IIP Verstopte neus mg ka S_CHE ERICHTEN 'M.. Tramsport verdoemden LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 JANUARI 19G5 Dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijk» roman door WOLFGANG ALTENDORF Bleckmesser knikte. In deze kamer leek de tijd stil te staan. De foto'j aan de muren, de boeken op de plan ken, de lamp, de hele inrichting had zich geconserveerd en scheen te be staan, zolang de pastorie reeds be stond. Het was stil in de kamer. Bleckmesser hoorde de pen over het papier krassen. De dominee schreef met een gewone pen, niet met vulpen. De domineesvrouw kwam binnen en bracht thee, een potje en twee koppen. Bleckmesser wilde bedan- maar zij lachte en zei: Oude voorraad. Mijn man drinkt om deze tijd altijd thee. Ik kom niet uit deze buurt, vertelde de dominee. Ik kom uit de omgeving van Emden. Daar wordt alleen thee gedronken, ook nu nog, nu er eigenlijk geen thee meer is. Zo gauw drogen onze bronnen niet op. Thans wist Bleckmesser hoe de do minee aan zijn forse gestalte kwam, en aan het blonde haar, dat wit be gon te worden, en die wat zangerige stem. De dominee sloot de twee enve- ten. De eigendommen van de beide hy in een kistje. Misschien kan ik het aan de familie geven. Dat is de beste troost dat heb ik vaak ervaren. De thee was sterk en smaakte uitste kend. In de stilte van de pastorie gleed veel van de bijziende luite nant af veel wat hem zwaar woog. Hij had behoefte zijn hart uit te storten en weldra was hij met lominee in gesprek over zijn waardige transport. De domi- uisterde zwijgend en aandach- besloot Bleckmesser, nu met mijn tuchthuiskerels i klaarspelen. Daarbij weet wat me allemaal nog boven 1 i hangt. Hij stond op. Nu i ootd hangt. Hij stond op. c gaan. Het zou my niets ;ehoor daarvoor, wij overmorgen nog hier Jleckmesser. Kan ik met i by de begrafenis zyn? Hoe is het ontstaan? Dit woord: POT NAT Een vreemd pot nat ot pot «ten is een wonderlijk mens. Het standig naamwoora, evenals in de zegswijze: ze zyn met het zelfde nat (of: hetzelfde sop) overgoten, voor: zij hebben de zelfde neigingen of gebreken. Een pot nat is dus: een pot ge vuld met jus, zoals een pot eten is: een pot met gekookte spijs. Het is wonderlijk dat een mens zo dikwijls met iets eetbaars werd en wordt vergeleken. Noemde men vroeger iemand een snode schelvis (Engels a queer fish), een slimme paling of een raar gebakje, thans spreekt men van een leuke pi sang, een rare snyboom, een druif van een vent, een stom stuk (vr)eten. En er zullen er nog wel meer zyn. Dat zal niet kunnen. Morgen op zyn laatst is de baan weer vrij en vermoedeiyk zal het de laatste aanval by onze geweest zyn. Het front komt voortdurend naderby. De bommenwerpers zoeken hun doe len steeds oostelyker. Toen Bleckmesser by de wagons terugkeerde, hield .Lohmann in zyn nieuwe functie van Feldwebel Juist het avondappèl. De veldkeuken dampte. De soep beloofde krachtig te worden. Lohmann deelde dat er weer enige heren van de spoorweg geweest rentrein zou reeds morgen vroeg opgesleept worden. Hoe komt dat zo ineens? vroeg Bleckmesser. Er was een inge nieur by en hy stelde vast dat het onderstel der wag En die blikk Ze hebben meegenomen. De dere transport in paar blikken hebl geruild voor aard: brandhout. In He officiële voorrade worden. Brohm id in het ziekenhuis i:ijn werk kun- ;n doen. zyn verbandtas was goed ivuld. Jammer, dat het my ook et ingevallen is wat blikjes mee te ;men. Ik had daarvoor het halve zaret kunnen ruilen. Laat in de avond meldde Adler, de op wacht staande groepscomman dant dat er op de weg een man stond, die Bleckmesser wilde spreken. Het was de dominee. Zijn donkere gestalte was op de weg nauweiyks te zien. Bleckmesser veelde een be klemming over zich komen. Wat kon de dominee hierheen gedreven heb ben? Neem my niet kwalyk luite nant, zei hy, ik heb lang over alles agedacht Hy zweeg even. U zult liet begrijpen wat ik op dit onge- Graag tot uw dienst, zei Bleck- ïesser hoffelyk. Wat ik u voor te stellen heb, f liever, wat ik u vragen wil, is eer ongewoon. Ik weet geen uitweg leer en kan my alleen nog op de- e plotselinge ingeving verlaten. Vertel maar wat er gebeurd is, verzocht Bleckmesser. Ik heb gehoord, dat u morgen vroeg verder gaat. Dat heb ik ook gehoord. Ik moet nu alles op één kaart zetten, zei de dominee. Het gaat om jonge vrouw, die sedert enige tyd by my in huis woont. En verder? zei Bleckmesser. Dat zal u in het kort verklaren, hoewel eigenlyk geen tyd meer voor is. Zy ontving enige maanden geleden het bericht, dat haar man aan een hartaanval in Dachau gestorven was. De gebruikelijke mededeling dus. Gebruikeiyk? Hartaanval dat is het be richt, dat de familie in zo'n geval altyd krijgt. Wat er werkelyk ge beurd is Ik begryp u nog steeds niet. Wat was er dan met haar man? I"' begrypt het niet? Dan is het moeilyker dan ik dacht. Uw arge loosheid luitenant, vervult my steeds opnieuw met verbazing. Dachau? U bedoelt het concen tratiekamp? Ja, antwoordde de dominee. Ik zou daar het liefst niets mee te maken willen hebben. Zo verging het my ook, luite nant Maar er komt een dag, dat we daar allemaal mee te maken zullen hebben. Waarom kwam hy in het con centratiekamp? (Wordt vervolgd) ="r, irfdien Douglas-Home geen leider van conservatieven De Britse conservatieve oud-pre mier Sir Alec Douglas-Home Is Edinburgh in een kliniek opgenomen voor een medisch onderzoek, geen aanleiding is geweest tot hard nekkige geruchten, dat hy spoedig de leiding van de oppositie in het parlement zal neerleggen. Lady Douglas-Home zei dat er geen enkele reden voor ongerustheid be staat en dat het een gewone medische controle is, zodat zij verwachtte dat haar man spoedig het kunner. verlaten. Vele jonge mentsleden ve niet onverwacht zingen gehouden zi voorjaar een nieuv conservatieve party den en dat Sir Alec van de kandidaten Een van de kan< laatste tyd is de 51-jarige ho de „Spectator", Ian gedrongen heeft op e sieve geest by de Macleod heeft zich oudere parlementsleden veel vyan- den gemaakt toen hy minister van kwalyk dat hy niet onder Sir Alec heeft willen dienen. Andere kandidaten zyn de 48-ja- rige Edward Heath, die echter volgens sommige commentaren het nadeel heeft dat hy te nauw be trokken was by de mislukte Britse poging tot de E.E.G. toe te treden en de oud-minister van Financien Reginald Maudling, die het land niet bepaald in een rooskleurige econo mische toestand heeft achtergelaten. Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven: Nu hoeft u niet langer te suk kelen met een verstopte neus. Omdat Vicks vijf doeltreffende be standdelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler, die u weer vrij laat ademen... vlug en gemakkelijk! De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. In een ogenblik is het verstopte gevoel weg! Vicks Inhaler kan zó in zak of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vicks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het is weer vrij te ademen. Verlicht verstopte neus snel PANDA EN DE MEESTER - BALLONIST 19—82. Van schrik door die onverwachte prik was Panda uit de mand gesprongen, maar gelukkig kwam hij op de ballon van Ted en Ed terecht. Daar zat hij en keek verontwaardigd naar de ballonnist, die weer eens een van zijn lachbuien had gekregen. „Vindt u dat nou leuk?" vroeg hij gebelgd. „Daar kan ik niet om lachen, hoor! Het was een heel gemene prik!" „Jaha .ho-hum", kuchte de ballonnist. „Heb je je .ha- JAzei Panda bits. „En laat me i in de i „Ik zit i gen. Ik heb die stekels liever een eindje uit de buurt. Hier, pak aan en prik vast op de punten Met deze woorden overhandgde hij Panda een zak ballast. Panda deed wat hem gevraagd werd en kreeg weer een zak. „Al onze ballast vastprikken", verklaarde de ballonnist. „tot ze zo zwaar worden dat ze naar de grond zakken. En wij worden zo licht, dat we van ze wegschieten, snap je?" Dat had hij goed bekeken, maar aan één ding had hij niet ge dacht zei de ballonnist. zijn lachen bedwingend. i er eerst voor zorgendat die prikballon ons niet kan „Hela!" riep Panda, toen de omhoog schoot. „Ik moet RECHTER TIE EN DE TWINTIG GOUDSTUKKEN door Robert van Gulik DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KRAMMETJE FOK 114. Staande naast de Opper-Boze-Eskimo moest Bram bevend toezien, hoe men zn trouwe metgezel Tutu van de glijbaan af in het ijzige water wilde storten. Daarna zou de ijsberg neerklappen en Tutu raken „Nu zullen ook de gaten in de regenboog nooit gemaakt worden", zei Brammetje hardop denkend. Wat zeg je daar?" vroeg de Opper-Eskimo snel. „Ik heb de stukken van de regenboog bij me. die door een slecht mens waren gestolenzei Bram verdrietig. „Ik wilde ze terugbrengen maar nu zal de regenboog altijd gaten blijven vertonen" „Maar maar maar wij werden juist zo boos omdat de regenboog steeds beschadigd werd", riep de Opper Eskimo. „Daarom lieten we de ijsberg steeds kantelen en daarom lieten wij niemand meer op ons gebied toe. Jullie zijn dus hele maal geen vijanden?" „Wij zijn vrienden. Wij willen alleen maar helpensprak Brammetje. „Lieve help hier moet dadelijk worden ingegrepenI" riep de Opper-Eskimo en hij schreeuwde zijn mannen toe. dat zij Tutu niet moesten aanraken. Maar het was al te laat. Een hand gaf Tutu een zet. en langs de glijbaan gleed hij omlaag naar het ijskoude water ÊSvW&SSE

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17