten enveloppe. Leidse arbeider gedood door stroom De 38-jarige ongehuwde arbeider L. Schlagwein uit Leiden is vanmorgen om kwart over 8 met een hoogspan ningskabel in aanraking gekomen en overleden. Dit gebeurde tydens sloop werkzaamheden van de Leidse firma De Bolster aan de boerdery Veld- helm langs de Ryksweg ln Oegst geest. Feestavond van Smit Röntgen De grote zaal van het St. Antonius Clubhuis was zaterdag vrijwel geheel bezet door de leden van SmitRönt- gen's Ontspanningsvereniging, die daar hun feestavond hielden. Na een kort welkomstwoord van de verenigingsvoorzitter de heer C. Baart, in het bijzonder gericht tot de leden van de directie en de afge vaardigden van de zusterverenigin gen, hebben de feestgangers(sters) zich enkele uren uitstekend vermaakt met een cabaret- en variétéshow. Tot het welslagen hiervan werk ten op voortreffelijke wijze achter eenvolgens mee Tiny en Tom van Maaren (conferences en schetsjes), het jeugdige zangduo „The Luck- berry's", dat een serie populaire liedjes ten gehore bracht, het even eens nog jeugdige en succesvolle zangduo „Alegria", dat Spaanse- en Mexicaanse liedjes zong, de be kende goochelaar-parodist Haak van Overloop, en het trio Jan Staat», dat met zang van Tiny de Cler het pro gramma muzikaal omlijstte. Jammer was het, dat „The Rfle Brothers" door ziekte van één hun ner verstek moesten laten gaan. Na afloop volgde nog een gezellig samenzijn met medewerking van het dans- en showorkest „The Game Breakers" onder leiding van John de Graaf. Messen, ploertendoders en stiletto's Nabij de Jacobazaal van „Den Burcht" in Leiden ,waar vrij wel elk weekeinde een dans avond wordt georganiseerd, is het gisteren nog al heet toege gaan. Het was omstreeks kwart over negen, toen tien of twaalf jongelieden, BOTSING OP MARESINGEL Op de Maresingel, nabij het Slacht huis, had vanmiddag een botsing plaats tussen een personenauto en een tractor met aanhangwagen. De bestuurder van de auto, een Noord- wijker, raakte de macht over het stuur kwijt, toen de wagen slipte. Hij kon derhalve een botsing met de tractor niet voorkomen. De automo bilist kreeg verwondingen aan het been. Zijn wagen werd ernstig be schadigd. Drenkeling gered Een 55-jarige Leidenaar I» gister middag omstreeks kwart over twee in de Zuidsingel gevallen. De drenke ling werd gered door een 34-jarige koopman, die juist met zyn auto voorby reed. De koopman sprong ge kleed te water en duwde de drenke ling, die al drie meter van de wal verwijderd was, naar de kant. Om standers hebben hem vervolgens op het droge gebracht. Noch de drenke ling noch de redder heeft letsel opge lopen. vermoedelijk nR Den Haag, op het Burcht-terrein verschenen. Hun werd echter de toegang tot de danszaal geweigerd, waarop in de deuropening en in de gang een he vig tumult ontstond. Tydens deze veohtparty, en in zeer korte tyd, werden enkele ramen en een stoel vernield. Na dit vandalistische optreden gin gen de belhamels er snel vandoor, naar de politie aanneemt ln auto's. Volgens enige ooggetuigen maakten de jongelieden tydens het tumult gebruik van messen, ploertendoders en stiletto's. Dezelfde jongens zou den ook elders ln da stad herrie hebben geschopt. Lezers schrijven De Wetstraat (II) Ik onderschrijf ten volle de ln Uw blad in een ingezonden stuk uit gesproken noodzakelijkheid van een parkeerverbod in de De Wetstraat. Vrijdagavond telde ik in deze toch waarlijk niet brede straat liefst 21 geparkeerde auto's. Daarentegen voel ik er weinig voor om de voortuintjes voor dit doel op te offeren; de bewoners stellen in grote meerderheid onge twijfeld prijs op het behoud daar- Een parkeerverbod lijkt mij dan ook de aangewezen oplossing. Met dank voor de verleende plaatsruimte. W. Boehlee, De Wetstraat 29.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3