LEIDSCH DAGBLAD ACHTTIEN CENT OP EEN GEWONE BRIEF Si Drukwerk van zeven naar acht cent MINISTERSAUTO BETROKKEN BIJ HEVIGE BOTSING Minder steun van V.S. voor liet buitenland Turkse Ankara arbeiders in aangekomen 1^^====== Wl 1 ORDTAUNUS 7 M 8c 20 M s# If MC O u fg< ericht 1 maart 1860 VRIJDAG 15 JANUARI 1965 No. 31466 jrecteur: E A. E. van Dlshoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t.3.35 per maand, f.0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Posttarieven op 1 juni iveer omhoog tl Opnieuw wordt een aantal posttarieven verhoogd. Met ingang pn 1 juni moet op een brief met bestemming binnen de Benelux, [riname of Nederlandse Antillen, die minder weegt dan twintig [am, voor achttien cent postzegels worden geplakt. Zoals bekend [crd dit tarief vorig jaar juli al van twaalf op vijftien cent ge jacht. Voorts wordt het versturen van drukwerk tot vijftig gram bi cent duurder. pit zün twee van de belangrijkste (riefwijzigingen die de PTT gisteren èeft aangekondigd. Er wordt bij de TT nog met winst gewerkt, maar ee wordt ondanks de recente verho- ingen steeds kleiner, aldus de direc te. Zonder nadere maatregelen zou in |65 zelfs een negatief bedrijfsresul- - OLIE-STAKING MAANDAG TENEINDE? De staking in de Belgische lie-industrie zal in elk geval iet voor maandag worden op- eheven. De Belgische vakbon- hebben gisteren op verga- eringen in Antwerpen besloten et door de Belgische regering igediende compromis-voorstel - waarvan de inhoud niet be ft is morgen aan de leden voor te leggen. Men zal derhal ve niet eerder dan volgende week het werk kunnen hervat ten. regering had de olie-maat- Khappijen en de katholieke en so cialistische vakbond verzocht vóór vanmiddag op haar voorstel te ant woorden. Dat is dus niet gebeurd. In de socialistische vakbond blijkt overigens het regeringsvoorstel niet ongunstig te zün ontvangen. Een be stuurslid verklaarde de daarin gestel de bepalingen aanvaardbaar te ach- geen behoefte aan een voort zetting van de staking te hebben. Het standpunt van de olie-maatschappü over het loonconflict en de door de legering voorgestelde oplossing vanmiddag vermoedelijk bekend worden. De gevolgen van de staking wor den steeds sterker voelbaar. Het dis tributie-apparaat is ontwricht en gis teren heeft een school in Brussel de leerlingen naar huis moeten sturen, er geen olie meer was voor de verwarming. Steeds meer benzinesta tions raken uitgeput of reservere honderden liters voor drin gende gevallen. taat ontstaan. De grote boosdoener is het dienstonderdeel der posterijen, dat voortdurend met verlies werkt. De staging van een aantal postta- even gaat in op 1 juni. Al eerder, op 1 februari namelük, wordt een aan tal andere verhogingen van kracht, die betrekking hebben op verliesge vende diensten als de postcheque- en girodienst, de telegrafie en de tele fonie. Als deze maatregelen zullen de totale baten in 1965 met ongeveer procent doen stü gen. Het telefoonabonnement in secto- ;n met minder dan 2.000 aansluitin gen wordt verhoogd tot f 7.50 per maand, in sectoren tot 4.000 aanslui tingen tot f 8,25 en in sectoren met er dan 4.000 aansluitingen ,50. De gesprekken worden niet duurder. Binnenlandse telegrammen tot met twintig woorden gaan twee gul den kosten; de differentiatie binnen dit aantal woorden is dus afgeschaft. Wat de postcheque- en girodienst betreft, zullen stortingen op rekenin gen van anderen 25 cent in plaats 20 cent gaan kosten. Stortingen op eigen rekening zullen daarentegen van recht zijn. De tarieven van cheques worden verhoogd van 25 tot 35 cent. De tarieven van scheepsradiotele- grammen en -gesprekken zullen even eens worden verhoogd. De belangrijkste posttarieven die per 1 juni voor het binnenlands ver keer (met inbegrip van Suriname en de Antillen) zullen gelden, zün: BRIEVENl 0 20 gram 18 cent boven 20 graml ongew. briefkaarten ongew, DRUKWERKEN! 0 50 gram8 cent boven 50 gramj ongew. PAKJES 0,5 1 kg ongew. 75 cent 1 2 kg125 cent 2 3 kg175 cent POSTPAKKETTEN: 0 1 kg ongewf 1, 1 2 kg f 1,40 2 3 kg f 1,80 3 5 kg f 2.50 5 7 kg f 3.25 7 10 kg f 4,25 In Stormont, de zetel van de Noordierse regering, heeft giste- ren een historische ontmoeting plaats gevonden: premier Sean Lemass van Eire (links) bezocht zijn Noordierse collega premier Terence O'Neill voor bespre kingen over praktische samen werking tusen de twee Ierlan- den. Het is voor het eerst sinds de verdeling van het eiland in 1920, dat de regeringsleiders van de twee landen elkaar ont moetten. AANTEKENEN: ook voor internat, verkeer 0,45 POSTWISSELS: t/m. f 25,50 cent boven f 25,75 cent Pro-Peking-lid CPN geroyeerd De CPN met name de afdeling Stadionbuurt van het district Am sterdam heeft de heer C. Bischot als lid geroyeerd „op grond van diens fractionistische en partüvüandige activiteit". De heer Bischot propa geerde zün opvatting dat de CPN de Pekingkoers moet volgen o.a. in het blad „De Rode Vaan" dat hü met en kele partü genoten die zyn zienswü- ze delen, uitgeeft. In dit blad wordt gezinspeeld op een mogelük gevolg van het royement nl. de stichting van een nieuwe orga nisatie, hoewel dit, aldus het blad, nooit in de bedoeling heeft gelegen. Twee doden in Hillegom (Van een onzer verslaggevers) Op de Haarlemmerstraat, ter hoogte van de Oosteinderbrug in Hillegom, heeft zich vanmor gen omstreeks acht uur een ern- LAAGSTE BEDRAG SINDS 1948 Op Schiphol arriveerden gis teren zeventig spijtoptanten uit Indonesië. Onder hen bevond zich dit peutertje, dat in deze vreemde omgeving zijn heil zocht bij de zuigfles. President Johnson heeft giste ren het Congres verzocht ruim twaalf miljard gulden beschik baar te stellen voor hulp aan het buitenland, het laagste bedrag dat voor dit doel is gevraagd sinds het begin van het plan- Marshall in 1948. De president zei, dat de Sowjet- Unie en communistisch-China in het afgelopen jaar de omvang van hun toegezegde hulp hebben verdrievou digd. Het thans van het congres ge vraagde bedrag (voor militaire by- stand en andere vormen van hulp) ligt 136 miljoen dollar lager dan het geen vorig jaar werd gevraagd. Johnson verklaarde in de begelei dende boodschap, dat de gevraagde som het minimum is dat zijns ziens met het nationale belang te verenigen is, rekening houdend met de hulpverlening van de züde van internationale organisaties. Hü was an overtuigd dat de VS waar hun geld krijgen, doch zü kon den niet met een lager bedrag vol staan. Als zulks in de loop van het jaar nodig zou blüken, zou de pre sident niet schromen aanvullende fondsen te vragen. Wedijver Sow jet-Unie ei nistisch-China doen op het gebied de hulp aan andere landen meer dan zü ooit hebben gedaan. Hun on derlinge wedüver heeft geleid tot een toenemihg van hun pogingen om elk invloed te krügen in de ontwikke- Ruim 500 miljoen dollar van de gevraagde gelden voor militaire bij stand zal worden gebruikt om het hoofd te bieden aan „de frontale aanval in Vietnam en Laos", aldus de president. Dit bedrag zou echter wellicht niet voldoende zün. Daarom vroeg hü een aanvullen de machtiging voor militaire of on dersteuningsbijstand in Vietnam, uit sluitend als dit nodig zou zün voor de bescherming van de Amerikaanse belangen in dat land. Het program voor militaire steun noemde de president zeer geconcen treerd. Driekwart er van zal naar elf landen gaan die ln een grote boog tussen Griekenland en Korea CA8SSIERE Vakantieregeling. 5-daagse werkweek. Sollicitaties 2—5 uur of n VLIELAND'S Zelfbediening VOOR DIEREN EN TUIN WEERBERICHT Toenemende wind Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: aanvankelük op klaringen, afnemend buiig en krach- tige tot matige westelijke wind. La ter zwaar bewolkt met toenemende kans op regen en krachtige tot storm achtige zuidwestelüke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 JANUARI Zon op: 8.41 uur; onder: 17.80 uur. Maan op: 15.31 uur: onder: 7.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.47 en 14.07 uur, laagwater te 10.00 en 22.22 uur. bestaat alt 18 pagina s, Het chartervliegtuig met de 57 Turkse arbeiders uit Zaandam is vandaag even over middernacht in de Turkse hoofdstad Ankara geland. De Nederlandse politiemannen in burger, die de groep hebben begeleid, keren morgen naar Amsterdam terug. Verscheidene Turken uit de groep kusten de aarde onder de kreet ,,Leve Turkije". Na een nacht vrijwel zonder slaap en een ochtend vol onzekerheden waren de Turken, gistermiddag om half drie per DC-4 Skymaster van Martin's Air Charter van Schiphol vertrokken. De landingsvergunning dit vliegtuig, die de Turkse Luchtvaartdienst te Ankara eerst weigerde te verlenen, was tenslotte kort na het middaguur toch via de telex naar Schiphol doorgeseind. Beheerst De Turken, die in dienst waren bü de woningfabriek Indeco-Coignet in Zaandam, gingen daar gelük ge meld vorige week in staking om dat zij meer loon verlangden. De ho ge eisen die zü stelden konden ech ter onmogelük worden ingewilligd. Ondanks een overredingspoging van een Turkse ambassadesecretaris ble ven de Turken bü hun weigering het werk te hervatten. Zü werden daarop ontslagen en daarmee verviel tevens hun verblüfsvergunning in ons land. Over het algemeen gedroegen de Turken zich beheerst, met uitzonde ring van enkele momenten, toen een paar van hen wilden weigeren naar het toestel te gaan voordat het be loofde bedrag van f 25 was uitge- taald. Er werd even met stoelen bo ven het hoofd gezwaaid, doch de rust keerde spoedig weer. Bü het vertrek naar Badhoevedorp om half zes 's ochtends moesten marechaussee en politie een drietal onwillige Turken naar de bus slepen 's Middags om half drie verliep al- les rustig. De Turken werden in de zelfde bussen van de kazerne naar Schiphol gereden en wel tot op het i platform, vlak voor het vliegtuig. Zü stapten gelaten lachend in het toe stel over. Ter voorkoming van mogelyke moeilijkheden tydens de reis vlogen vier wachtmeesters der Rykspolitie en als toezichthouder de chef alge mene dienst van MAC, de heer P. Houssart, zelf voormalig lid Rijkspolitie, met de groep mee. Veiligheid stig en gecompliceerd verkeers ongeval voorgedaan, waarbij het echtpaar Wijkhuizen uit Hille gom het leven verloor. Drie personenauto's, waar onder een grote zwarte limousi ne, waarin de minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, van zijn woon plaats Aerdenhout naar Den Haag reed, werden ernstig be- I schadigd. Twee inzittenden van j een andere auto, afkomstig uit Bloemendaal en Haarlem, wer den gewond naar het Sint Eliza- bethgasthuis in Haarlem over gebracht. Het ongeluk gebeurde op de Oost einderbrug. Uit de richting Hillegom naderde een kleine personenauto, waarin de 63-jarige schoenherstel ler W. Wükhuizen en zün 64-jarige echtgenote zaten. Van een züweg reed plotseling een fietser, een pa tiënt van de Stichting Vogelenzang, die op weg was naar zün werk bü een plantenkweker, de driebaansweg op. De heer Wükhuizen trachtte met een forse zwaai aan zün stuur de wielrüder te ontwüken, maar slipte door deze manoeuvre vermoedehjk. In de flank Uit de richting Haarlem naderde op dat moment de grote Ameri kaanse wagen waarmee minister Biesheuvel op weg was naar Den Haag. Deze auto reed de kleine per sonenwagen in de flank aan. Bjj de brugleuning kwam de kleine auto tot stilstand. De minister sprong uit zün auto om te zien of hü hulp kon bieden, doch het echtpaar moet op slag dood zün geweest. De chauffeur van de minister had de tegenwoordigheid van geest d»i fietser, die doorgereden was, ach terna te sprinten en terug te halen. Dat alles speelde zich in een tüds- verloop van enkele seconden af. De belde auto's vormden een obstakel op het uiterste linkerweggedeelte. Van de voor niet-militaire büst-and gevraagde gelden is 369 miljoen dol lar bestemd voor economische steun tot handhaving van stabiliteit en vei ligheid. Het bedrag gaat voor 88 pro cent naar Vietnam, Laos, Korea en Jordanië. In het nieuwe program wordt in het büzonder de nadruk gelegd op het streven om de hulp ontvangen de landen zo spoedig mogelyk op eigen benen te laten staan. Een voor beeld van de wüze, waarop een ont wikkelingsland zich met steun kan opwerken tot een peil dat het geen hulp meer nodig heeft, noemde John son nationalistisch China. Tenslotte verklaarde de president dat ruim 80 procent van de Ameri kaanse economische büstand in de vorm van goederen en diensten en niet in de vorm van dollars wordt verleend. Baby in bedje gestikt (Van onze Enschedese correspondent) Een baby van vier maanden van de familie Venerius in Enschede is in het bedje door verstikking om het leven gekomen. Het kind had zich onder de dekens gewerkt. Advertentie De Kroon op de Thunus traditie lift nu leverbaar Maak een proefrit bij de Official Ford Dealer! Tegen bus De bestuurder van een andere personenauto, die uit de richting Haarlem kwam, wilde op de mid delste rübaan passeren op het mo ment, dat uit de richting Hillegom een bus van de Noord- en Zuidhol landse Vervoermaatschappü nader de. De auto botste frontaal tegen de bus. Belde inzittenden werden gewond naar één der Haarlemse ziekenhui zen overgebracht. De buschauffeur bleef ongedeerd. Minister Blesheuvel, die slechts over een pünhjke knie klaagde, liftte verder naar Den Haag. De Hillegomse artsen Van den Andel en Van der Kaaden verleen den eerste hulp. Adjudant W. Hoekstra, groepscommandant van de Rükspolitie in Hillegom, is van middag in Den Haag ontboden om de getuigenverklaring van de minis ter te horen. De adjudant verklaar de, dat het driebaansgedeelte van deze weg bü de Oosteinderbrug zeer gevaarlük is. „Wü zullen er nog maals op aandringen, dat hier een inhaalverbod wordt ingevoerd", al dus de politieman. De ravage op de Haarlemmerstraat was vanmorgen tegen kwart voor elf opgeruimd. Advertentie VOLAUTOMATISCHE KliliililliiiiliilliiUHIiNülHHMHHI (9üc/ Qffieutvs f De Staats-Courant bevat j i het programma voor een i Paleis, bestemd voor de Ver- I f gaderingen van de Staten- f Generaal van het Koninkrijk f der Nederlanden". Als de f meest wenselijke plaatsing f wordt aangewezen het Bin- f nenhof. Te Londen is heropend de i verblijfplaats voor hen, die r 's nachts geen onderkomen hebben. Voor 5 centen kan een ieder daar een nacht f doorbrengen: hij krijgt ook f f een stuk brood en een ver- f i f warmde zaal. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1