NONO'S CANTO SOSPESO' ATHEMATISCH VAN EMOTIE kunst kaleiöoscoQp Henk van Ulsen terug uit de West en V.S. Raadsels rond dood student LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 18 JANUARI 1965 Diep - ontroeren de teksten Grootse prem ière door Pierre Boulez in Concertgebouw (Bijzondere medewerking) Aangrijpend door de diep-ontroerende tekst, ontleend aan de ifscheidsbrieven van ter dood veroordeelde verzetstrijders, was de uitvoering van ,,11 canto sospeso", die zaterdagavond- en zondag middag herhaald met radio-uitzending werd gegeven op muziek ran de progressief-Italiaanse componist Luigi Nono. De vertolking ag in de daartoe gedisponeerde handen van de Parijse dirigent Pierre Boulez van het parate Concertgebouworkest met de vocale solisten Ilse Hollweg, Sophia van Santé en Friedrich Lenz, even foor treffelijk in hun taak als de zangers van het Klein Omroep- «oor. de sfeer van „II canto sospeso", d.w.z. naar de leterlijke vertaling van het woord: „de zang van zuchten of hun keren naarDe kreten van de ter dood veroordeelden waren evenzeer zuchten onder de ellende als hunke ringen naar de verlossing. „Ik heb geen angst voor de dood" zei de 40-jarige zetter Giambone uit Italië en ik ga heen in het geloof Niets aan toeval of inspiratie t was een eerste uitvoering van deze in 1956 johreven muziek. Het was tijd dat muziek eens ten gehore cht. Stellig niet om er concert bezoekers een genoegen mee te doen, die hun oren alleen voor welluidende klanken willen openstellen. Luigi No- daar de man niet dern toondichter, die vanuit de riële muziek de continuïteit der toon- jinst voorstaat. Hij is ook schoon- w— van Arnold Schönberg in diens emotioneel milieu, als wil hij de bewogenheid versteken (en mathematische opzet. Hij laat lijn pen geen noot opschrijven, die lan toeval of inspiratie ontsproten t Haarfijn is zijn structuur odie, ritme en dosséring van klank kleuren; hij schrijft een partituur fin ijzer en beton. Men moet de daaruit voortvloeiende muziek met «alen rsenen beluisteren om dan wellicht de naar schijn gevolgde wil- E keurigheid van melodie of wat dan ook in deze muziek te kunnen ver Snijdend door de ziel Maar de tekstDeze snijdt door de ziel, men kan geen fragment uit de brieven van deze verzetslieden le- zonder gevoel van schrijnend leed. De bundel verzamelde brieven Bulgaren, Grieken, Russen, Po len, Italianen en Duitsers in Tu rijn uitgegeven heeft Luigi Nono tangegrepen en hij heeft zijn emotie bi de verstandelijke strakheid willen onderbrengen. Dit bleek echter even onmogelijk toor hem als voor ons, die deze uit voering bijwoonden. Wij werden be- piald tot zijn ondanks alles pnotioneel geladen hoogtepunten, raar zijn Italiaans besef voor vocale pnziekdramatiek ging leven. Wat wil Ben bjj de woorden die de 14-jarige boerenjongen Chaim uit Polen Khreef: „als de hemel iteën der wereld inkt jullie mijn leed niet kunnen beschrij - i om alles wat ik om mij heen zie. zeg ieder vaarwel en ween Geen angst voor dood Nono's schrijfwijze reikte aan Stra vinsky's Psalmsymfonie en voor bet overige opereerde Nono ook wel a Bachiaanse stijl, als expressie van j, 'in geconstrueerde opzet. Is dan alles ^|och mathematische expressie? Daar- is hij subtiel van verwerking en Woral de orkest-tussenspelen kregen aan een beter leven voor jullie schreef de 32-jarige Duitse arbeidster Elli Voigt. Deze woorden vormden de muziek voor het slotkoor, dat slechts werd begeleid door simpele pauken-slagen. Er is veel in deze partituur, dat ons het muzikaal aanvaarden moeilijk maakt, maar dat was ook het geval met Strawinsky's Psaume van ruim 34 jaar geleden. Schuberts iveemoed Deze bijzondere uitvoering werd in geleid met de uitvoering van Schu berts Zesde Symfonie, door Pierre Boulez met begrip voor de Weense weemoed benaderd. Maar in de top van zijn prestatie was de Parijse di rigent met de vertolking van De- bussy's „Trois nocturnes." Hij deed dit met een impressionistische stjjl- weergave als we in lange tijd niet hebben gehoord: vloeiend van melo die en klank, zeldzaam van ritmische stuwkracht en imposant van klank, altijd rond van toon. Pierre Boulez heeft hiermee zijn positie als Frans gastdirigent aan het Concertgebouworkest volledig bedon gen. „Ik heb enorm veel geleerd Na een afwezigheid van bijna zes maanden is de Nederlandse acteur Henk van Ulsen zaterdagmorgen per vliegtuig uit Amerika naar Nederland teruggekeerd. Hij vertrok in juli vorig jaar per boot naar Cura9ao en bezocht van daaruit de andere Westindische eilanden en Suriname. Ook bracht hij een bezoek aan Venezuela, Mexico, Canada en tenslotte de V.S. In deze landen trad hij op voor Nederlandse clubs. Concours voor schilderij van Simon Bolivar Een gouden medaille en een prijs ï»n 3000 dollar liggen te wachten f joor de winnaar van een inter- 1 at ionaal concours voor het ver vaardigen van een olieverfschilderij wn Simon Bolivar. Dit concours is ^geschreven door de „Soeciedad Bolivariama de Venezuela/', een Wtenschappeljjke instelling die zich W bwighoudt met de geschiedkundige Bvorsing en verbreiding van de ftevens over het leven van Simon Bolivar, de man die de grondslag Me voor de onafhankelijkheid van Venezuela,, Colombia, Ecuador en hru en de vestiging van de «publiek Bolivia. Schilders uit de gehele wereld jjrden uitgenodigd aan dit concours tel te nemen. In ons land hebben verscheidene Ürtorici blijk gegeven van hun he istelling voor de persoon en de j fee van Bolivar. Prof. dr. C. P. A. I H Dam, directeur van het Spaans, 9 tatugees en Ibero-Amerikaans «statuut in Utrecht, vond bij zijn Peurwerk in Nederlandse archieven geschriften van en over Bolivar Koning Willem I reeds de ante tenten van de Zuidamerikaanse «vrijder juist taxeerde. De docu- senten die prof. Van Dam in het gemeen Rijksarchief van Den feag ontdekte zijn van grote his-to- tehe waarde gebleken. In het instituut hangt een portret ^n de bevrijder geschilderd door Theo uns dat indertijd door Prins fernhard werd onthuld. De Prins Wak toen zijn bewondering en Apathie uit over de figuur van fee vrijheidsheld. Simon Bolivar heeft. doorreis naar Duitsland, °ös land bezocht. De ambassade van Venezuela in fen Haag is bereid alle inlichtingen w'er eventuele deelname aan toncours te geven. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan had een Antilliaanse afdeling van het Alg. Ned. Verbond Van Ulsen voor dit bezoek uitgeno digd. Het had onze landgenoot gevraagd „De wijze kater" van Heijermans te regisseren en er de hoofdrol in te spelen. Na dit optreden op Curasao verzorgde hij op verschillende plaat een twintigtal voorstellingen. Op zijn repertoire stonden fragmenten „Iphigenia in Tauris" van Euri pides. „Lucifer" van Vondel, „De koopman van Venetië van Shake- Eretitel voor de Moisejew-dansers De Moisejew dansers, een Russi sche volksdansgroep die bekend staat om zjjn schitterende opvoeringen, heeft de Russische eretitel van academisch ensemble gekregen. Ekatareina Foertsewa, de Russi sche minister van Cultuur, heeft bekendgemaakt dat deze titel is ge geven „als blijk van erkentelijkheid van de vele jaren van bijzondere activiteit bij de schepping van originele volksdansen". speare en een speciaal to or deze ge legenheid door Dimitri Frenkel Frank in monoloogvorm gezette op voering van Spinoza. Na de pauze zong hij enkele oude liedjes van Dirk Witte, Pisuisse, Louis Davids Speenhoff. De tournee werd besloten met een verblijf van twee maanden in New York. Dit was het studiegedeelte eis. Van Ulsen woonde vele petities en lessen,bij in de Newyork- studio's en theaters. Bijna elke avond bezocht hij een toneel- of bal letvoorstelling. Herd, van Ulsen, die bij zijn komst op Schiphol vertelde er veel geleerd te hebben tijdens deze gaat zich nu in Nederland bezig houden met de repetitie van zijn eerste solo-toneel in Nederland, .Dagboek van een krankzinnige" ïaar een novelle van de Rus Gogol, lat zal worden geregisseerd door Kees van IerseL Boris Ioganson secretaris Bond Sowjet-artiesten Naar nieuwe stroming De 71-jarige schilder Boris Iogan- SMi, die in 1962 afgezet werd als voorzitter van de Sowjet bond van artiesten, is op een voltallige ver gadering van de bond benoemd tot eerste secretaris. Hij werd in december 1962 afgezet nadat oud-premier Chroesjtsjow zich gekeerd had tegen hen „die artistiek arme en onaanvaardbare werken verdedigen en zich liberaal tonen". Op de dag van zijn ontslag had Ioganson een artikel gepubliceerd :in hij vurig proeven met nieuwe richtingen in de kunst verdedigde. Hij herinnerde er de Sowjet-autori- teiten aan dat het Stalinistische tijdperk van scherp toezicht op de kunst en literatuur voorbij was. Hij schreef: „en geen één geleerde, geen één theoreticus, kan voorspellen in welke nieuwe vorm en op grond van welke traditie werkelijk betekenis volle artistieke werken van het genie geschapen zullen worden". Verwacht wordt dat de benoeming in Ioganson de positie zal aantasten in Waldimir Servo, een verwoed voorstander van het „socialistische realisme", die in 1963 president werd. Vlaams Festival in Eindhoven De Belgische ambassadeur in ons i land, F. X. baron van der Straten /Wailleb, heeft zaterdagmiddag in het Van Abbe-museum in Eindhoven het Vlaams Festival geopend. Het j Vlaams Festival is te zien als een tweedaagse ontmoeting van kunst- beoefenaars en kunstminnenden, van Nederlandse zijde geconcentreerd in rond de sociëteit Cultureel Con tact en van Vlaamse kant gegroe peerd rond het tijdschrift Trefpunt. Er staan enkele tentoonstellingen op het programma, 's Middags is de expositie abstracte kunst in Vlaan deren geopend. Deze tentoonstelling is tot 15 februari te bezichtigen. De expositie hedendaagse Vlaamse kunst die gistermiddag in de Stadsschouw burg werd geopend, zal tot 1 februari duren. Communisten wijzigen Millers toneelstuk Het orgaan van de communistische party in de Sowjet-Unie, „Prawda", heeft de intrige van het nieuwe stuk van Arthur Miller „Incident in Vichy" in dier voege veranderd, dat 'n com munistische arbeider de held vam het stuk is geworden. Het stuk handelt over een groep verdachten en joden, die door de nazi's zijn gearresteerd om onder vraagd te worden. Een van de ver dachten, een' Oostenrijks edelman, geeft zijn identiteitspapieren aan een jood en komt om het leven. De „Prawda" maakt geen gewag van de Oostenrijkse edelman maar schrijft: „Een van de helden van het nieuwe stuk van de Amerikaanse toneelschrijver is een communistische arbeider. Bij het schrijven van deze rol steunde Miller op een concreet historisch feit". Peter van der Linden naar Ned. Comedie De acteur Peter van der Linden, thans verbonden aan De Nieuwe Komedie, zal met ingang van 1 sep tember &s. deel gaan uitmaken van de Nederlandse Comedie. Glazenier Anton Wendling - 73 overleden De internationaal bekende Duitse glazenier Anton Wending is op 73- jarige leeftijd overleden. Wendling vervaardigde de ramen van de Wereldvredekerk in Hirosjima en van kerken in Noord-Amerika, Afrika en Europa. Benjamin Franklin medaille voor Mellon De Britse Royal Society of Arts heeft bekend gemaakt, dat zjj de Amerikaan Paul Mellon heeft on derscheiden met de Benjamin Franklin-medaille 1965, „voor zijn werk in het belang van het weder zijds begrip tussen Engeland en de V.S." Mellon, een van de grootste schil derijenverzamelaars ter wereld, heeft grote belangstelling voor Engelse schilderijen. Hij overweegt op het ogenblik de bouw van een nieuwe kunstzaal in Washington om zijn beroemde verzameling meer toegan kelijk te maken voor het publiek. Een selectie uit zijn schilderijen is uitgeleend aan de Britse Academy of Arts voor haar huidige winterten toonstelling. Bonn zendt nota van Russen terug De Westduitse regering heeft haar ambassadeur in Moskou opdracht ge geven de Russische nota inzake de verjaring van Duitse oorlogs misdaden terug te zenden, omdat het stuk ernstige beledigingen" bevat. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt in de nota, die zaterdag werd overhandigd, „opzettelijk een ver keerde voorstelling van zaken" gege ven van een oproep van de Bondsre gering om materiaal betreffende oor logsmisdaden van nazi's beschikbaar te stellen. Vier medewerkers van Johnson nemen ontslag Vier medewerkers van de Ameri kaanse president, die voor het eerst door president Kennedy waren be noemd, zijn afgetreden, aldus heeft president Johnson bekendgemaakt. Het zijn de speciale assistenten O'Donnell en Power, speciale advi seur Feldman en dr. Traveil, een arts van het Witte Huis. Johnson begon met te zeggen, dat hij „met spijt en tegenzin" de ontslagen van de vier medewerkers had aanvaard. De president maakte bekend, dat een andere door Kennedy benoemde functionaris, de speciale assistent O'Brien, zijn plan om ontslag te ne men heeft opgegeven „op mijn drin gend verzoek". O'Brien is belast met het contact tussen het Witte Huis en het Congres en speelt een be langrijke rol bij het doorroeren van wetsontwerpen. Johnson maakte ook een einde aan een mysterie door de salarissen van zijn assistenten bekend te maken. Hij zei, dat zij behalve O'Brien 28500 dollar per jaar verdienen. O'Brien krijgt 30.000 dollar. De pre sident heeft thans negen speciale medewerkers, maar hij mag er veer tien hebben. De president zei nog, zijn staf te zullen uitbreiden. In de nota had de Russische re gering de door de Westduitse rege ring voorgeschreven limiet van 1 maart 1965 voor het opsturen van documenten betreffende oorlogsmis dadigers van de hand gewezen. De Sowjet-Unie, aldus de nota, zal even als voorheen „de nazi-misdaden aan het licht brengen" en de Westduitse instanties documenten blijven toe zenden, zonder rekening te houden met de limiet. De Russische regering beschouwt het Westduitse verzoek slechts als een mislukte poging om „de fascistische moordenaars amnes tie te verlenen". De Juridische Commissie van de Raad van Europa bepleit verlenging door de leden-landen van de periode voor vervolging van oorlogsmisdadi gers. De commissie stelt de minister raad voor de 17 leden-landen uit te nodigen voor een onderzoek om uit te maken of him wetgeving in deze kwestie kan worden gewijzigd, opdat de misdrijven niet ongestraft blijven. HAZERSWOUDE Avanti speelt gelijk Het eerste team van de tafelten nisvereniging Avanti heeft een 56 gelijk spel uit het vuur gesleept tegen Treffers. Ronnie Fase (3) en Her man Stolwijk (2) scoorden de Ha- zerswoudse punten. Avanti 2 kwam op een 91 over winning tegen Treffers 8, dank zij goed spel van Kees Stolwijk (3), Leo Straathof (3) en Louis Pannebak ker (2). Het derde drietal van Avan ti bewerkstelligde een 55 draw tegen Steeds Vooruit. Jan Timmer mans, Tonnie Stolwijk en Frans Pannebakker tekenden de Hazers- woudse punten aan. Avanti 4 kwam tegen Play Fair weliswaar niet tot winst (46), maar de uitslag was toch opvallend: Avanti 3 immers verloor van hetzelfde team met een slechter doelgemiddelde (37). Dronken mannen zetten Gronings café op stelten (Van onze Groningse correspondent) Kort na -elkaar vluchtten zaterdag avond tegen half twaalf z< mannen het cafétaria „Koning" aan de Oosterweg in Groningen Binnen. Zij waren op straat s gevallen door twee beschonken De aanvallers zetten de vluchtelin gen tot in het cafétaria achterna, waar prompt een massale vecht partij ontstond.1 Een personeelslid van het etablissement werkte één der aanvallers de deur uit, ander probeerde men vast te hou den tot de inmiddels gealarmeerde politie zou zijn gearriveerd, man wist zich echter los te rukken. Hy nam een duik door de ruit, maar kon op straat opnieuw wor den gegrepen. Het eerste slachtoffer van het agres sieve optreden van beide mannen was een 17-jarige antenne-bouwer. Hij werd opeens door het tweetal aangevallen en kreeg een paar harde kloppen op het hoofd. Om aan de beide mannen te ontkomen, rende hij het cafétaria binnen. Even later werd hij gevolgd door nog drie mannen, die eveneens door de twee vechtersbazen werden aangevallen. Daarop kwamen volgens nog vlak na elkaar drie mannen binnen, die ook op straat door de beide andere mannen wer den belaagd. De oudste van de beide aanvallers, werd enkele minuten nadat hij door het raam was gesprongen, overgeleverd aan de politie. Hij werd ingesloten. Gisterochtend hield de politie de andere aan. Ook hij werd ingesloten. Schilderijen gestolen in Florence Uit een Florentijnse kunsthandel zyn 32 schilderijen gestolen ter waarde van 15 tot 20 miljoen lire. Er zijn werken bij van Turner, Wat- teau en Ribera. Dit door Mare Chag\il ge schilderde aquarel wordt mor gen bij Mak van Waay aan het Rokin in Amsterdam geveild. De Chagc7 heeft een waarde van ongeveer 50.000 gulden. DADERS VAN ROOFOVERVAL SNEL GEGREPEN Twee Groningers, een 20-jarige perser en een 24-jarige fabrieks arbeider zijn zaterdag gearresteerd ter beschikking van de Justitie gesteld, wegens het plegen van een overval vrijdagnacht in Groningen. Het tweetal heeft 's nachts in de Driemolendrift in Groningen een 21- jarige jongeman overvallen, in een huurauto geduwd naar een afgelegen plaats aan de Bedumerweg gereden beroofd van portefeuille, porte monnee en polshorloge. Vervolgens gooiden zij hun slachtoffer uit de De jongeman slaagde erin, het kenteken van de snel wegrijdende auto te ontcijferen. Hij deed aan gifte bij de politie, die de beide da ders in de vroege ochtend van bed lichtte en overbracht naar 't hoofd bureau. De 24-jarige fabrieksarbeider wist nog bij het uitstappen voor het bu- rau te ontsnappen. Er volgde een achtervolging over de Grote Markt, waarbij enkele waarschuwings schoten werden gelost. In een dood lopende gang in de Poelestraat kon de vluchteling andermaal ln zijn kraag worden gepakt. (Van c Haarlemse correspondent) Minister Fouché waarschuwt voor „Pearl Harbour" De Zuidafrlkaanse minister van De fensie, Fouché, heeft het Westen ge waarschuwd dat het, als het Zuid Afrika de uitrusting blijft onthou den die dit land nodig heeft zün defensie, „de weg bereidt een tweede Pearl Harbour". Zuid- Afrika was van plan geweest in Groot-Brittannie orders te plaatsen voor uitrusting ter waarde van ruim anderhalf miljard geilden, maar dit zou niet doorgaan omdat de Britse premier Harold Wilson heeft ge weigerd wapens te leveren. Minister Fouché, die dit zei opeen bijeenkomst van de nationale (rege- rings-) partij te Herman us, in de Kaapprovincie, verklaarde verder dat Zuid-Afrika behoefte heeft aan uit rusting voor de luchtverdediging, onderzeeboten, andere vaartuigen en vliegtuigen met een grote actieradius, die 't niet zelf kan vervaardigen. Wat hei; vooral nodig had waren lucht doelraketten, zoals de „Bloodhounds", die het van Engeland had willen ko pen. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) OverledenG. MoeskerLeegsma, 86 jr., Arnhem; C. H. Berg, Hilver sum; J. Charden, 77 jr.. Delft; F. L. Leijerweert, 78 jr., Capelle a. d. IJs- sel; E. GeurtsenWisburn, 39 jr., Rotterdam; J. L. Siemens, 82 jr., Bla- ricum; G. J. Jansen, 81 jr., Ubber- gen. De Zandvoortse politie zoekt naar de oorzaak van het overlijden van een 20-jarige medische student uit Am stelveen. Zijn lijk werd in de nacht van vrijdag op zaterdag met won den aan handen, knieën en voeten op het strandterras van café-res taurant „Riche" aangetroffen. Bij de sectie, die door dr. J. Zeldenrust is verricht, heeft men tot nu toe geen sporen van geweld kunnen aantreffen. Het is gebleken, dat de jongeman vrijdagmiddag tegen half vier op normale wijze zijn ouderlijke wo ning in Amstelveen heeft verlaten. Wat er daarna met hem is gebeurd, is niet bekend. Gasten van het café troffen vlak voor het sluitingsuur het bebloede lichaam van de jongen aan. Hij was alleen gekleed in een zwem broek. De wonden aan zijn armen en benen moeten zijn veroorzaakt door glasscherven op het terras. De kleren van de jongen lagen op het strand. Aanvankelijk is gezegd, dat de knaap in zee is geweest en daar door de kou zou zijn bevangen. Dit is niet juist. Volgens de Zandvoortse po litie is de student niet in het water geweest, maar heeft hij slechts langs de vloedlijn gelopen. Over een afstand van 1200 meter kon men zijn voetstappen naar het ter ras volgen. Het schijnt wel in zijn bedoeling te hebben gelegen te gaan zwemmen, want hij had zijn badhanddoek bij zich. Van de drie mogelijkheden, ongeluk, moord en zelfmoord, acht de politie de laat ste nu uitgesloten. BRAND VERWOEST BIBLIOTHEEK Van Kleef's leesbibliotheek aan de Houtmarkt in de Haagse binnenstad is zaterdagavond grotendeels uitge brand. Vermoedelijk hebben enige jongelui de brand gesticht. Zestienduizend boeken gingen ver loren. De eigenaar van de biblio theek, de heer J. Jeremiasse, schat de schade op ongeveer f25.000. Gis teren constateerde hij, dat jongelui kantoorbehoeften hadden gestolen en deuren hadden meegenomen. De heer Jeremiasse had al geruime tijd ge vreesd, dat het fout zou gaan met zijn bibliotheek, die gehuisvest is in een pand van de gemeente Den Haag, dat op de nominatie staat te worden gesloopt in het kader van de saneringsplannen. Herhaaldelijk moest de bibliotheekhouder de afge lopen maanden de politie inlichten, dat in de bibliotheek was ingebro ken, dat er goederen waren verdwe nen en dat ernstige vernielingen waren aangericht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13