Dr. K. de Snoo nam afscheid van Anna-Kliniek (Leiden) Opruiming Leiding Rotterdamse firma gearresteerd BURGERIJDAGE1S LUSTRUM VVSL jagraag! Dr. W. A.Visser 't Hooft blijft nog jaar aan Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 januari 1965 Tweede blad no. 31466 Grote belangstelling Was het bestuur van de Ve, 'ging o vooi Misvormden reeds eerder m de gelegenheid gesteld om tijdens een Groot en bijzonder hartelijk was gistermiddag in de Anna-Kliniek de be langstelling, welke zich enkele uren concentreerde rond de sympathieke figuur van dr. K. de Snoo, die onlangs zijn functie van directeur-geneesheer deze Kliniek neerlegde. intieme bijeenkomst afscheid van dr. De Snoo te nemen, gisteren deden dit zijn vele vrienden, waarbij zich ook talrijke relaties uit medische en ambtelijke kringen aansloten. Boven dien was er deze middag gelegenheid om kennis te maken met zijn opvol ger, dokter T. A. de Haan. Onder de velen, die op deze af scheidsreceptie verschenen waren o.a. de oud-burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echt genote, de loco-burgemeester, wet houder S. Menken, wethouder J. F. M. Steenimetser, die het gemeente bestuur van Oegsbgeest vertegen woordigde, dokter J. A. Mens, in specteur van de Volksgezondheid, mr. J. W. Filippo, econ.-directeur het Diaconessenhuis, dokter J. Ir. W. Herstel voor christenvrouwen Er wordt - ook in Leiden - veel aan jeugdwerk gedaan „We timmeren niet aan de weg" zei ir. W. Herstel. Maar dat er in Nederland heel wat gedaan wordt op het gebied van het bijzonder jeugd werk en volks ontwikkelingswerk is de leden van de afdeling Zuid-West van de Nederlands Christen Vrou wenbond duidelijk geworden. Ir. Herstel, die als bestuurslid ver bonden is aan de „Jeugdhaven" in Leiden hield een inleidend praatje, waarin hij de problematiek van de jeugd, die met tientallen termen om- söhreven wordt (asfaltjeugd, ongrijp bare jeugd, nozems) aanstipte. Daar na vertoonde hij een serie bijzonder suggestieve dia's, die een beeld gaven van de jeugd-op-straat èn van het olubhuiswerk, dat door verschillende instanties georganiseerd wordit. De dia's hadden betrekking op het lan delijk werk van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Ir. Herstel ging echter ook uitvoerig in op het jeugd werk in Leiden. Hoeveel er in Ne derland gedaan wordt blijkt uit de balans, die ir. Herstel op het pro jectiescherm liet zien: uitgaven f 20 miljoen, tekort (per jaar) f 7 mil joen. Een ander probleem Is het chronische tekort aan jeugdleiders, aan mensen, die hetzij beroepshalve, hetzij in hun vrije tijd hun krachten willen geven aan dit werk. De eer ste vergadering in het nieuwe jaar van de afdeling Zuid-West stond on der leiding van de presidente, me vrouw G. A. J. van Daatselaar-Som- MODELKAMER-VERKOOP EETKAMERS BANKSTELLEN KORTINGEN van 10—25%. Tapijten - Bouclé vloerbedek king - karpetten - gordijn stoffen. Nu voor extra lage prijzen! U koopt nu zeer voordelig uw voor j aarsinkopen. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS BOTERMARKT 23 Voor de belastingen HONDEN moeten worden aangegeven Vele hondenbezitters in onze stad blijken niet voldoende op de hoogte te zijn van het feit, dat zij voor het houden van een hond belasting verschuldigd zijn aan de gemeente en dat zü hun huisdier binnen 14 dagen na de aanschaffing op het stadhuis moeten aangeven bij de Inspectie der gemeentebelastingen. Zo bedroeg bijvoorbeeld in 1963 het aantal opgespoorde honden, waarvoor geen aangifte ingevolge de Verorde ning Hondenbelasting was gedaan, 214 en in 1964: 84. De eigenaars van deze honden ont vangen voor elk jaar dat zij in ge breke zijn gebleven aangifte te doen, een verhoogde aanslag tot het drie voud van het normale jaarlijkse ta rief van f 15,—. De tengevolge hier van ontvangen meeropbrengsten voor de gemeente bedroegen in 1963 f 7.800 en in 1964 f 2.415. G. Bazuin, directeur van de G.G, G.D., kolonel Th. H. Wessels, com mandant van de Kokssdhool, de oud-commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, dokter M. W. Jongsma, directeur-geneeesheer van het Acad. Ziekenhuis en voorts een afvaardi ging van de Vereniging van Specia listen, van de Leidse Alg. Zieken fondsen en van het bestuur van de Sociëteit Amicitia. Verder waren aanwezig de voorzitter van de Vereniging voor Misvormden, mr. S. C. H. Coebergh, van welke vereniging De voorzitter van de Vereni ging voor Misvormden, mr. S. C. H. Coebergh (midden) in gesprek met dr. K. de Snoo (l.) en zijn opvolger, dokter T. A. de Haan. (Foto L.D./Holvast) ook vele bestuursleden van him be langstelling blijk gaven, tal van artsen, hoogleraren en orthopedisten. „Beweging van '45" stoot Moerba-leden uit haar gelederen Het raadgevend orgaan van de In donesische „revolutionaire beweging van 1945", een invloedrijke politie ke organisatie van strijders voor dr onafhankelijkheid, heeft zijn leden voorzover zij tot de Moerba-party behoren, uit zijn midden gestoten. Laatstgenoemde partij is, zoals ge meld, kortgeleden door president Soe- karno verboden. Tot de uitgestoten leden behoren, lar Antara meldt, de oud-minister ,n Handel, Malik, en Pandoe Kar- tawaigoena, voorzitter van de raad van bestuur van het persbureau An tara. Indonesië hoopt nog steeds dat het geschil rond Maleisië vreedzaam zal v/orden opgelost, ondanks de span ning die door Engeland wordt ge schapen, omdat het troepen samen trekt langs de Indonesisch-Maleisi- sche grens, zo heeft de Indonesische ambassadeur in Japan gisteren de Japanse minister van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Zegslieden van het Japanse minis terie menen, dat de Indonesische ver klaring moet worden opgevat als uit drukking van de Indonesische wens, dat Japan zijn goede diensten zal aanbieden om de spanning in dit ge bied te verlichten. Juridische voordracht In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen die mede toegankelijk zijn voor notarissen en kandidaat-notarissen, alsmede voor bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belang stellenden, spreekt op woensdag 27 januari van 19.45 uur - 21.30 uur in het juridische studiecentrum „Gra vensteen", in Leiden, prof. mr. J. F. Glastra van Loon over: „De ontwik keling van de rechtssociologie". VERDACHT VAN BELASTINGFRAUDE Vrijwel de gehele top van een In Rotterdam gevestigde handelsmaat schappij is gearresteerd. Deze firma houdt zich voornamelijk bezig met leveranties aan schepen en bezit een houthandel, een scheepstuigerij en een zeilmakerij. De fiscale recherche heeft drie procuratiehouders aange houden. Een van hen is in Vlaar- dingen woonachtig, de beide anderen 14.00: 19.30: 12.30: 16.00: 19.30: de Leidse diegenen, Het dertiende lustrum van de Vereeniging van Vrouwelijke Stu denten in Leiden zal voor de studenten en reünisten gevierd worden van 25 tot 29 januari. Daaraan vooraf gaan de burgerijfeesten ge durende de komende week. Het programma voor deze burgerij dagen luidt als volgt. WOENSDAG 20 JANUARI 12.00: Spectaculaire opening op het Stadhuisplein 14.00: Poppenkastvoorstelling voor de Leidse jeugd in het Gulden Vlies Voorstelling door de toneelgroep Arena BLOscholen in de Stadsgehoorzaal Besloten voorstelling in de Stadsgehoorza die VVSL-leden onderdak verschaffen. Medewerkenden zijn Milla Arschanskaja, Jan Rodrigo, Bob Spaak, Bert Zoet, Ada Kok en de Leidse Sleuteltjes. DONDERDAG 21 JANUARI 10.00: In het kader van het Universitaire Lustrum zullen op de huishoudscholen aan de leerlingen lappen stof worden uit gedeeld, waarvan men een jurkje kan maken, die de leer lingen in de Universitaire Burgerijweek (komende zomer) zelf mogen showen! Autoped slalom voor de Leidse caféhouders op het Stad huisplein. Bezoek aan het tehuis voor Bejaarden, Kaarsenmakers- straat met een cabaretvoorstelling. Klaverjasavond voor het brandweer- en politiekorps in het Clubgebouw van de V.V.S.L. Gasten zijn o.a. Anton Geesink, Cor Prins en de Swift-Combinatie VRIJDAG 22 JANUARI Veemarkt Verkiezing Vrolijkste Schaap in Leiden Poppenkastvoorstelling voor de school van Slechthorenden Lunch in het Clubgebouw van de V.V.S.L. voor alle Leidse kinderverzorgsters met medewerking van de zingende pater Widmer en Miss Europa. De lunch zal tevens opge luisterd worden door een grandioze modeshow. 16.00: Bezoek aan het Oudeliedenhuis, Herengracht met een cabaretvoorstelling. 19.30: Festijn voor diegenen, die in de maand januari 1965 65 jaar worden, in de stijl van 1920, in de Lakenhal. Eregast dr. W. Drees. ZATERDAG 23 JANUARI 10.00 11.00 14.00 19.30: Bezoek aan de Warenmarkt Koffie voor Leidse hoogleraren Grootse hondenshow op het Pieterskerkplein met enkele bijzondere attracties. «Opgave bij burgerijcommissie, Rapenburg 65). Bezoek aan huize St. Maarten en St. Dominicushuis Sint Jacobsgracht 1 met cabaretvoorstelling. MAANDAG 25 JANUARI 10.00: Bezoek aan de Mytylschool met een poppenkastvoor stelling. 21.00: Muzikaal Festijn op het Pieterskerkplein opgeluisterd door het trompetterskorps van de Huzaren van Boreel en het tambourskorps van de Koninklijke Marechaussee, gevolgd door een Vuurwerk op het Schuttersveld. Gezien de gebeurtenisen op het stadhuis- en Pieterskerkplein zal er op woensdag 20 januari en donderdag 21 januari 's morgens NIET geparkeerd mogen worden op het Stadhuisplein, en zater dagmiddag 23 januari, alsook maandagavond 25 januari NIET op het Pieterskerkplein! in Rotterdam. Ook voor de directeur van dit bedrijf heeft de fiscale recherche belangstelling, maar deze is ernstig ziek. Vandaar dat men hem thuis heeft gelaten en hem daar .verhoort. De belastingfraude waarvan dit viertal wordt verdlaohit, zou zich over drie a vier jaar uitstrekken. Tot de arrestatie is overgegaan nadat de fiscale recherche meende genoeg aanwijzingen te hebben die tot een vervolging zouden kunnen leiden. De administratie werd in beslag genomen en daarin is men thans naarstig aan het zoeken naar frau duleuze boekingen. Er zou geld zijn uitgegeven zonder dat er ook zelfs maar iets van de uitgave zou zijn verantwoord. Er zouden al bekente nissen zijn losgekomen nadat de fiscale recherche met bijzonder steekhoudende argumenten naar voren kwam bij de verhoren. Over welk totaalbedrag het precies gaat, kan men in dit stadium van het onderzoek nog niet vaststellen, maar het zal zeker niet onaanzienlijk zijn. Het is als een sneeuwbal, die mogelijk ook naar andere facetten van fraude kan voortrollen. De arrestanten zijn na hun aan houding overgebracht naar het hoofdbureau aan het Haagseveer. Vandaag zouden zij voor de officier van Justitie worden geleid. Gistermiddag zou voor de president van de Rotterdamse rechtbank een kort geding worden gevoerd, die de firma aanhangig heeft gemaakt tegen een van de aandeelhouders, die enkele jaren geleden nog directeur van dé handelmaatschappij was. Deze aandeelhouder zou zich volgens de raad van commissarissen hebben schuldig gemaakt aan onjuiste han delingen en uitlatingen, welke de handelsonderneming schade zouden hebben berokkend. Van dieze raad van commissarissen maakt ook een inwoner van Berkel deel uit, die de oudste directeur van het transportbedrijf Osto is, welk bedrijf in feite heeft opgehouden te bestaan. De Rijksaccountantsdienst is nog steeds met het onderzoek in de boeken van Osto bezig. Het is niet onmogelijk dat ook de fiscale recherche belangstelling voor deze administratie zal hebben. BADHUIS GAAT TEGEN DE GROND Zodra het nieuwe badhuis aan de Lindestraat, waarover wij onlangs schreven, ingebruik is genomen vermoedelijk volgende maand wordt overwogen om het badhuis aan de Van der Werf straat te slui ten. Het ligt in de bedoeling om dit badhuis af te breken en op de dan vrijkomende plaats een geheel nieu we en moderne inrichting te bouwen. Veel zal echter afhangen van het vlot verkrijgen van de daartoe ver eiste goedkeuringen. Dit in verband met het „leningsplafond", waaraan Leiden momenteel is gebonden en de daaruit voortvloeiende bestedings beperkingen en de krappe arbeids markt. Hoewel nog in een ver verschiet, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de gemeente er toe komt om ook in het Morskwartier een diergelijke badinrichting te bouwen. De enige Amerikaanse sigaret, waar u "ja graag" tegen zegt. Zó lekker pittig, zó heerlijk zacht. Kerkelijk Leven sterdam-W. te St, te Werkendam te Zetten-Andelst P. J. Bos te Sprang door de Hoenderloo) H. d. Steen, pred. St.-Joosland P. Slderius, kand. te Laren (N.-H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal (vac. J. Overduin) H. M. Dercksen te Rotter- dam-Charlois te Franeker (v: veen J. v. Dijk te Koudum. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Werkendam M. Vliet- stra te IJmuiden. Utrecht, die bedankte Veenendaal. Bedankt voor Slikkerveer H. Ligtenberg te Oudemirdum. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Emmen J. Bouritius te MENSAPEN AAN DE BETERHAND Het gaat beter met de mensapen in het Rotterdamse Blijdorp. Ook de door de huidziekte aangetaste dieren zijn levendiger en krijgen hun eet lust terug. Een andere reden om op timistisch te zijn is, dat na onder zoek gebleken is dat Ernst de enige volwassen mensaap die gestorven is, vermoedelijk niet aan de huidaan doening maar aan een ernstige darmontsteking dood is gegaan, een merkwaardig toeval omdat iedereen natuurlijk aan de heersende infectie dacht toen Ernst ziek werd. Brand in Enschede Door totnutoe onopgehelderde oor zaak is vanmorgen vroeg het maga zijn van de paardehaarweverij Ter Kuile NV in Enschede door brand verwoest. De voorraad, in hoofdzaak weefsels, ging verloren. De schade wordt geschat op ongeveer 700.000 gulden. De firma is tegen brand- en be drijfsschade verzekerd. De brandweer van Enschede slaagde erin de omlig gende gebouwen te behouden. De produktie kan normaal worden voortgezet. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN dr van R. A. de M< M. Wiericx; Ingrid Theadora, dr R. van den Broek en A. G. J. Bosch; Richard Nlcolaas Cornells Johannes, zn van C. van Werkhoven en C. H. Dool; Ronald Cornells, zn van C. D. Zand vliet en G. Koot; Robertus Theodorus Bernardus. zn van L. J. van den Berg en J. J. C. Viehoff; Martinus, zn van S. Bijlsma en N. Verduijn; Cees, zn van C. Vermaas en W. T. Eradus; Yvonne Mèrla-Christina Mar got, dr Tóth en M. I. Llebig; Cornells, zn van C. Lindhout en H. Rahman; Michiel Alexander, zn van M. W. Vermeeren E. L. Steensma. GETROUWD H. C. Fllerman. OVERLEDEN H. van Beelen, 50 Jr, man; J. A. Ouwehand, 76 jr. e.v. J. Schonenberg; Het hoofdbestuur van de Wereldraad der Kerken heeft donderdagavond in zijn vergadering in Nigeria de verkiezing van een nieuwe secretaris generaal uitgesteld door te besluiten een commissie te vormen die een nieuw onderzoek naar de kandidaten moet instellen. Het hoofdbestuur heeft de Nederlandse theoloog dr. W. A. Visser 't Hooft verzocht nog tot en met 1966 als secretaris-generaal aan te blijven. Intussen zal dan zijn opvolger gekozen worden. Ds. Visser 't Hooft heeft daarin toe gestemd. „Om elke stap moet worden gevochten" Het besluit, dat na drie dagen van geheime besprekingen genomen werd, is in feite een berisping voor de kandidatuurcommissie, die de naam van de 43 jaar oude dr. Pa trick C. Rodger van de Church of England, aan het hoofdbestuur had voorgelegd. DE OECUMENE Dr. Lukas Vischer, secretaris voor wetenschappelijk onderzoek van de afdeling geloof en eredienst van de wereldraad van kerken, die het Va ticaans concüie heeft bijgewoond als waarnemer, heeft gisteren de rooms- katholieke en andere kerken aange spoord, de betekenis van termen als „samenwerking" en „oecumenische betrekkingen" tot een voorwerp van studie te maken. In zijn rapport aan het hoofdbe stuur van de Wereldraad zegt hij, dat het decreet van het Vaticaans concilie over de oecumene ondanks enige vooruitgang geen duidelijke richtlijnen bevat. „De grote vraag, hoe een broeder lijk gesprek en samenwerking tus sen de kerken tot stand kan worden gebracht, is nog niet beantwoord", aldus ds. Vischer. Hij betoogde, dat andere kei-ken de verantwoordelijkheid hebben, in te gaan op de mogelijkheden, welke door de toenadering van het Vati- caan worden geboden, omdat de ker ken. zelfs in hun afgescheidenheid toch nog zo dicht bij elkander staan, dat een ontwikkeling in een der ker ken van betekenis voor alle is. Na de tiara, nu de gouden ringen Naar het voorbeeld van Paus Pau- lus, die zoals bekend op 13 november jl. aan het einde van de derde con cilie-zitting, zijn tiara ter beschik king van hulpverlening aan de ar men stelde, hebben nu de zusters van het Heilig Hart haar gouden ringen, welke het symbool zijn van hun algehele toewijding aan Chris tus, voor ditzelfde doel geofferd. De congregatie heeft de'opbrengst van de verkoop der 3.500 ringen, zijnde twintigduizend dollar (ongeveer ze ventigduizend gulden) aan de Paus doen toekomen voor verdeling onder de armen. De congregatie is in het begin van de vorige eeuw gesticht Joor Abbé de Tournely en Madeleine Sophie Ba- rat, voornamelijk voor de vorming „De niet-roomse kerken hebben een taak te vervullen. Zij moeten trachten door hun bijdrage de po tentiële aanvang, gemaakt in het concilie, tot ontwikkeling te bren gen". Ds. Vischer, een predikant van de Zwitserse hervormde kerk, merkte op. dat uit de derde zitting van het concilie is gebleken, dat by het stre ven naar hervorming „om elke stap moei worden gevochten". „De zitting heeft duidelijk gemaakt dat de vernieuwing van de kerk niet kan worden bereikt in een triom fantelijke opmars, maar alleen door zware strijd". RELIGIEUZEN MET KORTE ROKKEN „De R. K. Kerk zal er niet aan ten onder gaan als de rokken van de religieuzen korter worden", aldus een artikel in hét zondagsblad van de „Osservatore Romano" in ant woord op een ingezonden schrijven van een lezeres, die zei zich er aan te ergeren dat vrouwelijke religieu zen in de Verenigde Staten geen ouderwetse hoofdkappen meer dra gen er. het lange habijt hebben ver wisseld voor een korter kostuum. „Waarom moet men zich er aan er geren dat de religieuzen zich kleden zoals alle andere vrouwen", aldus het Vaticaanse blad. „Maakt het ha bijt do non? Overigens is de zedig heid voor allen hetzelfde,evenals de moraal Als een gewone japon on zedig is voor religieuzen is zij dat ook voor alle andere vrouwen". Het blad herinnert er verder aan dat de kerk zelf de religieuzen heeft aangespoord hun kleding te vereen voudigen. Verkiezing van nieuwe generaal der jezuïeten De verkiezing van een nieuwe pa- ter-generaal der Jezuïeten zal op 6 mei in Rome beginnen. Er zullen afgevaardigden uit alle 90 jezuïetenprovincies in de wereld naar Rome komen, om aan de ver- kiezJng van de opvolgei van de in de herfst van het vorige jaar over leden in België geboren pater-gene- raal, Jean Baptiste Janssens, deel te nemen. De orde der jezuïeten telt onge veer 36.000 leden en is de grootste religieuze orde in de R.K. Kerk. Sinds het overlijden van pater Janssens is de Canadese pater John Swair. opgetreden als plaatsvervan gend generaal.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3