Jriljant musiceren van Frans blaas-kwintet r* a o f* kunst kalei 6os££9P lijd um vvmv-een FANTASTE VAN 17 KOCHT ZICH IN ZUTPHEN RIJK olmaakt samengaan bron van vreugde! Nog 8 meesterwerken in museum beschadigd ER WAS VAN EEN VERLOVING HELEMAAL GEEN SPRAKE.... JUWELENDIEVEN GEARRESTEERD BELANGRIJKE KUNSTVEILING Willem Mudde jgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 januari 1963 Vierde blad no. 31465 i TET fameuze blaaskwintet „Quintette a vent Frangais" presen- teerde zich hier voor het eerst op een concert van de Kunst- ng" op 12 december 1962. Toen reeds werden wij verrast door een reeks superieure ver dingen in verwonderlijke homogeniteit door de sublieme, over i zowel in letterlijke als figuurlijke zin .gouden" instrument be- \ikkende fluitist Jean Pierre Rampal (een der beste van het idige internationale podium), met zijn eminente comparanten trre Pierlot (hobo), Jacques Lancelot (klarinet), Gilbert Cour- hoorn) en Paul Hongne (fagot)die gezamenlijk een ensem- van uitgelezen kwaliteit vormen. kunstenaars van hoge orde gistermiddag en -avond de ten van „Toonkunst". Zij hebben hun fijnzinnig musiceren weder- de sterkste aandacht getrokken, is tevens leerzaam kennis te ten met onbekende, hoewel niet id belangrijke werkjes uit de iekliteratuur, die steeds weer r Rampal en de zijnen worden edolven, wat op zichzelf al geen «ure is, omdat er slechts uiter- te schaars voor blaaskwintet ge- iponeerd is. •e klare toon, die ieder van deze luzikanten produceert, is van schier ongekende volmaaktheid, samengaan zó transparant, dat nergens een wolkje aan de hemel t, de voordracht zo tot het uiter- doordacht, dat het luisteren con- 1 bron van niet aflatende ugde is. n het soepele vloeiende gemak, srmee de instrumenten gchan- 1 worden spreekt boekdelen voor technische vaardigheid en voortreffelijke adembeheersing, rover deze Fransen beschikken, n staaltje van hun ongekende iuositcit werd bovenal gedemon- de drie korte stukken voor iskwintet, gehouden in de speelse, btige en dartele trant, die de bij stek spirituele Jacques Ibert eigen larmee de beide concerten fldioos besloten werden. Iet luchtige genre had in het e programma welhaast bij voort- ag de overhand. Geopend werd het charmerende en blijmoedige '«timen to in Bes gr. t. van Kart, een van die edel-voorname «aaksmuziekjes, zoals het Salz- fger genie deze met kwistige hand kns zijn helaas al te korte leven W zich heeft uitgestrooid. Een G. gr. t. voor fluit, hobo en lot van Joh. Chr. Bach (elfde kind de grote Joh. Seb. Bach uit diens «de huwelijk zoals dr. C. C. Vlam tijdens zijn toelichtingen voor de igd 's middags meedeelde) muntte door melodische, Italiaans ge- te schoonheid, waarin deze „Lon- aae" Bach een spitsvondig meester Het wel héél simpele, af en toe de rand der banaliteit zwevende tortet in F. gr. t. voor fluit, klari- hoorn en fagot van Rossini, arin men diens typische operastij 1- nmerken direct kon onderkennen, 'I in de inventieve en geestige Maties de musici één voor één alle ^geilheid tot zelden gehoord uit leken. Die variaties toverden een Tenslotte waren daar nog de „Trois incantations" voor fluit-solo van André Jolivet, daterend uit 1936, door Rampal subliem geblazen, waarbij ook de veeleisende „Flatter- zunge" te pas kwam, die hij al even volkomen beheerste. Jolivet, indertijd met Messiaen, Baudrier en Leseur oprichter van de componis ten groep „La jeune France", zocht hierin naar nieuwe wegen, waarbij de invloed der Oosterse volksmuziek onmiskenbaar is. Dat de ironie hem bij uitstek ligt, bleek in „L'acceuil d'es negociateurs" en „Aux funerailles du Chef". Toch hebben wij ons afgevraagd, of deze impressies voor de jeugd, die zich af en toe duidelijk onrustig betoonde, niet te hoog gegrepen en. En wanneer leert men nu 5 eindelijk af tussen de delen in hóe goed bedoeld ook te Avonds voegde me programma nog toe het kwintet in D gr t. van de Tsjechische compo nist Anton Reicha (17701836), ge blazen in alle perfectie, het onver brekelijk eigendom van dit briljante ensemble. Overigens leek de moeite aan dit wel bijzonder vakkundig gecon strueerde, doch zeker niet originele of diepgaande werk van de man, die in Parijs Gounod en César Franck tot zijn leerlingen heeft gehad, wat overbodig. Dat hij de kwintetten voor blaasinstrumenten zo maar uit z'n mouw schudde, blijkt uit het feit, dat hij er niet minder dan 24 schreef, plus 24 hoorntrio's, 22 strijk kwartetten en 22 duetten voor fluit, viool, piano en cellosonates: excusez du peu! Choreografische opdracht aan Pauline De Groot O., K. en W. drs. L. J. M. van de Laar heeft op dracht verleend voor het maken van een choreografie aan Pauline de Groot en Lucas Hoving, Pieter var der Sloot en Conrad van de Weete ring. De adviescommissie bestond uit de dames N. Roos (voorzitster), H. Snoek en C. Har tong en de heren E P. Smit, J. Verdoner (leden) en B. Wagemans (secretaris). Hierboven de leden van „Quintette a vent Frangais". V.l.n.r. Paul Hongne (fagot), Pierre Pierlöt (hobo), Jacques Lancelot (klarinet)Jean-Pierre Rampal (met zijn gouden fluit) en Gilbert Coursier (hoorn). (Foto L.D./Holvast) Het „Quintette a vent Francais' heeft deze avond weer bewezen, dat het beluisteren van kamermuziek tot een puur genot kan uitgroeien, zelfs in zulk een grote en daarvoor minder geschikte ruimte als de Stadsgehoor zaal. Dat men niet zonder toegift afscheid kon nemen, spreekt vanzelf. Het werden er zelfs twee: n.l. het Sankt-Anthonikoraal van Haydn en een Rondo van Karl von Dittersdorf. Opgetogenheid en daverend applaus! Nederlandse auteur Van der Pijl overleden De Nederlandse schrijver Frits van der Pijl, een vriend van de Franse auteur Guillaume Apollinaire, is dinsdag in de ouderdom van 88 jaar in Cavaillon (Fr.) overleden. Van der Pyl werkte in Parys te vens als journalist en kunstcriticus. Donderdag zal te l'Isle-sur-Sorgue bij Avignon een rouwdienst worden ge houden. Acteur Ferd. Sterneberg naar „Centrum" De acteur Ferd. Sterneberg, die zich niet meer beschikbaar heeft ge steld voor een driejarige directie periode bij de toneelgroep „Thea ter", zal voor het seizoen 1965—1966 als toneelspeler verbonden zijn aan de toneelgroep „Centrum". Ontslag conservatrice geëist Restauratie zal maanden duren De suppoosten van het Uffizi-museum in Florence en de politie zijn tot de ontdekking gekomen dat er nog acht meesterwerken zijn beschadigd door de vandaal, die in het museum aan het werk is geweest. Gelijk gemeld werden er reeds 15 gekraste en gedeeltelijk stuk gesneden werken in het beroemde museum aangetroffen. Volgens de autoriteiten heeft men bij het snelle onderzoek dat in het grote museum 's avonds werd ingesteld, over het hoofd ge zien dat er nog acht beschadigd waren. Dit is echter gisterochtend bij daglicht onmiddellijk opgevallen. De acht vernielde werken, zijn ze ven schilderyen en een houten al taarpaneel; zij betreffen alle religi euze onderwerpen en werden vervaar digd door Lorenzo Monaco, Gentile da Fabriano, Bernardino de Conti, Jacobo Pontormo, Lorenzo Lotto, Ambriogio Lorenzetti, Rosso Fioren- tino en Gregorio Pagani. De suppoosten hebben nu versterking gekregen, terwyl de politie voort gaat met de ondervraging van de 40 mensen, die zich in het museum bevonden, toen de vandaal aan het werk was. De politie gelooft, naar gemeld dat dit werk is van iemand met een seksuele afwijking. Tot hen die werden ondervraagd behoren 12 buitenlanders. Zy moes ten hun zakken binnenste buitenke- ren en ook de inhoud van tasjes en beurzen door de politie laten onder zoeken. Alle scherpe voorwerpen, die zij bij zich hadden, werden met mi croscopen onderzocht op verfdeel- tjes. Men heeft echter geen verdachte sporen op de voorwerpen aangetrof fen: zij werden alle 12 vrfj van ver denking verklaard. De beschadigde werken zijn van de muren gehaald voor een maan denlange en zeer moeilijke restaura tie. Het orgaan van de Italiaanse com munistische party heeft in een hoofdartikel op zijn voorpagina het ontslag van de conservatrice van het museum dr. Luisa Becherucci geeist. In het Uffizi museum is evenals in de overige Italiaanse musea niet vol doende bewaking om meesterwerken te beschermen. „Het minste wat de openbare ning kan eisen, is een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de ramp en onmiddellijk ontslag van de conservatrice, omdat zy de schil derijen aan hun lot heeft overge laten", aldus l'Unita. Kunstschilder Hammes - 92 - overleden In Nijmegen is op 92-jarige leeftijd overleden de kunstschilder, etser en tekenaar C-hristiaan Hammes. De heer Hammes, die in Andijk werd geboren, heeft tot op hoge leeftijd deelgenomen aan de expositie van „Arti et Amicitiae" en „St.-Lucas". Werken van hem hangen in talrijke musea in Nederland, Amerika, Zuid- Afrika en Indonesië. Hy was ere-voorzitter van de „Ge meenschap beeldende kunstenaars". TWEEMAAL VOOR Te De Rijp Amateurs brengen opera „Carmen" Dankzij de medewerking van het Anjerfonds, de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hol land en het gemeentebestuur van De Ryp zal de Erka-operette vereniging „Arti et Religioni" in De Rijp de ko mende maanden als eerste amateur- vereniging in Europa de opera Car men uitvoeren. De opera wordt ge bracht in de oorspronkelijke versie van George Bizet, namelyk als ko mische opera. Voor de uitvoering heeft de regis seur, de heer Nico Out uit Amster dam een nieuwe Nederlandse verta ling gemaakt. Nico Out, decorateur van de Ned. Opera, maakte ook de decors. Hierbij moesten vele moei lijkheden worden overwonnen, want het toneel waarop bij bepaalde scènes meer dan 50 optredenden tegelijk staan, meet nauwelijk 6 bij 6 meter. De kostuums zijn ter beschikking ge steld door de Zuidnederlandse opera in Maastricht. Aanvankelijk zou de Nederlandse Opera de kostuums le nen, maar de Ned. Opera wil even eens Carmen op het toneel brengen. De amateurvereniging hoopt 8 keer een volle zaal te trekken. Dan zouden de kosten welke meer dan f 12.000 belopen enigermate kunnen worden gedekt. slaag d van de administratie van 1 bedrijf een complete chaos te n ken, omdat zij maar raak had j rekend, zonder van het „een een is twee" iets af te weten Hoge prijzen voor Mondriaan (Van onze correspondent). In een cel van het Zutphense po litiebureau wacht een 17-jarig meisje met een onvoorstelbare fantasie, op wat de politie alle maal over haar zal ontdekken. Men is er al achter gekomen dat zij wekenlang in verschei dene Zutphense zaken op haar eigen naam of die van een an der bijzonder veel en grote in kopen heeft gedaan. Ook is aan het licht gekomen, dat het meisje bij verschillende bedrij ven in de IJsselstad in dienst is geweest in functies, waarvoor zij totaal ongeschikt bleek te zijn. Verbaasde directeur O.a. heeft het meisje gewerkt bij de N.V. Sturka, by Manus Holland en bij de Motrac. By een groot meu belbedrijf gaf zy zich uit als de 21- jarige binnenhuisarchitecte van de directeur van het bedrijf waar zij in dienst was. Zij kocht allerlei goederen, die zy liet bezorgen aan het adres van de bewuste directeur, die hoogst verbaasd was toen het gekochte by hem afgeleverd werd. Toen zij bij een ander bedrijf werkte, kwam zij op een goede dag met de mededeling, dat zij dèn en dan niet kon komen, omdat zij zich ging verloven. De directeur van de zaak en twee medewerkers gingen op de bewuste datum naar het opgegeven adres met een grote bos bloemen in Marinus Flipse concerteert in Japan De Nederlandse pianist Marinus Flipse treedt op het openblik in Ja pan op, elf jaar nadat hy een vlieg tuigongeluk overleefde waarby violist Jacques Thibaud werd gedood. Het vliegtuig verongelukte op 1 september 1953 in de Franse alpen. Flipse die reeds acht jaar lang de begeleider was van Thibaud zou sa men met hem de daarop volgende dag naar Japan zyn vertrokken. Flipse concerteert nu in Japan samen met de violist Henryk Szeryng. de hand. Daar kregen zij te horen, dat van een verloving helemaal niets bekend was Geen betaling Het meisje, dat de volgende dag on middellijk werd ontslagen, had zich echter al veilig gesteld. Zij was boekhoudster geworden bij een an der. Bij dit bedrijf eigende zij zich een couponboekje en een stempeltje toe en daarmee gewapend ging zij in Zutphen allerlei inkopen doen. Uiteraard betaalde zij niets. De juweliers De Grijff en Van Soest, het stoffenbedrijf Voerknecht, de boekhandel Kobus, de kantoorboek handel Drieënhuizen en enkele an dere zaken leverde haar vlot, maar kregen van haar geen cent Complete chad Toen de jongedame, die sinds 4 ja nuari in dienstw asg ekomen bij de N.V. Motrac bij een juwelier een jubileumgeschenk liet maken, liep zij onverwacht tegen de lamp. De juwelier belde n.l. de zaak op voor nadere instructies. Dat was natuur lijk mis en zo kwam de zaak aan het rollen. Bij onderzoek bleek dat het meisje er intussen in was ge- Diefstal kunstwerken in Londen Dieven hebben gisternacht tweemaal in Londen hun slag ge slagen. Zij stalen een paarlsnoer ter waarde van f 400.000 en schilderijen, waaronder een klei ne Goya, ter waarde van f 8000. De Goya, een doekje van 17% bij 12% centimeter, genaamd „meisje met rode schoentjes" verdween met een ets van Picasso, „Le diner frugal", ter waarde van f 300, een doek van Le Courbet „Boom in het bos", en een stilleven van de hedendaagse Franse schilder, Michel Ciry. De totale waar de wordt geschat op f 20.000. De dieven lieten de rest van de 130 werken ter waarde van f 300.000, waaronder een tekening van Dela croix ongemoeid. De politie is nu yverig bezig na te gaan wat het „ondernemende" meisje nog meer bekokstoofd heeft. In het gezin van het meisje, dat enkele jaren in Zutphen woont, is het optreden van de dochter als een bom ingeslagen. De moeder is met een shock In het ziekenhuis opge- De Haagse politie heeft een Haags trio gearresteerd dat een reeks ju- welendiefstallen op zyn kerfstok zou hebben. De daders hebben drie inbraken met diefstal by juweliers in de residentie bekend. Van de to tale buit ter waarde van 5500 gul den kon een klein deel worden ach terhaald. Opgesloten zyn een 22-jarige be tonwerker, een 22-jarige metselaar en een 43-jarige koopman. Hun ar restatie is te danken aan de bij zondere opmerkzaamheid van een burger en de uitzonderlijke lengte van een politieagent. Een vierde verdachte, de 37-jarige echtgenote van de koopman, is op vrije voeten gesteld. In de nacht van de eerste op de tweede kerstdag werd een etalage ruit van een j uweiiersbedrij f in de Theresiastraat ingeslagen. Het la waai maakte een burger wakker en nieuwgierig. Hij zag twee mannen, met een soort jagershoedje op, en een bestelauto. Hij kon de politie uitzon derlijk veel details van signalement van de dieven en van de wagen ge ven. Dit leidde ertoe dat de beton werker en de metselaar werden aan gehouden. Zij ontkenden aanvanke lijk hardnekkig. De politie ontdekte dat de Jonge mannen relaties onderhielden met de koopman. Diens huis werd doorzocht. Een lange geüniformeerde agent keek waar de rechercheurs (nog) niet zochten en zag bovenop de lam- pekap negen ringen liggen. Daarna kwamen ook nog negen ringen uit de kleding van de vrouw des huizes te voorschijn. De koopman bleek de jongemannen de jagershoedjes te verstrekken en valse hardbordkente- kenplaten voor de auto. Geconfron teerd met het bewijsmateriaal heb ben de mannen toegegeven ln de Theresiastraat, de Vaillantlaan en in een vitrine op het stations Hol lands Spoor te hebben ingebroken. De gestolen sieraden werden in ca fés verkocht. Het geld is opgemaakt. Twee aquarellen van Chagall en verscheidene andere belangrijke wer ken van oude en nieuwe schilder kunst vermeldt de catalogus van een veiling die op dinsdag 19 Januari en volgende dagen zal worden gehouden bij Mak van Waay in Amsterdam. Er is een werk by van T. van Ba*- buren met een expertise van Br em mer, een pastorale van Albert Cuyp, een straattafereel van Drooghsloot, een Christus voor Pilatus op koper van Frans Francken II, een stilleven van Cornells de Heem, een van M. d'Hondecoeter, een portret door Nic. Maes, een grote opstanding van Mor, een visafslag van Pieter Molyn, een riviergezicht van Aert van der Meer, een herbergscène van A. van Ostade, een marine van Is. WiUaerts. Ver scheidene stukken zijn afkomstig uit de verzameling H. E. ten Cate. Voorts zijn er werken van Bon vin, Vollon, H. F. Boot, Isaac Israels, Per in eke, Breitner, Joh. Buning, Filarski, Klinkenberg. De Marissen, Mauve. Lo An Joe, Otto van Rees, A. Rooskens, A. Schelfhout, Jan Sluyters, C. Sprin ger, W. B. Tholen, Charly Toorop, Floris Ver ster, Jan Wiegers, P. van Wijngaerdt, Willem Witsen, A. r\ Willink en Ossip Zadkine. Ere-doctoraat voor De heer Willem Mudde, cantor organist, heeft een ere-doctoraat ont vangen van de universiteit van Val paraiso in Chili. De promotie is be paald op 6 juni a.s. In Gruyères (Zwitserland) vinden thans de opnamen plaats van de film „Lady L" met in de hoofdrol Sophia Loren. Hierboven controleert deze actrice haar „make-up" en De Kooning Op een schilderij en veiling in New York is een compositie van Mon driaan, die hij in 1921 schilderde, ver kocht voor 42.000 dollar. Een abstract werk van de Amerikaans-Nederlandse schilder Willem de Kooning ging voor 40.000 dollar van de hand. Van Nico las de Stael werden vier doeken ver kocht. Een ervan haalde een record- prijs van 68.000 dollar.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7